No. 531. Woensdag 10 November. 1886. UitgeverL. J. VEEHMAN Heusden. FEUILLETON. De Tweelingzusters. VOOR Dit blad verschijnt eiken WOENSDAG en ZATERDAG. Abonnementsprijs per 3 maanden f 1Franuo per post zonder prijs- verkooging. Binnenlandsche ADVERTENTIEN waarvan de plaatsing driemaal wordt opgegeven worden slechts tweemaal in rekening gebracht. Bij toezending gelieve men vooral duidelijk den naam van den Uitgever op het adres te stellen. i3u3* Reeds sedert geruimen tijd worden de gemoederen der Staathuishoudkundigen in beweging gehouden door de geldkwestie, of liever door de standaard-kwestie. Een vorige maal bij het bespreken van de brochure van den Heer Bakker, hebben wij er reeds met een enkel woord op gewezen en hebben wij gesproken over zilveren standaard, gouden standaard en dubbelen standaard, over monometallisten en over bimetallisten. Met een enkel woord wenschten wij daarop ter opheldering terug te komen. Wanneer men zegt, dat een Staat den zilveren standaard heeft, dan bedoelt men dat in dien Staat slechts het zilver als wettig betaalmiddel wordt aan genomen, het goud is daar eene koopwaar als alle andere en de gouden munten zijn er aan koers on derhevig, m. a. w., als er veel zilver geproduceerd wordt, wordt het goud duur en omgekeerd, wanneer naar evenredigheid meer goud dan zilver wordt ge wonnen, wordt volgens de wet van vraag en aanbod het goud goedkoop. De gouden standaard geeft aan het goud dezelfde rechten als hierboven aan het zilver waren toegekend liet goud heeft eene vaste waarde en het zilver is aan koers onderhevig. De dubbele standaard geeft aan beide metalen, goud en zilver, dezelfde rechten, beide zijn wettige betaalmiddelen, men dient dus de verhouding van beide in eens vast te stellen. i- »Wel Marie, wat zegt gij van die lieve invitatie vraagde Clara, na het voorlezen van een brief. Ik vind het dol prettig, Clara, en behoef er mij zelfs niet op te bedenken. Wat zal dat heerlijk zijn als wij te samen op reis gaan en eens geheel'vrij,-buiten het oog onzer bezorgde ouders, bij eene prettige familie gaan. logeeren. Het eenige bezwaar is maar dat wij met de familie geheel onbekend zijn, want hoewel onze ouders tot hare beste vrienden behooren, zijn wij tot nog tce niet in de gelegenheid geweest kennis met haar te maken.* »Ja, Marie, het trof de beide keeren dat die familie hier logeerde ook toevallig dat wij niet thuis waren. De eerste keer waren wij nog op kostschool en de tweede keer trof het dat wij met tante Sophie dat uitstapje naar Kleef maakten.» Nu, als er weêr een invitatie van tante komt, om naar Kleef te gaan, zal ik zoo vrij zijn te bedanken ik had zoo graag van die heerlijke omstreken willen profiteeren, in die bosschen willen dwalen en schetsen willen nemen die ik thuis zou kunnen uitwerken, maar dat mocht niet gebeuren. Het was niet passend, volgens tante, dat ik onbe heerd in die bosschen ronddoolde, en zij zelve houdt niet genoeg van de natuur om te kunnen begrijpen hoe ik het mijn grootste genot vind, liefst alleen, met mijn eigen gedachten, op eene zodenbank te ver toeven.» Wel, Marie, als iemand u zoo hoorde spreken zou men denken dat de zuster onzer iieve moeder u al weinig hartelijkheid toedroeg, en daar behoeven wij ons toch niet over te beklagen.» Daar klaag ik ook niet over, Clara, maar zij kan niet begrijpen dat zij toch ook eens jong is geweest, Dit zou nu natuurlijk volstrekt geene zwarigheid in hebben, wanneer goud en zilver in dezelfde ver houding werden voortgebracht, wanneer de mensch het in zijn macht had, die middelen in eene bepaalde verhouding te doen blijven. Dit is natuurlijk niet het geval. Sedert drie en een halve eeuw wordt er naar verhouding voort durend veel meer zilver dan goud gewonnen. Bijv. In 1526 schrijft Copernicus in zijn gedenkschrift over de munten, dat toenmaals bij alle volkeren één pond zuiver goud zooveel waard was als 12 pond zilver, terwijl men vroeger voor een pond goud slechts 11 pond zilver gaf. Anderhalve eeuw later was de waardeverhouding tusschen goud en zilver zoodanig veranderd, dat men voor één pond goud 14-s/4 pond zilver kon bekomen. Dit waardeverlies van zilver duurt tot in onzen tijd voort, zoodat men nu, volgens den marktprijs voor één pond goud, 19.12 pond zilver kan verkrijgen. De Staten nu kunnen niet voortdurend met deze prijsverandering rekening houden. Wanneer zij den dubbelen standaard hebben, moeten zij voor lange tijdruimten goud en zilver, volgens eene bepaalde ver houding, aanmunten en die verhouding bedraagt tegen woordig in landen met dubbelen standaard 1 t5V2. Volgens dien standaard is in ons land een KG. zuiver zilver ruim 42.4 rijksdaalders en een KG. fijn goud ruim 657.2 rijksdaalders. In rijksdaalders is dus een KG. zuiver zilver in waarde gelijk aan f 106, terwijl zooveel rijksdaalders in werkelijkheid hij goud vergeleken, nog niet de waarde hebben van f 80. Volgens den koers van het zilver nl. heeft een rijks daalder op dit oogenblik nog geen f 1.90 waarde. Iemand dus, die zijne rijksdaalders zou willen smelten en het zilver dan verkoopen, zou zeer bedrogen uit komen. Daarentegen zou hij, die zijn zilver naar de munt liet brengen om er rijksdaalders van te laten maken., zich op elk KG. zilver f 20 bevoordeelen. liet is dan trouwens ook door de Regeering tegen woordig verboden voor particuliere rekening zilver geld en nu zij een meer gevorderden leeftijd heeft verkregen, vindt zij het niet wel opgevoed als ik eens hartelijk lach om hetgeen ik somtijds zie of hoor. Als ik altijd zoo bedaard kon zitten praten zooals gij, zou ik haar meer bevallen, want gij wordt mij altijd als een'voorbeeld voorgehouden.» Kom, Marie, wij móésten nu tante Voorloopig met rust laten en gaan wij liever papa en mama vertellen dat wij eene uitnoodiging der familie Lukassen gekre gen hebben.» Marie sprong vroolijk op, de wolken verdreven eens klaps van haar voorhoofd, en Clara onder den arm nemende; danste zij vroolijk dé kamerdeur uit. Hare zuster werd door die vroolijkheid aangestoken en nog in de verte kon men beider opgewekte stem men vernemen. Zooals men ze daar zag vertrekken, zou men niet ge zegd hebben dat zij tweelingzusters waren. Beiden waren even slank en vlug in hare beweging. Clara bezat het karakter en de trekken van haar vader, terwijl Marie het sprekend evenbeeld van haar moeder was. Clara was van eene kalme, bedaarde natuur-; haar zachte, blauwe oogen hadden dikwijls een peinzende uitdrukking, doch was zij in het vrooüjke gezelschap harer zuster dan scheen die opgewektheid aansteke lijk en wedijverden beiden in geestigheid. Marie had dezelfde donkere oogen als hare moeder en een ondeu gend lachje zetelde bijkans altijd op hare wangen zij was echter zeer vatbaar voor indrukken en toonde dikwijls een gevoelig hart te bezitten. Zij hadden den leeftijd van 19 jaar bereikt, werden door hare ouders met de grootste liefde bemind en leefden onbezorgd voort, niet te veel denkende aan de dingen die komen zouden. Zij hadden ook een broeder die den leeftijd van 18 jaar bereikt had, maar zoo opgewekt als Marie was, zoo'zwaarmoedig en eenzelvig wasJohan. Slechts zelden zag men hem in het gezelschap zijner zusters, daar hij meest de eenzaamheid opzocht en tevreden was als hij een boek van een-zijner lieve lingschrijvers bij zich had. Hij was werkzaam op het notariskantoor bij den Advertentiën 16 regels 60 et. Elke regel meer 10 et. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden ingewacht tot Maandag- en Donderdagavond 10 uur. Ingezonden stukken tot Maandag- en Donderdagavond 8 uur. te laten aanmunten. Wanneer nu in den eenen Staat de dubbele stan daard en in een anderen de enkele standaard aange nomen is, dan komt men tot den volgenden toestand Honderd rijksdaalders of 25 gouden willems hebben in ons land dezelfde waarde, als geld namelijk. Moet iemand nu in üuitschland f 250 betalen, dan is hij verplicht in goud te betalen, want in Duitschland is de gouden standaard wilde hij absoluut in rijksdaal ders betalen, dan konden die in Duitschland slechts tot de koerswaarde worden aangenomen en hij zou in rijksdaalders betalende, er 125 moeten storten. Een zuiver verlies voor hem van 25 rijksdaalders. Dit is maar een eenvoudig, gemakkelijk te begrijpen voorbeeld. Ingewikkelder wordt het nog, wanneer het eene volk den gouden, het andere den zilveren stan daard heeft. In Rusland is ook gedurende eenigen tijd platina geld geslagen, men heeft daarmede echter moeten ophouden, omdat platina nog wisselvalliger waarde had tegenover het goud en zilver, dan het zilver met be trekking tot het goud. Van die wanverhouding die er tusschen de waarde van goud en zilver bestaat en de gedwongen ver houding tusschen de gouden en zilveren munten overal waar de dubbele standaard is, wordt voor een groot gedeelte de malaise toegeschreven op het gebied van industrie en nijverheid. Er zijn dan ook vele staat huishoudkundigen die meenen, dat er voor goed met alle stelselloosheid moet gebroken en een algemeen aannemen öf van den gouden öf van den zilveren standaard een gebiedend vereischte is. Er zijn met een en ander echter zulke uiteenloopende belangen gemoeid, dat eene regeling die aan allen voldoet, vooreerst nog wel tot de pia vota zal behooren. Om maar eens een voorbeeld te gevenzij, die in de Amerikaansche zilvermijnen jaarlijks een paar millioen pond zilver produceeren, de Staten in wier kassen ontzaggelijke hoeveelheden zilver liggen opgestapeld, zouden bij het algemeen aannemen van den gouden heer Vlug, die nog enkele jongelieden tot kandidaat notaris opleidde. De heer Sterk, vader van deze drie kinderen, woonde met zijne echtgenoot op een uur afstand van Haarlem. Hij had langen tijd als een kundig genees heer zijne 'krachten aan de maatschappij besteed en genoot nu "zijne welverdiende rust: Het was een ge lukkig huisgezin, zooals men er, helaas, zoo weinig meer aantreftde echtgenooten leefden voor elkander in plaats van naast elkander en gevoelden zich ge lukkig in het bezit hunner kinderen. Het ontbijt was. reeds afgeloopen, Juhan had zich naar het kantoor begeven, en de meisjes traden de kamer binnen met den geopenden brief in de hand. f Ilaar papa, die in het Handelsblad» verdiept zat, brak zijne lectuur af toen hij zijne dochters zoo vroolijk zag binnentreden. Welke blijde tijding brengt gij ons, meisjes, vraagde hij, «want dat die brief geen treurig nieuws bevat, bewijst mij de blijde uitdrukking uwer oogen. Wel, papa, zei Marie, »wij hebben eene invitatie van de familie Lukassen ontvangen. Zooals mevrouw schrijft, is zij zoo verlangend eens kennis met ons te maken en hoopt zij dat er geen wettige verhindering zal zijn voor ons, om eenige weken in haar familiekring te komen doorbrengen.» Mama, wat zegt gij er van,» vraagde de heer Sterk aan zijn echtgenoot, «durft gij uwé meisjes zoo lang uit uw oog te laten gaan En zou het ons hier niet te stil zijn als wij ze zoo lang moeten missen Wel, Sterk, wat de eerste vraag betreft, zij zijn nu op dien leeftijd dat zij niet meer altijd onder moeders vleugels behoeven te blijven en ik hoop en vertrouw dat ik geen spijt zal behoeven te ge voelen als zij eens op eigen wieken hebben gedreven. Zooals gij terecht aanmerkt, zal het, mij vooral, hier zeer stil zijn in hare afwezigheid, maar ik voel mij gélukkig als zij ook tevreden zijn en wij zijn toch ook zelf jong geweest. Laat ze nu nog maar eens naar hartelust genieten, wie weet hoe spoedig zij den standaard hun kapitaal eensklaps met een vijfde ver minderd zien. Er zijn goedgezinde lieden, idealisten, die den men- schen gaarne allen onder den scepter van een eeuwigen vrede zouden willen brengen, deze zouden gaarne in eens al de verschillende munten der verschillende Staten willen opruimen en een uniforme geldsoort willen invoeren. Terugkeeren naar den ouden tijd toen men betaalde naar het gewicht van het metaal, maar met toepassing van hetgeen de nieuwe tijd ons geleerd heeft. Verscheidene volken hebben allengs de oude voeten, ellen enz. laten varen en in plaats daarvan het me trisch stelsel van maten en gewichten ingevoerd. Waarom zeggen zij, kan zulk eene hervorming bij het muntwezen ook niet plaats hebben Waartoe langer guldens, ponden sterling, marken, franken, dollars Zij moesten allen afgeschaft worden. En dan niet de munten van een enkel bepaald land aan genomen, maar geheel en al met het oude gebroken en een gram goud als munteenheid vastgesteld. De gramstukken konden in ons land het Nederlandsche, in Husland het Russische, in Amerika het Ameri kaansche, in elk land zijn eigen merkteeken Imbben, maar de waarde zou overal dezelfde zijn. Het zilver zou dan overal als pasmunt dienst doen en de waarde daarvan geregeld worden naar die van het goud. liet is niet te verwachten, dat de wenschen van deze utopisten spoedig in vervulling zullen gaantoch is er wel meer geweest dat inen onaantastbaar ge loofde en evenwel voor het betere heeft moeten plaats maken. Hoe meer de volkeren met elkander in aan raking komen, hoe gemakkelijker de gemeenschaps middelen worden, des te meer voelt men de behoefte levendig worden dat de slagboomen, die de ontwik keling tegenhouden, zooveel mogelijk wegvallen. Of men is voor een zilveren, of voor een gouden, of voor een dubbelen standaard, algemeen is men het er over eens, dat eenheid hoogst wenschelijk is en de bevolking en de nijverheid ten goede zal koinen. ernst des levens zullen leeren kennen en dan kunnen zij toch altijd met genoegen op hare jeugd terugzien.» Dus de zaak is beklonken, Marie,» zei Clara, »en nu hebben wij alleen onze garderobe na te zien wat er nog aan ontbreekt en kunnen wij van middag antwoorden dat wij heden over 14 dagen zullen arri- veeren. Wat zal ik genieten,» juichte Marie, het is voor de eerste keer dat wij naar Z.. gaan en naar ik hoor moet de familie Lukassen daar zeer gezien zijn. Maar mama, u spreekt wel eens van Anna, het nichtje van .mevrouw, woont die bij haar tante?» Ja Marie, hare ouders zijn beiden gestorven en nu woont zij de laatste jaren bij haar oom en tante, die haar van harte genegen zijn. Zij hebben één zoon, Philip, die is student in de rechten daar zult gij binnen kort wel kennis meê maken.» Het is echter wel jammer, dat hij wel student wil zijn, om al de genoegens daaraan verbonden na te jagen, maar de uren die hij aan de studie wijdt zijn zeer gering. Hij is een goede jongen, maar te zwak om op eigen beenen te staan en laat zich licht verleiden door zijne vrienden, die hem vleien, en daartegen is hij niet bestand. Hij heeft echter een vlug hoofd en had hij slechts wat meer wilskracht, dan zou hij zeker velen voorbij streven. Nu, mama, wij zullen hem aansporen zich meer op de studie toe te leggen, niet waar Clara Wie weet of wij niet nog eenigen invloed ten goede op hem kunnen uitoefenen.» Kom, Marie, laat ons nu niet verder onzen tijd verbeuzelen en helpen wij liever mama in het weg bergen van het ontbijt, dan kunnen wij daarna nog eene wandeling in den tuin maken.» Neen, meisjes, ik geef mijn werk van daag niet uit de hand ga maar eerst uwe morgenwandeling maken en dan gaan wij straks na de kotlie met het rijtuig naar Haarlem om eenige inkoopen te doen en dan kunt gij tevens nog eenige noodzakelijke kleinigheden aanschaffen met betrekking tot uw uitstapje.» (Wordt vervolgd.) TT- r-^

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1886 | | pagina 1