Buitenl andsch O verzicht. BINNENLAND. Boekaankondiging. BURGERLIJKE STAND. t Onze vroegere stadgenoot Dr. H. A. II. Van der Heijden, thans als Arts te Tilburg werkzaam, is benoemd tot geneesheer aan het krankzinnigengesticht te Coudewater, gemeente Rosmalen. t NEDERHEMERT. De feestelijkheden op 's Konings a.s. 70n jaardag beloven alhier veel. Niet alleen op het eiland en de noordzijde hoopt men groot en klein een aangenamen feestdag te verschaffen, maar ook de afdeeling Rietschoof,zal niet achterwege blijven. Aldaar toch blijft het niet bij uitdeeling aan nooddruftigen, algemeene feestelijkheden voor kinderen en onthaal van ouderen; maar eene clectrische ver lichting van een vaartuig, zal des avonds de kroon op het geheel zetten. t DRONGELEN, 4~Feb7 Heden had alhier op initiatiel van den heer J. Oerleinans, eene bijeenkomst plaats van leden van den Raad,met enkele notabele ingezetenen, ten einde te beraadslagen over de fees telijkheden op 's Konings a.s. 70n verjaardag. Nadat genoemde heer het doel der vergadering had geschetst en de verdere leiding aan den heer M. A. Boll, Bur gemeester, (die al aanstonds als Eere-Voorzilter was benoemd), had overgedragen, was men het daarover al dadelijk eens. Er zal feest gevierd worden en wel in deze voegeDe schoolkinderen zullen ruim ont haald worden en ieder hunner een herinneringsge schenk ontvangen en behoeftige huisgezinnen een extra-bedeeling. Ook zullen de kerkklokken worden geluid en de ingezetenen daardoor worden uitgenoodigd, zoo door het uitsteken van vlaggen als anderszins, bij te dragen tot opluistering van het feest. De leden van Doeveren stemden daarmede volkomen in, doch bij monde van Ds. Six Dijkstra werd aan gevoerd, dat het voor den geregelden gang van zaken verkieslijk ware, dat ieder der beide dorpen dezer gemeente zijne feestelijkheden afzonderlijk regelde. Daar dit natuurlijk geen bezwaar opleverde, werd dien overeenkomstig besloten. Wat Drongelen betreft werd nog aangenomen, dat de regeling van het eerste gedeelte van het feest werd opgedragen aan het hoofd der school en het verdere gedeelte aan den heer G. Millenaar Az., beide heeren zooveel mogelijk bijgestaan door de overige leden der commissie. DRDNEN, 4 Febr. Bij gelegenheid van 's konings 70n verjaardag zal door de harmonie de Eendracht® een optocht door het dorp gehouden worden, waaraan verschillende corporatiën zullen deelnemendes avonds zal vuurwerk ontstoken worden. t DE WERKEN^ Febr. Alhier zal de 70n ver jaardag van Z. M. den koning feestelijk worden her dacht; hoewel het gemeentebestuur wegens den ge- drukten financiëelen toestand der gemeente afwijzend heeft beschikt tot het verleenen eener bijdrage, wor den toch ruimschoots gelden geïnd en heeft het ge meentebestuur getoond daarin te willen voortgaan uit eigen kas. Moge het ontworpen programma geheel worden uitgevoerd dan voorzeker zal het een zeer genoegelijke dag worden. dienst 1887, bedraagt in ontvangst en uitgaaf, de j som van 6874,69. t WOUDRICHEM, 7 Feb. In de raadsvergadering van 5 dezer maand is met groote meerderheid van stemmen besloten een tijdelijk geneesheer te benoe men in de vacature van dr. van Geijtenbeek, op dezelfde voorwaarden en tractement als de vorige gemeente-geneesheer; en verder dat deze benoeming was tot en met ultimo Jani 1887. Op de voordracht stonden de heeren dr. Praag te Gorinchem, dr. van der Chijs te Gorinchem, dr. van Toornenberg te Alm- kerk. Met algemeene stemmen werd benoemd tot tijdelijk gemeente-geneesheer alhier de heer van Toornenberg, arts te Almkerk. Nu kan de telephonische verbinding van Almkerk met deze gemeente nuttig werken. t 5 Feb. De raad dezer gemeente heeft ƒ1,50 toegekend aan de commissie tot feestelijke herdenking van konings 70n jaardag. Moge er van particuliere zijde genoegzame gelden worden ingezameld, dan be staat het plan behalve een onthaal der kinderen en optochten met muziek, een draaimolen te laten zetten en verder volksvermakelijkheden te houden. t WERKENDAM, 7 Feb. Op initiatief van den Burgemeester, zijn de ingezetenen dezer gemeente uitgenoodigd om op heden avond in het societeits- lokaal van den heer Wink tegenwoordig te zijn, om een plan van feestviering voor den gedenkwaardigen verjaardag van Z. M. den Koning te ontwerpen. Wij twijfelen niet of aan die oproeping zal algemeen ge hoor worden gegeven en het te vormen feest zal het bewijs leveren, dat het in Werkendam nog niet aan echte Oranjemannen ontbreekt. t DALEM. De veldarbeid heeft hier reeds een aanvang genomen. Allerwege is men druk bezig met spitten en klaar maken van de akkeis, die voor aard appelen bestemd zijn. De wintergranen hebben van de vorst niets geleden en staan naar wensch. t De begrooting der gemeente Vuren voor den gaven aan het geheel iets zeer schilderachtigs (hot was avond). Davitt sprak ten slotte de menigte toe van het balkon. Een bericht nit New-York meldt, dat een groot stoomschip (naam onbekend), met passagiers gestrand is op de rotsen van Mont month Beach, bij de kust van New-Jersey. De reddingboot is onmiddellijk uitgegaan om hnlp te verleenen. Het gillen der vrouwen, welke aan boord waren, wercUaan het strand gehoord. Er liep een hooge zee en het weder was mistig. Bij White-lliver-Junction, in den Staat Vermont, heeft een ernstig spoorwegongeluk plaats gehad. Volgens de voorloopige berichten, zouden vijftig personen daarbij het leven hebben verloren. Nader verneemt men, dat de trein, een sneltrein, 80 personen voor de carnavalsfeesten naar Montreal bracht. Een der rails brak, de locomotief en de postwagen gingen door, de andero waggons derail leerden en stortten in de rivier. Zij kwamen daar op het ijs terecht en worden op elkaar gestapeld, waardoor brand ontstond. Een aantal reizigers kregen hevige brandwonden, 40 personen werden gered. Het volgende bericht is voor oenigen tijd te Apia aangekomen. Een tiansport Melaneesche werklieden, die afkomstig waren van het eiland Malaits (Sa- lomon-eilanden) en naar hun vaderland werden te ruggebracht, hebben onderweg de geheele beman ning van het schip opgegeten en het schip geplun derd. Geheel Apia verkeert tengevolge dier tijding in de grootste opgewoudenheid, want niemand die dergelijke onmenschlijkheden nog voor mogelijk hield. De kapitein en de stuurman woonden te Apia en laten weduwen en kinderen achter. De bemanning bestond uit Polynesiërs. Het transport, mannen, vrouwen en kinderen bestond uit ruim zestig porsonon. sOorlogszwendelarij® (Kriegschwindel) dit is het harde woord dat de liberale bladen in Duitsch- land de rogeering en vooral Bismarck naar het hoofd werpen. Zij stellen dag aan dag in het licht dat de wijze, waarop de omgekochte bladen welke de regeering-politiek moeten aanprijzen, oorlogsge ruchten verspreiden eene schandelijke tactiek is, welke alleen dient om eene gedweeë Bismarckiaan- sehe meerderheid te krijgen. Tegen de ultramoutaan- sche partij heeft Bismarck echter een hoogou troef uitgespeeld. Bismarck heeft namelijk van den Paus weten gedaan te krijgen dat deze in een opon brief aan de leden van het centrum deed weten dat het wijze politiek van het centrum zou zijn het septennaat, aan te nemen. Leo XIII voegt er onbewimpeld bij dat men alles moet doen wat men kan om het machtige Duitschland voor de kerk te winnen. Dit noemen zij hoog spel spelen. De leiders van het centrum. Windfhorst en baron Frankenstein, zullen zich waarschijnlijk op dit standpunt plaat sen: wij gehoorzamen den Paus in alle opzichten waar het kerkelijke aangelegenheden betreft, maar waar het staatkundige aangelegenheden aangaat, volgen wij onze eigen inzichten. Dit zelfde stand punt nemen de priesters in Ierland reeds geruimen tijd in. Toch is het te verwachten dat eenige leden van het centrum zullen wankelen. Maar weegt deze winst op tegen den slag wei keu Bismarck zich zei ven in het gezicht geeft? Het is nog niet lang geleden dat, volgens Birmarck, het pauselijk gezag, dat' zich met de binnenland- sche aangelegenheden vau het rijk bemoeit, de rijksvijand is, tegen welke muilkorfwetten werden gemaakt,. En thans roept Bismarck dat zelfde ge zag te hulp bij oene binnenlaudsche aangelegen heid. Ons dunkt dat zelfs de warmste voorstander van Bismarck in Duitschland pijuljjk moet getrof fen worden door dit walgelijk knoeiën en handel drijven in beginselen. Blijkbaar tracht Bismarck, door welke middelen dan ook, zijne schepping, het Duitsche rijk, te be hoeden voor den ondergang, welken hij ducht dat na zijn dood niet lang zal uitblijven. Van daar zijne vrees voor Frankrijk en Ruslaud, en zijne hoop Frankrijk door een oorlog tot volkomen mach teloosheid te bremren. Volgens den Weener correspondent van het be zadigde Parijsche dagblad »Le Tempsis Bis marck's politiek na, zijne jongste groote rede iu den Rijksdag weder geheel gewijzigd. De toenadering tot Rusland, in die rede zoo duidelijk merkbaar, word te Petersburg zeer koel opgenomen. Dit ziende maakte Bismarck rechts omkeert en sloot zich aan bij Oostenrijk, Engeland en Italië. Op dit oogenblik zouden de zaken in Europa dus staan als volgt: als Rusland in het Oosten zijne plannen wil doordrijven, zal het sluiten op oen bondgenootschap vau Oostenrijk, Italië en En geland. Als Frankrijk Rusland zou willen bijstaan, zal Duitschland dit beletten. Merkwaardig kalm en verstandig is de houding van de Fransche natie. Hoe luid de Duitsche bo- taalde regeeringspers ook schreeuwt: Frankrijk wil en zal ons aanvallen, er is niemand in Frankrijk die er zich aan stoort of een onvertogen woord doet hooren. Deze houding heeft in de Engelsche pers reeds een grooteu invloed gehad. Daily News«, .Standard® en »Pall Mall Gazette® zeggen alle dat het nu blijkt dat Bismarck de rustver stoorder is, en dat het hoog uoodig is dat hij nu eens, volgens plicht en geweten, verklare dat er geen gevaar voor oorlog beslaat. De Russische bla den merken op dat Bismarck niet moet denken dat hij de rol van Europeesch despoot kan vervollen, want dat zelfs Napoleon I daarin niet slaagde. Het Italiaansche koninkrijk beleeft thans een moeielijken tijd ten gevolge van zijne koloniale ondernemingen. Men weet dat verleden jaar Italië, het voorbeeld der groote mogendheden volgende, troepen te Massoa in Soedan aan wal zette en daar de Italiaansche vlag plantte. Nu kwam verleden week de tijding dat de Abyssiniërs een geheel korps Italianen niet alleen hadden verslagen, maar twee kanonnen en twee mitrailleuses hadden buitgemaakt. De indruk, door dit bericht te Rome geur >akt, was ontzaglijk. Den geheelen dag stond eene dreigende menigte voor het paleis der Volksvertegenwoordi ging. »Weg met Depetis® (den minister-president) was de aanhoudende kreet. De ministers moesten door een achterdeur ontkomen aan de woede der menigte. De afgevaardigden der uiterste linker zijde daarentegen, die de koloniale politiek der regeering altijd hebben bestreden, werden lnid toe gejuicht. Onmiddellijk zond de regeering een stoomschip met 600 man naar de Roode Zee, vijf oorlogschepen kregen bevel zich gereed te hondeu om zee le kiezen, maar het laat zich aanzien dat dit niet voldoende is. De Abyssiniërs tellen 20,000 goed gewapende mannen en daarenboven, tegen dat die versterkingen kunnen aankomen, is het in Soedan zóó heet, dat het voor een Europeesch legerkorps totaal onmogelijk is in het veld te komen. De Italiaansche kamer heeft 5 millioen toege staan om de nederlaag te wreken, doch volgens alle deskundigen zullen er minstens 100 millioen noodig zijnDepretis is een oude vos en behendig koppelde hij aan de bewilliging van het krediet eene motie van vertrouwen vast. Met de noodige grcote woorden over de geschonden eer van het vaderland, en van de noodzakelijkheid om aan de wereld te toonen dat Italië eene groote mogend heid is, gelukte dit ook. Eene motie van wantrouwen werd verworpen, echter slechts met 215 tegen 181 stemmen. Die meerderheid is zoo klein dat eene ministeriëele crisis niet onmogelijk is. Dit is voor zoover voor Europa van belang, dat als de uiterste linkerzijde aan het bewind komt, de aansluiting bij Duitschland tot de geschiedenis be hoort. Over den toestand in Bulgarije valt zeer veel mede te deelen, maar ongelukkig niets positiefs. Het is niets anders dan eene aaneenschakeling van geruchten over komplotten en verbonden, die van daag verrijzen om morgen weder door andere ver vangen te worden. Men kan er echter staat op maken dat het En gelsche gone en de Engelsche beloften nog nooit zoo kwistig zijn aangewend, als thans in Bulgarije. Engoland wil het daarheen leiden dat de kroon van Bulgarije door den koning van Servië wordt op gezet. Alsdan zou een verbond van Rumenië, Ser vië, Bulgarije en Griekenland een onoverkomelijke hinderpaal voor Rusland moeten vormen. Dat plannetje schijnt ons heel mooi bedacht. Het heeft echter eene groote leemte. De Grieken hebben met meer recht dan de Bulgaren, aanspraken op Macedonië, want Macedonië is grootendeels door Grieken bewoond. Van daar dat Griekenland nooit tot zulk een verbond zal toetreden. Ondertusschen gaan de kuiperijen der Russische diplomaten te Konstantinopel rustig hun gang. Rusland heeft nog g6en zijner aanspraken terugge nomen en het houdt bovengenoemd verbond aan Turkije als een dreigend spook voor oog. Daaren boven, de Engelsche gninjes mogen in Bulgarije rollen, er is alle reden om te vermoeden dat de Russische roebels te Konstantinopel reeds voor ge- ruimen tijd den Sultan en zijne raadslieden hebben (1 HEUS DEN, 8 Eebr. Het plan bestaat, om na de hervatting der zitting van de Tweede Kamer, de Grondwets herziening dadelijk ter hand te nemen. Men is dan voornemens, telkens de eene helft der week aan de herziening der Grondwet, de andere helft aan an deren wetgevenden arbeid te b steden. De heer Keuchenius, lid der Tweede Kamer, is naar het Vadverneemt vrij ernstig ongesteld. Bij een brandwond aan het been, ver toonden zich verschijnselen van koudvuur, welke uitbranden noodzakelijk maakten. Hoewel er thans geen gevaar is, kan de toestand van den lijder niet geheel bevredigend worden genoemd. Te 's Gravenhage is overleden jhr. W. G. de Jonge van Zwijnsbergen van Dreischor, in leven kamerheer des Konings, oud-majoor commandant van de dienstdoende schutterij te 's Hertogenbosch, oud-majoor van het Koninklijk korps scherpschut ters te 's Gravenhage, officier in de orde van de Eikenkroon, officier van de Leopoldsorde en ridder der orde van verdienste van Waldeck- Pyrmont. De heer J. Koning, kapelmeester der Kon. Marine te Willemsoord, heeft ter eere van 's Konings 70n verjaardag gecomponeerd een Adelborsten-lied, woorden van den adelborst 2e klasse A. A. Visser, voor mannenkoor en orkest, opgedragen aan het corps Adelborsten, en een Grande Marche Militaire, opgedragen aan de commissie van beheer van het slafmuziekkorps. Het eerste is reeds ter perse; van beide composities zullen arrangementen voor piano verschijnen. De „doleerende" predikant dr. W. v. d. Bergh deelt in de „Standaard7' mede, dat naar aanleiding van zijn adres tegen den „vaccinedwang" de hoofd onderwijzer eener christelijke school hem schreef: 't Wordt mij meer en meer een klemmende vraag, of ik in deze niet doen moest als de vroedvrouwen in Israël, die den Heere meer vreesden dan het gebod des Konings, en alzoo de kinderen van be zwaarde ouders, zonder bewijs op school moet ne men. Ik zoü gaarne weten willen of dit mag en moet naar Gods woord, al is men overigens ook diep do wdrongen van het besef, dat men de over heid om Gods wil in andere zaken onderdanig moet zijn. De Gemeenteraad van Alkmaar heeft een besluit genomen dat bij velen teleurstelling wekt. De verleende vergunning tot het houden van het 40e Landhuishoudkundig Congres aldaar is toch op voorstel van B. en W. ingetrokken, omdat de leden der commissie die te Leeuwarden zijn benoemd tot regeling van het 40e Congres, ge weigerd hebben die benoeming aan te nemen, op grond dat zij, nimmer officieel van die benoeming mededeeling ontvangen hebbende, thans den tijd te kort achten, om die regeling op behoorlijke wijze te doen plaats hebben. De Ned. Bell-Telephoonmaatschappij heeft een aanvang gemaakt om voor rekening van de ge meente Gorinchem telephonische verbindingen aan te leggen tusschen het raadhuis en de woning van den burgemeester, den gemeente-architect, den brandmeester, de gasfabriek en den toren der drink waterleiding. Uit Amsterdam wordt gemeld: In het Volkspark was het Zaterdag zeer kalm. Er werd geen brood uitgedeeld en werkloozen waren dus niet aanwezig. In de kleine zaal werd eene openbare vergadering gehouden van de bij den sociaal-democratischen bond aangesloten Meu- belmakers-vereeniging „De Broederbond, onder voorzitterschap van Brijnen. De vergadering was weinig talrijk. Hier sprak Koopmans over de rech ten van den mensch, en Brijnen over de geschil len tusschen patroons en het Handelsmuseum, beiden op bezadigden toon. Eindelijk De vorige week keerde zekere A. v. D. te Breda met zijne vrouw van eene bruiloft huiswaarts, toen hij bemerkte dat in zijn huis brand uitgebroken was, welken hij met hulp der politie spoedig wist te blusschen, ofschoon hij zich reeds vrij ernstig liet aanzien. Bij nader onderzoek bleek het dat hier kwaadwilligheid in het spel was, terwijl een bedrag van ruim 200 uit eene kast ontvreemd was. Het lijk van den jongeling L. M. te Helle- voetsluis, die sedert Sint-Nicolaasavond jl. vermist werd, is iu het duin bij Roekan je aangespoeld gevonden. Het lijk, dat uit den Rijn te Renkum is opgehaald, is herkend als dat van den schipper Zuring, die ongeveer zes weken geleden te Arnhem overboord viel en verdronk. Uit de Amster- dameche vaart onder Haarlemmerliede en Spaarne- woude, is opgehaald het lijk van een onbekenden man van 40-jarigen leeftijd. Een knecht, werk zaam op een houtzaagmolen van den heer V. te Zaandijk, werd door een wiek getroffen, zoodat men vreest voor het behoud van zijn leven. In een bleekveld bij het huis, bewoond door de wed. G. te Ko )g aan de Zaan, vond men een kind van eenige dagen. Door de bewoonster werd het in huis genomen en voorloopig verzorgd. Ten gevolge van een onlangs aan den Overtoom ontvangen slag van een paard, is de stalknecht C. Smid, van de Amsterd. Omnibusmaatschappij in het Ziekenhuis overleden. In de Gerard Doustraat aldaar is een jongen overreden en met gekneusde schouderbladen en gebroken been huis waarts gebracht. Bij 't afladen van manufac turen voor het magazijn van de heeren De V. en Van B. op de Jodenbreestraat vielen twee werk lieden achterover; een hunner kwam onder een juist voorbijgaand rijtuig terecht en moest, zwaar verwond, naar het Ziekenhuis worden vervoerd. In de Zuidergronden te Nieuwediep is de Noor- sche bark „Veronica," kapt. Christensen, met een lading hars van Savannah naar Hamburg, gestrandde zes opvarenden zijn door een Tessel- schen loodskotter opgenomen later is het schip vlot gekomen en binnengesleept. Ook een groote tweemast-stoomboot, blij haar iu ballast, strandde op die plaats, maar kwain vlot en reisde door. De straatjeugd te Libith bracht een ketel-serenade aan een weduwnaar, die een weduwe beloofd had haar te trouwen, maar bij het aan- teekenen niet verscheende troep was vergezeld van een ezel met een stroop op er op gebonden. Uit 't ijs te Harlingen is het lijk van een 35- h 40 jarig man opgehaald, die een briefje bij zich had, met de namen van al de bewaarders in de cellulaire gevangenis te Sneek. Overigens was er geen enkele aanwijzing van herkomst. Men onderzoekt. Een sedert Zondag vermist be ambte van de firma Van Gend en Loos te Maas tricht, J. v. B., is in het zijkanaal verdronken. Vermoedelijk is hij er in dronkenschap in geraakt. Even voor het station Geleen sprong iemand, die te Beek zonder plaatsbiljet in een trein was gaan zitten, uit den waggon. Hij bekwam zware kneuzingen. Te Moergestel is een huisje, be woond door 2 gezinnen, afgebrand. De kinderen werden met levensgevaar gered. Een 5-jarige jongen is te Uithoorn door het ijs gezakt en hoe wel gered, aan de gevolgen overleden. Op het Engelsche stoomschip Denison," te Amsterdam lossende, heeft de 2e stuurman een matroos bij een twist met de tuit van de oliekan in het oog gestoken. De ongelukkige bezweek toen hij naar het gasthuis werd overgebracht. Onder Tilburg is in een bosch het lijk van een gep. O. I. mili tair gevonden. De sluiswachter B. aan het kanaal Noröhorn-Piccardij is door het ijs gezakt en verdronken. Hij laat een vrouw en 4 kinderen na. Een 14 jarig meisje te Haarlem heeft een 12-jarig kind, dat haar eenige beleedigende woor den had toegevoegd, met een hakmes een belang rijke wonde aan het hoofdje toegebracht. De Indische Mail onzer koloniën. Veertiendaagsch populair tijdschrift, onder leiding van P. C. Huijser, uitgave van Blom Olivierse te Kuilenburg. Nu de eerste jaargang compleet is, handhaven wij gaarne de gunstige meening, die wij over dit tijdschrift bij de verschijning der eerste aflevering te kennen gaven. Het tijdschrift is inder daad voortgegaan zooals het begonnen is. en met veel wetens waardigs uit de vroegere geschiedenis van onze Oost-Indische bezittingen, werden in den voltooiden jaargang het Indische nieuws van den dag, de publieke opinie over de aan de orde zijnde zaken zoowel als over die, welke aan de orde behoorden te zijn, medegedeeld, terwijl verscheidene bijdragen over land en volkenkunde geleverd werden. Wij kunnen ons bezwaarlijk eene betere wijze voorstellen om het grootste publiek op de hoogte te brengen en te houden van onze Oost en belangstelling daarvoor in te boezemen. De populaire wijze van behandeling der stof maakt de lec tuur aangenaam en bevattelijk, terwijl zij blijken draagt van groote zaakkennis. Melatie van Ja va zorgt voor eene iet wat romantische afwisseling, die tevens de strekking heeft den aard en de gewoonten van de bewoners van Indië meer bekend te doen worden. De prijs is thans gebracht op f 9,per jaargang, wat voor een 14 daagsch tijdschrift, telkens van drie vel druks, werke lijk gering blijft. De wakkere uitgevers zorgen voortdurend voor eene nette uitvoering. („Goesche Cour. 25 Jan.'87".) f Heusden, van 1 tot 7 Febr. Geboren: Jan, z. v. Antonie Kameiman en Maaike van Loon. f Hedikhnizen, van 1—31 Jan. Geboren: Cornelia Geertruida, d. v. Daniël

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1887 | | pagina 2