No. 547. Woensdag 5 Januari. voor. Uitgever: L, J. VEERMAN Heusden. BUITENLAND. „Al weer een jaar," klonk het op oude jaarsavond uit veler mond. Hoe ouder men wordt, hoe sneller de Tijd ons op sleeptouw neemt en meevoert naar het einde. En dan zijn er menschen die zich in het rijke, volle menschenleven vervelen, die geen raad we ten met hun tijd en zich de hersens pijni gen met het vinden van middelen den tijd te dooden. De Tijd echter, de geheimzinnige, koelbloedige Tijd, laat zich daardoor geen seconde in zijn stap vertragen. Hij loopt zijnen gang en neemt ons mee, ijverigen en luiaards, ook dit jaar. Misschien laat hij ons glippen en zinken we in 't niet, doch dat is niet onze zaak, maar die des Eeuwigen, die niet alleen ons maar ook den Tijd in handen heeft. Maatschappelijke doctoren zeggen dat onze aarde oud is en de menschheid oud wordt, dat men alom de rimpels, zwakhe den en gebreken van den ouderdom op merkt. Och ja, wanneer men althans de menschheid vergelijkt bij 't model dat zij zich in hun bekrompen verhevenheid ge schapen hebben en dat als een ton zonder hoepels in elkaar zakken zou, indien 't uit gevoerd werd. 't Is een troost voor de menschheid, dat geen menschelijk geknut sel haar deren kan, maar ook zij in de hand is van Eén, die haar voert, zij 't langs steenige paden en door barre woestijnen, naar grazige weiden. „Wat vliegen die jaren toch heen!" hoort men op het einde des jaars van duizende lippen. Ja, en hoe ouder men wordt, hoe meer grond deze klacht krijgt. Gelijk de kabbelende golfjes der rivier, die schijnen aan te komen, langs u voorbijgaan en uit uwen blik verdwijnen, om zich te paren aan de eindelooze zee, zoo ontvliedt ons leven. Gelijk de rookkolom uit buur- mans huis, die als een kolom opstijgt ten hemel, doch door een zuchtje van den wind in verwarring gebracht en verdeeld wordt tot ze onzichtbaar is geworden, aldus ont vliedt ons leven. De Tijd sleept ons zonder meedoogen voort. Hoe gaarne zouden we hem een halttoe roepen. Als men zoo met hart en ziel aan den arbeid is en de middag ons verrast en de avond aanbreekt eer we 't weten, hoe gaarne zouden we dan den Tijd een halt toeroepen. Dan loopt hij al te vlug en zou den we menigmaal de week een dag lan ger zien willen. We schikken er den Zon dag bij en werken door, al maar door, zon der adem te scheppen en op ons verhaal te komen. Doch niet straffeloos. De Tijd wil dat we rusten cn wreekt zich op ons, in dien we hem in rusteloosheid evenaren. Ons leven is kort. Neem zeven uren sla pens en drie uren rust per dag, dat maakt tien uren, bijna de helft. Die zestig jaren oud is, heeft dus eigen lijk slechts vijf-en-dertig jaren geleefd. Trek daarvan af den tijd der kindsheid en de dagen van ziekte en van afmatting na nachten van slapeloosheid en zorgen, wat blijft dan van een menschenleven over? Toch kan de Tijd lang zijnEen dag op het ziekbed een eeuwigheid En hoe lang is hij niet voor den doeniet, den lecg- looperEr is misschien op aarde geen schepsel meer te beklagen dan hij, die met den Tijd geen raad weet. Hij moet zich draaien en wenden om er door te slaan en houdt anderen aan de praat die de vinger wijzing van den Tijd beter begrijpen en vervalt natuurlijk ten slotte in allerlei dwaze overleggingen, zoo niet erger. Hij slaat den tijd dood tot dat ten slotte de Tijd hem dood slaat en de maatschappij van een parasiet verlost. Een werkzaam mensch kan in den kor ten tijd des levens veel doen. Wat den tijd betreft, zijn we allen rijk. Tijd is rijkdom, tijd is kapitaal dat hooge intrest opbrengt. Uit goed besteeden tijd slaat men geld, vooruitgang, eer en achting bij menschen, ongerekend nog het loon dat ieder wacht, die als getrouwe knecht met zijn tijd ge woekerd heeft. Tijd is een onzer beduidendste inkomsten. Daarom moeten we er niet alleen zuinig mee omgaan, maar ook overleg gebruiken bij 't uitgevenzooveel voor arbeid, zooveel voor rust. Door allerlei uitgaven buiten de begrooting kan men zich in groote ongele genheid brengen, ook op het stuk van den tijd. Men komt er niet mee uit. Die hier een kwartiertje, daar tien minuten vertreu- zelt, een half uur werkt en daarna weer een of twee uren vermorst, brengt den tijd om 't leven. Hij komt nooit klaar en is im mer klagende dat hem tijd te kort komt. Den tijd overzien en richtig verdeelen is een groote kunst die niet ieder verstaat. Ze moet reeds in de jeugd geleerd -worden. Men moet een kind leeren stipt met dezen schat om te gaan. In die stiptheid zit den rijkdom. „Het heeft nog tijd" is een gemeenplaats, die zoo min mogelijk gehoord moet worden. Stiptheid is de ziel van iedere huishouding, ieder ambt en elke zaak. De mensch moet een apart geweten hebben over zijn tijd en steeds bedenken dat de tijd niet zijn is en hij er niets van doorbrengen mag. De Tijd is een ernstig grijsaard. Hij wil dat we zijn gave uitkoopen en wordt grim mig, wanneer we die vertreuzelen en ver doen en besteden aan onnutte dingen, waar aan we in den grond niets hebben. Hij wil dat we haar gebruiken tot de vervul ling van alle onze plichten, tot alle goeds wat onze hand te doen vindt. Wanneer hij op den oudejaarsavond met den dorren vinger naar 't middernachtelijk uur wijst en ons vraagt„wat hebt ge met uwen kostbaren tijd gedaan," moeten wij zorgen daarop een dragelijk antwoord te kunnen geven. We moeten daar echter niet te laat aan denken, maar van den aanvang af onzen tijd wijden door strenge plichtsbetrachting. LANGS' lensden cn Altcna, EN DE BOHMELERW Dit blad verschijnt eiken WOENSDAG Abonnementsprijs per 3 maanden f 1 verhooging. en ZATERDAG. Franco per post zonder prijs- Advertentiën 16 regels 60 ct. Elke regel meer 10 ct. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden ingewacht tot Maandag- en Donderdagavond 10 uur. Ingezonden stukken tot Maandag- en Donderdagavond 8 uur. gr Bmnenlandsche A 1) V E R T E N T I E N waarvan de plaatsing driemaal wordt opgegeven worden slechts tweemaal in rekening gebracht. Bij toezending gelieve men vooral duidelijk den naam van den Uitgever op het adres te stellen. NABETRACHTING. Te Munchen werd op een zangeres aan de opera, mej. B., geschoten, terwijl zij aan tafel zat met een luitenant, gelukkig zonder dat zij werd ver wond. Het was de vriendin van mej. B., die vele jaren reeds met haar samenwoonde, die uit min nenijd deze daad bedreef. Voor dat men haar kon ontwapenen, had do vriendin zichzelf met den revolver een doodelijko wonde toegebracht. Bij een hevigen brand te Lissabon kwamen 5 perbonen om en werden verscheidene spuitgasten zwaar gewond. De oudste Engelsche vrijmetselaar Alexander Johnstone, is te Langholm overleden. Hij was 95 jaar oud en behoorde seder 71 jaren tot de vrij metselaren. Een ontzettend tusschenbedrijf werd Donderdag avond in het Ch&telet-theater te Parijs afgespeeld en vervulde de toeschouwers met hevigen schrik. Men gaf er, zooals reeds sedert langen tijd, het be kende spektakelstuk: »De reis om de wereld in 80 dagen.Bij eender optochten stiet een olifant zijn kornak de tanden in de borst. De ongelukkige verkeert in levensgevaar. Men heeft te Parijs het plan gevormd op den Boulevard Haussmann,« welken men verlengen wil, de trottoirs te overdekken met een glazen, op ijzeren pijlers rustend dak, waaronder de voetgan gers beschut voor sneeuw en regen zullen zijn. Een gedeelte van dat dak wil men van dikker glas maken, om dat ook tot eeD voetpad te doen strek ken, langs de eerste verdieping der huizen. Sier lijke wenteltrappen zoudeu hier en daar toegang tot de boven-voetpaden geven. Menigeen, die veel op straat moet zijn, zal wen- schen dat dit plan algemeene navolging mocht vinden. De »groote vijver« bij Torgau, behoorende bij het domein Kreyschau, is den 18en October leeg- gevischt. Die vijver is ruim 800 morgen groot. Geregeld om de drie jaren laat men het water wegloopeu en wordt de vijver uitgevischt, om daarna wéér met jonge karpers »bepoot« te worden. Men schat de waarde van de laatste visscherjj op ongeveer 60,000 Mark 36.000). Te Milaan is de bevolking zeer verontwaardigd over het besluit van den gemeenteraad, om een reeds voor jaren besteld standbeeld van Napoleon III op een der openbare pleinen te plaatsen. Men ziet daarin nu een beschimping van de Fransche republiek eu Dinsdag werd een groote openbare meeting gehouden om tegen dit besluit te protes- teeren. In het buitenland zijn o. a. overleden Hertog Decazes, Fransch staatsman. De Falloux, Fransch staatsman. Paul Bert, Framch resident- generaal in Tougkin. W. E. Forster, gewezen En gelsen minister. Graaf Frederik Ferdinand von Beust, gewezen Saksische ministèren Oosten rij ksch kanselier. Jules Malou, Belgisch minister van Staat. Arthur, gewezen president der Vereen. Staten van Noord Amerika. Leopold von Ranke, geschiedschrij ver. Mgr. Guibert, kardinaal-aartsbisschop ran Parijs. Joseph Victor von Schefl'el, dichter. Fransz Liszt. Karl Pilo'y, schilder. .Paul Baudry, schilder. Ch. A. Bourgeois, beeldhouwer. M. C. baion Roth schild, financier. Van de vorstelijke personen zijn o. a. overleden Koning Lodewijk II van Beieren. Gravin De Chambord. Thans bevat de »Neue Froie Presses een tele gram van kolonel Villaume zelf, die met veront waardiging de zotte verhalen tegenspreekt, die over hem in verband met den Czaar de ronde deden. Bij gelegenheid van het huwelijk van mej. Mac- Mahon met graaf De Piennes, ontving do maar schalk telegrammen van den Czaar, den Koning van Italië, den Koning van Portugal en den Sultan. Met den eersten post kreeg Gladstone op zijn verjaardag 250 brieven en den geheelen dag stroomde het brieven en telegrammen. De liberalen van Chester vierden den dag als gewoonlijk met een fees! maal. En als gewoonlijk kreeg de »ex-premier« een aantal geschenken, ook van personen uifc den minderen stand. In het Duitsche leger wordt nu ook het gebruik van tweewielers ingevoerd. Voor den Turn vader Jahn, die zich zoo ver dienstelijk maakte voor de gymnastiek in Duitsch- land, zal te Göttingen een standbeeld opgericht worden. Een vrijwillige vrouwelijke brandweer doet, naar men bericht, te Liverpool goede diensten. Toen daar onlangs brand ontstond in een sigarenfabriek, was dat vrouwenkorps het eerst er bij en de dames, in hare smaakvolle pakjes, weerden zich zoo wakker en beleidvol, dat de manueljjke brand weer, toen zij kwam, niets meer te doen had. In Beieren zijn verleden week acht menschen in de sneeuw omgekomen. Magnard schrijft in de »Figaro,« dat er te Parjjs ruim 7000, in de departementen 20,000 personen zijn, met het brevet van onderwijzer of onderwij zeres, die plaatsing zoeken. En te Parijs kannen er gemiddeld jaarlijks 115 geplaatst worden! De aanhoudende sneeuwstormen der laatste dagen hebben in Lotharingen tengevolge, dat de wolven de wouden verlaten en zich in grooten getale in de nabijheid der dorpen vertoonen. Deze dieren verminderen niet merkbaar in aan tal, sehoon er jaarlijks van 40 tot 50 worden gedood. Uit de Fransche Ardennen slaiten zich steeds weder nieuwe troepen bij de wolven in Lotharin gen aan.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1887 | | pagina 1