Buitenlandsch Overzicht. BINNENLAND. dit plan af. Zijn poging om de Niagara over te wandelen is indertijd jammerlijk mislukt en uit vree3 dat de tocht weder niet goed zou gaan, deed hij zijn waterwandeling nu in den vroegen morgen, ten aanschouwe van slechts vier personen, die hem in een schuitje volgden. Ditmaal echter ging het goed. (10 HEUS DEN, 10 Jan. De postbode S. Varossieau van Dussen op Heusden, heeft met ingang van 1 Januari 1.1. eene tractementsverhooging ontvangen van ƒ50. Ook de postbode-besteller van Berkel, loopende tustchen Drongelen en Eethen, heeft eene gelijke tractements- verhooging ontvangen t BAARDWIJK, 6 Jan. De bevolking op 31 Dec. 1885 bedroeg 821 m. en 779 v., totaal 1600 zielen. De vermeerdering door geboorte bedraagt in 1886 27 m. en 26 v.door vestiging in de ge meente 50 m. en 56 v.de vermindering door sterfte is 20 m. en 15 v. en door vertrek uit de gemeente 46 m. en 60 v. De bevolking dezer gemeente bestaat dus op 31 December 1886 uit 838 m. en 786 v., totaal 1624 zielen. t DRONGELEN. De bevolking dezer gemeente Ao. Po. 31 Dec. beliep 460 inwoners. In ge noemd jaar werden geboren 8 m. en 3 vr., over leden 4 m. en 5 vr., levenloos aangegeven vertrokken 12 m. en 12 vr., ingekomen 11 m. en 10 vr., huwelijken 3 t DEWERKEN, ca. 10 Jan. De bevolking dezer gemeente is in 1886 met 4 m. en 1 vr., samen 5 vermeerderd. Op 1 Jan. '86 bedroeg het zielental 2564. t EETEN, c.a. Op 31 Dec. jl. bedroeg de be volking dezer gemeente 527 m. en 454 vr., samen 981 zielen. In 1886 werden geboren 14 m. en 20 vr., overleden 9 m. en 15 vr. Ingekomen van andere gemeenten 19 m. en 26 vr. en vertrokken 17 m. en 20 vr. Het aantal huwelijken beliep 7. LANGSTRAAT, 7 Jan. De handel in hooi lijkt in de tegenwoordige dagen levendiger, dan hij wer kelijk is. Er heeft nu en dan slechts aflevering plaats van de partijen, die vroeger gekocht wer den, omdat de weersgesteldheid zulks eerder ver hinderde. Enkele partijtjes van de beste qualiteit werden echter deze week nog voor 28 per 1000 kg. opgekocht, mindere en afwijkende soort kan slecht 26 afdoen. In stroo is de handel onder de boeren bijzonder levendig, de beste qualiteit wordt tegen hooiprijs betaald. CAPELLE, 7 Jan. Nu de winterslachttijd achter den rug is en de vette koeien voor het grootste gedeelte zijn opgeruimd, moeten de sla gers de nog voorradige heel wat duurder betalen dan vóór eenige weken. De beste qualiteit geldt thans ruim 65 cent per kg. Kalfkoeien daaren tegen zijn niet zeer willig. VEEN. De rijksveldwachter Donkersloot alhier, wordt als zoodanig overgeplaatst naar Beek en Donk. (N.-B.) GENDEREN. De jaarlijksche verhuring van plaatsen in de Christel. Gereform. Kerk alhier heeft op 1 Januari opgebracht 611, zijnde pl. m. 30 minder dan in het afgeloopen jaar. tWOUDRICHEM. Van 1 Jan. 1886 tot 31 Dec. 1886 bedroeg het aantal geboren personen 82, waaronder 44 ra. en 38 vr., tegen 75 in 1885. Getrouwd zijn 14 paren, tegen 23 in 1885. Overleden zijn 44 personen, waaronder 27 m. en 17 vr., tegen 52 in 1885. SLEEUWIJK, 6 Jan. De heer A. Verschoor zal tegen 1 Februari e. k. ontslag vragen als burgemeester van Dewerken en Sleeuwijk. Op 8 Februari zal het 30 jaar zijn geleden, dat de heer Verschoor tot burgemeester werd benoemd. De nieuwe groote spoorwegbrug over do Maas te Venlo, bestaande uit 4 vakken, is thans ge heel op de plaats harer bestemming gebracht en rüim 2 M. verschoven. Dit groote werk geschied de door zoogenaamde ratelschroeven, welke aan da daaraan bevestigde hefboomen in beweging wor den gebracht door 12 personen. Verscheidene des kundigen waren ooggetuigen bij dit werk. Men hoopt nu in twee maanden tijds het geheele werk te kunnen opleveren. Tot bewijs dat de proef met het aankoopen van reinontepaarden voor het leger goed geslaagd is, kan worden medegedeeld dat het onnoodig is over 1887 paarden ter levering aan te besteden, en dat er 136 bij de boeren en fokkers zijn aan gekocht tegen den middelprijs van 559 per stuk. Verschillende corporatiën op kunst- en let terkundig gebied te Amsterdam maakten toebereid selen om, zoover de Israëlietische ritus dit toe liet, bijzondere plechtigheid bij te zetten aan de begrafenis van den tooneel-directeur Van Lier, die gisteren (Maandag) te 11 uur op „Muiderberg" plaats had. Te Rotterdam is in veiling gekomen het be roemde doek van Castellani, „de slag van Wa terloo", dat in het onlangs voor afbraak ver kochte Groot Nationaal Panorama aldaar was geëxposeerd. Eigenaar werd een handelaar in af braak aldaar, voor 130. Het vroeger verkochte fraaie doek, „de slag bij Nieuwpoort", is vernie tigd en als zeildoek in lappen verkocht. Omtrent de mazelen-epidemie in de weesin richting te Neerbosch meldt men, dal ruim een 100-tal weezen zijn hersteld; 5 zijn overleden. Men schrijft aan de „N. Rott. Ct. De weesjongens in het Godshuis te Veere zijn s winters precies gekleed als in den zomer. Een vaD de twee daar verpleegde jongens deed aan het college van regenten aanvraag om zich voor eigen rekening eene winterjas te mogen aanschaf fen, daarbij wijzende op de gestichten te Vlissin- gen en te Middelburg, waar zulks geoorloofd is. Het mocht niet batenregenten weigerden toe stemming te geven en de weesjongen is verplicht, al is het nog zoo'n bar en guur weer, zich in zijn kort buis langs 's heeren straten te bewegen. Wanneer een vischsloep van een schelvischreis in vier dagen thuis komt, heet dat een vlugge reismaar wat, voor zoover de oudste visschers zich herinneren, nog nooit gebeurde, is, dat de Pernisser sloep „Bastiana Huiberdina", stuurman A. Koster, slechts één dag uit was en toen reeds met 2000 schelvisschen binnen kwam. Vrijdag is de bekende Van Ommeren uit de gevangenis te Groningen ontslagen. De ondergane straf bedroeg 1 jaar. Zijne geestverwanten deden hem uitgeleide tot het station. De belanstelling voor de internationale hardrij derij op schaatsen te Slikkerveer is zeer groot. Bij het invallen van den dooi ontving het bestuur meer dan honderd telegrammen uit Londen, Cam bridge, Berlijn, Weeuen, Hamburg, Christiania, enz., om te vernemen of het feest al dan niet zou doorgaan. Onder de buitenlandsche mededin gers in den „professional" wedstrijd behooren Wal lis, Tibet, Curtes, Goodman, secretaris van de „English Skating association, en Werner, de beste schoonrijder. Men zegt dat ook Amerikanen zul len deelnemen. Hagen is op dit oogenblik echter zwaar ziek, zoodat hrj wel niet zal mederijden. Paulsen daarentegen was nog niet vast besloten Zaterdag naar Canada te vertrekken. Voor den lief hebbers-wedstrijd hebben zich ongeveer 25 per sonen doen inschrijven, waaronder eenige studenten uit Leiden, Groningen, Amsterdam en Delft. En kele personen oefenden zich in de laatste dagen. De banen zagen er Vrijdag nog even prachtig als voor den dooi uit. Een redacteur van 't Engelsche sportblad „Field" en een teekenaar van „The Graphic" hebben het terrein opgenomen. Men meldde het volgende aan de „L. Ct." Ach, ging het nu maar dooien! Het is buiten doodnacht, het ijs is geen pijp tabak waard, het is zoo rot als een mispel, ieder schaatsenrijders- bond zit geschoren, en iedere verdere onderne ming, op het Slikkerveer o. a., is in de slik ge vallen of van nul en geener waarde. Marktdag en geen boeren in stad, die anders bij menigte zouden komen afzakken met moeder de vrouw, op schaats en slede. Vertier: nergens; te verdie nen: niemendal. Sneeuw ongeschikt om te arren; baanvegers op den uitkijk, maar werkeloos; ten ters met wel toebereide anijsmelk, maar zonder aftrek. Wat er buiten te zien valt Eenige kraaien in de toppen van de boomen, die zitten te pein zen waar zij nu wel een goed maal zouden kun nen opdoen. Ging het nu maar dooien! De win ter drijft den spot met de lieden, die zich willen harden tegen de koude en oefenen tot het ver krijgen van stalen spieren. Een te verwachten dooi is zoo onmogelijk niet, als de wind wil ruimen. Het is in den Atlanti- schen Oceaan niet pluis en de barometer, die op „regen en wind" staat, geeft ook daarvan reeds eenige teekenen. Als de wind naar het zuidwes ten loopt komt de dooi, zonder welken geen ge zond ijs meer te wachten is. Aan de „N. R. Ct." is verzocht te berichten, dat de schaatsrijder-wedstrijden te Slikkerveer onbepaald zijn uitgesteld met andere woorden tot dat het weder gaat vriezen. Tevens dat, zoo dra het tot den wedstrijd komen mag, H. M. de Koningin stellig voornemens is, dien met het prinsesje te gaan bijwonen. Bij eene verkooping, Vrijdag te Vucht gehou den, heeft zich 't merkwaardige feit voorgedaan dat een kooplustige zich zoo in de nommers der koopen vergiste, dat hij een stuk land afmijnde voor 1170 gulden, meenende dat er een koop huisjes bedoeld werd't vreemdste van de zaak is dat een ander, die zich ook vergist had, in- zetter was voor de som van ƒ1000 en 't ergste voor den kooper dat 't gekochte perceel land hoogstens eene waarde heeft van 300. Een heer die aan de Steengracht te Arnhem woon de, gaf naar zijn meening aan een arm meisje vijf 21/2- centstukken als aalmoes. Eerst later bemerkte hij in vergissing daarbij een gouden tienguldenstuk gegeven te hebbenhij deed daarvan bij de po litie aangifte, doch de moeder van de kleine was hem daarin voor geweest. Zij had de 10 teruggebracht. Voor haar eerlijkheid werd de vrouw beloond. De hoogaarts, die op 15 December 11. voor de haven te Stellendam is omgeslagen, waardoor schip per Van Es en zijn zoontje zijn omgekomen, is tot heden, niettegenstaande vele pogingen daartoe zijn aangewend, nog niet gevonden. Zaterdagmiddag omstreeks 4s/* uur is een dienst bode, die in een pand aan de Wijnstraat te Rotterdam op de 2de verdieping glazen waschte, uit het raam en op straat gevallen. Zij brak den schedel en een been en was oogenblikkelijk een lijk. De turfschippers in Friesland lijden door de stremming der vaart groote armoedehonderden liggen in 't ijs ingevroren en kunnen nu zelfs als baanvegers niets verdienen. Te Nijmegen is sedert ruim 14 dagen een 49-jarig man, L. Hoekstra, zoek. Hij ging op pantoffels uit. Men vreest dat hem een onheil is overkomen. Een sedert 18 Dec. reeds vermist 17-jarig meisje, A. D. uit diezelfde gemeente, is onder Hees uit de Waal opgehaald. Nabij Brummen is op den spoorweg het verminkte lijk gevonden van een jongeling, naar gissing 19 20 jaren oud, die vermoedelijk door een trein omvergereden en door den val gedood is. De kapitein Knight van het Engelsche stoomschip „Rhyl," op weg van Antwerpen naar Cardiff, door een vlaag van deli rium overvallen, trachtte de stuurlieden en deq Zijn schoenen, of liever laarzen, zijn van zink, 0.8 M. lang en hebben den vorm van kleine schuit jes. Zij wegon ieder 15 Kg. King kan met die laarzen aan de voeten op het water allerlei bewe gingen maken. De waterwandelaar ontving van verscheidene ♦impresario's* schitterende aanbiedingen voor kunst- vertooningen, maar hij nam geen daarvan aan. Hij heeft met een rijk bankier gewed dat hij het meer in Central-park* te water zal omwandelen en hij is voornemens in het voorjaar zijn poging te her halen om de Niagara over te steken. Een gasontploffing, die door een brand werd ge volgd, heeft een opera-gebouw, de kerk der doops gezinden en verschillende andere gebouwen te Youngstown (Ohio) vernield. Men telt 1 doode en verscheidene gewonden. Uit Sassakawa (Amerika), wordt de dood gemeld van de oudste vrouw der Vereenigde Staten, mis schien zelfs de oudste vrouw der wereld. Susanna Warren werd iu 1750 in Florida geboren; als sla vin behoorde zij tot 1818 aan een Spaansche fa milie. Haar nog in leven zjjnde dochter is 95 jaar, haar jongste kleinkind 70 jaar. Het Amerikaansche schip Harvey Mils* is bij de kust van Californië gezonken. Slechts 8 der op varenden werden van een vlot gered en landden te San Francisco. De overigen, ten getale van 21, verloren bij de ramp het leven. Uit Gent wordt bericht dat Anseele ernstig ziek is. In het Alcazar te Toledo is Maandagnacht brand ontstaan. Men vreest dat het geheel zal zjjn ver nield, en dat ook vele personen in de vlammen zijn omgekomen. Volgens berichten uit Rome, wordt de toestand van den Pauselijken staatssecretaris kardinaal Ja- cobine, ondanks eene goed geslaagde operatie, ho peloos geacht, omdat de hooge lijder aangetast is door eene hevige koorts. Het aantal slachtoffers van de ramp te Madras bedroeg 405. Uit Tunis wordt gemeld dat Donderdag nacht schokken van aardbeving zijn gevoeld te Mahdia en Djemal. Vooral laatstgenoemd dorp, dat 5000 zielen tolt, is zeer geteisterd, Verscheidene huizen zijn ingestort, tengevolge waarvan 7 personen ge dood en een groot aantal gewond zijn. Uit Suriname wordt gemeld dat in gronden tusschen boven-Surinamo en Saramacca gelegen, belangrijke hoeveelheden goud zijn gevonden. Volgens den Atjeh-correspondent der Soer. Ct.« zijn van de 400 man versch aangebrachte verster king voor Atjeh, niet minder dan 40 pCt. bevonden verdacht van berri-berri.* De Koning van Nyanza heeft een 100-tal Moo- ren laten vermoorden. Hij spaarde de Europeesche zendelingen, uit vrees voor de Duitschers te Zan zibar. mi» HI mill I i ygamrmmuiiiiriinaapgfEna»avwmwr>ma—mimii ■i iihbh—b—i De ministers van buitenlandsche zaken en van oorlog in Fraukrijk zijn bezig den weg voor den vrede te banen, ieder op hunne eigenaardige ma nier, zooals hieronder zal blijken. Zondag is de Bulgaarsche deputatie op bezoek geweest bij den minister van buitenlandsche zaken te Parijs. Men had reeds voorspeld dat er van een bezoek aau de Fransche hoofdstad niets zou komen omdat het bekend was dat de Fransche staatslieden vóór alles er op bedacht zijn Rusland te believen. De heer Fiourens verklaarde dan ook dat hij de Bulgaren wel wilde ontvangen, doch alleen als par ticulier, niet als lid der Fransche regeering. Het onderhoud heeft Zondag plaats gehad. De heer Grekow zette uiteen dat de toestand van het Bulgaarsche gouvernement buitengewoon moei lijk is. Daarom is het bereid zooveel toe te geven als met de onafhankelijkheid des lands is overeen te brengen. De candidatuur van den prins van Mingrelië kan het evenwel onmogelijk aanvaarden. De heer Flonrens antwoordde d it Turkije het best uit naam van Turkije kan spreken. Zijns in ziens moest men zich met Rusland verstaan en den prins van Mingrelië niet afwijzen. Frankrijk staat buiten de zaak en heeft slechts één doel voor oogen: handhaving van den vrede. Na de vredesbetuigingen van den generaal Bou- langer die van den minister. Blijkbaar willen de Fransche staatslieden elk voorwendsel aan de Duit- scbe partij van den oorlog ontnemen. Maar de generaal Boulanger werkt nog op andere manieren aan den vrede.Hij laat thans groote proeven nemen met het mélitine Wat is mélitine De ware samenstelling is nog een geheim,alleen is bekend dat er ether voor de samenstelling noo- dig is. De kracht van de nieuwe stof moet 10 maal grooter zijn dan van het schrikkelijke dynamiet. De generaal Boulanger laat 10.000 stalen gra naten maken om met mélitine te vullen. Verder heeft hij drie kleine forten laten bouwen, kostende 80.000 francs. En nu zullen de proeven aanvangen. De Fransche artillerie-officieren zeggen dat deze granaten, op het dak van een fort vallende, tot op den bodem zullen doordringen en dan barstende hgt geheele gebouw uit elkander slaan. Bevestigt zich dit, en er is alle reden voor, dan kan men hét bouwen van vestingen wel nalaten. En de tijd j nadert dan dat de voorspelling van Victor Hugo, in zijn beroemd werk ♦Les Miserablos* gedaan, zal vervuld worden♦het kanon zal den oorlog dooden Op dit oogeublik ziet het daarnaar evenwel nog niet uit. Integendeel, de eerste week van het jaar heeft, nu de indruk der vredelievende nieuwjaarswenschen voorbij is, de spanning doen toenemen. De Duitsche officiense bladen hebben met groot geweld den Parijschen correspondent van de ♦Ti mes* uitgemaakt voor een leugenaar. Er is geen sprake van een verbond tusschen Rusland en Duitsch- land afzonderlijk. De bedoelde correspondent houdt het niettemin beslist vol. Hij zegt dat de tijd zal leeren dat hij goed geïnformeerd was. In elk geval vertoonen zich in Duitschland be denkelijke teekenen. Er begint eene oorlogspartij op te staan, die het Bismarck zeer lastig maakt. De oude Keizer zelf zegt dat als een oorlog uit breekt hij het leger wil aanvoeren. Oude menschen zijn soms zeer stijfhoofdig. Maar het valt wel te begrijpen dat de Duitsche generaals alles behalve zouden gesteld zijn op een legeraanvoerder van 90 jaren. Maar als men weet hoe streng de Duitsche bla den worden gecensureerd, dan is het opmerkelijk hoe een der hoofdbladen in de Wurtembergsche hoofdstad, de ♦Neckar Zeitung*, zich uitlaat. Dit blad is van meening dat Duitschland zich nauw bij Rusland moet aansluiten en het vergun nen Konstantinopel te bezetten. Alsdan is Frank rijk geïsoleerd. Dan is het tijdstip gekomen om die bron van onrust te stoppen. En nu zullen wij de eigen woorden van die cou rant aanhalen Aan Frankrijk moeten ontnomen worden de noordelijke provincies, om ze te voegen bij België. Daaronder verstaan wij niet alleen Picardië en Nor- mandië, maar ook Bretagne. Vervolgens trekke men eene lijn van Lyon naar Méxières. Al wat daar achter ligt komt aan Duitschland. Al wat aan den linkeroever der Rhöne ligt wordt bij Italië gevoegd. Het aldus gekortwiekte Frankrijk zal nog groot genoeg blijven en het heilige Parijs, de hoofdstad der wereld, zal het houden. Maar Europa zal tot rust en vrede gekomen zijn. Altijd onder deze voorwaarde, dat de Duitsche legers een paar jaren in Frankrijk blijven, dat men den stroom der landverhuizers uit Duitschland richte naar de nieuw gewonnen gewesten. Vervol gens dat men tegenover de Franschen de houding aanneme van een overwinnaar, in plaats van hon te ontzien en met eene vaderlijke welwillendheid te ontzien, zooals v. Mantenffel zondor eenig gevolg met de Elzassers heeft beproefd.* Men zal moeten bekennen dat het artikel ge tuigt van eene dolle verwatenheid, waarbij de Fransche grootspraak in het niet verdwijnt. Maar als in het ernstige Duitschland zulke plannen wor den besproken, behoeft men niet te vragen of er eene oorlogspartij bestaat. Het wordt tijd dat aan deze spanning een einde kome. Wellicht zal dit spoedig gebeuren, daar Bismarck sinds Zaterdag avond te Berlijn is en het plan heeft in den Rijksdag inlichtingen te ge ven, welke moeten dienen om de leger uitbreiding te doen goedkeuren. Bismarck is te veol staatsman om dit niet te doen op zulk eene wijze, dat de wereld zal ver steld staan over zulk eene vredelievendheid als die van Duitschland. De ministeriëele crisis in Engeland is nog altijd niet opgelost. Hoe moeielijk het. valt ook voor eene regeerende partij eene monster-coalitie te vormen, blijkt ook ditmaal. Int.usschen zitten de liberalen niet stil om op dit critieke oogenblik alle verdeeldheid te bannen. Eene ernstige conferentie tusschen de hoofden der partij, zal aanstaanden Donderdag aanvangen om het verschil over de Iersche quaestie uit den weg te ruimen. Is dit eenmaal een feit, dan zal het tegenwoordig conservatief kabinet spoedig zijne biezen kunnen oprollen. Want men vergete niet dat het kabinet Salisbury, onder rechtstreeksche leiding van de koningin, die de anti-Russische staatkunde van haren reeds voor zoo langen tijd overleden gemaal hardnekkig vasthoudt, alles doet om op zeker oogenblik Rus land aan te vallen. Zelfs moet dit kabinet Turkije hebben gedreigd, als het zich zoo gewillig betoonde om Ruslands wenschen in te willigen, de Engelsche vloot Kon stantinopel zou bombardeeren. Men zegge niet dat dit eene barbaarschheid zou zijn. Als Gladstone wel Alexandrië heeft laten beschieten, zou Salisbury dan weifelen Konstan tinopel aldus to mishandelen Ten slotte een nieuwtje, van onverdachte zijde, uit Brussel. Het hoofd van het clericale kabinet, de heer Beeruaert, is stellig voornemens af te treden. De last des bestuurs is hem te zwaar. i 9

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1887 | | pagina 2