Pierre W Kunstinrichting „De Linge GORINCHEM. DE GEKROONDE VALK. Vanfollenhoven's B URGERLIJKESTAND. AANBESTEDINGEN. Gemengd Nieuws en Allerlei. MARKTBERICHTEN. ADYERTENTIEN. Kerkstraat, A 131, 's-Bosch. BRANDVERZEKERING, FOTOGRAFISCHE C. F. CO D DES. Houthandel. Specialiteit Stoom Houtzagorij sn Schaverij GEBREIDE AMSTERDAM. vereeniging ,/Scbuttevoêr" zal Woensdag 26 Ja nuari a.s. te Dedemsvaart worden gehouden. Door de afdeeling aldaar worden toebereidselen gemaakt om dien dag feestelijk te gedenken, omdat De demsvaart hoofdzakelijk zijn ontstaan aan de scheepvaart te danken heeft. Dinsdagochtend werd in de croote zaal van Frascati het gereformeerd kerkelijk congres ge opend door dr. Kuyper. Er waren ongeveer 1500 personen tegenwoordig. Na verschillende voorloopige werkzaamheden, waartoe o.a. behoorde het opstellen van een adres aan den koniDg, werden drie resolution aan de orde gesteld, die allen ten doel hadden vast te stellen dat men zich losscheurde van de synode, en de redenen waarom tot dien stap werd over gegaan. Woensdag was het tachtig jaar geleden dat Leiden door de bekende ramp, tengevolge van het springen van het kruitschip, getroffen werd. Van hen, die van onder de puinhoopen werden gered, is nog slechs de 94-jarige weduwe Knot- ter, geb. De Vroede, in leven. In den avonddienst werd het feit in de Hoog- landsche kerk op godsdienstige wijze herdacht. Naar men weet is het plan geopperd om op de thans in een Park herschapen Ruïne, welke aan die ramp haar ontstaan te danken heeft, een naald of ander gedenkteeken te plaatsen. t Ook in den loop van dit jaar zal eenig Rijksbaggermaterieel a/d Merwede worden opge ruimd. Domela Nieuwenhuis zal zijn straf ondergaan in de cellulaire gevangenis te Utrecht. De sociaal-democratische drukkerij //Excelsior" keert over 1886 5 pet. uit. Menige handelsonderneming zou voor een ge lijk dividend dit jaar wel willen teekenen. Het bestuur van de afdeeling Groningen van den Volksbond, vereeniging tegen drankmisbruik, heeft een net karretje laten maken, waarop een groote koffieketel is geplaats, met eene overdekte lade voor eenvoudige nette koppen, met een bak voor water om ze te reinigen, en met linnen doeken. Onder de ketel brand een flink petroleuratoestel boven in den ketel is een groote filtreerbus ge plaatst, waarin door een der leden des bestuurs telkens de koffie wordt gedaan. Binnen eenige dagen zal men dit karretje in de straten dier stad zien verschijnen. Voor 2 cent zal ieder zich daarbij een kop goede koffie kunnen verschaffen. Aan de wed. Visser en vrouw Van de Broek, beiden te Terheijden woonachtig, die bij het on geluk aan den overweg te Breda belangrijke ver wondingen bekwamen, is door de Maatsch. tot Expl. van Staatspoorwegen ieder eene som van 500 als schadeloosstelling toegekend. De heer De Groot, predikant te Gulpen, de gemachtigde van de moeder, wier kind, Anna Gertrude Allié, na haar loslating uit het klooster te Schin op Geul, op zoo roodselachtige wijze verdwenen was, heeft thans van van zijn ambt genoot te Wetter in Duitschland bericht ontvan gen, dat het meisje bij haar moeder is terugge komen. Te Nieuwediep is gedurende de eerste dagen van dit jaar buitengewoon veel schelvisch aange roerd. Maandagmorgen waren vóór half negen reeds 10.000 schelvisschen aan den afslag geveild. t Ged. Staten van Friesland zullen eerlang aanbesteden het verbeteren van het vaarwater van Stroobos naar Stavoren en Lemmer, 5e ged., van Heeg tot Stavoren. Raming 112.125. Op de steenfabrieken gelegen tusschen Heteren, Renkum, Randwijk, Wageningen en Opheusden, zijn over het jaar 1886 meer dan 40 millioen steenen vervaardigd. Bovendien zijn op deze fa brieken ongeveer 350 scheepsladingen turf gelost, en werden 800 schepen met steeuen en puin (beton) bevracht, die meest allen naar Noord- en Zuid-Holland en Utrecht zijn verzonden. Thans, nu ook in het buitenland de steenen iets iD prijs gestegen zijn, komt er sedert den laatsten tijd tegen verhoogde prijzen op de steen fabrieken ook meer vraag, en zijn (behalve de oude steenen die langs den Rijn zijn opgeruimd) van het nieuwe fabrikaat reed hoogst aanzienlijke partijen verkocht, waarvan de verzending weder een aanvang heeft genomen. Als eene zeldzaamheid in dezen tijd van het jaar wordt medegedeeld, dat te Zijderveld (bij Vianen), bij den landbouwer W. v. M. reeds eene hen hare vleugels over een broedsel kuikentjes uitspreidt. Bij verscheidene landbouwers in die streek zitten reeds hennen te broeden, en over weinige weken zijn honderd en meer kuikentjes op een boerenerf daar niets vreemds. De aankweeking dezer diertjes levert veel winst op, aangezien zij, als zij acht of tien weken oud zijn, voor ƒ1.50, soms voor ƒ160 per stuk onder den naam //piepkuikens" verkocht worden. Na Paschen daalt gewoonlijk de prijs langzamer hand tot op ongeveer de helft. Menig landbouwer verdient in het voorjaar met deze eenvoudige kweekerij in eenige weken meer dan honderd gulden zuivere winst. Carl Werner uit Christiania, die Vrijdag en Zaterdag op de schaatsenrijdersbaan achter het Rijksmuseum re Amsterdam proeven van zijne schoonrijdkunst zou afgelegd hebben, komt eerst in de volgende week. Maandag en Dinsdag moet hij te Hamburg zijn championschap verdedigen. In het noorden van ons land duren de ijs- feesten nog steeds voort. Aan de Woensdag te Leeuwarden van wege de //IJsclub" gehouden hardrijderij door mannen en vrouwen, werd deel genomen door 35 paren. De prijs van 150 werd gewonnen door Pieter Bruinsma en Dora de Vries, beiden van Sneek; de premie van 50 door Merk Kingma en Cornelia Kingma, beiden van Grouw. Op Woensdag 5 Januari jl. is door J. Struick Cz. te Woudrichem, verzonden een aangeteeken- den brief met aangegeven waarde, inhoudende een bankbillet DD 579 dd. 11 Sept. 1875, groot 1000, geadresseerd aan den heer P. Van den Reit te Goes. Deze brief thans aan 't adres bezorgd, heeft eerst een reisje gemaakt naar een plaatsje in Frankrijk met eenigzins op Goes gelijkenden naam. Eenige jaren geleden vond men des morgens op de rails van den staatsspoorweg onder Vucht het vermorzeld lijk van een man, die, naar men vermoedde, door slaap bevangen des avonds door den laatsten trein was overreden. Dezer dagen ontstond echter te Amsterdam twist, waarbij eene vrouw, in het bijzijn van anderen, zekeren V. H. voor moordenaar uitschold en hem verweet ge noemden persoon vermoord te hebben. Een toe hoorder gaf hiervan der politie kennis, welke den dader arresteerde, met het gevolg dat hij naar de gevangenis is overgebracht en zijne daad reeds moet bekend hebben. Te Vlierden (N.-B.) werd dezer dagen bij het uitrooien van een oud dennenbosch het geraamte van een mensch gevonden. Men vermoedt dat dit reeds sinds den Franschen tijd aldaar verborgen is geweest. Althans, volgens vermoeden, zou toen zekere G. K. op die hoogte vermoord zijn ge worden. Wegens de toen heerschende woelingen is naar deze misdaad destijds geen ernstig onder zoek gedaan. Te Zwartenberg nabij Terapel aan de Rrent- sche grens is een moord gepleegd, waarvan de daders spoorloos zijn verdwenen. Bijzonderheden ont breken nog. De justitie uit Zierikzee heeft zich naar St. Annaland begeven, om een onder zoek in te stellen wegens valschheid in geschriften voor een groote waarde de verdachte J. v. 't H., oud 22 jaar, commissionnair aldaar, is gearresteerd en naar de gevangenis te Zierikzee overgebracht. Te Bergharen (Limburg) is het lijkje vaneen pasgeboren kind aangespoeld, dat een koperdraad om den hals bevestigd had. De justitie doet on derzoek. De wachtmeester Engers der brigade maréchaussee te Maastricht en de wachtmeester te Gulpen, hebben een onderzoek ingesteld te Noorbeek, betreffende het verduisteren van goe deren, waarvan door iemand aan een zijner schuld- eischers mondeling afstand was gedaan. Toen de deurwaarder H. Cramer te Gulpen ter plaatse verscheen om beslag te leggen, waren vee, meu belen enz. verdwenenalleen een tafel en zes oude stoelen waren nog aanwezig. De inboedel had eene waarde van circa 5000. In de gemeente Idaarderadeel (Fr.) is een jongeling van bijna 20 jaar door het ijs gezakt en verdronken. Een paar jongelieden, zoon en dochter van den predikant te E. (Fr.), op schaatsen naar War- tena rijdende, zijn in de nabijheid vau Wartena door het ijs gezakt. Het meisje werd gered, doch de jongeling, theol. student te Leiden, is verdron ken. Te Sappemeer is zekere B., die uitge gaan was om aardappelen op te koopen, op de terugreis, nabij zijn woning, door het ijs gezakt en verdronken. Een droevig ongeval heeft te Schiedam plaats gehad. F. W. B., van zijn werk thuis komende, trachtte te vergeefs zijn woning binnen te komen, omdat er iets achter de deur lag. Eindelijk door eene kleine opening binnengekomen, vond hij zijn echtgenoote, met wie hij zes weken was gehuwd, dood achter de deur liggen. Van de trappen ge vallen, was zij door eene hersenschudding plotse ling doodgebleven. Een stoomtram is te Ou- dekerke in botsing gekomen met de diligence HeerenveenLemmer. De koetsier daarvau is zwaar gewond. Een paard ging op hol, het andere geraakte in de sloot. Te Ouden bosch is een werkman in de suikerfabriek der firma Daverveldt, Binck Co., tusschen den sui kerbreker geraakt, met het noodlottige gevolg dat hij ernstig gewond daaruit te voorschijn werd ge haald en zijn toestand hopeloos is. In het gasthuis te Amsterdam is opgenomen een 15-jarig meisje dat, terwijl twee vrouwen op de straat twist hadden, waarbij zij toezag, met een stuk glas dat de een naar de andere wierp, aan het hoofd gevaarlijk gewond werd. Een 28-jarig bewoner uit de Von Zesenstraat te Amsterdam is aan de Kromboomsloot te wa ter geraakt en levenloos opgehaald. Een heer die aldaar naar het Binnen-Gasthuis werd gebracht, toen hij in een huurrijtuig op den Dam ongesteld was geworden, was bij aankomst aldaar overleden. In het Baarnsche bosch is een kolossaal das- varken (een schadelijke hazen- en konijnenverdelger) uitgegraven. Het kostte den jachtopzieners des Konings veel moeite het beest, dat zeer groote nagels heeft, levend te vangen. Het is, zegt men, naar „Artis" te Amsterdam opgezonden. Te Middelburg heeft zich een geval van hondsdolheid voorgedaan; de muilkorven wet is afgekondigd. Op de Belter-wijde, gem. Wanneperveen (O), zijn Maandagavond 6 meisjes door het ijs gezakt. De 21-jarige G. Huisman, van Schutsloot (een gehucht onder Wanneperveen), is verdronken. t Meeuwen c. a., van 131 Dec. Geboren: Marinas, z. v. M. van Drunen, ongehuwd. Overleden: J. van Moergestel, ongeh. 87 j. W. M, Hegmans, 3 w.M, van Drunen, 3 w. f 's HAGE, (gouvernem. 7 Feb. De levering van steenkolen ten behoeve van het stoomgemaal a/d Arkelschendam, gedurende 1887. Aanw. 31 Jan. Vrijdagmiddag sprong, naar een Duitsch blad mededeelt, een net gekleed man over een brugleu ning te Berlijn in het water, vóór men zijn nood lottig voornemen kon verhinderen. Een schipper, die met zijn vaartuig in de nabij heid lag, begaf zich dadelijk in een roeischuitje naar de plek waar de drenkeling was gezonken en mocht er in slagen hem levend op te halen. In plaats dat de redder nu echter den doornatten man dadelijk naar wal bracht, hield hij hem in zijn schuitje, omdat het, naar hij beweerde, zijn plicht was den zelfmoordenaar aan de politie uit te leveren. Onderscheidene medelijdende bewoners van den omtrek wilden den drenkeling bij zich aan huis nemen en drooge kleeren geven, maar de stijfhoof dige schipper bleef onverzettelijk. Toen eindelijk de politie verscheen om den geredde in ontvangst te Demen, was de ongelukkige, tengevolge van de koude, doodgevroren. In het plaatsje Sebnitz, in Saksen, zou dezer dagen een goochelaar het kunstukje vertoonen om een levend mensch het hoofd af te snijden, en een jonge man, die met zijn meisje ruzie had gehad, bood zich uit baloorigheid aan om de afsnijderij op zich te laten toepassen, misschien wel in de hoop dat de kunstenaar zich zou vergissen en hem voor goed uit de wereld helpen. Dit was voor de jonge juffer te kras; vrees en liefde brachten er haar toe om op het tooneel te sprin gen. Onder luid gejubel van het publiek trok zij haar minnaar mede en nam hem dadelijk, mee naar huis. Te Parijs zou dezer dagen een voornaam Span jaard met een jonge dame van aanzienlijke geboorte trouwen en een dag voor het huwelijk kwam hij het uitzet zijner vrouw bekijken. Te midden van prachtige kleederen, edelgesteenten en kanton, stond een gesloten kistje, dat de dame, naar zij zeide, had aangeschaft voor het geval dat zij den inhoud er van ooit noodig had. Eerst na lang bidden en smeeken liet zij kijken wat er in was, en wel een geladen revolver, een dolkmes en een liter vol vitriool. »Dat is voor u bestemd als ge er toe komt om mij niet langer lief te hebben, zeide het lieve bruidje met een bekoorlijk laehje tot haren aan staande. Het huwelijk ging tot gi'oote verbazing der kloeke jonge dame niet door. Eene sociaal-democratische wijze van adverteeren »Ondergeteekende geeft bij deze kennis dat zij den 4n Januari 11. behouden is aangekomen op dit aardsche tranendal, en hare tenten heeft opgeslagen in het kamp der socialisten, ten huize van W. P. G. Helsdingen en H. van Enkhuizen. Petronella Helsdingen. Voor de rechtbank. Rechter: Schaam je je niet dat je hier terecht staat, omdat je je vrouw ge slagen hebt? Beklaagde: Met uw verlof, edele heer. Stel u eens in mijn plaats; wat zou u doen als uw vrouw u een dronken lap noemde? Een nieuw beroep. In een vakblad van ar- tisten, acrobaten, leeuwentemmers enz. kwam dezer dagen de volgende advertentie voor: »Een jong- mensch, fatsoenlijk van gedrag en vrij van sterken drank, die een houten been en een kurken arm heeft, biedt zich aan om in een menagerie werk zaam te zijn en zich deze ledematen, ter waarschu wing en ter verhooging der aantrekkelijkheid van de voorstelling, te laten afbijten. Hoog salaris is geen vereischte. Refereerenden, enz.« Vervlogen hoop. Vriendin: »Ja goede vrien den, je moeder was een braaf mensch. Maar wees nu niet zoo wanhopig. Bedenk dat gij haar zoo lang hebt mogen behouden.* Kleindochter (snikkend): »Och lieve, 't is zoo hard. Als ze nog maar éen jaar had mogen leven, dan had het ons niets meer kunnen schelen. Ze was reeds over de 99 en we hadden ons zoo gespitst op al die presenten, als ze 100 geworden was En nu och, och'!* De ander deed er verder het zwijgen toe. Heb je de ulevellen met broer Karei eerlijk ge deeld, Jetje? Ja, moe, hij leest zoo graag, ik heb hem al de versjes gegeven. Men meldt uit Woubrugge aan het »Leidseh Dag blad*: Toen het Woensdag 5 dezer zoo erg sneeuwde, bevond zich een kruideniers- en manufactu- riersjongen, met een wagentje met deksel er op onder een hevige sneeuwbui. Goede raad was duur. De jongen deed zijn schoenen uit en zette die om gekeerd onder den wagen, waaronder tevens een hond was aangespannen, deed het deksel van den wagen open en kroop daarin, doch bij ongeluk sloeg het deksel dicht en daar lag het ventje. Door ge brek aan lucht zou het zeker gestikt zijn, ware het niet dat de Woubmgsche schipper, die uit Leiden kwam, argwaan kreeg. De wagen werd ge opend en verloste hem uit zijn doodkist. De jongen kwam gelukkig bij en is weder gezond als te voren. t DUSSEN, 13 Jan. Op de heden alhier gehou den botermarkt werden aangevoerd 304 kilo boter. Zij gold van 0.80 tot f 1.01. f ZALT-BOMMEL, 11 Jan. Boter 0.45 A/0.53 per half kilo. Eieren 1.251.40 de 26 stuks. f WAALWIJK, 14 Jan. Op de heden gehou den markt was de aanvoer van vee weinig, de handel gewoon. Aangevoerd werden 1975 KG. boter, die ƒ0.83 a, 1.17 per kilogram gold. (voorheen A. G. SCHULL.) Fotograaf van Z. M. den Koning. Atelier tot vervaardiging van alle soorten Foto grafen Kooldruk, Lichtdruk en andere procédés. Specialiteit in vergrootingen tot LEVENS GROOTTE naar kaartjes, Daguorrotype Glasbeel den en Olieverf. MAATSCHAPPIJ VAN gevestigd te 's - HERTOGENBOSCH. Directeur: Jhr. P. J. van der Does de Willebois. Agenten in het Land van Heusden en Altena, de Langstraat en de Bommelerwaard, Eethen.- M. A. Boll GorinchemC. J. LoevenGeertruiden- berg N. Mejjars HeusdenW. Posthumus en G. H. MalingréKaatsheuvel: P. van Dortmond Gz. SprangJ. Dorrenboom SleeuwijkL. J. W. Struik; Vlijmen: A. van den Tillaart Jr.; Woudrichem: R. RoomerWaalwijkA. J. M. Verbun t van O ver- beek Waspik J. Teunen Zalt-BommelJ. F. M. van Boeckel. s-BOSCH, aan de Parade. Specialiteit in Vergrootingen naar kleine Portretten in Kooldruk (onveranderlijke Foto grafie), Crayonteekening, Aquarell en Olieverf, in alle verlangde formaten. Aan het Atelier bestaat d a g e 1 ij k s gelegenheid tot po seeren. Opname met het instantané procédé. N.B. Tweemaal bekroond met Zilveren Medailles voor Vergrootingen en andere Fotografiën. Des Zondags wordt het Atelier om half een gesloten. EN Groepen. Landschappen. Architectuur. PORTRETTEN aan huis genomen. Samengestelde GROEPEN volgens opgave. Portretten in Olieverf, enz. enz. enz. voor het Koningrijk der Nederlanden, vaste premien. Correspondent te Lhissen.- Ant. v. Honsewijk.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1887 | | pagina 3