Üpir* Medelezers Bouwniaiiswoniiig, met 14.06.86 Hectaren best Vei- en Bouwland, D. BOE R BURGERLIJKE STAND. 323ste Staatsloterij. AANBESTEDINGEN. Gemengd Nieuws en Allerlei. MARKTBERICHTEN. ADYERTENTIEN. Vrijdag 14 Januari 1887, veilen en verkoopen: Boompjes 53, Rotterdam. kerknieuws, VERKOOPEN: Eene kapitale Verzending van VischEruit en Boter f DUSSEN, 5 Jan. Op de heden alhier gehou den botermarkt werden aangevoerd 187 kilo boter, Zij gold van f 0.85 tot ƒ1.11. Notaris STRUIJK VAN BERGEN, te Drunenzal op des voormiddags 10 uur, op het stuk op de Kuiksche heide onder Drunen, voor Vrouwe douairière De la Court, Ongeveer 100 koopen Connectiën in alle landen. Op de Rijkswerven te Amsterdam, Hellevoet- sluis en Willemsoord zal vooreerst, daar de te verwerken geldsommen geen voortdurendeu arbeid toelaten, een dag per week worden verzuimd, of „gebinkt," zooals 't in de werftaal heet. Alle tij delijke werklieden zijn op al de werven ontslagen. Weer een veteraan „afgelost." Te Nijmegen is in 87-jarigen ouderdom over leden Hendrik Coenradi. Op 15-jarigen leeftijd streed hij als soldaat onder de Hollandsche vanen op het slagveld van Waterloo. Hij was versierd met het zilveren kruis. Zijn vader, die als soldaat met het groote leger onder Napoleon naar Rusland uittrok, vond op de uitgestrekte Russische sneeuw velden den doodzijn broeder, muzikant bij dat leger, werd door een Russiscben kogel getroffen. Te Schermerhom hebben eenige jongens van sneeuw een huis gemaakt, met deur en raamop het dak wappert de Ned. vlag. Het huis is zoo ruim, dat er binnen zitplaatsen voor ineer dan 30 personen zijn. Vooral 's avonds brengen velen een bezoek aan het sneeuwhuis, dat dan uit-en inwen dig verlicht, een aardig effect maakt. De internationale wedstrijden op schaatsen te Slikkerveer zijn uitgesteld tot Dinsdag en Woens dag a. 8. Aan de groote hardrijderij op schaatsen te Leeuw arden namen 16 mannen deel. De prijs werd be haald door W. de Vries te Oenkerk de le premie door B. Kingma te Grouw, de 2e premie door M. Kingma te Grouw, de 3e premie door J. Dijkstra te Lekkum. Te Hardegarijp werd jl. Maandag een der eerste hardrijderijen op schaatsen in Friesland in dit jaar gehoudèn. Als mededingers hadden de beste hardrijders zich laten inschrijven. Wiebede Vries behaalde den prijs, terwijl Okke van den Berg de premie ten deel viel. Dat er bij het dichtvriezen van de Zuiderzee gevaar ontstaat voor de schipperij, bewijst het volgende aan de „Enkh. Crt." ontleende verhaal De vrachtboot „Enkhuizen" van den heer C. Bosman, varende tusschen Enkhuizen en Stavoren, onder stoom liggende, is in den nacht van 1 op 2 Jan. op uitnoodiging van de Enkhuizer veree- niging tot aanmoediging der redding van schip breukelingen uitgevaren, om hulp te bieden aan een in nood verkeerend vaartuig, dat, in het vaar water tusschen de Friessche kust en Urk in het ijs besloten, om hulp seinde. Kapitein Piscar, bijgestaan door den heer H. Kouwenhoven, had het genpegen, in den morgen van 2 Jan. omstreeks half vijf de tjalk „De vrouw Gerritje", schipper L. van As uit Huizen, behouden te Enkhuizen binnen te brengen. De schipper en zijn zoon, Donderdagavond van Blokzijl uitgevaren, waren al spoedig in het ijs bezet geraakt en hadden om hulp geseind aan de Lemsterboot, die hen dien avond op weinige meters afstand passeerde. Deze had intusschen geen hulp geboden. Sinds had den zij tusschen het ijs rondgedreven, tot zij Za terdagavond, al seinende en stakelende, op 9 voet water ten anker gingen, om niet te stranden en steeds het aandringende ijs aan stukken kloppende, om zich voor vergaan te behoeden. Kapitein E. Holm van de passagiersboot „Friesland" ontdekte op zijn eersten tocht, Zondag 2 Jan. van Stavo ren naar Enkhuizen, de Urker vischschuit no. 241 ter hoogte van „De Hofstede" in nood. Hij verliet even zijn koers en had de voldoening, het ranke vaartuig, met 4 koppen bemand, behouden te Enkhuizen binnen te brengen, zoo tijdig dat de overgevoerde passagiers nog met den trein kon den vertrekken. Betreffende het ongeluk aan het station te Maartensdijk, deelt de heer IL J. Kwint aldaar het volgende mede aan het „U. D. De waarnemende chef van R., waarschijnlijk door drukke bezigheden overstelpt, wilde zich bij aankomst van den trein van 9.33 uit Hilversum, nog op het laatste oogenblik over de rails naar het aan de overzijde gelegen perron begeven, maar gleed uit en viel, waardoor de trein over hem heen ging en hem het hoofd van den romp scheid de. Men moet zich verwonderen, dat derge lijke ongevallen hier niet meer gebeuren. Met het personeel aan het station is het aller treurigst gesteldeen chef en één assistent, de laatste met een houten been, zijn belast met den dienst, bestaande in het geven van kaartjes, het telegrafeeren, het houden der administratie, het afroepen, sluiten der boomen en het bewaken van den overweg (dit laatste laat veel te wenschen over), het omzetten der wissels enz. enz., en dat aan een station, waar dagelijks ruim 20 treinen ophouden en jaarlijks tusschen de 30 en 40 duizend passagiers op- en afgaan. Het is waarlijk hoog tijd dat de Holl. Maatsch., die ten behoeve van hare administratie een paleis bouwde, zich de on kosten van eenig meerder personeel aan het station alhier getroost. Aan het Centraalstation te Amsterdam geraakte een persoon, die haastig kwam aanloopen om een pakje over te geven aan iemand, die in den ver- trekkenden trein zat, met den voet beklemd tusschen de loopplank van den trein en het perron. Hij werd een eind weegs door den trein meege voerd, met het gevolg dat hij zeer ernstig ge kwetst naar het gasthuis werd gebracht. Te Maartensdijk wilde een adsistent bij den spoorweg, die dienst deed als chef, nog even voor den aan komenden trein over de rails loopen, doch werd door de locomotii-f gegrepen, geraakte onder den trein en werd verbrijzeld. Van den gemengden goederentrein, no. 550, ontspoorde te Voorst Maandag eer. personenrijtuig, ten gevolge van den onjuisten stand van een wissel. Alleen eenig oponthoud werd er door veroorzaakt. Te Nij megen is een 17-jarig jongeling, die zich met andere knapen op het Kelfkensbosch op het be- vrozen sneeuwveld met. glijden vermaakte, gevallen, waardoor een hersenschudding ontstond, die den dood ten gevolge had. Een doof man is door den stoomtram te Oostburg overreden. Kort daarna gaf hij den geest. Het lijk van den secretaris en ontvanger van Willemstad, den heer P. De R., is onder 't ijs gevonden. Waarschijnlijk is hij door een ongelukkig toeval te water ge raakt. Te Beekbergen is een boerenknecht bij 't nieuwjaarschieten zoodanig aan het hoofd ver wond, dat hij, zoo hij er 't leven al afbrengt, zeker het gezicht zal verliezen. Een man viel te Wilder bij het snoeien van een boom uit de takken en overleed kort daarna tengevolge van de inwendig bekomen kwetsuren. Zondagavond omstreeks 10 uren werd in de nabijheid van Winschoten, op den weg naar Oude Pekela, een boerenknecht, met zijn meisje aan den arm wan delende, achtervolgd door twee mannen. Hierover ontstemd, gaf hij zijn ongenoegen luide te kennen, dreigende te zullen schieten, ingeval zij naderbij kwamen. En ras de daad bij het woord voegende, keerde hij zich om en loste uit een revolver 2 schoten, waardoor een der mannen doodelijk in de borst getroffen werd. De moordenaar is in arrest. De kleermaker J. B. is in de sluis van het Noord willemskanaal te Assen verdronken. In de kerk der Ned. Herv. gemeente te Baren- drecht is een begin van brand ontstaan en spoedig gebluscht. Zekere T. v. R. kwam, even na middernacht op Nieuwjaar, uit een herberg aan den Leidschendam en viel voor de deur dood neer. Onder Eater, gemeente Wierden, heeft zich met Nieuwjaarschieten een jongeling zoo danig aan de hand gewond, dat deze vermoedelijk zal moeten worden geamputeerd. Een acteur te Amsterdam, die in den Oudejaarsnacht een wat al te realistische rol speelde in een tapperij op de Keizersgracht en den tapper met een ge laden revolver dreigde, is gearresteerd. Zon dagmiddag zijn op de Kralingsche plas twee per sonen, die zich met schaatsenrijden vermaakten, er door gezakt. Een hunner, een matroos, moest zijne waaghalzerij bijna met den dood bekoopeu. Dicht bij Alem, in Noord-Brabant, ligt in de rivier een groote baggermachine. De 8 werk lieden bleven er des nachts steeds op slapen. Donderdagochtend zeer vroeg ontwaakte plotse ling een der werklieden door een gevoel van koude en ontdekte dat het water tot aan zijn bed stond. Hij wekte zijne kameraden en allen ontkwamen, zonder iets te kunnen redden, in een bootje. Slechts een hunner, die achterbleef, vond door verdrinking den dood. Men verdiept zich in gissingen, hoe het mogelijk is geweest dat de kolossale machine lek werd. f Dussen. Geboren: Marinus, z. v. G. Schalken en P. Vorbunt; Johanna Theodora, d. v. E. de Ronde en J. F. van Biesen Clasina Margaretha, d. v. W. van Meerten en H. Dekker; Johannes, z. v. C. van Tilborg en J. Hermans; Gerardina Johanna Maria, d. v. J. Meijers en C. BlokAdriana Elisa beth, d. v. A. C. Raams en H. de Rooij. Overleden: P. Kivits jd., 49 j.J. T. van Biesen, 20 j., echtg. van E. de Ronde; J. A. Klaas - sen, d., 3 m.; A. T. Verbut, d., 8 m. t Hedikhuizen, van 30 Nov. 31 Dec. Geboren: Hendrikus Petrus Johannes, z. v. Hendrikus Prinsen en Elisabeth Damen Cornelis Harius, z. v. Cornelis van de Griend en Marii de Baaij. Overleden: Johannes v. Osch, 39 j.Elisa beth v. Herpt, wed. van Theodoras v. deGriendt, 86 j.Kornelia v. Hemert, 14 j.Adrianus Kip ping, 5 j.Adriana de Raad, echtg. ven Johannes v. d. Linden, 33 j.Johannes de Wijs, echtg. van Elisabeth v. Krugten, 74 j.; Antonie Deenen, wednr. van Johanna Maria v. d. Dungen. Beroepen .- naar Opheusden (cl. Tiel), J. L. Tichelaar, te Oud dorp (cl. Brielle). Toen ds. Brand van Zaamslag Zondag jl. als ringpredikant te Axel den dienst kwam leiden is hem door de kerkeraadsleden het beklimmen van den kansel belet. Van 10 tot 14 Januari zal in Frascati te Am sterdam een congres van de Nederduitsche Gere formeerde kerk (doleerende) gehouden worden. Besproken zullen worden de middelen die kunnen medewerken om het juk der synode af te werpen. Aan de orde is een verzoekschrift aan Z. M. den koning om vernietiging te vragen der koninklijke besluiten, waarbij de tegenwoordige synodale in richting geregeld werd. Ook zal onderzocht worden hoe de zaak het best gebracht kan worden voor den burgerlijken rechter. Het kerkelijke conflict heeft thans ook zijne in trede gedaan in de Herv. gemeente te Dordrecht. Drie ouderlingen nl. hebben hunne gehoorzaam heid aan de synode opgezegd en hunne betrekking als zoodanig neergelegd. In de vergaderiug van den algemeenen kerkeraad der Ned. Herv. gemeente te Rotterdam, heeft de voorzitter, ds. Lion Cachet, een voorstel gedaan tot scheiding uit hot synodaal verband. Discussie hierover werd door hem niet toegelaten. Nadat toen het voorstel met groote meerderheid van stemmen was aangenomen, kwamen eenige aanwezigen tegen deze handelwijze in protest. Daarop werd hun te keui en gegeven, dat, tengevolge van het zooeven genomen besluit, de kerkeraad was teruggekeerd tot de kerkorde van 1618, zoodat ieder, die daar mede niet instemde en alzoo onder de kerkorde van 1816 bloef, niet meer in deze vergaderiug tehuis behoorde. Voor hen bleef er dus niets anders over dan heen te gaan. Prijzen van 100 en daarboven. 4e Klasse. Trekking van 4 Jan. Prijs van 2000 no. 14799 1000 nos. 11699 en 12445; 400 no. 2791; 200 no. 15267 100 nos. 2550, 8888, 8902 en 20687. 4e Klasse. Trekking van 5 Jan. Prijs van ƒ25,000: no. 15234; ƒ5000: no. 1327 1500 no. 18283 1000 no. 12874 ƒ400: nos. 1C56, 12254 en 17112; ƒ200: no. 5191; ƒ100: nos. 2715, 4667, 10184, 11725, 11997, 14016, 20758 en 20796. 4e Klasse. Trekking van 6 Januarij. Prijs van 1000: No. 16499; ƒ200: no. 4748; 100: 14011. 's HAGE, 26 Jan. Het onderhoud van de schut sluis met bijbehoorende werken te Vianen, gedu rende 1887. Aanw. 17 Jan. Als een bewijs voor de sterkte van het ijs ver haalt het >Rott. Nbl.dat een melkboer met wa gen en hond en 4 groote kannen met melk aan de Rotte-brug bij het Hofplein van den wal in de Rotte tuimelde, zonder de geringste opening in de bevroren rivier te makende gestorte melk was in eon oogenblik zoo gestold dat men ze bij stuk ken per kilo zou hebben kunnen verkoopen. Te Rotterdam wist een stier die naar de markt geleid werd, op den Goudschon Singel bij de Jon- kerfransstraat aan zijn geleider te ontsnappen en liep op het ijs. De vloer scheen voor hem nog niet stevig genoeg te zijn, er lagen nog geen balken onder, zou men zeggen, want hij zakte er door en het einde der geschiedenis was dat hij verdronk. Later werd hij met voel inspanning en moeite op het droge gebracht. Het Handelsbladplaatst de mededeelingen van den inspecteur van het geneeskundig staatstoezicht in Zuid-Holland over den toestand der landsdruk kerij onder het hoofd: Kinderarbeid.® Is dat een satire op het werk dat daar wordt geleverd Wegens den hoogen prijs, waarvoor bij de aan besteding werd ingeschreven, is door den Minister van Oorlog bepaald, dat in 1887, in plaats van grauwe erwten, bruine boonen zullen worden ge geten door de korporaals en minderen. Op die wijze moet het oorlogsbudget dalen Volgens een der Haagsche couranten is tot hoofd eener school benoemd de heer MULO. Bij ver gissing had de redactie uit de gebruikelijke aan vangletters van Meer Uitgebreid Zager Onderwijs den naam van den bovengenoemde gelezen. Een man van 't vak. »Mijn Heer!®schreef een boekhandelaar te M. dezer dagen aan een be- j kend uitgever sdaar ik de leverantie van eenig! schoole heb en met de bestelling nog niet op de j hoogte ben welke uitgevers het zijn zoo verzoek jj ik u of u zoo goed zou willen zijn een Present) exempl. te zenden dan ben ik op de hoogte welkj boek u uit geeft. In af wachting u Vriend J. v. d. P.® f Heb je gehoord, Pietl dat onze kapitein giste-* ren getrouwd is? Heusch! wel dat doet me plezier; dat had ik] dien lammeling al lang van ganscher harte ge-| gund. Wanneer eet jullie van middag, Marietje? vroeg| tante. Als u eerst weg is, heeft moeder gezegd, luidde! het antwoord. Politie-agentDoorloopen, menschen! Doorloo-^ pen! Als alle lui nu hier eens bleven staan, hoe] kan dan de rest passeeren Ben in lompen gehulde vrouw, beschuldigd van jj diefstal, stond daarvoor terecht. De rechter voegde haar toe: »Nu, vrouwtje, ge hebt de acte van beschuldiging?! gehoord; hebt je nog iets tot je verschooning?® »Och uee! rechterlje lief,® antwoordde de vrouw, »al wat ik bezit heb ik an me lichaam.® Een reiziger iu drogerijen, die door zijn vriendenj in de wandeling dokter genoemd werd, maar zichj die benaming niet van iedereen liet welgevallen,! werd eens door een jeugdigen grappenmaker aan-| gesproken met de vraag: Dokter, ik heb het mondzeer, weet je daar soms| een middel voor?® iJawel,was het antwoord, »je moet zien datf je er het klauwzeer bij krijgt, dan kunnen ze je| afmaken ten algemeenen nutte.® Aan een goedig, doch weinig ontwikkeld jong-l inensch, werd bij zekere gelegenheid gevraagd hoef oud hij was. Sesentwintig, g'leufk. Ja Sesentwintig. (Jaren natuurlijk). Is 't wel waar, jongen? vroeg men nu. Ja, jawelle was 't antwoord, mer vader is| aauwer, ja echt, vader auwer, haha. (Historisch.) Een man, die vermoedelijk met zijn tijd geen weg wist, heeft bij benadering berekend hoeveel ratten er wel te Parijs zijn. In het vorige jaar werden op de markten en in de slachtplaatsen 225.000 dier beesten gedood; door winkeliers 350.000door leerlooiers 100.000 en door particulieren 500.000. Door vergift kwamen 200.000 ratten om en de zuiveraars van gebouwen verdelgden 110.000, ter wijl de gewone sterfte onder de dieren op 100.000 wordt geschat. Als men bij deze getallen nog het getal voegt der kleine ratten, die door de grootere kameraads worden opgegeten, dan komt men, volgens onzen rekenmeestertot een geheel van ongeveer drie millioen. Uit mededeelingen, voorkomende in het Statisti cal Abstract relating to British India from 1873-- -74 to 188283® blijkt, dat in een tijdsverloop van acht jaren, van 1875 tot 1882, werden godood 30 olifanten, 12,938 tijgers, 27,335 luipaarden, 9828 beeren, 41,609 wolven, 10,161 hyena's, 56,650 an dere niet nader genoemde wilde diereu en 1,650,935 slangen. De meeste tijgers (574) werden in het jaar 1882 in Bengalen gedood, verder 316 in Assam, 278 in Madras en 256 in de Centrale provinciën. De luipaarden kwamen daarentegen in Madras het menigvuldigst voor, waar er in hetzelfde jaar 1205 werden gedood, terwijl in Bengalen 890, in de Centrale provinciën 507, in de noordwestelijke provinciën en Oudh 327 en in Bombay 220 werden ten onder gebracht. Beeren vertoonden zich hoofdzakelijk in de noord westelijke provinciën en Oudh (429), ook in Ben galen (258), verder in de centrale provinciën (216) en in Madras (215); wolven weder in de noord westelijke provinciën en Oudh (1798), in Punjab (1285) in Beugalen (1231) en in Bombay (394), hyena's in Bengalen en in de centrale provinciën (449 en 323) en mede in Madras en in de noordw. provinciën met Oudh. (289 en 254). De president schappen in welke over het jaar 1882 de meeste slangen werden gedood waren Bombay (262.348) en Bengalen (32,187). Het aantal menschen, dat door wilde dieren en slangen van 1875 tot 1882 werd omgebracht, be draagt 166,474, het aantal stuks vee 408,734. Dit wordt ook door do volgende statistiek uitgewezen Gedood door: olifanten 394 menschen en 203 stuks vee; tijgers 6740 menschen en 115,414 stuks vee; luipaarden 1844 menschen en 130.713 stuks vee; beeren 804 menschen en 4588 stuks vee; wol ven 4730 menschen en 87,154 stuks vee; hyena's 235 menschen en 15,717 stuks vee; andere wilde dieren 10,395 menschen en 31,941 stuks vee; slan gen 141,332 menschen en 23,007 stuks vee. f ZALT-BOMMEL, 4 Jan. Boter /0.35 ƒ0.45 per half kilo. Eieren 1.25/"1.50 de 26 stuks. t WAALWIJK, 7 Jan Op de heden gehou den markt was de aanvoer van voe weinig, de handel vlug. Aangevoerd werden 2117 KG. boter, die 0.92 a 1.11 per kilogram gold. gevraagd op Dagblad v. Z.-Holland®, 's Hage, le dag; »N.-Rotterdamsche Courant® en »Nieuws van den Dag, 2en dag. Te bevragen bij den Uitgever dezes. telkens des voormiddags ten 11 ure, ten herberge van A. v. Gool en de kind. Dekker, voor de erven van Mej. A. v. d. WETERING, Wed. Jan Kolf, aan den Verlaatschendijk te Almkerk, in perceelen bij biljetten omschreven. Expediteur en Agent. Speciaal ingericht voor

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1887 | | pagina 3