BUITETS LAIS D. BINNENLAND. BEKENDMAKING. stemming de vlag uitgestoken. Door de n Harmonie" werd hem eene serenade gebracht. De commissie, benoemd om verslag nit te bren gen over de werklieden-qaaestie in België en de middelen tot verbetering van den toestand voor te stellen, heeft besloten om bij de regeering op in voering van den algemeenen persoonlijken dienst plicht aan te dringen. Men beweert dat koning Leopold dit voornemen ten krachtigste steunt en zelfs van plan is binnen kort in eene koninklijke boodschap de bijzondere aandacht der Kamer op het noodzakelijke van dezen maatregel te vestigen. Leve de telefoon! De Koningin van België hoorde dezer dagen 's avonds te Brussel een acte van »Fau3t< te Parijs. Volgens de »Réforme« is een Brusselsch bankier op den loop, een passief van 500.000 frs. ach terlatende. De weduwe EL te Brussel, die op een armoedig zolderkamertje woonde met haar twee kinderen, had een Brusselsch lot, door den peter van een harer kinderen vermaakt, ondauks alle ellende, zorgvuldig bewaard. Dezer dagen kwam het uit met een prijs van 100,000 francs. Het officieuss Journal de St. Pétersbourg* zegt, dat de tegenwoordige bezorgdheid voor don oorlog is veroorzaakt door artikelen in dagbladen. Wel is waar konden door de oorlogstoerustingen wantrou wen en conflicten ontstaan, maar het was herhaal delijk duidelijk gebleken dat geen enkele regeering den oorlog wenscht. Sedert de 16e eeuw werden er in Enropa 286 oorlogen gevoerd. Als de Czaar te Petersburg uit rijden gaat, wordt de politie vooraf per telefoon verwittigd welken weg hij zal volgen, en dan worden overal politie-agenten gestationeerd in burgerkleeren. De Czaar is tegen die voorzorgsmaatregelen, maar de politie acht die onmisbaar. Men spreekt van een huwelijk van den Groot vorst Paul, jongsten broeder van den Czaar, met de 17-jarige Prinses Alexandra van Griekenland. Op een bevolking van 38.218.903 zielen be vinden zich in Frankrijk 1,115.214 vreemdelingen. De meeste vreemdelingen bewonen het Depart, du Nord, nl. 305,524; in het Seine-Departement zijn er 213.529. De minste heeft men in 't Dep. de la Manche, nl. 153. De glasbedekking van het tentoonstellingsgebouw op hot Champ de Mars te Parijs, is voor 294.580 fr. ongeveer aanbesteed. Een inwoner van Bordeaux werd voor vijf zes maanden door een dollen hond gebeten. Hij ging naar Parijs, waar hij naar de methode van Pasteur behandeld werd. Na de behandeling keerde hij naar Bordeaux terug en scheen geheel genezen. Doch voor een paar dagen openbaarden zich de verschijn- t selen der dollehondsziekte, zoodat hij naar het gasthuis werd gebracht, waar hij na een vreese- lijk lijden ovorleden is. Er is nu eene lijkschou wing gehouden. De deken der geneoskuudige fa culteit te Bordeaux heeft geaarzeld zich omtrent de oorzaak van den dood te verklaren. Hij heeft dus op konijnen stof van het lijk ingeënt om ze kerheid dienaangaande te bekomen. De uitslag vau het onderzoek kon nu nog niet bekend zijn. Ook Zwitserland stelt zich in staat van tegen weer, hoewel de Bondsraad vast overtuigd is, dat de vrede niet zal worden gestoord. Volgens eene correspondentie uit Stockholmaan do Berlijnsche »National Zeituug* geeft de ge zondheidstoestand van Koningin Sophia raden tot ernstige bezorgdheid, daar zij binnenkort eene ge vaarlijke operatie zal moeten ondergaan. De ge neeskundigen noemen da kwaal niet; doch volgens de geruchten is het kanker. Het Duitsche stoomschip >Wodan,« gebouwd in 1881, met kolen naar Colombo bestemd, wordt ge acht met man en muis te zijn verongelukt. Het stoomschip was te Hamburg voor 400.000 mark verzekerd. Het Engelsche stoomschip »Blair Athol«, gaande van Odessa naar Genua met een lading tarwe, is bij een storm op de Zwarte Zee vergaan. De be manning (20 personen) verdronk.Het stoomschip Brighton*, met mails en passagiers van Weymouth naar Guernsey, is op de Noordoostkust van Guern sey verongelukt. Het was zeer mistig en binnen vijf tien minuten, nadat het schip op de klippen had gestooten, zonk het in diep water. De mails en al de bagage der passagiers zijn verloren. Er was geen tijd iets te bergen, doch al de opvarenden werden gered en te Bordeauxhaven op Guernsey geland. De Engelsche bark »Adam Mfclmoro* kwam op 500 mijlen van Maccio met het schip »Kapunda« in aanvaring. De beide schepen zijn gezonken en 304 personen daarbij omgekomen. De »Ada Meimore* was een ijzeren barkschip, gebouwd in 1877 te Glasgow en tehuis behoorende te Belfast; de »Kapunda« een ijzeren fregat, ge bouwd in 1875 te Dumbarton en tehuis behoorende I I. III .1.1 II .1 •waarschijnlijk wel water kannen bekomen. Het scheen intasschen wel of de meeste vrouwen uit de buurt hadden afgesproken om op dit uur tegelijker tijd aan De Oven te wezen. Zij stonden achter elkaar te wachten voor de oude geweerloop, waaruit het zui vere water in overvloed neerstroomde. (Wordt vervolgd.) te Londen. De >Kapunda< had 272 passagiers en een beman ning van 41 personen aan boord; 217 der passa giers waren landverhuizers. Van de 313 personen kwamen er 302 om, waaronder al de vrouwen. De »Ada Meimore* verloor slechts 2 passagiers, In een schrijven van den Minister van Financiën, de heer Manning te New-York, aan het Huis van Vertegenwoordigers, wordt de afschaffing der rechten op ruwe wol aanbevolen. Het is bekend dat in Amerika soms steden heel plotseling verrijzen en in omvang toenemen, om vaak ook weder als door een tooverslag te ver dwijnen. Maar zelf3 de Amerikanen vinden de manier waarop de stad Horton, in Kansas, ont stond, heelemaal ongehoord. Drie maanden geleden was de plek, waar thans de stad zich bevindt, nog een korenveld, en nu telt Horton reeds hon derd huizen en eene bevolkirig van vierduizend vijfhonderd zielen. De kaaiwerkers van de East-Riverhaven te New- York (3500 in getal) hebben zich nu bij de 30.000 andere werkstakende arbeiders gevoegd. Er zijn ver scheidene werklieden-vergaderingen gehouden,waarin besloten werd, de werkstaking vol te houden. Als de werkstaking nog wat langer duurt, zal New-York, naar men vreest, goheel van steenkolen verstoken zijn. Er staan groote hoeveelheden van die onontbeerlijke brandstof gereed voor New-York, maar zij kunnen de Hudson niet overgebracht wor den. De prijs van de steenkolen wordt hooger en hoogor en verscheidene fabrieken zijn reeds, wegens kolongebrek, tot stilstand gedwongen. De arbeiders handelen, zooals men weet, in het belang van de werkstakende kolenmjjnwerkers. Thans moet, naar mon verzekert, de orde der Ridders van den Arbeid* gedreigd hebben, al de mijnwerkers van Pennsylvanie het werk te doen staken, als niet spoedig aan de eischen der werkstakers wordt vol daan. Door een orkaan te Tacoma (Amerika) werd een boom, waaronder een aantal menschen waren gevlucht, geveld; 9 werden gedood, 12 gewond. De schouwburg te Kaïro is failliet. De regee ring moest de ar listen ter hulp komen; er werd een benefietvoorstelling gegeven, die 4000 gld. op bracht en de regeering stond hun 13,000 gld. toe. De stam der Durani's, door den Afghaanschen gonverneur van Kandabar opgehitst, deed op 8 Jan. een aanval op het fort Kala Abdulla, bij Khojab, met het doel den Britschen politiekon vertegen woordiger en den hoofdingenieur van den spoorweg, welke van Quetta naar Khoyab wordt aangelegd, te vermoorden. Daar deze ambtenaren afwezig waren, doodden de Durani's den Khan en een honderdtal koelies. LOTING NATIONALE MILITIE. Burgemeester en Wethouders van Heusden; Gelet op art. 28 der wet van 19 Augustus 1861 (Stbl. no. 72); Brengen ter openbare kennis, dat de loting der nationale militie van de lichting dezes jaars voor deze gemeente, zal plaats hebben op Maandag den 21 Februari a.s.voormiddag 11 uur, ter secre tarie, zullende de trekking voor de militiepliehtigen, die niet zijn opgekomen, of wier vader, moeder of voogd mede niet tegenwoordig zijn, geschieden door den Burgemeester of het Lid van den Raad, dat hem, zoo noodig, vervangt. Heusden, den 3 Februari 1887. Burgemeester en Wethouders voornoemd, HONCOOP. De Secretaris, II. J. van EGGELEN. KIEZERSLIJSTEN. De Burgemeester van HeusdenGelet op art. 7 der wet van 4 Juli 1850 (Stbl. no. 37); Noodigt de ingezetenen, die elders in de rijks directe belastingen zijn aangeslagen, uit, daarvan vóór 15 Februari a.s. ter gemeente-secretarie te doen blijken. Heusden, den 3 Februari 1887. De Burgemeester voornoemd, HONCOOP. Burgemeester en Wethouders van Heusden; Gelet op art. 81 der wet van 17 Augustus 1878 (Stbl. no. 127); Brengen ter openbare kennis, dat de staat van kinderen, die niet voor komen op de door de hoofden der scholen in deze gemeente opgemaakte lijsten, ter gemeente-secretarie ter lezing is neder- gelegd. Heusden, 3 Februari 1887. Burgemeester en Wethouders voornoemd, HONCOOP. De Secretaris, H. J. van EGGELEN. De Burgemeester van Heusden; Gelet op art. 15 der wet van 26 Mei 1870 (Stbl. no. 82); Brengt ter openbare kennis, dat van af heden gedurende 30 dagen ter gemeente-secretarie ter inzage van belanghebbenden zijn nedergelegd de staat no. 75 met 3 vervolgen, bevattende de uitkomsten der meting en schatting van eigendommen, die ontstaan zijn, belastbaar ge worden of verandering hebben ondergaan. Heusden, den 3 Februari 1887. De Burgemeester voornoemd, HONCOOP. In den morgen van Zaterdag 22 Jan. jl. bleek bij aankomst van de mailboot «Willem Prins van Oranje» te Queensborough, dat een passagier de bagage had achtergelaten en diens passage biljet niet was ingeleverd. De eigenaar dier bagage, J. C. Benteyn, 45 jaren, notaris te Tholen, heeft in den avond van Vrijdag 21 Jan jl. een retour passage-biljet 1ste klasse voor Queensborough-Londen genomen en even vóór het vertrek van de mailboot met den gezagvoer der gesproken. Sedert wordt hij vermist. Men vermoedt dat hij overboord gevallen en verdronken is. Zijn signalement ishoofd haar zwart met grijs, oogen en knevel zwart, gelaat lang en geelachtig bleek, mond groot, lengte middelmatig; moedervlek op de borstdraagt een gouden bril met glazen zonder mon tuur en een gouden trouwring; kleeding: dikke lakensche phantasiejas en vest met donkere ruiten, donkere of zwarte nieuwe winterpantalon, lederen bottines, zwarte overjas met dubbele rij knoopen, bonte wintermuts, zwart glacé handschoe nen met bont gevoerd, wit katoenen en flanellen ondergoed, linnen hemd, gekeperde onderbroek en borstrok, gebreide sok ken, half overhemdje (victor) en manchetten, alles gemerkt J. C. B. of J. B. Wijders droeg hij een gouden cvlinder-horloge, waaraan een kettinkje van Russisch zilver bevestigd is, een rood lederen zakportefeuille en een zwart lederen portemonnaie. De Burgemeester van Tholen verzoekt, namens de familie betrekkingen van den vermiste, diens opsporing en bij eenige ontdekking draadbericht. t HEUSDEN, 4 Febr. Het Oud-Archief dezer gemeente dat vroeger voor het grootste gedeelte ongeordend op een der bovenzalen van bet stad huis bewaard werd, heeft in het jaar 1885 eene groote verandering en verbetering ondergaan. Door wijlen mr. C. G. N. Krom, Archivaris in Noord-Brabant, voorzien van een opdracht van Ge deputeerde Staten dezer provincie, werd in den zomer van 1885 het geheele archief aan een onderzoek onderworpen en naar strekking en tijdsorde gere geld. Dat hierbij echter geen sprake van een we- tenschappelijken of minutieusen inventaris kon zijn, zal men lichtelijk begrijpen als men weet dat het geheel thans uit circa 300 lijvig gevulde portefeu illes bestaat. Het voorstel van den verdienstelijken Archivaris om dezen inventaris door druk meer genietbaar te maken vond bij ons gemeentebestuur gereedelijk ingang te meer wijl de heer Krom de correctie daarvan gaarne op zich nam. Zijn voornemen werd echter door zijn spoedig gevolgd overlijden ver ijdeld, waarom genoemde inventaris onder toezicht van diens opvolger, de heer A. C. Bondam het licht heeft gezien. In een zeer net boekjo in poslformaat, gedrukt met eene duidelijke letter, wordt in de 48 pagina's druks een blik over het geheel gegoven. Een exemplaar werd ons hiervan toegezonden, waarvoor wij beiden onze erkentelijkheid betuigen. Het geheel is in negen rubrieken verdeeld, waar onder wij opmerken Ordonnantiën enz. van hoo- gere autoriteiten, roosterboeken, processen, stukken betrekkelijk het weesbuis, de man- en vrouwkens- huizen, het gasthuis, kerk en kapittels, de armen, dokumenten betrekkelijk gilden, enz. enz. enz. De poorterboeken vangen aan met 1607; terwijl 15751591 als copie daarbij berust. De kohieren en leggers voor belastingen beginnen met 1602. De ingekomen stukken strekken tot vroeger. We vinden daarin eene aanschrijving van den hertog van Alva over de confiscaties van goederen van geconfede reerde edelen uit 1568. De rekeningen aan den Ma gistraat gedaan beginnen met 1521, hoewel er een ouder is uit de 15e eeuw nl. van 1457. Onder stukken, betreffende de verschillende stichtingen vinden we als het oudstMemorie van de restanten van de oude vrouwkens 15751597. De bescheiden omtrent den burgerlijke stand vangen aan met 1590. Het werkje is niet in den handel, doch voor be langhebbenden verkrijgbaar gesteld ter gemeente secretarie, tegen betaling van 50 cent. Dat de verschillende bescheiden niet verder loopen dan tot het einde der 16e eeuw is vrjj natuurlijk, als men weet dat in dat tijdvak eene kruitontplof- fing plaats had, waardoor een derde gedeelte der stad vernield werd, waaronder ook het in 1461 gebouwde stadhuis. t LOON-OP-ZAND, 1 Febr. Bij den land bouwer W. v. M., te Loonschen-dijk, ontstond gisterenavond, circa 11 uren, brand, die, omdat de bewoners reeds in rust lagen en er aanvanke lijk geene hulp kwam opdagen, weldra het ge heel e gebouw dat door 3 gezinnen bewoond werd, in puin deed opgaan. De bewoners zijn met le vensgevaar ontkomen, doch 4 koeien, een paar geiten en een vet varken kwamen in de vlammen om. Een paard dat men nog heeft kunnen red den, wekt ieders medelijden op; het staat daar met uitgebrande oogen en afgebrande ooren en manen, behalve de andere brandwonden die het arme dier bekomen heeft. De hervormde kerk, die slechts door het kerkpad van het afgebrande gebouw gescheiden was, bleef, omdat de wind bestendig uit het zuiden woei, buiten gevaar. Men denkt dat bij het afvoederen van het vee, door de lantaarn het onheil is gesticht: v. M. is intusschen, naar men zegt, zeer laag verzekerd, zoodat de man door deze ramp zeer veel schade lijdt. t BRAKEL. Fïet herhalingsotiderwijs aan de openb. lag. school alhier is thans geëindigd. Gedurende dc maand Januari namen nog acht leerlingen aan dit onderwijs deel. tHoewel de prijs der knolrapen, 45 cent per HL., nog lager is dan in 't najaar, worden er toch weer verscheidene manden scheep gebracht. t DRONGELEN. Onze dorpshaven werd ge durende het afgeloopen jaar bezocht door 78 vaar tuigen. Ten bewijze dat de hooihandel alhier zeer levendig was moge dianen, dat voor rekening van Gebrs. Oerlemans te Capelle en den heer de Roon te Waspik, 830 duizend halve kilo's zijn geladen. t HAARSTEEG. Ook onze gemeente heeft zijne hardrijderij op schaatsen gehad. Het voor nemen daartoe Zondagmiddag ten 1 ure geop perd, werd reeds denzelfden middag ten 4 ure tot uitvoering gebracht. In dat kort tijdsverloop was het terrein met vlaggen versierd, waren 2 kranige ganzen tot prijzen bestemd en had de kampstrijd plaats tusschen 14 vaardige rijders, hetgeen door eene onafzienbare menigte in opge- wekteu zin werd gadegeslagen. De eerste overwinnaar was Jan van de Wiel, de tweede N. Eekels. Alles liep in de beste orde af en schouk den ondernemers daardoor de ge- wenschte voldoening, 's Avonds was het terrein verlicht en was het strijdperk in een verzamel plaats van jong en oud herschapen, waartusschen zich de jongelingschap op hunne schaatsen be woog. Wij vertrouwen dat dit geimproviseerde feestje, de aanleiding zal zijn tot het oprichten eener IJsclub, die ons in het verschiet nog menigen wedstrijd zal mogen aanbieden. t DRUNEN, 3 Eebr. Gisterenavond is beslo ten, dat ook in deze gemeente 's konings 70e verjaardag plechtig gevierd zal worden. De Har monie ;,De Eendracht" zal begeleid door eene eerewacht een optocht houdenverschillende cor- poratiën zullen aan dien optocht deelnemen 's avonds vuurwerk. t Bij iuschrijving zijn heden de onteigende roerende goederen van L. Manders verkocht voor 404. GEERTRUIDENBERG, 1 Eebr. Zoodra het Zondag-morgen bekend werd dat het Z. M. den koning behaagd had onzen geachten secretaris, den heer N. Meyers, te benoemen tot burgemeester dezer gemeente, werd allerwege als blijk van in- WASPIK, 31 Jan. De gemeenteraad heeft in zijne vergadering van heden den wensch geuit, dat de 7Öe verjaardig van Z. M. den koning hier feestelijk worde gevierd. Tot dat einde is eene som van f 150 uit de gemeentekas beschikbaar gesteld. Eene commissie tot regeling is benoemd. Onze HHarmonie" zal niet achterwege blijven om de feestelijkheid op te luisteren, en zoo is 't te voorzien, dat ook Waspik op 19 Februari zal toonen een warm hart te hebben voor koning en vaderland. t WERKENDAM. De landbouwer J. Voor den Dag alhier, welke om zich van de plaag der ratten te ontdoen een val in zijn schuur had ge plaatst, had 's morgens het geluk daarin een bunzing te vinden, die hij tot een goede prijs verkocht. t WOUDRICHEM. De heeren II. Hello en R. Ottevanger, hebben de herbenoeming als kerk voogden der herv. gem. alhier, zich niet laten welgevallen. 31 Jan. De wethouder C. Kentie heeft., wegens vertrek naar Amsterdam, zijn ontslag ge nomen als lid van den raad dezer gemeente. In vele opzichten, vooral in zake gemeente-werken, zal zijn gemis zeer worden gevoeld. ALM KERK, 1 Febr. In eene alhier gehouden vergadering van belanghebbende paardenfokkers is besloten, middelen aan te wenden tot het beko men van een buitenlandschen dekhengst, ten einde het paardenras meer en meer te veredelen. In de laatste jaren is de uitkomst van den landbouw in die streek al zeer ongunstig geweest, waarom men er algemeen op bedacht is, zich meer op den handel in rundvee en paarden te gaan toe leggen, en hoewel het reeds bij verschillende ge legenheden en tentoonstellingen gebleken is, dat men zich vooral wat het fokken van paarden be treft, met de beste streken van ons land meten kan, blijft er toch altijd nog veel te verbeteren over; van daar dat alle pogingen, die daartoe worden aangewend, ruime ondersteuning verdienen. t HAGE, 3 Febr. Naar wij vernemen zal er met Mei weder eene verplaatsing van ingenieur van den Waterstaat plaats hebben. O. a. zullen dan de ingenieurs Jhr. de Jong van Beek en Donk te Breda en v. Nes van Meerkerk te Brielle, on derling van standplaats verwisselen. t Met den aankoop van gronden ten be hoeve der werken voor de verlegging van den Maasmond is dezer dagen in eenige gemeenten, o. a. Made en Drimmelen en Dus en een aanvang gemaakt. 1 Ook dit jaar zal wederom aflating van de Zuid-Willemsvaart en het kanaal Luik-Maas tricht plaats hebben en wel in de maamden Juli en Augustus. t Bij een gehouden Biljart-Concours, in de Korenbeurs te Heusden, behaalde P. van Oyen in 15 stooten 36 punten en A. van der Pas met hetzelfde getal stooten 35 punten waarmede hun een zilveren remontoirhorloge en wekker ten deel vielen. Als een eigenaardig huldeblijk bij den a.s. feest dag var. Z. M. Willem III, heeft jhr. II. C. van der Wijck den wensch geuit, dat bij die ge legenheid door de Staten-Generaal aan prinses Wilhelmina de titel zal worden aangebodeu van Prinses van Oranje. De heer Bekhuis, lid der Provinciale Staten van Friesland, heeft Maandag op eene vergadering der Nederlandsche Maatschappij van Nijverheid te Sneek eene voordracht gehouden over de //droog- making der Zuiderzee." Achtereenvolgens werden besproken de plannen van de ingenieurs Van Diggelen, Beijerinck en Stieltjes. De voor- en nadeelen zoowel van de geheele- als van de gedeeltelijke droogmaking der Zuiderzee werden door cijfers uiteengezet. Wat tot heden niet is uitgemaakt, nl. de vraag of het technisch uitvoerbaar en geldelijk mogelijk is de Zuiderzee droog te maken, stelt spreker zich voor, dat thans door het Zuiderzee-comité zal worden beslist. Dit lichaam toch, in het leven getreden op initiatief van den heer Buma, zal, bijgestaan door bekwame deskundigen, hebben uit te maken of de droogmaking al dan niet uitvoer baar is. Mocht de vraag ontkennend worden beantwoord dan kan de zaak als afgedaan be schouwd worden. In het tegenovergestelde geval echter vertrouwt spr. dat binnen betrekkelijk korten tijd Nederland's oppervlakte met vele dui zenden hectaren zal worden vergroot. t Onteigeningswetten zijn aanhangig gemaakt voor de kanalisatie van de rivier de Tjonger en de verbetering van de haven te Lemmer. De inschrijvingen voor de oprichting van een standbeeld van J. Pz. Coen te Hoorn hebben al daar ongeveer f 1750 opgebracht. De beroemde schilder J. Bosboom, de echtge noot van de overleden talentvolle romanschrijfster mevrouw A. L. G. BosboomToussaint, viert den 18den Februari zijn 70sten verjaardag. Door veel schilders zal hem hulde gebracht worden. O. a. is men voornemens dien dag een borstbeeld in marmer, vervaardigd door den heer Bart van Hove, in het rijks-Museum te Amsterdam te plaatsen.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1887 | | pagina 2