Buitenlandsch Overzicht. BINNENLAND. BUITENLAND. HEUSDEN, 8 Nov. t Door een inwoner uit Hedikhuizen werden ons heden nieuwe aardappelen getoond (z. g. kralen), een aardappelsoort die reeds 3 maanden geleden algemeen gerooid werd. De bijzonderheid hiervan is, dat op het land van de wed. van Balkom aldaar hetzelfde soort in Augustus 1.1. werd gerooid, waarbij eenige aarappelen in den I grond achterbleven. Deze zijn weder uitgeloo- j pen, hebben gebloeid en vertoonen thans weder struiken met 6 7 volslagen aardappelen. Dat j men hierbij met werkelijk nieuwe aardappelen te doen heeft, blijkt uit de schil, die zoo teer is dat zij geschikt is om geschrapt, in plaats van geschild te worden. t 8 Nov. Als een bijzonderheid deelt men ons mede, dat een jachthond van H. Dollekens alhier, heden niet minder dan 19 jongen gewor pen heeft, die allen in leven zijn. t Z. M. heeft benoemd tot ambtenaar van het openbaar ministerie bij de kantongerechten in het arr. 's-Hertogenbosch, voor de kantons 's-Hertogenbosch, Osch, Ileusden en Waalwijk, ter standplaats 's-Hertogenbosch, jhr. mr. W. E. Th. M. vau der Does de Willebois, thans amb tenaar van het openb. min. bij de kantongerech ten in het arr. Middelburg, voor de kantons Oostburg, Terueuzen en Hulst, ter standplaats Middelburg. t AALBURG 9 Nov, Het zijn niet alleen vruchtboomen, die dit jaar op verschillende plaat sen twee a driemaal bloesera vertoonen, ook alhier ziet men bij den molenaar, den hr. den Hoedt, aard beziën thans voor de tweede maal in vollen bloei, met anderen die zich weder in knop hebben gezet. t UITWIJK, 8 Nov. liet winterkoren is zoo goed als uitgezaaid, op enkele stukken staan garst en haver reeds boven den grond en ver toonen zich welig, begunstigd door schoon weder en een bekwamen grond. De oogst der suiker bieten levert een middelmatig beschot, terwijl het gewicht der meeste tegenvalt; ze worden afgeleverd tegen f 9 de 1000 K.G. De aardappelen worden tegen goede prijzen vlug van de hand gezet; de zoogenaamde blauwe gelden ƒ2.70 per II.L., lange wolkammers wor den geleverd aan particulieren voor ƒ8.25 a ƒ3.50. De prijzen van het vee zijn in den laatsten tijd iets vooruitgegaan, behalve van het vette vee. Het fokvee geldt thans meer dan het vorige jaar omstreeks dezen tijd. Door het drooge weder houdt het gras, vooral in de laag gelegen wei landen nog al tegen, zoodat er nog geen gebrek bestaat en bij voortduring van het gunstige we der het stallen nog wel wat zal uitgesteld wor den. t HA AFTEN. Met het bouwen eener school alhier vordert men goed, het gebouw staat al onder de kap. Er wordt nu ook ouderwijs aan de kinderen gegeven in het zoogenaamde raadhuis. t DE WERKEN, 8 Nov. Is er reeds lang sprake geweest over het bestraten van een gedeelte van de Werkenschen dijk, Zaterdag jl. is door den Hoofd ingenieur van de Waterstaat dezen weg opgenomen en zal weldra een begin met het werk worden gemaakt. t Door den raad dezer gemeente is aan den heer Jasper Cornelis Klijn, tegen 1 Decem ber e.k., op zijn verzoek eervol jontslag verleend als onderwijzer aan de openbare school alhier. t Tot groot gerief voor de handelaars en marktbezoekers van Geertruidenberg en Nieuwen- dijk, is een omnibusdienst-onderneming tusschen Geertruidenberg en Gorinchem v. v. begonnen. t GELDERMALSËN. Vier hoofden van scho len, de heeren A. A, v. Gooi, G. J. Koolhaas, G. L. Bruist en J. L. Rikkers, respectievelijk te Haaften, Waardenburg, Tuil en Zaltbommel, heb ben aan de onderwijzers en onderwijzeressen in dit arrondissement en de gemeente Zaltbommel per circulaire de uitnpodigiug gericht, om bij te dragen voor een geschenk dat, uit een album met portretten zal bestaan den heer W. J. Bonte, thans schoolopziener in dit arrondissement, bij zijn aftreden op ultimo dezer, ter opvolging zijner benoeming tot schoolopziener in het district Hoorn, als blijk van waardeering eu hoogachting met hen aan te bieden. t WOUDRICHEM DsT Nonhebei heeft een beroep ontvangen naar de herv. gein. van Lopik (Utrecht), op een jaarwedde van 1400. t DALEM. Wederom heeft het gemeente-be stuur voor de wintermaanden voor de afdeeling Dalem een nachtwaker geëngageerd. Als zoodanig is ad 3.50 per week aangesteld de arbeider C. van Meeuwen. t DORDRECHT, 9 Nov. Van af 7 dezer zijn de prijzen van vervoer in de tramwagens der Dor- drechtsche tramwaij-maatschappij gewijzigd als volgt Station Vischbrug en vice versa 5 ct.; Merwe- kade, Post- en telegraafkantoor 5 ct.; Station- Merwekade 10 ct. Aan het Ministerie is thans de weg gewezen. De Regeering weet nu wat haar te doen staat. Immers zeer vele volksvertegenwoordigers in in de Tweede Kamer hebben gezegd, dat zij 't wel eens met het tegenwoordig bewind willen pro- beeren, zonder 'thet leven al te zuur te maken en de reeds zoolang slepende herziening der Grond wet tot stand te brengen, onder één voorwaarde evenwel. Deze namelijk, dat de regeering met de toegezegde nadere voorstellen, betreffende de uit breiding van het kiesrecht, zoo spoedig mogelijk voor den dag komt. Dat was andere vertegenwoordigers niet naar den zin. Deze vonden het maar 't beste dat het Ministerie heenging, om het veld te ruimen voor de liberalen, in plaats van eigenlijk knechtje te spelen van de partij, die in de meerderheid is. Bovendien ware vele leden alles behalve inge nomen met de financie-kunst niet alleen van den Minister van Financiën maar van het geheele Mi nisterie. Zooals gebruikelijk werd wederom op het aam beeld gehamerd van een belasting op het inkomen of het vermogen of de geldswaardige papieren. Een andere groep vroeg een betere regeling op de personeele belasting, omdat die zoo ongelijk en vaak onbillijk werkt, inzonderheid op den klei nen burgerman rust, terwijl zij soms zeer gegoe den uiterst gering drukt. In antwoord op het Kamerverslag over de wetsontwerpen tot bestendiging voor enkele ge meenten van de heffing van plaatselijke accijn- sen, wijst de Minister vari Binnenlandsche Zaken, hoezeer de noodzakelijkheid van uitzonderingswet ten betreurende, op de moeilijkheid om tot in krimping te geraken, waar zooals thans de arm ste gemeenten zijn overgebleven, niettegenstaande haar streven om door hooge opvoering van directe belastingen tot den gewonen toestand te geraken. Aankoop door het Rijk van den vergulden zil veren beker, door Maxitniliaan van Bourgondië aan Veere geschonken, zou, daargelaten de wei nige gezindheid wellicht van de Kamer om daar voor een vrij hooge som beschikbaar te stellen, z. i. afstuiten op de uitdrukkelijke voorwaarde waarop Veere de schenking aanvaardde dat zij den beker nimmer mag verkoopen of verpanden, in welken onguustigen financiëelen toestand zij ook mocht geraken. Zaterdag is te Amsterdam geopend de inter nationale tentoonstelling van Kunstnaaldwerk in het gebouw van Kunstnijverheid op de Heeren gracht. Zij is de eerste van dien aard die in ons vaderland wordt gehouden. De zalen van het gebouw, waar meest in doel matige vitrines de kostbare en kunstige naald werken zijn tentoongesteld, bieden eene rijke ver scheidenheid aan van al hetgeen tot dat gebied behoort. Wij vestigen de aandacht van belanghebbenden op het feit, dat nog maar tot het einde dezer maand de gelegenheid openstaat om effecten te doen zegelen voor 1,5 van het bij de wet van 81 Dec. 1885 bepaalde zegelrecht. Van 1 Dec. af zal het halve en na 1 Maart 1887 het volle zegel recht zijn verschuldigd. Dewijl geene effecten ver kocht, beleend of als onderpand gegeven kunnen worden zonder van zegel te zijn voorzien, is het in ieders belang, nog van het verlaagde recht ge bruik te maken. Men deelt ons mede Tengevolge van de groote belangstelling welke de firma H. C. A. Thieme te Nijmegen nu reeds ondervindt in zijne aangekondigde uitgave van do geschriften over sociale vragen, verspreid wordende van wege de //Liberale Unie/ zal daarvan nog dit jaar eene serie van 6 nummers het licht zien. Uit Dordrecht deelt men aan de yN. Rott. Ct." mede Donderdagavond ongeveer halftien werd aan de Merwekade alhier een ongewoon luchtverschijnsel waargenomen. Uit het Zuiden des hemels verscheen eensklaps een groote, vurige bol, die zich met een verbazende snelheid naar het Noorden bewoog en in die richting uiteenspatte, een breede, blauw achtige streep achter zich latende. Ook werd dien avond op andere plaatsen iets dergelijks waargenomen. De yArnh. Ct." maakt de opmerking, dat uit geen enkele taal de bastaardwoorden zullen ver dwijnen voor wij allen zuiver Volapiik schrijven, z/Recht voor Allen" opent een inschrijving om de 200 bijeen te brengen, die noodig zijn ge weest voor de verdediging van Furluyn en Van der Stad. Een droevig voorval bracht Donderdag storing en ontsteltenis in de vergadering der Prov. Stalen van Gelderland. In het begin der zitting overleed plotseling een der leden, de heer V. Basten Baten burg, burgemeester van Lichtenvoorde. De zitting werd daarop tot Dinsdag verdaagd. Volgens een te Amsterdam ter beurze loopeud gerucht zou de Samarangsche handelscompagnie hare betalingen gestaakt hebben. Op 3 Nov., Sint-IIubertusdag, had jhr. mr. Fr. Vau Rijckevorsel te 's Bosch, met een gezelschap onder Berlikum jagende, het geluk een ree te schieten - een geval dat zeker in deze streek tot de groote zeldzaamheden behoort. Aan het kantoor der suikerfabriek //De Phoenix" te Zevenbergen kwam een landbouwer geld incas- seeren, wegens door hem geleverde suikerwortelen. Nauwelijks had een der directeuren hem het geld uitbetaald, of de landbouwer sprong uit een open- De vraag of de verwarring in Bulgarije den vrede van Europa in gevaar brengt, vindt vooral bare beantwoording in de bonding van Oostenrijk. Wan neer dit zich met kracht en geweld tegen de plan nen van Ruriand verzet, dan ia een algemeene oorlog in het Oosten niet te vermijden. De oorlogszuchtige toespraken waarmede de voor zitters der Oostenrijksch-Hongaarsche delegaties de vorige week deze vergaderingen hebben geopend, maakten dan ook alom een zeer slechten indruk. Later evenwel begreep men dat de ware reden was door de delegaties schrik aan te jagen, hunne toestemming te verkrijgen voor het enorme oor logsbudget, waarop nu weder eenige millioenen voor repetitiegeweren prijken. De Oostenrijksche keizer heeft daarna in zijne troonrede van Zaterdag den indrnk der bedoelde oorlogszuchtige taal grootendeels weggenomen. De keizer verklaart dat aan het behoud des vredes niet behoeft gewanhoopt te worden, keurt de revolutie van Philippopel af, en wijst er op dat volgens het tractaat van Berlijn, do mogendheden Bulgarije als onafhankelijke Staat zullen handhaven. Dit is zeker zeer fraai en de Russische bladen zijn zeer tevreden over deze rede. Wel zeker zeggen zij, Rusland hoeft niet de minste bedenking tegen overleg met de mogendheden als deze maar gelieven te begrijpen, welke rechten Rusland op Bulgarije heeft. Tevens bevestigen zij, dat Bismarck reeds te Franzensbad aan vou Giers had verklaard, dat Rusland, als uiterst middel, tot eene bezetting van Bulgarije kon overgaan. In verband hiermede is het duidelijk, waarom de poging van Engeland om met Oostenrijk een verbond to sluiten, moest, mislukken, zoodat de Engolscho gezant te Weenen de heer Paget daarom zelfs is teruggeroepen. Do handen van Oostenrijk zijn blijkbaar gebon den door Bismarcks houding. Zoodra deze, om Ruslands vriendschap niet te verliezen, toestaat dat Rusland hot tractaat van Berlijn met voeten treedt, is Oostenrijk onmachtig. Do generaal Kaulbars houdt intusschen huis in Bulgarije op do meest onbeschaamde manier. Open lijk moedigt hij oproer tegen hot Bulgaarsche gou- vornemont aan, in alle Bulgaarsche steden zijn Russische raddraaiers bezig te komplotteeren. En dan heeft de generaal de vermetelheid het volgende bericht aan de Russische consuls in Bul garije te zonden: »Het heeft den Czar behaagt aan alle Bulgaren zijn dank te betuigen, die den ge- noraal Kaulbars op zijne laatste rondreis goed heb ben ontvangen.Nog sterker. De Czar zelf heeft aan de Bulgaren geraden Kaulbars raadgevingen op te volgen, want zij bedoelen slechts het welzijn van Bulgarije! Nu moge do Bulgaarsche volksvertegenwoordi ging honderdmaal haar vertrouwen uitspreken in het regentschap, ja zij kan heden (Dinsdag) een vorst kiezen, Rusland heeft reeds bij voorbaat ver klaard dat het do uitspraak van deze volksverte genwoordiging niet telt! En do Europeesche diplomatie zwijgtHet his- torischo woord van graaf Beust »er is geen Eu ropa moer!* wordt thans door de nKölnische Zeitnng* overgenomen. »Men kan hot betreurenvoegt zij er bij, maar de waro schuldigen, aan welke men dezen staat van zaken moet toeschrijven, vindt men aan de boorden van de Seine!* Heel makkelijk gezegd, maar wij meenen dat Pruisen tegenover Denemarken, Hanovor, Saksen enz. op dezelfde manier misbruik van zijne macht hoeft gemaakt. Dat Frankrijk, hoewol den vrede be- geerende, hoopt Duitschland met Rusland in moeie- lijkheden te wikkelen, is waarlijk geen wonder. Men kan zeggen dat in Frankrijk op dit oogen- bhk geen oorlogszuchtige opwellingen bestaan. De poging om Engeland en Egypte te dwarsboomen, is mislukt. Dit kon ook niet anders. De Sultan van Turkije weet zeer goed dat als de Engelschen heden uit Egypto trekken, de Franschen het morgen zul len bezetten en het evenals Algiers en Tunis zullen inlijven. Elke poging om Turkije te dwingen van Engeland oeno ontruiming van Egypto te eischen, moot dus mislukken. Maar do Fransche diplomaten hobbon althans dezen dienst aan Rusland bewezen dat Engeland besloten hoeft de Bulgaren aan hun lot over te laton ou alleen op de koloniën het oog te houden. In Engolaud is men thans zeer onder den indruk van eene groote vergadering der liberalen te Leeds. Daar is eenstemmig besloten dat men strikt blijft vasthouden aan de beginselen van Gladstone om trent Ierland. Hieruit volgt dat de scheuring in de liberale partij blijft zooals zij was. Merkwaardig is ook dat deze vergadering zich heeft veroenigd met hot beginsel van local option* omtrent don verkoop van sterke dranken en bieren. Het beginsel van »local option* laat zich in twee woorden verklaren: plaatselijke keuze. Dit is in do Engelsche wetgeving reeds toegepast in zake het lager onderwijs. In Engeland schrijft da wet niet voor verplichtend onderwijs, maar wol goeft de wet aan elke gemeente het recht binnen haar gebied het onderwijs verplicht te stellen of niet, al naar de meerderheid het verlangt. Nu is er in Engeland sinds lang een sterke bewe ging van de afschaffers die verlangen dat de wet don verkoop van storke dranken en bieren geheel zal verbieden. Om hen tegemoet te komen heeft nu de groote vergadering van liberalen te Leeds zich op dit stuk vereenigd met de »local option.* Word dit beginsel in de wet aangenomen dan zou dus weer elke gemeente bot recht krijgen in haar gobied allo herbergen finaal te sluiten. Het is vroemd dat liberalen tot zulk eene be slissing de hand reiken, want het behoeft geen be toog dat zulk eene plaatselijke bevoegdheid de dood is voor alle eenheid en gelijkheid. Waarschijnlijk wil men op deze wijze weer in de gunst komen bij de leden dor staatskerk, die zeer vergramd waren op do liberalen, omdat velen hunner op heffing dier staatskerk bogeeren. Heden wordt te Londen de lord-mayorsdag ge houden. De politie heeft, wat in Engeland iets on gehoords is, op dozen dag een optocht van socia listen en werkeloozeu niet willen veroorloven, zoo dat men voor ernstige botsingen vreest, en vele ingezetenen Londen voor een paar dagen den rug hebben toegekeerd. Volgens de laatste berichten zou in de troon rede, waarmede heden de Belgische koning de ka- mors opent, wel degelijk een wetsontwerp tot af schaffing van de plaatsvervanging worden aange kondigd. Dit is zeker dat het clericale Journal de Bruxelles,* het orgaan van het kabinet, die afschaffing met vuur beplat. Dit moet iets be- teekenen. (12 Het aantal werkstakers in het district Charleroi is reeds tot 1800 geklommen. Met Kerstmis zal te Charleroi een groot werkliedencongres worden ge houden. Bij een voorstelling in het »Chatelet« te Parijs vielen 2 knechts van de zoldering boven het tooueel naar beneden. Gruwelijk verminkt werden zij naar het gasthuis overgebracht. Men wanhoopt aan hun leven. Het gordijn moest neergelaten en de voor stelling een poos gestaakt worden. Juist een week geleden had een treurig ongeval te Vionville plaats. In den tuin der pastorie bevindt zich een Maria-beeld, tegen welks voetstuk aan vier granaten lagen, nog uit den slag van Vionville op 16 Augustus 1870 afkomstig. Vier kleine jongens, de oudste was twaalf jaar, droegen de bommen uit den tuin in eene naburige woning, waar ze hen trachtten te doen ontploffen. Toen dit niet ge lukte, lieten zij ze op den grond vallen. Op het zelfde oogenblik weerklonk een heftige knal en de buren en bewoners,die verschrikt kwamen aanloopen, vonden drie kinderen, badende in hun bloedhet vierde was niet gekwetst. Een van de drie was aan hoofd en borst zwaar gewond, een tweede miste het eene been, terwijl het andere zóó verminkt was dat het moest worden afgezetvan het derde kind was de eene voet verbrijzeld. De eerste twee ver keerden in levensgevaar, zoodat zij wellicht reeds gestorven zijn. Te Weenen is een boekdrukker, Jacob Schlosz- berger, 's avonds te 10 uren op straat doodgescho ten door een onbekenden moordenaar. De schuldeischers van wijlen Koning Lodewijk van Beieren, hebben voor het meereudeel toege stemd in een korting van 15 a 20 pCt. van huune vorderingen. Do goheole zaak zal nu binnen korten tijd afgedaan zijn. Do Czaar heeft aan de officieren van zijn leger het dragen van Bulgaarsche ridderorden verboden. Men zegt dat eenige ontovrodon Serviërs naar Petersburg zijn gegaan om geld te krijgen, ten einde Koning Milaan omver te worpen. Met 30,000 roebels, zeggen zij, zouden ze dat wol klaar spelen. Men wil ter eere van Koningin Victoria's jubiló een toren bouwen in don omtrek van do National Gallery te Londen, hoog 420 voot, mot eon basis van 60 voot. De kosten worden op 30.000 pd. st. geraamd. Een hevige brand brak uit in hot huis van zoke- ren Warden te Ramsgate. Zijn moeder, zijn beide kinderen en hun gouvernante kwamen in de vlam men om. Zijn vrouw werd zwaar gewond en men vreest dat Warden ten gevolge van de ramp krank zinnig zal worden. De beroemde zangeres Patti is in Ierland ernstig ongesteld. Aan den beroemden stierenvechter van Madrid, Mazzantini (hij was vroeger stationschef), werd voor zijn vertrek naar Havana een feestmaal aan geboden. 200 personen namen daaraan deel en er werden gloeiende toosten uitgesproken. Mazzantini zal te Havana optreden in 8 stierengevechten en heeft zich verbonden 64 stieren te zullen dooden. Hij krijgt daarvoor 150.000 frs. en van don im- pressario kreeg hij 80.000 frs. als voorschot. (Als stationschef had de man 1200 frs. salaris). Maz zantini nam de 64 stieren met zich mode aan boord van een stoomschip te Cadix. De bisschop van Carlisle heeft zich openlijk ver klaard voor do lijkverbranding in groote steden. Geen godsdienstige bezwaren, zeide hij, konden hiertegen gelden. Men moet in de eerste plaats aan de levenden denken. Te Trespiano in Italië heeft een ergerlijk voor val plaats gehad. De zich aldaar, in de nabijheid van het kerkhof, bevindende inrichting tot lijken verbranding, is voor eenige dagen bijna geheel ver woest door een woedende, dweepzieke volksmenig te, die na eerst de vensters te hebben verbrijzeld en de muren te hebben verwoest, ten slotte ook de machines geheel vernielden. Te Montana (Coruwallis) kregen drie personen twist om de vrouw van een hunner. Do man schoot de twee anderen en daarna zichzelf dood. Een deel van Dalhousie (Nieuw Brunswijk) is door brand in de asch gelegd. Slechts weinig was verzekerd. Te Tebessa, in Algerië, heeft men dezer dagen twee fraaie, goed bewaaid gebleven Romeinsche vischvijvers ontgraven. Zij zijn verbonden door een galerij met een marmeren ingelegden vloer. Men daalt er in af langs een fraai bewerkte steenen trap van verscheidene treden. In de Vereeuigde Staten heeft Vrijdag weder een aardbeving plaats gehad, welke te Washington, Richmond, Wilmington, Charleston, Savannah en op verscheidene andere plaatsen, in Noord- en Zuid-Carolina, gevoeld werd. De Mexicaansche bladen melden, dat generaal Garcia de la Cadena wegens hoogverraad is gefusil leerd.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1886 | | pagina 2