Buitenlaiidscli Overzicht. BUITENLAND. BINNENLAND. spronkelijke woorden vinden in Matth. 7 12. Wanneer ge dien grondtekst legt naast de volksberijming, die in onzen mond leeft, dan zult ge terstond opmerken hoe het schoone woord van het evangelie verwaterd is tot een flauw afrreksel en ge zult. onze vaderen vragen //wat dreef u de behartigings- waardige les aldus te vervormen en te mis vormen Wij willen niet. dat de menschen ons zullen bestelen, uitschelden, vloeken, mis handelen, bedriegen, te kort doen, uitzui gen, belasteren; welnu, laten wij anderen dan niet bestelen, schelden, vloeken enz. Aldus 't versje. Meer eischt het niet van ons. Wanneer we ons gedrag naar dit voorschrift inrichten, dan laten we f,een an der'', om eens een oud beeld te kiezen, in zijn sop gaar koken en we bemoeien ons met ons zeiven. We doen niemand kwaad, we doen letterlijk niets en kunnen dan vol te vredenheid zeggen, we beoefenen de naas tenliefde naar de wijze les, ons door de va deren nagelaten. Als onze naaste in 't ongeluk zit, kunnen we er met de armen over elkaar geslagen bij gaan staan en zeggenindien ik in 't ongeluk zal, zou ik niet gaarne willen dat gij mij beschimptet en nog dieper in den modder traptetdaarom, goede vriend, zal ik u niet bespotten en op 't hoofd trappen, ik zal alleen toekijken, wat er nu verder met u geschieden zal. Hoor nu eens deze woorden: //alle din gen dan, die gij wilt dat u de menschen zouden doen, doet gij hun ook alzoo." Voelt ge het onderscheid? De slimheid onzer zedeprekende vaderen zou uit hun doen en vooral uit hun laten met, tal van sprekende voorbeelden te illus- treeren zijn. Ze hebben hun theorie van //laten" bij verschillende gelegenheden toe gepast, waarschijnlijk met het eigcngefabri- ceerd versje in den mond. Betrekkelijk onze verhouding tot den naaste, tot onze ongelukkige, arme, behoef tige, misdadige medemenschen kan het nooit de vraag zijnhoeveel kwaad hebt. ge die niet gedaan Maar wel dezewat hebt ge voor goeds gedaan We moeten niet alleen het kwade laten, want wanneer dit do praktijk van 't leven was, hadden we 't betrekkelijk gemakkelijk, maar wo moeten, naar bovenstaand voor schrift, goed doen en wel zooveel als in ons vermogen staat. Daar is een arm man, die om zijn kin deren to verwarmen, een turfje heeft. Onze vaderen zeggenneem dat turfje niet af, want wanneer gij zoo arm waart, zou u dat alles behalve aangenaam zijn. De bron echter, waaruit zij deze les haal den, zegt tot onsgeef den armen nog een dozijn er bij, want indien gij in zijn geval waart, zou u dit bijzonder verheugen. lu deze dagen van nijpende kou, hebben we gelegenheid te over deze les in prak tijk t.e brengen. 11) t HEDIKHUIZEN, 18 Jan. Bij de gisteren gehouden verkiezing voor een lid van den ge meenteraad, is met bijna algemeene stemmen als zoodanig benoemd de heer P. A. Luijben, Bur gemeester. t OOSTERHOUT, 19 Jan. Heden had alhier een prijskamp op schaatsen voor het volk plaats, uitgeschreven door de ijsclub „Rynke van der Zee". De prijzen bestonden voor jongens beneden 14 jaar meestal uit eetwaren, o. a. uit een reus achtige groote krentenmik; voor volwassenen grootendeels uit, kierdingstukken en dekens. Ofschoon het weder wegens de ingevallen dooi niet gunstig genoemd mag worden, waren toch een groot aantal deelnemers en toeschouwers op het ijs. Deze vermakelijkheid is tot ieders ge noegen goed afgeloopen. t MEEUWEN. De loop der bevolking dezer gemeente was in het atgeloopen jaar als volgt Er werden geboren 16 mannen en 15 vrouwen; er vestigden zich 7 m. en 9 vr.overleden 8 m. en 8 vr. vertrokken naar elders 11 m. en 10 vr.huwelijken gesloten 6. Totaal op 31 Dec. 1886 406 m. en 342 vr. of 748 zielen; dat is sedert 31 Dec. 1885 eene vermeerdering van 10 zielen. LANGSTRAAT, 18 Jan. Den tijd des jaars in aanmerking genomen, is er in den hooibundel in de laatste dagen bijzonder veel levendigheid. Bijna dagelijks worden er minder of meer aan zienlijke partijen afgeleverd. Hiervan waren er wel verscheidene, die reeds vroeger gekocht werden, maar toch bestond er ook veel kooplust en was de zucht naar de puikste qualiteit niet zoo groot als eenige weken vroeger. Vele verkoopers zijn daardoor stugger geworden, en wie niet bepaald in geldelijke verlegenheid zit, wil de kans nog wat afwachten, want men heeft hooger prijs dan den thans vastgestelden van f 14 per 500 KG. in 't hoofd. Ook werden in het laatst der afgeloopen week de stallen der veehouders door de Belgische koop lieden druk bezocht, waardoor ook de kalfkoeien williger waren. t DALEM. Alhier is wrder een geval van rood vonk geconstateerd. Nog altijd blijft genoemde ziekte zich in deze gemeente sporadisch vertoonen. t SLEEUWIJK. Tot ons genoegen kannen wij mededee'en, dat de heer A. Verschoor, Bur gemeester alhier, teruggekomen is van zijn voor nemen om eerlang zijn eervol ontslag als zooda nig aan te vragen. Reeds gedurende 30 jaren stond ZEd. Achtb. aan het hoofd dezer gemeente, in welk tijdvak verschillende hervormingen en verbeteringen alhier werden aangebracht. De al gemeene wensch is dan ook, dat men nog tal van jaren hem het voorzitterschap in onzen ge meenteraad zal zien vervullen. t WOUDRICHEM, 17 Jan. Aan de heden alhier gehouden hardrijderij op schaatsen, werd deelgenomen door 20 personen. De le prijs werd behaald door D. v. Straten Bz., de 2e door J. Burin, de 3e door G. Have- laar Wz. en de laatste door B. Baks. De goede leiding der commissie, bestaande uit de heeren C. A. Wierxs, S. Kolker, J. v. Herwijnen en L. Borg Gz., bet voldoende ijs en het gunstige we der, droeg veel bij om dit ijsvermaak te vergroo- ten. Uit den geheelen omtrek waren toeschou wers tegenwoordig, die zeer voldaan huiswaarts gingen. tIn de herberg van G. Boer werden door de commissie in tegenwoordigheid van al de deel nemers en vele belangstellenden de prijzen uit gereikt en de te zaara gekomenen goed onthaald. Met verschillende toasten, voordrachten en uit gevoerde zangstukken werd de avond genoegelijk doorgebracht en zal deze dag bij allen nog lang een prettigen indruk achterlaten. Bij bet bi-grootingsdebat in de Eerste Kamer is uitvoerig gehandeld over de regeling van de onderwijs—quaestie bij grondwetsherziening. Van verschillende, ook liberale zijde werd aangedron gen op een oplossing, hetzij op initiatief Regee- ling of' wel op grondslag voorstel Schaepman. De Minister hoopte op verzoenende oplossing, maar beslissing moet eerst in de Tweede Kamer val len, alvorens verder te bespreken. Te Arnhem heeft de commis ie voor de feest viering op 's Konings Verjaardag aldaar, ongeveer f 7090 aan vrijwillige gif:en ontvangen. Men schrijft aan de „L. C." Het is een vuile winter. Sneeuw modder ellende om den anderen dag en men had voor de variatie het „ijselijke" schouwspel, waarbij men geen voet buiten de deur durfde zetlen. Spiegelgladde stra ten zoover het oog reikte, want het regende, en toen kou men zich spiegelen aan menigeen, die voortkroop als een Hak of tegen den grond tui melde. Het was voor mensch en dier niet mo gelijk voort te komen en zoo had het menigeen begrepen, brievenbestellers niet uitgezonderd, die de voeten in „sandalen" hadden gewikkeld, trots den besten doedelzakspeler. Nu hebben een dikke mist met zuidenwind wat dooi bezorgd, maar als de mist optrekt, vriest het waarschijnlijk al weer, want de barometer staat nog veel te hoog om verandering uit het zoele" zuiden te verwachten. In het Volkspark te Amsterdam zijn weer 2000 brooden uitgereikt. Onder de bedeelden behoorde ook de ruim 80-jarige Tijken, een der weinigen die na de ontploffing van het kruitschip te Leiden, in 1807, bij de opruiming van het puin, rustig onder zijn wieg lag. Door M. de Haas, te Amersfoort, werd aan de ,/Veend. Ct." vertoond een muntstuk van 2200 jaren, van 400 jaren voor het tijdstip dat Jezus geboren werd. 'f. Was van gedreven zilver, waarop in Hebreeuwsche karakters stond Zilverling van Israël. Aan de andere zijde stondHeilig Jeru zalem en de afbeelding van een wierookvat met een palmtak. Dinsdagnacht werd aan de woning van den advocaat-generaal mr. Jolles te Amsterdam pe troleum in de brievenbus gegoten en daarna werden de in die bus aanwezige papieren ver brand, waardoor ook de gangmat vuur vatte. De poging tot brandstichting had geene verdere on heilen ten gevolge. Twee kannen met petroleum, alsmede een papieren trechter, werden nog op de stoep der woning gevonden, zoodat He brandstichter waarschijnlijk in zijn snood bedrijf is gestoord. Te Flellouw is een kind in een schotel met kokend water gevallen en na smartelijk lijden aan de gevolgen van de brand wonden bezweken. Een ongeveer 5 jarig meisje te Leiden dronk in een onbewaakt oogenblik uit een ketel kokende koffij, waardoor het kind inwendig zulke brand wonden bekwam dat het hoewel geneeskundige hulp spoedig werl ingeroepen eenige uren daarna overleed. Een bewijs van zeldzame tegenwoordigheid van geest, bij een kind. Een knaapje van L. v. H. te Giessen-Nieuwkerk vie.l in een groote bijt; een ongeveer 7-jarig kame raadje, dat er alleen bij was, gi.ig plat op het ijs liggen, en hield liet kind zoolang bij het hoofd boven water, tot er hulp kwam opdagen. Te Capelle (N.-B i9 Zondag bij het uitgaan van de kerk tusschen het dorp en de Nieuwe Vaart, een persoon door de gladheid van den weg gevallen. De ongelukkige was bijna onmiddellijk dood. Op de Drentsche Hoofdvaart is Maaudag namid dag een 20-jarig jongeling uit Kloosterveen, ge meente Assen, terwijl hij schaatsen reed, gevallen en op de plaats dood gebleven. Aan den Nieuwen Uitleg, bij de brug aan het Smidswater te 's Gravenhage, is een knaap in eene bijt geraakt en, ondanks alle aangewende pogingen tot redding, verdronken. Op de Ringsloot van den Heer Hugo-Waard nabij Broek-op-Langedijk, is Maandag middag een schaatsenrijder door het ijs gezakt en verdronken. Dingsdag namiddag zijn op de wetering van het Almelosche kanaal bij Zwolle 3 schaatsenrijders door het ijs gezakt. Twee hunner werden gered, doch de derde verdween in de diepte. Toen Woensdag ochtend als naar gewoonte te Leiderdorp de bijt zou worden opengehakt bij de Hervormde kerk, bemerkte degeen, daarmede belast, tot zijn schrik, dat Do week welke achter ons ligt, is eene histori sche week, een kort tijdvak, maar dat. in de ge schiedenis zal worden aangeteekend. Zóó lezen wij in verschillende Dnitsche en Fransche bladen. Wij willou het gaarne aannemen, hoewel wij liever zul ke historische weken niet. in de geschiedenis van het laatste kwart van de 19de eeuw hadden. Want waarom moet zij historisch zijn Omdat de Dnitsche rijkskanselier in die week de gevaren voor oorlog uiteenzette en den Rijksdag heeft wil- len dwingen de ontzaglijke legerkosten nog meer op te drijven. Zeker, dit kan historisch belangrijk genoemd worden. Maar de menschheid had recht in dezen tijd, andere historische ontwikkeling te verwachten. Het is waar, de verklaring dat, Dnitschland Frankrijk niet aan denkt te vallen en het bewust- ziju dat Frankrijk evenmin aan een aanval denkt, beeft de sombere gernchten over een zeer dicht op handen zijuden FrauschDuifschen oorlog doen verstommen. Ten overvloede heeft de Russische gezant te Berlijn aan zijn Franschen ambtgenoot ten stelligste verzekerd, dat er tusschen Ruslaud en Dnitschland geeu afzonderlijk verbond be9iaat en dat de verstandhouding tusschen Duitschland en Rusland niets v pan digs bedoelt tegen Frankrijk. Te Londen is de indruk lang niet vroolijk. Al wat Bismarck gezegd heeft, zeggen de diplomaten, botoekent niets bp zijne gewichtige verklaring, dat de rekening met Fraukrijk nog niet is vereffend, en dat een nieuwe Fransch Duit&eho oorlog eene afrekening voor goed zon zijn. Men gelooft te Londen, dat, een man als Bismarck, zoo iets niet zou zeggen, als hij niet van plan was op de eene of andere wijze een zoo ernstig vraagstuk op te lossen. De Russische pers is zeer tevreden over Bismarck. Zij redeneert aldns: al wat hij heeft gezegd vloeit voort uit vrees voor een oorlog tns^chen Rusland en Oostenrijk. Bismarck zal al onze eischen in willigen op het gevaar af heel Europa tegen zich te krijgen, als hij bedoelden oorlog maar kan ver meden zien. Welnu, laten wij dit gunstige oogen- blik dan wiet ongebruikt laten. Te Weenen is men natuurlijk het ergst in de wieken geschoten. Oostenrijk is thans in den on- aangenanaen toestand van iemand, die groote zaken heeft gedaan met vreemd kapitaal en die plotseling al zijne kredieten ziet opgezegd. Sinds jaar en dag hadden de ministers van buiten- landsche zaken iu Oostenrijk vorzt kord aan do volksvertegenwoordiging, dat als Oostenrijk in bot sing kwam, het vast kon rekeneu op het machtige Dnitsche leger. En thans verklaart Bismarck dat hg met Koustantinopel net zoo min wat te maken he»ft als met Bulgarije. Hij gevft dus Rusland vrij spel en laat Oostenrijk in den steek. Het gevolg is dat Oostenrijk zich meer dan ooit wapent. Zoo is bepaald dat de lotelingen van dit jaar in plaats van met October met April moeten opkomen, hetgeen dezen zomer eene versterking van 100.000 man beteekent. Verder wordt het leger met 40.000 paarden uitgebreid, zal weldra een verbod tot uitvoer van paarden volgen, en zullen 1 Maart 500.000 repeteergeweren klaar zijn. Al deze oorlogstoerustingen strekken niet om dn gerustheid te vermeerderen. Daarenboven ligt in de wijze waarop in Berlijn de zaken gedreven worden een groot gevaar. Het is een feit, dat de keizer zeer vertoornd is over de gehouden stemming. Op alle mogelijke wijzen zal das van regeerings- wego worden gewerkt op de kiezers, en zullen zij er op worden gewezen dat het vaderland iD gevaar is, dat de Rijksdag onverschillig is voor dat gevaar enz. Hoe de verkiezingen ook uitvallen, altijd is er gevaar aan verbonden. Een liberaal en zeer gematigd blad te Parijs, »Le Temps,zet dit op de volgende bezadigde wijze uiteen »De verkiezingen voor don Dnilschen Rijksdag en het parool door Bismarck daarbij gesteld, moe ten onze voorzichtigheid en koelbloedigheid ver dubbelen. Want men kan er op rekenen, dat. het Dnitsche gouvernement door alle mogelijke organen bet gevaar voor een oorlog met Frankrijk zal uit meten. De machtige erfvijand® aan de andere zijde vau den Rijn, met zijne droevige herinnerin gen en schrikkelijke plannen zal worden opgevoerd. In bierhuizen en particuliere bijeenkomsten zullen de teederste qnaesties worden uitgepluisd en zullen de meeste woeste hartstochten van Gerinaausche dweperij worden ontketend. Deze opgewondenheid, welke tot hersenkoorts zal stijgen, is werkelijk een gevaar op het oogenblik.® Dat de partijen in Dnitschland thans verwoed tegenover elkaar staan, is wel te bedenken. De socialistische partij berekent minstens 10 zetels te winnen. De liberalon en het centrum zenden het gelag moeten betalen. Maar dat zijn voorspellin gen waaraan niet te hechten valt. Men zegt dat de keizer een manifest tot het volk zal richten en dat zou den strijd zeker verzwaren. De liberalen kunnen echter bewijzen dat zij de verlangde legerverstorking hebben toegestaan, doch voor 3 jaren. Niemand kan hun eene onvader landslievende houding verwijten. De plotselinge dood van den Engelschen minister van buiteulaudsche zaken, lord Iddesleigb Northcot.e heeft in Engeland een diepen indruk gemaakt. De omstandigheden zijn dan ook treffend. Salisbury had, om zijn kabinet to redden, aan Norfbcote te kennen gegeven, dat zijne (Nortkcote's) gezondheid van dien aard was, dat hij noodzakelijk moest af treden. Northcot.e, een talentvol en vurig conser vatief staatsman, was door die overboordzetting zeor gekrenkt. Hij zon zijn ontslag nemen, goed, maar zijn zoon, generaal in Engelschen dienst, deed hot ook. Al is het nu honderdmaal waar dat hij eeno hart kwaal had, het Engelsche publiek gelooft dat de twee conservatieve staatslieden zich zeer driftig hebben gemaakt en dat Northcote in dien aanval van drift doodbleef. Dat Salisbury nu zelf de portefeuille van buiteu- landsche zaken zal opnemen, is minder gelukkig. Salisbury laat zich volkomen leiden door de in zichten der koningin on deze rust niet voor zij Engeland tot een oorlog met Ruslaud heeft gebracht. Hare Majesteit, noemt dat »traditioneele politiek.® Volgens gerucht wordt tha^s door de betrokken mogendheden van gedachten gewisseld over een nieuwen kandidaat voor den Bulgaarscken troon. Volgens een uit Weenen onl vangen bericht is Zankoff te Bonrgas, bij zijn terugkeer uit Konstan- tinopel, door do Bulgaarsche autoriteiten gearres teerd on afgeranseld. Bij den Dinsdag te Hamburg gehouden interna tionalen schaatsenrijderswedstrijd werd de baan van 3500 meter door Hagen in 7 min. 262/5 sec., door Vei.inga in 7 m. 37 s., door van den Berg in 8 m. 31 s. en door Kin trina in 8 m. 34 s. afgelegd. Bij den wedstrijd op schaatsen te Hamburg A. van den Berg, van Benthuizen, op de korte baan gewonnen. Nu Harald Hagen op de lange haan over winnaar is en dus geen van beiden op beide ban» n winnaar werd, is de meestersohapsprijs niet uitge reikt kuunen worden. De uitslag van den gehouden wedstrijd iu het kunst- rijden, was als volgt: le prijs Wener, 2e Curtis, 3e Franklin en 4e Groth. De jonge Nederlander, die verleden week te Ham borg twee prijzen won, is naar het »N. v. d. D.« meldt, de heer Jao. R. de Jong, geboren te West» zaan, thans tijdelijk te Hamburg wonende. Hij is twintig jaar oud. To Kempen leefden twee personen, Topphoven en Engels, sedert geruimen tijd in vijandschap met el kander; de laatste loste op Topphoven onverwachts een pistonlschot, met het, gevolg dat deze dood neerviel. Beiden waren gehuwd en vaders van eenige kindereu. Engels is gevankelijk naar Kleef over gebracht. Iu het Belgische stadje Visé, uabij Eisden, heeft men Dinsdagochtend drie personen in een huis ge stikt gevonden. Het ougeval moot aa r kooloxyde- vergiftiging worden toegeschreven. Te Hanetong woont een echtpaar waarvan de man 99 en en de vrouw 91 jaar oud is. Zij zijn 74 jaar getrouwd en beiden genieten eene goede gezoudheid. Bij de Italiaansche Kamer is een ontwerp inge diend, strekkende om op kosten van den Staat een monument voor Mazzini op te richten. Het geroep van brand! verwekte eene paniek in de voorstelling, die door de Israëlietische tooneel- vereeniging te Spitalfields, eene wijk van Londen, werd gegeven. Van de 500 aanwezigen werden er 17, onder welke 12 vrouwen en 3 jongens, gedood. Men vond, toen de zaal ontruimd was, een kind onder een der banken. Het was bewusteloos. Men bracht het. bp, maar het kon alleen smaina® zeg gen en snikte hartverscheurend. Men vond de moe der lator onder de dooden. Eenige vrouwen, die haar kinderen verloren hadden, vielen iu zwijm. De verhalen van ooggetuigen omtrent hef gebeurde zijn met elkander in strijd. Men zegt dat er een lek was aan een gasbuis, dat de politie eens klaps het gas liet afdraaien en de deuren sluiten en dat dit de verwarring verhoogde. Er zal een enquête worden ingesteld. De jnweliers-vereeniging te Londen bezit thans den grootsten diamant die bekend is en die gevon den is in het zniden van Afrika. Hij woog 400 karaat alvorens gespleten te zijn. Deze brillant is van het zuiverste water. De Koning van Portu gal heeft, een der gedeelten gekocht voor 100,000 gulden. Dit stuk woog 19 karaat. Uit Glasgow wordt gemeld, dat daar sinds Maan dag een hevige sneeuwstorm woedt. Iu geheel het Westen van Schotland viel zooveel sneeuw, dat het verkeer al weer wordt belemmerd. Daarbij is het er kouder dan het in dezen winter is geweest. Op an dere plaatsen van Schotland en in Ierland valt al gemeen regen, zoodat men verwacht dat dö zachtere luchtstroom zich ook verder Oostwaarts zal uit breiden. In Engeland is het echter tot dusver nog vrie zend weer gebleven, evenals op de meeste plaatsen van het vasteland. Te Brussel heeft het echter ge sneeuwd en evenals in het Zuiden van Frankrijk, is te Triest bij felle konde veel sneeuw gevallen. In de nabijheid van Montpellier heeft men ook een lichten schok van aardbeving gevoeld. De Daitsche reiziger dr. Einwald heefl. op zijn tochten in Zuid-Afrika, ook den krijgsman gespro ken, die het bevel voerde bij den aanval van de Zoeloes op Prins Louis Napoleon, en die zelf don Prins met zijn speer doorstak. De KafLr was wan hopig toen hem verteld werd hoeveel voordeel het hem en den zijnen bad kunnen opleveren als hij den Prins niet gedood, maar gevangen genomen had. De hooge bergstreken van Venezuela zpu zoo ge zond, dat, er jaarlijks maar éen persoon op de 58 sterft. Er zijn 199 menschen die 100 jaar ond zjjn en 115 daarvan zijn reeds 120 a 125 jaar. De dok ters maken daar d s geen zaken: of zouden er misschien geen dokters zijn? De bernchto Andalusische bandiet Melgares is dood op den weg gevoudeu in de provincie Cordova. Men denkt dat hij door een zijner kameraden werd gedood. De bende van Melgares had circa 80 moor den op haar geweten. Melgares laat voor luim 200,000 francs aan bezittingen na, die zijne ouders erven. Oorsproukolijk voor de balie bestemd, stu deerde Melgares te Cordova; de ontronw van eene minnares moet, zegt men, de oorzaak zijn geweest van zijn later ongeregeld leven. Eene distilleerderij in Indiana brandde af; 85,000 gallons whisky gingen verloren, 1 man kwam om. Do schade bedraagt. 100,000 dollars. Do kerk van St. Michael te Workington, die 1G00 menschen kon bevatten en iu 1777 weer was opgebouwd, is geheel afgebrand. Te San Francisco bad eene ontploffing plaats aan boord van een schoener. Ver scheidene personen werden gewond en eenige ge- bonwen leden aanzienlijke schade. Een leelijke brief uit Atjeh. Iemand schrijft van daar het volgende: »'t is toch een pestland, dat Atjeh. Alle mo-elijke rampen trekken zich hier samen; op het oogenblik staat, alles blank, spoor wegen zijn weggespoeld, menschen verdronken, ka zernes en keukens ondergeloopen, zoodat de soldaten in de woningen der officieren koken. In den kraton gaat men tot de borst door het water, zoodat ik (schrijver dezes werd ziek), niet meer naar het hos pitaal kon; een dag later werd ik door een tiental menschen naar het hospitaal gebracht, door middel van eeno schuit, maar toch moest ik nog bijna hal verwege door het water waden, alvorens ik mijne kamer kon betrekken.®

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1887 | | pagina 2