binnenland! heel versteven (hij had circa een half nur in dien toe- Jhr. Mr. J. O. de Jving van Beek en Donk, idem. men zich voorloopig bij deze uitspraak nederleg- stand doorgebracht) opnam en vervolgens ookW. K., Dr. J. J. de Hollander, oud-hoogleer aar aan de gen vroeg ol laai. toc\\ doel de vrvuler TK^neraeV- die uit de diepte moest opgehaald worden. Kou. Militaire Academie. Dr. X.. E. Simon Thomas, ten gelden. Komt h\\ niet \n deLouv»maand, dan Kardinaal Jacobini onderging dezer dagen een operatie, die goed afliep, maar bij moet nog het bed honden. 20.000, zegge twintig-duizend Hollandsche oesters zijn, naar men het »Berl. Tagebl.* bericht, in den fabelachtig korten tijd van acht dagen door de bezoekers van het nieuwe Engelsche Porter- en Alohnis, Middelstrasse 52, Berlijn, verorberd. Dat is alzoo 2500 per dag. Ook de goede Engelsche bieren, die men er schenkt, viuden veel aftrek, maar vooral vallen in den smaak voegt het blad er aan toe de deliciense Hollandsche oes ters. In bet bijzonder zijn de officieren der Mili taire Academie op hen verzot. De klokkelnider van de Sint-Laurenskerk te Pa rijs, ondervond dezer dagen een zwaar verlies, door den dood van zijn zoon, een vijf tien-jarige knaap, die hem somtijds behulpzaam was. Terwijl de va der wat eten gebrnikte, luidde de jongen de «An gelus,toen eensklaps het luiden ophield en de vader zich naar den toren begaf om de reden te vragen. Nauwelijks is hij halverwege of hij ziet zijn zoon, die door drie openingen, elk van 10 me ter afstand van de torenzolders gevallen was. Een oumiddelljjk ontboden geneesheer kon slechts den dood constateereu. Ia den nacht van Vrijdag op Zaterdag j.l. is te Madras een vreosolijk ongeluk gebeurd. Eene groote menigte nam deel aan een volksfeest, dat daar jaarlijks gehouden wordt op een met planken om heind terrein, toen plotseling een der ingangen in brand geraakte. Er ontstond een ware paniek, ter wijl het vuur naar alle kanten rond zich greep. Men verzekert dat 300 a 400 personen zijn omge komen, hetzij dood getrapt of levend verbrand. Nadere bijzonderheden ontbreken nog. To Jackson, in Alabama, is eene stoomboot ver brand, die tot" woonplaats diende voor de werklie den bij den bouw eener spoorwegbrug. Te midden der grootste ontsteltenis en verwarring vonden 24 personen, moest allen negers, don dood in de vlam men of in do golven. Uit Petersburg wordt gemeld dat er onder bet arbeiderspeisoneel aan do fabrieken te Moskon ernstige woelingen beerschen. De overheden nemen maatregelen tegen mogelijke onlusten. Joodscho reizigers mogen niet te Petersburg of Kieff vertoovea, omdat de onlusten, in de omstre ken van de hoofdstad uitgebroken, worden toege schreven aan Poolsche Joden, die door het Centraal Nihilistisch Comité waren uitgezonden. Op Nieuwjaarsdag is in eene kolenmijn nabij Dar- field, door het breken van het touw, de mand, waarin een aantal mijnwerkers werden neergelaten, in de diepte gestort. Tien mijuwerkers werden ter stond gedood en vele andere ernstig gewond. Door do onvoorzichtigheid van de kindoren van den Prins brak te Rome in het paleis-Odescalcbi brand uit. Koning Humbert, die togeu middernacht voor oen der venstors van het Quirinaal stond, merkte dien het eerst en snelde zelf toe om hulp te verleenen. De geheele tweede verdieping werd vernield met, al de kunstvoorwerpen. De schade bedraagt 1/2 millioen fr. Gelukkig word niemand gewond. Volgens een rapport van het Kerkelijke Matig heidsgenootschap te New-York, zijn er in de hoofd stad van de Nieuwe Wereld 10,197 salons of kroegen waar sterke drank geschonken wordt, 447 kerken en 121 openbare scholen. Het blijkt dm, dat de Amerikanen al even dorstig zijn als huune broeders in de Oude Wereld, In den Amerikaanschon Staat Texas heerscht hongersnood, ten gevolge van groote droogte. Er moeten in twintig districten 27,900 menschen ver stoken zijn van de noodigste levensbehoeften. HEUS DEN, 8 Jan. 1 Met eene droevige gebeurtenis ving alhier de nieuwe jaarkring aan. Gisteren middag, even na twaalf ure, gingen de heeren L. d. M., F. v. D. en Th. v. H. de kracht van het ijs op de Maas beproeven. Dit be merkte \V. Kieboom, die op de oude haven (de Wiel) aan het rijden was en sloot zich bij genoemd drietal aan. Eenmaal was de rit, op het spiegelgladde ijs, langs den Bernschen dijk volvoerd, toen in het terug komen W. K. boven een tochtsloot kwam en te water geraakte, direct daarin gevolgd door L. d. M. De eerste die zwemmen kon, trachte zich een weg door het ijs te banen, hetgeen hem niet gelakte, waarna hij in de diepte verdween. De volgende had het bewustzijn zijn armen op het ijs uit te slaan, in afwachting van hulp die zou opdagen. De hulp liet echter lang op zich wachten. Slechts door een paar personen werd op grooten afstand den benarde toestand opgemerkt, ter wijl E. v. D. en Th. v. H. reeds werk genoeg hadden om den nu nog overgeblevene in zijn zelfden toestand te houden. Met den meesten spoed werd een bootje uit de Wiel genomen over den dijk gebracht, naar het bewuste punt vervoerd, waarin men L -d. M. ge- Hoe wel alle middelen in het werk werden gesteld hoogleeraar aan de universiteit te Leiden. Lt. L. mocht niets baten tegenover W. K., die bleek den Hofstede de Groot, oud-hoogleer aat aan de univ et - laatsten adem te hebben uitgeblazen. De heer d. M. van wien men aanvankelijk ook weinig hoop koesterde, zal zeer waarschijnlijk herstellen. Algemeen gevoelt men deernis met de ouders van Kie boom, die slechts 17 jaren oud, als oppassend boek- di ukkersgezel, de hoop zijner familie uitmaakte. Wij behoeven niet te zeggen dat dit als waarschu wing mag dienen. En ouders en kinderen, schijnen het begrepen te hebben. Zoowel gisteren als heden werd geen enkel persoon meer op het ijs gezien. 1 4 Jan. In aansluiting met bovenstaand bericht vernemen wij, tot ons genoegen, dat de heer De Mol in beterschap zeer toeneemt; alsook dat tijdens het ongeluk de heer Th. van Hoven zich inzonderheid uiterst verdienstelijk heeft gedragen en het aan zijn krachtdadige hulp voornamelijk is toe te schrijven, dat de heer d. M. ook geen slachtoffer is geworden. t BAARDWIJK, 3 Jan. Op Oudejaarsavond is de Overlaat bpginnen te werken, zoodat de wegen van hiei naar 's Bosch en naar Heusden onder water staan; op den provincialen weg staat ongeveer 15 cM., op den weg naar Doeveren neg iets minder. Rij tuigen en karren rijden nog door 't water, en de voet gangers maken gebruik van de spoorbrug, die van 's morgens 6 uur tot 's avonds HV2 uur geopend is. De weg van Bezooien naar Drongelen is nog vrij. t ZEVENHUIZEN, 30 Dec. In 1886 is door de schooljeugd in de schoolspaarbank f 1216.39 inge legd of f 262.20 meer dan het vorige jaar. Terugbetaald is over het jaar 1886 f 746.32 of f 260.98 meer dan in 1885. t De zangvereeniging i» Apollogaf op Woens dag 29 Dec. eene uitvoering in het schoollokaal, haar welwillend door het gemeentebestuur afgestaan, ten voordeele van de algemeene armen. Eene propvolle zaal bewees dat de belangstelling bij het publiek groot was. En waarlijk die verwach ting is niet beschaamd geworden, daar de zangers sedert de laatste uitvoering merkbare vorderingen ge maakt hebben. Naar men verneemt is er eene zuivere opbrengst van 125. t DALEM. 2 Jan. De regeering schijnt van meening te zijn, dat de dagschool ook wordt bezocht door leer lingen van drie- en twintig, zegge 23 jaar; althans op de lijsten, door de hoofden der scholen met 1 Jan. in te vullen, loopt het geboortejaar der leerlingen tot N.B. 1863. Door den Haagschen correspondent van de „N. Gron. Ct." wordt het vermoeden geuit, dat de heer Gericke wel zal toestemmen, zitting 1e blijven houden in het Kabinet-Heemskerk, wanneer het verlangen daartoe van hooger hand wordt kenbaar gemaakt. De berichtgever verzekert uit „zeer vertrouwbare'' bron vernomen te hebben, dat de ministerraad Z. M. heeft geadviseerd het ontslag niet te verleenen. I11 het jaar 1886 had Nederland het verlies te betreuren van de navolgende personen, die zich onderscheidden op het gebied van wetenschap of kunst, of wel in aanzienlijke ambten belangrijke diensten bewezen C. J. Geertsema, oud-lid der Eerste Kamer Mr. P. J. L. Hollingerus Pijpers, oud-lid der Tweede Kamer. Dr. C. G. Evers, oud-hoogleer* aar in de geneeskunde te Leiden. E. J. Attema, oud-lid van de Tweede Kamer. Dr. R. A. Mees, hoogleeraar bij de wiskundige faculteit te Gronin gen. W. J. Scholten van Aschat, gepens. schout bij-nacht. G. Molenkamp, oud-voorzitter der Sy node van de Herv. kerk. I)r. S. S. de Koe, hoogleeraar in de godgeleerdheid aan de Universi teit te Groningen. A. C. Camerlingh, gepens. gen.-majoor. P. F. H. Maschek, gepens. gen.- majoor der genie. D. N. de Fremery, gepens. gen.-majoor der infanterie. E. J. Jacobs, gepens. gen.-majoor, oud inspecteur der arGIlerie. Mr. K. A. Poortman, oud-lid der Tweede Kamer. Jhr. K. W. de Koek, gepens. gen.-majoor. Mevrouw A. L. G. Bosboom-Toussaint. D. Maarschalk, oud directeur der staatsspoorwegen in Indië. L. A. C. de B ck, gepens. gen.-majoor. Cd. Busken Huet. Mgr. J. A. Paredis, li.-K. bis-chop te Roermond. Mgg. H. J. A. van Ewijk, bisschop van Camacho, apost. vicaris van Curacao. Dr. M. Salverda, in specteur van het middelbaar onderwijs. Mr. J. B. Gratama, oud-hoogleeraar in de rechtsgeleerdheid aan de universiteit te Groningen. G. Du Ry van Beest Holle, oud-resident in Indië. Dr. B. Glasius, oud-voorzitter van de algemeene Synode der Herv. kerk. J. J. F. Noordziek, bibliothecaris en direc teur der stenografische inrichting bij de Tweede Kamer. W. A. Jellinghaus, oud-resident van Ba tavia. Mr. A. Gerardts, oud lid van den Hoogen Raad. Dr. E H. Lasonder, kerkelijk hoogleeraar aan de universiteit te Utrecht. Mr. S. Wybenga, lid van de Tweede Kamer. A. J. Pels Rijcken, gepens. gen.-maj or der cavalerie. Mr. C. van der Lek de Clercq, oud-lid van de Eerste Kamer. siteit te Groningen. Jhr. N. A. Holmberg de Beck- felt, kap. ter zee, oud-adj. van Prins Hendrik. Generaal Demmeni, Gouverneur van Atjeh. K. de Jong, oud lid der Tweede Kamer. J. Dirks, hoofd ingenieur van den waterstaat, oud-lid der Tweede Kamer. De inlagen in de Rijkspostspaarbank overschreden den ln dezer S1/^ millioen gulden. Met de booten van Enkhuizen naar Stavoren v. v. zijn sedert de opening van den veerdienst 39,300 passagiers vervoerd. De twee eerste weesjongens uit de Weezen- inrichting te Neerbosch zijn reeds naar Amerika vertrokken, en zullen zich te Oranje City ves tigen. Drie anderen zullen spoedig vertrekken naar Grand-Rapids en een naar Overijsel. Eerstdaags zullen aan sommige gebouwen te Amsterdam vierkante kastjes bevestigd worden, waar men verschillende voorwerpen op zeer doel matige wijze, zonder tusscbenkomst van bedienend personeel, kan koopen. Wil men b. v. een briefkaart hebben, men werpe eenvoudig 3 centen in het kastje en er komt onmiddellijk een briefkaart te voorschijn, en heeft men behoefte aan iets anders, dan werpe men zooveel geld er in als het tarief zulks zal aanwijzen. Dat tarief wijst aan wat te verkrij gen is. De bekende uitgever van „Europa," de heer J. P. Revers te Dordrecht, is in 61-jarigen ou derdom overleden. De heer F. Striib, pachter van het Hotel- Kurhaus te Scheveningen in den afgeloopen zomer, is aldaar Zaterdagnacht overleden. Op 1 Sep tember bij het vernemen, dat het gebouw in brand stond, verschrikte de heer Strüb zoodanig, dat hij langen tijd "lijdende bleef. Hij heeft zich van dien schok niet meer hersteld. De „Ned. Sport" bevat eene beschrijving met afbeelding in vogelvlucht van de ijsbaan te Slik kerveer. De hardrijdersbaan is 12 M. breed en de bocht getrokken met een straal van 50 meter. Ter eene zijde is een baan, waarop men voor f 1 toegang kan krijgen, aan de andere zijde een waar men maar f 0.25 heeft te betalen. Deze laatste baan is even breed als de hardrij dersbaan, terwijl het overgebleven gedeelte van de ijsvlakte vrij is. Het water staat thans 60 c M. hoog en het geheel is bijzonder goed ingericht. De stoom- bootreederij Fop Smit Co. zal op de beide dagen der wedstrijden van Rotterdam naar Slik kerveer 25 en van Dordt naar Slikkerveer 20 diensten laten loopen. Het geheele ijsvlak is 30 H.A. groot en draagt, behalve de commissaris tenten, een flinke restauratie en twee muziektenten. Het hoofdbestuur van den Nederl. Schaatsen- rijdersbond heeft de baan geïnspecteerd en spiegel glad bevonden. Het beeft besloten dat de inter nationale wedstrijd a.s. Vrijdag en Zaterdag zal plaats hebben. Er moet althans zooiezen we in het „Hbl." sprake zijn van de vervanging van den pist- en andereu bodenloop tusschen Zieriksee en Bruinisse, door een rijkshondenpostdienst. De post bode van de Vuursche, onder Baarn, heeft van den beer Insinger een velocipede gekregen, om daarop zijn dienst te verrichten. In de gemeente Zuidwolde (Dr.) heeft men dezer dagen een ooievaar gevangen, die echter spoedig bezweek tengevolge der vermoeienissen door T najagen. Op verschillende plaatsen in Drente zag men in December nog kievitten en spreeuwen. In de Verlengde Vondelstraat te Amsterdam is een buis, deels op Amsterdamsch, deels op N. Amstelsch grondgebied gebouwd; de eigenaar is in de grondlasten voor N.-Amstel aangeslagen voor 2 centen. nog dïhwqVs in Grasmaand, ■wAfe, '\u L\oe\maavA. Lutussehen duiten de spreeuwen reeds wn devui- tje op den dorpskerktoren en de kraaien zwerven met kokmeeuwen zoo broederlijk over het groene weilaud, of ze geen zorg voor de toekomst hebben. Zekere A. v. A., op den Haagdijk te Breda, was door zijne vrouw verzekerd iu een begrafe nisfonds. Met Kerstdag kwam de man te over lijden en de uitkeering der gelden had door den agent van bet fonds naar bebooren plaats. Doch in plaats van die gelden aan te wenden tot het bekostigen der begrafenis, trok zich de vrouw daarvan niets aan en schoof de ter aarde bestel ling van haren echtgenoot op het burgerlijk arm bestuur, dat natuurlijk niet genegen was in de gegeven omstandigheden voor de begrafenis te zorgen. Toen echter de vrouw hardnekkig bleef weigeren, en de termijn ten einde liep, waarop een lijk boven aarde mag staan, besloot het arm bestuur te doen, wat eigenlijk tot den plicht der echtgenoote behoorde en zoo is Woensdagmiddag, na een toeven van 5 dagen, het lijk van A. v. A. ter laatste rustplaats geleid. Of de vrouw ook met edele drijfveereu was bezield toen zij een verzekering op hareu man sloot Naar men uit Oudenaarden meldt, is in den omtrek van het dorp Maeter verleden Donderdag het geheel bevroren lijk gevonden van een herder, die twee dagen te voren in beschonken staat te Oudenaarden gezien was. Men onderstelt, dat hij op den weg ingeslapen en door de koude be vangen is. Het oudejaar-schieten heeft te Ommen een slachtoffer geëischt. Terwijl de dienstbode van den burgemeester zich naar hare ouders wilde begeven, werd zij door een pistool-of geweerschot vrij ernstig aan het hoofd gewond. De dader is onbekend. Men schreef aan het „L. D.*: Het is winter nacht. Hoort hoe de uilen roepen in bet bosch welkeen klagend geluid! Dat zijn de pootuilen of druipen, zeggen de boeren, en zoolang je die hoort, jongen, zijn we van het buiig weer nog niet af. Het vriest, het regent, hut sneeuwt, het hagelt beurtelings, de wind zit overal en de zee geeft telkens buien op. De vorige Dinsdagavond om halftien weerlichtte het en rommelde de don der als in Augustus. Raar weer, waarop geen peil te trekken is. Daar zijn er die nu reeds aan een kwakkelwinter gelooven. Daar zijn er ook die bijna geen winter meer verwachten stout gespro ken in de kerstweek. Zoo meent ieder zijn uil een valk te zijn, en de profetiëu blijven niet ont breken. De ouden zeiden: als de dagen lengen, gaan de nachten strengen. Veiligheidshalve kon Het overmatig gebruik van sterken drank op Oudejaarsavond heeft een jongeling nabij Zwart sluis het leven gekost. Ook te Leenders, bij Meppel, waar de overgang van het oude in het nieuwe jaar op krasse wijze gevierd werd, bezweek bij die gelegenheid een twintigjarig jongeling, naar men zegt door boven matig gebruik van sterken drank. De landbouwerswoning van J. Vermeulen te Dussen is geheel afgebrand. De bewoners kon den zich slechts met moeite redden. Dc geheele inboedel, 13 stuks vee en 15.000 kilogr. hooi, werden een prooi der vlammen. Alleen bet huis en de meubelen waren laag verzekerd. Wegens den te Aalsmeer op 18 Dec. jl. gewoed heb benden brand, die Thuis van T. Westerhof geheel vernielde, is door de justitie te Haarlem een on derzoek ingesteld. Den landbouwer v. B. te Dongeu spatte een druppel bloed in het oog, terwijl bij een aan miltvuur lijdend kalf slachtte. Ten gevolge daar van is hij aan bloedvergiftiging overleden. Te Haarlem zijn 6 kinderen, die door een 7de in eene slide werden voortgeduwd, door het ijs in den Heerensingel gezakt. Een 10 jarig meisje is daarbij verdronken. De anderen werden met moeite gered. Eveneens verdronk te Nijmegen een 18 jarig jongmensch. Een zware brand is uitgebroken in een houten gebouw, dienende tot vuurmakerswerkplaats, in de Haarlemmerhouttuinen te Amsterdam. On middellijk werden 3 handspuiten, 1 stoomspuit en 1 brandkraan in werking gebracht, waardoor de brandweer, hoewel niet zonder moeite, er iu slaagde, in een half uur de vlammen mees ter te worden. De vermoedelijke oorzaak is het overkokeu van een pot met hars op het vuur; de werkplaats is geheel uitgebrand. In de Ridderstraat te Amsterdam is een vrouw met een komfoor met vuur van de trap barer woning ge vallen en zwaar gewond en verbrand n3ar het gasthuis gebracht. In een broodfabriek aldaar werd een man tusschen de machine ernstig ge wond. Te 's Bosch is uit de stadsgracht het lijk opgehaald van een voddenkoopman, bijgenaamd „Jan Raap op", een oppassend jongeling die echter niet goed bij het hoofd was. Te Erp (N.B.) is het huis afgebrand, bewoond door den landbouwer A. Stiphout. Alles was verzekerd. De oorzaak is onbekend. Bij het afbreken van een gebouw te Goes is een werkman onder een om ver vallenden muur geraakt en zwaar gekneusd. Men vreest voor zijn leven. Een 16-jarige knaap is te Arnhem in het Broek door het ijs gezakt en verdronken. Ook te Deventer is een jongen onder het schaatsenrijden verdronken. Te IJlst is een jongetje van ongeveer zeven jaren bij het schaatsenrijden op de Wijnsloot door het ijs gezakt en verdronken. De werkman M op de koperpletterij „de Vlijt" te Apeldoorn, is met zijn hand tusschen de koperschaar, welkt* Bij het Bnlgaarscbe leger zal nn als officiëele taal voor de commando's bet Bnlgaarscb worden ingevoerd, in plaats van het tot dnsvere gebrnikte Russisch. De schaatsenrijders-wedstrijd te Hamburg is op 10 Januari vastgesteld.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1887 | | pagina 2