Een flinke meid, Medelezers land Douwmaiiswoiiiiig, DRUIVENSAP, Wijnen en Cognac. Nouveautés Kiinstinrichting' „De Li GORINCHEM. GLAS. Vei- en Bouwland, BURGERLIJKE STAND. veilen en verkoopen: Zuid-Afrikaanscli bests lange Peelturf 60 Cent per 100 stuks FOTOGRAFISCHE F. CO 11 l>ES, BRANDVERZEKERING, Stoom Houtzagerij on Schavsrij Mousseline-, Gekleurd-, 323ste Staatsloterij. Gemengd Nieuws en Allerlei. MARKTBERICHTEN. ADVERTENT! EN. H. SchrefF, Nes8l, Amsterdam. Eene kapitale A. A. U van Beuningen vaa Ilelsdingen, P. KIPPING, puike Steenkolen, te Heusden Prachtige Kokken, Kapers, Mofjes, Polsmofjes, Moffen, Colliers, Bont, Agrafes, mooie geknoopte Doeken, Pluchcs en Astrakan in alle kleuren, bij Houthandel. Spiegel- en Vensterglas. ROTTERDAM. RUW spiegel-, DEUR PLATEN. Lenzen- en Patrijspoortglazen. Nedebl. Hf.rv. Gemf.entk GEDACHTEN. contant zonder korting. Bloed- en leverworst Voor de vele bewijzen van hulpbetoon, mij bewezen bij het ongeval van 11. Zondag, en voor de talrijke bewijzen ven belangstelling daarna onder vonden, betuigt de ondergeteekende, ook namens zijne familie zijn welgemeenden dank. LOUIS DE MOL. Dinsdagen 11 en 25 Januari 1887, ZALT-BOMMEL, Handelaar in Turf en Steenkolen. vrij aan huis, voor 52 Ys Cent per Mud. voor 50 Cent per Mud. vrij aan HUIS. Botermarkt, Heusden. s BOSCH, aan de Parade. Specialiteit in Vergrootingen naar kleine Portretten in Kooldruk (onveranderlijke Foto grafie), Crayonteekening, Aquarell en Olieverf, in alle verlangde formaten. Aan het Atelier bestaat d a g e 1 ij k s gelegenheid tot po seeren. Opname met het instantané procédé. N B. Tweemaal bekroond met Zilveren Medailles voor Vergrootingen en andere Fotografiën. Des Zondags wordt het Atelier om half een gesloten. gevestigd te 's - HERTOGENBOSCH. vaste premiën. Wit-, Kristal-, Broei-, en melk- Gebogen Glas en Dakpannen. in perceeleu bij biljetten omschreven. door stoom werd gedreven, geraakt, waardoor vier vingers van dit lichaamsdeel werden afgescheiden. t Heusden, van 27 Dec. tot 3 .Tan. Overleden: J. A. Steenbergen, 13 j.; W. H. Kieboom, 17 j. KERKNIEUWS. f Diakenen der Herv. Kerk te Hoosden maken dankbaar melding van den ontvangst van een bank biljet van 25,gecollecteerd tijdens de gods dienstoefening op 31 December 1.1. Het voornemen bestaat van deze gifronder toevoeging van nog andere bijdragen, eene extra- bedeeling te honden. Naar «De Heraut* mededeelt, heeft de Ned. Ge reformeerde kerk (doleerende) te Amsterdam alleen aan collecten het vorige jaar reeds meer dan een halve ton gouds ontvangen en beloven de hoofde lijke iuschrijvingen evenveel. Een zilveren doop bekken is reeds als geschenk ODtvangcn en een stel avondmaal-zilver toegezegd. De Heilige Doop is reeds in «Frascatie* bediend bij de hervatte catechismusprediking aldaar waren 4000 menschen opgekomen slechts de helft kon een plaats vinden. Aan 25 kinderen is de Doop toegediend. Op de twee Kerstdagen werd 6000 gecollecteerd. De kerkeraad heeft een geschikte vergaderplaats en alle kerkelijke diensten worden vrijwillig ver richt. In de «officiëele mededeelingen,* in het »Am- sterdamsche predikbeurteublad,wordt door den algom. kerkeraad der Ned. Herv. gem. te Amster dam «een iegelijk van de leden opnieuw gewaar schuwd ernstig te overwegen, of hij zich bij de nieuwe kerkgemeenschap mag aansluiten en in haar midden zijn kinderen laten doopen, wat beschouwd zou moeten worden al3 een feitelijk breken met het lidmaatschap der Ned. Herv. kerk.* Prijzen van 100 en daarboven. 4e Klasse. Trekking van 3 Jan. Prijs van 1500: no. 2840; ƒ1000: no. 8687; ƒ400: no. 4717; ƒ200: nos. 2940 en 19277; 100: nos. 1068 en 9521. 11 ZELDZAAM GELUK. Een stand, die zonder gevaar is, Een kapitaal, dat baar is; Een eten, dat goed gaar is, Een dronk, die rein en klaar is, Een hoofd, dat vol met haar is, En boven zestig jaar is. Het is met eergevoel als met de eerbaarheid; daar kan geen sprake zijn van wat meer of wat minder; het is ja of neen. Wie zich zelf geen vrede wil geven, Heeft op aarde een lastig leven. Altyd nog beter blozen dan verbleeken. Indien, echter en maar, Daar is een twijfelaar meö klaar. Het beste vloeipapier voor de tranen der armoe de zijn bankbiljetten. Als iemand duizend deugden heeft, En slechts één smetje aan hem kleeft Dan wordt de deugd vergeten En 't kwaad er uitgesmeten. De tijd die onverbiddelijke stuurman van ons levenshuikje, gaf ons allen eenmaal het recht om in te stappen, doch de ankerplaats heeft hij voor ons verholen gehouden. Wel is waar gaf de tijd ons een reispas door het leven, met een ongekend doel. Jammer, dat velen dat doel eerst laat in den avond van 't leven merken, nadat ze door de werkelijkheid ontnuch terd zijn. De verlangens van den meusch loopen den tijd vaak ver vooruit; vandaar zoovele teleurstellingen in het leven. Laten wij ons met het tegenwoordige tevreden stellen, dit goed besteden en de toekomst zal ons Diet ongetroost laten. De tijd is een machtige hefboom, die ons de zwaarste lasten helpt verzetten, maar ons ook ge hard maakt tegen elke volgende drukking van den rampvollen atmosfeer des levens. Wat de tijd ons ook brengen moge, de wijze trotseert moedig alle wederwaardighedende jaren lange geveinsde vriendschap van een ondankbare vergeet hij niet licht. Vermaken zijn bloemen onder de doornen des levens, die de tijd aan velen naar hartelust te plukken geeft. Dat zij dan ook den armen natuur genoot niet vergetenzij zullen zich daardoor eene onverwelkbare krans van bloemen vlechten, die aan geen tijd meer gebonden was. In den tijd van Sl. Nicolaas en Kerstmis, in Frankrijk dien der «étrennes*, is het speelgoed aan de orde van den dag. Een der Fransche bladen heeft alleraardigste bijzonderheden over de fabri- katie van deze artikelen, waarvan Frankrijk jaar lijks voor millioenen francs uitvoert. Het dure speelgoed wordt meer in den loop van het jaar afgeleverd, het goedkoope vindt vooral zijn debiet in de Nieuwjaarsweek. Onder de meest verspreide artikelen behooren het konijn dat op een trommel slaat, de doozen met verschillende spellen, de dieren van papier m&ché, de horloges met beweegbare wijzers, enz. Het trommelend konijn of ook het konijn dat op een schel slaat, is een courantartikel dat steeds bijgemaakt wordt en altoos aftrek vindt. Er wor den ruim 500,000 stuks 'sjaars van vervaardigd. De gewone soort wordt door den fabrikant voor 4 francs het dozijn geleverdin den winkel kos ten zij 60 centimes. De vervaardiging kost niet veelalles komt van afval. De wieltjes zijn afval van de olie- en azijn stellen, de assen afval van oude paraplustelen, de klokjes afval van oude pendules, de konijnenvellen hebban ook gewoonlijk reeds voor moffen of iets anders gediend. Dezelfde dieren, konijn, schaap, muis, paard, kat, die op een kleinen blaasbalg staan en aldus geluid geven, hebben nog grooter debiet. Het paard van papier-maché wordt gemaakt van oud papier dat in water geweekt wordt. Dit deeg wordt in twee halVe vormen gedrukt, gedroogd, de beide helften aaneen gelijmd en het produel in eene compositie van lijm en verf gestopt, die tege lijk, vrij 8oliede en behoorlijk gekleurd is. Dan do uoodige tatouëeriug, een stukje leder voor de huid en een geel of rood koordje voor den teugel en het dier is klaar. De groothandelaars koopen deze paarden voor 40 cenlimes het dozijn. De groene kikvoischen, die op een houten veer springen, komen niet uit Parijs, maar uit Tyrol, waar de herders ze onder het schapenhoedeu ver vaardigen. Houten kanonnen, harken, schoppen, komen uit Viliers-Cotterefs: dominospelen, dobbelsteonen, fiches uit Mém, in het departement Oise, kegels, tollen, bilboqueis, kienspellen, worden gefabriceerd te Capelle, te Saint-Clande, te Nantes de fluiten komen meest uit den Jura. De smeden die om beurten op een aanbeeld slaan, de ruiters zonder beenen, de kleine roode molentjes, vindt men te Liesse, in het departement Aisne. Een schijubaar onbeduidend voorwerp, maar uit handelsoogpuut zeer belangrijk, is het speelgoed horloge. Er zijn te Parijs een tiental fabrieken, die gemiddeld honderdduizend kinderhorloges per dag fabriceeren meest voor uitvoer. Het horloge, dat voor een sou verkocht wordt, komt in het groot op 2 centimes te staan. Deze goedkoopte is bereikt door de verbazende snelheid der vervaardiging, toch gaat dat horloge van een sou door de handen van twintig werklieden. Het kostbaarder horloge van een halven franc, met raderwerk en beweeg bare wijzers, met ring en ketting en sleutel, vor dert den arbeid van twee-en-dertig werklieden. Een specialiteit is de blikslagerij voor kinder speelgoed. Alle oude saTdinenblikjes en andore bussen uit de mesthoopen, worden daarvoor be steed de voorwerpen konden anders niet voor 10, 16 of twintig centimes verkocht worden. Deze tak van nijverheid is in handen van drie of vier groot handelaars vele honderdon werklieden en werk-, sters vinden er hun brood in, terwijl, daar er slechts een klein kapitaal toe vereischt wordt, een aantal werklieden nog voor eigen rekening fabri ceeren. Met wat werktuigen en wat afval maakt deze man weegscaaaltjes, die zij a 25 centimes per dozijn verkoopen, fluitjes a 10 centimes het dozijn, trompetten, serviesjes, koffiekannenzijne vrouw maakt het doosje, met glazen deksel, plaatst er in om watten «te garneeren,* dat wil zeggen, opdat het met minder voorwerpen toch gevuld zal schijnen, en de doosjes worden voor zestig of ze ventig centimes het dozijn verkocht. Sedert eenige jaren is de caoutchouc als artikel voor speelgoedfabrikanten zeer op den voorgrond gekomenmen maakt er poppen, dieren, ballen van, en alles goedkoopde bébé's en allen gaan iedor jaar bij honderdduizenden dozijnen over de grens. Vroeger kostte het beweegbaar speelgoed veel geld, maar hierin is men het binnenwerk steeds eenvoud'ger gaan maken, zoodat de wandelende muizen, en paarden met rijtuigen, die vroeger 12 a 15 francs kosten, nu voor 5 of 6 francs te krij gen zijn. Duurdere voorwerpen nog, en die niet tot het gebied van den eigenlijken speelgoedfabrikant be hooren, zijn die, welke met electriciteit werken men maakt ze met kunstig en sierlijk verborgen elementen, die vrij groote werking kunnen uitoe fenen de prijs van deze is echter nog altoos hoog en is niet voor veel vermindering vatbaar ook. Een «gebrekkig* man, die op den Rijswijkschen weg bij 's Hage den voorbijgangers «heil en zegen* toegewenscht had en zich voor 't ingezamelde geld een stevigen roes had gedronken, viel eindelijk nöer, en kon 't met zijn houten been niet verder brengen. De politie kwam hem met een brancard te hulp en wilde hem naar het bureau overbrengen. Toen bleek echter dat 's mans houten been slechts een «illustratie* was van zijn medelijden-wekkende persoonlijkheidmen nam hem 't been af en er kwam een stevig «natuurbeen* te voorschjjD, zóo flink, dat de beschonken bedrieger tamelijk wel tusschen de politie-agenten naar het commissari aat kon loopen. Als een buitengewone zeldzaamheid om dezen tijd van het jaar wordt uit Renkum gemeld, dat daar Woensdag een meikever is gevangen. Of het dier zich verbeeld heeft dat 't warm was Dubbele voornamen komen in Rusland niet voor, zegt men. Gelukkig, want als een meisje daar Dina Mietje heette, dan was zij haar leven niet zeker. Een Engelschman over de Chineezen. De Chi nees wordt als mensch geboren, leeft als een hond en sterft als een ezel. Iemand liet dezer dagen een advertentie plaat sen, waarin hij 1000 ter leen aanbood 5 pet., met driemaandelijksche aflossingen 50. Franco brieven, met ingesloten postzegels voor antwoord, werden ingewacht onder een opgegeven motto. Hij had voor deze annonce ongeveer 1,25 betaald. Zooals te begrijpen valt, bleven liefhebbers, vooral op 'teinde van het jaar niet achterwege, ten minste er kwamen 71 brieven aan zijn adres. De man nam de 71 postzegels daar behoorlijk uit en legde die bij de zijne, daar hij briefkaarten enz. ver kocht. Van de lOOO kwam natuurlijk niets, aau- gezien hij zelf niets bezat en big was op deze wijze weer wat verdiend te hebben. De wijze van elkaar Nieuwjaar toe te wenschen verschilt bij de volkeren al naar hun landaard. De Engelschman zegt koel: «a good New-Year!* de luchtige Franschman«Tuut ce qui peut vous faire plaisir,* de smaakvolle Italiaan «Buon dï e buon anno!* de opgewonden Duitscher«Prosit Neujahr,* de bedachtzame Nederlander «Alles wat wenschelijk is!« en is het een gestudeerd persoon, dan heet het: «Omnia fausta.* Op het platte land daarentegen, zoowel bij ons als in Vlaanderen, daar klinkt nog de gulle zogenwensch «Ein gelukzalig Nieuwjaar Iemand die de Gourant las, zonder zich aan de kolomlijnen testoren, verkreeg de volgende curio siteiten Ras zuivere demi-saisons en overjassen aanbevolen door vele professoren voor Nieuw jaargeschenken. Ontvangen kloeden en tapijten in verzegelde pakjes a 25 cents per 5 ona 17 jaar oud wordt te koop aangeboden voor een keukenmeid. Buitengewoon gesorteerd in alle mogelijke schadelijke insecten voorzien van 3 kamers met 20 percent korting. Con ditie gevraagd van zomermantels goed wa terhoudend met 15 jaar garantie voor het goed blijveo. Spmzen en zoemleeren met afzonder lijke slaapgelegenheid, te huur gevraagd. Een flinke dienstbode eenig in Nederland bekroond te Amsterdam gebonden in rood linnen band a. 1,90 te koop aangeboden. In Engeland is een boek verschenen over «Het bier uit den bijbel* (Londen, Trübner). Het is geschreven door een theoretisch brouwer, die te Caïro eene brouwerij is gaan inrichten, en toen de Egyptische giststoffen heeft bestudeerd. Hij ziet in den zuurdeesem van Exodus XII19, 20, Machmetzeth* genoemd, eene soort van bier, een eetba.-.r gegist deeg, van dezelfde soort als de «boosa,* een Egyptisch «bierbrood* van den tegen- woordigen tijd. Naar het schijnt ateu dus de oude Hebreërs zich een roes aan met dit deeg, gelijk men met rhumgelei zou kunnen doenvandaar het verbod in Exodus XII. De «Freis. Zeit.« weet te vertellen van een, die bet hart zijner moeder in zijn portemonnaie had. Het was een voorname jonge Griek, die reeds langen tijd tot de klanten behoorde van een wel bekenden boter- en kaashandel te Berlijn en er smaak in vond, hetgeen hij aan boter en kaas enz. noodig had, eiken dag in hoogst eigen persoon te komen halen. Onlangs verscheen hij weder in den winkel en wel tegen zijn gewoonte zeer neerslachtig. Hij vertelde den winkelier, dat hem een zwaar, onher stelbaar verlies had getroffen hij had namelijk zijn portemonnaie verloren. De portemonnaie bevatte een groote som gelds dat kon hem echter niet veel schelenmaar ze hield ook een kleinood in, dat hem boven alles dierbaar was. Gelukkig en toevallig was er den vorigen dag in den winkel eene portemonnaie gevonden, die nu bet eigendom bleek van den jongen Griek. Deze was buiten zich zelve van vreugde, «want,* zeido hij en haalde een opgevouwen stukje papier uit een der vakjes te voorschijn, «hierin is het hart mijner moeder.* Voorzichtig ontvouwde hij het papier en toonde zijn schateen weinig asch. Een beroemd geneesheer zeide eens: «Er zijn twee soorten van patiënten die men nooit zal kunnen genezen, n.l. de blinden en de dooven.* Gelukkigerwijze vergiste zich de geleerde man, want de dooven hooren tegenwoordig met behulp van de kunstmatige trommelvliezen van den heer Nichol son. 4, rue Drouot, Parijs. Tegen toezending van 12Vs cents ontvangt men franco de uitleggende brochure van 80 bladzijden. 'sHEETOGENBOSCH, 31 Doe. Op de heden (Maandag) gehouden markt van vette kalveren waren aangevoerd 192 stuks. De prijs was le kwal. van 0.56 tot 0.60; 2e kwal. van 0.52 tot 0.56 3e kwal. van 0.48 tot 0.52 per kilogram. Er bestoud veel handel, zoodat spoedig al het aangevoerde was opgeruimd. De prijs der boter was 0.90 a 1.14. Met Februari of Mei wordt gevraagd: van den P. G. Adres in persoon bij Mejuffrouw VAN DER MOOREN, Wijksche straat, Keusden. gevraagd op «Dagblad v. Z.-Holland*, 's Hage, le dag; «N.-Rotterdamsche Courant* en «Nieuws van den Dag, 2en dag. Te bevragen bij den Uitgever dezes. tegen de minst mogelijke prijzen, alsook alle soorten P1TRIET, BAMBOES eu MALAKKA- STOKKEN, bij De Notaris A. J. REUMER te Alm- ^kerk, zal aldaar op telkens des voormiddags ten 11 ure, ten herberge van A. v. Gool en de kind. Dekker, voor de erven van Mej. A. v. d. WETERING, Wed. Jan Kolf, aan den Verlaatschendijk te Almkerk, Bij den ondergeteekende zijn alle merken der Wijnen en Cognac der Heeren Van Rijn te Kaap stad voorbanden, tegen dezelffle prijzen als bij de Hoofdagenten. Proef kistjes van 12 halve fleschjes diverse mer- keu a, 8.50 per postwissel. Prijsconranteu verkrijgbaar. Eenig Agent voor Z.-Bommel, Hensden en Omstreken. Drie Trompetterstraat, nabij de Haven, te Ileusden levert steeds a Contant t aan liet pakhuis afgehaald, ALS: Louis de mm. MAATSCHAPPIJ VAN voor het Koningrijk der Nederlanden. Directeur: Jhr. P. J. van der Does de Wiilcbois. Agenten in het Land van Heusdeu en Altena, de Langstraat eu de Bommelerwaard, EethenM. A. Boll GorinchemC. J. Loeven Geertruiden- berg N. Mejjers Heusden: W. Posthumus en G. H. MalingréKaatsheuvel: P. van Dortmond Gz. SprangJ. Dorrenboom SleeuwijkL. J. W. Struik; Vlijmen: A. van den Tillaart Jr.; Woudrichem: R. Roomer; Waalwijk: A. J. M. Verbunt van Over boek WaspikJ. Tennen Zalt-BommelJ. F. M. van Boeckel. Correspondent te DussenAnt.. v. Honsewijk. p. dolk zoon. Catliudraal-, Mat-, Greribd-, Eugelsch Gegroefd-, Geruit-, Carré-, Geslepen en andere ROZETTEN en RANDEN. GLAS-ASSURANTIE. STOPVERF. DAGLICHT-REFLECTORS.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1887 | | pagina 3