buitenland. binnenland; geen grond bestaat aan hun verlangen toe te geven. De eerste zal hoe langer hoe meer moeite hebben met haar lastig volkje, terwijl de tweede, eenvoudig door van ston den aan haar meerderheid te laten gevoe len, een rustig gezelschap om zich heen schept. HEUSDEN, 22 Oct. Bij koninklijk besluit is benoemd tot kanton rechter te Heerlen, jhr. mr. van der Maesen de Sombrell', ambtenaar van het openbaar ministerie bij de kantongerechten te Hertogenboseh, Oss, Heusden en Waalwijk. t 20 Oct. Kort na aankomst van de schroefstoomboot „Geertruida Catjiarina," die van hier op Gorinchem vaart, ontstond er brand aan boord. De passagiers waren allen en de beman ning was gedeeltelijk vertrokken, toen een helper van den hofmeester in het buffet van de le kajuit de lampen ging bijvullen. Het was ruim half zes ure en de duisternis begon te vallen, waarom de lampenverzorger, onvoorzichtig genoeg, een lucifer aanstak en daarmede bijlichtte. Weldra nam de petroleum vuur en lag de vloer met een brandende massa bedekt. Door de hitte sprongen de glazen uit de raampjes en daarna enkele flesschen in het buffet., waarvan de inhoud zich met de bran dende massa vereenigde. Door krachtdadige en goed aangebrachte hulp, slaagde men er weldra in het vuur meester te worden hoewel de aan gebrachte schade vrij aanzienlijk is. Naar wij vernemen was de boot tegen brandschade ver zekerd. t BAxARDWIJK, 21 Oct. Op de voordracht tot benoeming van een tweeden onderwijzer aan de openbare school alhier zijn geplaatstde hee- ren A. Fooij, van Gestel en G. Zoon, van Mid- delharnis. t BRAJKEL. Verkozen tot lid van den Raad der gemeente alhier de heer M. Vervoorn. t AN DEL, 21 Oct. Voor de voordracht tot hoogheemraad van 't dijkbestuur van 't Oudland van Altena, ter vervulling der vacature ontstaan door het overlijden van den heer Van Ouwerkerk, zijn heden uitgebracht 453 stemmen, waarvan de heer A. Stra.ver alhier als le caudidaat er 298 verkreeg. GENDEREN, 21 Oct. De openbare school alhier is gesloten om rede dat bij het hftofd dier school zich gevallen van mazeleu hebben voor gedaan. t ZUILICHEM. Het rooien der beetwortelen is hier volop aan den gang. Hoewel de uitkomst nog al niet tegen valt, zijn zij vrij klein van stuk en zal ook door dit gewas niet door den landman verdiend worden. Het werk aan de steenfabriek is nu op eenige dagen stokens na geheel geëindigdvelen zien met een benauwd hart den naderenden winter tegemoet. BESOIJEN. Bij de acte- examens voor 1. o. te 's Bosch is o. a. geslaagd als onderwijzeres: Mej. A. II. Benjaminse, alhier. WAALWIJK. De feestelijke opening der spoor- weglijn Zwaluwe zal nu plaats hebben op Don derdag 28 October in plaats van Zondag 31. Naar wij vernemen is de dienstregeling op de lijn ZwaluweWaalwijk geregeld als volgt Waalwijk vertrek 7.10 10.10 1.15 5.10 7 58 Zwaluwe aankomst 8.22 11.22 2.27 6 22 9.02 vertrek 8.40 11.40 3 14 6.40 9 15 Waalwijk aankomst 9.51 12.51 4.25 7.44 10 26 KAATSHEUVEL. In den avond van den 17en jl. is alhier aan M. de Benis door C. S. een messteek in den buik en een in het linkerdijbeen toegebracht; de steek in den buik drong tot in de buikholte door, met het gevolg dat de inge wanden buiten de wond uitzaktende toestand van den gewonde is zorgwekkend. Den dader, die bekend heeft, schijnt men ge provoceerd te hebben, althans hij was op weg naar huis toen drie personen, waaronder de ver wonde, zoodanig op den weg stonden dien hij passeeren moest, dat hij tusschen hen door moest men groette hem met zijn toenaam, met bijvoe ging: je moet sterven/' terwijl een ander hem alléén verzocht; hij nam echter de vlucht, doch werd nagezet door twee der drie, die hem op wachtten, waarbij de vervolgde, ziende dat men hem achterhaalde, zich omkeerde en zijn vervol gers toeriep op twee passen van hem verwijderd te blijven; doch M. de B., die een mes in de hand had, greep hem, waarop hij zijn knipmes te voorschijn haalde en daarmede den steek toebracht, waardoor hij gelegenheid kreeg tot vluchten. De verwonde werd in een nabijzijnde woning ge- brachl, waar hem de eerste geneeskundige en geestelijke bijstand werd verleend. t WOUDRICHEM"V^TlO lot 16 October werden gevangen en aan den afslag gebracht 0 zalmen. De prijs was f 0.90 a f 1.10 per half KG. Reeds worden er eenige houtingen gevangen, zoodat men rekent dat de houtingteelt een aanvang begint te nemen. t DALEM. Van 16 Aug. tot 15 Oct. was, volgens het zalm-tractaat met Duitschland, de visscherij met zegens gesloten. Dat was voor de Woudrichemsche visschers een kwade tijd, want de visscherij met drijf- en andere netten levert gewoonlijk weinig op. Geen wonder, dat de 16 Oct. daarom met groote vreugde werd begroet. In weerwil van het min gunstige weder, begon de zegen-visscherij des nachts ten 12 uur. Men mocht echter dien dag slechts een klein getal houtingen bemachtigen, die evenwel tot goede prijzen, circa 15 ct. per stuk, van de hand gin gen. Men hoopt, vooral nu de winter-zalm be gint te komen, spoedig betere resultaten te ver krijgen. Bij de herstemming voor een lid van de Tweede Kamer in het hoofdkiesdistrict Sneek, zijn uit gebracht 4093 stemmen. Gekozen is de heer P. J. G. van Diggelen (lib.) met 2086 stemmen. De heer Brantsen (a.-r.) verkreeg 1978 stemmen. De Minister van Koloniën zal deze week de Tweede Kamer bekend maken met de middelen, door hem noodig geacht om de suikercultuur op Java op de been te houden. Door den Minister van Waterstaat enz. is uitge maakt dat visitekaartjes, ook wanneer daarop de naam geschreven is, als drukwerk kunnen verzon den worden. Het kamerlid lleldt is, naar de „Arnst. Ct." bericht, ernstig ongesteld zware koortsen p.tren zich aan tene ontsteking in de keel. Een later bericht uit Amsterdam aan het Vaderland" meldt dat de toestand van het Kamerlid vooruitgaande is. Willem Van Zuylen, de bekende acteur, is ziek en naar men zegt, is zijn toestand niet zonder zorg. Te Kassei is in den ouderdom van ruim 78 jaren overleden, de Nederlandsche landschapschil der C. Iinraerzeel. De leening van de Nederl. Landbouwbank is niet ten volle geteekend. Er worden echter pogingen aangewend het ontbrekende aan te vul len en aldus het tot stand komen der zaak te verzekeren. Door de jury der internationale tentoonstelling te Liverpool is aan de hh. Hellebrekers Zonen te Rotterdam de gouden medaille toegekend, voor hunne inzending van IIoll. likeuren. De 24ste lijst van de 8ste jaarcollecte voor de scholen met den bijbel, geeft als totaal van 600 Loc. comité's, met inbegrip der nagiften 102,636,191/s- Uit een heerenhuis aan de Wol wevershaven te Dordrecht is een Gobelinbehangsel voor f 3500 verkocht. Prof. Pekelharing en dr. Winckler, van re- geeringswege naar Oost-Indië afgevaardigd om een onderzoek in te stellen naar de berri-berri, zullen heden (Vrijdag) over Marseille de reis aanvaarden. Te Geldermalsen wordt een gedeelte van de spoorlijn naar Tiel verlegd, omdat een te sterke bocht misschien aanleiding zou kunnen g'even tot ongelukken. De brug over de Donge te Geertruidenberg is bij de beproeving volkomen geschikt verklaard en zal met 1 Nov. in gebruik kunnen worden genomen. De brug, bestaande uit t «vee vaste over spanningen ieder van 30.90 M. en een draaibrug van 34 M., werd beproefd zoowel met stilstaande belasting als met snelrit van 10 M. per seconde. De twee proettreinen waren ieder samengesteld uit 3 locomotieven met tenders, ieder stel zwaar ca. 56.000 KG., zoodat de brug is belast met 336.000 KG. De waarneming der doorbuiging van de hoofd liggers had plaats door sehuifsleden en waterpas instrumenten; de doorbuiging bedroeg 11 millime ter, terwijl als maximum was vastgesteld 15 ruM. Met de onmiddellijk daarnaast liggende brug voor gewoon verkeer, bestaande uit 2 overspanningen als voren, benevens een rolbrug, is men nog niet gereed, tengevolge der afkeuring van eenige on dergeschikte deelen. Het wrak der „Lutine" zal voorloopig met rust gelaten worden. Het delven naar de schatten, die onder de zee bedolven liggen, zal tot het volgend jaar uitgesteld worden. Het hakken en rooven van netten op zee gaat steeds voort, de rooverijen worden nu begunstigd door de donkere nachten. Van stuurman D. van Beelen, voerende de SCII. 31 de „Alida Elisa beth," reeder Simon Dijkhuizen van Scheveningen, is in den nacht van Dinsdag op Woensdag 12 en 13 October onder de Engelsche kust een vleet afgehakt van 37 netten, ter waarde van ruim f 1700, door een onbekend schip, zonder vuren, en waarvan alleen aan de zeilen te zien was dat het een vischsmak was vau Ostende. Vruchteloos heeft schipper van Beelen naar het eigendom van zijn patroon gezocht. Geen en kele marinekruiser was voor of na het gebeurde te zien. Vele Belgische schepen zijn er op inge richt om de haringnetten te vernisten zij hebben daartoe voor aan den boeg een drieklauw of zee duivel, niettegenstaande zulks bij de wet ver boden is. Wanneer geen krachtiger maatregelen genomen worden, zal menige reeder totaal geruïneerd worden. Maandagmiddag werd door eene commissie uit den gemeenteraad van Rotterdam, namens dezen aan den burgemeester aldaar een marmeren groep ten geschenke aangeboden, ter herinnering anti de vereeniging van Rotterdam en Delftshaven. De groep stelt voor Erasmus en Piet Hein, die hand aan hand het hoofd van het bestuur hunner geboorteplaats begroeten. De groep wordt gedurende de drie laatste dagen dezer week voor belangstellenden ter bezichtiging gesteld in het Museum Boymans. Mej. II. L. De la Fargue, Donderdag 1.1. te Apel doorn overleden, heeft aan het Ziekenhuis aldaar hare nalatenschap vermaakt. Door den op 9 Sept. j.l. te Amsterdam over leden heer Erederik Wanner, zijn de volgende schen kingen gedaan aan de vereeniging tot stichting en instandhouding van het Protestantsch weduwen- en weezenfonds, het Instituut tot onderwijs van blinden, het Gesticht voor volwassen blinden en het Kinderziekenhuis, allen te Amsterdam, ieder f 10,000 inschrijving 21/3 Grootboek; het Evangelisch-Luthersch Diaconie wees-, oudemannen- en vrouwenhuis aldaar f 8000; de Hofjes der Evang.-Luth. Diaconie aldaar f 2000 op het 3 Grootboek; het Ned. Israëlietisch Armbestuur al daar voor al de onder zijn beheer staande instel lingen f 8000 inschr. 21/2 Grootboekhet Instituut voor Doofstommen te Groningen en de Inrichting voor Doofstommen-onderwijs te Rotter dam, ieder f 8000 inschr. 21/s Grootboek; de Noord- en Zuid-ÏIoll. Redding-Maatschappij f 4000 inschr. 2J/2 Grootboek; het Genoot schap Liefdadigheid naar Vermogen," te Amster dam, voor rentelooze voorschotten f 1000, in geld, en aan het Genootschap zelf f 4000 op het 21/g Grootboek (de renten aan te wenden tot uit reiking van tijdelijken onderstand); de yVereeui- ging tot Heil des Volks," afd. Armenzorg, te Am sterdam, f 3000, en de Maatschappij van Wel dadigheid" te Frederiksoord f 3000, beiden op het 3 Grootboek, en voorts aan de algeineene armen der gemeente Amsterdam, zonder onder scheid van godsdienstige gezindheid, f 10,000 pi geld. Op het verzoek om gratie voor Kloppers, den bekenden handlanger van mevr. Bulkley iu de kinderontvoering, moet thans afwijzend zijn be schikt. Indien de 4 maanden preventieve hech tenis in aanmerking kwamen, zou de man reeds ontslagen zijn. Domela Nieuwenhuis is in het begin dezer week buitenslands gegaan en bevindt zich te Basel (Zwitserland,) waar ziju zoon zijne studiën zal i— '-»»n -i.woau1 ji müfu-'i c. rn i lw ui .w mm mi ith i Het ïJoarual de St. Pétersbourg® noemt de daling der Russische fondsen ongegrond, üe Bul- gaarsche aangelegenheden kunnen den vrede niet verstoren. Alle Mogendheden erkennen de onbe twistbare rechten van Rusland. De Bulgaarsche crisis schijnt te zijn gelocaliseerdhet is aan te nomen dat do vele quaesties, die daarmede samen- hangon, op vreedzame wijze zouden kunnen worden opgelost. Het blad doet Ruslands gematigdheid uitkomen. Een Bulgaarsch dagblad hangt het volgende tafereel op van het bloedig drama op den dag der verkiezingen te Bnduitza voorgevallonNadat tus- sehen de beide partijen eeue botsing was ontstaan, wierpen de aanhangers van Rusland zich op twee afgevaardigden der regeeringspartij en vermoord den hen. Het lijk van den eene werd in stukken gesneden, terwijl men den tweede het hoofd afsneed en hem daarna met messteken verminkte. Op golijke wijze werden do onder-prefect en een onderwijzer ver moord, waarna men hunne lijken in stukkon sneed, welke daarna in de rivier werden gewoipen. Van Russischo zijde wordt nu voor een groot gedeelte de schuld van de anti-Russische gezindheid der Bulgaarscho bevolking gegeven aan de Lutherscbon daar te lande. Daarom werd tot de Bulgaarsche regcering het vorzook gericht, do Lu- thersche inwoners het land uit te zettenZoo wordt bericht in een telegram uit St. Petersburg aan de »Frankf. Ztg. Naar aanleiding van het bericht dat de jeugdige Russischo troonopvolger aan een longkwaal lijdt, wordt aan do »Vo3sische Zeitung® het volgende gomeld: In de geneeskundige kringen spreekt men van een andere kwaal, die woiuig of geen hoop op genezing overlaat. De Czaar hoeft oen der voornaam ste geneeskundige specialiteiten, professor Hoffmann, er over in consult doen roepon. De uitslag vau diens onderzook was onbevredigend. Men verneemt dat do Russische prinses Gallizin sedert 19 Sept. uit Dresden vermist wordt. Men vreest voor zolfmoord. Gravin Arnim, do dochter van den vrijheer Von Lotzbeck, leed sodert den brand van haar lieve- lingsgoed, het slot Holzeudorf, bij Preuzlau (Ueber- inark), in '84, aan herhaalde vlagen van zwaar moedigheid, een gevolg van den bekomen schrik. Wel scheen de ziekte soms maanden geweken, waarin de gravin mot hare omgeving meeleefde, maar dan weder horniouwdon zich do aanvallen en ontvluchtte de kranke dame allo gemeenschap mot mensekon. De geneesheer van hot nabij gelo gen gosticht Illenau maakte de gravin opmerkzaam op dit heerlijk lustoord, waar haar vader zelve verscheiden jaren als patient had vertoefd en even eens voor eene ziolsziekto genezing had gevonden. Echter vond ze er do gehoopte genezing niet, in tegendeel scheen do ijlore berglucht, van nadeeli- gen invloed. Daarom was reeds besloten naar de badplaats »Elzonbad«, in de nabijheid van Acheru, te vertrekken, toen de gravin den lln September met haar gezelschap op de wandeling, eenigo oogenblikkon alleen gelaten, zich verwijderde en sedert vordwonen bleef. De graaf leidde zelf alle nasporingeu, hij liet dag in en dag uit in de Murg zoeken, ja besloot zelfs tot de droogmaking van oen dichtbij gelegen meorljo, totdat mon, ook door de alom verspreide geruchten dat de gravin zich te Parijs, in den Elzasz enz. ophield, allo pogiu- gou te vergeefs ach'tlo. Eau paar dagen goledon werd het lijk der gravin echter in de Murg gevonden, geheel toovallig, door een arinen boor, Alois Haitzler van Langenbraud, die zelve zijn waanzinnige schoonmoeder zocht, die zijne woning was ontloopen. Eigenlijk vond hij het ljjk niet in de Murg, maar in een kreupelboschje aan do rivier, waar het hoogo water hot een paar dagen geleden scheon te hebben aangespoeld. Het verkeerde betrekkelijk in zeer goeden toestand, dat slechts, aan de lage temperatuur van het water kan worden toegeschreven. Allo sieraden die do gravin droeg waren voorhanden en er werd geen spoor gevonden van eenige kwetsuur of verwonding, ook niet aan de voetzolen. Uit deze laatste omstandig heid leidt men af dat de gravin reeds den eersten nacht na haar spoorloos verdwijnen, in haar droef geestig gemijmer door het bosch voortdwalende, in pen kolk van de Murg gevallen is, wanneer zij zich ton minste niet van het leven heeft beroofd. Het hooge water van voor eenige dagen heeft hot lijk uit de kolk weggevoerd en het aangespoeld op de plek, waar het door Langenbrand is gevonden. Dezen is do uitgeloofde belooning van 10,000 Mark reeds toogozegd. In het Zwitserscho kanton St. Gallen is weder een toerist verongelukt. Een 19-jarig onderwijzer uit Alterswil kwam namelijk bij het beklimmrn van den »Hoheu Kasten® om het leven. Bij de aanstaande verkiezing voor eon kamerlid to Brussel, heeft de werkliedenpartij een eigen caudidaat en wel Anseele, don bekenden socialist, die thans in de gevangenis zit wegens beleediging van den porsoou des Konings. Den Sisten dezer zal te Charleroi weder eene groote werklieden-betooging gehouden worden, waaraan 30.000 personen zullen deelnemen. Mevr. Boucicaut, eigenares van de confectie-ma gazijnen van »Bon Marché® te Parijs, heeft aan de door haar reeds vroeger gestichte pensioenkas ten behoove harer bedienden en beambten, op nieuw eene som geschonken, en wol eene van 4 millioen. Het kapitaal dier ka3 bedraagt reeds meer dan 5 millioen. Een losgebroken panter nit een beestenspel heeft in de Pransche stad Chambery grooten schrik ver oorzaakt. Het dier viel verscheidene menschen aan een politieagent werd doodelijk, en een ander zeer ernstig gewond. Eindelijk gelukte het echter den panter te vangen. De bark »Tres Auroras®, van Barcelona naar Havana, is den 10 Oct. op zee gezonken. De kapi tein, stuurman en 4 matrozen werden bij hot To- tugas-eiland, van een drijvend stuk van een dek huis opgenomen, waarop zij vier dagen zonder water of voedsel rondgedreven hadden. De zeven overigen der equipage zijn vermoedelijk verdronken. Op het Erie-meer is een schip vergaan. 12 per sonen kwamen om. Te Port Queen Bay is een Noordsch schip verongelukt. Van de equipage is één man gered. De overige elf pers-nen zijn ver dronken. Volgens later bericht is het gostrande schip de »Frederikstad«, kapt. Bzilke, van Mus quash met eene'lading planken naar Swansea be stemd. De eenige geredde was de opperstuurman. Een groot barkschip is bij Trewarbik in vier vadem water gezonken. De geheelo equipage is ver dronken. Oreste Taugherlini, de onschuldig veroordeelde in het millioenen-proces van Ancona, die, zooals men weet, eindelijk na 8 jaren van ongehoord lij den uit do gevangenis ontslagen werd, is bij zijne aaukomst te Ancona, zijne woonplaats, door een groote menigte opgewacht en met lnido juichkreten begroet. Eenige zijnor vrienden deden hem in een rijtuig plaats nemen, en een goheele stoet, uit 30 a 40 koetsen bestaande, bracht hem langzaam, ou der de juichkreten van het volk, naar zijn huis, waar de aandoenlijke ontmoeting vau TanghePini mot vrouw en kinderen plaats had. De schouwburg »Dei Filodramatici te Ravenna, die sedert verscheidene maanden gesloten was, is tot den gtoud toe afgebrand. Eene oude vrouw, die zich in het gebouw bevond, is in de vlammen omgekomen, twee andere ziju krankzinnig geworden. De socialisten znllen hun plan om op den zoo- gonaamden Lord Mayor's dag een optocht van werkeloozen te houden, niet kunnen uitvoeren. Het zal hen, desnoods met geweld, belet worden. Een jongen van 12 jaar, George van Wolver hampton, redde drie kinderen van 4, 5 en 8 jaar, die door huu moeder in het water waren gewor pen. Toen hij ze op hot droge had gebracht, werd hij door do ontaarde moeder aangevallen, die de kinderen opnieuw wilde verdrinken. Bij de wor steling verloor hij een oog. De Vesuvius begint weder onrust to baren. Maan dagavond vertoonden zich woder hevige lava-uit- barstingon. Te Seoul, de hoofdstad van Corea, storven dage lijks gemiddeld 1000 monschen aan do cholera. De lijken blijven liggen en de stad d-eigt goheol te zul len worden ontvolkt. Generaal Macpherson, opperbevelhebber van het Britsche legor in Birma, is te Promo aan do koorts overledon. Een Indisch blad deelt mede dat Tookoo Omar movrouw Hansen ten huwelijk gevraagd heeft.Die dame was echter zoo vrij te bedanken voor zulk eon echtgenoot.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1886 | | pagina 2