BUITENLAND. BINNENLAND." HEUSDEN, 11 I'ebr. t Naar wij vernemen kan eerlang eene ver hooging van tractement van de verschillende ge- i meente-ambtenaren in de provincie Noord-Bra bant worden tegemoet gezien. t BAARDWIJK, 8 Febr. Bij den bakker J. van Dommelen brak gisteren avond een brand uit., die door tijdige hulp gebluscht werd. De brandspuit behoefde maar een korten tijd water te geven. De schade is gering. Een en ander is verzekerd. I)e oorzaak is nog onbekend. t WOUDRICHEM. Van 29 Jan. tot 5 Fe.br. werden op den afslag aangevoerd 14 zalmen, en verkocht tegen ƒ1.10 a ƒ1.50 per halve Kg. Graaf van Limburg Stirum oppert in een in gezonden stuk in //het Vad." het denkbeeld, om als eene hulde aan Koning Willem III, onver wijld een standbeeld van brons op een hoog voet stuk, tegenover het ruiterstandbeeld van den oud sten Willem van Oranje, op te richten. De naar men hoopt van duizenden haudteeke- ningen voorziene gelukwensch der residentie aan Z. M. den Koning op zijn 7On verjaardag, zal aangeboden worden in een palissanderhouten cas sette met purperen kussen, waarop de teekenen der Koninklijke waardigheid op een deksel, en rustende op zilveren leeuwen met wapen, de datum en het jaartal als verdere versiering. Op 's Konings verjaardag zal met den bouw van een nieuw weeshuis te Neerbosch worden aangevangen en een gedenksteen gelegd. Ook //Het Handelsblad7' acht het wenschelijk, dat Z. M. zijn geboortedag zal wijden, o. a. door den heer Domela Nieuwenhuis gratie te verleeuen. De heer Keuchenius woont weder de zittingen van de Tweede Kamer bij. t Van wege de Spaansche regeering is bekend gemaakt dat ook buitenlanders kunnen inschrij ven naar eene aanbesteding van schepen voor oorlogs- en speciale diensten, uitbreiding van ar senalen enz. De raming der werken is 100,000,000. Nadere inlichtingen geeft Zr. Ma. gezant te Madrid. De directeur der Weesinrichting te Neerbosch ontving dezer dagen eene gift van 10,000 van een weezenvriend, voor aankoop van land. De heer mr. S. A. Veiling Meinesz, burge meester van Rotterdam, heeft in een gehouden zitting van den gemeenteraad aldaar, verklaard, dat hij als zoodanig ontslag bij den Koning zal aanvragen. Aanleiding daartoe was de aanneming van de amendementen van den heer Hudig op de verordening betreffende de brandweer. Daarin zag hij èn als hoofd der gemeente, èn als hoofd der politie, zóó ernstig bezwaar, dat hij tot het besluit was gekomen af te treden. De heer Joseph Hollman, hof-violoncellist van Z. M. den Koning, is bij een verkoop Zaterdag te Parijs voor eene som van 12,()O0 francs eige naar geworden van eene prachtige violoncel Stra divarius. Wij vernemen dat eenige der voornaamste Ka mers van koophandel en fabrieken worden ge raadpleegd over het adres van de schippersveree- niging //het Noorden", omtrent de opheffing der binnenlandsche nijverheid uit den gedrukten toe stand. Volgens opgaaf van het bestuur der vereeniging van werkloozen te Amsterdam, bedraagt het aantal tot nu toe uitgedeelde brooden ruim 42,000. Het aantal werkloozen, die van den aanvang af werden ingeschreven, is 2878. Men schrijft uit Amsterdam Door 15 handelaren in vleeschwaren is ruim 1000 kilo worst en spek en eenig geld aan de Amsterdamsche commissie voor een feestgave aan behoeftigen op 's Konings verjaardag gerchonken, welk voorbeeld zeker door zeer velen zal worden gevolgd. Een pakhuis is voor de gaven beschik baar gesteld. In de fibriek van de heeren Regout te Maas tricht zijn thans in de ovens thermometers aan gebracht en is bepaald, dat alleen tot het ledigen van de ovens mag worden overgegaan, wannter de temperatuur tot zekeren (welken graad is afgekoeld. Zooals men weet is het uithalen van de ovens door den voorzitter der enquête-com missie herhaaldelijk ter sprake gebracht bij de ver- hooren betreffende den toestand der Maastrichtsche nijverheid. De „N. Zutph. Ct." zou wel, als aanvulling en pendant van het onderzoek naar den overma- tigen arbeid in werkplaatsen en fabrieken, eene andere enquête willen aanbevelen. In de onmiddellijke nabijheid der Kamer ze telt een heirleger ambtenaren die, ten deele zeer weelderig bezoldigd, arbeiden in de groote Staats- werkplaats. Er zijn er die beweren dat daar ontzachlijk zwaar wordt gewerkt. Er zijn er ook die volhou den dat velen verbazend weinig uitvoeren voor flinke bezoldigingen. Wat, is waarheid? Eene contra arbeidsenquête geve daarop het antwoord. Wellicht zou zij leeren dat door schamel be zoldigde lieden veel wordt gearbeid, maar dat een aantal hoog gesalariëerden veilig konden ge mist worden. Misschien ook zou zij andere resul taten opleveren. Maar denkelijk zou deze enquête tot groote besparingen kunnen leiden. Als de Kamer er eens den tijd voor mocht kunnen vinden, bevelen wij dus dit onderzoek aan. Ook- op dat gebied is 't de moeite waard de waai beid eens aan het licht te brengen en uit eigen oogen te zien. t Naar wij vernemen is bij den Raad van State aanhangig gemaakt de overweging van een nieuw reglement op het baggeren, graven en visschen van voorwerpen en het werpen van grond of andere zinkende stoffen in de rivieren en stroo men tot in zee en langs de zeekusten. Men schrijft aan de ,,L. C." Ze -r waarschijn lijk begint het weer te winteren. De wind is in den echten vrieshoek, de lucht helder en de barometer staat zeer hoog. Velen hadden niet meer op winter gerekend, en men begon dan ook al toebereidselen te maken tot tuinarbeid. Dat kon" tegenvallen, en de wind, die zoo lang aan den zuidelijken kant heeft gehangen, kon nu wel geruimen tijd in het noordoosten blijven. t De onteigening ten dienste van het kanaal Amsterdam-Merwede (gedeelten Dieinen-Nigtevecht en Vianen-Gorinchem), is thans zoover gevorderd, dat de gedingen voor de gerechtelijke onteigening kunnen aanvangen. Toen de heer W. Krayenbelt te Amsterdam, die Zondag zijne vijftig-jarige ambtsvervulling herdacht, de trappen van het preekgestoelte in de Noorderkerk wilde beklimmen, werd hem een briefje ter hand gesteld, waarop het verzoek stond vermeld om het dadelijk te lezen. Het bevatte tal van verwenschingen en beleedi- di^ende uitdrukkingen aan het adres van hen, die de godsdienstige overtuiging des heeren K. zijn toegedaan. Uit Winschoten wordt gemeld dat het onlangs gekozen sociaal-democratisch lid van den gemeente raad E. Brader Bz., met eenige andere ingezetenen, voor den rechter is geroepen, daar vermoeden be staat dat bij de verkiezing aan eenige kiezers be loften zijn gedaan. Al de personen in Nederland, die door fraaie advertentien in de dagbladen uitgelokt, postwissel of geld zonden naar de zich noemende //Conkling Watch Company" te Birmingham, tegen welke onlangs gewaarschuwd werd, hebben thans hun geld terug ontvangen. Zij mogen er onzen vice- consul te Birmingham, den heer J. Kounreuther, dankbaar voor zijn. Het was toch voornamelijk aan zijne tusschenkomst en zijne persoonlijke be kendheid met den postdirecteur van Birmingham te danken, dat dit gunstige resultaat verkregen werd. Men zij voortaan op zijne hoede en winne eerst inlichtingen in vóór men op schoonklinkende belof ten geld zendt. Een pachter van visch wateren op Tessel heeft getracht op het voorbeeld van anderen, eens op groote schaal te probeeren of de kleine botjes, die tusschen de garnalen in zee worden gevangen en door de visschers worden weggeworpen, in het binnenwater zouden voortteelen. Verleden jaar liet hij duizenden zulke botjes, hoogstens 5 h 7 cM. lang, in zijn vischwater zwemmen. Toen hij er dezer dagen palingfuiken in nedergezet had en deze wilde lichten, bleek het hem dat zij vol zaten met halfwassen botjes. De planterij is dus uitstekend gelukt. In het volgende jaar zal de man duizenden flinke botten kunnen afleveren. Toen de vijvers van het Haagsche bosch ge durende de laatste weken met een ijskorst waren overdekt, schijnt men vergeten te hebben gaten Ook te Antwerpen is Mevrouw lieersmans met geestdrift ontvangen. Behalve andere geschenken ontving zij van het gemeentebestuur een gouden eerepenniDg. Pol de Mont sprak ten tooneele een sonnet uit op de gevierde artiste, door hem gemaakt. 12 Mei begint de verkoop der Fransche Kroon- juweelen. De Regent,» die 12 millioen frs. waard is, wordt niet verkocht en het zwaard van den Dauphjn en de Keizerljjke Kroon zullen worden gesmolten. Er zullen o. a. ten verkoop worden aangeboden 51.403 brillanten en 2693 paarlen. De verkoop zal 1 maand duren. Inmiddels worden de sieraden thans in het Ministerie van Financiën bewaard, in een brandkast met driedubbeleu wand, die in den muur gemetseld is, en waarvan de drie sleutels zijn toevertrouwd aan drie hoofdambtenaren. Twee bommen sprongen Dinsdagavond te Lyon bij het paleis van justitie en het commissariaat van politie. Een commissaris en twee agenten wer den licht gewond. Een der bedrijvers van den aanslag moet gewond zijn, want men zag sporen van bloed. Een depêche aan de »Soleil« zegt dat acht per sonen zijn gearresteerd, van welke verscheidene door stukken van een bom waren gewond en dat ter zelfder tijd to St.. Etieune een bom is gespron gen onder de vensters van een inspecteur van po litie in het paleis van justitie. Men verzekert dat een beursspeculant to Londen aan een blad 2000 pSt. 24.000) heeft betaald voor het plaatsen van een schrikaanjagend artikel, hetgeen de beurs lager stemde. Men meeut dat deze oneeilijkheid aan don speculant een winst van 50000 pSt. 600.000) heeft bezorgd. De Londensche corresp. seint aan de N. R. Ct.« Gisteren is uit Now-York een bedrag van 309,000 dollars in goud naar Enropa verzonden volgens sommigen voor Fransche, volgens andoren voor Italiaansche rekening. Aan de beurs te New-York verwacht men nog meer uitvoer van goud naar Europa. De Milwaukee Shares zijn gerezen op to- legrammen uit New-York, meldende dat hot. jaar verslag aantoont dat er een overschot, is van 1 millioen dollars, na aftrek van een dividend van 5 pet. op de aandeelen. Töngevolge der dalingen op de beurs te Weeneu, veroorzaakt door de gealarmeerde berichten dor Eu- gelsche bladen, hoeft zich een koopman, Theodoor Gfirber, die 100.000 florijnen verloor, door een pi stoolschot van het leven beroofd. De man laat een vrouw met verscheidene kinderen achter. De Standard» verueemt uit Kopenhagen, dat de Dêênsche regeering zestig millioen kronen vraagt tot'versterking van de hoofdstad, boven en behalve de gewone uitgaven voor leger en vloot. Blijkens eeue officiëele opgave van generaal Gené, zijn in do gevechten van 25 en 26 Januari bij Saati aan Italiaansche zijde gedood 23 officieren en 407 minderen, en gewond 1 officier en 81 minderen. De gewonden worden in het hospitaal te Massowah verpleegd. Napels biedt thans hot zeldzame schouwspel van heuvels bedekt met sneeuw. De temperatuur is een beetje boven nul, In een dorp in Boheme zijn een hotelhouder en zijn vrouw gearresteerd. Zij worden beschuldigd 11 moorden te hebben gepleegd, o. a. op een jon gen baron, die onlangs een grooten prijs in de loterij wou. Men vond zijn lijk in een naburig bosch. Ook een rijke dame, die in het hotel had vertoefd, was plotseling verdwenen; men deed on derzoek en dit leidde tot do arrestatie. Omtrent het spoorwegongeluk in Vermont wordt nog gemeld, dat de rail brak door de strenge koude. De waggons vielen van een hoogte van 50 voet op de bevroren rivier en zoo dik was het ijs, dat zij geheel verbrandden, zonder dat het ijs smolt. Men zegt dat 50 a 60 personen in de vlammen omkwamen. Reeds zijn 44 lijken gevonden, waar onder van 15 vrouwen. Naar men mededeelt zal wede/ spoedig met het werk aan de Hadson-tuunel, dat wegens geldgebrek was gestaakt, worden voortgegaan. Zevenhonderd meter van de 3300 zijn reeds gereed en in twee jaren zal de geheele Tunnel klaar kunnen zijn. De uitgaven hebben tot. dusverre reeds 2.400,000 bedragen en voor dat de tunnel geheel en al gereed zal zijn, zal er nog 5.400,000 noodig zijn. Een bende Ghilzais heeft, in het Thuli-dal een strooptocht gedaan en 50 dorpelingen gedood. Telegrammen uit Australië meldden, dat het stoomschip Keilawarra,van Sidney komende en bestemd voor Brisbane, is aangevaren en met mau en muis vergaan. Er waren veertig passagiers aan boord. Voor het kanaal van Panama is, blijkens de of ficiëele opgaaf, in het jaar 1886 in het geheel 11,727,000 kub. meter uitgegraven, d. i. bijna 300,000 kub. meter minder dan men hoopte to zullen uitgraven. Er moet nu nog 90 millioen kub. meter worden uitgegraveu. Vanwege de Mij. wordt dit voorgesteld als niet ondoenlijk in de 3 jaren die er nog resten om het kanaal op het in het vooruitzicht gestelde tijdstip voltooid te doen zijn. t 10 Febr. Gisterenavond tr ui voor de afd. Heusden der N.-Brab. Maatschappij van Landbouw, ten huize van den heer Maurik, op de heer Qua- dekker, officier paardenarts te Breda. Voor het eerste gedeelte zijner rede, had de spre ker het model artillerie paard gekozen. In zeer ge makkelijk volgbare woorden werden de verschillend» eischen, die voor het artillerie paard gesteld worden, nagegaan. Beginnende met het hoofd, waaraan echter voor de remoute minder bijzondere eischen worden ge steld, werden als gewenscht genoemdrechtopstaande ooren, ruime neusgaten, niet te korten nek, opge richt hoofd, goed ontwikkelde halsspieren, breoden hals, hooge en lange schoft, korte rug, korte lende nen, lang en eenigzins af hellend kruis, diepe borst kas, lang dijbeen dat naar voren en buiten loopt, lang hielbeen opgevuld met krachtige spieren enz. Bij elk onderdeel stond de spreker afzonderlijk stil en verklaarde zeer duidelijk het waarom» van de verschillende gewenschte hoedanigheden. Onder de verschillende wenken vernamen wij ook, dat het gebruik van het paard vóór zijn derdejaar of voor de tandwisseling heeft plaats gehad, steeds nadeelig moet werken. En het te vroeg dienst ver gen en het slecht voedsel, dat meermalen jonge paarden wordt verstrekt, is dikwijls oorzaak dat ze voor de remonte niet worden aangeschaft. Een onverdeelde belangstelliug merkten we onder de hoorders op, die niet vermiuderde toen, na de pauze, het tweede gedeelte »het hoef beslag» aan de beurt werd gesteld. Op aanschouwelijke wijze werd een paardenvoet behandeld, waarbij de hoornwand, de zool en daar- tusscben gelegen straal afzonderlijk werden nagegaan. Bij den hoornwand vernamen we dat daarovor ligt een soort van glasuur, dat tot beschutting van den hoornwand dient. Dit glasuur gaat verloren, wanneer bij hoefbeslag de buitenwand met een grove vijl beraspt wordt, ten gevolge waarvau zich splij ting, scheuring en afbrokkeling in den hoornwand vertoont. Deze gebreken weraen natuurlijk nadeeiig op den stand van het gewricht. Bij een beslagen paard groeit de hoornwand aan in tegenstelling van een paard zonder ijzers, waarbij genoemde wand geleidelijk wordt afgesloten. Het is daarom noodig dat het paard om de 5, hoogstens 6 weken beslagen wordt, ook al is het ijzer niet versleten. Bij beslag wordt elke nagel afzonderlijk uitge nomen, den voet besneden. Bij besuijding moet het mes van de zool en de straal afblijven wijl die van zelf afslijten. Door te veel uithollen ont staan vol- en platvoeten. De hoef zit van achteren iets buiten het ijzer en slijt daarom aldaar het meeste en van voren weinig. De hiel mag dus niet gelijk met de toon ingekort worden. Het beslaan moot uit de hand geschieden, evenals bij de cavalerie en niet in z.g. noodstallen. De renet is het goede besnijmes. Doorsnijden of z.g. lucht geven aan den voet is hoogst af te keurendaardoor worden wand en steunsels los gemaakt. Bij besnijden van scheeve hoeven kan de smid vóór het vijfde jaar veel toebrengen om aan den voet den normalen toestand te geven. Bij behandeling van het ijzeren den vorm,vernamen we, dat het ijzer moet zijn licht en niet breed en moet naar den voet gemaakt worden. Het ijzer mag warm, maar niet rood-warm gepast worden. Daarna worde met de vijl de hoef eenigzins bijge werkt, waarna het ijzer raar den voet gesmeed wordt. Aan do buitenzijde moet het gelijk zijn aan den voet, zonder dat dat door rasping wordt ver kregen. Het achtergedeelte van het ijzer ligt aan den buitenkant 2 en aan den binnenkant 3 milli meter buiten den voet. De breedte wordt geregeld naar de dikte van den hoornwand. Aan den toon is de hoornwand het dikst. Het ijzer wordt nu tweemaal de dikte van die hoornwand tot breedte gegeven. Aan den binnenrand is het half zoo dik als aan den buitenwand. De afhelling begint na de nagelgaten. De nagelgaten moeten in de witte lijn geslagen worden. In het ijzer moet een sleuf zijn, waarin de nagelgateu. Engelscho nagels, uit Boston afkomstig, worden het meest gebruikt. Na nog aangetoond te hebben de plaats der nagelgaten, iets over de opzit, de z.g. lip, het eal- koen en de lengte der nagels, deelde spreker nog mede dat smeer op de hoeven zeer verderfelijk is. Het gebruik van het judsou-calkoeu, in plaats van het vroegere schroefcalkoen en eindelijk de gutta-percha Hardmann zolen, bij sneeuw, maakte het slot der voordracht uit. Eon algemeen gevoel van voldaanheid werd bij de aanwezigen opgemerkt en wij hopen dat veel van het gehoorde niet voor hun zal verloren gaan. f 9 Febr. Heden namiddag was H. R. op den hooizolder van den heer R., werkzaam, toen hij door een mistred zjju stand verloor en door het luik viel om van een aanmerkelijke hoogte op den steenen vloer te recht te komen. Met een wond aan hot hoofd en een ontwrichte pols werd bij opge nomen. Hoewel reeds een man op jaren, is zijn toestand vrij gunsti", zoodat er alle hoop bestaat dat hij deze gevaarlijke val weldra zal te boven komen, f 10 Febr. De commissie voor aankoop vau remonte-paarden, die weder een 30 stuks paarden voor het leger wenscht aan te koopen, bezoekt de stallen van de verschillende landbouwers in het land van Heusden en de Langstraat. Naar wij ver nemen, heeft zij gisteren twee paarden in het land van Hensden ('o Eethen en te Babylouienbroek) en twee stuks in de Langstraat aangekocht. t NEDERHEMERT. Als vervolg op ons vorig bericht, vernemeu wij nog dat door de kindei en der beide scholen, een optocht door de beide deelen der gemeente zal worden aemaakt, waarna ze in het schoollokaal op ver>chillende ververschingen zullen worden onthaald. Op het kasteel zal aan de minder gegoeden eone uitdeeling van levens middelen plaats hebben, 's Avonds zal worden geïllumineerd en zullen teertonnen op de Maas worden ontstoken. t GENDEREN. Door stemgerechtigde leden der Ned. Herv. gemeente alhier, is met 21 van de 23 uitgebrachte stemmen tot diaken gekozen de hesr D. Branderhorst, in plaats van den heer A Bran derhorst die als zoodanig bedankt had. f In verschillende gezinnen alhier, doen zich gevallen van mazelen en dikoor voor. f WELL en AMMERZODEN. Ook alhier heeft zich een feestcommissie geconstitueerd, die zich ten doel stelt de schoolkinderen een optocht te doen houden, getooid met vlaggen, oranje-kokardes en dito sjerpen, om ze daarna feestelgk te doen ont halen. f NIEUWAAL, 9 Febr. Op het initiatief der heeren C. van Anrooij en G. van Tuijl is hier eene hier eene vereeniging tot stand gekomen ter beoefening van het kerkgezang, onder den naam Crescendo,» welke bereids een 40 tal leden telt. t GELDRMALSEM. 10 Febr. De militaire com missie tot den aankoop van remonte-paarden stelt zich voor op Dinsdag 15 dezer dit dorp te bezoe ken. Aan bezitters van paarden voor den handel is verzocht ze aan te bieden. t DRÜNEN, 10 Febr. Z. M. heeft benoemd tot burgemeester dezer gemeente,de heer G. J. Schreppers. f BRAK EL, 19 Febr. De gemeenteraad besloot heden om te trachten do betrekking van gemeente geneesheer, die alhier vaceert, met de gemeenten Poederooiën en Zuilichem immers bjj onderling goedvinden te vereenigen en voor gemeenschap pelijke rekening wtêr vervuld fco krijgen. tIn dezelfde landsvergadering is eene com missie van 3 personen, bestaande uit de beide wet houders Ant. Vervoorn en M. Vervoorn met het raadslid C. van den Bogaard benoemd voor de fees telijke viering van den 70sten verjaardag van Z. M. den Koning. Door deze heeren is, ter bestrijding der kosten, den ingezetenen eene lijst gepresenteerd, waarop voor ongeveer 75 ingeteekend is. Voor duze gelden zal do schooljeugd op krente- kooken en chocolade onthaald worden terwijl de overschietende som zal worden besteed voor eene buitengewone bedeeling van brood en spek aan de armen en behoeftigen.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1887 | | pagina 2