KEUKENMEID. i Openbare Verkooping VEI-, HOOI-, BOUW- GRIENDLAND, Nouveautés LOUIS DE JONGH, DRUIVENSAP, Wijnen en Cognac. derden Februari 1887, IA Eethen. Meren, lerot, lei en Teilen en Verkoopen: ft. A. II. Kinder-Pap-Beschuit MARKTBERICHTEN. AD VERTENTIEN. Donderdagen den 27 Januari II Boekaankondiging. Gemengd Nieuws en Allerlei. Gevestigd te Heusden, als Geneesheer, (I. L Spreekuren van 122 uur. van UITMUNTEND en gelegen onder Onder Baardwijk. Onder Eethen. Onder Genderen gem. Eethen. Onder Herpt. Onder Hedikhuizen. Onder Nieuwkuik. Prachtige Bokken, Kapers, Mofjes, Polsmofjes, Moffen, Colliers, Bont, Agrafes, mooie geknoopte Doeken, Pinches en Astrakan in alle kleuren, bij Zuid-Afrikaansch M.C. Poldermans,Gorinchem, zij zich niet langer konden vereenigen met den weg, dien, gelijk uit het jaarverslag en den inhoud van het tijdschrift blijkt, de Vereeniging meer en meer opgaat. Een der hoofdaanleidingen was het opnemen van het stukje van den heer F. Netscher in de voorlaatste aflevering. Uit Peize wordt gemeld Sinds meer dan eene eeuw maakt men in onze omstreken gebruik van een middel tegen honds dolheid, het eigendom van eene familie, en ge durende al dien tijd heeft hier nimmer een geval bij menschen plaats gehad. En toch deden zich in onze omstreken vele gevallen van die ziekte voor bij honden, schapen, runderen en katten, en werden ook meermalen menschen gebeten door dolle honden. In enkele gevallen diende men het middel aan honden toe, als wanneer nooit bij hen ziekte volgde, en aan menschen dieude men het ten allen tijde toe, zonder dat ooit hondsdolheid volgde. Zelfs verhalen ouden van dagen dat zich eens het geval voordeed dat bij iemand, die door eenen dollen hond was gebeten en die nog geen gebruik van het middel had gemaakt, reeds de verschijnselen der ziekte zich vertoonden, maar na het gebruik van het middel, hetwelk nu in dubbele portie werd toegediend, de patient in diepen slaap viel, terwijl bij zijn ontwaken de verschijnselen waren verdwenen. De man leefde nog verscheidene jaren. Ook bij gevallen van kwaadaardige krankzin nigheid wordt van dit middel veelvuldig gebruik gemaakt, en steeds met gunstig gevolg, gelijk het vorige jaar nog in deze gemeente het geval was bij eene gehuwde vrouw, die zoo kwaadaar dig was, dat men haar moest vastbinden en op sluiten. Na het gebruik van den drank werd zij spoedig rustig en slaperig, en thans is zij ten volle genezen. Daar steller dezes geen geneeskundige is, kan hij alleen feiten mededeelen, zonder natuurlijk verder over het middel te kunnen oordeelen. Een feit is het, dat steller, op bijna 70-jarigen leeftijd, de bepaalde verzekering kan geven dat te Peize en omstreken, zoo lang hij heuge nis heeft, zich geen geval van hondsdolheid bij menschen heeft voorgedaan. Hoe men in Limburg de wet eerbiedigt Wegens een overtreding der drankwet gelastte de kantonrechter te Weert de intrekking der aan zekeren A. C. te Hunsel verleende vergunning. Het dagelijksch bestuur dier gemeente heeft op den 18n dezer aan dien last voldaan, doch onmiddel lijk daarna werd aan genoemden A. C. een nieuwe vergunning verleend. Daar dit ongetwijfeld in strijd is met den gezonden geest der wet, ziet men met belangstelling een beslissing in hooger beroep te gemoet. Dezer dagen had ook voor twee Utreekteche studenten het ijsvermaak zeer treurige gevolgen kunnen hebben. Per schaats zouden ze van de Bisschopsstad een uitstapje maken naar de resi dentie. Bij den Leidschendam schenen hun krach ten evenwel uitgeput, althans toen des avonds om halfzeven een aldaar wonende jager uit zijn wo ning kwam, vond hij een hunner bewusteloos op het ijs liggen en den ander aan den wal in het gras zitten slapen. Waren ze niet ontdekt gewor den, zeer zeker zouden ze des nachts in de strenge vorst den dood hebben gevonden. Thans was spoe dig hulp bij de hand om hen in een nabij gelegen koffiehuis over te brengen en met allerlei ver warmende middelen weer tot zich zei ven te doen komen, waarna zij de reis naar Den Haag voort zetten, maar nu per stoomtram. Een boer, bij Almelo woonachtig, was bezig een wagen met hout te laden. Hij valt er af en breekt zijn linkerarm. Met gebroken arm rijdt hij huiswaarts, doch voor hij thuis is valt hij nog maals van zijn wagen en breekt zijn rechterarm Eenige medelijdende voorbijgangers brachten den ongelukkige hierop naar zijne woning. Te Purmerend heeft een hevige brand gewoed in het station van den stoombootdienst van Pur merend op Amsterdam, van de heeren Gebr. Goedkoop. Door de krachtige hulp der spoedig aangerukte brandweer bleef de brand beperkt tot het voorste gedeelte van het station, dat geheel is uitgebrand. In het Stadsziekenhuis te Kam pen is overleden de wagenmaker H. Prins, die voor eenige dagen, bezig met het slijpen van schaatsen, een stuk van den steen, die uiteen- sprong, tegen het hoofd kreeg. Een inwoner van Terborg met zijn rijtuig huiswaarts keerende, kwam op een overweg over den lokaalspoorweg in botsing met een goederentrein uit Deutichem. Het rijtuig werd verbrijzeld. De daarin zittende personen kwamen met eenige lichte verwondingen vrij. Bij C. van Noort, landbouwerkastelein in den Wilhelminapolder, is door een brand de schuur met al het daarin geborgen koom, bene vens 17 paarden en 29 stuks vee (waaronder al het melkvee) een prooi der vlammen geworden. Gered zijn 22 stuks vee en 2 paarden en eenig bouwgereedschap. Het woonhuis, wagenkeet en eenige klampen zijn gespaard gebleven. Het on roerend en roerend goed was bij de Zierikzeesche en Middelburgsche Brandwaarborg-Maatschappij verzekerd. De inboedel van den boer, waaraan evenwel niet noemenswaard schade is veroorzaakt, is bij de Zierikzeesche geassureerd. De oorzaak is onbekend. In de Palmstraat te Amsterdam heeft een man zich door ophanging van het leven beroofd. In de Pieter Jacobstraat aldaar is Zaterdagnacht een standje met den wapenstok door de politie uit eengedreven. Op TesseLtroom is een ijsslede opgevischt. Mogelijk is zij ergens van den dijk in zee gegleden, maar er kan ook een ongeluk in 't spel zijn. Dezer dagen moet te Noord broek de vrouw van J. Hartman, levende met twee kinderen, van honger en koude gestorven zijn. En dat in de 19e eeuw! Bij het afbre ken eener woniug te Zwartenberg (Dr.) geraakte een 60-jarig timmerman onder een neerstortende balk en was terstond een lijk. GEDACHTEN. Mevrouw KORTEWEGHolster te 's Bosch op Papenhulst vraagt tegen 1 Mei eene Loon naar bekwaamheid. Notaris VAN MEERTEN te Andel, zal in het Veerhuis van B. Bouman aldaar, op en telkens des voormiddags elf ure, in het openbaar VEIIKÓOPEN Een HUIS, SCHUUR, TUIN en BOOM GAARD te Andel, sectie A. nos. 663, 664, 665 en 668, groot 20 aren 10 centiaren. Te aanvaarden 1 Mei 1887. Notaris BOLL te Dint her, zal voor zijne principalen, publiek als provisioneel op Zaterdag 12 Februari 1887 en finaal 14 dagen daarna, dus op Zater dag 26 Februari 1887, telkens des namid dags 2 uur, in het logement „Het Wapen van Amsterdam/' bij den Heer H. Mourik te Heusden, de navolgende uitmuntende landerijen, als: Ie Koop. Een perceel Hooiland genaamd „den Hoogendoorn," kadastraal bekend sectie A no. 14, groot 5 Hectaren 63 Aren 30 Centiaren. 2e Koop. Een perceel Bouwland op het voorste Hoofdveld, grenzende aan den Notendijk, kadastraal bekend sectie B no. 169, groot 3 Hec taren 21 Aren 20 Centiaren, in huur tot het ontblooten van den schoof in 1893, voor f 236 's jaars. 3e Koop. Een perceel Weiland genaamd „Princenkamp," in de Hoeven, aan de Kleij- bergsche straat, kadastraal bekend sectie B nos. 84 en 85, groot 3 Hectaren 72 Aren 60 Centiaren. 4e Koop. Een perceel Bouwland in do Hoeven, aan de Kleijbergsche straat, kadastraal bekend sectie B nos. 155 en 156, groot 4 Hec taren 65 Aren 60 Centiaren, in huur tot bloot- schoof 1889, voor f 200 's jaars. 5e Koop. Een perceel Weiland in de Beem den, kadastraal bekend sectie C no. 16, groot 2 Hectaren 72 Aren 70 Centiaren. 6e Koop. Een perceel Bouwland op het Wielsveld of Wiel blok, kadastraal bekend sectie B no. 341, groot 2 Hectaren 51 Aren 20 Cen tiaren, in huur tot blootschoof 1892, voor f 180 's jaars. 7e Koop. Een perceel Waardenbosch in de Zeggelaars, kadastraal bekend sectie A no. 394, groot 90 Aren 70 Centiaren. 8e Koop. Een perceel Bouwland op het Hoog, kadastraal bekend sectie A no. 142, groot 75 Aren 40 Centiaren. Inlichtingen zijn te bekomen bij den lieer Burgemeester Boll te Eethen, bij wie de kadas trale plans ter inzage liggen en ten kantore van Notaris Boll voornoemd. ALS: Botermarkt, Heusden. Yffl ZALT-BOMMEL. 1 van Met genoegen vermelden wij dat de nieuwe jaargang van het wolbekende geïllustreerde tijd schrift van onzen landgenoot J. Schorer te Berlijn met luister zijnen achsten jaargang intreedt. Nevens den boeienden roman van E. Werner, »Heimath- klang«, loopt een allerliefste novelle van Hans Arnold, »TannhSuser«. De illustraties zijn, zooals altijd, van den^eersten rang. De prijs is uiterst gering, 5.85 per jaar en de jaargang bevat ongeveer 300 houtgravuren. Eene bijzondere aantrekkelijkheid heeft dit tijdschrift doordat het nu en dan ook schil derijen reproduceertd van onze kunstenaars. Wij kunnen in allen deele het tijdschrift van onzen land genoot aan onze lezers aanbevelen als degelijk, amusant en artistiek. Een lage ziel vermoedt altijd eene slechte be weegreden bij de edelste daad. Menschen met een koud en egoïstisch karakter en die op huu gemak gesteld zijn, zien altijd even zoo het laatste afscheid te ontwijken, als zij die eene koude natuur bezitten en liever groote aan doeningen willen vermijden. Zoodra eene nieuwe gedachte bij ons verrijst, heeft Chateaubriand gezegd, werpt zij een licht van zich af, dat ons verscheidene andere zaken doet zien, die wij nog niet opgemerkt hadden. De menschen spelen in de staatkunde de rol van de cijfers bij de rekenkunst; niet zij zijn de mach- tigsten, die door zich zeiven de grootste waarde hebben, maar zij die de meeste sullen achter zich hebben. Ik beschouw onder de vrouwen, haar de merk waardigste, die in staat zijn bij hare kinderen den vader te vervangen. Goethe. Er zijn personen die nimmer hun doel bereiken, omdat zij te veel om zich heen zion en te veel nietige zaken opmerken; van daar komt er ver warring in hnn hoofd en onzekerheid in hun voort gang: hun geest had wol behoefte dat men hun ooglappon voorhing, zooals men de paarden be handelt, opdat zij zich niet zouden omwenden of verschrikken bij het zien van wat zich rechts of links op hun weg voordeed. Deze inval redde de stad, want reeds den vol genden dag zag de vijand zich genoodzaakt wegens onvoorziene omstandigheden af te trekken. Vrijdag liep op de Beestenmarkt in Den Haag een bejaard vrouwtje, dat niettegenstaande haar ouderdom, toch nog een tamelijke vracht aardap pelen in haar schort droog. Doch ziet, daar breekt een der banden en de BrieUche jammen rollen over de straat. In de gedaante van twee kwajongens, kwam er toen een reddende engel opdagen, daar één hunner een kinnetjesmand bij zich had. »Waar moet je naar toe moeder s>Naar de Herderstraat jongen »Vooruit dan maar, dan zullen we je gauw een handje helpen?» De mand werd op straat gezeten terwijl de vrouw haar band weer trachtte vast te knoopen, raapten de jongens wat zij rapen konden en was de mand weldra gevuld. »Ben je klaar, moeder? alloh Kees! hou je dan taai!» Zij namen ieder een oor van het draagmid- del in de hand en toen als een wip er van door; doch hoe groot was de verontwaardiging van het oudje, toen zij haar vracht opuieuw daar zag lig gen, daar er in de mand geen bodem had gezeten en de jongens het uitproestten van 't lachen. »Je moet twee mosterd-pleisters leggen, een op de borst en een op den rug,« zeide een docter tot een heel mageren zieke. »Maar docter,sprak do man, »is dat niet heel veel mosterd voor zoo'n beetje vleesch?« »Hoe bevallen je de Europeanen vroeg men een bewoner van Nieuw-Zeeland. »Best,« antwoordde hij, »ik heb laatst twee op gegeten, die heel malsch waren en prachtig smaakten.® Twee maten. Wat bij vrouwen nieuwsgierig heid heet zeide onlangs eene vrouw niet ten onrechte pleegt men bij den man, met een groot woord, geest van onderzoek te noemen. Een lenk advies. Keizer Napoleon verscheen eens met eene aanzienlijke krijgsmacht voor de poort van zekere Duitsche stad, die niet in staat was den noodigen wederstand te bieden. Onder de bevol king heerschte de grootste ontsteltenis, en de vroedschap beraadslaagde wat er in deze omstan digheden te doen was. Men kwam overeen den Keizer de sleutels der stad te overhandigen. Op dit oogonblik bespeurde meu dat een oud raadnlid, gewezen burgemeester, iu slaap was gevallen en zijne stem nog uiet had uitgebracht. Men maakte hom wakker; hij vroeg' naar den uitslag der beraadslaging. »Wij willen den Keizer de sleutels der stadi overhandigen, hij zeide men hem. er al om gevraagd?» vroeg dei Heeft grijsaard. »Nog uiet,» was het antwoord. »Dan, mijne heeren,» hernam hij, smoesten wgj tenminste zoolang wachten totdat bij ze opeischt.»! Vaardig van tong. Er zijn meermalen men schen geweest die het gebruik van handen en ar men moesten missen, en zich daarvoor hadden we ten schadeloos te stellen door zich te oefenen alles met de voeten te doen. Maar wie zag ooit iemand die zich met de tong wist te redden Toch bleek dit mogelijk te zijn. De geloofwaardigheid van den ooggetuige, die het ons verhaalt, is boven allen twijfel verheven, want het is de Amsterdamsche Burgemeester Nicolaes Tulp, uit wiens handschrift het volgende is overgenomen »Een Engels vroutie, met zulke cromme armen ende geboge been gehore, dat se tot geen werk bequaem scheen, wierde evenwel van de gediensti ge natuer sodanige ganigheid gegeven, dat se met de tong koude naien, en met deselfde een draed deur 't oog, hoe nau 't ook mogte wesen, steken en deur deszelfs beleid ende zwier maken dat al- dernauste ende vaste slag van cnopen 't welk onse landsluiden dun naera van de weverscnoop geven. Sy schreef ook cierlyk met die selfde lerf, en de onder anderen den naem myns soon Pieter Tulp, die lang van ons bewaort is geweest.» Wie verheugt zich in Pruisen in het bezit van het grootste getal ridderorden? Ziedaar de vraag waarop de dezer dagen verschenen «Preussische Rang- nnd Quartierliste pro 1887» het antwoord geeft. Behalve de Keizer, die als hoofd van het leger zonder ordens daarin vermeld staat, heeft de Kroonprins er 't meest, namelijk 72. Daarop volgt de huismaarschalk graaf Piickler met 51, Bis marck met 49, de opperhofmaarschalk graaf Por- poncher met 46 en Moltke met 44 ridderkruizen. De zoons van den Kroonprins, Wilhelm en Hein- rich, bezitten er elk 34, graaf Herbert Bismarck 19 en zijn broeder Wilhelm 13. Gerechtigden tot het dragen van het IJzeren Kruis van 181315 zijn er in het leger niet meer, behalve do Keizer, van wien dit echter niet afzonderlijk vermeld wordt. Paul Bert, de overleden Eranscho Resident in Tonkin, was edelmoedig van aard. Ten bewijze daarvan kan de volgende levensbjjzonderheid strek ken, welke door »Figaro« uit het >Jonrn. de Sr. Petersburg» werd overgenomen. Paul Bert deed als jongmensch het toelatings examen aan de Polytechnische school. Hij had het mondeling gedeelte met goed gevolg afgelegd en was bezig zijn algebraïsche vraagstukken af te ma ken, toen hij opmerkte dat een jonkman tegen over hem wanhopig voor zich zat te staren. Hij kende dien knaap als ijverig en knap, de eenige hoop zijner arme familie. Hij wist dat zijn toekomst van dit oogenblik afhing, maar het scheen dat de jongen door zenuwachtigheid ver lamd was. Bert kon niet nalaten, zijn armen makker te hulp te komen. Zonder te denken aan de gestrenge reglementen der school, aau de nadeelige gevolgen voor hem zelf, gaf hij het voorwerp van zijn me delijden in stilte zijn eigen oplossing. Hij werd nu zelf afgewezen en moest zich op een andere studie toeleggen, waarna hij do natuurwetenschap pen koos. Zijn zelfopoffering was niet vruchteloos geweest. Zijn kameraad werd tot de Polytechnische school toegelaten en maakte een goede carrière. Het Engelsche blad Engineering» maakt melding van eene medische behandeling per onderzeeschen telegraafkabel. Eene dame uit Now-York reist door Europa en wordt ziek in een Duitsche stad. Haar familie seint dadelijk naar den huisdokter te New-York, die het gestel der dame kent, de verschijuselen, die zich bij de patiënte voordoen en ontvangt den- zelfden dag per telegraaf raad en recepten. Daar de zieke verergert, roept de NewYorksche dokter de hulp in van een collega. Ook deze doet zijne vragen per telegraaf en binnen eenige weken smaakt het tweetal geneesheoren de voldoening hun patiënte genezen te hebben. f HEUS DEN, 22 Jan. Boter, 59 60 ct. per stuk van 6 ons. Eieren 4 a 4J/3 ct. por stuk. 's HERTOGENBOSCH, 24 Jau. Op de heden (Maandag) gehouden markt van vette kalveren waren aangevoerd 177 stuks. De prijs was le kwal. van 0.52 tot 0.56; 2e kwal. van 0.48 tot 0.52 3e kwal. vau 0.44 tot 0.48 per kilogram. Er bestoud veel handel, zoodat spoedig al het aangevoerde was opgeruimd. De prijs der boter was 0.80 1.02. Bij den ondergeteekende zijn alle merken der Wijnen en Cognac der Heeren Van Rijn te Kaap stad voorhanden, tegen dezelfde prijzen als bij de Hoofdagenten. Proef kistjes van 12 halve flescbjes diverse mer ken a f 8.50 per postwissel. Prijsconranten verkrijgbaar. Eenig Agent voor Z.-Bommel, Hensden en Omstreken. wordt door vele Heeren Doctoren als een zeer goed voedingsmiddel bij onvoldoende moedermelk aanbevolen. Depöts worden gevraagd.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1887 | | pagina 3