timmerman, erfhuis! 26 stnbs hoornvee, GORINCHEM. Donderdag den 11N ovember VERKOOPEK BURGERLIJKE STAND. Gemengd Nieuws en Allerlei. MARKTBERICHTEN. ADVERTENTIEN. Theodorus Boeren. De Notaris A. J. REUMER, waaronder 7 melkkoeien, overigens hok kelingen en kalvers, voorts eenige meubilaire goederen enz. Heele en gedeelten van Loten zijn a contant verkrijg baar bij L. YEER MAN te Heusden. Houthandel. Stoom Houtzagerij en Schaverij De Linge A ntwerpen zou binnenstoomen. En hoe zal het nu zijn, als eens een strenge winter mocht in vallen en de bovenrivier met ijs zal zijn bezet, terwijl men uit zee komende, Vlissingen altijd j kan bereiken Naar men verneemt worden dan ook de onderhandelingen betrekkelijk deze voor Vlissingen zoo gewichtige aangelegenheid, door de daartoe bevoegde autoriteiten sterk voortgezet. Van de premieleeuing ten behoeve van het Pa leis voor Volksvlijt te Amsterdam ligt de hoofd prijs, die in 1881 is uitgetrokken, nog steeds on afgehaald. De gelukkige bezitter van no. 1 van serie 2193 heeft recht op een buitenkansje van f 50,000. Nu verlaging van salaris door gemeentebesturen aan de orde is, terwijl een aantal jeugdige on derwijzers op plaatsing wachten, hoort men van vele zijden schouderophalend vragen: zou werke lijk tie markt overvoerd zijn, als de wet van 1878 geheel ten uitvoer werd gelegd? Diezelfde vraag werd naar van het Schoolblad wordt geschreven, opgeworpen in de vergadering van onderwijzers en schoolautoriteiten van het arrond. Zaandam en gaf aanleiding dat dien avond, in 't belang van onderwijs en onderwijzersstand, besloten werd in dezen het initiatief te nemen en een onderzoek in te stellen naar het aantal onderwijzers dat benoodigd zou zijn, als het tijdstip van 1890 werd vervroegd tot 1887. Alle hoofden van scholen worden daarom vriendschappelijk uitgenoodigd aan het bestuur dier vereeniging, bestaande uit de heeren A. van de Plaats te Krommenie, L. Rij- nink te Zaandam, J. Akkerman te Knollendam, A. J. Allan te Westzaan en R. Boosman te Koog a/d Zaan, per briefkaart te willen melden, hoe veel leerlingen hun scholen bezoeken en hoeveel onderwijzers onder hen werkzaam zijn. De heer A. van Lier, directeur van het Grand Theatre te Amsterdam, vierde jl. Dinsdag zijn 74n verjaardag. Velen kwamen den ondernemenden directeur gelukwenschen. Geschenken waren er niet de jubilaris had dit uitdrukkelijk gewenscht maar des te meer bloemruikers en kransen. Den 8n Jan. e.k. viert de heer Van Lier het 35-jarig feest van zijn directeurschap. Uit Neerbosch meldt men De directeur der weesinrichting geeft thans eene nadere verklaring omtrent het aankoopen van land in de nieuwe kolonie Pipestone in Noord-Amerika. Zijne bedoeling is niet dit land te geven aan zijne weesjongens, die naar Ame rika gaan; deze moeten in eigen onderhoud voor zien. De aankoop geschiedt in navolging van eenige weezenvrienden in Engeland, die ook jon gens en meisjes naar Canada zenden en daarvan de beste resultaten hebben bekomen. Zij hebben aldaar een stuk grond aangekocht en daarbij eene inrichting gebouwd, die bestuurd wordt door een directeur en eene directrice, die met de jongens en meisjes welke aankomen het land bebouwen en in eigen onderhoud voorzien. De weezen blij ven hier eenigen tijd en worden in goed gezinde gezinnen geplaatst. Worden zij ziek of raken zij huiten betrekking, dan worden zij in de inrich ting weder opgenomen. Een dergelijke inrichting wil de heer Van 't Lindenhout aldaar oprichten. Zijn oog blijft daar voor gevestigd op Oranje City en Pipestone, om dat vooral de eerste kolonie uitsluitend uit Hol landers bestaat en de tweede naar verwacht wordt, voor het grootste gedeelte door Hollanders zal bevolkt worden. Hij beveelt daarom deze zaak nogmaals bij alle weezenvrienden aan en vraagt krachtige medewerking, om deze nieuwe stichting tot stand te kunnen brengen. Sedert een dag of veertien is de handel in diamanten te Amsterdam levendiger dan in de laatste jaren het geval was. Alle geslepen waar wordt met graagte opgekocht, naar men zegt voor Japan en China via Amerika. De groote afzet doet natuurlijk den aanvoer van ruw toe nemen en de bewerking daarvan komt der nij verheid ten goede. De kloovers, snijders en slij pers hebben volop werk of spoedig werk te wachten. De vraag naar Japan staat zeker in verband met het vroeger vermelde bericht, dat de keizer aldaar diamanten sieraden heeft besteld en dat de voorname lieden het voorbeeld volgen. Uit Maastricht wordt aan het //Centrum// ge schreven Het gebeurt maar al te vaak, wanneer de wet gever een nieuwe wet maakt, dat zij de tegen overgestelde uitwerking heeft. Zoo is bij de wet op den verkoop van sterkendrank verboden in een gecombineerde affaire sterken drank te tappen maar wat is nu het geval Men heeft van het gewoon winkellokaal een klein plaatsje voor den verkoop van sterken drank afgezonderd, ter helft van de gewone deur, dikwijls niet grooter dan twee of drie vierk. M., uitkomende op de open bare straat. In dit lokaaltje ziet men aanhoudend mannen en vooral vrouwen uit den lageren stand achter eenvolgens een wippertje nemen, zonder door iemand gezien te worden, daar in zulke lokaal tjes de gordijntjes zorgvuldig zijn neergelaten. Vroeger was men huiverig om in een openharen winkel ofgewoon schenklokaal binnen te gaan, waar men door iedereen gezien kon worden, maar door deze verandering is men bevei'igd voor het oog van anderen. Hier treft men zulke lokaaltjes in massa aan. Bij een landbouwer in de gemeente llavelte is met goed gevolg jenever aangewend tegen de var- j kensziektc, welke in die streken in den laatsten tijd vele offers eischte. Driemaal daags werd een maatje „bilter" ingegeven en op den zesden dag dezer behandeling waren alle aangetasten hersteld. Een tweede geval gaf dezelfde uitkomst. Een varken, eveneens lijdende aan de ziekte, sloeg men over en dit dier alleen stierf. O]) het „Middelwnardje/' een zandplaat nabij het Oude Vlie, liep in de vorige week een tjalk scheepje aan den grond, beladen met aardappelen en kaas. Bevreesd voor een noodlottigen afloop, verlieten schipper en kuecht het. vaartuig en gingen aan boord bij een vcorbijvarenden Ham burger visscher. Toen het weder een paar dagen later iets kalmer werd, ging men met eene afgehuurde schuit eens zien, wat er van het scheepje ge worden was. Vreemd genoeg vond men schip en lading onaangeroerd terug en men wist het vaar tuig in vlot water te brengen. Alles was onbeschadigd. Vermoedelijk hebben voorbijzeilende schippers gedacht dat het vaartuig bemand was, tenzij de later opkomende mist het scheepje aan ieders gezicht onttrokken heeft. Onder Aalzum, bij Dokkum, heeft men uit de woning van M. J. eenige gouden en zilveren voor werpen en 320 aan bankpapier ontvreemd. Da ders onbekend. Te Witmarsum heeft een boe renarbeider aan een kameraad, even als hij, geen vaste woonplaats hebbende en dus in een hooi- bult slapende, zijn spaarpenningen, 42,50, ont stolen. Hij is deswege tot een jaar gevangenisstraf veroordeeld. In de //Köln. Ztg.'' wordt ge waarschuwd tegen zekere firma Stamm en Co. te Vlissingen, die van een gevaarlijken //Stam'' blijkt te zijn. Zij doet nl. allerlei bestellingen en bestaat niet. Een persoon uit Middelburg be zorgt de brieven te Vlissingen en haalt de post- zendingen en pakketten daar af. Te Heerle zijn, bij gelegenheid der jaarmarkt, ongeregeldheden voorgevallen. In een tapperij aldaar was tusschen eenige polderwerkers twist ontstaan, die tamelijk hoog liep.'Toen de politie zich in de zaak mengde en een der heftigste ruziemakers wilde medene- men, ontstond er zulk een verzet van de zijde van het publiek, d;tt. de politie van de sabel moest gebruik maken om de menigte uiteen te drijven. Enkele personen werden gewond. In het sta tion te Gelderen, nabij Venloo, is in den nacht van 29 op 30 Oct. ingebrokende dieven heb ben aldaar een lederen koffer, gemerkt C. V. E. no. 2. medegenomen. Deze bevatte, behalve veel nieuw linnen, 10 Oostenrijksche loten h fi. 100: nos. 133442, 220936, 127859, 81874, 81871, 499005, 495983, 586112, 368360, 98805; een Amsterd, premielot serie 02393 no. 4 ad ƒ100 een Rotterd. id. no. 15107 ad 100 zeven Oos tenrijksche Metallieken ad fl. 1000, waarvan de noramers niet bekend zijn, benevens 4 gouden ringen en verscheidene gouden Nederlandsch^. munten. Op de aanhouding of aanwijzing der die ven is een belooning gesteld. Bij een twist tusschen de ouders kreeg een kind in de Govert Eliukstraat te Amsterdam een ketel kokende soep, door den vader naar de moe der geworpen, op 't lichaam en ontving daardoor gevaarlijke brandwonden. Te Doetinchem is zekere J. G. in dronkenschap door den stoom tram van Terborg overreden. Hij was terstond een lijk. In de laatste dagen nemen de straat diefstallen, tegenover schoolgaande kinderen enz. te Amsterdam, in opmerkelijke mate toe. Een groot deel van het plafond der R. Kath. kerk te Heerenveen is met groot geweld inge stort er is heel wat schade door aangericht. Ge lukkig geschiedde het toen de dienst geëindigd en er niemand meer in 't gebouw was. Bij Valthermond is weer een kind verdronken, nl. het. 4-jarig zoontje van den landbouwer Hoving. Te Birdaard (Fr.) heeft een zevenjarig meisje, in een twist om een griffel, een ander meisje van denzelfden leeftijd zóó hevig geschopt, dat dit eenige dagen later aan de gevolgen is over leden. Op de Maas te Rotterdam zonk door den golfslag een schuitje, waarop een man, vrouw en dochter woondende vrouw verdronk, de anderen werden gered, doch de man moest naar het ziekenhuis worden vei?oerd. Zekere Renders van Acht te Woensel, die het paard van zijn buurman, dat met de kar op hol was gegaan, wilde tegenhou den, kreeg een der hurries van den wagen met zulk een kracht tegen de borst, dat hij bewuste loos werd weggedragen en korten tijd later een lijk was. Een loodgietersgezel is van het dak van het Oost-Indisch huis te Amsterdam gevallen, met het noodlottig gevolg, dat hij op het hoofd terechtkwam en meer dood dan levend naar het Binnengasthuis werd vervoerd, waar hij is over leden. Uit de Keizersgracht bij de Wester- markt aldaar is het lijk van een onbekende vrouw opgehaald. Maandag is de ketel der aardap pelmeelfabriek van de firma Yeenhoven, Schuringa en Co., te Veendam, gesprongen, gelukkig niet anders dan inateriëele schade veroorzakende. De knecht van den landbouwer J. Oele te Ka- pelle was naar het land gereden, om daar met de paarden te werken. Bij het aansteken der strengen kreeg h:j echter een slag van een der beesten tegen de borst en was onmiddellijk een lijk. De ongelukkige was de kostwinner zijner moeder. t Heusdon, van 25 Oct. tot 4 Nov. Geboren: Johanna Adriana, d. v. J. T. Blans en S. Smits Christiaan, z. v. J. Kipping en H. BruijstensJohannes, z. v. Hes^erina van Dam; Adrianns, z. v. M. Bax en H. J. Schuijt. f Hedikhaizon, van 30 Sept. 31 Oct. Geboren: Lambertus Willebrordus, z. v. Hen drik y. d. Wiel en Hniberdina v. Balkom Engel- bertus Cornelis, z. r. Wendelinus v. d. Heijden en Maria v. d. Lee Adriaan, z. v. Johannes v.Wijuen en Di^aa Pnl'es Michiel Antonins Albertus, z. v. W. A, M. van Hooff en Anna Maria LouisaLeijten. Overleden: Antonetta v. de Wiel, wed. v. R. de Vaan, 71 j.Johanna Kooijmans, wed. t. Adriaan v. Engelen, 79 j.Antonins v. Sprang, 10 d., z. v. L. v. Sprang en Bartha v. de Wiel Hendrik Marins Bookmaker, 66 j., wed. v. Eliza beth Cornelina Catharina Dekker Levenl. aangeg. kind, (mann, geslacht) v?n Johannes v. Hemert en Hniberdina Nefkens. Het wegvallen van een lettor speelt dagblad schrijvers soms leelijke parten. Nn lezen wij aan het slot van een artikel nit de »Ass. Ct.overgo- nomen door het >Hlbl.»laten irenischen, doctri- nairen, evangelischen en modernen in bonte men geling, met verschillende wapenrustingen on kleu ren, ten touraooie verschijnen, geen nood. Rast roest. Strijd geeft pierkracht. Vaak spreken oudoren van dagen er van, dat in het jaar 1845 bij de hooge prijzen dor aardappelen, deze met den tel worden verkochtook waren er vele huismoeders die zeiden zooveel stuks por per soon.» Waren er echter in dien tijd aardappelen geweest van de zwaarte als thana te Roon gegroeid zijn, dan behoefde het aantal niet groot te zijn om met een gevulde maag van tafel te gaan. Er zijn in dit seizoen aardappelen gegroeid, die de zeld zame wicht bereikten van zeven hectogram, zonder eenige klei er aan. In de Schie tusschen Rotterdam en Ouworschio profitoerden Zondag onkelo jongens van het bui tengewoon fraaie weer door eon poosje to zwom men. 31 October 1 De uitgave van het Nedorlandsch Woordenboek van De Vlies en (wijlen) Te Winkel wordt wol ge regeld voortgezet, doch uit goede bron vernomen wij, dat zij, die gaarne het laatste woord hebben, zich nog niet behoeven te haasten om er op in te teekenen. Marie doet voor haar mevrouw eou boodschap bij den dominé, die haar binnen noodigt en, in gezelschap, een glas wijn offreert. Marie, die meer mal on had gehoord dat mon bij den eersten teug »prosit«, »santé« of ^gezondheid* zei, meende toch ook iets te moeten zeggen en, bij den dominó niet ordinair willende wezen, zeide zij, met een van vreugde stralend gelaat over don gelukkigen vondst: Hallelujah Moderne romanschildoring. Twee dikke tra nen rolden nit zijne oogeu langs de wangen door den nog pas uitloopenden baard, vereenigden zich op don kin tot een nog dikkeren droppel, liepen over do geel geruiten overjas naar benedon en druppeldon ten slotte in de met wol gevoerde laar- zon, waarin zij een roemloos einde vonden. Spraakzaam reiziger tot zjjn bnnrman in den trein: »Ik herinner mo steeds met genoegen uw naam, mijnheer e ah!» Zwijgend vreemdeling: >Mijn naam is Moct- zonctskiest Koroczoctocktor. Ik beu oen Pool.» Mijnheer en mevrouw kregen, aan tafel zittend, hevig ruzie en smeten bordoD, glazen en messen uit do venstors. Jan do knecht pakte de soepterrine en een paar flesschen beet en gooide die ook naar beneden. »Wel mijnheer,» antwoordde de man, »ik dacht dat mevrouw en u van plan waren om in den tuin to gaan eten.» »Ge vraagt mij ten huwelijk, luitenant», voegde eene jonge dame een officier van de huzaren toe, maar heeft n wel gemerkt dat ik mank ben?» Met betrekking tot het ontkiemen van graan korrels onder buitengewone omstandigheden, ver haalde onlangs een Engelsch geestelijke, in een redevoering ter gelegenheid van een oogstfeest, een merkwaardig geval. In een der Londensche gast huizen nl. is een man geopereerd, die een hevige pijn in de wang had, waarvan men eerst de oor zaak niet kon ontdekken, maar welke, zooals toon bleek, veroorzaakt werd door een graankorrel, ja ren geleden in het oog van den man geraakt en die nu in zijn wang begon wortel te schieten! Een boer te Buckingham, Jenkins genaamd, bracht dezer dagen zijn eerstgeborene ter doop en begeerde bem de volgende 26, allen aan het Woord ontleende, namen te zien geven: Abel Benjamin Caleb Daniel Ezra Felix Gabriel Haggaï Isaac Ja cob Kish Levi Manasse Nehemia Obadja Petrns Qaartus Rachab Samuel Tobias Uzziel Variah Woord Xystus Yariah Zacharia. Slechts met moeite bracht de predikant den man van dit denkbeeld af en haalde hij hem over zich tot den eersten en den laatsten naam te beperken, zoodat het knaapje nu Abel Zacharia Jenkins gedoopt is. Goed begrepen. Zeker winkelier gaf onlangfl zijn bediende een brief om daar dertig afschriften van te maken en die naar de opgegeven adressen af te zenden. De brief was van den volgenden in houd Geachte heer! Daar gij mijn eenige voorname crediteur zijt dus meld ik u in vertrouwen en mijne andere schulden nauwelijks noemenswaar dig zijn, zal ik u het verschuldigde bedrag eerst daags overmaken, odz, enz. Den volgenden ochtend vroeg de winkelier zjjn bediende: Heb je de brieven verzonden? Ja. was het antwoord van den slimmen bedien de. Gisterenavond nog heb ik ze even gehectogra- pheerd Ouvermoeide oogen. Welke oogen sluiten zich nooit? Eksteroogen, en toch hoe vermoeiend staan zo dag en nacht op de teenen. Uit Monza schrijft men aan de »Magd. Ztg:« »Toen Koning Humbert onlangs op de ochtend wandeling was, bemerkte hij twee jongens, die ia heftige woordenwisseling waren gewikkeld en blijk baar het over niemand minder hadden dan over hem zelf. Werkelijk trad één van hen op den Ko ning toe, nam beleefd zijn pet af en vroeg»Neem mij niet kwalijk, mijnheer, maar u is immers de koning niet». »En waarom niet?» vroeg koning Humbert. »Omdat omdat Ómdat u geen kroon draagt!» hielp do ander zijn makker uit verlegen heid. »Al8of een koning altijd een kroon draagt», voegde de kleine wijsneus er aan toe, »Maar ik woet, dat u de koning iswij hebben thuis uw portret, een heel mooi, dat twintig centesimi kost; maar Beppo wil het niet gelooven. Zeg u het als het u belieft zelf.» De koning voldeed aan zijn wensch, waarop de knaap triumfanteljjk uitriep: »Zie je wel; ik wist het wel! Niet waar, u draagt de kroon alleen op feestdagen?» »Neen, neen, mijn jongen», antwoordde koning Humbert op erustigen tooD, »noen, mijne feestda gen zijn juist die waarop ik vergeet dat ik een kroon draag. Maar dat begrijpt ge niet. Opdat ge me echter niet vergeten zult, mijn kleine vrien den, zal ik u mijn portret geven. Het is wel niet zoo schoon, als ge het thuis hebt, maar hot is toch wat meer waard En daarop gaf hij elk een flonkerend goudstuk, dat zijn beeldtenis droeg. f ZALT-BOMMEL, 2 Nor. Boter 0.75—j 0.80 per halve kilo. Eieren ƒ1.50ƒ1.60 de 25 stuks. t DUSSEN, 4 Nov. Op de heden alhier gehou den botermarkt werden aangevoerd 205 kilo boter. Zjj gold van 1.12 tot 1.38. t DORDRECHT, 5 Nov. Weiboter 0.65 k 0.55. Kunstboter 0 40 a 0.30. Grasboter ƒ0.80 ƒ0.73. Tonnen, 14.50 13.25 Eieron 6.50 ƒ5.50 per 100. t WAALWIJK, 5 Nov. Op de heden gehou den markt was de aanvoer van vee, gewoon handel vlugger, aangevoerd werden 1123 KG. boter, die ƒ0.89 a 1.05 per kilogram gold. De ondergeteekendc betuigt haren welgemeen- den dank voor de vele blijken van belangstel ling, op 1 November 11. ondervonden. Wed. A. DE HOOGH. Heus den, 5 Nov. 1886. De ondorgeteekondo bericht, dat hij zich van af heden alhier, aan do O U D-H E U S D E N S CII E POORT heeft gevestiprd als on bevoelt zich beleefdelijk in ieders gunst aan. HEUSDEN, 5 November 1886. te Almkerkzal op 188Ö, des morgens ten 10 ore, ten huize en ten verzoeke van mej. de wed. S, DE JONG Kellkk te Jannezand gem. Dussen, togen CONTANTE BETALING De eerste trekking van de eerste klasse der 323e Ncdcrl. STAATS LOTERIJ vangt aan op 22 Nov. e.k. t Wat doe je daar, stommeling?» schreeuwde zijn meester. tZeker wel juffrouw, wij huzaren gaan jaar en dag met paarden om en bespeuren zoo iets dadelijk.»

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1886 | | pagina 3