flinke WERKMEID, DE KLEUN te Gorinchem, Jg|, Notaris Landré, VERKOOPEN: lAIADASCfi B. Een perceel HAKHOUT, marktberichten. adyertentTèn. Verberne te Dussen, VERK00PEN8 Een perceel Hakhout, Een perceel Weiland, B URGE RL ÏJ K E STAND. 323ste Staatsloterij. Gemengd Nieuws en Allerlei. Op Vrijdag 10 Dec. 1886 Vrijdag 17 Dec. 1886 Een perc. bouwland en gracht, H van met het beginsel, in art. 2 omschreven, in te stemmen, had afgelegd, niet als lid is toege laten, omdat hij verklaard had, de drie formulie ren van eenigheid daarbij niet aan te nemen. Hiertegen werd door 22 leden protest inge diend, hetwelk, in een vergadering der Vereeni- giug behandeld, aanleiding gaf tot, het besluit dat 20 hunner, die het protest niet wilden terugne men, van hun lidmaatschap vervallen werden verklaard. Met de „lietde" en den „vrede" on der de „christelijke jongelingen" was het thans voor goed uitde uitgeworpenen wendden zich met een adres van beklag tot den Minister van Justitie, die dit in handen stelde van het Rolter- damsche parket, met het gevolg dat het oordeel van den rechter ingeroepen werd, die besliste dat „bij art. 2 der statuten de Heilige Schrift is ver klaard den grondslag der Yereeniging uit te ma ken als eenigen genoegzamen en onfeilbaren gids voor geloof en leven" en dat de erkenning van „nog een anderen engeren grondslag" te eischen, een afwijking is der goedgekeurde statuten. Feitelijk dus zijn de „drie formulieren van eenigheid" voor de "Vlaardingsche jongelingen de bron geweest van groote „oneenigheid" en van verstoring van hun „liefde" en „vrede". De heer Van 't Lindenhout, directeur der wee- zeninrichting, heeft voor het achtste weeshuis reeds veel ontvangen. Nog f 2000 ongeveer ont breken echter; zoodra deze gelden zijn ontvan- geu, zal met den bouw een aanvang worden ge maakt. In de zitting van het Hof te Amsterdam voor het proces tegen de beschuldigden van het Juli- oproer, deed het Op. Min. uitkomen, dat geble ken was, dat de oproerigen by de Zaterdagsche brug van kleeren verwisselden, ten einde de her kenning van de belhamels voor de politie moei lijker te maken. Een der advocaten gaf met nadruk te kennen, dat Maandagsheeren en zelfs juffrouwen jeuever en ook geld tijdens het oproer onder het volk uitdeelden. Op de tribune was een groote menigte bijeen, die, als enkele beschuldigden ontroering te ken nen gaven, onderdrukte kreten van deelneming of ontzetting deed hooren. Als bijdrage tot de onverkwikkelijke geschie denis van de loslating van mevrouw Bulkley kan wellicht dienen dat reeds op den jaardag van het Prinsesje het denkbeeld van bevrijding uitgespro- werd in een adres van gelukwenschen, door Mr. William J. ten Hoet tot de Koningin gericht. Het geschiedde in dezen vorm, dat het Prinsesje als gunst op haar jaardag genade zou verzoeken voor „een arm, ziek grootmoedertje" enz. enz. Het schijnt dat daarop de eerste stappen ge volgd zijn tot een daad van genade, over welker waardeering de gevoelens zeer stellig verdeeld zijn. Uit het door de justitie ingestelde onderzoek omtrent het leggen van balken over de rails na bij het station Heivoort, met het doel om den sneltrein van Brussel te laten ontsporen, is ge bleken dat het geheele verhaal verzonnen was, met geen ander doel dan om den stationschef eene loffelijke vermelding voor buitengewonen dienstijver te bezorgen. Te Bokstel, geraakte bij het vervoeren van een zwaren, langen eikenboom, de geleider, een 16 jarig jongeling, bekneld tusschen den mallejan en een boom, doordien men te snel een hoek om draaide. De ongelukkige knaap was terstond een lijk. Te Sneek is eene vrouw van bijna tachtig jaar verdronken, Men vermoedt, dat zij door een ruk- windt te water is geraakt. Haar lijk is reeds op- gevischt. Eeri arbeider aan het station te Helder, Zater dag avond bezig zijnde de sneeuw van de rails voor den vertrekkenden trein weg te vegen, is met dien trein in aanraking gekomen, waardoor hij een been brak en zich ernstig aan het hoofd bezeerde. Te Haarlemmermeer bij Halfweg is Zaterdag avond te elf uur in een twist zekere Jacob Mie- nus, oud 21 jaar, door Dirk van den Berg, oud 29 jaar, met een mes vermoord. De dader is ge vat door den veldwachter C. Kooij en in hech tenis gesteld. Te Amsterdam kreeg op het zeilschip „De Sla mat", in het Oosterdok, een man, bij het inladen van rails, door het uitschieten van den strop de vracht op zijn lichaam. Hij werd zeer ernstig ver wond. Een jong mensch, werkzaam op een der stoombooten te Woerden, is in het water geraakt en verdronken. Van een baggermachine in de Waal te Haaften, is een jongen in het wa ter verongelukt. Te Niesjesoord (Gr.) is het lijk opgehaald van zekeren L. v. Dijk, die ver moedelijk bij het scheppen van water voorover gevallen is. Een vierjarig meisje te Munster- geheveld, dat alleen thuis was, viel in het vuur. Hoewel op haar geschrei dadelijk hulp kwam op dagen, had het kind zulke hevige brandwonden bekomen, dat het is overleden. Te Weerdin- germond is een 3-jarig knaapje in een pot kokend water gevallen. De arme kleine is na veel lijden bezweken. Te Sneek brak de ijzeren Klapbrug over het Kleinzand, voor ongeveer 3 maanden gebouwd door de Ned. Tramweg-Maatsch. ten dienste van den tramweg SneekJoure. Met don- derend geweid stortte de brug in het water. Per soonlijke ongelukken hadden niet plaats, want, zeer opmerkelijk, was juist niemand op de brug, waarover steeds een drukke passage is. Een winkel in gemaakte kleederen in de Heerenstraat te Amsterdam, is met twee verdiepingen daarbo ven, in 5 kwartier uurs, totaal uitgebrand. Ook een aangrenzend perceel leed nog al schade. Te Montfoort heeft een brand twee perceelen 't eene geheel, 't andere ten deele vernield. Aan den Vliet polder te Wissekerke zijn twee werklieden door 't loslaten van een stuk aarde bedolven. Een hunner werd met een gebroken been, de andere met lichtere kwetsuren te voorschijn gehaald. Door 't breken van een steiger aan een in aan bouw zijnd huis op den 's Gravelandschen weg te Hilversum, zijn vier werklieden gekwetst, een zelfs in hoogst gevaarlijke mate. In een aanval van waanzin sprong de hoofdonderwijzer J. R. te Alt forst in de Maas. Bijna levenloos werd hij opge haald en kort daarna gaf hij den geest. Een 12-jarig zoontje van een werkman te Slochteren, heeft zich door ophanging van het leven beroofd. Weerzin om de school te bezoeken, moet hem daartoe gebracht hebben. Te Zwolle is de karreman Gerrit Schoeman, doordien zijn paard op hol sloeg, van den bok gevallen en onder de wielen geraakt, waardoor hij bijna onmiddellijk een lijk was. De man laat een weduwe met negen kinderen achter. Te Laten (in Groningen) had een man een koe voor een kar gespannen en, daar het dier onwillig was, het mishandeldin angst of woede had 't beest hem met zulk een kracht tegen den muur ge- stooten, dat hij eenige uren later aan de gevol gen stierf, De justitie van Zierikzee heeft te St. Maartensdijk een onderzoek ingesteld naar het daar voor eenige dagen gevonden geraamte in den binnenberm van den zeedijk. Naar men zegt is het geraamte ongeveer 15 jaar oud. Bij zekeren K. in de Heisteeg te Arnhem brak Zaterdag tengevolge van het omvallen van een petroleumlamp brand uit, die spoedig werd ge- bluscht. Een der kinderen bekwam echter dus danige brandwonden, dat het reeds des avonds daaraan overleed. KERKNIEUWS. GEDACHTEN. te V 1 ij m e n zal ten huize van P. MALLANT te Herpt, r~' A. Op Vrijdag 10 Dec. 1886, des voormiddags te II uren, Ongeveer ÏOO beste zware staande langs den weg in het Herptsche Veld en de Zeggelaars onder Herpt. bij INZET, en op bij TOESLAG, telkens des namiddags te 1 UUr, VJEILEN en VERKOOPEN: de volgende onder Herpt liggende ONROE RENDE GOEDEREN: Sectie C. No. 61, groot 83 A 20 C. 2o. Sectie C. No. 62, groot 1 86.30 H. De massa der beide vorige perceelen. Sectie C. Nos. 378 en 5, groot 87 A 90 C. 5o. Sectie C. Nos. 3 en 4, groot 30 A. 88 C- Breeder bij biljetten. t Heugden, van 29 Nov. tot 6 Dec. Ondertrouwd: T. Kooiman, jm. 24 j. met J. E. Arnoldns, jd. 22 j. Geboren: Gijsberlus Waltherus Josophus, z. v. M. J. Rooijakkers en J. M. Huigen; Johannes Josepbus, z. v. M. van Stokkum en J. J. de HartDirkje Petronella Lijntje, d. v. D. van Kuijk en E. GoutiorCornelia, d. v. H. Mourik on A. A. van der Horst. Overleden: A. W. Schermers, 86 j. f Woudrichem, van 130 Nov. Ondertrouwd: Arie Verschoor, (wonende te Almkerk) jm., 36 j. en Jenneke Vink, jd. 30 j. Frans v. Zijl, 28 j., wed. van Johanna d. Ouden en Jannigje Ruis, jd. 26 j. Getrouwd: Willem Froderik George Lode- wjjk do Joode, jm. 41 j. en Catharina Johanna ten Hagen, jd. 33 j.Cornelis Hartman, jm. 22 j. en Gerdina Verbeek, jd. 19 j. Arie Verschoor, jm. 36 j. en Jonnoke Vinke, jd. 30 j.Frans v. Zijl, 28 j., wed. van Johanna d. Ouden en Jan nigje Ruis, jd. 26 j. Geboren: Dionysius IJsebrand Martinus, z. v. C. Kontie en T. MiddelkoopNeeltje, d. v. P. Schaap on J. A. v. Ooijen Willemina, d. v. E. Berm en J. Vermeulen Anna Hendrika, d. v. J. Viveen en A, H. v. Pelt; Antonia, d. v. P. C. Kentie en A. LeenenCornelis Johannes, z. v. A. PellikaanSchriek en M. F. SprongCorstiaan Anthonie, z. v. A. Kant en C. Roza Maria, d. v. J. Baks en C. v. Gammeren Gijsje, d. v. J. Baks en A. Verbeek; Hilleke Geertruida, d. v. C. G. Vink en J. G. Ottevauger Alberdina en Ten nis, (tweelingen) van J. A. v. Pelt en A. v. Woerkom. Overleden: Jan Hendrik Baks, 3 w.Cor nelis Pieter Bran, 58 j., echtg. van Hendrika de Graaff. f Hedikhuizon, van 31 Oct. 31 Nov. Geboren: Maria, d. v. Jacobus Truren en Maria v. d. BrandtMiehiel Adrianus, z. v. Adri- anus v. d. Lee en Cornelia Bechtold Maria Go- defrida, d. v. Waltherus Boelen en Clasina van de Water; Woutoias, z. v. Petrus van den Brand en Anna Maria v. BeurdenHelena, d. v. Franciscu3 v. Dal en Adriana KivitsMarinus Petrus, z. v. Gestel en Geertruida v. Engelen. Overleden: Engelbertus Cornelis v. d. Heijden, 24 d. en Antonius v. de Wiel, 3 m. -j- Eeten c. a. van 1 Nov. tot 1 Dec. Geboren: Jacobus, z, v. I. L. Merkx en P. OpensKlazina, d. v. Ph. v. Beuzekom en Ja. v. Hoven Maiia Antonia en Antonia Maria, ds. van W. Honcoop en D. H. v. d. Zaaken Cornelia, d. v. P. v. d. Heuvel en A. A. Branderhorst Hendrika, d. v. I. H. Kleinloog. Overleden: Geertrui v. d. Steld, 85 j., echtg. v. S. Brugmans. Nederl. Herv. Gemeente. Benoemd tot ouderling te Brakel: de heer A. van Daalentot notabele de heer T. A. v. Dalen Sz. Door do stemgerechtigde leden te Genderen is tot notabel herkozen de heer J. de Brnijn. Chr. Gekke. Gemeente. Door de stemgerechtigde leden te Genderen is tot ouderling herkozen de heer G. Branderhorst Johz.; tot diaken gekozen in plaats van den heer B. Versteeg, de heer L. v. d. Beek Hz. Pry zen van 100 en daarboven. 2e Klasse. Trekking van 6 Dec. Prijs van ƒ5000: No. 13440; ƒ2000: no. 3903; 1500: no. 13403; 1000: nos. 7426 en 8229; 400: no. 17353; 100: nos. 3537 en 8006. Aan verschillende schrijvers ontleend. Zij die schaterlachen zijn niet altijd het vroo- lijkste; men kan zeer goed weenen zonder droef heid, en lachen zonder vreugde. Er bestaat achterdocht die meer nadeel doet aan hem die ze pleegt, dan aan hem die er het voor worp van is. Even gaarne als de oude menschen vertellen, even gretig zijn de kinderen van hunne zijde op vertellingen, dat het spreekwoord wederom beves tigt dat de uitersten elkander raken. De wereld bestaat uit goede en slechte perso nen, uit wijzen en dwazen, zwakken en sterken, dommen en verstandigen. De wijzen hebben tijden dat zij dwalen, de dommen hebben hunne verstan dige oogenblikken, de zwakken hebben hunne vla gen van moed, de sterken hunne zwakke oogen blikken, de dwazen hun straal van vernuft en de vernuftigen tijden van verstandsverbijstering. De wereld is gelijk aan een gemaskerd bal, waar iedereen onbekend wenscht te blijven; zoolang men zijn masker draagt, is men beminnelijk; als men ontmaskerd wordt, is men beschaamd herkend te worden. Niet beklaag ik den arme, omdat hij moet wer ken; wij moeten allen arbeiden. Geen getrouw werkman vindt zijn arbeid een tijdverdrijf. De arme is hongerig en dorstig, maar ook voor hem is er voedsel en drank: hij is zwaar belast en ver moeid, maar ook voor hem zendt de hemel den slaap en wel den meest gerusten. Maar ik betreur het wel als de lamp zjjner ziel moet uitgaan, als geen straal van hemelsche of ook maar aardsche kennis hem zal beschijnen en als alleen de akelig ste duisternis, met haar twee spoken, vrees en ver ontwaardiging, hem moet vergezellen. Helaas, ter wijl het lichaam breed en forsch wordt, moet de ziel blind, nietig, verstompt, bijna uitgeroeid wor den Helaasdeze was toch ook een adem van God, uit den hemel goboren, doch die op aarde nimmer tot wasdom komt. Geen mensch leert zichzelf uit zichzelf kennen. Hij mist een maatstaf en moet zich nu eens te klein en, helaas! dikwijls te groot. Slechts in de menschen herkent zich de mensch het leven leert aan ieder wat hij is. Vrij zijn, dat is zich zeiven intoomen. Van een korreltje waarheid bakt de leugen oen héél brood. Weldaden vergeet men gemakkelijker en spoe diger dan beleedigingen. Een goed voorbeeld. Het bouwen van de pas torie to Everdingen is op eon Zondag in 't open baar besteed. Hoe men St. Nicolaas niet al vereert, In de Laurierstraat, bij do le dwarsstraat, te Amsterdam, vond men voor het winkelraam van een koopman in fruit enz., als surprises uitgestald: sierlijk aan- gekleede en naast elkaar opgesteldeEngelsche bokkings. Eene zonderlinge echtscheiding vond Dinsdag te Gulpen plaats. De echtgenooten, ruim 10 jaren door den ocht verbonden, scheidden dien dag van tafel en bed, ten overstaan van deplaatselijke maréchaussée. Zij doelden met onderling goedvin den de meubelen enz. en zeiden elkander vaarwel, zonder eenigen vorm van proces. Op de 4de klasse eener H. B. S. doet de leer- aar in de natuurlijke historie de vraag: >hoo ma ken de trekvogels de reis naar Afrika Een leerling, die natuurlijk ook aan cosmogra- phie «gedaan* heeft, antwoordt: De vogels stijgen op, blijven eenigen tijd zwevende, onderwijl draait de aarde onder hen door en als nu Afrika zoo onder hen is gekomen, dalen zij neer. Een dominó telde onder zijn catechisanten ook den zoon van een aauzienlijk koopman, die gaarne overal voor een ongeloovige wilde doorgaan, om daardoor van zijn beschaving en verlichting blijk te geven. Eens sprak de predikant met zijn leer lingen over de schepping van den eersten mensch, toen de zoon van genoemd koopman plotseling uitriep: «Maar, dominé, papa zegt altijd dat wij van apen afstammen.* De predikant antwoordde bedaard: «Hoor eens, beste jongen, we hebben hier met uw familie-aangelegenheden niets te maken.* Instructieofficier. Waarom moet de soldaat zich altijd ordelijk en rustig gedragen, als hij in den spoortrein reist Rekruut. Omdat de soldaat altijd netter en fat soenlijker moet zijn dan een burger. Officier (tot "een anderen rekruut). Weet jij hot misschien beter? Tweede rekruut: Omdat de soldaat voor half geld reist. Een Parijsche nieuwigheid zijn jonge meisjes als wandelende straatreclames. Sedert eenige dagen komt men op de boulevards gansche optochten van jonge meisjes tegen, die twee aan twee, op de wijze van wandelende kostschoolleerlingen voortstappen. Zij zijn allen eender gekleed in zeer elegante costuums naar do nieuwste mode, «tabac* of »miel,« geelachtig bruin, met bordeauxroode zijden voering en uit monstering en daarbij een fantastisch hoedje van dezelfde stof, aan de zijden in een paar lange recht opstaande ezelsooren uitloopend. De gezichten zijn geheel in een rooden voile ge huld, de meisjes zijn dan onkenbaar. Van coquet- teeren is dan ook geen sprake, alleen de taille komt bijzonder voordeelig uit, zoodat de heeren dicht blijven staan om de dames na te kijken, die met lich ten, jeugdigen stap vooruit wandelen. En wat zien zy dan Op den rug van iedere dame is een adver tentie geborduurd. In schelkleurige letters leest mött er: »Le meilleur amer est l'amer H.De vernuf tige bitterfabrikant heeft voor deze reclame heel wat geld moeten over hebben, de costuumpje3 zien er soliede uit en zijn keurig gemaakt, en al ver dienen de arme meisjes niet veel geld per dag, zij moeten toch ook leven. Voor vele stokvischliefhebbers is de minder aan gename geur van hun lievelingskost het eenige be zwaar, dat zij daartegen hebben. Nu bestaat er een zeer eenvoudig en practisch middel, om dien geur te verdrijven. Daartoe heeft men niets anders te doen, dan in het water, waarin de stokvisch gekookt wordt, een paar goed doorgebrande kolen te werpen, die men er later met een lepel weder uithaalt. Oesters zijn duur, dat weet iedereen. Maar niet iedereen heeft de overweging gemaakt, waarmede een Silezisch blad de liefhebbers tracht te troosten over den hoogen prijs der oesters. «Van 400 millioen oesterkiemen,* zegt het blad, blijven er slechts 400 in het leven, zooals de er varing leert. Wie dus met verstand oesters wil eten moet steeds voor oogen houden, dat er onge veer 1.000.000 moeten te niet gaan, voor er éen enkele opgroeit, die geschikt is voor het verbruik.* f HEUS DEN, 4 Dec. Boter, 58 60 ct. por stuk van 6 ons. Eieren 8 a 8Vs Per stuk. 's HERTOGENBOSCH, 6 Dec. Op de heden (Maandag) gehouden markt van vette kalveren waren aangevoerd 187 stuks. De prijs was le kwal. van 0.52 tot 0.56 2e kwal. van 0.48 tot 0.54 3e kwal. van 0.44 tot 0.48 per kilogram. Er bestond veel handel, zoodat spoedig al het aangevoerde was opgeruimd. De prijs der boter was 0.90 a 1.10. f WAALWIJK, 3 Dec. Op de heden gehou den markt was de aanvoer van vee gering, de handel vlug. Aangevoerd werden 2713 KG. boter, die ƒ0.68 a 1.02 per kilogram gold. WORDT GEVRAAGD EENE van de prot. Godsdienst, die met de wasch kan omgaan. LOON minstens 60 gulden per jaar behalve ver val. Zich aanmelden met opgave van informatiön bij juff. ZADOKS te Osch. DE NOTARISSEN en zullen DONDERDAG 9 DECEMBER 1886,voorm. 10 uur, bij P. Dekker te Almkerk, publiek finaal 5.04.20 heet. WEILAND te Meeuwen, in don Hilschon polder, ingezet en verhoogd tot 5450. 2.53.50 heet. BOUWLAND te Emmikho- ven, in Ganswijk, ingezet en verhoogd tot ƒ2700. 2.96.30 heet. WEILAND te Emmikhoven in den Duijl, ingezet opƒ2750. 1.20.50 heet. WEILAND aldaar ingezet en verhoogd tot700. 3o. 4o.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1886 | | pagina 3