Buitenlandsch Overzicht. "BUITENLANDT BINNENLAND. l)e familie Lukassen was ook zeer blijde toen dc verwachtte brief kwam en hoopte reeds aan Clara eene geruststellende tijding van huis te kunnen brengen; maar de brief bracht geen gunstig bericht; mijnheer en mevrouw waren zeer begaan met hunne vrienden en beraadslaagden samen hoe hel beste Clara lang zaam te können voorbereiden. Deze was nog ver van hersteld, dagelijksch kwam de koorts terug en zij ge voelde zich zeer lusteloos, zoodat zij nog niet in slaat zou zijn te reizen, dan in de hoogste noodzakelijkheid. De dokter, die zijn bezoeken dagelijks herhaalde, bemerkte ook dat zij met al zijne geneesmiddelen niet vooruitging en vreesde voor eene reactie bij de minste aandoening. Toen hij dus eenige uren daarna zijne patient ging bezoeken, besloot hij met de familie haar de vrees van Marie niet mede te deelen en de ziekte van haar vader als eene gewone ongesteldheid te be spreken. (Wordt vervolgd.) HEUSDEN, 16 Dec. t Gisteren morgen omstreeks 9 uur, vertoonde zich een persoon die gebroken Duitsch sprak bij de vrouw van J. v. d. L. alhier, die haar zeer voordeelige voorstellen deed om zakdoeken aan te knopen. Na eenig heen en weder praten was er een koop gesloten voor 24 dozijn zakdoeken van 1 ct. per stuk, die denzelfden dag zouden geleverd worden. Nu had hij nog een voordeelig koopje, bestaande uit twee rollen z.g. kloosterlinne-i. Terwijl hij dit ging halen, kwam de knecht, die gewoon Fful- landsch sprak, en moedigde de koopster der zak doeken aan om vooral dit koopje niet te laten voor bijgaan. Wanneer zij het kocht voor een prijs, die hij haar zou te kennen geven, dat niet te hoog was, zou hij straks het geheel voor de dubbele waarde terug nemen, in welk geval hij f 20 be- looning zou erlangen. Toen de z g. mijnheer terug kwam, zeide de vrouw dat zij naar f 500 niet kon bieden; nu dan f 300, de knecht zegt f 150; maar ook dat is te veel. Eindelijk biedt de vrouw f 80 en met vijf gulden meer, dus f 85, gaat de koop door, de vrouw ontvangt de beide rollen goed en de f 85 worden uitbetaald. De knecht verzekert van middag terug te komen en mijnheer zal de zakdoeken brengenmaar beiden laten zich nog wachten. Weldra begrijpt de vrouw het bedrog, nu haar wordt opmerkzaam gemaakt dat het goed de waarde van hoogstens f 10 bezit. Eerst, worden tal van andere personen daarvan mededeeling ge daan en eindelijk stelt zij des avonds de Brigade- Kommandant er van in kennis; doch nu waren de vogels gevlogen. De ijverige kommandant wist echter naar wij vernemen, hun spoor te ontdekken, vervolgde dat tot VBosch doch alleen om te weten te komen, dat zij gisteren per spoor naar Amsterdam waren teruggekeerd, Dat mijnheer en de knecht hel geheel eens waren, alsook dat de voorgewende Duitscher, evenals zijn metgezel een Amsterdammer is, laat zich gemakkelijk verklaren. Door informatie, die wij noodig oordeelden om het publiek voor dergelijke praktijken te waar schuwen, vernamen wij, dat zij zich onder de namen van Henri Willem Verbecx en Ilertog Polak uitgeven. De eerste, de z.g. Heer, heeft ziekelijke oogen en draagt een fantaisiehoedde de andere heeft een baard en draagt een pet. Het publiek zij gewaarschuwd t16 Dec. Dat het gezagvoeren niet zoo gemakkelijk is als men oppervlakkig zou denken, werd achtereenvolgens alhier bewezen. In de maand October werd een sergeant der infanterie de functie van detachement-comman dant voor Heusden opgedragen. In plaats van met accuratesse deze functie te behartigen, maakte hij misbruik van sterken drank, gaf reden tot er gernis en moest, voor het vervallen van zijn maand-détachement, worden afgelost. Op zekeren dag arriveert daartoe geheel onver wacht een sergeant met orde om het kommando over te nemen en de eerste keert naar zijn gar nizoen terug, alwaar hij weldra wordt gedegra deerd en als soldaat naar een ander garnizoen verzonden. Nu, zou men zeggen, is zijn opvolger dubbel gewaarschuwd. Niettemin gaat ook hij zich schul dig maken aan dezelfde fout, daarbij zelfs de kas der menage aansprekende, waarvan hij een groot gedeelte niet weet te verantwoorden. Een en ander was oorzaak dat hij ter zake van misdrijf in de administratie tijdens hij detachement-com mandant alhier was, naar den auditeur van het 2e militair arrondissement te 's Bosch is verwezen. Vermoedelijk brengt dus de tweede, die gezon den was ter verbetering van de functie des eersten, het er nog ongelukkiger af en zal hij niet alleen zijn rang verliezen, maar mogelijk nog eenigen tijd tuchthuisstraf oploopen. t15 Dec. Drie heeren uit deze gemeente namen op gisteren en eergisteren, met nog vier heeren van elders, deel aan de jacht in de Leu- venumsche bosschen waarbij, met zulk een klein getal jagers, niet minder dan drie hertenbokken weiden nedergeveld. Wanneer men weet dat in die streek niettegenstaande de geregelde jacht in geen drie jaar een hert geschoten is, krijgt dit voorval des te meerder waarde. t SPRANG, 15 Dec. Bij de aankomst van den stoomtram alhier op eergisterenavond, ontdekte de machinist dat de lijn was versperd door sparren die over de rails lagen en daaraan waren vastge maakt met het doel om den trein te doen ont sporen. De daders zijn onbekend. De politie doet onderzoek. t BAARDWIJK, 14 Dec. Men vreest hier zeer, dat het water spoedig in den overlaat zal komen, waardoor de gemeenschap tusschen de Langstraat en het land van Heusden en Altena weder zeer benadeeld zal zijn. t DRUNEN, 14 Dec. Heden morgen geschiedde hier een treffeud ongeval. Terwijl de burgemeester de heer J. de Jong uit de kerk komende, zich naar huis begaf, stortte hij ter hoogte van de school eensklaps ineen en was een lijk. Een hart kwaal, waaraan hij in den laatsten tijd leed, schijnt de oorzaak van zijn dood te zijn. RAAMSDONK, 14 Dec. Gisterenavond, om streeks 9 uur, had alhier weder eene verwonding plaats. Eenige personen, waaronder een zekere D. T. en diens aangehuwden stiefzoon V. d. P., kwamen na het bezoek aan eene herberg op straat; beide laatsten kregen daar samen eenige niets- beteekenende woorden, waarop V. d. P. een knip mes uit zijn zak haalde en 1). T. daarmede eenige belangrijke wonden, vooral in den rug toebracht, zoodat het door 't vele bloedverlies een wonder mag genoemd worden, dat deze er 't leven niet bij verloor. De dader, die aan den wachtmeester der maréchaussee te Geertruiden- berg zijn wandaad bekende, werd daarop door deze in vrijheid gela'en. Natuurlijk werd proces verbaal opgemaakt en de straf zal den dader niet ontgaan. GEERTRUI DEN BERG, 14 Dcc Een paar kna pen van 0 5 7 jaren waren alhier gisteren aan het spelen door met steentjes in een plas water te werpen of te zeilen; door een ongelukkig toe val kreeg het 7 jarig zoontje van den stationschef alhier, daardoor een steentje tegen een zijner oogen zoodat hij misschien voor altijd 't gebruik daarvan zal moeten missen. V BOSCH, 15 Dec. Door de duisternis misleid is een kleermaker in het naburige Engelen woon achtig, in het kanaal alhier te. water geraakt en jammerlijk verdrobken. Heden morgen ten half negen heeft men het lijk opgevischt. Op verzoek van de enquête-commissie heeft de minister van binneul. zaken de gemeentebesturen doen uitnoodig n, van de hoofden der openbare en bijzondere scholen een opgaaf te vragen van het getal kinderen, die in 1885 de dagschool heb ben verlaten, voordat zij den leeftijd van 12 ja ren bereikt hadden. Tevens wordt mededeeling gevraagd van de redenen, waarom die kinderen zoo vroegtijdig aan de school werden onttrokken. Een inzender in Werkmansbode'' schrijft over de kinderen, door de directie der Fransche Opera voor haar kinderkoren gebruikt: Daaronder zijn er beneden de twaalf jaar en zij worden zoo wel in als buiten Den Haag in de voorstellingen gebruikt. Indien er voorstelling in Amsterdam is, moeten de kinderen in Den Haag te vier uur aan het station zijn. Hoe stellen zij het dan met de school De kinderen reizen onder toezicht van een „mijnheer", die dit toezicht niet zeer ijverig uit oefent; althans toen de schrijver de reizigers zag, had hij niet al de kinderen bijeen in den wag gon. Hij miste er vier, die elders in den trein waren terecht gekomen, o. a. een dreumes van 9 jaren. Hij betitelde zijn muzikale pupillen als „tuig.* De kinderen gaven in den trein door zingen proeve van hun muzikale ontwikkeling, gingen daarop met hun petje rond, om daarna te twis ten over de verdeeling van den kleinen buit, al tijd onder het geleide van een „mijnheer." De inzender vraagt, of de politie het oog wil houden op den leeftijd der kinderen, die in den schouwburg van de stad zingen en hoopt voorts, dat zijn inededeelingen zullen komen onder de oogen van het opera-publiek en van de ouders der bedoelde kinderen. Zeer zeker verdient het, om vele redenen, af keuring, te jeugdige kinderen voor dezen arbeid te gebruiken. Intusschen mag niet onopgemerkt blijven, dat het stuk in „De Werkmansbode" ten onrechte den indruk wekt als had men hier met een geregelde exploitatie van kinderen te doen, die avond aan avond moeten optreden en telkens ook naar Amsterdam, Rotterdam enz. moeten rei zen. Er zijn ook maar zeer enkele opera's, waarin kinderkoren voorkomen („Carmen" is de eenige, die ons op 't oogeublik te binnen schiet) en die worden maar enkele malen opgevoerd. Voor het waarborgfonds der tentoonstelling van Voedingsmiddelen te Amsterdam is ongeveer f 70 000 ingeschreven. De hoofdcommissie zal nog trachten enkele dagen uitstel te verkrijgen, ten einde het ontbrekende aan te vullen, alvo rens te besluiten dat de tentoonstelling wordt op gegeven. Door den landbouwer II. Gol te Havelte, is eene melkkan gevonden in de Uffeller esch, waar op het jaartal 1596 gegrift staat. De kan is van metaal en schijnt een breeden zoom van goud van boven te dragen. Drie Japansche heeren, die zich hier te lande op de hoogte der zuivelbereiding willen stellen, hebben de „Badhoeve" te Haarlemmermeer be zocht en een uitstapje gedaan naar Purmerend en de Beemster. Te Vries bestaat van oudsher het gebruik, dat de jonge mannen en jonge dochters de komst van eenen nieuwen predikant vieren met een samen zijn in de herbergen, onder muziek en dans, en het mildelijk vloeien van sterken drank. Ook uit het vertrek van eenen predikant wordt aanleiding genomen tot dergelijke feestelijke bijeenkomsten op Zondagavond, ofschoon bij zulk eene gelegen- Het optreden vau een nieuw Franseh ministerie, heeft in onze dagen, nu zoo brutaal in het Duitsche parlement wordt gedreigd met een nieuwen oorlog tegen Fraukrijk, voor Europa een bijzonder belang. In Frt ycinet als minister van buitenlandsche zaken, bezat Frankrijk een staatsman die het vertrouwen van zijn land en van geheel Europa had. Ieder wist dat Fnyoiaot nooit tot gewaagde dingen zou overgaan. En nu is Freycinet alweer teruggetreden en heeft de heer Goblet, de vroegere minister van onderwijs eu eeredienst, het nieuwe kabinet ge vormd. Slechts enkele nieuwe ministers zijn ver der in dit nieuwe kabinet opgenomen, maar onder hen behoort juist do minister van buitenlandsche zaken. Alle diplomaten van beroep hebben be dankt voor de betrekking, hetgeen öf bewijst dat de toestanden in het buitenland zeer ernstig zijn, ernstiger dan wij denkin, öf dat zij vreezen dat dit kabinet spoedig weder tot zijne ouderen ver gaderd zal zijn. Wjj gelooven het laatste. In elk geval heeft ditmaal niet een diplomaat, maar een ambtenaar, die sinds 1863 in de administratieve kringen van Frankrijk heeft verkeerd, de heer Emile Fiourens, de opdracht aangenomeu. Die benoeming heeft den ongunstigen indruk omtrent het ministerie-Goblet nog versterkt. Het ministerie Goblet wordt bedreigd door een gevaar, waaraan de meeste kabinetten blootstaan, welko gematigd worden genoemd. De twee uiter sten der kamer naderen dau tot elkaar ora het omver te werpen. Dat is met het kabinet-Frey- cinet geschied en dat zal denkelijk ook met dit minislerie gebeuren. Voor Frankrijk is die toestand evenwel veel nood- lottiger dan voor elk ander land. Do tegenstanders dor republiek (de rechterzijde zooals men zegt) is er bet om te doen om telkens en telkens eone miuis- teriëele crisis to verwekken, zoodoende alle mannen van politiek inzicht te verslijten en Frankrijk te brengen tot een toestand, waarin een of ander geue- raal of kroonpretendent do geheelo kamer uit el kaar jaagt. Maar de groot,o Duitsche dichter Heine heeft, het al jaren geleden gezegd en wij mogen het hier her halen, dat in Frankrijk de moost onverwachte zaken soms het langst leven. Het «groote ministerievan Gambetta wa3 spoedig dood wie weet of het kleine ministeries van Goblet de wereld niet verrast door zijn lang leven Er schijnt in de oneindige Balgaarscho verwik keling eenige ontspanning gekomen to zijn. Het word tijd. Want zoo wol do taal der Russische als der Duitsche bladen was niet geschikt om do gomoe- doron te kalmeeren. In Rusland schrijven do offici- eele bladen over de buitenlandsche staatkunde al leen op rechtstreeksche orders vau den Czar. Daarom heeft het zeer de aandacht getrokken dat in het officiële Russische blad do waarschuwing is opgenomen niet znlke heftige taal tegen Duitsch- laud te voeren, daar Ruslaud met Dnitschland door te veel bandon is verbonden dan dat maar zelfs op eeno vredebreuk mot Dnitschland tnag gezinspeeld worden. In de Dnitsche hoofdstad deed zich eenzelfde gerusstelleud verschijnsel voor. Waaraan is dit toe te schrijvon? De correspondent, van do Londensche «Standard te Berlijn, geeft hieromtrent de volgende verkla- ringon Het is te danken aan do persoonljjko tnsschen- komst van den Keizer van Dnitschland. De Kei zer had met voldoening de vredelievende betuigingen van den Rnssischen gezant vernomen en zich daar op met een eigenhandigeu brief tot den Keizer van Rusland gewend, waarin hij den wensch uitsprak, dat hij in vrede mocht sterven en dat das de Czar zijn invloed zou aanwenden om te zorgen, dat de Bulgarijsche quaestie niet tot een oorlog leidde. De Czar zou alstoen besloten hebben de caudi- datnnr van den prins van Mingrelie te laten varen, omdat de Bulgaren niet zijn te bewegen deze te aanvaarden. Toen is er een Oostenrijksch candi- daat verrezen, de prins van Saksen-Cobnrg, een lijk man, (een katholiek.) Ook is de naam ge noemd vau hertog Willem van Nassan, zoon van den in l'rniseu onttroonden hortog, die thans ook Oostenrijk dient. Het zal weldra blijken wat er van aan is. Men zal echter wel doen zich niet te vleien met da hoop, dat allo gevaar verdwenen is. Waarschijnlijk zal do winter ongastoord voorbjj gaan, maar uit de maatregelen, door de Russische regeering tegeu hot voorjaar gonomen, spreekt duidelijk, zoo niet eene bepaalde verwachting vau oorlog, dan toch eone zeer groote mate van wantrouwen. Ook de Duitsche regeering toont dit door den spoed welken zij gemaakt wil zien met de verster king van het leger. Te vergebfs hebben sommige liberalen in de commissie uit den rijksdag voor die uitbreiding degelijke argumenten tegenover de oorlogsvrees der regeering gesteld. De heer Rickert zoide zeer terechtgij beweert als het leger op 534 bataljons iufauterie en even eens de artillerio zal versterkt worden, dat dan do vrede van Europa zal worden bevestigd. Ik zie het juist anders in. Als Dnitschland na zijn leger weer gaat uitbreiden, dan zullen Frankrijk en Rusland het een volgend jaar op hnnne beurt doen. Ea zoo zullen de militaire lasten zoo ondragelijk worden, dat het oogeublik zal komen waarvan Moltke sprak, en men nit wanhoop naar do wapens zal grijpou. Dat de Duitsche regeoring zich door zulke argu menten niet, uit, het veld laat slaan kan men wel nalellen Evenwel heeft de commissie nit den Rijksdag besloten dat de geheele versterking niet kan toe gestaan worden en ook heeft zij zich bepaald ver klaard tegen een zeveuj vrigo begrooting van oorlog. Dit is reeds veel, als uien weet hoe de oude keizer, de prinsen en de regeering al hnn invloed aanwenden om d8 legernitbreiding voor den Rijks dag te doen aannemen. M ;n zon den Rijksdag zeker kunnen ontbinden, maar tegenover het buiten land zou men dan geen fraai figuur maken. Evenwel, de oorlogsvrees zit in de lacht en wij twijfelen geen oogeublik of ten slotte zal de Duit sche Rijksdag ook deze verhooging van militair en geldelijke lasten toestaan. Dat overal eene onbestemde vrees heerscht blijkt ook biernit dat de Belgische bladen openlijk eene versterking der Maaslinie aanraden, omdat eene inlijving van België anders onverhoeds kan plaats hebben. Eene inlijving? Bij welk rijk, mag men vragen. Dat zou alleen bij Frankrijk kunnen zijn als Frank rijk en Dnitschland het eens waren geworden. Dat zal vooreerst nog wel niet gebeuren. Mocht het zoover komen dan zullen ook de Nederlanders hunne patronen als hoogste staatspapieren (zooals Moltke zeide) beschouwen. 6) Met het oog op de doorboring van don Simplon beeft, de Zwitsersche Regeering met de Zwitsersche Bank onderhandelingen aangeknoopt, voor een leoning van 60 a 70 millioen fr. In Zwitserland bestaat het voornemen eon ban dels vereeniging voor de Transvaalsche Republiek te stichten, waarvan het syndicaal te St.-Galleu zal zijn gevestigd. Het kapitaal zal bedragen 500.000 fr. (in aandeelen vau 1000 fr.) De voornaamste deelgenooten zijn de Zwitsersche consul Perrin te Praotoria (Transvaal) en do Öost-Zwitsersche geo- grapliisch-commürciëeele vereeniging. Het doel is den uitvoerhandel van Zwitserlaud naar Transvaal te bevorderen. De Londeuscho sociaal-democraten hebben het plan opgevat andermaal eene demonstratie te hou den en wel op Nienwjaarsdag. Zij zullen dan zoo- voel mannen en vrouwen als zij bijeen kannen ki ij- gen, in optocht, naar de werkhuizen begeleiden, om te vragen dat hnn nuttig werk worde verschaft tegen redelijke loonen. Een rijke wednwo te Londen heeft al haar ver mogen vermaakt aan het hondeuasyl te Bittcrsea, op voorwaarde dat, de honden elk jaar op haar sterfdag niets te eten zullen krijgen. Te Sutton, in het Engelsche graaf chap Surrey, is Dinsdag oen huis afgebrand, waarbij een Fran- scho familie, bostaando uit vijf personen, in de vlammen omkwam. Het »Berl. Fremdenbl.c maakt melding van een curiositeit, die eenig in haar soort is; bet betreft namelijk een parel, afkomstig van een der Znidzee- eilanden, dio zoo sprekend op hot gelaat van Vou Bismarck gelijkt, dat zelfs de keizer daarover zijn verwondering betuigde. De bezitter van dit unicum, een Berlijusch handelaar, weigert het af te staan, ofschoon er hem reeds belangrijke sommen voor geboden zijn. Het dorp Dissau bij Liibeck is tijdens don storm geheel afgebrand. Zestien groote boerderijen mot een grooteu voorraad graan enz. zijn een prooi der vlammen geworden. Men spreekt van moed willige brandstichting. De gravin Von Bonst is gestorven juist 4 weken na haar man. De Parijsche élité heeft een nienw winterver maak uitgedacht. Heeren en dames laten zich op bepaalde uren in de Parijsche riolen, die, zooals men weet, reusachtig zijn aangelegd, rondleiden en bezichtigen, met fakkels gewapend, deze belang wekkende bouwwerken. In lange mantels gohnld, dalen de bezoekers in 't hoofdkanaal af; deze tochten worden natuurlijk onder begeleiding van een gids ondernomen, daar zulke uitstapjes bij eone plotselinge regenbui of als er een pijp brak, wol eens gevaarlijk zouden kunnen worden. 't Moet wel vreemd klinken, als twee voorname dames olkaar in 't Bois de Boulogne toeroepen «Tot weerziens van middag in de riolen Bidol, do bekende dierentemmer, moet zijn be roep opgeven. Hij lijdt aan verlamming. Merlatti heeft zijnen vijftigsten vastendag vol bracht. Zijn toestand is bevredigend. Zijne maag heeft dadelijk daarna een bijzonderen wijn verdra gen, bestemd om hem in staat te stellen vaste spijzen te gebruiken. Eene spoorwegbrug over de Spaausche rivier Cinolas is ingestort, terwijl een trein uit Saragos- sa er over reed. De locomotief eu drie waggons stortten ia het water. Vier reizigers werden ern stig gewond. De runderpest heeft in den laatsten tijd in Rus land geducht gewoed. In het 3de kwartaal van dit jaar kwam zij in 42 gouvernomenten voor. Al leen in Jekaterinislaw waren 33,132 zieke runderen, waarvan 22,189 stierven, en in Tobolsk, waar bij 19.353 zieke, 15,307 runderen stierven. Deze offi- eicëlü cijfers zijn natuurlijk nog te laag. Bij de Donsche kozakken kwameu in die maanden om 8891 van de 15,749 aangetaste rnnderon. De aan getaste runderen worden ook in Rusland in groot aantal van wege den Staat gedood. Te St. Lonis (Noord-Amerika) is jl. Zaterdag een gebouw, behoorende aan de heeren Shapleigh en Cantwell, wier magazijn van ijzer-en staal waren daar gevestigd was, tengevolge van overlading in gestort en daarna geraakten de puinhopen in brand. De schade bedraagt 750,000 dollars. De vele ont ploffingen van kanoDpatronen maakten het blns- singswerk zeer moeieljjk. Toen het huis instortte, bevonden zich ongeveer 100 menschen er in, die één minnnt te voren door het kraken van de ma ren gewaarschuwd werden. De meesten hunner kwamen er heelhuids af, doch drie vonden den dood in de vlammen en eenigen werden gewond bij het springen uit de vensters. Ook werden twee brandweermannen gekwetst. Op den Missisippi, tnsschen Yicksburg en New- Orleans, is Dinsdag de stoomboot White verbrand. Vijftig personen, meerondeels vrouwen en kinderen, zijn daarbij omgekomen. De stad Buffalo zal electrisch verlicht worden door middel van de watervallen van de Niagara. Men berekent dat de ruim 9 millioen liter water, die per seconde stroomen, 7 millioen paardenkracht vertegenwoordigen, dio 5 millioen dollars zouden kosten om ze te verkrijgen, De werken zullen in Januari beginnen.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1886 | | pagina 2