BUITENLAND. KENNISGEVING. BINNENLAND. op weg voor ik thuis benWant hij was thans inderdaad op den terugweg naar huis, daar hij begon te begrijpen dat hij in zijne geboorteplaats, waar iedereen hem kende, altijd nog eer iets zou te doen vinden, het komt er niet op aan wat, dan langs de groote wegen, waar iedereen hem schuin aankeek. (Wordt vervolgd). HEUSDEN, 14 Jan. t Op uitnoodiging van de afd. Heusden der Noord- Brab. Maatschappij van Landbouw, zal de heer Qua- dekker, officier-paardenarts, op 0 Februari a.s. voor de leden en verdere genoodigden in het logement Mourik optreden. Naar wij vernemen zullen daarbij de volgende onder werpen behandeld worden a. Het model der artillerie remonte-paarden b. Het hoefbeslag. tNEDERHEMERT. Op 1 Jan. 1887 bestond de bevolking onzer gemeente uit 818 zielen, t. w. 404 v<jn het mannelijk en 414 van het vrouwelijk geslacht. In het jaar 1886 zijn geboren 19 m. en 15 vr., overleden 8 m. en 8 vr., ingekomen 7 m. en 11 vr. en vertrokken 7 m. en 8 vr. In het geheel werden 8 huwelijken gesloten. De bevolking is dus in 1886 vermeerderd met 11 m. en 40 vr. t BRAKEL. De loop der bevolking in het afge- loopen jaar was hier als volgt: Er werden geb. 22 m. en 13 vr.vestigden zich 14 m. en 13 vr. vertrokken 8 m. en 24 vr. j overleden 13 ra. en 14 vr.huwelijken gesloten 8. Totaal op 31 Dec. 1886 603 m. en 586 vr. of 1249 zielen; dat is sedert 31 Dec. 1885 eene vermeerdering van 12. t 13 Jan. In de openbare raadsvergadering van heden is benoemd tot ambtenaar van den Bur gerlijken Stand, de heer J. Van Dalen, burgemeester tot Wethouder de heer Ant. Vervoorn. De heer 1 M. Vervoorn is beëedigd als Raadslid en geïnstalleerd en tevens tot Wethouder benoemd, terwijl de heer C. Grandia Sr. als raadslid zijn ontslag heeft genomen. Het Polderdistrict Bommelerwaard beneden den Meidijk is voornemens de verschillende geldleeningen ten zijnen laste, rentende pCt. 'sjaars, te con- verteeren in eene geldleening ad 4 pCt., in te gaan 1 Juli 1887. Aan de obligatiehouders wordt ter keuze gelaten of zij de obligatiën tegen anderen willen verwisselen, dan wel het bedrag daarvoor terug willen ontvangen. t WIJK. Op den laatsten dag van 't vorige jaar zijn hier op de gewone wijze de zitplaatsen verhuurd in de kerk der Ned. Herv. gemeente. De opbrengst overtrof die van de vorige verhuring met 210. 112 Jan. Onze gemeente bereidt zich voor lot een feest, dat waarlijk luisterrijk belooft te worden. Vrijdag 14 Jan. viert onze geneesheer, de heer J. H. Prillevitz, zijn gouden bruiloft. Alsdan zal het tevens circa vijftig jaar geleden zijn dat de heer P. zich al hier als geneesheer vestigde en gedurende een halve eeuw onvermoeid in het belang der lijdende mensch- heid werkzaam was. Daarom werd reeds eenigen tijd vooraf eene commissie gevormd die zich ten doel stelde den heer Prillevitz en zijne echtgenoote een bewijs van hoogachting aan te bieden, dat tevens zou aantoonen hoezeer de verdiensten van ZEd. op prijs worden ge steld. Rijk en arm droeg bijin de omliggende ge meenten vormden zich sub commissies, die hare ont vangsten bij de hoofd-commissie stortten en zoo kwam een respectable som bijeen, waarvoor een keurig cadeau gekocht is. Onze gemeente zal het daarbij niet laten volgens de loopende geruchten zal er om strijd gevlagd, geschoten en geïllumineerd worden, zoodat ons anders zoo stil dorp eene ware omwenteling van één dag te gemoet gaat. 1 BAARDWIJK. Het voetpad over de spoorbrug al hier is weder gesloten, wijl de provinciale weg van hier naar 's-Bosch weer watervrij is. tVan 1 tot 10 Jan. is volgens den aangestelden brugwachter, die van het aantal voetgangers aanteeke- ning moet honden, de brug gepasseerd door 3589 pers. 1 De veldwachter dezer gemeente is aan een groot gevaar ontsnapt. Belast zijnde met het wegnemen der schutbalken uit de sluis van den buitenpolder, viel hij, daar de balk waarop hij stond onder zijne voeten wegsloeg, in 't water. Door den sterken stroom werd hij tegen en op een dwarsijzer geslagen en bleef daarop hangen, slechts even met 't hoofd boven water. Door L. K., die bij het openen der sluis behulpzaam was, werd de veldwachter met zeer veel moeite gered. t ZUILICHEM. In 1886 zijn hier geb. 15 ra. en 18 vr.overl. 12 m. en 12 vr.vestigden zich 9 m. en 21 vr.vertrokken 10 m. en 21 vr. en werd 1 huwelijk gesloten. De bevolking op 31 Dec. was 470 m. en 401 vr. totaal 871 zielen. t P0EDER00IJEN. De loopende bevolking in 1886 was hier als volgt: Totaal 941 zielen, dat is 1 meer dan op hetzelfde tijdstip in 1885. Geboren werden 19 m. en 20 vr. er vestigden zich 4 ra. en 10 vr.vertrokken 11 m. en 19 vr.overleden 15 m. en 7 vr. gesloten huwelijken 8. t ZALT-B0MMEL. De heer J. J. Naeff, school opziener in het arrondissement Geldermalsen, heeft zich te dezer stede metterwoon gevestigd. t Gedeputeerde Staten van Gelderland, ver schillen evenals die van Limburg en Zuid-Holland, in gevoelen met den Minister, wat betreft de beteekenis van «het halve aantal® onderwijzers, dat met lo. dezer op de openbare scholen had behooren aanwezig te zijn. 1 HAARSTEEG. Verleden Dinsdagavond gaf het ge zelschap Claudius Civilis® alhier eene tooneelvoor- stelling, ten huize van mej. H. Vugts, welke goed geslaagd mag geheeten worden. Groot was dan ook de belangstelling, niettegen staande nog kort geleden eene opvoering plaats had. Zeker een bewijs dat tooneelvoorstellingen hier in den smaak vallen en aan de toenemende ontwikkeling en beschaving is het te danken dat men goede acteurs vindt, ja zelfs onverbeterlijke. Het eerste stuk «Vier kommen kokend water of een Amsterdamsch standje,® kluchtspel in twee bedrijven, werd flink uitgevoerd en bracht dikwijls de lachspieren in beweging. Het tweede «Een oud soldaat,® tooneelspel in drie bedrijven, werd eveneens goed afgespeeld en getuigde van goede opvatting. Het derde stuk «Kees Pimpel voor den rechter,® werd zoo koddig mogelijk wcêrgegeven. Terwijl eindelijk no. 4: «Een edelman van één dag,® blijspel in een bedrijf, onverbeterlijk mag ge noemd worden. In één woord het geheel liep goed van stapel en verschafte menigeen een genotvollen avond. Het gezelschap «Claudius Civilis,® dat eerst voor de tweede maal ten tooneele verscheen, mag er trotsch op zijn dat het onder zijne leden mannen telt, die den naam van acteur ten volle waardig zijn. Inzonderheid komt den heeren J. v. E. en W. v. H. een woord van lof toe. Deze twee toch met hun sta len geheugen en hun juiste opvatting, zijn in deze den steun van het gezelschap. Wij wenschen het gezelschap «Claudius Civiles® een nog lang voortbestaan en uitenden wensch, dat het ons nog menig dergelijken gezelligen winteravond bezorgt. t DALEM. Gedurende 1886 zijn aan den afslag te Gorinchen verkocht 82280 elften en vinten, 4383 zalmen, 23 steuren, en werd aan belasting ontvan gen 15556,87. In 1885 bedroegen deze getal len respectievelijk 74557, 6327, 44 en 14812,96. Alzoo werden in 1886 7723 elften en vinten meer, 1944 zalmen en 21 steuren minder verkocht, ter wijl de belasting 743,91 meer was. t WOUDRICHEM. Van 1 tot 8 Jan. werden, van wege den waterstand, uitsluitend met drijfwant gevangen 24 zalmen, welke aan den afslag opbrachten 1.25 a 1.67 per half K.G. De regeering heeft de Tweede Kamer een ont werp aangeboden tot verbetering van het Noord zeekanaal en tot aanleg van een visschershaven te IJmuiden. De kosten van dit geheele werk zouden ƒ4 246.900 bedragen. De door Nederland en België te nemen maat regelen tegen den zoogenaamden meisjeshandel betreffen uitsluitend vrouwelijke minderjarigen in huizen van ontucht opgenomen, niet geprostituti- eerden of minderjarigen in het algemeen. Blijkens bericht van Zr. Ms. Min. res. te Ma drid, heeft de Spaansche Regeering de haven van Buenos Ayres met cholera besmet verklaard. (N. v/d D.) Naar men aan het VU. D." mededeelt, wor den door den minister van justitie maatregelen genomen om de Zigeuners, die in den laatsten tijd ook weder over onze grenzen willen binnen komen, naar hun land terug te voeren, en wel in een spoorwegrijtuig 3de klasse, zoo mogelijk rechtstreeks doorgaande naar Passau. De leden der Tweede Kamer, belast met het onderzoek naar de arbeiderstoestanden, zijn van oordeel dat thans reeds uit de afgenomen ver- hooren blijkt dat het mogelijk zal zijn veel licht te verspreiden in zake den toestand waarin de Nederlandsche arbeider zich bevindt. Verschillende werklieden, waaronder leden van den sociaaal-democratischen bond, legden hoogst belangrijke verklaringen af. Velen kwamen vol wantrouwen en antwoordden in den aanvang kort en onwillig, maar in den regel verklaarden de man nen, voor zij weggingen, met geheel andere in drukken terug te keeren dan waarmede zij ge komen waren. De Amsterdamsche werklieden ontvingen als vergoeding voor kosten van reis, verblijf en ver zuim 12 t Naar wij uit goede bron vernemen zal lang zamerhand, in verband met het gereedkomen der werken, het overcompleete personeel bij den aan leg van Staatsspoorwegen ontslag bekomen. In de laatste 7 maanden van het jaar 1886 heeft het effectenzegel, onder vigeur der nieuwe wet, ruim 5 ton opgebracht. De opbrengst van dit recht was vroeger, toen slechts enkele buiten- landsche effecten gezegeld werden, zeer ongelijk tusschen 1880 en 1885 variëerde het van 35 tot 110 duizend. Neemt men van deze cijfers het ge middelde, dan komt men voor de bedoelde 7 maanden tot een opbrengst van ongeveer 40.000, en dus tot een vermeerdering van opbrengst, on der invloed der nieuwe wet, van 460 a ƒ470.000. Op de Stations der Ned. Rijnspoorweg-maat schappij te 's Gravenhage, Scheveningen, Utrecht, AmsterdamRotterdamArnhem en Gouda zullen door de Leidsche machiue-fabriek automa tische „krachtmeters" worden geplaatst. Het stoffelijk overschot van prof. Ranke te Groningen is Dinsdagmorgen met groote plech tigheid naar het station vervoerd, om te Kaisers- werth, zijne geboorteplaats, aan de aarde te wor den toevertrouwd. Zijne bibliotheek, geschat op eene waarde van 40.000, is door hem vermaakt aan de Hoogeschool te Groningen. In de vorige week werden nog 21 lijders door prof. Ranke geopereerd. Bij het Nederlandsch landbouw-comité is in behandeling de vraag, of het niet wenschelijk is dat middelen worden beraamd om de verschillende in Nederland verschijnende kleine landbouwbladen op te heffen en die te doen samensmelten tot één blad, dat dan als algemeen orgaan voor den ge- heelen Nederlandschen landbouw zal kunnen dienen. De zaak is op advies gerenvooieerd aan de ver schillende groote landbouw maatschappijen. t Het voornemen bestaat, om in de helft vau dit jaar een examen te houden voor de betrek king van opzichter v/d Waterstaat der 4e klasse. De 24ste algemeene vergadering der schippers- Onlangs besloot de Londensche brandweer tot de aanschaffing van een nieuwe stoombrandspuit en bestelde die, na vergelijkende proeven met anderer fabrikaat, bij de bekende firma Merryweather and Sons (van wie ook de brandspuiten aan de Marine werf te Amsterdam en van de brandweer te Leiden, Rotterdam enz. afkomstig zijn.) De nieuwe spuit te Londen moet per minuut 4500 liters water kun nen opvoeren. Om zich een denkbeeld hiervan te vormen, wete men, dat de Amsterdamsche drijvende stoomboot »Jan van der Heyden® een vermogen heeft van 2500 liters per minuut. Volgens berichten uit Bern van den 9n dezer hielden de sneeuwbuien aan. In Graauwbunder- land, in het Berner Oberland, waren tal van ge huchten en op zich zelf staande woningen van alle gemeenschap met de dalen afgesneden. Vele stallen in het gebergte waren verniold door onderploffende sneeuwmassa's. In Schwytz, Uri en Lncern hadden verschillende ongelukken plaats. Verleden Zondag is eene lawine neergekomen tusschen Silenen en Bristlen in het kanton Schwytz, juist op bet oogen- blik dat men uit de kerk te Bristlen huiswaarts pleegt te keeren. Tengevolge van eene bijzondere omstandigheid was ditmaal de dienst vroeger af- geloopen, waaraan de kerkgangers het leven te danken hadden. In de Jura was al het verkeer gestremd. De treinen van Parijs naar Bern en Lausanne ondervonden groote vertraging tusschen Pontarlier en Neuch&tel en Pontarlier en Vallorbos. Verschillende personen zijn hier en daar omgeko men, o. a. de burgemeester eener gemeente in de Jura. Ook in het zuiden en het oosten van Duitsch- land is er weder zooveel sneeuw gevallen, dat het spoorwegverkeer op enkele plaatsen vertraging ondervond. laten het verlie3 der bibliotheek, het materieel der akademie en de verzameling schildergen, wier ver lies niet te schatten is. Het wild in het Harzgebergte heeft van sneeuw en koude zeer te lijden gehad en ofschoon op vele plaatsen voederbakken zjjn neergezet, is toch menig schoon stuk wild van ellende omgekomen. Een bezoek aan de voederplaatsen, die door de herten in troepen van dertig tot veertig stuks worden bezocht, loont de moeite zeer. De honger drijft de dieren dikwerf tot in de onmiddellijke nabijheid der menschenwoningen. Een prachtig hert wilde onlangs over het ijzeren hek eener villa springen, maar het uitgeputte dier nam zijn sprong te laag, zoodat een der ijzeren punten het juist in het hart drong. Louis Napoleon is als kavalerie-officier bij het Italiaansche leger aangesteld. Een der oudste firma's in zaden en oliën in Frankrijk, Bone-Hardouin, te Kamerrijk, is failliet. Het passief bedraagt 2 millioen frs. Vaudorsmissen zal van het huis van arrest te Mous naar de cellulaire gevangenis te Leuven wor den ovorgebracht,, om daar zijn 10 jaren straftijd door te brengen. Er is te Luik een vrouw gestorven, die leefde van het verzamelen van vodden uit de vuilnisbak ken, dio 's morgens voor de huizen worden neer gezet en verder van aalmoezen en bedoeling. In haar kamertje werd reeds voor een waarde van 10,000 gulden in alle hoekjes en gaatjes gevonden en voorts do aanwijzing van een kind dat de over ledene ruim 40 jaren geleden had besteed in een armhuis van Brussel. Dat kind was haar toever trouwd door do moeder, die ook in het bewuste papiertje wordt genoemd. Edison is ernstig ziek. Lord Iddesleigh word Woensdagmiddag toen hij een bezoek bracht, aan Salisbury in Downingstreet te Londen, plotseling ziek. Na weinige oogenblik- ken was hij overleden. De wielrijder Thomas Stevens is nu te San Francisco teruggekeerd van do reis rondom de wereld, welke hij op zijn tweewioler onderno men had. Volgens bericht uit Weenen heeft Turkije ge protesteerd tegen de conventie tusschen Egypte en de Suez-kanaalmaatschappij, welke de Porte ongel dig verklaart, daar zij buiten haar toestemming gesloten werd. In 1886 pleegden 280 mannen en 78 vrouwen te Weenen zelfmoord. Tot do 280 behoorden een jon gen van 11 en een grijsaard van 83 jaren. De schouwburg te Göttingen is geheel afgebrand. De brand brak te middernacht uit. De «Standard® verneemt uit Madrid dat de Spaansche Regeericg een vloot uitrust, om langs de kust van Marokko te demonstreeren en dus kracht bij te zetten aan Spanje's eischen be treffende het Spaansch-Marokkaansche handelstrac- taat,, waarover de onderhandelingen niet naar wensch vorderen. Luidens een bericht uit Madrid blijkt thans het geheele Alcazar te Toledo door den brand te zijn vernield, terwijl 4 officieren en 17 soldaten zijn ge wond. De materiëele schade wordt op ruim 7 mil lioen franc begroot, waarbij buiten rekening is ge- Te Napels zijn weder twee speelbanken gesloten. De spelers werden gearresteerd. LI. Woensdag gingen in Midden-Italië, Dalmatië, Bosnië en Istrië sneeuwjachten met onweders ge paard, dan volgden regenbuien en stormen. De neerslag bedroeg te Rome, Pesaro en Livorno van 5 tot 3 mM. Te Pola kwam op den voormiddag driemaal een onweer uit het Westen opzetten. De neerslag be droeg 15 mM. Des avonds onweerde het te Triëst. Regen en hagel volgden. Te Abbazia stak des avonds een storm uit het Zuidoosten op met zwak onweer. Ook te Serajewo werd des avonds een sterk weer lichten waargenomen, waarop het begon te stort regenen. De regen duurt voort. Er valt in Bosnië een onzettende hoeveelheid water. Volgens een bericht uit Rome aan de «Daily Telegraph® gelooft men in de diplomatieke krin gen aldaar dat de Russische Regeering feitelijk tracht, een oorlog tusschen Duitschland en Frank rijk te doen uitbreken, ten einde in het Oosten de handen vrij te hebben. Uit Rome wordt aan de Times® gemeld, dat de Russische regeering heimelijk een opstand voorbe reidt voor het aanstaande voorjaar op Kreta en in Macedonië, welke laatste bestemd zou zijn om het Bulgaarsche regentschap omver te werpen. Te Mandalay zijn weder 400 huizen door brand vernield. Verscheidene horlogemakers te Petersburg heb ben in den laatsten tijd jonge meisjes in de leer genomen en daarbij de ervaring opgedaan dat zij veel sneller het handwerk leeren dan jongens. In Zwitserland, waar de fabrikage van uurwerken voor een groot deel in handen van vrouwen is, had men deze ervaring reeds sinds lang verkregen. Aan de Hoogeschool te Upsala (Zweden) bestaat tegenwoordig voor de studenten gelegenheid hunne studiën door handenarbeid af te wisselen. Er is van 7 uren 's morgens tot 7 uren 's avonds een werkplaats geopend, waar de jongelieden, tegen een matige vergoeding, ieder op vastgestelde uren onderwijs ontvangen en zich oefenen kunnen in het schrijn werken, draaien en houtsnijden. In October 11. waren er 123 studenten voor deze oefening ingeschreven. Het Amerikaansche schip Harvey Mills® is bij de kust van Californië gezonken. Slechts 3 der op varenden werden van een vlot gered en landden te San Francisco. De overigen, ten getale van 21, verloren bij de ramp het leven. Te New-York is de welbekende 73-jarige scheeps bouwmeester John Roach gestorven aan kanker van de tong. Hij was eon warm protectionist. Te Washington is iemand gestorven uit Thurgau afkomstig, die 80 millioen naliet aan de armen van zijn kanton. Inrichtingen welke gevaar, schade of hinder kunnen veroorzaken. Burgemeester en Wethouders van Heusden gezien de artt. 6 en 7 der wet van den 2en Juni 1875 (Staatsblad No. 95), tot regeling van het toezicht bij het oprichten van inrichtin gen welke gevaar, schade of hinder kunnen veroorzaken Doen te weten dat op hedeH ter gemeente-secretarie ter in zage zijn gelegd en aldaar kunnen worden ingezien Een verzoek met bijlagen van D. Duijser, om vergunning tot het oprichten van eene inrichting tot het verwerken van melk en het breken van voederartikelen door middel eener stoom machine, in een gedeelte van het pand kadastraal bekend sectie A no. 1081, gemerkt wijk W no. 122, staande in de Wijksche straat. Dat op Vrijdag, den 28 Januari 1887, des voormiddags ten 11 ure, in het raadhuis dezer gemeente, ten overstaan van een lid van het dagelijksch bestuur, gelegenheid zal worden gege ven om tegen het oprichten dezer inrichting bezwaren in te brengen en deze mondeling en schriftelijk toe te lichten, en dat zoowel de verzoeker als zij die bezwaren hebben in te brengen, gedurende drie dagen vóór evengenoemd tijdstip, op de secretarie der gemeente van de ter zake ingekomen schrif turen kunnen kennis nemen. Heusden, den 14 Januari 1887. Burgemeester en Wethouder voornoemd, De Burgemeester, Honcoop. De Secretaris, H. J. van Eggelen.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1887 | | pagina 2