Buitenlandsch Overzicht. BUITENLAND KENNISGEVING. "BINNENLAND. Zoo, snaakje! nu zijn we er! En hij wreef zich de handen, zoo tevreden als hij nog zelden geweest was. Hij ging voort: Ik had het wel gezegd, ik had het wel gezegd dat hij het moest wezen!» En met eene woeste vreugde schreeuwde hij Ja, landlouper, vuile vagebond, je zult je 20 jaren niet ontkomen! SLOT. HEUSDEN, 24 Jan. t Onder leiding van mevrouw Wielandt is al hier eene Dorcas-vereeniging opgericht, die tot hare werkende leden verschillende gehuwde dames telt. Het doel der vereeniging. hel maken van kleedingstukken voor mingegoeden, blijkt uit den daarvoor gekozen naam. Dat het streven dezer dames op den rechten prijs wordt gesteld, blijkt uit de algemeene deelneming van contribueerende leden. Wij hopen dat deze aanvanke lijke steun niet van voorbijgaanden aard zal zijn en de vereeniging haar doel zal bereiken, n.l. bij voort during mede te werken om het lot harer minbe- voorrechte natuurgenoolen zooveel mogelijk te ver zachten. t 22 Jan. Op initiatief van een zestal heeren, werd heden bij bekkenslag den volke bekend gemaakt, dat heden namiddag een hardrijderij op schaatsen zou worden gehouden op een daarvoor uitgepaald gedeelte van de Maas. Tal van nieuwsgierigen hadden zich dan ook des middags op den wal en op het ijs ver zameld om den kampstrijd na te gaan, waarvoor zich verschillende liefhebbers aanmeldden. De eerste prijs, een groote ham, viel, zooals men verwacht had, aan A. Hartog ten deelde tweede prijs, eveneens uit een ham bestaande, doch van min dere zwaarte, werd door J. van Eggelen gewonnen. Het terrein, waarop men elkanders vaardigheid in het rijden moest meten, was op 800 meter gesteld. De overwinnaren, van hunne prijzen voorzien, zag men weldra omstuwd door eene jubelende menigte uit het jonge volkje, zegevierend de stad inkomen, waarmede deze kleine feestelijkheid in opgewekten zin eindigde. t ZEVENHUIZEN. Tegen Maandag was door de ijsclub alhier een wedstrijd uitgeschreven voor de in gezetenen dezer gemeente in het schoonrijden. 30 personen, waaronder 6 vrouwen, namen er aan deel. De wedstrijd was in 3 secties verdeeld, n.l. io. man nen, 2o. vrouwen, 3o. paren. Voor elke afdeeling was één prijs en twee premiën uitgeloofd. De prijs bedroeg f 10, de premien f 5 en f 3. De gelukkigen in elke afdeeling warenlo. J. Merbis, H. Merbis en T. Schenk. 2o. G. Karre- man, D. Tom en M. de Graaff. 3o. H. Verweij D. Tom, F. Merbis G. Karrenman, J. Merbis M. de Graaff. Woensdag 19 Jan. werd er hardgereden door kinde ren, beneden 12 jaar. De prijzen waren 4, 3 en 1 in de school- spaarbank. Een aantal jongens namen er aan deel. Veel meisjes trokken zich terug, daar door den inge vallen dooi het water op het ijs stond. De winners waren in de afdeeling jongens, M. Bos, G. Bos, en A. Marck, in de afd. meisjes J. M. Van de Ruit, F. Versloot en J. de Bruin. Op denzelfden dag had er een wedstrijd plaats op priksleden. Wat het genoegen van den dag ten top deed stijgen was het turfrapen op het ijs. Elke deel nemer kreeg 1/3 KG. spek. De winner 3 KG. t De zuivere opbrengst van de uitvoering van de zangvereeniging Apollobedroeg f 90. Naar men verneemt zullen daarvan 2 uitdeelingen gehou den worden aan de armen, bestaande uit erwten, rijst en spek. t AALBURG, 20 Jan. Het 50-jarig huwelijksfeest van den heer Prillevitz, geneesheer te Wijk, waarvan reeds in een vorig nummer werd melding gemaakt, zal ongetwijfeld bij de Aalburgsche schooljeugd nog lang in blijde herinnering voortleven. L.l. Woens dagmiddag nam zij in de feestvreugde een werkzaam aandeel. In de daartoe ingerichte school was den leerlingen door den algemeen beminden jubilaris een feest aan geboden, hetwelk sprekend bewees dat de heer P. de kinderharten weet te treffen. De tegenwoordigheid van eenige leden der familie P. verhoogde het genot niet weinig, en bij herhaling drukte het «lang zullen ze leven!» de opgewekte stemming uit der jeugdige feestvierenden, die zich naar hartelust konden te goed doen aan warme melk en broodjes. Maar de vreugde steeg ten top, toen vóór het scheiden aan elk der kinderen eene herinnering aan den blijden dag werd uitgereikt, in den vorm van een keurig zakje suikerwerk. Na afloop van het feest trokken de leerlingen in goede orde naar de woning van den jubilaris, om hem voor zijn onthaal dank te brengen. Dat het hart der Aalburgers warm voor den heer P. klopt, is bij dit kinderfeest zoowel als op den dag der feestelijkheden, ten volle bewaarheid. Moge de geachte geneesheer nog lang voor zijnen werkkring gespaard blijven t DRONGELEN, 18 Jan. Door de leden der ijsclub daartoe in staat gesteld, had heden door de leerlin gen der openb. school, die daaraan wenschten deel te nemen en naar hunnen leeftijd in afdeelingen gerang schikt, een wedstrijd op schaatsen plaats. Tal van keurige prijzen waren aangekocht en dapper werd er gestreden. Na afloop werden alle scholieren in het schoollokaal op chocolade en krentebroodjes getrakteerd. tWOUDRICHEM, 19 Jan. De heer A. Struik is in de heden gehouden vergadering van kerkvoogden, gekozen tot president, in de plaats van den heer R. Ottevanger. t 22 Januari. Op het naburig Ouden dijk zou heden middag C. Vink Az. Jr. het lV2"Jar'ë paard van zijn vader betuigen waarschuwing van be kwame landbouwers mochten niet baten en het ge volg was dat, nadat het paard de kar stuk had ge slagen het ook zijn geleider trof, welke met gebroken armen huiswaarts werd gedragen. t Heden nacht omstreeks half een, moet vol gens loopend gerucht een poging tot inbraak hebben plaats gehad ten huize van den landbouwer G. Be- verioo alhier. Een neef, welke bij den hoogbejaarden Beverloo inwoont, had de stoutmoedigheid de inbre kers, gewapend met mes enz. te gemoet te gaan, waarop deze de vlucht namen. De buren, door het alarm gewekt, moeten ze, naar men mededeelt, de Koepoort hebben zien uitgaan. t 24 Jan. Woensdag a.s. zal in het zooge naamd «zaaltje* alhier, eene afgevaardigde van de Ne- derlandsche vereeniging tot Zondagsviering eene lezing houden. Aanvang 6y2 uur. tVan 15 tot 22 Jan. werden slechts 2 zalmen gevangen en verkocht tegen f 2.05 de h. KG. t DALEM, 23 Jan. De rijshakkers hebben in deze streken gedurende de laatste weken nog geregeld kun nen werken. Ofschoon de strenge vorst het hakken belette, konden ze toen over het ijs het hout naar den dijk sleepen, dat zoo per as vervoerd kon worden. De lage houtprijzen doen de pachters klagen, daar ze bijna de helft minder krijgen dan waarop ze met het pachten gerekend hadden. t Op Zaterdag den 29 Jan. e.k. zal des voor middags om 10 uur eene buitengewone vergadering in den Doelen te Gorinchem worden gehouden, tot uitreiking der prijzen, behaald door de bewoners der afdeeling, op de in Sept. 1886 te Gorinchem gehou den lanbouw-tentoonstelling. t Voor de verkiezing van hoofdgeërfde in het polderdistrict Tielerwaard waren Dinsdag jl. 916 gel dige stemmen uitgebracht, waarvan 833 op den heer G. A. A. C. Valkis te Ophemert, die alzoo gekozen is. Thans wordt stellig verzekerd, dat de Minister van Marine, de heer Gericke, zal aanblijven, daar Z. M. diens verzoek ora ontslag gemeend heeft niet te moeten inwilligen. Een later bericht deelt mede: De minister van marine, de heer Gericke van Herwijnen, is blijven volharden in zijne aanvrage ora ontslag. Na een gisteren gehouden minister raad, heeft Z. M. de koning heden tot minister van marine benoemd de heer F. C. Tromp, oud- zeeofficier en oud-wethouder van Amsterdam. De Min. van Marine heeft bepaald, dat bij mo bilisatie onzer strijdkrachten alle reeds verleende verloven onmiddellijk vervallen, zoowel van officie ren als van onderofficieren en minderen, en de belanghebbenden met den meest mogelijken spoed naar boord zullen behooren terug te keeren. Door het Centraal bestuur van het //Alg. Ned. Werklieden-verbond'' is in een gehouden verga dering onder meer besloten, op gepaste wijze de bedenkingen kenbaar te maken aan de Tweede Kamer, die zijnerzijds bestaan tegen het laatstelijk door de Regeering voorgestelde ontwerp ter ver vanging van art. 76 der Grondwet en op wijziging daarvan aan te dringen. Ditzelfde zal het geval zijn ten opzichte van art. VII der additioneele artikelen, betreffende de voorloopige regeling van het kiesrecht, totdat de wet daaromtrent nader zal hebben beschikt. De brooduildeelingen in het Volkspark te Am sterdam geven, volgens de //Haarl. Ct.", een allertreurigst beeld van de ellende, die onder de armen der hoofdstad heerscht. Sommigen komen zoo uitgeput in 't verwarmd lokaal, dat zij te nauwernood de kachel bereiken kunnen om zie te verwarmen en de kracht missen om 't lain ontbeerde voedsel te verorberen. Een 70-jarig man zag men er 2 halve tarwebroodeu achtereen verslinden; hij was letterlijk uitgehongerd. Woens dag zal brood worden uitgedeeld door eenige leden van de Broodbakkers-vereeniging ^de Voorzorg," op initiatief van den heer S. W. Siemons, haar voorzitter, die te zijnent aanmelding inwacht van bakkers, die mede bereid zijn tot eene gift in brood voor de werkeloozen. Bij het bestuur zijn tot hiertoe omstreeks 2000 personen als werkloos ingeschreven. Te hunnen behoeve is ontvangen ruim f 800. Volgens de statistiek der bijbelverspreiding over 1885/86 in Nederland zijn door het Ned. bijbel genootschap in dat jaar verspreid 12,611 bijbels, 350 oude testamenten en 42,341 nieuwe testa menten; door het Britsch- en buitenlandsch bij belgenootschap 22,223 bijbels, 4643 oude testa menten en 10,470 nieuwe testamenten. Hierbij zijn niet medegerekend drie uitgaven van Hol- laudsche statenbijbels en nieuwe testamenten, die te Londen gedrukt en van daar voor de verschil lende behoeften vaa het Nederlandsche volk in andere landen verzonden werden. Naar de //As?. Ct." verneemt, hebben drie be stuursleden van de Vereeniging ,/De Dageraad" te Amsterdam, voor het lidmaatschap zoowel van dat bestuur als van .de Vereeniging zelf, bedankt, daar Er zijn plotseling zeer onfrnstbarende geruchten verrezen omtrent de verhouding tusschen Duitsch- land en Frankrijk. Aan de praatjes die de Duitsche pers daaromtrent op lischt, hechten wij geen zier, om do eenvoudige reden dat zij, door op de ver beelding der kiezers te werken, eene meerderheid voor Bismarcks politiek bij de verkiezingen van 21 Februari hoopt te bewerken. Maar er zijn andere ernstige geruchten. De Weener correspondent van de Londensche »Mor- ningpost* deelt mede dat de Oostenrijksche minis ter van buitenlandsche zaken dezer dagen zeide >De Bulgaarsche quaestie is voor Oostenrijk van minder belang dan de mogelijkheid van een oorlog tusschen Frankrijk en Duitschland, omdat Rusland zulk een oorlog zou te baat nemen om zich van de voogdijschap van Bismarck te ontslaan.* De geheele Weener pers redeneert in denzelfden trant. Men hecht daar blijkbaar niet het minst aan de plechtige verklaring van Bismarck dat Duitschland er niot aan denkt Frankrijk aan te vallon, en evenmin aan de overweging dat Frank rijk tot eiken prij3 den oorlog wil vermijden. Maar nu kwam Maandag de Londensche Daily- news* met het alarmbericht dat de aan het minis terie van buitenlandsche zaken ontvangen berichten zeer ernstig waren, wat betreft de verhouding tusschen Duitschland en Frankrijk. Men kon zeer spoedig het uitbreken van een oorlog tusschen beide staten verwachten, daar Duitschland het plan heeft aan Frankrijk opheldering te vragen omtrent de troepenbewegingen aan de Duitsche grenzen. De Londensche beurs achtte die berichten ernstig ge noeg, zoodat de meeste fondsen daalden. Het ernstigste voor ons zijn de kenteekenen in Zwitserland en België. Er worden daar militaire voorzorgsmaatregelen genomen van zulken aard, dat men gerechtigd is tot hot vermoeden dat de regeeringen dier landen zijn gewaarschuwd dat in dit voorjaar de lang gevreesde uitbarsting zal komen. De Duitschers beweren dat de Franschen den vrede bedreigen. Wij aarzelen niet dit eene stellige onwaarheid te noemen. Reeds eenmaal heeft de quasi-rondborstige Bismarck het zoo listig weten te leiden, alsof Frankrijk in 1870 den oorlog had uitgelokt. Als het 16 jaren later nu toch tot een oorlog moet komen, late men zich dan niet voor de tweede maal misleiden. In de Franscbe Kamer van afgevaardigden hield de Cassagnac, de bekende vechtersbaas, verleden week eene welsprekende rede, waarvan wij het ka rakteristieke gedeelte, dat voor onze meoning pleit, hier overnemen. »Wij beleven een critiek oogenblik (rumoer op vele banken). »Ik zal niet vorder gaan dan ik wil en dan be hoort, mijne hoerenhoudt u bedaard en weest gerust er komen dreigende geruchten van over de grenzen (opnieuw rumoer). Wij hebben allen kennis genomen van de redevoeringen in den Duitschen Rjjksdag en ik heb het recht en den plicht er hier op te zinspelen (beweging). Weest niet bevreesd dat ik meer zal zeggen dan mij past, want mijne vaderlandsliefde is even sterk als de uwe. Welnu, het zou kunnen zijn, het staat zelfs te vreezen dat het op een gegeven oogen blik hoeveel hoop wij ook hebben op het behoud van den vrede, welken wij allen willen, zoo ter rechter- als ter linkerzijde, republikeinen zoowel als monarchalen noodig zal zijn om uiterste opofferingen ons te getroosten om den vrede in Europa te bewaren. «Maar het, is tevens zeker dat er verwikkelingen en toestanden kunnen ontstaan, welke men thans niet verwacht, de oorlog eindelijk, laat ik den naam maar uitspreken, welke een ongeluk en eene ramp zoude zijnhoe ook de uitslag zou wezen. In die taal spreekt toch waarlijk niet de uitda gende geest van een «wuften* Franschman. En zoo is thans werkelijk de geest in geheel Frank rijk. Het is alleen het nieuwbakken Duitsche kei zerrijk dat, den vrede bedreigt. Laat ons nu naar het Duitsche keizerrijk torug- keoren en een blik slaan op den gang der verkie zingen. De nationaal-liberalen, de conservatieven en de vrije conservatieven hebben een soort mon sterverbond gesloten, waarbij zij zich verbinden bij herstemming den candidaat dezer drie partijen te steunen die de meeste stommen heeft gekregen. Een van do oerste slachtoffers van deze overeen komst is de beruchte ds. Stöcker, de heftige Jo denhater. Daar deze eerwaarde heer alleen in de hoofdstad eenige kans had, loopt hij gevaar, van het wereldsche* politieke tooneel te verdwijnen. Tegenover dit verbond staat een ander monster verbond; ultramontanen, liberalen en socialisten. De laatsten verdubbelen bun ijver. In alle groote steden hebben zij hunne candidaten en te Berlijn in alle 6 de districten. Overigens hebben de Duitsche verkiezingen dit gemeen met de Spaansche dat ze totaal in handen der ambtenaren zijn. Op het platte land bij voor beeld is de Pruisische boer zoo gewend te doen wat «Der Herr Landrath* aanbeveelt, dat in de meeste landelijke districten de regeering kan laten kiezen wien zij wil. Vrijdag nu had in het 2e district van Berlijn eene vergadering van 3000 kiezers plaats, waar Virchow en Richter het woord voerden. Richter bracht dadelijk de candidatuur van Molte ter sprake. Hij zeide dat de diensten door hem aan het land bewezen, boven eiken aanval waren verhoven, maar daarom be hoefde men in den rijksdag het militaire element niet te versterken. Spreker herinnerde dat Wellington indertijd had getracht gebruik te maken van zijnen roem om de constitutioneele rechten van het Engelsche volk te verkorten. En wat antwoordden de Engelschen daar op «Hertog van Wellington, overwinnaar in Spanje, overwinnaar bij Waterloo, gij zult het En gelsche vo!k niet de baas worden J« Eu nu, zeide Richter, herhalen wij: «Veldmaarschalk Moltke, overwinnaar in Oostenrijk, overwinnaar in Frankrijk, gij zult de baas niet worden over de burgers van Berlijn De overgroots meerderheid besloot daarop de candidatuur van Virchow te handhaven, tegonover Moltke. Bismarck was hierover uitermate boos en Maandag liet hij zich in het Huis van Afgevaardigden ontvallen, dat het einddoel van de liberalen was de Duitsche republiek Kan het fraaier (12 Frankrijk laat in Duitschland groote hoeveel heden picrine-zuur aankoopen, dat voor de ver vaardiging van meliniet noodig is. Sommige Duit sche fabrikanten moeten 20.000 kilo per maand afleveren en die via Keulen en Rotterdam verzenden. De proeven met de nieuwe ontplof bare stof me liniet*, welke te Bourges genomen zouden worden, zijn volgens de «Patrie* uit vrees voor «spionnen* niet aldaar, maar te Rijssel gehouden. De Minister Boulanger was er bij tegenwoordig. Zij moeten volkomen geslaagd zijn. Den 23sten Jan. hadden er wanordelijkheden plaats in den schouwburg te Gent. Aldaar werd opgevoerd een Vlaamsch stuk, waarin de bezetting van België door Fransche republikeinen in een weinig gunstig licht wordt gesteld. Op een gege ven oogenblik begonnen de in de zaal aanwezige werklieden en socialisten uit te jouwen en te flui ten. Werkliedeu en burgers raakten handgemeen. De politie nam in den omtrek van den schouw burg een aantal personen in hechtenis, deol uit makende van een talrijke bende socialisten, die de Marseillaise* zong. Prins Alexander van Battenberg, de ex-vorst van Bulgarije, is weder naar Engeland vertrokken. Men beweert dat hij in Engelschen dienst zal tre den en een hooge betrekking in Indië krijgt, waar heen hij zich weldra over Egypte begeven zal. Het is evenwel slechts een gerucht, dat uit St. Peters burg afkomstig is en weinig geloof vindt. Bij de Whangpo kwam een Engelsch stoomschip in botsing met een Chiueesch oorlogschip. Dit laat ste zonk en 80 man verdronken. Uit Melbourne wordt bericht, dat een nieuwe groote komeet daar zichtbaar is. Het Engelsche stoomschip Brentford*, gaande van Cardiff naar Malta met een lading steenkolen, is bij de Portugeesche kust vergaan. Van de 24 man werd slechts 1 gered. Te Milaan heeft het verleden Zaterdag 16 uren achtereen gesneeuwd. Op de Piazza del Duomo maakte een onbekend artist een sneeuwmonument van Napoleon III, terwijl de straatjongens een hek van sneeuw er om heen improviseerden. Te Milaan heeft een schatrijke en schoone Rus sische barones zich met een revolver willen dood schieten. De kogel drong in de zijde door, maar de barones is thans buiten gevaar. Het afgaan van een huwelijk was de aanleiding tot de daad. Zwiterland is een natie van hotelhouders. Er zijn een duizental groote hotels. Zij bevatten 58.000 bedden en een leger van 16.000 bedienden. De jaarlijksche ontvangsten bedragen ruim 56 millioen francs, dus vrij wat meer dan de jaarlijksche be grooting van den Bond, en de uitgaven 37 millioen. Onder de verschillende kantons komt vooraan Grauw- bunderland met 179 groote hotels, dan Waadtland mot 109, Bern met 107, Schwyz met 70, Walli- serland met 79. Voor levensmiddelen uit het bui tenland wordt door de hotelhouders betaald: aan wijn 3y2 millioen francs, kippen 2y2 millioen, visch 1,250,000, blikjes 1,200,000, kofXe 600,000, suiker 500,000, thee 250,000, olie 200,000 francs; dit al les zonder te rekenen wat uit het land zelf wordt geleverd. Het Grand Hötel te Bucharest is bijua geheel door brand vernield. De brand ontstond in een der schoorsteenen. De gasten, van welke velen nog te bed lagen, konden gelukkig tijdig ontkomen. Te Monaco worden in de vertrekken onder de speelbank eenige dynamietpatronen gevonden. Het onmiddellijk ingestelde onderzoek leidde tot de gevangenneming van een zeer elegant gekleed heer te Nizza, die daar kort te voren uit Monaco was aangekomen. Bij een onderzoek van zijne bagage bleek, dat hij nog verscheidene patronen in zijn bezit had. Een gerechtelijk onderzoek is reeds ingesteld. Blijkens de door kapitein J. E. Moore, chef van het bureau voor lauding in Castle Garden, zijn in 1886 in de haven van New-York aangekomen 906 stoombooten van de verschillende lijnen uit Europa. Zij voerden over 68,742 kajuits- en 300,918 tusschendeks-passagiers. In 1885 kwamen te New-York aan 280,753 landverhuizers; in 1884 was het cijfer 320,807. In 1877 zetten de minsten daar voet aan land, nl. 63,855 en in 1882 de meesten, te weten 450,450. Burgemeester en Wethouders van Heusden, bren gen ter openbare kennis dat het inschrijvings-re- gister der Nationale Militie met de daaruit opge maakte alphabetische naamlijst in duplo, lichting 1887, gedurende 8 dagen, ter secretarie der ge meente, voor een ieder ter lezing is nedergelegd. Heusden, den 24 Januari 1887. Burgemeester en Wethouders voornoemd, S. VAN BEEST L. B. De Secretaris. H. J. VAN EGGELEN. rAKKtejura»**.MIH imkuh

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1887 | | pagina 2