Belangrijk ERFHUIS ALMKERK. MEUBELEN, OpenbareVerhuring NIEUWJAARSKAARTEN, Christelijke Nieuwj.aarskaar ten, Sierlijke Felicitatie-Kaarten L. VEERMAN, TE HEUSDEN. Gesteendrukte Visitekaarten, Stoom- Tabaks- en Sigarenfabriek. Koffiebranderij en Theehandel. W. J. VAN DER BOOR, VISCHWATER, De Notaris A. J. Reumer, Boter sloot Rotterdam, Oageiijks veiscli gebrande .JAVA KOFFIE, ADVERTENTIEN. Gemengd Nieuws en Allerlei. publiek verkoopeii Reclame. ^^ARKTBFkich¥ENT publiek verhuren a. Het GRASGEWAS van Gemeentegronden over één jaar, eindigende 31 Dec. 1887,(breeder bij bilj etten b. De YISSCHERIJ in de Haven en Wiel voor 3 jaren. te eusden. 149, KERKNIEUWS. Nederl. Hkiiv. Gemeente. GEDACHTEN. Aan verschillende schrijvers ontleend. Woensdag den 22 December 1886, TE HEUSDEN. keurig bewerkt met goud en kleuren en verrassende opschriften. met smaak geteekend en van toepasselijke wcnschen voorzien. voor Nieuwcjaar en andere feestelijke gelegenheden, zijn in zeer uitgebreide keuze voorradig bij den lloekhaudelaar Weder verkoo pers genieten een aanzienlijke korting. "Wü keurig bewerkt, net formaat met 50 of 100 stuks, in smaakvol étui, bij Aangezien jaarlijks de meeste bestellingen op de laatste dagen des jaars inkomen, waardoor het bezwaarlijk wordt ze op tijd af te leveren, worden de geachte begunsti gers beleefd verzocht hunne bestellingen zoo spoedig mogelijk in te zenden. iiiiiiiiitiiiuiiiiiiiiiitiiiiiiiniiiiiiiiiitiiiiiiiiiiiiiiiiitiiitiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiitiiiiitiiiiiiiiitiniiitiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii TTTTTTTTG heid niet met zooveel animo wordt feestgevierd. Een onzer stadgenooten, aldus verhaalt het ifRotterdamsch Nieuwsbl.," is dezer dagen op een wonderlijke wijze gered. Hij bevond zich op het dek van een Hollandsch stoomschip, dat koers zette naar New-York en juist uit het Kanaal tusschen Engeland en Frankrijk in den Grooten Oceaan zou steken, toen hij door een heftige schommeling van het schip overboord sloeg. Ter stond was men in de weer om de boot in zee te laten, doch voor men daarmede gereed was, kwam een hooge golf aangerold, die hem opnam en, hoewel vrij onzacht, behouden en we.l weer op het dek van het schip terugwierp Naar men verneemt is M. Hakker, die zich sedert eenigen tijd te 's-Hage in verzekerde be waring bevond, ouder verdenking van op zijne huisvrouw (de „vuurduivelin") gepleegden doodslag, op vrije voeten gesteld. Te Rotterdam heeft gepasseerde» Dindag, des morgens te ongeveer half acht, de negentienjarige zoon van de wed. S. v. R. aldaar de ouderlijke woning verlaten en is tot heden nog niet terug gekeerd. Men gist slechts de oorzaak van dit uitblijven. In het magazijn en de werkplaats vandeCen- traal-spoorwegmaatschappij te Utrecht is Woens dagnamiddag een geweldige brand uitgebroken, waardoor de zadelmakerij, wagenmakerij en schil derswinkel, zoomede de bureau's, door de vlammen geheel zijn vernield. Te 3 uren was verder gevaar geweken. Twee personen zijn onder nedervallende voorwerpen ge raakt en ernstig verminkt naar het ziekenhuis vervoerd, terwijl volgens gerucht een persoon, door een ijzeren luik getroffen, z iu zijn overleden. Tusschen Arum en Witmarsum is eene onbe kende vrouw, die voor de stoomtram zou uitwij ken, doch den verkeerden kant opging, door de locomotief overreden. Zij was dadelijk een lijk. Op het Haringvliet tusschen Hellevoetsluis en Stellendam is door een hevigen rukwind de hoog aars van schipper T. van Nes omgeslagen, met het noodlottig gevolg, dat een der opvarenden, een vijftienjarige jongen, in de diepte verdween. De overige bemanning, schipper en twee knechts, werd met levensgevaar gered door schipper Lokker en de zijnen, de equipage van den schokker ten dienste van den Waterstaat. Van Nes werd bewusteloos aan wal gebracht en verkeert in bedenkclijkeu toestand. Sedert St. Nicolaas-avond wordt te Hellevoet- sluis eén zekere L. M., een twintigjarig jonkman, vermist, die de woning zijner moeder heeft ver laten, kennelijk met het voornemen om zich door verdrinking van het leven te berooven. Zijn pet heeft men bij het Wester Marinehoofd gevonden. Een man uit Schiedam viel aan den Schie- damschen weg van den stoomtram. 11 ij werd deerlijk gewond, vooral aan de hand. Een boerenknecht te Strijen, viel bij het ,/tuigmak" maken van een paard, van de kar. Het dier trapte zijn schedel stuk, zoodat de man, een weduwnaar met 5 jonge kinderen, spoedig was overleden. l)e jager C. van Kempen, in zijn woning te Echt van de jacht teruggekeerd, legde zijn geladen ge weer op de tafel. Een zijner kinderen trok den haan over en daarna aan den trekker, het schot ging af, waardoor van Kempen de volle lading in den linkerarm kreeg. Te Rotterdam viel een bejaarde vrouw in een laagte, langs een gedeelte van het trottoir in de Nadorststraat. De vrouw brak een been en moest naar het Ziekenhuis wor den vervoerd. Te Loosduinen ging een paard dat voor een wagen was gespannen op hol In woeste vaart rende het dier door het dorp, reed tegen een met glas beladen wagen en wierp dezen om. De voerman viel van den bok, brak daarbij een arm en verwondde zich aan het gelaat. Bij het vellen van een boom in 't Bosch te Wis- sekerke geraakte een werkman van Geersdijk, de kostwinner zijner moeder, onder den vallenden stam. De ongelukkige bezweek kort daarop. Een milicien van het 7e reg. infanterie te Amster dam, sprong na zich van zijn bovenkleederen ont daan te hebben, op de Geldersche kade te water. Eenige oogenblikken later is de man levenloos opgehaald. Te Zetten gaf een vrouw een kindje van een jaar een aardappel in den mond. De aardappel schoot in de keel van de kleine, die weinige oogenblikken later was gestikt. In de nabijheid zijner woning is te Deldenerbroek het lijk van den varkenslachter L. L. uit een gracht gehaald. Men vermoedt dat de man, door duize ligheid of een toeval overvallen, te water is ge, raakt en verdronken. Omtrent de herkomst van het te Stavenisse den 3n Dec. gevonden lijk, is een schrijven ontvangen, waaruit blijkt dat het lijk niet anders kan zijn dan dat van Leopold Debbout, tehuis behoorende te Deinze (België), gevaren hebbende op het kotterscheepje Cleopatra". De man is, volgens verklaring van zijn knecht, bij Stavenisse door een slag van de giek over boord geslagen. Bedanlct voor Gilse Reijen (cl. Breda), P. Flierenga, pred. te Babyloniëubroek en Hil (cl. Houden); voor Das sen, J. G. Deter, candidaat to Utrecht. Aangenomen naar Leerbroek, J. G. Deler, candidaat te Utrecht. f DUSSEN. De aftredende leden van den kor- keraad, de onderling Goo do Rooij en de diaken J. C. van Dijk, zijn in hunuo betrekkingen herkozen. t AALBURG, 15 Dcc. Heden avond had alhier de benoeming plaats van oaderliug en diakeutot ouderling werd herkozen M. D. van Veen en tot diaken B. de Waal, de benoemden hebben de be noeming onmiddellijk aangenomen. t WIJK. Tot leden van den kerkeraad alhier zijn benoemd de heeren T. Vos Cz. en G. van Bergeijk, aftredend lid; de eerste als ouderling, de laatste als diaken. Men schrijft uit Amsterdam: Ouder de zoogenaamde bijbellezingen in de lokalen Frascati, Plancius, Maisou Stroucken enz. dor vijf geschorste, thans afgezette predikanten, waren, een week of vier geleden, niet minder dan 15,000 cir culaires uitgereikt aan belangstellende volgelingen of nieuwsgierige hoorders, in welk geschrift ge hechtheid of volgzaamheid gevraagd werd, ook in geval de Synode de 5 geschorste leeraren van hun ambt vervallen mocht verklaren. Men had niet an ders te doen, dan den naam en de woonplaats in te vullen, terwijl dit plehiscit voorgesteld werd uit to gaau van eon vijftal vurige aanhangers der ge schorsten, nl. de heer Höweler c. 8. Uit vertrouw baren bron verneemt men, dat niet minder dan 7000 mannen en vrouwen (of allen lidmaten der Ned. Herv. kerk waren bleef onbekend), hun na men op de circulaire geplaatst hebben. Deze, ver wacht men, zullen nu weldra alle toetreden tot de Hersteld Gereformeerde kerk, die dr. Knijper voor- nemeus is hier te vestigen, en niet do doleerende kerk, zooals ook al beweerd is. Voor den bouw van 2 nieuwe kerken, moet het geld reeds beschikbaar zijn. Üp verzoek van den Directeur der Rijkspost spaarbank te Amsterdam, plaatsen wij het volgende: RIJKSPOSTSPAARBANK. Door middel dezer, door den staat gewaarborgde instelling, kan iedereen zijne spaarpenningen op go- makkelijke wijze veilig en vruchtdragend beleggen, en zich wapenen tegen den kwaden dag. Alle postkantoren en bijna alle hulpkantoren der posterijen zijn gedurende do gewone kantoornren, doch niet vóór 9 nrw 's morgens en niet na 9 ure 's avonds, voor den spaardienst opengesteld. Spaarbankboekjes, waarin door de postbeambten achtereenvolgens alle inlagen en terugbetalingen worden aangeteekend, zijn kosteloos verkrijgbaar. Men kan niet minder dan 25 cents inleggeD. Wie enkele stuivers wenscht te sparen, kan aan het kan toor of bij de depothouders van postzegels koste loos formulieren bekomen, voorzien van 20 vakjes voor do aanhechting van even zooveel frankeerze gels van vijf cent. Zijn alle vakjes gevuld en ver tegenwoordigen de aangehechte zegels een waarde van een gulden, dan kan dat formulier als eene gewone inlage van 1 op hot kantoor worden aangeboden. Ten behoeve van schoolspaarbanken worden door den directeur dor Rijkspostspaarbank, op aanvrage van de hoofden van scholen, ook dergelijke formu lieren verstrekt, drie honderd vakjes bevatten ter aanhechting van postzegels van één cent. Eenmaal in de zeven dagen kan men, op vertoon van het boekje op bet kantoor waar de eerste in lage geschiedde, een som van 25 gulden of minder, mits niet uitmakende het geheele tegoed, terng ontvangen. De terugbetaling van grootere sommen en de opheffing dor rekening kunnen worden verkregen door tusschenkomst van den directeur der Rijks postspaarbank. Men hoeft zich daartoe slechts, met vertoon van het boekje, tot een der kantoren te wenden. Alleen de inlegger zelf, zijn gemachtigde of wet telijke vertegenwoordiger kan terugbetaling erlangen. Bewoners van het platteland kunnen, ter ver krijging van een spaarbankboekje, tot het doen van inlagen of het verkrijgen aan terugbetalingen, ge bruik make i vau de tusscheukomst der postboden. De boekjes dor Rijkspostspaarbank hebben een nationaal karakter. Op alle kantoren, die voor den spaardienst geopend zijn (in hot gansche Rijk), kan er op worden ingelegd en terugbetaald. De rente bedraagt 2 64 pCt., gelijkstaande met 11 cent van olko honderd gulden in een halvo maand. De rente gaat loopon op den ln of don 16n der maand, die volgt op den dag waarop de inlage is ge schied. Jaarlijks behoort elk boekje, in de maand waarin de eerste inlage is geschied, ter bijschrijving van de rente, die over het laatst afgoloopen jaar verschul digd is, aan den directeur der Rijkspostspaarbank te worden gezonden. Brieven aau den directeur dor Rijkspostspaarbank te Amsterdam, zijn vrij van port. Omslagen, ter verzending van boekjes of brieven aau bovengenoemd adres, zijn op alle kantoren kosteloos verkrijgbaar. Voor verdere inlichtingen wende men zich tot. een der kantoren of tot de directie. Do kinderen zijn als de lieden uit het volk, zij hebben het niet noodig alles te begrijpen om be- wogou te zijn. De kinderen leven toch zoo eenvoudig en na- tumlijk; zij ziju in het geloof veel vorder dan wij oude gekken zij gelooven zonder tegenstribbelen en twijfelen niet dat God beu lief heeft en hun Ziju hemel openslnit. Zij kennen geen zorgen; God geeft hnn de genade, dat zij liever kersen eten dau geld lellen eu dat hun aau een lekkeren appel meer gelegen is dan aau oen roodon goud gulden zij vragen niet wat het graan kost, want zij zijn in hun hart vast overtuigd dat. zij wel te eten zullen vinden. Ja, het is gelijk de schrift zegt en hot spreekwoord luidt: »Hoe meer kin deren, hoe meer zegen!® Kinderen hebben hun eigen philo3ophie zij voelen even diep, zelfs dieper dan volwassenen, maar zij kunnon niet uitdrukken wat zij gevoelen hunne gedachten zijn hieroglyp'nen, die niemand kan begrijpen, die echter uociiians een diepe be- teekenis hebben. Maar het ziju niet de kinderen der rjjkon, die zóó gevoelen, maar slechts de kleinen der armen, die van de wieg af met den strijd om het leven gekampt hebben zij weten wat loven en dood boteekeuou. Kinderen zijn als bloemen der maatschappij zij hebben zonnelicht, zonneglans noodig, anders kunnen zij niet tieren. Een vroolijk oog, een vriendelijke lach, een aardig woord hebben meer invloed op hen, dau houderd ernstige vertoogoa. ■Ni m. .^muur v nuu.ui.iw mm humimjj njwwpi n Aangaande do executie van dtu deserteur Ran- sónnet ontviug do »Javabode« uit A'jeh het vol gende boricht: Het vonnis is met de raeoste plechtigheid ten uitvoer gelegd. Even voor zevenen werd do veroor deelde met slaande trom op het terrein gebracht. Hij liep er flink en kordaat met opgeheven hoofd bij, terwijl hij zich kalm onderhield met twee ka meraden, welke hem den Iaatsten vriendeudienst bewezen en hem tot het schavot vergezelden. Daar waar hij gedurende den marsch officieren of bekenden zag, groette hij op militaire wijze of gaf hij een opgeruimd gezegde ten beste. Bij aan komst van den veroordeelde op de executie-plaats begouncn de muziekkorpsen en allo tamboers te blazen en te trommelen, hetgeen een oorverdoovend geraas veroorzaakte. Op een gegeven teekeu van den militairen kotn- mandant zweeg die mu iek ea werd het vonnis door den auditeur-militair, geassisteerd door twee officieren, leden van den krijgsraad, voorgelezen. Onmiddellijk daarop ging IiausouDet met een vlug gen tred naar het schavot en wuifdo zijne vroege re kameraden met zijn zakduek eeu laatst vaarwel toe. De pastoor vergezelde hem tot aan het scha vot, maar hij wilde van hem in zijne functie al3 geestelijke niets weten. Klokke 7 uur viel het luik onder zijn voeten weg en onmiddellijk volgde de dood. De troepen keerden vervolgens huiswaarts, terwijl ter bewaking eenige cavaleristen en politie oppassers op het terrein achterbleven. Het lijk bleef tot 8 uur hangen en werd toen op de gebruikelijke wijze weggebracht. Ransonnet had den dag voor zijn dood vergun ning gekregen, eenige kennissen bij zich te ontvan gen en zoo heeft hjj, onder het drinken van een glas wijn en het maken van oen partijtje, den avond tot 12 uur doorgebracht. Allo winden hebben keerwinden, zeggen de land lieden, en als de wind eens uit het oosten begint te blazen, zooals hij nu in het westen gespookt heeft, sta dan vast voor een kouden neus. De winter moet nog beginnen en kan alsdan genoog nijpen. »En heb je das geen moeder meer, jongentje?® »Neen, juffrouw!® »Wel, dat is hard, mijn jongen! Nn, maar hoor eens, als je ooit ereis voelen mocht dat je straf hebt verdiend, kom dau maar gornst bij mij, hoor Ik zal een tweede moeder voor je wezen!® Onlangs ging een vroolijk gezelschap van iïar- lingon per spoor naar Leouwarden. Het waren aardappelzoekers en zoeksters, die zich voor den rechter to verantwoorden haddon over bedoeld be drijf, voor zoovor dit was uitgeoefend zonder toe stemming van den bezitter van het land. Zij waren blijkbaar zonder vrees voor do govangonis. Even vóór Leeuwarden hield do trein als gewoonlijk stil, voor het centroloeren dor plaatsbiljetten maar toen dit was afgeloopen, kon men den trein niet weder in beweging brengen. De verdenking van iets kwaads te hebben bedreven viel natuurlijk op 't gezelschap beklaagden® on men zocht op do rails en in den waggon van de aardappelzoekers alles na, maar te vergeefs. Wat bleek echter? In een damescoupé had een dame hot noodsein, op den Westinghonso-rom correspoudeerende, overgehaald! Daar geen der drie in 'tcompartiment aanwezige dames zich schoen te herinneren, wie van haar het feit had bedreven, is door den rijksveldwachter tegen alle drie proces-verbaal opgemaakt. te Almkerk, zal aldaar, op 's morgens ten 10 ure, ten sterfhüize van Mej. A. v. d. WETERING, Wed. Jan kolï, tegen contante betaling lllui 11uj/u1w uuuj waaronder een bruin, oud 6 en een dito, oud D/j jaar. als kalfde Koeien en Vaar zen, Schotten, Ossen, Kuis en Stierkalf. 2 vette VARKENS, 12 Kippen en Haan, Til bury, Kapchais, 1 Rol en 2 Boerenwagens, Kar, 2 Ploegen, Koppel en Bijteleggen, Kafrnolen, paardengetuigen, Karn, Melktonnen, Emmers, Hooivorken, Ladders, Zeeven, Draagjnkken en verdere Bouw- en Melkgereedschappen. Ongeveer 30,000 1/2 kilogrammen HOOI, on- gedorschte klaver, Zomergarst, Tarwe en Boonen, eet- en poot-Aardappelen, Appelen, Takkebos- sen enz. als: Kabinet, Ladetafel, 5 Bedden met toebeliooren, I Karpetten, groten Bijbel, Tafels, Spiegels, Stoe len, Kachels, koperen Akers, Kannen, Water en Koffieketels, Theeserviezen, Glas-, Blik- en Aar dewerk enz.voorts gouden Vcstketting en Halsslot, zlveren Tabaks- en Snuifdoos, Kerkboeken met zilveren haken en wat verder ten verkoop zal worden aangeb >den. VAN Van alle artikelen is zekerlijk een mooi cn precies horloge als. Kerstgeschenk het best aan te bevelen. Het duurt een menschenleven, heeft immer zijn waarde, en combineert het nuttige met het schóone. Wij kunnen de wereldberoemde Remontoir-horloges van de Conkling Manufacturing Company, dié op de eerste wereldtentoonstellingen met de hoogste prijzen bekroond zijn geworden en die in ons nummer van heden ge adverteerd zijn, de bizondere opmerkzaamheid onzer lezers aan bevelen. Wij verzoeken bij bestelling op te geven dat de lezer de advertentie in ons blad gezien heeft. t DUSSEN, 16 Doe. Op de hedon alhier gehou den botermarkt werden aangevoerd 315 kilo boter. Zij gold van f 0.74 tot 1.05. 'f ZALT-BOMMEL, 14 Dec. Boter 0.45—0.55 per half kilo. Eieren 1.60 f 1.90 de 26 stuks. t WAALWIJK, 17 Dec. Op do boden gehou den markt was de aanvoer van vee gewoon, de handel vlug. Aangevoerd werdon 1839 KG. boter, die 1.12 a 1.34 por kilogram gold. Do BURGEMEESTER van Hensdon zal op Donderdat»- 23 December 1886, voormiddags 11 uur, ten Raadnuize ©B uitmuntende door geur en smaak. Prijs voor deze week GENT. •A

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1886 | | pagina 3