BUITENLAND. Waarom nu juist voor 70 jaar meer feesten dan voor 69 of 71 jaar? Ja, wie daar een bepaald antwoord op kan geven, de oude traditie erkent zeventig als een heilig getal, wij ontmoeten het getal onophoudelijk in heilige en wereldlijke overleveringen, de psalmist noemt den zeventig jarigen leeftijd als een zeer langen leeftijd, den tachtig- jarigen bereiken wij slechts als wij zeer sterk zijn (Ps. 90 10). Wat er van zij, wij hebben redenen van dankbaarheid te over en hopen van harte, dat nog menig jaar zal worden toegedaan tot het leven van onzen dierbaren Koning. BEKENDMAKING. HEUSDEN, 14 Febr. liet bestuur der Noord-Drabantsche Maatschappij van Landbouw heeft aan alle burgemeesters in de provincie Noord Brabant eene circulaire gezonden, waarbij liet te kennen geeft, dat de Min. van Oorlog voor twee jongelieden de gelegenheid heeft ogengesleld, om aan de Koninklijke Militaire Academie te Breda, kosteloos practisch en theoretisch onderricht te ontvangen in het hoefbeslag. Daartoe komen in aanmerking jonge mannen niet ouder dan 25 jaren, die het smidsvak eenigszins ver staan, welke aan een gezond, krachtig gestel, voldoende ontwikkeling paren, vlug van begrip zijn en wien het bepaald ernst is om het hoefsmidsvak, in den kortst mogelijken tijd, grondig aan te leeren. Zoodanigen zullen vermoedelijk in 4 maanden vol doende bedrevenheid kunnen opdoen. Zij die de inrichting met bewijs van bekwaamheid verlaten, worden na in de provincie te zijn terugge keerd, door de Maatschappij als «gediplomeerd hoef smid aanbevolen en ontvangen eene tegemoetkoming in de kosten van onderhoud en huisvesting ten bedrage van 75 van wege de Maatschappij. De opleiding is kosteloos, maar in eigen onderhoud en huisvesting moet zelf worden voorzien. Het onderricht zal worden geleid door den heer A. A. de Man, paardenarts der 2e klasse bij de Konink lijke Militaire Academie. Met 15 Maart 1887 zal het onderricht beginnen. liet bestuur noodigt daarom degenen die hiervoor in aanmerking willen komen uit, om zich vóór 1 Maart schriftelijk, door middel van een eigenhandig geschre ven brief te wenden tot den heer A. Daamen te Til burg, secretaris der Maatschappij, met vermelding van naam, voornaam en woonplaats, datum van geboorte en bij wien en sedert wanneer werkzaam. t Donderdag 11. gaf «Oefening baart Kunst* hare 4de en laatste uitvoering voor h.h. honoraire leden in de Koornbeurs alhier. Alle zitplaatsen waren, even als de vorige keer, goed bezet. Tot voorstuk had men gekozen«Rupert Godwin's geheim of Liefde en wraak.» Een prachtig drama in 5 bedrijven door G. Hoogendoorn Jz. Onder hen, die hunne rollen het best vervulden, be hoorden in de eerste plaats Galeb, een bediende van Godwin en Rupert Godwin, bankier. Ook Spence, Westfort en Lionel, zoon van Westfort werkten uit muntend. De oveiige leden deden ook goed hun best. Het nastukje: «Flik en Flok in de klem,» een oor spronkelijk blijspel met zang in één bedrijf door W. Metz, was allerkoddigst. Flik en Flok speelden meesterlijk en wekten dan ook beurtelings met Arie, knecht van Stroopers de lachlust der toeschouwers op. Wij stemmen ten volle in, met de woorden van den voorzitter aan het slot gesproken, waarbij hij den wensch uitte, dat de lust bij de werkende leden mocht levendig blijven en de kamer in een volgend seizoen weder den zelfden steun van de zijde der contribuëerenden zal mogen ondervinden, die zij dan ook o. i. ten volle verdient. t 14 Febr. Op initiatief van eenige heeren werd hedenavond eene volksbijeenkomst belegd in het lokaal van de Koornbeurs alhier, om het a. s. Konings feest op waardige wijze te vieren. Een overgroot publiek was opgekomen, ten bewijze dat in Heusden een echte oranjegeest heerscht. Staande de vergadering werd een commissie be noemd, bestaande uit de heeren; D. Scholten (voorzitter), II. A. J. Verhoeven (onder voorzitter), H. Reckleben (secretaris), W. Kruijswijk (penningmeester), Dr. van Gorkom, H. W. van Bijie- veldt, M. de Jongh en M. C. van der Ven (commis sarissen), J. A. Eschauzier, J. Ph. van der Ros, A. Sens, J van Herwaarden, H. van Gelderen, G. F. van Bokhoven, J. C. van Laarhoven, P. Engelen, M. van der Mooren, A. van der Heijden, J. J. van Grondelle, M. Mijs en L. J. Veerman (leden). De wijze waarop het feest zal zijn georganiseerd, waartoe reeds, staande de vergadering, flink werd ingeschreven, hopen we in een volgend nummer mede te deelen. WAALWIJK. Den 21 Februari a. s., hoopt dr. de Haan alhier den dag te herdenken, waarop hij vóór 50 jaar promoveerde tot doctor in de medicij nen. Aan blijken van belangstelling zal het den waar- digen jubilaris zeker niet ontbreken. De berichten omtrent de viering van 's Konings 70sten verjaardag beginnen elkander sneller op te vol gen in deze streek. Te Waalwijk zullen de armen dien dag extra be dacht worden. Woensdag j 1. besloot de gemeenteraad van Vrij hoeven-Kapel en te voren ook die van Sprang, de schooljeugd feestelijk te onthalen. In laatstgenoemde gemeente zal aan de armen en behoeftigen een bui tengewoon ruime uitdeeling van levensmiddelen plaats hebben. Te Capelle zal van wege 't burgerlijk armbe stuur een buitengewone uitdeeling aan de armen plaats hebben op 19 Febr. Te Kaatsheuvel is eene commissie werkzaam die een inzameling van gelden bij de inwoners heeft ge houden tot bestrijding van de onkosten, die 'l houden van een optocht der gildpn en 't afsteken van vuur werk enz., zullen veroorzaken. Te Drunen is eene commissie aan 't werk, die van den gemeenteraad een subsidie van 100 heeft ont vangen, om de schooljeugd te onthalen, de armen te bedeelen enz. Te Waspik zijn, zooals men weet, groote feesten in voorbereiding. ZALTB0MMEL. Men verneemt dat tengevolge der welwillende bemoeiingen van de heeren J. J. de Vos, mr. G. Kolff en H. van Anrooy Jzn., alhier, eenige ingezetenen een bedrag groot 125,75 hebben bij eengebracht, opdat ter gelegenheid van 's Konings aanstaanden verjaardag openbare muziekuitvoeringen kunnen plaats hebben. Dit bedrag is der feestcom missie ter aanwending van voormeld doel aangeboden en door haar met ingenomenheid en onder dankbe tuiging in ontvangst genomen. t EETHEN. Ten bewijze dat de prijs der landerijen hier nog weinig is gedaald, kan dienen dat bij eene publieke veiling, door notaris Boll van Dinther te Heus den gehouden, van landerijen hier in de omgeving gelegen, ter grootte van 24.12.70 II.A., zijn inge zet voor ƒ43,210, behalve de 13 pCt. onkosten. t ALMKERK, 12 Febr. Het bestuur der in deze gemeente gevestigde spaarbank, deed in zijne laatst gehouden vergadering rekening en verantwoording van zijn beheer over het jaar 1886. Daaruit bleek dat door 158 personen 2997.185 werd inge bracht, terwijl door 31 deelhebbers 2079.365 werd teruggevraagd. De bezittingen der bank bedroegen op 31 Decem ber 1886 15,195.06, het reservefonds ƒ2050.85. t De raad heeft heden met eenpaiige stem men besloten, aan de schoolkinderen, bij gelegenheid van 's Konings verjaardag, een feestgeschenk te doen uitreiken, terwijl aan de huizen der ingezetenen gel den zullen worden ingezameld, om alsdan aan de kin deren eenen genoegelijken dag te verschaffen. t ZUILICHEM. Waar iedereen ter eere van 's Ko nings zeventigsten verjaardag feest viert, blijft onze ge meente ook niet achter. Evenals op vele plaatsen, wordt ook hier den schoolkinderen een feest bereid. t UITWIJK. In de vorige week had een 6-jarig jongentje van II. Jungerius te Waardhuizen het on geluk, al spelende onder een rijtuig te geraken. Door het paard omver geloopen zijnde, werd het aangezicht zeer gekneusd en niettegenstaande hem de wielen over het lichaam gingen, bekwam hij op eene onbegrijpe lijke wijze gelukkig geen verdere verwondingen. t Het plan bestaat om op 's Konings 70sten verjaardag de kinderen van al de scholen in de ge meente Almkerk een' feestdag te bereiden. Daartoe zou eene collecte door de geheele gemeente gehou den worden. Van wege het bestuur zou aan ieder der schoolgaande kinderen een feestgeschenkje uitge reikt worden. Ook in de gemeenten Andel, Giesen en Rijswijk, zal het op dien dag feest voor de schooljeugd zijn. t VEEN, 10 Febr. Gisteren avond ten circa 10 ure is hij een onzer inwoners, G. B., die met zijne familie reeds ter ruste lag, een ruit met een gedeelte van het raam verbrijzeld. Men vond een groolen steen op de vloer liggen, waarmede vermoedelijk het mis drijf is gepleegd. De politie doet onderzoek. t WAGENINGEN. De raad heeft f 600 toege staan om op hel Koningsfeest de schooljeugd te ont halen. Zij zullen 12 a 1300 in getal, eerst met mu ziek en vlaggen door de stad trekken, dan in Junus- hof een en ander gebruiken en tevens op uitvoerin gen worden vergast. Ten gerieve van de armen is 350 bijeen gebracht. t DE WERKEN. Het 11-jarig dochtertje van G. v. d. S. had het ongeluk, dat bij het afnemen van een waterketel van de kachel hare kleederen in brand geraakten en zij zich deerlijk aan aangezicht en han den brandde. De op het hulpgeroep toegesnelde buren wisten gelukkig nog tijdig de vlammen te stuiten. In de Vrijdag gehouden zitting van de Tweede Kamer, sprak de Voorzitter als volgt: Mijne Heeren „De volgende week viert de Koning, de laatste mannelijke afstammeling der Oranje-Nassaus, zijn 70e geboortefeest. Aller wege, door het geheele land, bereidt men zich voor dien dag tot een nationalen feestdag te maken en waardig te vieren. „Ik had er aan gedacht aan de Kamer voor te stellen, te besluiten, om aan Z. M. een adres van hulde aan te bieden, of wel, om en corps Z. M. gehoor te vragen, ten einde onze gelukwenschen met dit geboortefeest aan Z. M. aan te bieden. //Na gehouden overleg heeft de overweging, dat de Koning dien dag met allerlei bezigheden en plichtplegingen overladen wordt, mij er toe ge bracht aan de Kamer voor te stellen, gelijk ik thans doe, om te besluiten mij te willen machti gen, om namens de Kamer aan den Koning hare hulde over te brengen en Z. M. met zijn 70n ge boortedag geluk te wenschen." Dienovereenkomstig wordt bij acclamatie besloten. Het laatste gedeelte dezer toespraak werd door de Kamer staande aangehoord. De heer Schaepman heeft zijn motie betreffende de kiesdistricten gewijzig. Zij luidt thans: „De Kamer, van oordeel, dat het wenschelijk is dat in de tabel, opgenomen in art VII van het ontwerp tot het in overweging nemen van een voorstel van verandering iu de Additioneel© arti kelen der Grondwet, de toepassing van het stel sel der enkele kiesdistricten over het geheele Rijk worde voorgesteld, gaat over tot de orde van den dag". De Minister van Oorlog heeft bepaalt, dat de oproeping in werkelijken dienst van de verlofgan gers der militie van 1884, die van de regimen ten cavalerie zijn overgeplaatst bij de treincom- pagniën der veld-artillerie, moet geschieden als volgt: le en 2e reg. veld-artillerie, een derde deel der lichting resp. van 1 tot 26 Maart, van 28 Maart tot 22 April en van 23 April tot 18 Mei; 3e reg. veld artillerie, een derde deel di r lichting resp. van 15 Maart tot 5 April, van 6 tot 27 April en oan 28 April tot 18 Mei. Wij verneman, dat door de heeren J. M. Van Kempen en Zonen aan het geheele petso: eel der Kon. Ned. fabriek te Voorschoten den dag van Konings verjaardag wordt vrijgegeven, zonder dat op de loonen iets wordt gekort. In een buitengewone zitting van den gemeente raad van Rotterdam, heeft de heer S. A. Veiling Meinesz verklaard, dat hij aan zijn voornemen om den Koning ontslag te vragen geen gevolg zal geven. Deze verklaring werd gedaan nadat de raad een besluit had genomen tot aanvulling van de bepaling in de verordening op de brandweer, waar tegen de burgemeester bezwaar had gemaakt. Het oudste lid, de heer Van der IIoop, bedankte den heer Veiling Meinesz voor dit besluit e i wenschte de gemeente Rotterdam daarmede ge luk. Deze rede werd door den Raad staande aan gehoord en luide toegejuicht. Daarna werd dc ver gadering gesloten. Het predikbeurtenblad voor de Protestantsche gem. te Amsterdam bevat onder de officiële me- de leelingen de volgende kennisgeving Namens de vereeniging die zich noemtde kerkeraad der Nederduitsche gereformeerde kerk (doleerende) is aan Z. M. den Koning een adres gericht geworden, aangaande eene verandering van den tegenwoordigen naam onzer gemeente. In dat stuk werd tevens aan Z. M. bericht, dcit ongeveer 200 „gemachtigden" verklaard hadden, de ontzette predikanten, ouderlingen en diakenen nog steeds en bij voortduring als opzieners en ar menverzorgers der gemeente le erkennen. Er is thans een officiëel onderzoek ingesteld, wie zulk eene verklaring afgelegd hebben. De Algem. Synodale Commissie der Ned. Herv. kerk heeft kerkeraden en predikanten gewezen op den a.s. 70n verjaardag van Z. M. den Koning, met de uitnoodiging om in de openbare samen komsten hetzij op denzelfden, hetzij op den daar aanvolgende» dag de aandacht te vestigen op dit hooge voorrecht het Nederlandscho volk geschon ken, en dit met dankzegging te herdenken. De „Ned. Sport" meldt, dat H. Hagen en de Engelsche» George Smart, James Smart, George Snee en I-aac See, heden aan de hardrijderijen te Slikkerveer deel zullen nemen. De „vereeniging voor Christelijke onderwijzers" zol 31 Mei en 1 Juni te Dordrekht hare jaar vergadering houden. Door den heer Louis Regout, directeur van de aardewerkfabriek der firma P. Regout Co., te Maastricht, is aan den voorzitter der Enquête commissie, te 's Gravenhage, het navolgende tele gram verzonden Ofschoon sedert eenige dagen alle kamerleden, tevens leden der commissie van enquête in den Haag, bij elkander zijn, en desniettegensteande tot nog toe de commissie mij het antwoord op I ■IHKSWMta—BHBj—S—Hfc Louis Napoleon Berthier, prins van Wagram, is op 77-jarigen leeftijd gestorven. Hij was de zoon van den maarschalk Berthier en senator onder het Keizerrijk. De prins was gehuwd met een nicht van den Koning van Zweden en geparenteerd met de Keizerin van Oostenrijk, de Koningin van Napels en de gravin van Alen^on. Van zijn drie kinderen is een getrouwd met Joachim Murat. De bediijvers van do ontploffing te Lyon zijn nog niet gevonden. Van de 6 personen, die door de bommen getroffen werden, is slechts een zwaar gewond. Een daglooner te Boutignis (dep. Nord), vader van 8 kinderen, heeft bij de jongste trekking der loten van Nizza 100.000 frs. getrokken. Er zijn ongeveer 15.000 waschvronweu te Parijs, Men berekent dat de Parijzenaars jaarlijks 60 rnil- lioen frs. uitgeven voor de wasch. De fabriek van olie en zeep van Lorois te Nautes is door brand vernield. Da schade wordt op 2 mil- lioeu frs. geschat. In het Zuiden van Italië is zooveel sueenw ge vallen, dat op verschillende plaatsen do telegra- phische gemeenschap is afgebroken. Men vreest voor overstroomiugen van een deel van Rome in dien plotselinge dooi intreedt. Op de Campagne ligt de sneeuw eenige duimen hoog. En te Rome woedde uren achtereen oen sneeuw storm. De Gentsche hoogleeraar Lanrent is overleden. Door aanvaring naot do »Lone Star* zonk het Engelsche stoomschip «Wells City* in do North. De »Lone Star* leed voel schado. Menscheulevons zijn er niot te betreuren. Er zijn thans in Groot-Britannië en Ierland 547 pairs. De eerste is de Prins van Wales, de vierde het kleine Herlogje van Albany. Salisbuiy is no. 36 op de lijst. In het paleis van justitie to Dublin brak brand uit. Een der vleugels van het gebouw werd met zijn geheelen inhoud vernield. De schade is vrij aanzienlijk. De oorzaak van den brand is onbekend. De «Times* verneemt uit Petersburg, dat, er een komplot onder de militaire studenten is ontdekt. Een honderdtal personen zijn gearresteerd. De «Stauuard* verneemt nu wver uit Konstan- tinopel, dat bet contract voor do levering van een half millioen geweren on duizend karabijnen van hot Mauser-stelsel nog niot onderteekend is. Do Grootvizier vreest daarvoor geen gelden beschik baar te zullen hebben, daar hot contract mot Krupp en andere overeeukomseen voor de levering van krijgsmateriaal drie en een half, of vier millioen pond zullen vergen. De orde is te Blantyre niet meer gestoord ge worden; 45 mjjnvverkers zijn gearresteerd. Een brand heeft te Rangoon 400 huizen iu de asch gelegd. De «Times* verneemt uit Durban, dal. de Boeren 1500 vrijwilligors bijeenbrengen om het S wazi-land te veroveren. Adelina Patti gaf haar afscheidsconcert te San Francisco. De zaal was eivol en het concert bijna afgeloopen tweemaal was de zangeres teruggeroe pen on toen achter de coulissen gegaan, toen men een hevige outploffiag hoorde en een rookkolom zag opstijgeu boven de leuning van de hoogste galerij. Er volgde natuurlijk een geweldige opschudding; om een paniek te voorkomen trad Patti weer te voorschijn ou zong «Home, sweet home,* hetgeen het publiek tot. bedaren bracht., zoodat het concert tot het einde toe kon worden gegeven. Inmiddels was de politie naar de bovenste galerij gegaan en voud daar een man, wiens gelaat en handen deerlijk waren verbrand, met do overblijfselen van een hel- sehe machine. Hij werd naar het hospitaal gebracht hij gaf voor, toen bij zijn hoed van onder de bank wilde halen, een pakje te hebben gevonden en toen hij dat opuara, had do ontploffing plaats. Hij gaf als zijn naam op James Hodges, ond 71 jaar, doctor in de medicijnen. Zijn wonden zijn niet gevaarlijk. Een dame, die naast hem was gezeten, verklaarde dat hij den geheelen avond allerlei dingen had ge zegd, waaruit bleek dat hij op Patti niet goed te spreken was; ook had hij zich laten ontvallen dat Patti prachtig zong. maar dat zij niet meer zon zingen. De lont brandde te spoedig, vandaar de ol- tijdige ontploffing. Meu deukt dat Hodges niet al leen de zangeres wilde dooden, maar ook het ge bouw in brand steken. De politie hondt hem voor krankzinnig. De «Wells City* had een lading aan boord van 140.000 dollars. Schip en lading waren verzekerd. Onder de werklieden van. de fabrieken to Mos kon hebben onlusten plaats gehad. Men vreest voor ernstige verwikkelingen met de boeren in de prov. Knrsfc. In de katoenspinnerij van Demidoff na bij Viazniki (gouvern. Wladimir) hebben onlnsten plaats gehad. De oproermakers plunderden de ge bouwen, verbrandden eene groote hoeveelheid goe deren en mishandelden de directeuren en opzichters. De orde werd door de gewapende macht hersteld. Men zegt dat te Tiflis gestorven is eene vrouw, die den ouderdom van 125 jaren had bereikt; zij laat verscheidene achter-achterkleinkinderen na. Zij was nooit ziek geweest. Hevige stormen woeden in de staten van het Wes ten. In Ohio heeft een cycloon ontzettende schade veroorzaakt, vooral te St. Louis, waar vele kerken en huizen zijn vornield. Men zegt dat ook vele menschen zijn omgekomen. Men zegt dat de Afrika-reiziger, dr. Holnb met zijn vrouw en reisgezellen door inboorlingen in de binnenlanden is vermoord. Burgemeester en Wethouders van Heusden Gelet op art. 28 der wet van 19 Augustus 1861 (Stbl. no. 72); Brengen ter openbare kennis, dat de loting der Nationale Militie van de lichting dezes jaars voor deze gemeente zal plaats hebben op Maandag den 21 Februari a.s., voormiddags ten 11 uur ter secretarie; zullende de trekking voor de militie- plicbtigen, die niet zijn opgekomen, of wier vader, moeder of voogd mede niet tegenwoordig zijn, geschieden door den Bur gemeester of het lid van den raad, dat hem zoo noodig vervangt. Heusden, den 3 Februari 1887. Burgemeester en Wethouders voornoemd, HONCOOP. De Secretaris, H. J. VAN EGGELEN. Ten tweede male afgekondigd den 14 Februari 1887. Burgemeester en Wethouders van Heusden Gelet op de artt. 1114 der wet van 19 Augustus 1861 (Stbl. no. 72) en art. 9 van het Kon. besl. van 17 December 1861 (Stbl. no. 127), brengen ter kennis van belanghebbenden: Dat zij, die zich als vrijwilliger der nationale militie wen- scben te verbinden, zich daartoe bij Burgemeester en Wet houders kunnen aanmelden op Dinsdag den 1 Maart a.s. onder overlegging van a. Het getuigschrift van den Burgemeester, model no. 2. b. Het bewijs van voldoening aan de militie-plichten. c. Ingeval van minderjarigheid, ceuc door den Burgemeester gelegaliseerde toestemming van vader, moeder of voogd. Dat ter bekoming van dc benoodigdc bewijsstukken gelegen heid zal bestaan ter gemeente-secretarie, vanaf beden dagelijks des voormiddags van 10 tot 12 uur. Heusden, den 14 Februari 1887. Burgemeester en Wethouders voornoemd, HONCOOP. De Secretaris, H. J. VAN EGGELEN. 4

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1887 | | pagina 2