BINNENLAND. öorlogshavon der wereld te maken, ruim genoeg voor geheime eskader-oefeningen en proeven met geschnt en torpedo'sen dat nabij de scheiding der twee groole Middellandsche-Zee-bekkens, op een paar dagen stoomens van de maritieme etablisse menten te Tonlon. Te Parijs is aangekomen een tenor, die door Patli onder de Mormonen werd ontdekt. Hij was toen 15 jaren ond en houthakker van beroep. De jonge man zal zich te Parijs in den zang bekwa men. Mile. Van Zandt zal in het begin van December naar het Zuiden gaan. Een electrisch toestel tot het aangeven van de maat is nu in do groote Opera te Parijs in gebruik en voldoet zeer goed. Daardoor kunnen koren achter de schermen met dezelfde juistheid invallen, alsof zij deu maatstok van den orkestdirecteur vlak voor zich hadden. Tus8chen Frankrijk en Mexico is een handels traktaat gesloten. De betrekking van Czaar van Rusland, hoe schoon schijnbaar ook, is niet benijdenswaardig. Men moet al een bijzonder sterk mensch zijn, om bestand te zijn tegen de eeuwige bedreigingen der nihilisten. De onzekerheid waarin men voortdurend leeft moet verlammend werken op het geheele wezen. Czaar Alexander schijnt vooral in den laatsten tijd zoo bijzonder zenuwachtig te zijn, dat zijne echtgenoote hem geen oogenblik durft verlaten. Uit Petersburg wordt gemeld dat de rijkskanse lier en minister van bnitenlandsche zaken, de heer Von Giers, eervol ontslag zal nemen en door prins Lobanoff zal worden vervangen. Hot is bekend dat de verhouding tusschen den Czaar en Von Giers veel verschilt van die, welke tusschen een vorst en zijn eersten raadsman behoort te bestaan, hetgeen in de eerste plaats eon gevolg is vau 's keizers zenuwachtig gestel. Ook het gebeurde in zake de bescherming der Russische onderdanen in Bulgarije getuigt van den weinigen invloed, welken Von Giers heeft. Reeds lang was hij dan ook voornemens heen te gaan, maar de Czaar verkoos hem te houden. Hij had, zeide hij, Von Giers aangesteld, en hij alleen kon hem dan ook ontblaan wanneer hij het wilde. Naar men bericht zal de regen van ridderorden en eerbewijzen (verheffing van stand enz.) waarmee koningin Victoria haar aanstaand gouden regee- ringsfeest denkt op te luisteren, voornamelijk neer dalen op Eugelsche dichters en schrijvers. Een hevige sneeuwstorm heeft in Schotland ge woed. Hier en daar ligt de sneeuw meer dan 9 duim hoog. Ook in Noord-Wales heeft een hevige storm gewoed en zijn de bergen met sneeuw bedekt. De ontwerper van het strafwetboek van het Zwitsorsche kanton Bern, de 80-jarige prof. Pfo- tenhauer, is thans, naar men bericht, zelf krach tens dat wetboek tot 30 dagen gevangenisstraf veroordeeld, omdat hij in een vlaag van woede een dienstmeisje mishandeld (gebeten) heeft. In Altbunzlau, in Bohemen, is een wetboek der 15do eeuw ontdekt, waarin 4 eigenhandige brieven van Johannes Huss gevonden werden. Prins Krapotkine roept te Chaux de Fonds, in Zwitserland, een congres van socialisten uit alle landen bijoen, ton eindo te beraadslagen over ge meenschappelijke pogingen tot oplossing van het sociale vraagstuk. In den loop der volgende week zal er een be gin worden gemaakt met het leggen der grond vesten van het kolossaio gedenkteeken voor Victor Emanuel. Te Sottoguda, in de Italiaansche provincie Bel- luno, werd, eonige dagen geleden, een bende smok kelaars, die met góederen onderweg was, door een sneeuwval bedolven. Drie der mannen werden nog levend te voorschijn gehaald, maar de overigen heeft men niet terug kunnen vindon. Merlatti wil zijn proef tot deu 30n dag voort zetten, ondauks do vertoogen der doctoren. Succi is begonnen te vasten, na te voren stevig te hebben gegeten en gedronken. Te middernacht ging hij te bed, na te zijn gewogen en gemeten. De helft van de opbrengst der ontrées zal hij afstaan voor de noodlijdenden door de overstroomingeu in Frankrijk. Voor eeuige dagen deelde de burgemeester van Madrid Koningin Christine medo, dat sedert hot overlijden van Koning Alfonso reeds de duizendste knaap geboren werd, die den naam van den Vorst ontvangen had. Do regentes was door dit bewijs der sympathie van haar volk diep geroerd en zond den «duizendste,* hot zoontje van den schrijnwerker Felicio Campo's, een volledig stel fijn kinder-linnen- goed, een zilveren kroes en etensbordje, verder een spaarboekje met een gooden inleg en met de eigen handig geschreven opdracht: »Den duizendsten Alfonso van een vrouw, die door twee Alfonso's werd gelukkig gemaakt.* Deze daad der Koningin heeft groote geestdrift verwekt. Behalve de reeds gevonnisde militairen zijn nog door den krijgsraad van Madrid 11 soldaten en korporaals tot levenslange opsluiting veroordeeld wegens deelneming aan den opstand in September. Mot het afbreken van den Ghetto te Rome wordt veel spoed gemaakt. In 1887 zal van de Joden wijk niets meer overgebleven zijn. Te Presburg is een dynamiet-fabriek door brand vernield. Gelukkig heeft meü een dynamietvoor- raad tijdig kunnen verwijderen en zoo een ont ploffing voorkomen, welke zeker zeer noodlottig zou zijn geweest. In Hamburg is zekere Israël veroordeeld tot een jaar gevangenisstraf. Deze heer schreef allerlei be richten over Afrika, ofschoon hij dit werelddeel nooit gezien had. Uit zijn levendige fantasie en met behulp van verschillende bladen beschreef hij zijne reizen in Afrika en gaf deze uit, terwijl hij zijn uitgever wijs maakte dat hij alles zelf had beleefd en dat hij reeds verscheidene reizen in het zwarte werelddeel gemaakt had. De stad Valverde, in de provincie Leon, is door brand geheel vernield. Persoonlijke ongelukken hadden daarbij niet plaats. Te Taschkend zijn een aantal huizen door een geweldige aardbeving zwaar beschadigd. Een brand te Duluth (Minnesota) kostte het leven aan 5 menschen en vernielde vele huizen en magazij nen o. a. 880.000 bushels graan gingen verloron. Men schat de schade op 1 millioen dollars. Een man en vrouw zijn samen in éen ton de Niagara overgegaan. Beiden volbrachten het waag stuk zonder letsel te bekomen. Een jongen sprong van de Brooklyn-brng te NewYork in de rivier. Hij kreeg geen ernstig letsel. Te Big Springs (Texas) werden 50 Chineezen door gemaskerde mannen overvallen en aan hun staarten opgehangen, tot dat zij al het geld, dat zij bij zich hadden, afgaven. Van het uitbreken der epidemie af tot op 7 Oct. bedroeg het aantal cholera-lijders in Tokio (Ja pan) 14.043. IIEUSDEN, 8 Dec. t Met. het oog op het a.s. St. Nicolaasfeest, zal Zondag 5 dezer het postkantoor alhier, des voormiddags van 89 en des namiddags van 35 ure geopend zijn, tot het ontvangen en verzenden van postpakketten. t 1 Dec. Bij de heden gehouden alge- meene vergadering van de lleusdensche IJsclub werd, tengevolge eener periodieke aftreding, het bestuur samengesteld uit de heeren II. A. J. Verhoeven, voorzitter J. Zijnen de Gier, onder voorzitter; II. J. Van Eggelen, Secretaris-Pen ningmeester en J. J. Van Grotidelle en Ph. Van der Ros, Commissarissen. t DRUNEN. Z. M. heeft benoemd tot notaris alhier, de heer J. H. Struijk van Bergen, cand.- notaris te Loon-op Zand. t NEDERHEMERT, 1 Dec. Ter vervulling der open gevallen vacature van hoofd der school op het eiland Nederhemert, is heden door den raad dezer gemeente, uit het opgemaakte drietal als zoodanig benoemd, de heer Joh. Franc, de lien, onderwijzer te Oosterhout, gemeente Valburg. t WERKENDAM, 80 Nov. Gisterenmorgen viel de vrouw van C. Potters, door een noodlot tig toeval, van den zolder harer woning, terwijl zij bezig was in het donker naar iets te zoeken dat gevallen was. De vrouw stapte den ladder mis en kwam iaet het hoofd op den grond te recht. De toestand der vrouw is zorgwekkend, daar de doctor voor eene herscheuschudding be ducht is. t Zondag jl. trad alhier in het kerkgebouw der Ned. herv. gemeente een voorstander van de oprichting van jongelings-vereenigingen op voor een zeer groote schare. Na afloop bestond er ge legenheid tot toetreding eener vereeniging, waar van 28 jongelieden gebruik maakten. -f WOUDRICHEmT vaïr~20~ tot en met 27 Nov. werden slechts 4 zalmen gevangen, bene vens 1470 hontingen. De zalm bracht op ƒ0.30 a f 1.01 per h. K.G. en de hontingen h 10 cent per stuk. t WOUDRICHEM, 2 Dec. Hoewel j.l. Maandag hier nog gras werd gemaaid, is thans al het vee op stal gehaald van wege hot gure weerin ver scheidene weiden blijft daardoor nog een goede hoeveelheid gras staan. t Door den Raad dezer gemeente is het bekende Hardingsveldsche vischwater verpacht voor 6 jaren, aan de gemeenschappelijke visschers al hier, voor de som van 800 per jaar. t DALEM, 1 Dec. Terwijl drie personen van hier te Gorinchem bezig waren met grind rijden, had één van hen, zijnde de zoon van F. den A., het ongeluk tusschen twee karren beklemd te ra ken, zoodat hem twee ribben gebroken werden. t In 1885 hebben slechts 2 kinderen de openbare school alhier verlaten, voor zij den 12- jarigen leeftijd bereikt hadden. Daartegenover staat echter dat 10 h 12 leer lingen niet minder dan 50, 60 a 75% schoolver zuim hadden. t GORINCHEM, 2 Dec. De door de liberale vereeniging HAlgemeen Belangd gestelde candi- daten voor het lidmaatschap der Kamer van Koop handel, de heeren H. Hoogwinkel, P. J. Dinge- mans, C. van Drooge Dz. en in de plaats van wijlen den heer Koenraad van Andel, A. A. Hes- sig zijn, bij de verkiezing van 11. Zaterdag, allen met groote meerderheid gekozen. t NIJKERK, 30 Nov. Heden middag had alhier een treurig ongeluk plaats. Bij gelegen heid eener drijfjacht, waaraan o. a. de 80-jarige Rijksontvanger te dezer plaatse deelnam, had deze heer het ongeluk dat zijn geweer ontijdig afging. Het schot trof een onmiddellijk bij hem staauden 1 drijver in de borst, tengevolge waarvan deze op de plaats dood bleef. De drijver was een oppassend, braaf man, die een vrouw en 3 jonge kinderen nalaat. Het is ondoenlijk de wanhoop van de achtergebleven weduwe te beschrijven, evenmin als de radeloos heid van den ouden heer, een van de meest ge achte ingezetenen dezer gemeente. Algemeen zijn dan ook de deelneming en de sympathie in beider droevig lot. De minister van oorlog heeft bepaald dat ver lofgangers uit gemeenten waar besmettelijke ziek ten behalve mazelen heerschen, niet ouder de wapenen behoeven te komen, ook al zijn zij reeds opgeroepen. Als het leger echter op voet van oorlog is verklaard, werkt die bepaling niet en moeten de miliciens met spoed onder de wa penen komen. Door de heeren Schimmelpenninck van der Oye van Nijenbeek, Lieftink, Goekoop, Vos de Wael en Kolkman, is op Hoofdstuk Financiën een ver hooging voorgesteld van f 24.000, om de Re- geering de gelegenheid te geven tot het aan stellen van personeeel voor de zoo noodzakelijke verbetering van het kadaster. Door de Commissie van Rapporteurs over de ontwerpen der Grondwetsherziening is, met het oog op de gewijzigde redactie van het artikel be treffende het kiesrecht en het voorloopig kiesre glement, door de Regeering voorgedragen, een nieuwe overweging in de afdeeling der Tweede Kamer voorgesteld. Het door den heer Schaepman bij de Tweede Kamer ingediende voorstel tot herziening van art. 194 der Grondwet, komt hierop neer: ,/Het geven van onderwijs is vrijhet toezicht der overheid op het onderwijs in het algemeen, de inrichting van het openbaar onderwijs en de eischen van bekwaamheid en zedelijkheid van den onderwijzer bij het lager en middelbaar onderwijs, worden wettelijk geregeldhet lager onderwijs moet men zoo inrichten dat er gelegenheid besta om voldoend lager onderwijs te genieten, zonder krenking van godsdienstige overtuiging; de kos ten van het lager onderwijs aan kinderen van bedeelden en onvermogenden worden, naar een wettelijken maatstaf, aan iedere school uit de openbare kassen vergoed. De Min. van Justitie heeft de Tweede Kamer reeds inlichtingen gegeven in zake de weduwe Bulkley. Hij noemde 't een verzinseltje van die dame, dat men eerst beproefd zou hebben haar in een krankzinnigengesticht te krijgen en bracht in her innering dat vroeger door andere Ministers meer malen aan misdadigers gratie is verleend, op voor waarde dat zij het land zouden uitgaan. Hij had het zijn plicht gerekend, zooveel mo gelijk eene herhaling van het gebeurde te voor komen. Ten slotte zeide de Minister: aangenomen dat deze dame zoo ziek was, dat zij niet meer in de gevangenis kon blijven, dan had de Minister niet anders kunnen denken of zij zou, in vrijheid ge steld, rustig op haar buitenverblijf zijn gebleven om herstel te zoeken voor hare geschokte gezond heid. Maar dat zij nu hare Vrijheid misbruikte om daarvan een wapen te maken tegen hem, Mi nister, wien zij veeleer dankbaar moest zijn, ziet, dat had hij niet verwacht. Door den Minister van Waterstaat is bepaald, dat de bodenloopen op aanstaanden Zondag in hun geheel, evenals op werkdagen, zullen worden uit gevoerd. Ook op de bestelling van pakjes is dit voorschrift van toepassing verklaard. Thans is bepaald dat de binnenlandsche post wissels ook de maand volgende op die der uit giften, zonder nadere machtiging door de post kantoren kunnen worden uitbetaald. Ofschoon de verzending van gemaakte schoe nen en laarzen tegenwoordig in de /Langstraat*, volgens gewoonte om dezen tijd des jaars, niet zeer druk plaats heeft, blijven toch de duizenden gezellen, die men in de verschillende gemeenten aantreft, aan het werk. Onder de flinke en knappe werklieden is er zelfs van werkeloosheid geen sprake. Hoe menigvuldig de schoenmakers in deze streken ook gevonden worden, zou het wel te wenschen zijn dat vele boerenarbeiders zich ook op dat vak hadden toegelegd; want. onder hen vindt men een aantal die door elkander slechts gedurende de helft van het jaar werk hebben. Dinsdag, den 7en December, zal de heer J. Ringeling den dag herdenken, waarop hij vóór 25 jaren benoemd werd tot schoolopziener. Naar de „'s-Bossche Cour.* verneemt, zullen de onderwijzers van het district VHertogenbosch, openbare en bijzondere, dien dag niet onopgemerkt laten voorbijgaan. Wij hopen spoedig in staat gesteld te worden, iets meer bepaalds mede te deelen. De lijn door de Kon. Ned. Stoombootmaatsch. op te richten tusschen YlissingenLonden (Dept- ford) zal 1 Januari a.s. aanvangen met een stoom boot, die twee reizen in de week zal doen. De schapen komen 's avonds 12 uur met een extra- trein te Vfissingen aan, worden aan de oostzijde van de eerste binnenhaven gestald in de 2 loodsen en den anderen dag in de stoomboot, die's avonds vertrekt, geladen. Er moet, naar de #Midd. Ct.* meldt, een contract voor het vervoer van 150.000 schapen afgesloten zijn dit vervoer moet plaats hebben van Januari tot en met Mei 1887. Eenige heeren zijn, naar de ,/Herv.* meldt, voornemens een asyl te stichten, dat dezelfde strekking zal hebben als de bekende gestichten van ds. H. Pierson te Zetten. Dit asyl zal een vrijer godsdienstig karakter dragen. De commissie bestaat uit de heeren dr. A. W. C. Berns te Amsterdam, ds. C. G. Charaunes te Leiden, prof. W. M. Gunning te Amsterdam, dr. II. G. Hagen te Leiden, prof. I. Knappert te Amsterdam, ds. J. van Loenen Martinet te Santpoort en dr. G. I. D. Mounier te Utrecht. Het Groot Nationaal Panorama aan den Sta tionsweg te Rotterdam, is onder den hamer ge bracht. Het gebouw werd voor afbraak geveild op f 2950; het fraaie doek met toebehooren (hoog 14 M. en lang 115 M.), voorstellende den slag bij Nieuwpoort, slechts f 110 en de grond in 6 perceelen f 46.347,50. De volgende week wordt het eerst in afzon derlijke perceelen, daarna gecombineerd en ein delijk in blok afgeslagen. De heer N. M. Feringa, de ziel der vereeni ging voor Christelijk nationaal schoolonderwijs is overleden. Hij zag op 15 October 1820 te Gro ningen het levenslicht. Op het einde van 1849 begon hij zijn loopbaan aan de school voor liave- loozen, toen pas te Amsterdam opgericht. Niet lang geleden werd hem, bij zijn 25-jarig dienst- feest, bijzondere hulde bewezen. Bij 't bekende volkspetionnement stond Feringa vooraan. Zijn partij verliest zeer veel in hem. Men schrijft uit Amsterdam De vroeger zoo bekende tooneelspeler, de heer J. P. Boas, mede-eigenaar van den Salon des Variete's, is op 75-jarigen leeftijd hier ter stede overleden. Dinsdagochtend werd het stoffelijk overschot van den overledene met groote plechtigheid ter aarde besteld. Toen de stoet langs de Salon des Variete's kwam werden de deuren opengeworpen. Het voetlicht brandde, de gaslichten waren ont stoken en voor het scherm hing een groote zwarte roset. Onder de tonen van een treurraarsch, uitgevoerd door Sonneman's kapel, voor wie boven de mid dendeur plaats was gemaakt, toog de stoet verder. Daar de overledene lid was van het Israëlitische weescollege gingen eenige Israëlitische weesjongens voor den lijkwagen. Achter dezen sloten zich de leden van het tooneelgezelschap des heereu Charlier aan, die den gestorvene tot aan de Plantage Middellaan uit geleide deden. Een zevental rijtuigen volgde. Aan de groeve wijdde de heer Charlier eenige warme woorden aan de nagedachtenis van den kunstbroeder. Maandagavond geraakte in de Tesselsche gron den verzeild het Eugelsche fregat „Brambletye,* kapitein Jones, geladen met lijnzaad, komende van Calcutta en bestemd naar Amsterdam. Daar het schip hoog op strand zit, gelukte het tot heden nog niet het vlot te slepen, zoodat men verplicht is een gedeelte der lading in blazer schuiten te lossen, om te lichten. Van de equi page zijn 21 man (waaronder twee zieken), met de reddingboot van boord gehaald en te Nieuwe- diep aangebracht. Vijf man bevinden zich nog op het schip, dat zich uitstekend houdt. Drie sleep- stoombooten bevinden zich in de nabijheid van het schip. In Drente heeft men tegenwoordig zeer veel last van de poldergasten, die met hunne woon- scheepjes de kanalen afvaren, zich bij de boeren aanmelden en dezen aardappelen of andere zaken afbedelen. De vaartuigjes worden door de vrou wen gestuurd en door de kinderen voortgetrok ken, terwijl de mannen, meestal kerels als boo- men, hun bedelwerk verrichten. Bij weigeringen zijn zij buitengewoon brutaal, daar zij waarschijn lijk wel weten dat de politie ver genoeg woont. De meest afgelegen huizen worden dan ook bij voorkeur bezocht. Toen Zaterdag morgen een goederentrein, be staande uit 62 wagons, het station te 's-IIerto- genbosch biunenstoomde, brak de trekstang van een der wagens, zoodat de trein in twee deelen gescheiden werd. Daar het voorste deel geremd werd, reed het achterste deel daartegen met kracht aan. Vier wagens ontspoorden en zes wer den zwaar beschadigd. Tengevolge van doeltref fende maatregelen ondervond het vervoer geene

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1886 | | pagina 2