Buitenlandsch Overzicht. BUITENLAND. BINNENLAND. in 't midden is een ruimte gereserveerd voor de machine. Het vaart een schroef en schep raderen, die zeer breed, maar van licht me taal vervaardigd zijn. Dit. schip wordt gedra gen door vier reusachtige ballons van peer vormige gedaante, elk aan een hoek bevestigd en een in den vorm eener sigaar boven 't midden van het schip. De proeftocht voldeed aan aller verwach ting. De duur der reis was dezen dag een half uur, 't zal echter bij meer wind in een der richtingen iets meer zijn. Het nieuwe vervoermiddel kon den eersten dag alle lief hebbeis niet bergen. IIEUSOEN, 26 Oct. t Met betrekking tot het brandje op de schroef stoomboot „Geertruida Catharina/' zie ons vorig nummer, herinnert de ,/N. Gor. Ct.A, dat ge noemde boot ook eenige maanden geleden te Rot terdam is gezonken en weder boven gebracht, zoo dat zij de water- en vuurproef gelukkig heeft doorstaan. t BUREN, 24 Öct. In de afgeloopen week werd hier de laatste strijder van Waterloo, in 1798 ge boren, met groote plechtigheid en militaire eer ter aarde besteld, begeleid door de treurmuziek der dd. schutterij uit Tiel, die de marche funèbre van Greutzius, alsmede die van Chopin onder di rectie van den kapelmeester Grentzius uitmuntend uitvoerde; terwijl de burgemeester een treffend woord sprak bij het graf. t ZEVENHUIZEN, 21 Oct. Bij de gisteren gehouden stemming voor lid van den gemeenteraad werden 68 stembriefjes ingeleverd, waarvan 3 in blanco; aantal geldige stemmen 65, volstrekte meerderheid 33. Gekozen de heer A. Broeder met 35 stemmen. Verschillende andere personen bekwamen 9, 8, 5, 2 en 1 stem. t BRAKEL, 25 Oct. De bevestiging en intree van den heer W. van E-veld, candidaat tot den H. dienst, beroepen predikant bij de Ned. Herv. Gem. alhier, zal D. V. plaats hebben op Zondag 31 dezer. Bevestiger de consulent ds. W. Petri, pred. te Poederooien c. a. t ZALT-BOMMEL Ter aardappelbeurs alhier werden gedurende, het nu afgeloopen seizoen on geveer 30,000 HL. aardappelen verhandeld, die per schip of per spoor verder hun weg vonden. In den beginne was de gemiddelde prijs f 1.65, later steeg die tot f 2.40 per mud. t BREDA. Vrijdagmiddag werd do r den heer mr. M. Tydeman alhier, die van de jacht terug kwam, in het Liesbosch aangetroffen een vrouws persoon in bijna stervenden, althans zeer uitge- putten toestand. Onmiddellijk werd door den heer Tydeman in VPrinsenhage een rijtuig ontboden, om de vrouw naar het gasthuis te Breda te doen transporteeren. Hier bleek dat men te doen had met eene dienstbode, die ongeveer drie weken ha ren dienst alhier verliet en sinds dien tijd zwer vende is. Hoelang zij in het bosch heeft doorge bracht is nog niet bekend, daar de ongelukkige nog steeds in een toestand van bedwelming ver keert. Men heeft echter hoop op haar behoud. t UITWIJK. Wordt uit verschillende plaatsen als eene bijzonderheid gemeld, dat boomen voor de 2e keer bloeien, zoo kan voorzeker als eene bijzonderheid bij uitnemenheid bericht worden, dat bij A. v. d. Nat alhier een boom in Augustus 1.1. voor de tweede maal begon te bloeien, dezer dagen vrucht opleverde ter helft van de gewone grootte en daarna voor de derde maal met volle bloesem knoppen prijkte. WAALWIJK, 23 Óct. Donderdag avond hield de gemeenteraad alhier eene bijeenkomst, om na der te beraadslagen over de feestelijke opening van de spoorweglijn ZwaluweWaalwijk Met algemeene stemmen is besloten den dir.- generaal der exploitatie maatschappij te verzoeken, het vroeger vastgestelde programma in zooverre te wijzigen dat de feesttrein uitga van Zwaluwe. De feestgenooten der verschillende gemeenten zullen dan circa elf uur aankomen te Waalwijk, waar zij onder aanbieding van de eerewijn, door den gemeenteraad zullen worden ontvangen in het stationsgebouw. Vervolgens zal men zich be geven naar de kom der gemeente, en daar ver blijven tot ongeveer 1 uur, op welken tijd men zal vertrekken naar Geertruidenberg, om daar te dineeren. In onze gemeente zal de harmonie St. Crispijn 's namiddags ten 3 ure een concert geven op de markt, 's Avonds zullen deze harmonie en de lie dertafel Oefening en Vermaak van Waalwijk en en Bezooien volksconcerten geven in hare loka len, terwijl ook l'Espérance, na terugkomst uit Geertruidenberg, nog eenige stukken zal ten ge- hoore brengen. Waarschijnlijk zullen het gemeentehuis en het stationsgebouw 's avonds geïllumineerd worden. fWOUDRIOHEM. In de vergadering met stemgerechtigde Ingelanden van het Oudland van Altena tot bet opmaken eener voordracht van drie personen, tot benoeming van een lid in het bestuur, gehouden te Woudiichem 19 October, zijn uitgebracht 443 stemmen. Hiervan waren op den heer Arie Straver Wz. te Andel 288, en op den heer notaris van Moock 155 stemmen vereenigd alzoo gekozen als eerste candidaat de heer A. Straver Wz De belangstelling was groot, de procuration werden niet zonder nazien en beoordeeling aan genomen, hetwelk enkele malen tot discussiën aanleiding gaf. Op voorstel van 't bestuur werd tot 2e candi daat de heer P. H. van Dusseldorp, en tot 3e candidaat de heer C. de Jong Abrahamzn. door alle aanwezigen in de zaal bij acclamatie, hand geklap en een levendig hoera aangenomen. t DALEM. Als minste inschrijver, is de leverantie der steenkolen voor de scholen te Vuren en Dalem aangenomen door den heer S. v. Willigen te Vuren, ad. f 0.57 per H.L. t Het spek schijnt thans zeer goedkoop te zijn. Voor vette varkens besteedt men ongeveer 20 ets. per half kilo, vuil. Naar het „Vadverneemt, zal de minister van justitie binnenkort een wetsontwerp tot be vordering van de Zondagsrust bij de wetgevende macht aanhangig maken. Bij ministeriëele aanschrijving van 2 Oct. jl. is ais uitvloeisel der nieuwe strafwet bepaald, dat voortaan de dagvaardingen van beklaagden en getuigen, de beteekeningen van vonnissen enz. door de rijksveldwachters zullen gegchieden, in plaats van, gelijk vroeger, door de deurwaarders. Behalve die aan de gerechtshoven en kanton gerechten, hebben de deurwaarders geen trakte ment en moeten ze vau particuliere praktijk in hun onderhoud voorzien. Was deze tot nu toe niet druk, dan brachten de ambtshalve ontvan gen opdrachten ter dagvaarding enz. nog eenige vergoeding aan. Thans is ook dat voordeel verlo ren gegaan en moeten ze kosteloos adsistecren bij de zittingen der rechtbanken. Vrijdag was bet 25 jaar geleden, dat Z. M. de Koning den eersten steen legde van de spoorbrug te Zutfen. Op den bekenden steen staat Koning Willem III heeft in het hart van den zesden pijler dezer brug den eersten steen gelegd en daarmee den aanleg der Rijksspoorwegen in zijn Rijk ingewijd. XXII October MDCCCLXI. t Te Lienden heeft de Herv. Gera. een prach- tig cadeau ontvangen van mevr. de wed. ds. Van t Dijk en hare dochter, bestaande in twee fraaie I De ernstige toestand in het Oosteu, welke onge twijfeld den vrede van Europa bedreigt, verdient nog altijd onze aandacht in do hoogste mate, ware bet alleen om de kronkelwegen der diplomatie gade te slaan. Vooral de Turken zijn meesters in het vak. Het moet oppervlakkig verbazing wekken dat Turkije op dit oogenblik de politiek van Rusland in Bulgarije openlijk steunt. De Tnrksche buiten gewone gezant te Sofia, Gabdan-EfFendi en generaal Kanlbars werken eendrachtig samen. Men zon zich echter vergissen zoo men meende dat het Turkije te doen is om zich in Ruslauds armen te werpen. Deze gehoele manoeuvre dient nergens toe als om het recht van Turkije op Oost-Rumelië in het licht te stellen. Dit recht was door het Berljjnsche trac- taat uitdrukkelijk erkend, doch door de omwente ling van verleden jaar vernietigd. Niettegenstaande dezen dubbelen vijand hoeft het Bulgaarsche regentschap, sterk door den een- drachtigen wil van het Bulgaarsche volk, tegen 1 November do groote nationale vergadering te Tir- nova bijeengeroepen. Wel had generaal Kanlbars in eene dreigende nota de ministers gewaarschuwd de bijeenkomst uit te stellen en niet naar Tirno- va to gaan, als zijnde dit de uitdrukkelijke weusch van don Czar, de Bulgaarsche regeering heeft afwijzend geantwoord. Het is natuurlijk dat men 1 hans algemeen vraagt wat zal de Czar nu doen? Volgens de »best in gelichte* dagbladen van Weenon cn Berlijn bestaan er twee lezingen. De eerste is dat, door bemiddeling van denOos- tenrijkschen minister van baitenlandsche zaken, Rusland, Oosteurijk ou Duitschland het volgende zijn overeengekomen Rusland belooft formeol Bulgarije niet. te zullen bezetten. Daarentegen verbinden Oostenrijk en Duitschland zich de wettigheid der Maandag bij eenkomende Bulgaarsche volksvertegenwoordiging niet te erkennen, omdat de kiezers uit Oost-Rume- lië hebben medegestemd en omdat, het regentschap in Bulgarije onwettig is samengesteld. Het gevolg van deze houding der drie verhouden mogendhe den zon wezen dat, de Sobranje (de Bulgaarsche Kamer), werd ontbonden, het regentschap aftrad ea Rusland aldus langs vreedzameu weg al zijn invloed in Bulgarije herneemt. Maar do tweede lezing lnidt boel anders. De Russischo regeering zou zeer goed begrijpen dat do Bulgaren zich er volstrekt niet aan zullen storen of de wettigheid der verkieziugeu door hot drie- keizers-vorbond wordt erkend. De Russische regee ring zon daarom onderhandelen met Oostenrijk en ünitschland, om toestemming to bekomen tot, het bezetten van Bulgarije. Het Berlijnscho »Tageblat,t,« heeft een telegram nit de Krim dat twee Russische legerkorpsen, ge heel op voet van oorlog, thans staan bjj Odessa, Sebastopol en Nikolajoff, iu afwachting van het bevel oin zich in t.o schepen naar Varna. Twintig transportschepen liggen goreed voor het vervoer dier troepen. En te Parijs hoeft mou uit de Krim bericht outvaugen, dat de Russische oorlogsvloot in do Zwarte Zee bevel ontving, zich goreed te houden. Velen haddon dan ook verwacht dat de Czar 1.1. Zondag, bij do onthulling van het mounment te Petersburg voor de gevallenen in don oorlog van 1878, een soort van oorlogsmauifest zou uitgespro ken hebbeu. Niets van dit alles is evenwel gebeurd. De keizer heeft gedronken op zijn dapper leger en den wensch uitgesproken, dat het in de toekomst zich zijn verleden waardig zal betoonen. Nu, min der kon een Russisch alleenhoerscher wel niet zeggen. Hoewel natuurlijk de toestand gevaarlijk is te achten, geloovon wij niet dat het vooreerst tot een uitbarsting zal komen. Daarvoor pleiten deze re- donen Rusland heeft geldgebrek, Oostenrijk heeft to worstelen met een te kort van 16 millioen, Turkije is doodarm on Duitschland is voor den vrede, omdat het Frankrijk in den rug heeft. Velu van de oorlogszuchtige berichten vinden hun geboorte te Parijs. De Franschen zonden niets liever zien, dan Rusland in oorlog met Oostenrijk en Duitschland, om eene gelegenheid te hebben, Duitschland met hoop op succes aan te vallen. Er zijn in de laatste dagen een aantal bladen te Parijs verschenen, welke zich allen ten doel stellen, den wraakoorlog tegen Duitschland populair te maken. Onlangs te Parijs zijnde, hebben wij ons oeuo verzameling van deze bladen aangeschaft en hun taal is waarlijk fel genoeg. Maar wat onze aandacht trok was, dat te Parijs èu in de kiosken èu in de vele stalletjes die bladen bijkans niet opgemerkt en haast niet gevraagd wer den. Een enkele conrantenlooper schreeuwde met vervaarlijk geweld La Revanche maar van koopers hebben wij althans weinig bemerkt. Die geheele beweging gaat dan ook over het groote deel der Franseho bevolking heen. En daarom zal de bedachtzame Grévy zoowel <als de bezadigde Freycinet zooveel moeite niet hebben om do goede verstandhouding met Duitschland te handhaven. De gemoederen van de Franschen zijn inderdaad op dil oogenblik meer vervuld met, gedachten aan vredewerken, dan aan bloedige wraak over de nederlaag van 1870. De commissie voor de wereldtentoonstelling in 1889 heeft Zaterdag te Parijs hare eerste zitting gehouden, terwijl op dat oogenblik de inschrijvin gen voor hot waarborgkapitaal boven de 22 milli oen waren gestegen. Merkwaardig zijn de woorden, bij die gelegenheid door den heer Lockroy, minister van koophandel, gesproken: »Een heilige aandrift, de aandrift van den arbeid,® zeide hij, ^bezielt het, land. Men moet deze geestdrift niet laten bekoelen haasten wij ons Frankrijk verwacht groote dingen van deze groote tentoonstelling. Het ziet er in eene plechtige ma nifestatie welke het onder do volken zal eeren, eene daad welke zijne macht toont, eene vreedzame over winning welke het zijnen rang in de wereld zal terug geven. Dat is heel andere taal dan het steken van do oorlogstrompet. Wij geloovon dan ook dat het vuur tje, door sommige bladou iu Parijs aangestookt, weldra zal uitgebrand zijn. Wij vestigeu de aandacht op de verkiezing die Donderdag te Brussel plaats hoeft voor de kamer van afgevaardigden. De liberalen, verdeeld evenals in ons land over het algemeen stemrocht, hebben begrepen dat het tijd werd dunno verdeeldheid te eindigen. De heer Guillory, oud-voorzitter der kamer, een warm voorstander van algemeen stem recht, maar die daarom nooit zijne liberale vrien den, die hot algemeen stemrecht niet bogeeren als vijanden behandelde, is de gemeenschappelijke can- didaat. Zijne verkiezing mag dus verzekerd geacht worden. Als wij ons herinneren wat, bij de laatste ver kiezing te Sneek is voorgevallen, dan mogen wo op deze Brnsselsche verkiezing wijzen als op eene les. De liberalen in Nederland kannen zich spiege len aan België. (9 Het plan om in 1888 te Brussel eene internatio nale tentoonstelling van oorlogs-materiëel te houden, is door de Belgische regeeriug goedgekeurd. De tentoonstelling zal vooreerst alle moderne oorlogs wapenen, als geweren, karabijnen, pistolen, revol vers, kanonnen, mitrailleuses, torpedo's enz. bevatten. In eeno tweede afdeeling zullen de oorlogswapenen van vroegere tijden in een historisch beeld gegroe peerd worden. Eene derde afdeeling zal aan de werkzaamheden der genietroepen, vooral aan den vestingbouw, gewijd zijn. Eene viei'de afdeeling zal zamengesteld zijn uit do voorstellingen van veld slagen en de portretten van generaals en leger aanvoerders, die zich in verschillende museums van staten, steden en particuliere personen bevinden. Eene bijzondere aantrekkelijkheid zal de reusachtige brug vormen, die, van het ééne einde van het manoeuvres-terrein, waar de tentoonstelling plaats zal hebben, over al de afdeelingen heen naar hot andere eind zal leiden en goheol nit oorlogsmateiieel zamengestold zal zijn. Te Luik heeft zich het zonderlinge feit voorge daan dat een student in de medicijnen een 71-ja- rigen grijsaard nit minnenijd vergiftigd heeft. De jeugdige moordenaar mengde ongemerkt potasch in hot glas bier van den ouden heer, terwijl deze, niots kwaads vermoedende, in een k iffihuis domino speelde. l)e dood volgde binnen enkele uren. Ook de kastelein, die, door zijn gast op deu vreemden smaak opmerkzaam gemaakt, oen slok van het vocht genomen had, werd ernstig ziek, doch is in het leven behouden. Iu Engeland worden sedert ruim drie maanden meer dan een millioen telegrammeu por week ge wisseld. Onder het oude, hoogero tarief heeft het berichtental het cijfer van 750,000 nimmer over schreden. De outvangsten van 1 April tot 1 October 1886 (laag tarief) hebben 5000 pond meer bedragen dan over hetzelfde tijdvak van 1885 (hoog tarief). Naaimachines worden steeds goedkooper. Een fa briek te Bielefeld heeft nn van een Engolsche fir ma 100,000 hand-naaimachines besteld gekregen, welker verkoopprijs 10 shillings 6) zal zijn. Naar men uit Londen bericht, heeft do veelbe sproken Gricksche Zigeunerbende, waarmede zoo gesold werd, en dio zich nu te Hull bevindt, na eindelijk een bestemming zij het ook een troa- rige gekrogen. Een ondernemer heeft de arme reizigers allen te zamen geengageerd, om hen voor geld te laten zien. Hij zal een reis met hen door de provincie ondernemen, en hen eindelijk ook te Louden tentoonstellen. Een ring met 4 paarlen en 8 robijnen werd ge vonden iu een haring, dio, te Dnnbar gevangen, te Edinhurg door eeno vrouw aan hot ontbijt ge geten werd. Te Parijs laat zich een Oostenrijker zieu, die 2 M. 60 cM. lang is. Hij is 21 jaar oud en heet Winkelmeier. Men heeft in zijn hotel 4 ledikanten bij elkaar moeteu schuiven, om hem oen bruikbare ligplaats te verschaffen. De Koning van Portugal als Sbakespeare- vertaler bekend heeft nu eeu Portugeoscho vertaling van »de Koopman van Venetië* gegeven, welke zeer geroemd wordt, zoowel wat de taal als wat getrouwheid betreft. Men schijnt de electriciteit toe te willeu passen bij de lijkverbranding. In Italië heeft men reeds het plan gevormd om de lijken langs eloctrischen weg, dat is, door de hitte welke de electriciteit ontwikkelen kan, te doen verteren. De voorstanders van de lijkverbranding meenen, dat door op die wijze te werk te gaan, den tegen stand zon kunnen worden overwonnen, die de in voering van de crematie nog in vele Europesche Staten ontmoet, In bot postkautoor 1e Bobb'a (Italië), werden den 20sten dezer alle aangeteekendo brieven gesto len. Het bedrag der schade is nog niet bekend. De stad Kladno in Bohemen zakt laugz imerhand in de diepte. Zij is gebouwd op steenkolen-en ijzer mijnen, die rnen bcsft outgon en, zonder te denken aan 't gevaar voor de opwonenden. Verschillende straten beginnen nu te dalen; de onde kerk, het stadhuis, velo scholen en 60 huizen loopen groot gevaar. Men heeft nu den mijnarbeid gestaakt en de ontruiming der bedreigde panden gelast. Graaf Beust, indertijd eerst Saksisch Minister, Bismarcks tegenstander, na 1866 OosteDrijksch Minis- ster van Buitenlandsche Zaken, schepper van het dualisme, in 1871 ontslagen en sedert, bijna verge ten, is op zijn landgoed Alteubarg hij Weenen op 77-jarigen ouderdom overleden. Er is te Hamburg eeu commissie govormd, welke gelden inzamelt voor een hulde aan de nagedach tenis vau den Dnitschen volksdichter Matthias Claudius. Men wil echter geen standbeeld of ge- donkteeken oprichten, maar een fonds vormen, om de nog levende kleinzoons van den dichter voor den uitersten nood te bewaren. De Hanptpastor* Kedenbnrg, te Wandsbeck, neemt bijdragen voor dat doel in ontvangst,. Do inventaris der nalatenschap vau Kouing Lode- wijk van Beieren is nu geheel opgemaakt. De schnldeischers worden, onder medewerking van een paar banken, met zeven millioen mark betaald. Men maakt te Stuttgart toebereidselen om den lOOen gedenkdag der geboorte van den dichter Lnd- wig Uhland, den 26 April a.s. met een groot feest te vieren. Een Dnitscher, die te Mt xico stierf, vermaakte 3000 dollars aau Bismarck. Verscheidene jaren geleden, zoo verhaalt de »Allg. Floisscher-Ztg.,* ging een Berlijnsch slach ter bankroet en eeu ander vleeschhonwer stond hem bij, mot goeden raad en geld, om hem voor algeheelen ondergang te behoeden. De twee vrien den kregen echter later twist en werden geheel van elkander vervreemd. Maar thans heeft de eens zoo hulpvaardige slach ter zjjne betalingen moeten staken in nu is het zijn oude vriend die, alle kibbelingen vergetend, zijn vroegeren helper te hulp is gekomen en hem in staat heeft gesteld zijn zaken voort te zetten. Een onmenschelijke vader stond dezer dagen te Landan terecht. Deze man, Gonase genaamd, een onverbeterlijke dronkaard, mishandelde zijn zoon, een 14-jarigen knaap, bijna dagelijks op de erger lijkste wijze. Hij sloeg hem met lederen riemen of met plankeu vol spijkers op het hoofd, bonkte hem tegen den muur, enz. In den nacht van 9 op 10 Ang. 11. was de jonden bjj zulk een mis handeling, in doodangst, half naakt het hais uit gevlucht. Men vond hem den volgenden morgen, bewusteloos en half verstijfd, op een veld liggen en toen hij weer tot bewustzijn kwam, bleek hij krankzinnig. Volgens de verklaring der deskun digen was die krankzinnigheid alleen het gevolg van de ondergane mishandelingen. Gonase is door de rechtbank veroordeeld tot 5 jaren tuchthuisstraf. Ben hevige en langdurige aardbeving heeft in Cashmir een groote paniek veroorzaakt. Het is nog niet bekend hoe groot de schade was. Er heeft een gerucht geloopen omtrent een aanslag op het leven van den Czar, waarbij eon van diens adjudanten zou gedood zijn. Van verscheidene kanten echter wordt dat gerncht ten stelligste tegenge sproken. Volgens de Daily Chronicle* gaf het volgende treurige voorval aanleiding tot het aanslag- bericht. Een dor adjudanten van den Czar, graaf Rontern, zat alleen iu een vertrek, naast dat waarin de Keizer zich bevond, en had, om zich wat te ver luchten, zijn jas opengemaakt. Toen nu de Czar plotseling daar binnentrad, sprong de graaf ver schrikt op, om zijn toilet te orde t.o brengen. De zenuwachtige en altijd wantrouwende Keizer dacht, bij die haastige bewegingen, terstond aan een moordaanslag, en loste zijn pistool op zijn adjudant, dio dadelijk gewond neerviel. Do Keizer zal tegenwoordig zijn bij de onthulling van hot gedenkteeken ter cero vau Ruslaud's over winning in don oorlog met Tnrkije. Men verwacht dat de, bij die gelegenheid, door deu Czar te houden redevoering, oenig nieuws betreffende Bulgarije zal brengen. Tot, bescherming van Z. M.'s persoon worden weder zeer uitgebreide politie-maatregelen genomen. Voor do rechtbank te Girgeuti (Sicilië) is den 18den dezer een aanvang gemaakt met het geding betreffende bot ongeluk iu de zwavelmijn Virdilio op Sicilië, dat voor ongeveer drie maanden heeft plaats gehad en waarbij zestig personen om 't loven kwamen. Do dircctenr en de hoofdopzieners, die het eerst, in verhoor zijn genomen, hebbeu vorklaard dat de werkzaamheden met inachtneming dor voor geschreven bepalingeu hebben plaats gehad, en de ramp wordt door hou toegeschreven aan eene aard beving, door eene plotselinge gasontploffiug ver oorzaakt. Een fabrikant te Brooklyn (Noord-A merika) adverteert in eenige bladen, dat hij een millioen jonge katjes noodig heeft, die hij mot 12 cent per stnk wil betalen. Do beesten mogon echter niet onder dan 14 dagen zijn. De fabrikant heeft n.l. eene soort van schilderijlijsten uitgevonden, waarop eene kleine opgezette kat zit, die, zich naar benoden buigend, de schilderij schijnt te bekijken. De ver- eeniging voor bescherming van dieren beeft tegen deze uitvinding geprotesteerd en zich niet tevreden gesteld met de verklaring van den fabrikant, dat hij de dieren zonder pijn doodde. De visschersvloot van Gloucester (Massachusetts) heeft dit jaar tot hiertoe 27 schepen verloren met 116 man. De overstroomingon in Texas moeten in het ge heel aan niet minder dan 200 mouschen hot leven gekost hebben. De plaatsen welke het meest gele den hebben zijn raw gebouwde nederzettingen aan de oevers van de Sabine, die tnsschen Texas en Louisiana naar de Golf van Mexico stroomt. Bij Wankaringa (Zuid-Australië) is gond gevon den. Honderden snellen er heen. Naar men uit Uganda (in de binnenlanden van Afrika) bericht, hebben al de zendelingen dat land verlaten, met uitzondering van den Eugelschen zendeling Mackay, die door den koning gevangen gezet is. De gevangen Evangelie-prediker heeft de hulp der Britsche Regeeriug ingeroepen. (Te laat ontvangen voor het vorige no.)

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1886 | | pagina 2