No. 530. Zaterdag 6 November, 1886, Belastinghervorming. voos Uitgever: L. J. VEERMAN Flensden. BUITENLAND. Te Groningen bij P. Noordhof is eene brochure uitgekomen van den heer Bakker, Leeraar aan de Hoogere Burgerschool te Warfum. De brochure is getiteld: „Be lastinghervorming on bezuiniging.'' Do schrijver geeft, na eene kleine voor afspraak, een overzicht van den loop onzer schulden van hot begin dezer eeuw af, be schrijft de toename tijdens den opstand der Zuidelijke Nederlanden en de macht der Regeering in die dagen over de geldmid delen, die geheel en al onttrokken waren aan de contiölo der volksvortegenwoordi- Nadat de opstand in België ten einde was, eischto de volksvertegenwoordiging ope ning van den staat van zaken, die dan ook bij monde van den Minister Rochussen werd gegoven. Men kwam tot do ontdek king dat Nederland zich op den weg be vond naar een staatsbankroet en aan de krachtige maatregelen van den Minister van Hall had men het te danken dat het kre diet hersteld werd en weer eenigo orde kwam in het bestuur der geldmiddelen. Men kent do geschiedenis van de vrij willige leening van 127 millioen in het jaar 184-4. Na de grondwetsherziening in 1848 ont wikkelde de welvaart van ons land zich krachtig en do schatten, die Indië ons aan bracht, maakten dat do huishouding van den staat in een toestand van weelde ver keerde, die de herziening van ons belasting stelsel naar den achtergrond schoof. Een dertigtal jaren van ongestoorden vooruit gang gaven aanleiding dat de belastingen op het gemaal, op de brandstoffen, op schapen- en varkensvleesch werden afge schaft, het zegelrecht op gedrukte stukken werd opgeheven, het tarief der inkomende rechten tot driemaal werd verlaagd, het vuur-, ton- en bakengeld niet meer gevor derd werd en alleen de verhooging der drankbelasting voor een deel als equi valent dienst behoefde te doen. Het jaar 1875 was het laatste waarin vroegere In dische baten in de schatkist kwamen en sedert 1878 moesten leeningen worden aangegaan, om in de tekorten te voorzien, die sedert dien tijd geregeld terugkwamen. Groote daling der koffieprijzen en de oorlog mot Atjeh geeft de schrijver op als hoofd oorzaken van het wegblijven der saldo's. De vroegere tekorten op de gewone middelen waren steeds gecompenseerd door de bijdragen uit Indië en de pogingen der regeering tot invoering van belastingen, geë- venredigd aan de draagkracht der belasting schuldigen, werden steeds verijdeld door de Stat en-Generaal. Niettegenstaande de mindere inkomsten werden de staats-uitgaven steeds grooter. In tegenstelling met vele andere woord- en penvoerders, noemt de schrijver van die vermeerdering van uitgaven de anti-libera len de hoofdschuldigen. Personeele belasting, patent-belasting, re gistratie, leges-rechten, plakzegel, accijn- sen op zout, suiker, geslacht, bier en azijn, vinden geen van alle genade in de oogen van den schrijver en het moet gezegd wor den, de redenen waarom hij ze afkeurt, zijn der overdenking meer dan waard. goedkeuren, zuiniging brengen in Van de grondbelasting wenscht hij af schaffing en wanneer die onmogelijk blijkt, hervorming. De belastingen drukken voornamelijk op de voortbrengende standen, terwijl de groote inkomen's en kapitalen nagenoeg geheel zijn vrijgesteld. Zij vorderen ontzaggelijk veel aan kosten ter inning. Op bladzijde 18 berekent de schrijver dat 10% wordt uit gegeven aan do ambtenaren, alleen voor de inning der belastingen. Zijne wenschen formuleert hij op do volgende wijze: 1. Bezuiniging op groote schaal. Bezuiniging op oorlogskosten, staatsworken, op de drie takken van onderwijs enz. 2. Beperking van staatsbemoei ing en vermindering van ambtenaars perso neel en 3. Verplaatsing van den belas tingdruk en belasting naar do draag kracht der inwoners. Die verplaatsing van den belastingdruk zoekt de schrijver in hot afschaffen van bovengenoemde belastingen en de vervan ging daarvan door eene inkomst-belasting; want de kapitalisten en regeerders zullen dan elke onnutte uitgave voor hunne ei gene rekening krijgen, wat voorzichtiger worden en niet zoo spoedig allo uitgaven Verder zal die belasting be de adrn.iistrat.ie en honderden ambtenaren zoude men kunnen missen. (Een wijsneus zou hierbij kunnen vragen, of die ambtenaren ook niet moeten eten.) Over de wijze van heffen, een schema, laat zich de schrijver niet uit, dat wel jam mer is alleen zou hij willen dat eene som werd vrijgesteld, die noodzakelijk is voor het eerste levensonderhoud. Er blijft nog in het midden of zij vrijgesteld zouden moeten worden, wier inkomen niet meer bedraagt dan die som, of dat elk inkomen met die som zou moeten verminderd wor den en de rest alleen belastbaar inkomen zou blijven. Van protectie van den handel in den vorm van hooge invoerrechten om de eigen producten niet te drukken, is de heer B. geen vriend, al gaan er tegenwoor dig ook hier en daar stemmen op, die de Regeering dien weg zouden willen doen opgaan. Hij vergelijkt de protectie bij het gebruik van opium, die tijdelijk verkwikt en sterkt, om daarna de ellende te grooter te maken. Wij wenschen het boekje in veler han den om de vraag die het behandelt, die misschien op het oogenblik eene levens vraag voor ons land is, maar ook om do ideeën, die er in ontwikkeld worden. Dat niet allen, die ernstig belastinghervorming willen, het met den schrijver eens zullen zijn, is te begrijpen en dat er stellingen in verkondigd worden, die sommigen wel wat gewaagd zullen voorkomen, is aan te ne men. Zoo viel o. a. onze aandacht op het geen over de munt-kwestie in de brochure wordt gevonden. Het algemeen aannemen van den gouden Standaard, zegt schrijver, zoude den toestand van den Europeeschen landbouw nog treuriger doen worden dan hij nu is, en er is maar één reddingsmid del en dat ishet herstel van het zilver als wettig, internationaal betaalmiddelmaar de wereld weigert met verbazingwekkende verblinding dien weg tot genezing in te slaan. In de „Gartenlaube," wij meenen in het Mei-nummer, komt een brief voor van den schrijver F a 1 c k e n h o r s t, waarin de munt-kwestie behandeld wordt. De ideeën daarin neergelegd harmoniëren niet met die van den hoer B. Do hoor Falckenhorst toont duidelijk aan dat do staathuishoud kundigen hot bij lango na niet eens zijn over die zaak, zoodaf hij het dan ook niet waagt uitspraak te doen, waar zoovele man nen van gezag op dat gebied met elkander van gevoelen verschillen. Falckenhorst zegt: „De golven van den strijd tusschen of goud-, of zilver standaard, of dubbelen-standaard, verheffen zich tegen woordig zeer hoog en van beido kanten worden velerlei gronden aangevoerd; de tijd zal voorzeker wel opheldering geven, maar de kennis der positieve feiten, der statistieke gegevens aangaande de productie en den voorraad van goud en zilver is thans nog zoo vol leemten, dat bepaalde gevolgtrekkingen slechts met omzichtigheid kunnen worden aangenomen." De brochure kost 50 cent. Dit blad verschijnt eiken WOENSDAG en ZATERDAG. Abonnementsprijs per 8 maanden f 1Franco per post verbooging. zonder prijs- Advertentiën 16 regels 60 ct. Elke regel meer 10 ct. Groote letters naar plaatsruimte Advertentiën worden ingewacht tot Maandag- en Donderdagavond 10 uur. Ingezonde 8,n^r stukken tot Maandag- en Donderdagavond 8 uur. Do Belgische commissie, die een onderzook ge daan heeft naar den toestand der werklieden, is met haar werk gereed. Op haar raad zal oen wets ontwerp worden ingediend, waarin wordt aange drongen op verbetering van den toestand der fabrieken en boporking van den werktijd. Het schijnt een feit te zijn dat zich Zondag ver- scheidono soldaten in de koffiehuizen verbroederd hebben met de manifosteerendo werklieden. Een sergeant heeft zelfs een rede geboadon, waarin hij o. a. zeide dat als hot leger op het volk gescholen hoeft, het dit alleen tegen zijn wil en gedwongen deed. Eenigo soldaten namen aan hot, station afscheid van naar Brnssel vertrokkoude werklieden, onder het zingen van het Fransche volkslied, de bekende Marseillaise. Op 31 Oct. waren er in Frankrijk 2490 personen behandeld volgens do methode van Pasteur, waarvan 1726 Franschon of Algarjjnen, 191 Itussou, 165 Italianen, 107 Spanjaarden, 80 Engelscbon enz. Van do 1726 stierven 12, meest kinderen die aan het hoofd waren gebeten, of personen die to laat in behandeling genomen waren. Men hoeft eens eeno lijst gemaakt van de stand beelden en borstbeelden die sedert de laatste 15 jaren in Frankrijk zijn onthuld en dan komt men tot het eerbiedwaardig cijfer van 115. Alleen in 1880 telt men er 15, in 1882 en 1885 ieder 13 en voor 1886 is men ook reeds aan dit laatste cijfer. De bladen deelen nu in haar geheel de akte vau schenking mede, waarbij de Hertog van Aumalo het kasteel te Chantilly en de daarbij be- hoorende goederen en kunstwerken overdraagt aan het »Instit.ut de Franco.Uit die akte blijkt dat de vaste goederen een uitgestrektheid hebben van 9057 hectaren en dat de verschillende inkomsten jaarlijks 600,000 fr. opleveren. De daartegenover staande uitgaven zijn240,000 fr. aan kosten van bestuur, grondbelasting, verzekeringsgelden, jaar- lijksche uitkeoringen aan gestichten, openbare in richtingen enz., welke het instutuut moet overne men, en voorts 204,000 fr, aau rente en aflossing van een hypotheek van het grond-crediet. Laatst genoemde schold zal in 1934 afgelost zijn. Er blij ven dus circa 196,000 fr. over voor onderhond, aankoop van nieuwe werken en ondersteuning van arme letterkundigen en kunstenaars, ingevolge de voorwaarde van de schenking. Do raad van State moet nog, zooals men weet, de schenking goedkeuren. Do nieuwsgierigheid van de waudelaara op da boulevards te Parijs word Maandag gewekt door eene eerste-klasse-begrafenis, die slechts door drie rouwbedrij venden werd begeleid: een neger en twee meisjes. De lijkwagen word echter getrokken door 6 paarden en gevolgd door 14 prachtig opgetuigde volgkoetsen. Een ceremoniemeester, in het costnnm van een lotd-kamerheer in een vorstelijken stoet, ging tor zijde. Bloemon waren er niet. Wat kon dat boteekoneu, oen zoo rjjke stoet zonder eenig familielid of vriend Bij onderzoek bleek dat naar Père-Lachaiso werd overgebracht hot lijk vau oon negentig-jarig man, Théry genaamd. Hij behoorde tot een zeer behoeftig en talrijk gezin in Picardië. Op 10-jarigen leeftijd moest hij reeds op eigen wieken drijven ou zijne moeder gaf hem oeu. marsje met kramerijen. De jongon wilde naar Hivro ou begaf zich te voet derwaarts, waarmede twee maanden verliepen. De kapitein van een schip vond behagen in den aar- digen knaap en nam hem mee naar Rio do Janeiro. Op reis dood do knaap, in zeor ruw weer, zich als oen bravo en moedige jongen kennen. De kapitein ging to Rio zaken doen, maakte fortuin en Thöry werd zijn eenigo erfgenaam. Eanige weken geleden is bij daar zeer vermogend gestorven. Hij had in zijn uitersten wil bepaald dat hij in Frankryk moest begraven worden. Van familie of vrienden daar te lande schijnt men geen spoor te ontdokkon en voor de enorme nalatenschap zijn derhalvo geen rechtstroeksche erfgenamen. Volgens een telegram van de »Agence Ilavas* hoeft de Engelsche regeering don Bolgaarscheu re genten e?i ministers aangeraden, zich onvoorwaar delijk aan don czaar te onderwerpen, ten einde eene bezetting van Bulgarije to voorkomen. Do Bnl- gaarscho rogeoring zou dan moeten verklaren dat zij onmachtig is om aan den bostaanden toestand het hoofd te bieden en dat zij de verantwoorde lijkheid werpt op do mogendheden, die bet tractaat van Berlijn hebben onderteekend. Uit Woenen wordt aan de »Répnbliquo Fran- <jaise« geseind dat prins Waldomar van Denemar ken, indien de keuze der Bulgaarsche Sobranja op hem viel, zicb de benoeming niat zon laten wel gevallen. Dit besluit zon zjjn genomen tjjdens het bezoek door den broeder van den Deenschon prins, koning George van Griekenland, aan het hof te Kopenhagen gebracht. De regeering van Bulgarije heeft het onderwijs in de Russische taal op de staatsscholen afgeschaft en vervangen door het Duitsch. De Russische regeering zet hare oorlogstoebe reidselen voort tot bezetting van Bulgarije. Volgens bericht uit Petersburg aan de Daily News«, heerscht er groote agitatie in den Kauka- sus, wegens de Russische conscriptie. Vele jonge lieden zijn naar de bosschen gevlucht. Vruchteloos hoeft de re eering overal troepen gezonden om het volk ontzag in te boezemen. Men vreest voor een opstand. Uit Odessa wordt gemeld: Men zegt dat de Rassische regeering te War schau eeu revolutionair complot hoeft ontdekt. In het afgeloopen kwartaal werden 11,735 staats gevangenen uit Moskou naar Siberië overgebracht. In de magazijnen van de Donan-stoomvaartmaat- schappij brak brand uit. Men slaagde er spoedig in dien te boporken, maar de schade bedraagt toch eenige honderdduizende florijnen. Zaterdag 11. had do plochtige overdracht van het bosch, »Gravil Pit Wood< genoemd, aan dem ge meenteraad vau Londen plaats. Daardoor is na de uitgestrektheid der bosschen, die den Londenaar tot

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1886 | | pagina 1