9 i VERKOOPEN: Een nellen Inboedel, Zilverwerken, RKÏPPING, 40-jarige Mtverapg OUD PORCELEIN, RECHTSZAKEN. BURGERLIJKE STAND. LANDDEN TUINBOUW. Gemengd Nieuws en Allerlei. MARKTBERICHTEN. ADVERTENT! EN. I X X Dc Notaris A. .1. H1IMIR puike Steenkolen, te Heusden offerschalen van Brittannia-zilver, ten gebruike bij de bediening des H. Avondmaals. Naar men zegt, is er ook te Gorinchein sprake van het oprichten eener coöperatieve slachterij. Volgens de gemaakte becijferingen zou dusdanige onderneming, bij levering van prima qualite.it rundvleesch a 30 cent per half kilo, behalve 5 pCt. van het bedrijfkapitaal, nog gegrond uitzicht geven op een aardig dividend. Uit Neerbosch meldt men Bij de weesinrichting zal binnenkort een aan vang worden gemaakt met den bouw van het achtste weeshuis, en zoodra dit gebouw gereed is, zullen weder 200 weezen worden opgenomen, zoodat dan voortaan 1074 kinderen in de inrich ting verpleegd kunnen worden. Het Gobelin-behangsel, dezer dagen te Dordrecht voor 3500 verkocht, is door den kooper aan een Parijsch antiquaar weder voor 7000 over gegeven. Gedurende het onstuimige weder der laatste dagen, werd in een waterplas te 's-Grevelduin- Capelle (N.-Brabhet zoogenaamde Wiel, het bijzondere verschijnsel waargenomen, dat de visschen aanhoudend boven water kwamen, zoodat men ze zonder moeite kon scheppen. Het water, dat bij onstuimig weder, daar altijd van kleur verandert, was ditmaal bijna vuurrood. Ter jaarsvergadering van den Nederlanden schaatsen rijdersbond, te Amsterdam gehouden, bleek uit het verslag, dat de sympathie voor den bond toeneemt. Het getal donateurs steeg van 145 tot 166, dat der leden van 113 tot 122. De ontvangsten beliepen ƒ1415, tegen 1179 aan uitgaven. De aftredende bestuurs leden, de heeren Kolff, Salverda en Salis werden herkozen. Besloten werd Pieter Bruinsma van alle races, waar de bond invloed heeft, uit te sluiten. Een internationale hardrijderij zal te Slikkerveer in dezen winter worden gehouden. Op Tessel schijnen de menschen bijzonder flink te blijven op hun ouden dag. Zekere Cornelis Koopman, een verpleegde in het gesticht van weldadigheid te Oudeschild, is 87 jaren oud, in het volle bezit zijner zintuigen en nog zoo sterk, dat hij zonder inspanning of vermoeienis een HL. zaad of erwten een goed eind wegdraagt. De oudste Tesselaar, Arie Bre mer, die nu de 93 achter den rug heeft, liep 5 jaren geleden nog van Oudeschild naar Oosterend, een afstand van l1/* uur en had daarvan niet der, minsten hinder. Nu wordt zijn gang wat on zekerder, ofschoon de oude heer nog rechtop loopt. De visscherij op de „Lutine7' heeft in 't thans afgeloopen seizoen het volgende resultaat opge leverd men heeft opgehaald 3 gouden dou- bloenen, 6 kwart dito, 5 achtste dito, 21 dubbele Louis d'Or, 42 enkele Louis d'Or, 7 guinjes, 5 halve dito, 10 Siciliaansche goudstukken, 3304 Spaansche matten, 35 halve dito, 71 kwart dito, 3 achste dito, 9 onbekende zilveren munten, en halvergane wapenen, tafel-gereedschap, lijfsieraden, kogels, kogel trossen, 2 kanonnen, wrakhout, enz. Twee huisgtzinnen bij Gorredijk (Fr.), die aan godsdienstwaanzin lijden en in letterlijken zin meenden dat de raven hen zouden spijzigen, hebben alles wat zij bezaten verkocht en sedert hoegenaamd geen werk meer verricht. Zij bezaten geen enkel meubelstuk meer. Vervolgens zijn zij in stilte vertrokken, doch thans is onverwacht een der mannen met de beide vrouwen teruggekeerd, in zeer armoedige omstandigheden. Over het wegloopeu van een leerling der H. B. S. te Harlingen, wordt aan het IIblo. a. de volgende toelichting geschreven Bedoelde leerling, die een onweerstaanbaren trek tot reizen en naar zee schijnt te hebben, was niet bij één, maar bij bijna alle leeraren voortdurend onoplettend, lui en lastig. Uit den aard der zaak bezorgde hem dat van allen meer malen straf, tot dat wegens zijn zeer onordelijk gedrag de directeur eindelijk besloot hem, vol gens het reglement, voor eenigen tijd tot straf van school te verwijderen, met kennisgeving aan de commissie van toezicht en aan de ouders. De knaap is daarop Maandag morgen nog van 810 uur thuis geweest en heeft zich toen per spoor naar Leeuwarden begeven. Van wegloopen van school of van straffen, door een der leeraren, is dus in het minst geen sprake. Naar wij vernemen zal de firma H. C. A. Thieme te Nijmegen optreden als Uitgever van de Geschrif ten over Sociale Vragen, door de Liberale Unie« te verspreiden. Te Hurwenen keerden Woensdag twee gebrs. Van den Dungen met hun wagen terug van de markt te Zalt-Bommel, alwaar zij aardappelen hadden afgeleverd. Onderweg werd een der paar den schichtig, waardoor Hendrik van den Dun gen van den wagen viel en daaronder geraakte. Hij werd zoodanig gekwetst, dat bij weinige oogen- blikken daarna overleed. Zijn broeder was niet in staat geweest om hem hulp te verleenen. Het ongeval wekt algemeene deelneming, daar de beide broeders in hunne woonplaats in hooge achting stonden. Hoe gevaarlijk sommige rups-soorten zijn, is te Kuilenburg op zeer treurige wijze gebleken. Het 6-jarig zoontje van den heer L. aldaar kreeg Woensdag 6 dezer eene rups in 't handje en schijnt daarvan gebeten te zijn, althans het kreeg een paar blaren daarin en later bleek daardoor bloedvergiftiging te hebben plaats ge had. Na hevige pijnen is het kind Zaterdag over leden. Een koperslager te 's Hertogenbosch is aan bloedvergiftiging overleden. In een klein wondje aan zijn bovenlip schijnen onder het werken me taaldeeltjes te zijn gekomen. Zijn hoofd zwol erg op, en na vier en twintig uur was hij reeds dood. H. Beekman, de voor ruim een jaar te Leeu warden wegens onzedelijke handelingen veroor deelde, doch sedert voortvluchtige weesvader al daar, is te Wageningen aangehouden en gevan kelijk naar Arnhem overgebracht Aan Pieter Bruinsma te Lemmer is het vonnis beteekend, waarbij hij door den kantonrechter is veroordeeld tot betaling van de hem te Hamburg door de vertegenwoordigers van den Ned. Schaatsenrijders- bond voorgeschoten verblijfkosten. Voor eenige weken kwam zekere Ulrich, een Duitscher, bij de firma Citroen te Amsterdam in dienst, maar wel dra meldde hij zich ziek. Woensdag kwam nu een dame een gouden medaillon met diamanten, door haar ter herstelling aangeboden, terughalenmaar de heer Citroen wist van die bestelling niets. Het bleek weldra dat Ulrich de commissie, bui ten hem om, aangenomen had en toen men, kwaad vermoedende, de trommel opende, waarin al de aan den werkman ter bearbeiding gegeven klei- nodieën, ten bedrage van 1900 waarde, aan wezig moesten zijn, vond men niets dan een stuk koper. Ulrich is voortvluchtig. De politie spoort hem op. No. 3 in éen week. Te Assen is we der, nu de derde sints acht dagen, een 20 jarige vrouw, Wilmke K. uit Sinilde, wegens kinder moord gevankelijk aangebracht. Zij had 't kindje, dat. leefde, geworgd en het lijkje in een sloot ge worpen. Te Reenen of als men wil Rhenen is een j >ng meisje, tengevolge van het aan maken eener kachel met petroleum, deerlijk ver brand. In de buurtschap Eimeren, nabij Eist, is de bliksem in een tabaksplanterswoning gesla gen de bewoners bleven ongedeerd, maar meubels werden slukgeslagen, glasruiten verbrijzeld, de schoorsteen viel in en deuren en kozijnen werden losgerukt. Geen spoor van brand was er bij te ontdekken. Te Lobberich is een remmer van dc Luiks-Rheinische Eisenbahn bij 'trangeeren tusschen de buffers geraakt. Zwaar gekwetst werd hij naar Venloo vervoerd. Ook bij een bak ker op de Nieuwstad te Zutfen richtte de bliksem eenige schade zonder brand of persoonlijke on heilen aan. Tusschen Kaatsheuvel en Loon-op- Zand is 't lijk van vrouw H. v. D. uit't water op gehaald. Een 13jarige knaap, zoon van den heer V. te Joure, is terwijl hij vroolijk met zijn kameraden op straat speelde, plotseling doodge bleven. Onder Vrouwenpolder is een koe in de weide door den bliksem gedood. Door de rijkspo litie te Rozendaal is een oud-soldaat van het le reg. infanterie aangehouden, die sedert drie jaren in Afrika de schilderkunst had uitgeoefend. De man had den weg van Spanje naar Nederland te voet afgelegd. Te Loosdrecht is een persoon uit Blarikum onder den Gooischen stoomtram ge raakt, waardoor hem het hoofd werd verbrijzeld. Hij was terstond een lijk. Een polderwerker bij den in aanleg zijnden spoorweg te Deventer is met, het been onder een zandtrein geraakt. Drie teenen van zijn voet wer den verbrijzeld. Te Maastricht is een man in de jenever gestikt. Te Weerdingermond is een 12 jarige knaap gestorven ten gevolge van het overmatig gebruik van eikels. Een Engelsch matroos, behoorende tot de equipage van het schoonerschip Londen/ liggende aan de Merwe- kade te Dordf, viel aan de kuipershaven in het water, met het, noodlottig gevolg, dat hij eenigen tij i daarna door twee knechts van den heer Bouvy daaruit leverdoos werd opgehaald. Aan de Bilderdijkkade te Amsterdam is een 14-jarige jongen verdronken. Een 4-jarig doch tertje van den landbouwer P. te Zonnemaire is stil uit T huis ontsnapt en in een vijver nabij de woning verdronken. Te Schootiebeek is een woning en schuur van den winkelier Berends af gebrand bijna niets is gered. Waarschijnlijk nog slaapdronken ging een arbeidersvrouw te Bovensmilde een paar emmers water scheppen en sloeg in de hoofd vaart. Kort daarna vond men haar lijk. Onder Kouwbuurt (Friesland) is een kokende massa koffie op een zuigeling van twee maanden terechtgekomen. Het kindje is spoedig aan de bekomen wonden bezweken. Op de Heerengracht te Leiden ontstond brand in de door een naaister bewoonde achterkamer van een huis. Nadat de betrokken en eene aangrenzende kamer uitgebrand waren, gelukte het den brand te blusschen. Natuur gaat zwanger van onweersbuien. Glad worden de straten en modderig de wegen. Het vreedzame groen der weiden heeft gedaan, en de gele bladereu spelen in lustige bewegingen op den adem des winds, 't Is de natuurlijke loop der din gen, die zich in regelmatige orde herhaalt. Minder ordelijk en regelmatig in hare ontwik keling is de politiek. Als 't natuurleven den slaap rustig ingaat, komt hier beweging, gewoel en strijd. Het is, of er glad de straten den voetstap onzeker maken, of donkere bnien, door geen wetten beheorscht, er ordeloos langs don hemel jagen, slechts door tnsschenpoozen van rast afgewisseld. Tot 4 November kalmte, maar daarna? Verra derlijke inst, die den storm voorafgaat! Geheel Europa schrijft de «L. Ct.« ver keert dezer dagen in rast, wat het weer betreft. Een gelijkmatige luchtdruk, zwakke wind en zon neschijn, met een temperaaratunr op den middag van bijna 60° F., doen veeleer aan September den ken. Daarbij liet de aangekondigde storm, ook op onze kusten, zich wachten. Zulk weer lokt naar buiten en de schilders zetten zich hier en daar dan ook nog ongestoord neer om studies te maken en van de herfsttinten partij te trekken. Wel is waar kan hot spoedig gedaan zijna!s .vind of nachtvorst volgen, wordt aan het groen de laatste slag toege bracht. Het vee graast echter overal nog rustig in de weide en het heeft geen gebrek; een voorrecht, als November nadert, dat gewaardeerd mag wor den. Het vorige jaar toch om dezen tijd was het meeste vee reeds gestald eu die dit uitstelden op hoop van ander weer, werden door wind en aau- houdenden regen genoodzaakt, eieren voor hun geld t.o kiezen. Eene met het oog op het Noordbrabantsche polderrecht belangrijke kwestie werd Dinsdag jl. door het gerechtshof te 's Bosch beslist. In 1882 deed het bestuur van het waterschap het Oadland van Altena een berm aanbrengen aan den rivierdijk. Daardoor werd het eigendom van D. D. le Sleeuwijk onder het zand bedolven, de toegang tot de schuur versperd, de afwatering bedorven en de op de pereeeleu staande vrncht- boomen tot de kroon ingeplant. De zandlaag was ongeveer 60 meter lang en 10 meter breed. D. D. stelde bij de rechtbank aldaar eene vordering iu tot wegruiming van het zaud en tot vergoeding der geleden schade. Het bestunr beweerde recht te hebben om te bandelen zoouls was geschied, doch de rechtbank wees bij vonnis van 23 No vember 1883 da vordering toe. Hooger beroep volgdevelo oade bescheiden werden overgelegd om de bevoegdheid van bet waterschapsbestuur te bewijzen, doch te vergeefs. Het Gerechtshof, na onderzoek in loco, maakte uit, dat in deze materie niet de oude keuren doch do thans vigoerende wettenen reglementen te beslissen hebben, dat de handelingen van het appelleerend bostuar daardoor niet zijn gerechtvaardigd en de vordering dus behoort te wotden toegewezen. Het bestnnr van het waterschap het Oadland van Altena werd mitsdien veroordeeld om het aange brachte zand, behalve voor zooveel het op den dijk zelf is gestort, te doen wegruimen en om als schade vergoeding aan den eischer D. D. te betalen 300 benevens alle kosten vau het proces. Voor bet appelleerend polderbestuur pleitte Mr. A. Bosch eu voor den eischor D. D. Air. E. Van Zinnicq Bergmann, beiden advokaton to 's-Her togenbosch. KERKNIEUWS. Nederl. Hfrv. Gemeente. Voor Zevenhuizen, ds. J. H. Gouuing te Ben- nebroek. De afdoening dor revisie, door Dr. Kuyper en consorten gevraagd van de bekende uitspraak der synodus contracta, zal 23 November een aanvang nemen. f Heusden, van 18 tot 25 Oct. Ondertrouwd: Cornelis Jacob de Hart,jm. 23 j. eu Adriana Knijpers, jd. 21 jaar. Geboren: Adrianus, z. v. G. Donders en J. v. Baardwijk; Franciscus Andreas, z. v. F. A. v. Heivoort en A. C. Pol Cornelia Maria, d. v. J. v. d. Pol en W, C. v. d. Aa. Men schrijft uit de L ingestreken Terwijl de oogst der veldvruchten grootondeels is afgeloopen, is men alleen nog druk bezig met het inzamelen dor suikerbieten. Do opbrengst hier van valt dit jaar niet mede. Zij zijn veelal klein van stuk, en daar de waarde door het ge wicht bepaald wordt, is het geldelijk voordeel vrij wat minder dan in andoto jaren. Over hot geheel is de teelt van suikerbieten voor den landbouwer niet aan te raden. Hij teelt na te weinig koren, krijgt daardoor minder stroo, en maakt te weiuig mest voor de akkers. Waar de aankwoekiug van suikerbieten toeneemt, wordt de grond schraal en mager. Do kleine pachter wordt tot de bietencul- tuur verlokt door de gedeeltelijke vooruitbetaling, maar valt nu de oogst tegen, zooals dit jaar, dan is do laatste ontvangst weinig of niots, en hoe moet nu de arme pachter zijn pacht betalen GEDACHTEN. Aan verschillende schrijvers ontleend. Als door onzichtbare geesten voortgezweept, ja gen de zonnepaardeu des tijds mot den lichten wa gen van ons noodlot voort. Zoo blijft er niets an ders over dan zich moedig vast te zetten en met krachtige hand de teugels te voeren, om nu rechts, dan links, hier om oneffenheden, daar om versper ringen, den wagen rond te voeren. Waarheeu het gaat, wie weet het? Nauwelijks herinnert men zich, hoe ver men kwam Do beginselen der opvoeding moeten niet gemaakt» maar gezocht wordenzij liggen in de menschel ijko natuur. Uit elk raensch kan iets worden, naar zijn eigen natuur. De opvoeder moet vroeg zien, welke weg de uataur wil gaau, en zoo is ook liet middelma tige voor ontwikkeling vatbaar; eerst dan heeft de apvoeder zijn plicht gedaan. Wij moeten altijd langzaam zijn in het kiezon van een vriend, maar nog langzamer iu hot ver anderen van vriend. Het is wijs vriendelijk te zijn voor allen, maar met weinigen vertrouwelijk. De schoonste muziek zijn woorden vau liefde tus schen ouders en kindoren, gewi sold bij den huiselij ken haard. Bouw uwe hoop niet op de belofteu van andoren gij zult meestal later bemerken dat go luchtkas- toelen gebouwd hebt. De «Maasbode* maakt melding van een zeker niet alledaagsch geval van brosheid der beenderen bij een jeugdig Rottordamsch ingezetene. Des nachts ontwakende, gevoelde zich de jongeling onwel. Bij onderzoek bleek dat bij des nachts in bed, toen hij zich verlegde, één of meer beenderen bad gebroken. Naar het Ziekenhais vervoerd, is bij kort daarop overleden. De «Tijde weet nog een ander merkwaardig ge val van dien aard: iemand, die bij het bespelen van het orgel, tot driemaal den arm bij den pols brak, alleen door het met eenige kracht plaatsen van de hand op de toetsen. Te Amsterdam zon 's nachts te ruim halftwaalf een 41-jarig heer huiswaarts keeren. Maar was het onder don invloed van het gebruikte of speelde zijn geheugen hem parten? Hoe hij zich bezon, bij kon zich maar niet meor heiinneren waar hij woonde! In zijne verlegenheid wist hij niets beter te doen dan het naastbijzijnd politie-bureau bin nen te loopen en er een verhnisbiljet te vragen. Daar zon, meende hij, zijne woning met het nom- mer er bij toch wel opstaan. Aan het politie-bureau was men echter van gevoelen dat, zijn abnormale toestand in aanmerking genomen, een weinig rust hem goed zou doen. Men hield hem dan ook voor- loopig in de wachtkamer. Gewonnen. Iemand wedde eens dat hij aan 150 verschillende personen een en dezelfde vraag zon doen en van ieder precies hetzelfde antwoord zon krijgen. Hij won de weddenschap. Wil men weten hoe Toen hij ze alle 50 één voor één fluisterend vroeg: Wjet je al dat Jan sen failliet is,« antwoordde iedereen dadelijk: Welke Jansen?* Op de repetitie. «Nu, heeren en dames!* zegt de directeur «opgepast nuNu nog eens het lied »Oeh was ik maar een vogel, Dan bonwdo ik mij een nest!* maar den vogel niet zoo hoog nemen en het nest niet zoo laag! En dan ook in den regel: «Aan 't venster van mijn liefje!* het venster meer uitdrukking gegeven. Dus nog eens, van voren af aan Iemand heeft de gewoonte, zijn poëtischen zin lacht te geven door op de achterzijde van een nit te geven bankbiljet het volgende rijmpje te schryven Vaarwel! mijn aardig bankje, Gij knnt niet altijd bij mij zijn! Vertel op al nw wegen, Aan bankjes, groot on klein, Dat zij in mijne woning Steeds welkom zullen zijn. Verdeeling van arbeid. «Ik veroordeel u dus tot veertien dagen gevangenisstraf wegenshoutdief- stal,* zegt de rechter. «Hebt ge soins nog iets aan te voeren?* «Ja, Mijnheer! Ik heb een vronw en vijf kinde ren t'hnis. Als die nu met mij meê mochten, dan waren we in twee dagen klaar!* 's HERTOGENBOSCH, 25 Oct. Op de heden (Maandag) gehouden markt van vette kalveren waren aangevoerd 152 stuks. De prijs was le kwal. vau 0.50 tot 0.58 2e kwal. van 0.44 tot 0.50 3e kwal. van 0.40 tot, 0.44 per kilogram. Er bestond veel handel, zoodat spoedig al het aangevoerde was opgernimd. De prijs der boter was 1.00 A 1.20. o=c$£ 0 Op 29 OCTOBER vieren huune -T. van Grondelle li! en M. (1 e 15 ru Ij n. J. M. DE BRGIJN. te WOUD RICII HM. te Almkerkzal op Vrijdag 29 October 1886, des morgens ten 10 ure, ten huize en ten ver zoeke van de Erven van wijlen den WelEdelGeb. Heer F. H. De Koning te Woudrichem, tegen contante betaling, publiek bestaande in kabinet, kastje, kleer- en boeken kasten, piano, canapé's, stoelen, ronde-, vierkante-, wascli-, toilet- en uittrektafels, klokken, spiegels, schilderijen, staande en hanglampen, 4 houten en 2 ijzeren ledikanten, 6 bedden met toebehooren, linnen eu tafelgoed. ALS: lepels, vorken, 2 reukdoosjes (model 2 kerkjesj, een zoo goed als nieuw THEblGARNITUUR in éi ui, bestaande in 12 lepels, zeefje, suikertang, thee- en suikerschepje. Kerkboek met gouden als: bordeD, kommen, theebusjes, suiker-en thee potten, kopjes en schoteltjes, gebakschoteltjes, blauw en rood geëmailleerd. Kristal, glas-, koper-, tin-, blik- en aardewerk. VOORTS: Brandkast, groote verrekijker, 4- kachels met toebehooren, ijzeren en houten turf- en steen kolenbakken, waschmachine, keuken en huis houdelijke gereedschappen enz. Te zien voor den verkoop. Handelaar in Turf en Steenkolen. Drie Trompetterstraat, nabij de Haven, te lleuaden, le vert steeds ii Contant: vrij aan huis, voor 521/2 Cent per Mud. aan het pakhuis afgehaald, voor 50 Cent per Mud. bests langs Psslturf 60 Cent per] 00 tuks Bedankt Hun dankbaren Neef. vrij «tin

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1886 | | pagina 3