Buitenlandseh Overzicht. B UITEN LAND. BINNENLAND. Grevy ontving de deputatie uit Madagascar, die hem een met goud en diamanten versierde cas sette aanbood, welke een snoer van paarlen en kostbare, in Madagascar geweven stoffen bevatte. De tolk las een lange toespraak voor, waarin o. a. werd verzekerd dat de Franschen, die op Madagascar zullen komen, daar een goed ont haal en bescherming zullen vinden. De heeren waren gekleed in zwarte rokken, rijk met goud en zijde geborduurd, zij droegen lage verlakte schoenen en hoeden met roode cocardes. In de gevangenis te Odessa zijn 7 nihilisten opgehangen 10 staan te Wilna terecht, wegens moord gepleegd op een kolonel en 200 werden onlangs naar Siberië gezonden. HEUSDEN, 1 Febr. t Verneemt men uit schier alle gemeenten van eenige beteekenis de vorming van commissiën, die zich met de leiding der feestelijkheden ter viering van den 70n verjaardag van Z. M. den Koning zullen belasten, in onze gemeente is van het optreden eener dergelijke commissie tot dusver geen sprake. Hieruit de gevolgtrekking te willen afleiden, dat de harten van Heusdens inge zetenen met minder warmte kloppen voor onze dynastie, meer bepaaldelijk voor den grijzen Oran jevorst, die sinds 1849 met zooveel eere de kroon van Nederland draagt, dit ware, op zijn minst genomen, zeer voorbarig. Wij voor ons vertrouwen, dat, ook zonder de leiding eener algemeene feest commissie, onze gemeente waardig zal deelnemen aan de nationale feestvreugde op 19 Febr. e.k.; dat ook hier, zooals alom in den lande, de feeste lijke stemming bij jong en oud, bij rijk en arm, zich op ondubbelzinnige wijze zal uiten. t Naar wij uit goede bron vernemen is de liedertafel Heusdens en Herpts Mannenkoor/' voornemens, op den vooravond van 's Konings verjaardag, alzoo op Vrijdag 18 dezer, in de zaal van den heer Mourik een concert te geven, waar van het programma grootendeels uit toepasselijke nationale stukken is samengesteldo. a. zal Coe- nen's „Nationale Feestzang" ten gehoore worden gebracht. Ook voor niet honoraire leden zal de uitvoering tegen betaling van entree toegankelijk wezen. Het denkbeeld om door eene dergelijke uitvoe ring de feestelijke stemming op te wekken en den feestdag zeiven op waardige wijze in te leiden, be groeten wij met de meeste ingenomenheid en we hopen van harte dat de opkomst van een buiten gewoon talrijk gehoor het bewijs zal leveren, dat het loffelijk streven der verdienstelijke zangver- eeniging door het beschaafd publiek van Heasden en omstreken op den rechten prijs wordt gesteld. t DRUNEN. Eerstdaags zullen de werkzaam heden aan den spoorweg Zwaluwe's-Bosch her vat wordena s. Donderdag worden de onteigende zaken, aan L. Manders toebehoord hebbende, verkocht; nadat die ontruimd zijn, kunnen de aannemers aan de westzijde van de baan beginnen. t WOUDRICHEM. Van 22 tot 29 Jan. werden er 14 zalmen gevangen, welke aan den afslag op brachten f 1 45 a f 2 00 per h. KG. t Naar men verneemt heeft de heer G. A. van Geyteubeek, arts in tl. ze gemeente, voor de betrekking van gemeente-geneesheer alhier bedankt. t Eene dienstbode voor haar heer, B. A. van der Colff, in de vorige week eene rekening moetende betalen, had het ongeluk een bankbil jet van ƒ100 en één van f 25 te verliezen. Ge lukkig waren ze in eerlijke handen gekomen; Wouteiina de Joode die ze gevonden had en spoe dig terugbracht, nadat ze vernomen had wien het geld toekwam, kreeg een ge-chenk van f 10. Naar aanleiding van de opwekking om algemeen op 19 Febr. e.k. de vlag te ontplooien en van de gelegenheid, door den heer F. Pander geopend, om zich op goedkoope wijze van een „klein model- vlag" te voorzien, maakt men de opmerking, dat in België en elders de kleine vlaggen zeer algemeen ziju en een alleraardigst effect maken, mits ze niet uit een dakveuster gestoken worden, maar tusschen twee vensters eener eerste verdieping of boven een straatdeur in schuins-staande richting bevestigd zijn. Dit kan 't gemakkelijkst geschieden op de wijze van een „spion" de vlaggestok laat men in een kokertje rusten en men bevestigd dien verder in 't midden door een paar ijzerdraden of iets dergelijks. Een inzender in de „N. R. Ct." geeft het denk beeld aan dat het Nederl. volk aan Z M. den Koning op zijn 70n jaardag aanbiede den titel en de waardigheid van: „Keizer van Insulinde." Hij wil dat de commissiën, die zich overal in den lande hebben gevormd om den 70n jaardag van Z. M. feestelijk te vieren, elk voor haar ge meente, gelegeuheid geven tot het teekenen van een adres, waarin aan de wetgevende vergadering verzocht wordt „uit naam van het Nederl. volk aan Z. M. Willem III, onzen Koning, aan te bieden den titel van Keizer van Insulinde of Insul- Indië, als een blijvend aandenken aan de dankbaar heid en de liefde waarmede zijn volk het voorrecht waardeert Zr. Ms. 70n geboortedag feestelijk te mogen vieren," en tevens de gelegenheid te geven tot een bijdrage, om die opdracht vergezeld te doen gaan van een Keizerlijken kroon. Naar het „Bataviaasch Nieuwsblad" mededeelt, zal de heer Van Rees met 1 April ontslag nemen als gouverneur-generaal tan Ned.-Indië. Men schrijft aan de „Amsterdammer." Eindelijk zal de Nederlandsche bodem bevrijd worden van de ongevraagde logeergasten die er sedert een zestal weken vertoeven en op dit oogeublik onder de gemeente Eysden in tenten aan den grooten weg naar Luik gelegerd zijn. De Zigeuners die, zooals nu gebleken is, niet allen uit Hongaren, maar ook ten deele uit Grie ken en Serviërs bestaan, zullen naar hun huis goden terugkeeren. A.s. Zaterdag zullen de Grie ken, tot een getal van twaalf, drie gezinnen uit makende, per spoor en verder per schip naar hun vaderland worden geëxpedieerd en de 18 Servië;s en 15 Hongaren zullen spoedig volgen. Of-choon het wilde volkje, dat jammer genoeg, erg aan watervrees schijnt te lijden, want er zijn eenige flinke mannen en schoone vrouwen bij, een koaden tijd in de weinig beschutte tenten heeft doorgebracht, hebben de Zigeuners geen gebrek geleden en zulien ze de meest booze dagen van hun leven niet op Hollandsch grondgebied heb ben doorgebracht. Door de zorg van den Minister van Justitie kregen ze een goed aantal dekens en dagelijks werd hun door den brigadier der ra.iré- chausseé voor een bedrag van elf gulden aan aar dappelen, spek, brood en koffie uitgereikt. Eén ding hadden de lekkerbekken maar tegen de voe ding, ze wilden met alle geweld suiker in hun thee hebben. De Gemeentoraad van Dordrecht heeft een ge deelte van het Park tot inrichting van een kin derspeeltuin en tevens een som van f 1500 be schikbaar gesteld, onder voorwaarde dat tot de inrichting niet zal worden overgegaan, dan nadat van de zijde der burgerij ook voldoende steun is toegezegd. Een even fraai als zeldzaam schouwspel was op een der jongste avonden in de Tesselsche haven waar te nemen. Tusschen de groote ijsschollen, die daar door de golfjes werden heen en weer bewogen, krioelden milliarden z.g. phosphordiertjes, die een schoon licht afgaven en 't water sterk deden „vuren." 't Was alsof de schotsen midden in een vuurpoel dreven. In twee trekken met de zegen in de rivier de Lek, werd dezer dagen niet minder dan 2500 pond visch gevangen. Onder 't motto „Moderne inquisiteurs" schetste Croll Zondag in het Volkspark te Amsterdam, voor een groote menigte de geschiedenis van het socialisme in Nederland, gedurende de laatste 10 jaren. Ilij sprak daarbij over het harde lot van Nieuwenhuis in de gevangenis, hetwelk herhaalde kreten van afkeuring uitlokte. Ten slotte wekte hij op tot strijd. Het volgend telegram werd aan den Minister van Justitie gezonden „De groote volksvergadering, heden als piebeïsch hof van cas satie optredende, vervloekt het land waar kinder verkrachters worden geëerd en volksvrienden ge hoond en gesmaad". Men meldt uit Amsterdam van gisteren Honderden werkloozen, mannen en vrouwen, wandelden heden kalm langs 's heeren straten naar het werkhuis in de Kerkstraat, waar bak kers hun brood uitreikten, alsmede naar de fa briek „Ceres", waar een oubekend Israëliet alle brooden daarvoor opkocht. Aan het werkhuis werd hun door een inspecteur gezegd, morgen, voorzien van een biljet van den wijkmeester, te rug te keeren, om alsdan voor hulp en steun in aanmerking te kunnen komen. Voor een onver hoopt bezoek aan het Museum zijn maatregelen getroffen. Te Roermond komen in de laatste dagen vele sterfgevallen na een kortstondige ziekte voor, waarnaar door de bevoegde autoriteit een nauw keurig onderzoek wordt ingesteld. De hoop dat te Yerseke het aantal mazelenlijders aan het' afnemen was, is niet verwezenlijkt. Het bedraagt op dit oogenblik 437, nl. 582 aangegeven, 139 hersteld en 6 overleden. Te Kloetinge be draagt het aantal aangegeven lijders aan die ziekte 156, waarvan er 116 zijn hersteld. De nog daaraan lijdenden komen voor in 40 huizen. Te Wemeldingen woekeren de mazelen steeds De toestand in het buitenland blijft somber en dreigend. Er is geen sterveling die met zekerheid kan zeggen of dit jaar den oorlog zal zien ver schijnen of met. Wij maken er evenwel nog eens opmerkzaam op, dat men vooral thans voorzichtig zij met dreigende oorlogsberichten uit Duit3chland. Want het is nu de verkiezingsstrijd, die eerst 21 dezer zal beslist worden. Wij moeten nogmaals iets over die Duitsche verkiozingen zeggen. Men weet dat de nationaal- liberalen en de conservatieven een verbond hebben gbsloten, maar blijkbaar gaat dat niet van harte. Het volk noemt dit monsterverbond »het verbond van hot septennaat.* Deze lieden twisten al over de verdeeling van de huid, maar de beer is nog niet geschotenEn wij betwijfelen of bij wel zal geschoten worden De middelen, door de Bismarcksche partij aange wend, getuigen van vertwijfeling. Zij heeft maar twee argumenten. Do conservatieven zeggen: »deze ver kiezingen beslissen over oorlog of vrede.« De na- tionaal-liberalen zeggen hetzelfde. Maar nu hunne dagbladen allerlei oorlogsgeruchten uit de lucht grijpen, beginnen de kiezers te begrijpen dat er mot vuur wordt gespeeld. Als tweede argument komen eeuwig en altijd de 90 jaren van den keizer, die, zooals men weet, vrij kras het besluit van den vorigen Rijksdag heeft afgekeurd. De liberalen zoomin als het centrum laten zich daardoor evenwel verschrikken. De heer Barth, af getreden lid van den Rijksdag, heeft hierover in eene kiezersvergadering to Bremen een hartig woordje gezegd. »Er is geen parlement,® zeido hij, dat het rustig zou aanzien dat zijne meerderheid maar onophou delijk werd beschuldigd de belangen vau het vader land te verraden. Wij liberalen geven ons woord dat wij deze behandeling niet langer zullen ver dragen. Wij zullen van onze kiezers geen mandaat aannemen als zij ons tevens niet opdragen de nati onale vertegenwoordiging te doen eerbiedigen. En op deze kloeke taal daverde de zaal van toejuichingen. Dat beteekent toch nog al iets in een land als üuitschland. Als wij verslag zouden geven van de oorlogs toebereidselen, dan zouden wij zeker eeue Cou rant kunnen volschrijven. Oostenrijk, Italië, Rus land, Frankrijk, Duitschland, allen wapenen zich tot de tanden. Maar, dit is het eigenaardige van de zaak, in alle landen wordt er bjjgevoogd dat in die wapening geen roden tot ongerustheid ligt. Dat zijn alleen maar voorzorgen om den vrede te handhaven. Het is vreemd, maar de ongerustheid wijkt toch niet. Wij vermoeden dat als vernomen werd dat al deze staten besloten de wapeningen te staken en de legers te verminderen, aan die vorzekeringen van vrede moer geloof zou worden gehecht. De Engelscbe oud-minister Dilke heeft in het nummer van 1 Januari zijne belangrijke politieke beschouwingen voortgezet. Hij betoogt daarin dat het gevaar dat Europa dreigt, niet komt van Fiank- rjjk, maar van Duitschland. Generaal Boulanger, zegt hij, is na Napoleon I in Frankrijk bij leger en bevolking de meest popu laire man, veel meer zelfs dan Gambetta, maar toch is Dilke van meening dat Boulanger geen gedachte aan oorlog heeft. Voor die overtuiging heeft hij deze roden dat Boulanger weet dat een oorlog zeer waarschijnlijk aan de republiek en dus ook aan hem een einde zou maken. De wapeningen van Duitschland, dat thans weer 72,000 reservisten oproept, boezemen Dilke vrees in. Hij zegt dat Duitschland in den omtrek van Keulen ontzaglijke voorraden in een versterkt legor- kamp bijeen brengt, en hij waarschuwt Nederland en België op hunne hoede te zijn. Terwijl de Duitsche bladen vuur en vlam spu wen tegen Boulanger en over den aanstaanden oor log spreken met eene luchthartigheid, als ware het eene voorstelling in den schouwburg, worden de betrekkingeu tusschen den nieuwen Franschen ge zant te Berlijn en het keizerlijke hof steeds beter. Donderdag avond b.v. bezocht do keizer het bal in de opera. Hij bracht toen eon bezoek van wel tien minuten in de loge van den Franschen gezant, Hoe staat het thans met de Bulgaarscho quaestie, mag men vragen. Door hot oorlogs gekrijsch der Duitsche bladen wordt er over Bulgarije haast niet meer gesproken. Men zou zich echter zeer vergissen door te meenen dat deze quaestie reeds tot de opgeloste be hoort. Het diplomatiek gekonkel, onder Russischen, Tarkschen en Engelschen invloed, is thans te Kon- stantinopel in vollen gang, omdat daar thans de Balgaarschen deputatie vertoeft. Het is zeker een bewijs voor de hardnekkigheid waarmede de Engelsche koningin hare denkbeelden vasthoudt, dat in de verleden week gehouden troon rede tot opening van het Engelsche parlement nog maals wordt betreurd dat Aloxander van Batten- berg als^ vorst van Bulgarije is onttroond. Maar daarmede is niet gezegd dat de Engelsche ministers het plan hebben de politiek der koningin tot het uiterste te steunen, want dat zou Eugelaud wel eens duur te staan kunnen komen. Een der leden van het kabinet heeft zich dan ook gehaast dezer dagen in het Parlement te logenstraffen dat Engeland zich had verbonden Oosteuiijk bij te staan als dit rijk met Rusland in oorlog geraakto. Het merkwaardigst politiek feit in Engeland is dat te Liverpool, waar de nieuwe minister Goschen zeker meende op een parlementszetel te kuunen rekenen, hij in de mii derheid is gebleven bij een li beraal van Gladstone's richting. Het schijnt niet al te overijld hieruit de gevolg trekking te maken dat de Engelsche liberalen be ginnen in te zien dat Gladstone's Iersche politiek toch eigenlijk de eenige goede is. Gladstone heeft zich dan ook gehaast de Liverpoolsche kiezers ge luk te wenschen. Verder heeft hij op aanraden zijner politieke vrienden, de onderhandelingen met de afvallige liberalen verbroken, omdat ook hij meent dat het land zijne inzichten in de Iersche zaak begint te waardeeren. De Fransche Kamer beeft Zaterdag een bewijs van gematigdheid gegeven, door een voorstel der uiterste linkerzijde om het concordaat en het bud get van eeredienst kortweg te schrappen, met 340 tegen 180 stemmen te verwerpen, door hoofdstuk I van dat budget met deze stemmenverhouding aan te nemen. De minister-president Goblet had het amende ment krachtig bestreden en zeer zeker zou bij aan neming er vau eene ministeriëele crisis zijn uitge broken. En deze zou thans voor Frankrijk zeer schadelijk werken. Volgens gerucht zal de heer Goblet als minis ter-president in de Kamer verklaren, dat Frank rijk niet de minste aanvallende gedachte heeft. Ook heeft generaal Février, bevelhebber van het 6e legerkorps aan de grenzen van Duitschland, gemeld dat de Duitschers aan de grenzen niets buitengewoons verrichten. Dit rapport is Zaterdag door den grooteu raad van Oorlog onderzocht. Hij is tot het besluit ge komen dat Frankrijk geen reden tot aanval, doch ook niet tot vrees behoeft te hebben. Zelfs tegen een overval is het volkomen gedekt door de maat regelen der laatste tien maanden. 13) In 1888 zal te Brussel eeu concours op het ge bied van wetenschap en nijverheid worden gehou den; een der afdeelingen hoeft betrekking op de electriciteit. De onderscheidingen zullen bestaan in geld tot een bedrag van 500.000 franken, gouden, zilveren en bronzen medailles en diploma's. Eene internationale tentoonstelling van in- en uitvoer zal te gelijkertijd gehouden worden. Het Pruisische Koningshuis is weer met een Prins vermeerderd. De echtgenoote van Prins Wilhelm, oudste zoon van den Kroonprins, schonk andermaal het leven aan een zoon. De toekom stige Keizer hoe ver nog iu de toekomst heeft dus ook al iemand, die hem dosgevorderd in Duitschland is de noodzakelijkheid geen zeld zaamheid als Regent kan vervangen. Prof. von Treitschke, te Berlijn, Pruisisch Staatsgeschiedschrijver®, Dr. Gustav Freytag, de romanschrijver en de toondichter Joh. Brahms zijn door den Koning van Pruisen, na de vereischte verkiezing, benoemd tot stemgerechtigde ridders dor «Orde pour le mérite voor wetenschappen en kunsten®. De componist Verdi is buitenlandseh ridder van die orde geworden. E«.n landbouwer uit Bolliugstedt is dezer dagen doodgeschoten door zijn hond. Terwijl hij zijn geladen geweer in do hand had, sprong de hond tegen hem op, raakte daarbij met een poot den haan van het vuurwapen, het schot ging af en do jager viel, door het hoofd geschoten, dood op den grond. Op den St. Bernard zullen het asyl en de kan tine van Proz telefonisch verbonden worden, zoo dat reizigers, die bij ongunstig weer de kantine ve*laten, om naar het asyl te gaan, daar kuDuen worden aangekondigd. Bij een feest in een werkhuis te Londen, zakte een stellage, waarop ongeveer 500 menschon had den plaats genomen, in. Een man werd gedood, 40 a 50 personen werden gewond. Verscheidene Fransche ambtenaren, voornamelijk onderwijzers, ontvingen dezer dagen uit een stad in het zuidoosten des lands een pakje met een pantalon of een jas. De mees ten meenden daarin eene verrassing van den een of anderen vriend te zien, en namen het «geschenk® dankbaar aan. Maar een paar dagen later ontvingen zij een brief van een kleedermagazijn in de bewuste stad waarbij hun bericht werd, dat de kleedingstukken hun als monster gezonden waren. Zij konden die krijgen tegen verminderden prijs en behoefden niet te betalen, vóór zjj het genoeg gedragen haddon om te kunnen zien of het van hun gading was. Weldra kwam er echter een wissel en als de geadresseerden weigerden dien te betalen en den kleederhandelaar verzochten het hun opgedrongen kleediugstuk terug te nemen, werden zij met schan daal en gerechtelijko vervolging bedreigd, zoodat velen oiudigen met don gevorderden prijs (die na tuurlijk veel te hoog was) te betalen. Door de overstr oomingeu in het Zuiden van Queensland verloren 58 personen het leven. De rooverbendeu zijn in Spaoje over het geheel, sadert het eind van den burgeroorlog, veel vermin derd, maar in Audalusië worden nog verscheidene gevonden. De voornaamste hoofdmannen zijn Mal- garas en El Viczo de Borges. Zij hebben in ge vechten met de gendarmes menigon man van hunne benden verloren, maar tot dusverre wisten zij zelveu nog steeds aan de dienaars van 't gerecht te ontsnappen. Zij zijn beiden roovers van de oudste soort, echt romantische rooversgevreesd bij de gegoeden en bemind bij de armen, wien zij dikwijls iets mede- deelen van hun onrechtmatig verkregen goed zeer mild met giften voor populaire kerken en de helden van een aantal liefdesavonturen in de dorpen. De bewoners van de streek waar zij verblijf houden durven hen, zooals bekend is, niet ver raden, uit vrees voor de wraak der roovers. Als het gerecht navraag bij hen doet is hun antwoord «dat zij van niets weten.* De roovers zijn dan ook zeer vrij in hun doen, Daar was voor eenigen tijd te Malaga een aan zienlijk ambtenaar, die altijd blufte op zijn po gingen om Malgares en El Vizco te vangen. Die Heer deed dikwijls, tegen den avond, in eeu huur rijtuig een toertje buiten de stad. Eens toen hij weor was uitgereden, hield zijn rijtuig stil voor een huisje in de voorstad, en uit dat huisje kwam eeu man, die zonder complimenten naast hem plaats nam, waarna het rijtuig weer voortreed. Op de verwonderde vraag: «Wiezijt gij antwoordde de onbekende «Uw excellentie heeft dikwijls gewenscht, Malgares en El Vizco te zien. Welnu, El Vizco bestuurt uw rijtuig, en Malgares zit naast u, en vraagt u verschooning voor zijn vrijpostigheid.* De twee roovers brachten toen den verschrikten ambtenaar naar een afgelegen plek, lieten hem daar onder vele plichtplegingen ontsnappen en reden heen. Onlangs waren do beide roovers bijna gevangen genomen, maar zij wisten zich zoo te verdedigen iu de boerenwoning waar zij eeu schuilplaats hadden gevonden, dat do gendarmes op de vlucht gingen met achterlating van een doode en een gewonde.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1887 | | pagina 2