D; VOOR I èl..ï3 Doch hoeveel inniger en met meer dank baarheid zeggen we dit op dezen dag, den zeventigsten verjaardag onzes Vorsten Erzijnmenschen, die daaraan niet hechten. Er zijn er, die beweren dat 70 op de 69, nu ja, wel één jaar voor heeft, maar in zich zeiven geen reden tot buitengewoon vreugdebetoon meebrengt. Er is wat van aan. Toch zijn er maar weinigen, die voor den invloed der tien tallen geheel onverschillig blijven en die 20, 80, 40 niet beter geschikt tot vreugde betoon vinden dan b. v. 19, 81, 47. En zelfs de meest verstokten op dit punt, weet go wat ze doen, wanneer ze 1272 jaar ge trouwd zijn Ze vieren hun koperen bruiloft en werpen daardoor hun geheele rodeneo- ring over boord. Wat daarvan nu zij, wc zijn lieden in feestelijke stemming en we verheugen ons hartelijk in het heil onzen beminden V o rst beschoren, op dezen dag zijn zeven tigsten verjaardag te vieren en dit te doen onder zoo gelukkige omstan digheden. We wcnschen bij dit drietal gespatieerde punten een oogenblik stil te staan. LO^elukkige omstandigheden. Wie denkt hierbij niet aan den kleinen, echt huiselijken kring in het Noordeinde? Aan die jonge, schoone vrouw, die bemin nenswaardige gade, die liefderijke Vorstin, die liefhebbende moeder, aan dat kleine, schrandere meisje, de hoop van Nederland, die te zamen de vreugde van onzen Koning uitmaken en zijn ouden dag met bloemen bestrooien Hoe donker zag het er voor eenige jaren uit! Herinner u maar eens 't kan onze feestvreugde niet bederven dat we 't ophalen, een schoon schilderstuk komt op een donkeren achtergrond zooveel te helderder uit herinner u de laat ste dagen van Juni 1877, toen 't klok- gebom den volke 't verscheiden van 's Ko- nings eerste gemalin, Sophia van Wurtem- burg, aankondigde en de eerste dagen van 1879, toen de zeer beminde broeder des Konings, Prins Hendrik, ten grave daalde. In hetzelfde jaar trof het Koninklijk huis en het Vaderland een nieuwe slag in den dood van 's Vorsten oudsten zoon, onzen Kroonprins en in 1884 stierf 's Konings eenig overgebleven zoon, Prins Alexander. 't Waren droeve jaren en daar ook in 1881 Prins Erederik overleden was, stond eindelijk Koning Willem eenzaam daarde forsche stam had geleden onder de stormen des levens, maar hij stond nog en Gode zij dank, hij staat tot op den huldigen dag. Eenzaam stond do Koning, doch niet ver laten. Wat hem ontvallen was, de liefde zijns volks behield hij en die liefde nam toe, naarmate de hand des tijds geweldi ger aan den stam schudde. Gelukkig is deze tegen menigen stoot bestand. De jaren mogen niet zonder te deren over onzen Koning heengevaren zijn, zijn fiere manne lijke gestalte is niet gebukt door den tijd, hij is nog op dezen zeventigsten verjaardag onze Koninklijke Koning! Eenzaam, doch niet verlaten. Want, be halve de liefde zijner onderdanen, steunde Hom in de droeve dagen de liefde zijner tweede gade, onze geliefde Koningin Em ma, met wie hij in Januari 1879 in den echt trad. De vreugde des volks over deze keuze werd nog verhoogd door de geboorte eener Kroonprinses, den 81 sten Augus tus 1880. We hebben dus wel reden te spreken van gelukkige omstandigheden nu we onzen zeventigjarigen Vorst omgeven zien door liefhebbende panden, nu we positief weten dat Hem na de zorgen, door de staatkun de opgelegd, een genoegelijk huiselijk le ven schadeloos stelt voor de rampen, vroe ger geleden. V .7' nze zeventigjarige VorstHet is ^p^heden de eerste maal in een tijdvak van drie eeuwen dat een Prins van Oranje dezen verjaardag vieren mag. Wanneer we bij den eersten Oranjevorst aanvangen, vinden we achtereenvolgens: Willem I, de Vader des Vaderland, ver moord op 51-jarigen leeftijd, Maurits stierf in den ouderdom van 58 jaren, Erederik Hendrik in den ouderdom van 63 jaren, Willem II op 24-jarigcn leeftijd, Willem III 52 jaren oud, Willem IV 40 jaren, Wil lem V verliet het land op 47-jarigen ouder dom, en stierf 11 jaar later, Koning Wil lem I deed afstand van de regeering op den leeftijd van 68 jaren en Willem II bereikte den ouderdom van 56 jaar. Ofschoon Koning Willem I den ouder dom van 71 jaren bereikte, is onze tegen- \aar is em- hlelijk de lang verbeide dag aangebroken. Wij hebben alle hoop dat 't een zonnige dag zal zijn, ons vorstenhuis mag bogen op de Oranjezon, speciaal geroepen tot illuminatie zijner feestdagen, doch al bleek de invloed van 't kwade seizoen te sterk voor de koningin van den dag, al zouden de regenwolken haar licht onder scheppen, zelfs al regende het in hevige mate of bakerde de sneeuw ons in - 't een noch 't ander zou in staat zijn ons het zonnetje van binnen te doovcn, dat onaf hankelijk van weer en wind, ons hart op den geliefden 19den Februari verkwikt en verwarmt. Reeds bijna 40 jaren is die dag de Oranjedag bij uitnemendheid. Van onze jeugd af is de 19de PVbruari een feestdag, 't eene jaar meer gevierd dan het ander, maar toch steeds in feestelijke stemming doorgebracht, 't Deed al dien tijd ons volk goed, te kunnen roemen: „heden vermeer derde de Almachtige het jarental onzes Konings" en er te kunnen bijvoegen „moge de Hemel hem lang bewaren!" i-.; 'Jh H. K. H. WIJLiHEliMINA. Kroonprinses der Nederlanden. *- yJVv }■■■}- >tD t o ■OM*

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1887 | | pagina 5