Woensdag 12 Januari EEN PLEIDOOI Uitgever: L. J. VEERMAN. Heusden. BUITENLAND. VOO®. Dit blad verschijnt eiken WOENSDAG en ZATERDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden f 1.Franco per post verhooging. zonder Sint-Nikolaas, Kerstmis en Nieuwjaar zijn voorbij, en met die dagen zijn, afgeschei den wat zij als gedenkdagen zijn, uren ach ter den rug, die door oud en jong in de geheele Christelijke wereld, lang met ver langen tegemoet zijn gezien, omdat oud en jong dan hoopten op de vervulling van lang gekoesterde wenschen. Het is iets eigenaardigs dat die da gen alle drie vallen in de kortste dagen van het jaar, in den tijd dat de natuur het onvriendelijkste is, om als het ware den mensch in zijne woning eene soort van ver goeding te geven voor hetgeen hem buiten die woning ontbreekt. Maar ook eigenaar dig is het, dat dezelfde gebruiken bij ver schillende volken op verschillende feest dagen vallen, dat de tijd van verrassingen en geschenken geven bij den Franschman, den Spanjaard en gedeeltelijk bij den Itali aan op Nieuwjaarsdag valt, dat de Noor, de Duitscher en de Engelschman en in na volging de Noord Amerikaan, daarvoor den Kerstdag nemen, en dat de Nederlander, de Vlaming en de Rus den zesden Decem ber voor den grooten dag houden. Wat daarvan de oorzaak moge zijn, laten wij anderen over te onderzoeken, wij hebben alleen met het feit te rekenen, en het feit ligt er toe. Zeker is het, dat de gebruiken bij alle drie de feesten op oud-Iieidensche overleveringen terugwijzen, dat aan geen van drie een speciaal Protestant of Roomsch- Katholiek karakter ten grondslag ligt en dat hij, die denkt dat de Kerstboom aan de Protestantsche en de Sint-Nikolaas aan de Roomsch-Katholieke christenen behoort, de plank verre misslaat. En toch hebben wij door hen, die voor den Kerstboom pro- poganda willen maken, dat dikwijls hooren beweren. Wat Kerstmis in Duitschland en Enge land is, weten wij genoeg. Illustraties die opzettelijk om het Kerstfeest in het licht gegeven worden, Kerstvertellingen met gre tigheid in onze taal over gezet, wij hebben ze alle onder de oogen gehad en het moet gezegd worden, de tijd leent er zich uit stekend toe. Op het eind van het jaar als er zoo min of meer staking of rust van werkzaamheden komt, als de familiën zich vereenigen, als de loop der gebeurtenissen van een geheel jaar herdacht wordt, dan is het de geschikte tijd voor verrassingen en geschenken. In Duitschland dan ook geen huis letterlijk zonder kerstboom, de denne- bosschen worden geplunderd en niet met wagenvrachten, maar met spoorwegladingen wordt het groene hout naar de groote steden vervoerd om daar een paar dagen vóór den 25sten op de markten verkocht te worden. Daar vindt ieder zijne gading naar de ge steldheid zijner beurs en op den Kerstavond is de sierlijk verlichte kerstboom het mid delpunt van het feest, waaraan ieder der huisgenooten zijne geschenken vindt. In het Mecklenburgsche, Denemarken, Zweden en Noorwegen staat ook de lichtende kerst boom als symbool van het nieuwe licht, dat in die dagen over de wereld is opgegaan, maar de geschenken bevinden zich niet aan den boomdie worden op even geheimzin nige wijze uitgedeeld als bij ons op Sint- Advertentiën 16 regels 60 ct. Elke regel meer 10 ct. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden ingewacht tot Maandag- en Donderdagavond 10 uur. Ingezonden stukken tot Maandag- en Donderdagavond 8 uur. Nicolaas avond, onder het woord Joel en Joelklap vliegen zij door de kamerdeur naar binnen en de meest grappige bijzonderheden worden er aan verbonden. De Kerstavond in de //Gedroogde kruiden'' van Frits Reuter geeft ons daarvan een hoogst aanschouwe lijk tooneel. De Kerstboom bij den Engelschman heeft weer een ander karakter. Bij hem is hij slechts een onderdeel van het feest en lang niet overal aanwezig. De Kersttijd tot en zelfs nog na Nieuwjaar is voor hem de tijd der familie-bijeenkomsten, waar allerlei spelen de hoofdrol hebben, en het geven van geschenken niet juist op den voorgrond treedt; de gebraden gans, de plumpudding spelen bij hen de hoofdrol bij den feestmaal tijd. De viering van het Kerstfeest in Ame rika (de Vereenigde Staten) heeft een half Duitsch, half Engelsch karakter. Lang heeft het Puriteinsch Godsdienstig volksgevoel daar die feesten tegengewerkt, omdat men het karakter van het heilige feest onbestaan baar achtte met wereldsche vreugde en we- reldsch genot. Maar ook dat is voorbij ge gaan en tegenwoordig worden er luide klachten aangeheven over de buitengewone verkwisting en weelde der geschenken. Zoo zelfs dat men ernstige pogingen in het werk begint te stellen, het overdrevene daarin tegen te gaan. Wat voor Engeland en Duitschland de Kerstboom met zijn cadeaux is, dat is voor Frankrijk en de Zuidelijke landen de Nieuw jaarsdag. Komt men nu in de groote steden, dan ziet men hier en daar de markten be dekt met houten kramen en kraampjes, zooals bij ons met de kermissen, dan ne men de winkels voor een veertien dagen extra-personeel in dienst om alle koopers naar eisch te kunnen helpen, dan is ieder een er op uit om zijne Etrennes voor vrienden en bekenden op te doen, om ze op den eersten Januari zelf uit tereiken. Hoe verkwisting ook daar een rol begint te spelen en de uitgaven al grooter en grooter worden, omdat de een bij den ander niet achter wil of durft blijven, is oorzaak, dat menig huisvader die dagen met schrik tegemoet ziet, omdat zijne beurs zooveel uitgaven niet kan lijden. De Sint-Nikolaasavond heeft een meer bepaald Nederlandsch karakter, hij is meer uitsluitend een avond voor de kinderen, dan Kerstavond en Nieuwjaar in andere landen. Wij zullen hier niet trachten een ver klaring te geven van het feit. Over Sint- Nicolaas is al zooveel en velerlei geschre ven, dat de geschiedenis of legende mag verondersteld worden aan allen bekend te zijn. Maar wel willen wij hier eene lans breken voor de instandhouding van dien feestavond en protest aanteekenen tegen de vervanging van dien avond vol genot voor de kleinen, door Kerstboom en Kerstge schenken. Dat de Kerstboom hier niet in- heemsch is, blijkt genoeg daaruit dat men hem nergens in de huizen vindt, dat men hem alleen vindt op Zondagsscholen, be waarscholen en in de groote steden in de winkels; dat hij niet het vereenigingspunt is, waarom zich de familie schaart en waar van allen wat verwachten. De goede Sint uit onze kinderjaren, die alles wist, die onze geheimen en geheimste wenschen kende, wordt bij de kinderen niet gemak kelijk verdreven door het weldoende Chris tus-kind, hoe ingeburgerd het Chri tus kind als weldoener ook moge zijn bij onze meer mystieke stamverwanten, de Duitsche broe ders. De statige gestalte van den goeden bisschop, gevolgd door zijn zwarten knecht, is voor ons en onze kinderendat kleine geslacht kan zich gemakkelijk voorstellen dat zoo iemand alwetend is, maar kinderen kunnen zich dat onmogelijk voorstellen van den stichter des Christendoms, wiens zen ding zij nog niet begrijpen en die zij zich wel als kind, maar niet als weldoener kun nen voorstellen. Daarom geen naaperij van Engelschman of Duitscher. Al is het voor beeld nog zoo goed, naaperij, waarbij aan het volkskarakter, aan den volksgeest wordt tekort gedaan, is nooit goed. Zoo min wij er aan denken de Fransche Etrennes hier inheemsch te maken, evenmin moeten wij dat probeeren met den Duitschen Kerst boom alles wat een volk met verlooche ning van eigen karakter van vreemden over neemt, verlaagt dat volk. Onze oud Ne- derlandsche Sint-Nikolaas moeten wij hoog in eere houden. cusdra en Altcna, Dl RliSLESW, Een belangrijke tentoonstelling van oude en nieuwe schilderijen is nu in het «Paleis voor Fraaie Kunstente Parijs geopend, ten voordeele van de overstroomden in Zuid-Frankrijk. De eigenaars van bijna alle voorname verzamelingen hebben hun ne kunstwerken daarvoor afgestaan. Er zijn vooral veel stukken uit de oud-Hollandsche en Vlaamsche school, van Rembrandt, Ruysdael, Hobbema, Frar.s Hals, van Dyck, Rubens, enz. In de Fransche stad Clermont Ferrand heefs ge durende de laatste drie maanden een zeer hevige typhus-epidemie geheerscht. Er kwamen daar in dat tijdsverloop 1800 gevallen voor onder de bur gers (de stad heeft 40,000 inwoners) en 400 go- vallen in de kazernen. De sterfte was het grootst onder de recruten en in het algemeen ouder pa tiënten tusschen de 15 en 25 jaren. De doctoren Brouardel en Chantemesse zijn naar de bezochte stad gegaan, om een onderzoek naar de oorzaken der epidemie in te stellen. Zij meenen die te moeten wijten aan het driukwater en nemen monsters daarvan mede naar Parijs, om die schei kundig te onderzoeken. Te Parijs is eene vijf-en-twintigjarige vrouw, Eveline Rappy, van Engelsche afkomst, die een groot hótel in de nabijheid van het Saint-Lazare-station bewoonde, in hechtenis genomen. Deze vrouw, wel ke zeer schoon moet zijn, maakte er in overleg met eene andere, een Lindsy, haar werk van, door schoon klinkende advertentiën personen tot huwelijken te verlokken, welke te Londen gesloten werden en waarna zij met de kostbare bruidsgeschenken enz. zich geregeld uit de voeten maakte. Zelfs zeer be kende en hooggeplaatste personen hebben zich op die wijze laten oplichten. De dames hielden keurig boek van hare slachtoffers en den sedert twee jaren gewonnen buit. De schoone Eveline heeft den rechter van instructie alles bekend en is met hare vriendin en handlangster in verzekerde bewaring gebracht. De telephonische verbinding van Parijs met Brussel zal geschieden met behulp van bronzen, in plaats van ijzeren draden, die veel beter geleiders zijn. Deze zouden dan tevens voor telegraphische verbinding dienen. De dames der hooge aristocratie te Rome heb ben den Paus met Nieuwjaar een tapjjt aangebo den, waaraan men slechts mocht medewerken op voorwaarde van voor iedere 50 steken oen franc bij te betalen. Toch was de deelneming zóó groot, dat een aanzienlijk getal dames die zich aanmeld den, moesten afgewezen worden, Verscheidene da mes hadden vooruit ingeteekend voor groote ge deelten van het tapijt. Het werk zwierf ongeveer negen maanden lang door de Romeinsche boudoirs. Het tapjjt is den Heiligen Vader aangeboden door eene deputatie van gelijk gekleede jonge meisjes. Ook te Weenon begint men nu het gebruik van snelwielers voor de postboden bij hun tochten door de stad in te föeren. Mevr. Seebach is voor 30.000 Mark voor éen jaar aan het «Deutscbes Theater* te Berlijn geën gageerd, met 2 maanden vacantie. De vermaarde waterval van den Rijn te Schaff- hausen heeft in gevaar verkeerd van door practisch gebruik bedorven te wordon. De firma Neher Zn., te Laufen, had namelijk het plan gevormd, het water van den Rijn op dat punt te gebruiken als beweegkracht (15.000 paardenkrachten, naar zij berekent), voor de werktuigen in hare fabrieken. Dat plan verwekte echter een storm van ver ontwaardiging in het land en de Regeering van Schaffhausen heeft een dergelijk gebruik van den waterval verboden, wegens de «ideale belangen* en ten behoeve van de «Vreemdelingen-industrie,* om den waterval zijne aantrekkelijkheid voor de vreemdelingen te doen behouden. Voor eenige dagen is te Intra in Italië, in den ouderdom van 97 jaar, de laatst overgebleven tijd- genoote overleden van het Napoleontische helden tijdperk de markiezin Beatrice Meraviglia Mante- gazza. Door hare buitengewone begaafdheden het middelpunt uitmakend van de eerste kringen van Milaan, kwam zij in aanraking met al de voor naamste personen van dien tijd, Napoleon niet uit gezonderd. En daar zij tot op het laatst den hel derzienden blik en levendigen geest behield, die haar in bare jeugd kenmerkte en zij geheel vervuld was met do gebeurtenissen, welke zij in hare jeugd had zien afspelen en de personen die zij daarin had zien optreden, was zij tot het laatst toe zeer ge zocht en laat haar dood een groote leegte achter. Te Distre, bij Saumur, werd een jongman begra ven. Op den weg van de kerk naar het kerkhof hoorde men een licht geklop tegen de doodkist, maar de dragers zetten hun tocht voort. De kist werd in de groeve neergelaten en men begon aarde er op te werpen. Opnieuw deed zich geklop hoo ren. Er was thans geen twijfel meer mogelijk, maar de kist weer uit de groeve halen, den maire gaan roepen, dat alles kostte tijd en toen de deksel van de kist was verwijderd, was de jonge man werke lijk een lijk. Het lichaam was nog warm. De ongelukkige was eerst levend begraven en daarna gestikt. Volgens de «Correspondencia* zijn te Madrid niet minder dan 30,000 personen ziek tengevolge van den strengen winter. In Zwitserland ligt de sneeuw tot verscheidene meters hoogte op de bergen en uit verschillende steden van dat land worden ongelukken gemeld, door sneeuwvallen veroorzaakt. Alphonse King, te New York, die schoenen heeft uitgevonden waarmee men op het water kan loo- pen, heeft dezer dagen een tocht van Badlow's- eilaud naar de «Battjgrij* gelukkig volbracht. Hg had tot aan Brooklyn willen bandelen over het water, maar hij zag, om het onstuimige weder, ran

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1887 | | pagina 1