BUITENLAND. BINNENLAND. kerk in de leer is geweestOp oorspronkelijkheid kan deze wending van het conservatieve kabinet in elk geval niet bogen. Het is blijkbaar de Iersche quaestie welke oorzaak is van deze tweeslachtigheid, welke aan dit zoogenaamde coalitie-kabinet niet een langdurig bestaan kan verzekeren. De hoop van Oostenrijk dat het in het conser vatieve Engelsche kabinet een machtigen stenn zon vinden in zijne anti-Russchische staatkunde, is nu ook deerlijk gefnuikt. De Bulgaarsche deputatie, door de staatslieden te Londen zoo vleiend ontvangen, zal dan ook weldra, als zij in haar vaderland terugkomt, de ervaring opdoen welke de Transvaalscbe in Neder land kreeg: dat woorden geen daden zijn. (9 De Russische Regeering heeft met een Parijsche firma een contract gesloten tot aanleg van het Perekop-kanaal in de Krim, waartoe 25 millioen roebel zullen vereischt worden. Het Journal de St. Petersbourg» is van oordeel dat de pogingen om den terugkeer van Alexander van Bat ten berg te bewerken, de botsingen slechts zouden Kunnen vermeerderen en den vrede versto ren, weshalve ook buiten Rusland dergelijke pogin gen niet zouden worden gesteund. Uit Sofia meldt men dat de volksbeweging ten gunste van prins Alexander toeneemt. De meeste leden van de Sobranje verklaren dat prins Alexan der moet herkozen worden, al zij het bij wijze van protest tegen de candidatuur van den prins van Mingrelië. Aan de »Daily News» wordt uit Belgrado ge meld dat de Russische agent verklaard heeft, dat de eenige vreedzame oplossing der Bulgaarsche quaestie bestaat in het aannomeu der candidatuur van den prins van Mingrelië. De herkiezing van prins Alexander zou onmiddellijk het bezetten van Bulgarije door Russische troepen ten gevolge hebben. De in Nederland zeker gegronde klacht dat 90 pCt. van de zoogenaamde werkeloozen liever bede len schooien» in hun sBargoensch» dan werken, wordt gedurig ook in Engeland gehoord. Zoo vermeldt thans de werkopzichter eener Lon- densche wijk, dat hij op den duur gemachtigd is om duizend man aan het werk te houden, maar dat het hem zelden gelukt er meer dan 200 bijeen te krijgen. Bij het wegruimen van de sneeuw te Londen heeft men in hot Westend oen nieuw werktuig (een sneeuwvernieler) gebruikt, dat voor eenigen tijd door een fabrikant, Lyons, is uitgevonden en goede diensten bewees. Die sneeuwvernielerbestaat uit een zestal bak ken, welke verbondon zijn met een oven, waardoor aanhoudend verwarmde lucht stroomt. De sneeuw wordt in die bakken geschept, smelt spoedig en vloeit als water weg door do afvoerkanalen van do straat, waar het gemakkelijk verplaatsbare werk tuig staat. Op die wijze wordt veel bespaard aan kosten van wegrijden of anderszins vervoeren van de sneeuw naar open plaatsen, waar men haar langzaam liet wegdooien. Do heer Lyons berekent, dat het bestuur van het Narylobone-district door deze machine 8 96) per dag heeft uitgewonnen. In de Music-Hal te Londen treedt tegenwoordig de Iersche reus Mr. Brian O'Brien met vrouw en kind op, die zeker wel het zwaarste gezin van de wereld zijn. O'Brien is in 2853 te Belfast geboren en 7 voet 11 duim (Engelsch) groot; hij weegt 29G pond. Zijn vrouw Christina, geboren Dunz, een Wurlemburgsche, is 23 jaar oud, 7 voet 4 duim groot en weegt 313 pond. Het reuzenpaar trouwde in 1883 in de Duitsch-Evangelische kerk te Pittsburg in Pensylvanië en hun echt is gezegend met een knaap, hot eerste van reuzen afstammende levende kind! Het is thans 19 maanden oud en is tot-nog- toe niet buitengewoon grootalleen zijn gewicht is abuormaai en bedraagt 63 pond. De reuzenfa- milie werd onlangs door den president der Ver- eenigde Staten ontvangen en Barnum looft een prijs van 10,000 pond sterling uit voor wie een tweede dergelijk phenomeen weet aan te wijzen. Eon fabrikant uit Huil kwam dezer dagen te Bridlington buiten adem het statiou binnenloopen. Hij haalde juist den trein, waarmede hij vertrekken moest. Toen de trein te Driffield aankwam, vond men den fabrikant dood in het rijtuig zittende man had zijn krachten overspannen. Bij een wedstrijd op schaatsen te Swavesey, bij Cambridge, is de eerste prijs behaald door Fish Smart. In de kazerne te Portsmouth had een gasont ploffing plaats. De gasmeter sprong en een deel van het gebouw werd vernield 4 mannen werden gedood, 19 gewond en men vreest dat onder het puin nog 6 slachtoffers zullen worden gevonden. Bij Cardiff had een botsing plaats tusscheu het stoomschip Dragoman» en de »Duke of Connaught», dat op weg was naar Maryport. Laat tgenoemd schip zonk kort daarna en 14 man verdronken. De Dragoman» leed zwaar averij. De Prinses Maria van Wurtemberg, dochter van Koning Willem I van Wurtemberg en van de Grootvorstin Catharine (zuster van Paul I), is op 70-jarigen leeftijd gestorven. Zij was de weduwe van graaf Van Neipperg. Een Berlijnsch architect Boeckmann is door den Mikado van Japan belast met den bouw van een paleis voor den Keizer, een parlementsgebouw, een centraalstation en andere openbaro gebouwen te Tokio, die aan de Japansche hoofdstad een nieuw, modern aanzien moeten geven. De architect moet wer ken met Japansche materialen, hoofdzakelijk graniet, ijzer eu hout. Hij is voornemens voornamelijk den Italiaanschen renaissance-stijl te volgen, met de wijzigingen door klimaat en omgeving gevorderd. Het bestuur der mijnen in Saksen heeft b slo ten de exploitatie der twee zilvermijnen bij Frei berg te staken400 mannen zijn daardoor zonder werk. De vader van Gambetta heeft vergunning gege ven tot overbrenging vau het stoffelijk overschot van zijn zoon naar Parijs, op voorwaarde dat het een plaats krijgt in het Panthéon. Te Saint-Antoine, bij Grenöble, is dezer dagen een kastanjeboom omgewaaid, misschien de oudste van heel Frankrijk. Hij was 25 meter hoog en zijn stam had een omtrek vau bijna tien meter. Naar men beweerde was hij in het midden der 15e eeuw geplant door een monnik van het klooster, waar van men te Saint-Antoine nog de bouwvallen ziet. De 34-jarige markiezin De Roys, de weduwe van den onlangs gestorven afgevaardigde, heeft zich uit het raam van haar woning geworpen. Zij stierf kort daarna. Men schrijft den zelfmoord toe aan verdriet. Zij laat vier kinderen na, waarvan het jongste 8 jaar oud is. Volgens bericht uit Mons (Bergen) van 4 dezer, heeft er des morgens in de mijn van Escouffiaulx onder Horuu, een ontploffing van gas plaats gehad, tengevolge waarvan 38 mijnwerkers terstond ge dood en 4 zwaar gewond werden. Men schrijft de oorzaak toe aan het breken eener lamp. Ten 4 ure 's namiddags had men nog pas 12 lijken gevonden. Bij den brand in het paleis Odescalchi te Rome werden 14 vertrekken vernield. Al de diamanten van de Prinses, een groote verzameling oud aar dewerk en een kleine Raphaël gingen verloren. Het paleis was niet verzekerd. De brand ontstond bij het aansteken van de lichten van den Kerst boom, in de nabijheid waarvan een gazen sluier hing; deze vatte vlam. Door don hevigen wind breidden zich de vlammen met groote snelheid uit. Dinsdag morgen heeft bij Tiffin, op den Balti moreOhiospoorweg, (New-York), een botsing plaats gehad tusschen een passagiers- en een goederen trein. Beide treinen werden volkomen vernield. Reeds zijn 19 dooden onder de puinhoopen gevon den. Velen zijn gekwetst. In Nieuw-Caledonië zijn door de aanhoudende regens de rivieren buiten haar oevers getreden een groote uitgestrektheid lands is overstroomd. Het Suez-kanaal zal over eenige dagen 's nachts met behulp van electrisch licht bruikbaar zijn, waardoor do doortocht van schepen 24 uren zal worden bespoedigd. In de wateren van Tunis is het Engelsche stoom schip »Connaught« op een rots gestooten en ver gaan 23 man van de equipage werden gered. Het bericht, dat aan Natal de keus is gelaten tusschen autonomie en inlijving bij de Kaap, wordt officiëel tegengesproken. In Soedan moet weder een Mahdi zijn opgestaan. Moge zijne heerschappij van korten duur zijnHet opstaan van een Mahdi toch is in den regel het sein tot den oorlog. BEKENDMAKING. Burgemeester en Wethouders van Heusden bren gen ter openbare kennis, dat door het college van regenten der Godshuizen alhier machtiging is ge vraagd tot onderhoudsche verhuring van 1. Een perceel bouwland onder Genderen, ge naamd »de Gier», groot 1,37,00 H. A. kadastraal bekend gemeente Eethen c. a. Sectie C. no. 206 voor den tijd van 7 jaren aan J. van den Heuvel Hz., te Genderen; 2. Een woonhuis en erf met schuurlje, kook huisje en tuin, staande te Heusden achter de Ned. Herv. kerk, groot 0,08,37 H. A. kadastraal bekend sectie A nos. 876 en 877 voor den tijd van 6 jaren aan M. Hexspoor te Heusden, Verzoekende ieder, die vermeenen mocht, daar door in zijne rechten te zijn verkort, zijne bezwa ren vóór 15 Januari a. s. ter gemeente-secretaris in te dienen. Heusden, 4 Januari 1887. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Honkoop. De Secretaris, H, J. van Eggelen. HEUSDEN, 7 Jan. t Het schaatsenrijden is na de treurige scène van Zondag 11. niet geanimeerd. Ook de invallende dooi zal mede oorzaak zijn, dat althans dit ijs bijna ongebruikt voorbij gaat. De ijsclub alhier heeft, voorzichtigheidshalve, op verschillende plaatsen op de Maas en de Gracht een bordje doen plaatsen, waarop „gevaarlijk ijs.* Deze waarschuwing is ook nu niet overbodig, daar alle plaatsen, die met sluizen in verband staan, ge vaarlijk blijven. t ANDEL. De gemeenteraad alhier heeft be noemd tot gemeente-geneesheer Dr. Van Geijten- beek te Woudrichem en tot Ambt. v. d. Burgerl. Stand de heer M. de Eijter. t DUSSEN. In deze gemeente werden in 1886 geboren 52 mannen en 46 vrouwen, in de be volking-register ingeschreven 35 m. en 42 vr. totaal 87 m. en 88 vr., samen 175. Overleden 45 m. 50 vr. in de bevolking-register afgeschre ven 22 m. en 26 vr. totaal 67 m, 76 vr., sa men 143; zoodat de bevolking is vermeerderd met 20 m. en. 12 vr. samen 32 en thans be draagt 1416 en 1329, samen 2745. Er werden 16 huwelijken gesloten, waarvan 15 tusschpu jong- inans en jongedochters en 1 tusschen jongman en weduwe. t HAARSTEEG, 6 Dec. Verleden Dinsdag avond gaf het gezelschap „Oefening en Vermaak* bij de wed. P. Eekels alhier, eene tooneelvoor stelling. Jammer is het dat er te weinig ruimte was om de talrijke toeschouwers een geschikte plaats te verschaffen. Alhoewel het slechts de tweede maal was dat dit gezelschap eenige stuk ken ten tooneele voerde, heeft het toch de ver wachting van allen verre overtroffen. Het stuk „de Wees uit het gebergte*, drama in vier bedrijven, werd, ofschoon het vrij zwaar was, naar behooren uitgevoerd en belangstellend gevolgd. Het tweede stuk, „Joost Uilenspiegel*, blijspel in twee bedrijven, werd onverbeterlijk weerge geven en bracht herhaalde malen de lachspieren in beweging. Inzonderheid oogste de heer Th. van der Aa, die de hoofdrol vervulde, veel succes in. Ook het kluchtspel „Roode Sander, of het geheim van den Schoolmeester*, met zang in één bedrijf, liep goed van stapel en raakte menige gevoelige snaar. Alle lot moet worden toegezwaaid aan de leden van „Oefening en vermaak*, die getoond hebben dat zij de kunst meesterlijk verstaan, om het publiek aangenaam bezig te houden. Ofschoon het bestaan van dat gezelschap nog slechts een kort verleden achter zich heeft, mag het reeds bogen op flinke acteurs. Der Harmonie „Cecilia*, welke dien avond te genwoordig was, mag een woord van hulde niet onthouden worden. Schoone stukken voerde zij uit, zoodat ook zij krachtig heeft medegewerkt om het feest luister bij te zetten. Wij uiten den wensch dat „Oefening en Ver maak* zich moge verheugen in een langdurig be staan en hare leden steeds met denzelfden ijver mogen bezield blijven, opdat zij onze gemeentena ren nog dikwijls een genoegelijken avond zal kunnen bezorgen. t ZUILICHEM. De mazelen, die hier eenigen tijd geleden in vrij erge mate heerschten, zijn thans geheel geweken. Er heeft zich nu evenwel in het huisgezin van C. W. een geval van rood vonk voorgedaan. Wij hopen evenwel dat de ziekte geen verdere uitbreiding zal hebben. t Onder de velen die zich hier Dinsdag met schaatsenrijden vermaakten, zag men er verscheidene op vrij onzachte manier met het ijs kennis maken, één zelfs zoo, dat hij eene lichte wonde aan het hoofd bekwam. De lust scheen hem hierdoor ech ter nog niet ontnomen, want al spoedig zag men hem weer onder de vroolijke groepen de baan op en neder zwieren. t DOEVEREN. De WelEerw. Heer J. C. Six Dijkstra, beroepen predikant van Doeveren en Genderen, hoopt op 16 Januari a.s. te Doe veren zijn intreerede te houden. t WERKENDAM, 5 Jan. Gisteren had hier eene zeer geanimeerden wedstrijd op schaatsen plaats, uitgaande van de ijsclub alhier en waaraan personen boven de 18 jaar konden deelnemen. Van de 17 prijskampers waren de overwinnaren C. Van Houweniugen en B. Ruitenberg, die een verguld zilveren horloge en een sigarenkoker met goud gemonteerd ontvingen, terwijl nog aan de twee daaropvolgende nummers consolatie prijzen werden uitgereikt. t DALEM. Aan het hulpkantoor der poste rijen te Dalem zijn over 1886, 64 inlagen in de rijkspost-spaarbank gedaan, tot een gezamenlijk bedrag van f 365.75, terwijl 11 terugbetalingen plaats hadden, te zamen ten bedrage van f 1047. t WOUDRICHEM. Van 24 Dec. tot 1 Jan. werden er 24 winterzalmen gevangen en aan den afslag verkocht tegen f 1.57 a /'1.74deh. KG. "f Met oudejaarsnacht heeft zich een zeker persoon aan den Oudendijk, bij het afschieten van een pistool, de geheele hand verbrijzeld. „Elanor* eindigt in de „Spectator* eene schets, aan het oude jaar gewijd, met een woord aan 't nieuwe en zegt „De lezer is voldoende op de hoogte gebracht, maar bij den ingang van een nieuw jaar zou er nog veel te bespreken, veel te wenschen zijn. Het ergste dat wij in het vorige jaar hebben be leefd en dat wij in dit niet terug wenschen is dat lamme en verlamde ding dat men „malaise* noemt. Zet het gerust in goed Hollandsch over en noem het onlust. Alle andere bezwaren krij gen kracht door dit gevoel van onlust. Is er lust, wakkerheid, moed, werkkracht, dan worden zij wel overwonnen. Er zijn nooit of zelden tij den geweest waarin geen bezwaren bestonden, maar men heeft ze niet altijd zoo zwaar opge nomen of men had meer veerkracht om ze te weerstaan. Ik wensch ons allen dus lust toe en veerkracht. Alles kan voor wie 't wagen te on dernemen, zegt een spreekwoord van de Grieken, die somtijds toch wel iets hebben gezegd en ge daan wat der moeite waard is.* Door de rechtbank werden in 1886 207 fail lissementen uitgesproken of boedels in staat van kennelijk onvermogen verklaard. In het jaar 1886 zijn 3876 vreemdelingen over de grenzen des rijks uitgeleid. Op de begraafplaats te Grosthuizen (ongeveer 400 zielen) werd in den loop van 1886 slechts éen lijk (een kind van enkele weken), ter aarde besteld. De aanvoer op de veemarkten te Alkmaar in 1886 bedroeg 90289 stuks, tegen 86278 stuks in 1885 en 81056 in 1884. Op de kaasmarkt aldaar aangevoerd 19720 stapels, wegende 5,035,939 kilogr., tegen 18541 stapels, wegende 4,672,859 kg. in 1885. Yan het eiland Tessel werden in het jaar 1886 uitgevoerd 433 balen wol, wegende ongeveer 150,000 K.G. Voorts 400,000 kipeieren, 7594 schapen, 19,932 lammeren, 648 koeien, 46 ossen en 12 stieren. Te Edam neemt de kaasmarkt in bloei toe. Nadat reeds de laatste jaren de aanvoer was toe genomen, zijn in het afgeloopen jaar 136,500 kilogram meer ter markt aangebracht dan in 1885. Misschien heeft daartoe bijgedragen de bouw van de brug te Kwadijk wellicht is ook de te Edam gehouden Landbouw tentoonstelling in Aug. j.l. van gunstigen invloed geweest op het marktbezoek. Het voor eenigen tijd uitgesproken vermoeden, dat van de gelegenheid tot verzending per telegraaf van nieuwjaarskaarten geen druk gebruik zou worden gemaakt, schijnt bewaarheidvan verschil lende zijden gewerd ons althans de mededeeling, dat het gebruik dezer kaarten ver beneden dat van 't vorige jaar is gebleven. Toen was het een nieuwtjen u heeft men begrepen dat de briefkaart, waarbij men niet ge bonden was de uiting zijner wenschen tot een ze ker maximum van woorden te beperken, evengoed aan het doel beantwoordt. En dit voor slechts een derde van den prijs. Als een klein staaltje van de drukte aan de postkantoren, met het jongste nieuwjaarfeest ver oorzaakt, kan dienen dat door het postkantoor te Purmerend 45,000 zegels van 1 ct. zijn verkocht. Alleen door het postkantoor te Schagen werden 100,000 brieven, kaartjes enz. behandeld. Met den aanstaanden zomerdienst zal op eenige treinen van den Centraal-spoorweg de Westinghou- se-rem worden aangebracht. „Waarom slechts op „eenige* treinen?* De „Schippersvereeniging* te Terschelling heeft met het oog op den ellendigen toestand der vis- scherij op de Zuiderzee en de daaruit in alle visschersplaatsen ontstane armoede, aan den Mi nister van waterstaat enz. verzocht, vergunning te verleenen tot het gebruiken van allerlei visch- tuig om de Zuiderzee te zuiveren van alle on bruikbare visch, welke het intrekken van betere visch belet. Men beoogt eene proef op groote schaal, om zoodoende tot een zuiveren toestand te geraken bij de wetswijziging in 1888. Verder verzocht die vereeniging, eventuëel te bepalen in het belang van onze en van vreemde visschers, dat niet met zware trawls mag worden gevischt binnen een afstand van 12 Eng. mijlen van de kusten, Daardoor wordt voorzeker het vernie len van aas voorkomen en de teelt van edele visch ten krachtigste bevorderd. De bepaling is van internationaal belang. Nog steeds bestaat bij velen het geloof dat drenkelingen, tot de komst der politie, met de beenen in het water moeten blijven liggen. Daarom is het niet kwaad art. 450 van ons nieuw Wetboek van Strafrecht in herinnering te bren gen dat luidt: „Hij die getuige van het oogen- blikkelijk levensgevaar waarin een ander verkeert nalaat dezen die hulp te verleenen of te ver schaffen, die hij hem, zonder gevaar voor zich- zelven of andereu redelijkerwijs te kunnen duch ten, verleenen of verschaffen kan, wordt, indien de dood van den hulpbehoevende volgt, gestraft met hechtenis van ten hoogste drie maanden of geldboete van ten hoogste f 300.* -- t In Duitschland is men voornemen^ over te gaan tot kanalisatie van de rivier de Ruhr, van Witten tot Ruhrort. Dit vaarwater z«l bevaarbaar gemaakt worden voor alle soorten -Rijnschepen, behalve raderstoombooten. Eenige groote sluizen en andere kunstwerken zullen moeten gebouwd worden. t Door de Portugeesche regeering wordt de aandacht van belanghebbenden gevestigd op een door haar te houden aanbesteding voor de ver betering van de havenwerken te Lissabon. De raming der werken is f 29,160,000, terwijl de aannemer een borgstelling van f 1,458,000 moet hebben. De Staatscourant bevat hieromtrent nadere in lichtingen. t Door de afd. natuurkunde van de Kon. Aca demie van Wetenschappen is een voorloopig ver slag uitgebracht over de werking van de Lim- noria lignorum, het in den laatsten tijd veelvul dig in onze zeeweringen voorkomende schaaldier. Een aanzienlijk grondeigenaar in Overijsel heeft velen zijner huurders, wegens den nadeeligen prijs der landbouwproducten, 30 pCt. van de pacht kwijtgescholden.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1887 | | pagina 2