BUITENLAND. BINNENLAND. riEUSDEN, 81 Dec. Sneeuwstormen en rukwinden hebben verleden Zaterdagnacht en Maandagmorgen over het groot ste gedeelte van Engeland en Wales gewoed en be langrijke schade aangericht. Door het omver rukken van telegraafpalen ontstond ernstige verstoring in de telegrafische gemeenschap, terwijl ook vele spoor treinen niet konden aankomen, omdat de weg door de sneeuw en de nedergevallen telegraafpalen en lijnen versperd was. Te West-Drayton werden elf treinen door de sneeuw ingesloten, terwijl ook uit andere streken berichten worden ontvangen betref fende het insneeuwen van treinen. Op den Brid- port-spoorweg zijn drie bruggen vernield. Aan de kust woedde Zondagnacht een orkaan, waardoor verscheidene schepen verongelukten en menschenle- vens verloren gingen. Schipbreuken, met verlies van een deel der bemanning, kwamen ook voor te Dover en Eastbourne. Te Londen viel de sneeuw Zondagavond in zoo ongewone hoeveelheid, dat het verkeer spoedig hoogst moeielijk en het tramvervoer in het Zuiden der stad zelfs ondoenlijk werd. Verscheidene telegraaf draden in Fleetstreet, Holborn Viaduct en op ver schillende andere plaatsen bezweken onder het ge wicht der sneeuw. Des nachts werd het nog erger. In een artikel «London under snqw* zegt de «Daily News:* «de afgeloopen Zondagnacht zal in on aangename herinnering bljjven, want wanneer wij de verwoesting in tuinen, parken, enz. nagaan is het niet overdreven te zeggen, dat zulk een ver nielende winternacht zelden of nooit is beleefd. In het «Stephens-Green-park* te Dublin, is Maandagmiddag plotseling het ijsvlak gebroken, terwijl 80 personen zich daar vermaakten met schaatsenrijden. Van die allen zijn echter slechts twee verdronkende overige werden, door spoedige en beleidvolle hulp, gered. Te Birkenhead had eene vreeselijke ontploffing plaats aan boord van het stoomschip «Patriana,* dat met 2000 ton petroleum van Batum was ge komen; 4 personen, waaronder de kapitein, werden gedood, velen zwaar gewond. Het schip zelf leed weinig schade. Op den tweeden Kerstdag werd te Christiania oen wedstrijd gehouden tusschen de hardrijders Axel Paulsen en Harald Hagen. Hagen, die, gelijk men weet, in den eersten wedstrijd overwon, dolf nu beide keeren het onderspit. Zoowel op de baan van 5000 meters als op die van 1600 meters bleef Paulsen overwinnaar. In Noorwegen is aan het leger een schaatsenrij derskorps toegevoegd dat, even als de Duitsche ulanen en de Russische kozakken, bepaaldelijk tot uitvoering van snelle bewegingen gebruikt wordt. Het telt in vredestijd 500, in oorlogstijd 800 man. Dit korps is door middel van zijne schaatsen, die inzonderheid voor de ijspaden op de bergen inge richt zijn, in staat bij kleine afde6Üngen plotseling te voorschijn te komen en even snel weder te verdwijnen. Bij oorlog waarvoor het zoo ge lukkig gelegen land echter weinig gevaar loopt zou dit korps zeker uitstekende diensten kunnen bewijzen. Van de vlugheid dezer rijders levert het helden stuk van een koerier, die van Körars naar Dront- heim reed, een bewijs. Hij legdo een weg van 25 Duitsche mijlen in I8Y2 unr af> wat iemand, die niet tot het korps behoort, hem bezwaarlijk zou nadoen. Men bedenke slechts dat een paard in draf gemiddeld 2.2 Meter in oen seconde aflegt, terwijl deze rijder 3 Meter in elke seconde voort gleed, als ook dat men een paard geen 18 uren aaneen kan laten draven, zonder het volkomen te bederven. Te Brussel hebben de socialisten een coöperatieve herberg opgericht, waar alleen bier geschonken mag worden. Het gebouw is geopend met een optocht, waaraan ongeveer 2500 personen deel namen. De socialisten hopen langs dezen weg geld te verdienen, om daarmede de kosten voor propaganda te kunnen betalen. Sedert eenige dagen ziet men te Brussel bestel lers van de telegraaf op tweewielers door de stra ten rijden. Eenige dagen geleden werd te Parijs een veiling gehouden van meubilair en verzamelingen uit de nalatenschap van wijlen eene zeer aristocratische dame. Onder hetgeen onder den hamer werd gebracht, was ook eene haarlok der gewezen keizerin Eugenie, die deze, bij gelegenheid harer verloving met Na poleon III, der overledene tot aandenken had ge schonken. Deze reliquie scheen echter weinig belangstelling in te boezemen: er werd in het geheel niet op ge boden en ten slotte kwam zij voor do som van drie fres in hot bezit van een kapper, die slechts trachten wilde, naar den prachtigen roodgouden glans van den haarlok, een middel uit te vinden om de haren te kleuren. Men vertelt of het waar is zal niemand wel met volkomen zekerheid kunnen uitmaken dat de Duitsche Regeering, wanneer de Fransche Kamer straks het nieuwe crediet van Boulanger van 400 millioen frs. zal hebben goedgekeurd, van Frankrijk ontwapening zal vragen of anders den oorlog ver klaren. Volgens de «World* is men alles behalve ge sticht over de benoeming van Vorst Alexander tot ridder van de Bath-orde (in de militaire afdeeliug.) Toen de Vorst van Waldeck, bij gelegenheid van het huwelijk van zijn dochter met den Hertog van Albany, de militaire Bath-orde kreeg, protesteerde de Prins van Wales en de Vorst werd tot de ci viele afdeeling overgebracht. Dat men de beide Prinsen van Battenberg, die geen mili'airen rang hebben, de regimenten te Windsor lietinspecteeren, werd mede in de hooge militaire en ministeriëele kringen afgekeurd. En dat het officiëel hof blad van Vorst Alexander «van Bulgarije* sprak, heeft te Berlijn en te Weenen de algemeene verbazing, te Petersburg groote verbolgenheid opgewekt. De diphtheritis heeft tot voor eenige tijd zeer hevig in Beieren gewoed en zeer vele slachtoffers gemaakt. Het aantal kinderen, die door deze vreese lijke keelziekte werden aangetast, wordt op tien duizenden geschat. Te Bamberg alleen leden ruim 3000 kinderen er aan. Te Pesth is de 86-jarige Abraham Mihlmann in den echt getreden met een meisje van 25 jaren. Uit zijn eerste huwelijk had Mihlmann 20 kinderen, die allen leven en getrouwd zijn. Mihlmann is 141-maal grootvader. De geheele familie woonde het huwelijk bij. De twee Duitschers, Reynaert en D'tmar, die onlangs in de Brusselsche voorstad St. Josse ten Noode gevat werden en die men eerst hield voor medeplichtigen aan den grooten Belgischen post- diefstal, zijn, volgens de Belgische bladen, niet bij dien diefstal betrokken, maar de daders van een belangrijken diefstal van diamanten, welke voor eenigen tijd in Nederland werd gepleegd. Bij den jongsten sneeuwstorm in Thuringen zij a vijf menschen doodgevroren. Het is nu ook winter in het zuiden van Italië. De Apennijnen zjjn met sneeuw bedekt. Een ongeluk van zeldzamen aard overkwam de poststoomboot «Westerland* van de Red-starlijn op hare jongste reis van Antwerpon naar New-York. Een ooggetuige verhaalt er 't volgende vanDe stoomboot vertrok don 20 November uit Antwer pen met 800 personen aan boord. Alles ging naar wensch, tot op den voormiddag van don 27, toen een hevige Noordwestenwind opstak. Het stooten en slingeren van hot schip was de oorzaak dat de meeste passagiers in de kajuiten waren gebleven, wat zeer gelukkig was, daar anders het ongeluk, dat ten half vier plaats greep, nog vrij wat meer slachtoffers zou hebben gekost. Op dat oogenblik nu bevonden zich op het voorschip oen aantal pas sagiers, die naar het manoeuvroeren der matrozen keken, toen geheel onverwachts eou zware stortzee hot gausche schip onder water dompelde en alles wat op het voordek stond met vroeselijk geraas in stukken sloeg. Toen het water was terug geloopon, zag men de 50 personen die op de plecht hadden gestaan, kermend door elkaar liggen tusschen de stukken hout en ijzer. Vier matrozen, onder wie de bewoner van het eksternesl, waren dadelijk dood, terwijl 18 personen zwaar en 20 personen licht gewond werden. In den loop van den dag stierven nog twee gekwetsten. Voor de weduwen en weezen der matrozen werd door do passagiers dadeljjk 2000 frs. bijeengebracht. De schade, die het schip beliep, werd op 12,000 geschat. Het nieuwe Templo-théater te Philadelphia is afgebrand. Do aangrenzende gebouwen werdeu be schadigd. Men schat de schade op 500.000 dollars. Te Cairo (Illinois) zijn 2 stoomschepen en 4 geladen schuiten verbrand. De schade bedraagt 2Vs millioen. Naar de «Daily News* uit Alexandrië verneemt, heeft de Suezkanaal-maatschappij aangekondigd dat binnen eene maand de geheele lengte van het kanaal eiken nacht beschikbaar zal wezen voor daartoe ingerichte stoomschepen. Bij de oefeningen der brandweer van Buenos- Ayros is een muur, waar tegen de ladders geplaatst waien, plotseling ingestort, waardoor 23 brand weermannen onder het puin bedolven werden. Vijf waren terstond dood, de overigen werden allen gewond en eenigen onder hen zeer ernstig. De heer Stanley zal binnen enkele dagen naar Zanzibar vertrekken, om er zijne expeditie zamen te stellen ter bevrijding vau Emin-bey. Waarschijn lijk zal hij vergezeld worden door den beruchten slavenhandelaar Tippo Tip, met wien hij steeds bevriend was. 1900 werklieden zijn thans bezig met het gravon van een kanaal te Corinthe. Dagelijks worden 18.000 voet uitgegraven. Een Japansche prins hoeft zich dood goschoten in het Crown-Hotel te Londen. Hij was niet wel by hot hoofd. t Bij den slager H. van Gelderen alhier, kwam men door een toeval tot de wetenschap dat onder de kelder nog een gewelf aanwezig was. Dadelijk opgravende kwam niet de mogelijk verwacht wor dende pot met Spaansche matten te voorschijn, maar wel een zandsteen, ter lengte van circa 1 meter, fraai bewerkt met figuren die vrij goed geconserveerd zijn. Vermoedelijk is het een ge deelte van een schoorsteenmantel. Eerst ziet men daarop een mannelijke beeldtenis, iets lager een leeuw en verder eenig lofwerk. Belangstellenden raden wij aan een bezoek bij den heer Van Gel- deren te brengen, alwaar bedoelde steen voor een ieder te bezichtigen is. t BRAKEL, 30 Dec. In de openbare verga dering van den Raad dezer gemeente is de heer M. Vervoorn, na onderzoek zijner geloofsbrieven, zonder discussie als lid toegelaten. De heer M. Vervoorn, onlangs door Z. M. tot dijkgraaf van het polderdistrict Bomtnelerwaard beneden den Meidijk benoemd, heeft voor de be trekking van ontvanger en secretaris van den dorpspolder Brakel bedankt. Dientengevolge is tot ontvanger van dien polder benoemd de heer G. C. Grandia en zijn voor de betrekking van polder- secret. voorgedragen de hh. L. Ekelmans, C. van den Bogerd en A. C. T. van Daalen. t HAARSTEEG, 29 Dec. Ongeveer eene maand geleden overleed alhier zekere J. v. O., oud 39 jaren, die in menig opzicht een zonderling mocht geheeten worden. Sints geruimen tijd gebruikte hij niets dan water en brood en be woonde een hutje aan den dijk, dat zoo bouwvallig was, dat regen en wind zich er vrijen toegang verschaften. In zeer langeD tijd was er geen vuur in den haard geweest. Licht werd nooit ontstoken. Eenig vochtig stroo diende tot slaap plaats, dat onder de tafel geplaatst was om tegen den regen beschut te zijn. Schoon linnengoed was sints lang eene ongekende weelde. Een en ander heeft dan ook vermoedelijk zijnen dood zeer verhaast, indien het niet daarvan de oorzaak is geweest. Zijn schamele kleeding en haveloos uiterlijk trok ieders aandacht en hoewel menigeen be proefde hem te hulp te komen, wees hij alle hulp beslist af, zelfs van zijne aanverwanten. Ook het gemeente-bestuur van Hedikhuizen trachtte zijn ellendigen toestand te verbeterendoch hij bleef weigerachtig om zijn kluis te verlaten. Alleen gelukte het met moeite zijn ellendig leger met een stroozak te verwisselen. Het trok dan ook 11a zijn dood algemeene verwondering, dat er nog een sommetje van f 33,35 werd aange troffen maar nog meer nu er dezer dagen bij opgraving een pot met f 62,50 te voorschijn kwam. Eene passie van gierigheid schijnt zich van den ongelukkige te hebben meester gemaakt, waarom hij liever tot de uiterste armoede ver viel, dan zijn gespaarde centen aan te spreken. t BAARDWIJK, 28 Dec. Op eene toelage van f 75 per jaar is H. Mustert benoemd tot kweekeling aan de openbare lagere school alhier. t UITWIJK. Met de suikerfabriek te Geertrui- denberg wordt opnieuw door velen hier en in den omtrek contract gesloten tot levering van beetwortelen, tegen f 10 de 100 KG., met een voorschot van f 70 per FT.A. Het zaad wordt door de fabriek geleverd, doch schijnt niet die bezwaren op te leveren, zooals uit andere plaatsen wordt medegedeeld. t Bij de Herv. gemeente van Uitwijk en Waardhuizen is als kerkvoogd benoemd C. Nieu- wenhnizen, en is door stemgerechtigden als nota bel benoemd W. de Graaff, in de plaats van C. Verhoeven, periodiek aftredend, en als zoodanig herbenoemd D. Nieuwenhuizen. t DUSSEN, 29 Dec Hedenmorgen cira 4 uur ontstond er brand in de landbouwerswouing van J. Vermeulen Sr. alhierhet vuur breidde zich zoo spoedig uit, dat de bewoners zich slechts met moeite konden redden. Binnen een half uur was het geheele huis met inboedel, waaronder 11 stuks hoornvee, 1 paard, 2 varkens en ongeveer 30,000 halve kilo's hooi een prooi der vlammen, daar aan redden ofblus- schen niet te denken viel. Huis en huismeubelen waren laag, en het vee, hooi- en landbouwgereedschappen waren niet tegen brandschade verzekerd. De oorzaak van den brand is onbekend. Een woord van lof komt toe aan Dussen's brand weer, door wier spoedig en flink optreden eene, zeer nabij het verbrande huis staande schuur, waarin zich veel hooi en ongedorschte granen bevinden, is behouden gebleven. SPRANG, 28 Dec. De vette varkens, die om dezen tijd des jaars in deze streken 't meest voor komen, gaan niet vlug van de hand. Aan enkele burgers wordt er hier en daar wel een afgeleverd, doch van het opkoopen door de slagers en van het verzenden naar andere plaatsen hoort men niet veel. De prijs van het spek is dan ook niet hoog; voor 48 cent per kilogram kan men de beste qualiteit bekomenalleen voor varkens, die p. m. 150 kilogr. schoon wegen, wordt 50 cent per kilogr. besteed. CAPELLE, 28 Dec. Het afleveren van hooi voor de persen had in de laatste veertien dagen niet druk plaats. Hier en daar zijn nog wel en kele partijtjes in koop, doch het vervoer wordt., indien de koopers niet op dadelijke afleveringen aandringeu, veeal om de weersgesteldheid of om de gladheid der wegen uitgesteld, 't Is hier de gewoonte dat de boeren bij de aflevering elkan der met kar en paard helpen en iedereen gaat er niet zoo spoedig toe over, om daarvoor de paarden scherp te laten zetten. t WOUDRICHEM. Van 18 tot 25 Dec. werden 14 winterzalmen gevangen en aan den afslag ver kocht voor 1.60 a 1.90 per halve K G. t DALEM. Op den 2den Kerstdag had in de opeub. school te Vuren een eigenaardig kinder feest plaats. Ruim 120 leerlingen van de beide scholen der gemeente waren daar met hunne on derwijzers bijeen, om wegens gefrouw schoolbe zoek, door en uit handen van den Edelachtb. heer burgemeester en diens echtgenoote, eene beloouing te ontvangen, bestaande in kleedingstukken, pren tenboeken, hulpmiddelen voor de vrouwelijke hand werken, enz enz. Geen wonder dat alle kinderen hoogst voldaan huiswaarts keerden en de aange naamste herinneringen mede namen. Eere het hoofd der gemeente, die alzoo op belanglooze wijze getoond heeft, liefde tot kinderen te bezit ten niet alléén, maar ook den onderwijzer in zijn moeielijk werk krachtdadig te willen steunen. Waar de hoofden hunne roeping zoodanig op vatten, strekken zij voorzeker der gemeente ten zegen. Dat ze dit nog een tal van jaren zijn mo gen, is de wensch van ouderen en jongeren beide. Het lot van den verloren schepeling, den Minister van Marine, laat de „Arnheuasche Ct." koud. Als administrateur heeft deze Minister geene sympathie verworven. Men vraagt geen be- grootingscrediet voor eene zaak waarvan men zelf nog slechts eene onbestemde voorstelling heeft, en waaraan men a priori eischen stelt, omtrent welker vereenigbaarheid en uitvoerbaarheid men nog niet eens voor zich zelf tot klaarheid is gekomen. Voor ongeboren vruchten behoeft men het vroedmees- tersloon nog niet gereed te leggen. Had de Minister dat ingezien, dan hal hij de gewenschte vermin dering zijner begrooting tot stand gebracht en ware hij niet in de verzoeking gekomen het uit een constitutionneel oogpunt zeer bedenkelijk amendement tot werkverschaffing aan de Rijks werf over te nemen. De Minister heeft zelf zijn kleed aan den spij ker doen haken die het scheuren deed. Men schrijft aan het Alg. Dagblad Naar het gerucht wil heeft een inferieur amb tenaar ter algemeene rekenkamer het denkbeeld geopperd, dat de directeur van financiën ten on rechte geen contributie ten behoeve van het ci viel weduwen- en weezenfonds heeft ingehouden van het tractement van den gouverneur- generaal Z. E. toch zoü als gepensioneerd Indisch hoofd ambtenaar tot die contributie verplicht zijn. De heer Van Rees zou aldus nog een groote f 18,000 aan contributie moeten betalen. Gedurende de Kerstdagen waren aan het sta tion Rhijnspoor, aan de Weesperpoort te Amster dam, 7200 reizigers, zoowel gaanden als komen den. De Rhijn spoorwegmaatschappij verkocht bovendien aan het Centraal station 2180 kaartjes en bracht er 1970 personen aan. De Ilollandsche spoorwegmaatschappij vervoerde ruim 10,000 per sonen naar elders, en bracht bijna 30,000 reizi gers aan. Gedurende de beide Kerstdagen zijn aan het station van den Holl. IJzeren Spoorweg te 's Hage in verschillende richtingen 6082 plaatskaarten af gegeven. Velen verkeeren in de meening dat het ge oorloofd is geschreven naamkaartjes in open cou vert als drukwerk te frankeeren en te doen ver zenden. Er is tot nu toe geene officieele aanschrijving ontvangen om geschreven kaartjes als drukwerk te beschouwen.- Het gevolg moet dus wel zijn dat ze als brief belast worden, indien zij als drukwerk gefrankeerd zijn. In vele gemeenten is men gewoon „het oude in het nieuwe schieten" in den avond van 31 Dec. Het kan daarom zeker zijn nut hebben mede te deelen wat artikel 429 van het nieuwe straf wetboek te dien aanzien zegt. Met een geldboete van" ten hoogste f 25 wordt gestraft: „Hij, die een vuurwapen afschiet, een vuurwerk ontsteekt of een vuur aanlegt, op zoo korten afstand van gebouwen en goederen, dat daardoor brand gevaar kan ontstaan." Het bericht dat met Nieuwjaar geene gehuwde vrouwen meer toegelaten zullen worden in de fa brieken van de „Société Ceramique" en van de firma Regout te Maastricht, blijkt nu van allen grond te zijn ontbloot. Den lOden' Januari a.s. is het juist een jaar geleden, waarop openlijk een scheuring ontstond in de hervormde gemeente te Amsterdam. Op dien dag zullen de kerkelijke commissies voor het eerst na een jaar weder vergaderen in de Nieuwe Kerk. Dit jaar is het 250ste, waarin de Gysbrecht van Amstel wordt gespeeld. In het krankzinnigen-gesticht „Voorburg" te Vuc'nt zijn naar men aan het „U. D." mededeelt, meer dan 500 verpleegden en 2 geueesheeren. Gedurende de laatste dagen hebben de mazelen zich in de Weesinrichting te Neerbosch belangrijk uitgebreid. Thans zijn reeds 138 kinderen door deze ziekte aangetast, terwijl 2 sterfgevallen heb ben plaats gehad. Aan den calamiteusen Eendracht-polder te Zaamslag, tusschen peilraaien 23 en 26, is eene

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1887 | | pagina 2