bcnnenlanp." t BAARDWIJK, 26 Jan. De doelen Soranus gaf Maandagavond ten huize van den heer A. Mulders eene soiree amusante aan dc honoraire leden. Bij die gelegenheid werd opgevoerd De Bank roetier en Othello, blijspelen in één bedrijf. Beide stukken werden goed afgewerkt, vooral Ruighorst en Suf werkten keurig in de Bankroetier. Othello ging wat stijver af. Somwijlen werd het stuk on natuurlijk door het te vlug laten opvolgen van de tooneelen. De heer Van Ree, de bekende komiek van de Waalwijksche liedertafel, zorgde, dat de vroolijk- heid, opgewekt door de beide tooneelstukjes, ver hoogd werd. Zijne nummers Jan Sul van Linde- laakt, Mathijs, Oscar Pitou en De driftige man zijn daarvoor uitnemend geschikt, met eene voor dracht als de zijne. De toehoorders hebben dan ook werkelijk een genoegelijken avond gehad en gingen huiswaarts met de hoop spoedig weder van zulk een feestje te mogen genieten. t De grintweg van hier naar Heusden is weder vrij. t ZUILICHEM. Thans heeft zich hier weer een geval van roodvonk voorgedaan in het huis gezin van den visscher D. R. Het is te hopen dat de ziekte geen verdere gevolgen zal hebben. t DRONGELEN. Naar wij uit goede bron vernemen, is het gemeentebestuur voornemens ook hier den schoolleerlingen op 's Konings TOsten verjaardag een aangenamen dag te bezorgen. t BRAKEL Gekozen tot lid van den gemeen teraad alhier, de heer P. v. d. Veer. t WAALWIJK, 26 Jan. Door het quartet- grzeischap van de Waalwijksche liedertafel, zal bij gelegenheid van het concours op 19 Febr. a.s. gezongen worden: „Abendbede" van Fr. Abt. Het verplicht nummer is: „De kleinste", van Löser. t 27 Jan. Op hooger bevel zijn hier giste ren het beddegoed en kleedingst ukken verbrand, afkomstig uit een gezin, waarvan drie personen in hevigen graad door typhus zijn aangetast. t VEEN, 26 Jan. Eene algemeene ontstel tenis merkte men hedenmiddag op onder de ver zamelde personen op den dijk, onder deze gemeente. Men zag nl. op een afstand een drenkeling tegen het water kampen, op het drijvende gedeelte der Maas, van wien men vreesde dat hem weldra zijne krachten zouden begeven, 't Was de 16 jarige veerman A. v. D., van Aalst op deze gemeente, die met zijn veerbootje tusschen een zeilschip en een opkomende boot was geraakt. Weldra werd het lichte vaartuigje zoodanig door de boot aangetrokken dat het kantelde en de inzittende persoon te water geraakte. Dit alles had zoo onverwacht plaats, dat V. D. moest worden toegeroepen om zich door zwemmen te redden, waarop hij in den beginne, geheel bedremmeld, niet scheen te letten. Ongelukkig zette hij nu koers in tegenovergestelde richting der vaartuigen, zoodat men niet, dan met uiterste krachtsinspanning, zoowel van de zijde van het schip als van de boot er in slaagde hem op te nemen, toen zijne krachten reeds sterk aan het verminderen waren. Nog een half uur en de drenkeling van zooeven roeide weder lustig zijne passagiers over, evenals of er niets gebeurd ware. SPRANG, 25 Jan. Nauwelijks was er door het ingevallen dooiweder gelegenheid tot aanvoer van aardappelen, of ze zijn weder in overvloed te bekomen, zoodat de voorraad in het Land van Heusden en ook in het oostelijk gedeelte van de „Langstraat" nog groot moet zijn. Ze worden hier thans voor pl. m. f 2 50 per I1L verkocht. t WOUDRICHEM. De collecte, die dezer dagen in de gemeente heeft plaats gehad en ten doel hebbende eene spijsuitdeeling, heeft ruim f 200 opgebracht. t DALEM. In 1886 werden in de gemeente Vuren geboren 36 m. en 26 vr., totaal 62 z., terwijl zich aldaar vestigden 26 in. en 38 vr. totaal 64 z., overleden zijn 24 m. en 17 vr. totaal 41 z., terwijl 43 m. en 47 vr. totaal 90 z. de gemeente verlieten. De bevolking vermeer derde alzoo met 5 m., en het aantal vrouwen bleef hetzelfde. De geheele bevolking bedroeg op 31 Dec. 1886 745 m. en 653 vr. totaal 1398 z. tVan de 19409 over 1886 gehouden schooltijden alhier, werden verzuimd wegens ziekte 1315, weer en wegen 351, veldarbeid 1069, anderen arbeid 698, overige redenen 1079, totaal 4512 schooltijden, d. i. circa 231/4 t SLEEUWIJK, 26 Jan. Gisteren namiddag had C. Ottevanger, knecht bij den heerJ.Spren- ger alhier, het ongeluk bij het afgooien van hooi door het zolderluik te vallen en kwam met zijn zijde op den borstboom der paardenkrib terecht. Hoewel hij zich ernstig bezeerd had, is zijn toe stand heden zeer bevredigend. t De nieuwe overeenkomst door de regeering gesloten met het bestuur der Landaanwinning- maatschappij op de Friesche Wadden, zal spoedig aan de goedkeuring der Vertegenwoordiging wor den onderworpen. Het kan zijn nut hebben te herinneren dat aan de kantoren der registratie en van het recht van zegel nog tot 1 Maart a.s. gelegenheid be staat om, tegen de helft van het verschuldigde recht, effecten te laten stempelen ingevolge de wet van 31 Dec. 1885 (Stsbl. no. 264), t Naar wij vernemen zijn reeds plannen in be werking voor den aanleg van een telegrafische en telefonische verbinding langs de Zuid-Willemsvaart en Noord-Brabant en Limburg, de Noordervaart en de zijtakken. De telegrafische dienst langs deze kanalen, over eene lengte van 102 KM., wordt uitsluitend ingericht ten behoeve der schipperij en zal niet voor het publiek worden opengesteld. Het meerendeel v/h kanaalpersoneel is reeds met de bediening der toestellen op de hoogte gebracht. Het aantal kilometers spoorweg in Nederland bedroeg op 1 Januari jl. 2456, waarvan 1364 Km. Staatslijnen. t Nader kunnen wij mededeelen dat het ge leidelijk wegzenden v/h overbodig personeel bij den aanleg v/d staatsspwg. in dier voege is gere geld dat met 1 Juli a.s. een vierde deel en 1 Jan. v/h volgende jaar de helft 's Rijks dienst moet hebben verlaten. Naar men aan de „Amst., D. v. N.", mede deelt, zullen eerlang uit het Noorden bliksem- treinen naar Amsterdam loopen. De stenographen van de Kamer hebben dezer dagen, naar men meldt, een bewijs geleverd van buitengewone bekwaamheid. Bij een der enquête- verhooren kwam een getuige voor, die Hollandsch sprak noch verstond. Het geheele verhoor moest in het Fransch plaats hebben. De vragen en ant woorden kruisten elkaar met de gewone snelheid een uur lang. En binnen een kwartier na den afloop lag het verbaal, waarin woord voor woord het gansche verhoor was opgenomen, in het Hol landsch uitgeschreven gereed ter tafi 1. Zouden de Engelsche en Duitsche collega's zich even goed van zoo uiterst moeilijke taak hebben gekweten? t Naar wij vernemen zal ten dienste der scheep vaart spoedig een nieuwe kaart, aangevende de gepeilde diepte aan den Rotterdamscheu Water weg, door het Dep. van Waterstaat worden uit gegeven. Het kapitale landgoed „Oosden" te Roermond is weder in publieke veiling gebracht eji bracht met de daarbij behoorende uitgestrekte bouwlan den enz. de 6om van f 397.930 op. Voor de twee daarbij behoorende hofsteden werd slechts f 21 000 geboden. Bij de vorige veiling is er voor het geheel f 100 000 meer geboden, doch werd toen niet gegund. t Wij vernemen dat het voornemen bestaat om te Lobith rijksaanlegplaatsen te maken. De schipperij op den Rijn zou hiermede zeker gebaat worden. Een arbeider te Zevenhuizen werden dezer dagen diie welgeschapen kinderen, twee meisjes en een jongen, geboren. Dezer dagen werd op 't ijs te Amsterdam een vlinder gevangen. In de onmiddellijke nabijheid van Ilindeloopen is op het strand een ijsberg gevormd, welke eene hoogte van zeker wel 5 meter heeft. Als een bewijs van de goedheid en gulheid van wijlen den Groningsehen hoogleeraar Ranke, tegen over niet gegoede patiënten, meldt men aan 't „N. v. d. D." het volgende: Een te Groningen wonende weduwe, met een dochter, die met naaien in de behoeften van het gezin moet voorzien, had de hulp van den bekwamen chirurgijn dringend doen inroepen. Na de eerste boodschap trad prof. Ranke het eenvoudige huisje binnen en vond de weduwe in een toestand, zoo zwak, dat ze naar het Acad. Ziekenhuis niet kon vervoerd worden. Prof. Ranke bezocht haar gedurende 6 weken dagelijks en smaakte de voor hem grootste voldoening haar van een wissen dood te redden. Bij zijn afscheids- visite vroeg de vrouw naar „de rekening," waarop prof. Ranke antwoordde met de wedervraag„hoe veel ze betalen kon." Ze stamelt: „in het kabinet staat een kopje met f 10, die wij u zouden aan bieden, doch mijn dochter is uit naaien en ik kan nog niet bij het kabinet komen." De professor neemt van haar den sleutel, opent het kabinet, ziet het kopje met de ƒ10, draait het slot weder om en vertrekt, 's Avonds vond de dochter, toen moeder 't verhaal medegedeeld had, in het kopje behalve de f 10, een bankbiljet van f 25. Een welgeslaagde jacht op wilde varkens, heeft door 46 jagers onder de gemeente Posterholt plaats gehad. Men zag slechts éen varken en 't werd door de 46 jagers aangeschoten, maar niet be machtigd! De hond van éen der drijvers werd echter gedood. Men schrijft ons uit Waalwijk Door de justitie wordt een onderzoek inge steld naar onregelmatigheden ten postkantore Waalwijk. In de vorige week heeft aldaar een streng verhoor plaats gehad van het geheele personeel door den kapitein der maréchaussées uit 's Bosch, en gisteren zijn reeds drie post- en telegraafbe- ambten van dat kantoor in verhoor genomen door den rechter commissaris der rechtbank te 's Bosch. (Amst. Ct.) Een persoon op Tessel, die een vriend in een naburig dorp bezocht, had het ongeluk in een wak te rijden en een doornat pak te beloopen. Zoodra hij er uit was, toog hij opnieuw naar den vriend en trok daar drooge kleederen aan. Toen aanvaardde hij andermaal den tocht, doch had 't ongeluk in hetzelfde wak te rijden. Met een druipnat geleend pak kwam de man 2 uren later half bevroren thuis. Op den Zuid-oosterspoorweg geraakte in de na bijheid van Yucht, tusschen wachtpost 16 en 17, een 5-jarig meisje, eenigst dochtertje van A. de Laat, onder een voorbijvliegenden trein, met het treurige gevolg, dat slechts een deerlijk ver minkt lijk kon worden opgenomen. Door het onvoorzichtig omgaan met een geweer kreeg de knecht van een landbouwer te Spekholzerheide (Limburg) eene volle lading hagel in de longen en ouder de armen, aan de gevolgen waarvan hij De rijkste man in Pruisen is volgens de sta ten der inkomstenbelasting, de »Kanonuenkoningc Krupp, te Essen, wiens inkomen geschat woidtop 5.000.000 Mark. De Prins Regent van Beieren laat elk zijner kleinkinderen een ambacht leeren. De toekomstige koning, prins Ruprecht, werkt eiken dag bij een draaier te Manehen prins Franz heeft gevraagd verwer, prins Karl tuinman te mogen worden. De Dnit8che »Post« heeft uitgerekend, dat dit maal aan Nieuwjaarswenschen (postzegels, kaartjes enz.) in Duitschland ongeveer li1/* millioen mark is besteed. De sociaal-democraten te Frankfort a/M., die on langs tot lichte gevangenisstraf veroordeeld waren, welke door de preventieve hechtenis reeds als on dergaan beschouwd werd, hebben thans bevel ge kregen die stad te verlaten, en met hen eenige tappers, die hun tapperijen voor socialistische bij eenkomsten afstondente zamen 23 personen. Engelsche politiebeambten, die voor een sneeuw bui in een kreupelboscbje bij Ballinasloe schuilden, ontdekten onder zich een gat in den groud, dat correspondeerde met een soort van sous-terrain, waarin een man op stroo uitgestrekt lag. Het was iemand die sedert Sept. door de politie werd op gespoord om zich te verantwoorden over een door hem gepleegden moord. Twee maanden geleden had hij onder een katanjeboom twee detectives hooren spreken, die op weg waren om hem te zoekon, ter wijl hij boven in den boom zat. Op kosten van een menschlievend burger te Syd ney, de heer T. Holt, geeft dr. Barnards in Oos telijk Londen, in zijn instolling voor behoeftigen aldaar, deze week vier zonderlinge maaltijden. De eerste zal gehouden worden voor 1400 behoeftige vagebonden van meer dan 55 jaren oud. Daarna zullen 1400 broodeloozo daglooncrs op warme spij zen getracteerd worden. Op hen volgen 1000 be hoeftige blinden, die elk bovendien een shilling zullen bekomen voor gidsen, welke hen naar Step ney brengen en van daar afhalen zullen. Eindelijk zullen evenveel dieven, inbrekers, vodderapers en andere verworpelingen, onder de 21 jaren, in dr. Barnards' »Home« worden onthaald, maar in twee afdeelingen van vijfhonderd, om de concentratie van duizend zulke gevaarlijke sujetten te voor komen. Een zeldzaam proces lot schadeloosstolling voor lichameljjk lijden werd eergisteren voor het Queeu's- bench tribunaal, Louden, begonnen. Aan een feest maal van vrijmetselaars in Holborn-restaurant had ill. de eischer, een ambtenaar aan het departement van onderwijs, Brett genaamd, met zijn spinazie ook een voorworp ingeslikt, waarvan hij, na een langdurig ziekbed en na een tot driemaal herbaalde operatie, in de gedaante van een naainaald met on geveer 2 duim langen draad bevrijd werd. Hij ver langt 2000 schadevergoeding. Een hevige brand heeft te Hawarden gewoed in een oliefabriek. De vlammen waren 150 voet hoog en konden tot op 9 mijlen afstands gezien worden. Er gingen 10,000 gallons (ca. 450 hectoliter) olie verloren. De Spaansche regeoring heeft een millioen be stemd tot het weder opbouwen van het afgebrande Alcazar te Toledo. Het herstelde gebouw zal niet weder voor kazerne worden gebruikt. De brand heeft vier dagen geduurd. Twee offic:eren hebben ernstige brandwonden bekomen, één heeft het ver stand verloren. Twintig personen werden meer of minder gewond, waarvau er twee zijn overleden. Een timmerman, een knecht in de bibliotheek en twee oppassers worden vermist. Men vermoedt dat ze in de vlammen zijn omgekomen. De militaire academie, die in de Slothallen ge vestigd was, is nu overgebracht in hot oude klooster Santa Cruz. Een staalije van Spaansche traagheid gaf de brandweer van Madrid, dio eerst twaalf uur nadat te Toledo haar hulp werd ingeroepen, op het tooneel van den brand verscheen. Een zeer bekend Italiaanseh zanger, te Napels woonachtig, ging eenigen tijd geleden naar Amerika om daar voorstellingen te geven en gaf zijne vrouw ruim honderdduizend gulden in bewaring, terwijl hij haar met zijn drie zoontjes te Napels achter liet. Dezer dagen keerde hij terug en snelde, vol ver langen naar vrouw en kinderen, naar zijne woning, die hij echter ledig roadDe getrouwe echtgeaoote was na het vertrek van haar man er met een goed vriend en de haar toevertrouwde dubbeltjes van door gegaan. Men vond haar ten slotte in een klein dorpje terug, waar zij haar kinderen bij landbouwers had uitbesteed. De ongelukkige zanger deed een aan klacht en de dame werd gearresteerd. Van het geld was nog slechts een vierde gedeelte over. De zanger keerde met zijn jongens naar Napels terug. De goede vriend is spoorloos verdwenen. Do veiligheid op de spoorwegen in Italië laat inderdaad veel te wensehen over. Zaterdag is in een 2e klasse-waggon van den sneltrein van Bo logna weer een moordaanslag gepleegd. In de nabijheid van het station Jesi werd de ingenieur Marocchiuo, die in slaap gevallen was, eensklaps door zijn eenigen medereiziger, een jon gen man van twintig jaar misschien, aangevallen en met. een moker op het hoofd gestagen. De boos doener sprong niet ver van het station Chiarava uit het portier en ontkwam met de portefeuille van den heer Marocchino. Deze heeft, zeven gevaar lijke kwetsuren aan het hoofd en de borst bekomen. Naar uit Lissabon wordt gemeld, vermelden de Portugeesche bladen uit Afrika het bericht dat de Nederlandsche consul te Guillimane, de heer M. H. Maas, door inboorlingen is vermoord. Te Rome zal eerstdaags, op het initiatief der vorstin Sayn-Wittgenstein, een vereerster van den overleden componist Franz Liszt, een gedenkfeest ter oere van den grooten meester worden gehouden. Een tot nu toe onbekend weik van Liszt, een groote mis, die hij voor den ongelukkigen keizer Maxi- miliaan van Mexico gecomponeeid had, zal bij die gelegenheid voor het eerst ten geboore worden gebracht. Do Deensche vice-consul te Hull, Frederick Good, schoot zich dood in een rijtuig. Redenen onbekend. Brisbane en omstreken hebben door een cycloon geducht geleden. Er viel 20 duim regen vele menschen verdronken. De gemeenschap van som mige voorstedon met de stad werd geheel afgebro ken. Te Ipswich stond de hoofdstraat 15 voet on der water. In het district Odessa zijn alle Joodsche beamb ten bij de gerechtshoven ontslagen en binnen twee maanden zullen alle Joodsche beambten door de notarissen moeten worden weggezonden. Uit Warschau wordt bericht dat de Russische grensvestingen door onderaardsche telegraaflijnen worden verbonden en dat bruggen worden gewor pen over de rivieren. Alles geschiedt op last van Gourko. De fabriek van ijzerwaren te Dnnedin (Nieuw- Zeeland) is afgebrand. De schade bedraagt 150.000 pd. st. Verscheidene personen kwamen oin. Een aantal zware loodvergiftigiugen zijn te New- York voorgekomen na het gebruik van vermicelli. Een loodgehalte vau ongeveer 1 pCt. werd in dit voedsel ontdekt, waarvan de gele kleur door middel van chroomgeel was verkregeD, eene stof die zeer veel lood bevat. Tot uu toe heeft men in niet minder dan zes groote fabrieken, die natuurlijk dadelijk gesloten werden, deze vervalsching ontdekt. In Canada is een plan ontworpen om Palestina van de Turken te koopen en daar »de hoofdstad der wereld* te bouwen. Er heeft zich daartoe eere maatschappij gevormd, de »New Biit.isch Empire Company*, met een kapitaal van 25 millioen gu'- den. Aan het hoofd staat het parlementslid Henry Wentworth Monk. De stoomboot »Nepaul,« van de Peninsular and Oriental Company, kwam bij Shanghai in botsing met een Chineesche transportboot, welke uit de haven kwam. Het Chineesche vaartuig zonk on middellijk, waardoor meer dan honderd Chineesche soldaten en vele Mandarijnen omkwamen. Ook de »Nepaul« werd ernstig beschadigd, doch de pas sagiers en de bemanning ontvingen geen letsel. Een der merkwaardigste letterkundige en kunst museums ter wereld is door brand vernield. Het »Huis van Coufucicus*, te Loo, in de Chineesche provincie Shang-Tnng, waar de afstammelingen van den grooten godsdiensthervormer 23 a 24 eeuwen lang, van geslacht op geslacht, allerlei op Confucius betrekking hebbende geschriften en merkwaardig heden bewaarden, is geheel in den asch gelegd, met nagenoeg alles wat het bevatte. Men meldt uit Soeakim, dd. 25 Jan.: Een weinig aanzienlijke Abessinische strijdmacht heeft een aanval op Massowah gedaan. Vijf Itali anen en tweehonderd Abessiniërs werden daarbij gedood. De Italianen zonden 1500 man naar Makullah.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1887 | | pagina 2