No. 554. Zaterdag 29 Januari. 1887. De wijze Cadi. Uitgever: L. J. VEERMAN Hensden. B UITEN LAND. VQOR Voor den rechterstoel van den wijzen Cadi van Aleppo verscheen een grootvader met zijne kleindochter. i,Zie dit meisjezeide de bevende grijs aard, hoe vervallen en bleek zij er uitziet. Voor weinige weken nog eene bloeiende schoonheid en de gelukkige bruid van een aanzienlijk jonkman, staat zij nu daar met de doodskleur op het gelaat. En dit alles is de schuld van mijn buurman, den70-ja rigen Abu-Kalem. Hij had de oogen op mijne kleindochter geslagen en begeerde haar voor zijne echtgenoot. Maar zij had reeds haar woord verpand. Vol grimmigheid dat hij zijne plannen zag mislukken, ver telde Abu Kalem overal booze stukken van mijne kleindochter en belasterde haar, zoo dat haar bruidegom haar verliet en zij nu in zak en assche zit, hoewel zij zich van geen enkele slechte daad bewust is. Ik vraag gerechtigheid, oHeer!" En de wijze Cadi liet Abu Kalem bij zich komen en bracht hem niet alleen zoo ver, dat hij zijne slechte daad bekende, maar ook dat hij door eene schriftelijke verklaring alles introk wat hij lasterlijk verspreid had. Den volgenden dag werd het vonnis uitgesproken//Abu-Kalem sprak de rechter, //gij hebt iemand het hoogste goed, de eer ontnomen, dit zult gij met de strengste straf, op diefstal gezet, boeten, namelijk met het verlies van uwe beide ooren." En dadelijk trad de scherp rechter toe en voltrok het vonnis.. Onder jammerlijk geween beklaagde Abu-Kalem zich over de straf, die hij te zwaar noemde. wIk heb immers het meisje de eer terug gegeven," zoo sprak hij. //Gij zult voldaan worden," zeide de Cadi en zich tot den scherprechter wendende, voegde hij er bij //Geef Abu-Kalem zijne ooren terug." En zoo geschiedde het. Eerlijk gezegd, zoo'n snel rechtsprekende Cadi zouden wij ons ook nog wel eens wen- schen, wanneer we zien hoe lichtvaardig iemands eer en goeden naam dikwijls door benijders onder de menigte worden gewor pen, om daar verguisd en geschandvlekt te worden. Een enkel woord is in de meeste gevallen voldoendedat woord behendig in het oor van een leeglooper of nieuwtjes jager gefluisterd en de geruchten gaan als het ware door de lucht, niemand weet van waar ze komen, niemand kent den oor sprong. De eerste zegsman ligt doorgaans, om een gewone spreekwijze te gebruiken, op het kerkhof. Iedereen, die in eigen kring rondziet, zou er voorbeelden van we ten mede te deelen, eerstens, hoe een praatje in de wereld komt en langzamerhand groo- ter afmetingen aanneemt, en ten tweede dat een ongegrond gerucht komt, niemand weet van waar, maar hoe gretig het toch wordt opgevangen, vergroot en rondverteld. Al tijd verdacht zijn 0113 de menschen, die ons een belangrijk nieuws (doorgaans een on aangenaam iets, dat is voor velen het be langrijkst), die ons een belangrijk nieuws zoo spoedig mogelijk mededeelen, maar er onmiddellijk bij voegen//je hoeft mij niet te noemen, ik wil er de zegsman niet van zijn, ik vertel je alleen maar wat ik ge hoord heb." Zoo spoedig iemand komt met de woorden//ik wil er de zegsman niet van zijn," is aan zijn verhaal een steekje los; bf hij gelooft zelf niet wat hij zegt, maar hij heeft behoefte aan een praatje, öf hij vertelt opzettelijk om het kwaad te ver breiden, dus uit genoegen in een ander mans leed. Het is er mede als met ano nieme brieven, die sommige lui zoo gaarne rondzenden, alleen om kwaad te stoken of om iemand boos te maken. Het moet, wij kunnen het ons niet anders denken, maar een mager pleizier zijn voor een anoniemen briefschrijver. Van de uitwerking van zijn schrijven ziet of hoort hij toch niets, hij weet niet of de ontvanger zich ergeren zal, of het gezondene eenvoudig met een verach- telijken blik ten vure doemen hij kan zich alleen iets fantaiseeren en dat moet hij dan nog in zijn eentje doenhet is voorwaar een kolossaal genoegen, gekocht met de eer namen van lasteraar of De geschiedenis van den Cadi kwam ons in de gedachten, toen eenige dagen gele den een gerucht liep van een bankroet, een vlucht, eindelijk zelfs van een zelfmoord. Een algemeen geacht persoon werd door dat valsch gerucht in eer en goeden naam getroffen. Sommigen zwegen en haalden de schouders op, anderen namen ten spoedig ste maatregelen, om zoo mogelijk eigen schade te voorkomenweer anderen spra ken zeker en stellig tegennog anderen spraken ook tegen, maar deden het met een soort leedgevoel en haalden dit aan en dat om te bewijzen dat het toch wel mogelijk wasmen kon zoo uit alles bij hen bemerken dat hier eigenlijk jalouzie in het spel was. Toen eindelijk de onge grondheid van de geruchten bleek, ja toen was het gedaan, maar het ging er meê als met de afgesneden ooren van Abu-Kalem, het deed pijn en ze konden er weer aan genaaid worden, maar het werd toch nooit meer zoo als het geweest was. Men heeft iemand van zijn eer beroofd, men heeft hem de eer teruggegeven, maar het deed pijn en het blijft pijn doen. En daar komt dan nog ons mooie spreekwoord bij//Men noemt geene koe bont, of er is een vlekje aan," dat vlekje blijft kleven, ja wanneer de eerherstelling reeds lang ver geten is, dan sijpelt en druipt het gift van den lasteraar nog overal in en door. Niet oneigenaardig wordt de tong van den lasteraar vergeleken met de slang men ziet de slang niet onder het gebladerte en onder de strui ken, eensklaps schiet zij op haar slachtoffer toe en als op zijn hulpgeschrei de menschen toesnellen, is de slang reeds lang in haar schuilhoek verdwenen, maar de wonde is geslagen, is pijnlijk, is dikwijls onherstelbaar. Naar wij meenen is ons nieuwe strafwet boek heel wat strenger tegen den overtuig den lasteraar dan het vroegere en lasteringen in gesloten brieven zijn nu ook strafbaar. Maar zoo veel wordt kwaad gesproken zonder woordenmet een eenvoudig schou derophalen, met een veelbeteekeuend gebaar, met een enkel woordje //maar," waaruit ieder zijne, eigene gevolgtrekkingen kan maken. Er is een oud spreekwoord in het Duitsch, dat zegt: //de man, die het maar en het indien uitvond, was de patroon van alle lasteraars." Geene ooren mogen wij afsnijden, zooals de Cadi, hoe gaarne wij dat sommigen ook zouden willen doen, maar wel mogen en moesten alle rechtschapen menschen den lasteraar dood verklaren en hem in hun gezelschap niet duldende geteekende ver dwijnt van zelf; en zeker mogen wij niet vergeten dat er geen lasteraars zouden zijn, als er geen menschen waren die steeds gretig zijn naar nieuwtjes, hetzij goed, het zij kwaad. DE LANGSTRAAT en Aften, BOMMELERWAARB Dit blad verschijnt eiken WOENSDAG en ZATERDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden f 1.Franco per post zonder prijs- verhooging. Advertentiën 16 regels 60 ct. Elke regel meer 10 et. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden ingewacht tot Maandag- en Donderdagavond 10 uur. Ingezonde stukken tot Maandag- en Donderdagavond 8 uur. Binnenlandsche ADVERTENT IEN waarvan de plaatsing driemaal wordt opgegeven ioorden slechts tweemaal in rekening gebracht. Bij toezending gelieve men vooral duidelijk den naam van den Uitgever op het adres te stellen. Ook do te Brrusel gevestigde Nederlanders wen- schen den 70n verjaardag van hnn souverein niet onopgemerkt te laten voorbijgaan. Zij zijn voor nemens een inschrijving voor het honden van een feestmaal te openen. Doch ook de minder gegoeden zullen worden onthaald. De opbrengst eener tweede inschrijving is toch bestemd om een zeker aantal nooddruftige, fatsoenlijke Nederlaudscho gezinnen aan een gemeenschappolijken disch te vereonigen. Zeker zal een of andere bevoegde daarbij niet ver zuimen de vereenigde schare op de beteekenis van den dag te wijzen. Niet alleen zou daardoor aan dat deel van het feest wellicht het schoonste wijding worden geschonken, maar bovendien, wie weet sedert hoo lang vele dier noderige land- genooten niet van het koeterwaalsch onzer ach terbuurten, doch van de taal hunner beschaafde landgenooten, hunner ouders, waren verstoken. De verkoop der Fransche kroon-diamanten zal in het begin van Mei plaats hebben. Do kardinaal-aartsbisschop van Lyon, Msgr. Caverot, is in 81-jarigen ouderdom overleden. Ook in Frankrijk begint, de oppositie tegen Pas teur's methode, ter bestrijding van de watervrees, het hoofd op te steken. Een bekend practiserend geneesheer te Parijs, dr. Peter, hoeft openlijk verklaard dat hij Pasteur's methode verderfelijk acht en haar, zooveel hij kan, zal bestrijden. Een dezer dagen zal hij eenige feiten en cijfers openbaar maken, waaruit het gevaarlijke van Pas teur's methode aan het licht zal treden. De heer Huber heeft in de jongste zitting van het aardrijkskundig genootschap te Parijs verslag uitgebracht betretfende het plan tot boring van een tunnel door den Simplon. Ter hoogte van 825 meter boven den spiegel der zee zullen de beide toegangen liggenter vermijding vau overmatige hitte zal het middengedeelte der tunnels wat hooger zijn dan aan de ingangen. De lengte van den tunnel is geraamd op 16 kilometer, zoodat hij nog ruim één kilometer langer zal zijn dan de Gotthard- tuunel, thans de langste die bestaat. Met enkel spoor zijn de onkosten geschat op 52, met dubbel spoor op 62 millioen frs. In zes jaren hoopt men den arbeid te kunnen voltooien. De Franschen maken bommen met molinietde Duitschers nemen proeven met een nieuw vernie tigingsmiddel, genaamd roburiet, die zegt men, tot hiertoe uitmuntend zjjn uitgevallen. Wij deelden eenigen tijd geleden mede dat voor Fransche rekening in Duitschland groote hoeveel- hedeu picrine-zuur tot bereiding van meliniet werden besteld. Ook zwavelaet.her werd bij groote hoeveelheden in Duitschland aangekocht. Een Bor- lijnsch fabrikant van die stof, door vad#rlands- lievende gemoedsbezwaren verontrust, wendde zich tot de Duitsche regeering met de vraag, of hij, mot het oog op den politieken toestand, soms ook han delde in strijd met Uuitschlands belangen, door met do aflevering voort te gaan. Bismarck liet hierop antwoorden dat bij don Franschen zooveel zwavel- aether mocht zenden als zij verlangden indien hij slechts zorg droeg dat hij zich goed liet be talen. Zondag jl. is in het Hippodrome te Parijs het laatste bloodeloozo stierengevecht ten bate der slachtoffers van den watersnood gehouden. De dri° voorstellingen hebben gezamenlijk 205,000 frs. op~ gebracht. Te Toulon heeft een brand bij een ondornemer in verhuizingen 500.000 frs. schade veroorzaakt. Een kleine jongen, die niet zoet was geweest en opgesloten was, werd verkoold gevonden. Te Memphis (Vereenigde Staten) zijn 6000 balen ka toen door brand vernield. De echtelieden Thomas, wier gruwelijkon moord van de oude vrouw Lobon men zich nog wel her inneren zal, zijn te Romorantin geguillotineerd. In geen 13 jaren was op een vrouw in Frankrijk het doodvonnis voltrokken. Sedert eenige dagen wordt in het hötel Drouot te Parijs do nalatenschap geveild der tooneelspoel- ster Marie Heilbron. De opbrengst komt ten bate van haar dertienjarig dochtertje. De voorwerpen van waarde ziju in 45 rubrieken verdeeld. Voor een binocle vau schildpad, met diamanten bezet, werd 1600 fr. betaald. Voor een zilver tafelservies, model Lodowijk XV en uit 175 stukken bestaande, werd een prijs besteed van 2910 fr. Eeu klein beeldje van oud Saksisch porselein werd voor 99 fr., hot meubilair van een eetsalon voor nagenoeg 3000 fr, en eenige schildorijen voor 2000 fr. ver kocht. Een slaapvertrek, stijl Lodewijk XIV, en een garderobe van de overledene, komen nog onder den hamer. In 1676 deponeerde een Franschman, Thery, 10 millioen frs. bij de bank van Venetië; hij stierf kort daarna; geruimen tijd deed zich geen erfge naam op, later trachtten eenige zwendelaars door middel van nagemaakte stukken den buit in han den te krijgen, maar te vergeefs. Meer dan een eeuw verstreek. Bonaparte eischte kapitaal en in terest op voor de Fransche natie, maar hij gebruikte het geld voor militaire doeleinden. De Fransche Staat is diensvolgens thans 625 millioen frs. schul dig aan do nakomelingen van Thery en het is ge bleken dat er nog in leven zijn. Nauwelijks is er sprake van een verbond tus- schen de kleinere Balkan-staten, of de goede be trekkingen tusschen Servië en Bulgarije worden weer bedreigd door de weigering van laatstge noemde om, overeenkomstig de bepaling der grens- commissie, aan Servië de stad Bregowa af te staan. Maar ook de binnenlandsche toestand in Servië wordt opnieuw bedreigd. De regeering heeft name lijk de meest volledige bewijzen in handen dat van uit Petersburg eene zamenzwering wordt gesmeed tegen het leven van koning Milan. Van de hoofd- aanleggers moeten er reeds eenige te Belgrado ge arresteerd zijn, terwijl aan andere het verblijf op Servisch grondgebied is ontzegd. Alexander van Battenberg is incognito te Milaan aangekomen en van daar naar Venetië vertrokkon. Een keizerlijke verordening is te Berlijn afge kondigd, waarbij de uitvoer van paarden over alle grenzen des Rijks wordt verboden. De verordening treedt dadelijk in werking.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1887 | | pagina 1