Buitenlandsch Overzicht. BUITENLAND. BINNENLAND. namelijk dat Alexander van Ratlenberg wel niet weer op den troon zal komen. liet overige deel van Europa houdt zich, behalve in bespiegelingen en raadgevingen, buiten de zaak. Rusland manoeuvreert zóó, dat gebrek aan geld de Bulgaarschc regeering zal noodzaken, zich eindelijk in de armen der Russen te werpen. Want geld is ook daar de zenuw van het bestaan, en de openbare kassen zijn ledig. Engeland heeft een groot woord en kent geen smaadredenen genoeg voor den Rus- sischen keizer, maar het houdt het geld in den zak. En met geld alleen zou in dezen stand van zaken Bulgarije aan Rusland's invloed kunnen ontkomen. Een zoete glimlach spoelde om de verstijvende lip pen Rapa O, papa ik zie u niet het is 7.00 donker maar ik herken u aan uwe stern.* Rare koortsachtige blos verflauwde liet was de nadering van den dood. Licht mij hoog op, lieve papa, op nwen arm zoo ais vroeger fluisterden hare stervende lippen. Hij nam haar op zijn' arm en schreed zacht, met wankelend lichaam, de kamer op en neer. 0,nil is het goed nacht papa goe den nacht...* De dokter greep de hand van het kind en voelde haar de pols. Toen schoof hij behoedzaam zijn' arm onder het roerlooze lichaam en droeg het naar liet bed. Graaf Ilonnil' omknelde de armen des genecsheers, die met zachten druk der kleine de oogleden sloot. filet kind is Met hare moeder vcrcenigd,* antwoorde de dokter. Zonder eene kreet te slaken zonk de graat' naast het lijk van zijn kind ineen. Uit liet park weerklonk op dat oogonldik een da verend applaus ter ecre van Milder, die als Rajazr.o met Pierrot een kluchtspel uitvoerde. (10 HEUS DEN, 1 Nor. Van af heden zal een geregelde Wagendienst onderhouden worden door de firma P. Konings Co. alhier, tusschen tleusden en liet spoorweg station Waalwijk. Vertrek van Heusden alle werkdagen 's mor gens 8,15, in aansluiting met den trein, die te 10,10 van Waalwijk naar Rotterdam vertrekt. liet vertrek van Waalwijk is bepaald op 's avonds 7,41, na aankomst van den trein 5,40 van Rotterdam. Afrit te Heusden aai het hoofd kantoor. Zie achterstaande advertentie. t BAARDWIJK, 1 Nov. Aan de hoogeschool te Leiden heeft de heer Johs. Loelf alhier, den graad van doctor in de beide rechten behaald. T Door den raad dezer gemeente is tot 2e onderwijzer aan de openb. school benoemd de heer A. Fooij van Gestel. t BRAKEL, 31 Oct. De heer W. van Esveld deed hier heden namiddag zijne intree, sprekende naar aanleiding van Math. XIII 33, na in de morgenure tot de gemeente te zijn ingeleid door den consulent, ds. W. Petri, pred. te Pouderooijën c. a., met eene toespraak, waaraan tot grondslag strekte Joh. 11:11, alleen deze woorden: ,/en heeft zijne heerlijkheid geopenbaard." Beide godsdienstoefeningen werden door een zeer talrijk auditorium bijgewoond. t NEDER HEM E RT1 Nov. Door het op verzoek gegeven eervol ontslag aan den lieer Kouwenberg, hoofd der school op het eiland alhier, stond genoemde school een paar weken ledig. Op heden wordt zij weder geopend en is de tijdelijke waarneming opgedragen aan den Heer Moll, te Doeveren. t WAALWIJK, 28 Oct. De lang verbeidde dag is aangebroken. Ten circa elf üre kwam de locomotief van de nieuwe spoorlijn Zwaluwe Waalwijk de gemeente binnenstuiven, met zich voerende eenige wagens waarin ook verschillende invités hadden plaats genomen. De invités be stonden uit verschillende omliggende gemeente besturen met de hoofdambtenaren van de lijn, alsmede eenige officieren uit Geertruidenberg en onzen oud-Burgemeester, den heer van der Klokken, die steeds zoo ijverig voor deze lijn heeft mede gewerkt.. De feestgenooten werden alhier aan het station feestelijk verwelkomd door onzen Burgemeester Jlir. Van Grotenhuis. De muziek van Musis Sacrum" luisterde de feestvreugde niet weinig op. Ten 1 ure vertrok de trein van hier en kwam een half uur later te Geertruidenberg aan, alwaar hij met kanongebulder werd verwelkomd. Nu was het de Burgemeester Raupp, die dc aanwe zigen het nut van deze lijn schetste, welke plech tigheid door de tonen der harmonie „PEspérance" werd opgeluisterd. Ten 6 ure werden de feestge nooten eerst in de richting Zwaluwe en daarna in die van Waalwijk door den trein huiswaarts gevoerd. Nu was de tijd aangebroken waarop men, zoowel onderweg als hier, in eene illuminatie zijne ingenomenheid met dit nieuw vervoermiddel deed kennen. De onmisbare muziek, bij een soortgelijk feest, bewees weder hare goede en zeer geapprecieerde diensten. Wanneer slechts een gedeelte verwezenlijkt wordt, van al datgene dat men, vooral in dezen tegen woordigen gedrukten toestand, van dit nieuwe gemeenschapsmiddel hoopt te zien, dan zal voorzeker onze streek in bloei toenemen 't geen ook wij zoo van harte wenschen. KERKDRIEL, 28 Oct. Op eene vergadering van geërfden van den dorpspolder Driel heeft zich heden het zeldzaam verschijnsel voorgedaan dat van de 357 uitgebrachte stemmen tot benoeming van een ontvanger van dien polder er 355 uit gebracht zijn op den heer W. M, Ackermans, gemeente-ontvanger te Driel en zoon van den vroegeren titularis. Zeker een bewijs van de ach ting en het vertrouwen dat de benoemde zich onder zijne medeburgers heeft weten te verwer ven. BRAKEL. Alhier zal, naar men verneemt, een nieuwe hooipers opgericht worden, wat gewis medehelpen zal om den bloei der gemeente te doen toenemen. LOONOPZAND, 29 Oct. Heden middag ar riveerden per tram van half drie uit Tilburg 2 jonge meisjes, een in uonnekleeederen, de andere in uniform, zooals op sommige pensionaten ge- biuik is. Haastig liepen zij van huis tot huis om te bedelen. Op de pastorie hadden zij zich niet aangemeld, verlof van de kerkelijke overheid konden ze niet toonen. Op de meeste plaatsen hadden ze niets gekregen. Met den trsm van halt vijf vertrokken ze in aller haast. Men denkt hieraan bedrog; zeker is 't natuurlijk niet. Men zij intusschen gewaarschuwd. t WERKEN DAM, 2 Nor. Wie verleden en t WOUDRICHEMHet bestuur van het Wa terschap /yOudland van Altena" heeft voor den a.s. winter tot noodheemraden benoemd de h.h. J. A. van Tienhoven te Werkendam, L. Snoek te Sleeuwijk, M. Schaap en J. II. F. Bron te Woudrichein, P. Westerlaken te Rijswijk en J. de Fijter te Andel Tot bezetting der dijkposlen zijn, zoo noodig, benoemd de h.h. C. A. de Jong, W. van Eeten en A. Verschoor te Sleeuwijk, A. B. Snoek te Woudrichem, A. van Eeten en A. Naaijen te Andel. tDs. Nonhebei, predikant bij de Herv. gem, alhier, heeft een beroep ontvangen naar de Herv. gem. van Durgerdam, prov. Noord-Holland. t DALEM. Ds. v. Maanen, predikant alhier, ontving Zaterdag een beroep naar de Hervormde gemeente te Dreischor (eil. Schouwen.) t De suikerbieten zijn in de polders Vuren en Dalem geruimd, en de werkzaamheden op het land alzoo geëindigd. Onder de gunstige omstan digheden is het koren gezaaid. Het weiland houdt zicli nog goed en het vee is tamelijk prijzig. GORINCHEM7 1 Nov. Ö7Ï1. Vrijdag alhier gehouden St. Huiberts beestenmarkt muntte uit door een ruimen aanvoer van vee. Volgens offi- cieele opgaaf, dat is naar het aantal ontvangen dubbeltjes staangeld, waren 3805 stuks aut de lijn. De Arkelstraat, Haarstraat, Kruisstraat, Boerenstraat, Torenstraat en een aantal stegen waren dan ook met eene dubbele rij vee bezet. Bij aanwezigheid van vele buitenlandsche, voor al Fransche kooplieden, ging de handel vlug van de hand en werd over 't geheel meer dan 't vier vijfde van den aanvoer tegen goede prijzen ver kocht. Aan de inschrijvers voor de leening van de tfNederlandsche Landbouwbank" is medegedeeld, dat de inschrijvingen wegens onvoldoende deel neming niet worden aangenomen en men trachten zal de zaak langs anderen weg te voltooien. Een groot ijzeren cilindervormig bekken, voor rekening van de firma Moes Croockewit en Co. te Amsterdam, in aanbouw aan den oostelijken punt van de Rietlanden aldaar, bestemd tot berg plaats van petroleum,wordt door de Kon. fabriek van stoomwerktuigen vervaardigd. Het heeft 10 M. mid dellijn en ruim 10 M. hoogte, het zal dus ongeveer 7.900.000 lit. kunnen bevatten.De aanvoer geschiedt uit Rusland met stoomschepen, die de petroleum la den zonder fust. Uit de daarvoor ingerichte laadrui men wordt ze in het bassin overgepompt. De heer A. Koene te Rotterdam zal zijne kos- telooze spijsverschaffing aan behoeftige schoolkin deren ook dit, jaar weder voortzetten. Te beginnen inet Maandag 1 November zullen de kostelooze maaltijden weder aanvangen. De spijsinrichting is thans gevestigd in de Hovenierstraat. Onder het puin van het afgebrande Kurbaus zijn gevonden een gouden horloge (dat, evenals bet glas, nog geheel ongeschonden was), een bloedkoralen collier en een paar diamanten rin gen. Dat deze voorwerpen zoo gespaard bleven is aan een toeval toe te schrijven. Er was namelijk een tafel over heen gevallen. Het gevondene is aan de eigenares, eene dame te Essen a/d Ruhr, toegezonden. Als bewijs hoe tegenwoordig naar werk go- zocht wordt diene dat het aanbod gedaan is den herbouw van het Kurhaus te Scheveningen uit te voeren voor f 400.000 of f 150.000 be neden het ramingsplan, naar hetwelk de opbouw zal worden ondernomen. Donderdagmiddag heeft aan den Vlietepplder. Noord-Bevelawl, een belangrijke oeverafschüiving plaats gehad, ter lengte van 200 M., tusschen de dijkpalen 0 en 2. De dijk is op twee plaatsen half weggevallen. Een postbesteller te Roermond, die, in dienst zijnde, weigerde hulp te verleenen aan de politie, is door de rechtbank aldaar veroordeeld tot 50 cent boete. Hij zal hiervan in honger boroep komen. De postbestellers toch moeten bij hun ambtseed verklaren, gedurende hun diensttijd „zichf met niets anders te zullen bezighouden dan met, en hun werk geheel zullen beperken tot de hun toevertrouwde bestelling en dienstverrichting." Had de man de gevraagde hulp aan de politie verleend, hij ware door zijne superieuren beboet of geschorst. Nu veroordeelt de rechter hem. 't Is moeilijk iedereen tevreden te stellen. Ook een mededinger van Tanner, Succi eu Mer- latti. In 't dorp Elder, bij Eist, werd bij den landbouwer G. De Graaf een varken vermist. Na 14 dagen kwam het beest onder een kar- j vracht strooisel van daan. 't Was wel wat ver- j magerd, maar springlevend, ondanks de 14-daagsche f vasten zonder hulpmiddeltjes. Iloe kinderen tot misdaad vervallen kunnen, j blijkt uit hetgeen de „Arnh. Crt." nader meedeelt j omtrent de kinderen, die onlangs te Arnhem, waschgoederen op een bleek gestolen hebbei(l Van het viertal is de oudste 16 jaren, éen is *r1 11 h T Doze week wordt eetie politieke vergadering ge houden op welke wij de aandacht vestigen, omdat daar wellicht zeer belangrijke mededeeliugen zullen gedaan worden omtrent de thans zoo ernstig drei gende Oostorscho quaestie, de vergadering namelijk van do Oostenrijksch-Hongaarsche delegaties. Deze bijeenkomst heeft, uithoofde van de cholera niet plaats te Weonen, maar te Budapest. Daar zal graaf Kaluoky, de minister van Buiten- landvche zaken, zich hebben te verantwoorden over Oosteurijks houding tegenovor Rusland. In woor den zal Kalnoky zeker niet minder krachtig trach ten te zijn dau eene maand geleden Tizza in het Ilnis van afgevaardigden te Pest sprak. Te Woenen gelooft men dat de onderwerping van hot Bnlgaarsche gouvernement aan Rnsland elk voorwendsel voor een optreden van troepen zal wegnemen. Doch die onderwerping heeft hare grenzen. Het Bnlgaarsche ministerie vermijdt alle drukte, alle geweld, hot hoort de Russische ukases gedul dig aan, alloen omdat het weet, dat anders de Russische troepen terstond te Varna aan wal zou den stappen en Sofia in opstand komen. Het regentschap heeft den staat van beleg te Sofia afgekondigd, omdat het weet dat er een komplot bestaat van de Russischgezinde partij om onlusten uit te lokken, opdat generaal Kaulbars een voorwendsel hebbe om hot bevel over de troopen te Sofia zelf in handen te nemen. Te vergoefs heeft het regentschap horhaaldelijk aan generaal Kaulbars gevraagd, weikeu troon- candidaat wordt nu toch eigenlijk begunstigd door Rusland? Het antwoord bleef steeds nit. Op grond daarvan hebben de mogendheden Bul garije aangeraden de bijeenkomst dor Sobranje, (volksvortegonwoordiging) uit te stellen totdat Rnsland zich zou hebben verklaard. Hot Bnlgaarsche ministerie was torocbt doof aan dat oor on voor het einde van October is do ver gadering plechtig geopend. Het regentschap maant do Sobranje aan vorst Alexander niet te her kiezen, en spreekt do hoop nit, dat do keuzo van eon vorst bewijzen zal dat men met Rnsland in goede vorstandhonding wouscht, te blijven. Dat is nog al onderworpeu Intusschen is een der Bnlgaarsche ministers niet ter vergadering verschenen. Hij is te Sofia liovor achtergebleven om met genoraal Kaulbars kom- plotton te smoden togen de wettige regeering. Dit feit alleen bewijst duidelijk hoe ernstig do toestand in Bulgarije is en dat mon plotseling voor eene gewichtige gebeurtenis kan staan. De Fransche Kamer van afgevaardigden heeft, na heftig verzet dor rechtorzijdo, do nionwo school wet aangenomen, waarbij althans do jongensscholen na 5 jaren allen door loekon moeten bestuurd worden. Volgens doze wet wordt, in Frankrijk tevens eene nuttige instelling ingevoerd. In elk departe ment zal moeten bestaan oen »raad voor het lager onderwijs®, waarvan vier leden der gewestelijke vertegenwoordiging dool niootou uitmaken. Gaat Frankrijk oen tijd van vrede tegemoet, bet kan niot, missen of hot nn goldonde schoolstelsel zal de welvaart en ontwikkeling dos lands zoor bevordoron. Had Frankrijk goon vorstandigo bestuurder in president Grévy en minister-president Feycinot., dan waion do beet gebakerde Franschou spoedig aan hot eind van hun vredo-tijdperk. Eensklaps begonnen do Fransche bladen te oischou dat do regeering Engeland zou dwingen een termijn t,e stellen binnen welken het Egypte zal ontruimen. Men begrijpt waarom. Zulk oen eisch zou Enge land in ernstige moeilijkheid brengen en dos ver zwakken tegenover Rusland. De heole knoop zit dau ook daarin dut do Franscbon niet weten wat zij doen znllon om do Rassen op hunne zijde te krijgen. l)o Frauscho regoering is gelukkig verstandiger. De ^Standard* moldt dat de Fransche gezant wel over Egypte hoeft gosproken, maar geou eisch aau Engelaud heeft gesteld. Intussehon zoo bericht de »Saiut James Gazette,* hoeft de gezant (Wadding- ton) er bij gevoegd dat de Fransche regeering, hoewel iu de vriendscbappelijksto betrekking met Engeland wenscheude te blijven verkeeren, niot onopgemerkt kan laten do toenemeude verbittering welko iu Fraukrjjk bestaat door de steeds ver- lengdo bezetting van Egypte door de Engolscho troepen. Met, minder kan de Fransche regeoring al niet af, om het geschreeuw vau sommige dagbladen te sassen 1 Uit Duitschland is op politiek gebied thans weinig te meldeu. Het hoog-gerechtshof te Leipzig heeft een letterzetter, die beschuldigd wordt een oproerig aanplakbiljet gezet en verspreid te hebben tot eenige jaren gevangenis veroordeeld. Op zich zelf is dit in Duitschland geen nieuws. Maar uit de getuigenverklaringen is gebleken, dat ondanks de socialistenwet de socialisten in Duitsch land in geregelde correspondentie staan met de bnitenlandsche socialisten, o. a. met Most, den redacteur der »Freiheit« te New-York. New-York is hot tooneel geweest van eene schit terende hulde aan Frankrijk bij gelegenheid van de onthulling van het reusachtige beeld, torenhoog, voorstellende de vrijheid, verlichtende de wereld. Hetzelfde Now-York trekt verder de aandacht om dat Henri Georges, de schrijver van het bekeude werk over de oorzaken der armoede, candidaat is voor het burgemeesterschap. De heer Georges is iu den laatsten tijd evenwel zoozeer het socialisme genaderd, dat eene verkiezing tot hoofd van New- York wel niot te verwachten is. De Belgische kamer zal weldra door eene troon rede worden geopend. Do Koning heeft verlangd dat ook de Ministers van Staat (waaronder ook liberalen zijn) over die redo hun advies zouden uitbrengou. Er zallen namelijk hoogst belangrijke wetten worden aangekondigd op oeconomisch gebied, terwijl de invoering van d6U algemeenen dienst plicht eveneens wordt voorbereid. Do clericale bladen bestrijden hot laatste reeds allerheftigst. Do >Escaut« zegt: >Grooter domheid zon het kabiuot niot kunnen begaan, want het zou zich zelf afbreken. Wij achten hot niot in staat tot znlk eon verraad.* Verraad als een billijke en verstandige maatregel wordt genomen! Men moet don zin goed begrijpen 1 De aangekondigde ai'beidersbotooging to Charle roi ten gunste van algemeen stemrecht en van amnestie voor de veroordeelden wegeus het jongst e oproer hoeft Zondag plaats gehad. Ruim 80,000 person on namen or aan deelor worden 200 roodo vlaggen en nog meer schilden mot opschriften ge dragen iu den optocht, die verscheidene kilometers lang was. Hot schouwspel maakte veel indruk, en alles liep in goede orde af. Een deputatie ging op hot stadhuis eon adres overhandigen. Vóór don algemeenen optocht hebben de duizen- don arbeiders vau elders, voorafgegaan door oen paar honderd vronwon in rouwgewaad, oen pel grimstocht, gedaan naar do gasfabrieken van Bom- gard en Baudoux de voornaamste toonoelen van het oproer. De Burgomoester van Charleroi had hot vertoo- neu van de roodo vlag toegestaan, na uitdrukkelijke verklaring der bestuurders van den optocht, dat die niets anders was dan do partij vlag dor arbei ders, en volstrekt geen bijzoudoro beteokenis bad. Op hot adros dor doputatio is door don burge meester geantwoord, dat bij bare wenschen aau de Wetgevende Macht zal overbrongen en dat do Re goering zich bozig hondt mol, het horstel dor grie ven, welko het onderzoek aan het licht, hoeft go- bracht. De goboelü betooging* hoofü door haren ernst, hare kalmte en hare waardigheid, op de bevolking grooten indruk gemaakt en zal waarschijnlijk van veel invloed wozon. Het godooltolijk verbrandde paleis dor volksver tegenwoordiging to Brussel is nn geheel herbouwd en in orde gebracht. Do heropening der Belgische Kamer zal eerstdaags in do fonkelnieuwe vergader zaal plaats hebben. De plannon voor do wereldtentoonstelling te Pa rijs van 1889 zijn door do commissio goedgekeurd on do aanbestedingen znllon nn weldra uitgeschre ven wordon. Het hoofdgebouw zal eone ruimte be slaan van 255,000 vierkante motor, dat is 30,000 vierkante meter moor dan het iu 1878 besloeg. De Fransche Senaat, heeft het wetsontwerp, waarin de verkoop dor kroondiamanteii wordt voorgoschro- ven en do opbrengst daarvan voor bepaalde doel einden beschikbaar wordt gesteld, aangenomen met deze wjjzigiug, dat eerst later zal worden beslist ovèr de wijze, waarop die opbrongst zal wordon besteed. Men zegt dat de hertog vau Anmalo iu zjju graad bij het leger horsteld zal worden on dat het verbanmug»besluit zal worden opgobovoa. Bazaine heeft oen val gedaan en is ljjdeud. Bij een brand te Saint-Fólicieu zijn zes porsonon in de vlammen omgekomen. Door oen botsing van twee schepen bij Graveseud zijn zes porsonen ver dronken. Succi is te Parijs aangekomen, vergezeld van zijne landgenooten Lamperti en dr. Borghiui, doc tor van het hospitaal van Milaan. Hij is van plan den lOn Nov. zijn vastenproef te beginnen. Thans heeft, zekere Stefano Morlatti te Parijs aangeboden50 dagen te vasten, alleen nn en dan wat water drinkende. De proof is Dinsdag te middernacht begonnen. Merlatti moet een jong ar tist zijn van 22 jaar, klein en tengor, maar ge zond. De keizer van Duitschland moot, volgons den correspondent van een Fransch blad, om do twee aren wakker gemaakt worden, omdat men vreost dat hij anders voor good zon inslapen. Keizer Wilhelm heeft 50,000 Mark gozondon als bijdrage voor het Lnthor-g»denkteeken, dat te Ber lin opgericht zal worden. Maulio, de jongste zoon van Garibaldi, die door zijn vader in geen geloof was opgevoed, hoeft zich thans te Turjjn laten doopen. De landbouwschool van Rati, bij Bern, is gvheel door brand vernield. Tnssschen 1870 eu 188Ó is de laudverhaizing naar Amerika met dertig procent toegenomen, na melijk van oen totaal van 38 tot ruim 50 mil- lioen, en m^n berekent dat met Juli van het vol- geud jaar een totaal vau zestig millioen* men- schen hun heil in do nieuwe wereld zullen hebben gezocht. Een sneLrein van den Milwankee-spoorweg is in den omtrek van Portage, iu den Staat Wis consin, ontspoord. Eenige waggons werden verbrij zeld of raakten door het vuur van de locomotief iu brand, waardoor 25 personen gewond of ver brand werden. De uitvoer van gond uit Natal bedroeg in de 9 eerste maanden vau het jaar 98.000 pd. st,, to gen 29.000 in dezelfde piriode van 1885. To Kaïro zijn 6 soldaten door bet, springen vau een bom zwaar gewond; 2 zijn reeds aan de go- volgen overleden, 1 is stervende. {Te laat ontvangen voor het vorige no.) vorige jaren per voet of per as een reisje naar liet Sleeuwijksch veer maakte, moest in het eerste geval, gedurende den bietentijd, voorzien zijn van goede waterlaarzen, in het tweede geTal was men genoodzaakt stapvoets te rijden, want de geheele dijk was één modderpoel. Een uitzondering is dit jaar, de dijken zijn prachtig eu worden zeer goed onderhouden, waarvoor wij het dijkbestuur onzen dank wel mogen toebrengen.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1886 | | pagina 2