Buitenlandsch Overzicht. BINNENLAND. Het Koningsfeest te Heusden. Het dorp Dabo, in de Vogezen, dicht bij Phals- barg, is bijna geheel afgebrand. Hoogstens 20 van de 87 hnizen waren verzekerd. 120 gezinnen zijn van alles beroofd. Meer dan 30 koeien en 100 var kens kwamen om. Van den schouwburg te Laybach zijn alleen de muren blijven staan. De schouwburg was 125 jaar oud en kon 800 menschen bevatten. De brand werd eerst 's nachts te 2 uren opgemerkt. De directeur moest met zijn gezin met behulp van ladders door de ramen vluchten. In Frankrijk zal 1 Maart een wedstrijd worden geopend voor het zetten van Grieksche teksten. De wedstijd zal plaats hebben op de »Imprimerie na tionale* en bestaan in het zetten van een bladzijde Grieksch, waarvoor de tijd van 2 uren wordt toe gestaan. De prijzen bestaan: voor knechts in 2 spaarbankboekjes ieder van 1C0 francs voor leer lingen in dergelijke boekjes van 50 fr. Daarbij kan gevoegd worden de bronzen medaille van de As sociation pour l'encouragement des études grecques en France*, van welke de wedstrijd uitgaat. Te Raincy bij Parijs zijn zes jonge kinderen in een vijver door het ijs gezakt. De moeder van twee daarvau had pas haar man en een dochter van 16 jaren verloren. De arme vrouw wilde zich verdrin ken en het kostte veel moeite haar dat te beletten. Door een gasontploffing in een kolenmijn te Wa les in Engeland zijn 53 mijnwerkers bedolven; 27 werden gered, 16 zijn gedood. Twee zware dynamiet-patronen, waaraan oen brandende lont was bevestigd, zijn door politie agenten gevonden buiten het venster der eetzaal van het huis bij Keldysars Clare te Londen, waarin de rechter Henn woont. De agenten doofden de lont, vóór dat de ontploffing plaats had. Twee hoofd ambtenaren der politie gebruikten dien dag het middagmaal bij den heer Henn. De dader is ont vlucht. In de vorige maand overleed te Exeter (New- Hampshire, Vereenigde Staten) in den ouderdom van 98 jaren, de laatst overgeblevene van de vijf tig passagiers, die 10 Augustus 1807 plaats namen op de ^Catherine de Clermont*, de eerste stoom boot van Robert Fulton op de proeftocht op de Hudson-rivier, van New-York naar Albany. Men stelt zich voor een kolossalen graanmolen te bouwen te Keewatid, welke plaats bestemd schijnt om het Minneapolis van het Noord-Westen te wor den. Deze molen zal een werkvermogen hebben van 10000 vaten meel per dag. Bij dezen molen wordt gebouwd een bijschinrichting van een vermogen van 300000 hectoliters. Langzaam maar zeker glijdt Europa naar den oorlog. Het gaat in de Bulgaarsche quaestie pre cies zooals dat van Rusland te wachten was. De zaken worden op alle mogelijke manieren slepende gehouden, totdat de uitrustingen van Rusland klaar zijn en de lente in Europa verschijnt. Dan zal het de tijd zijn waarop Rusland een eind maakt aan de Bulgaarsche comedie. Het laatste bedrijf er van is opgevoerd te Kon- stantinopal. Daar was de Bulgaarsche deputatie, welke geheel Europa hoeft doorgereisd, aangekomen. Verder was er verschonen de beruchte Zankoff. Men weet dat dit heerschap openlijk in Bulgarije de partij van Rusland voorstond en dat hij er daarom zoo gehaat was, dat op zijn jongste reis naar Turkije de politie hem beschermen moest. Die Zankoff dan had van Rusland de opdracht met de Turksche regeering en do Bulgaarsche deputatie te gaan onderhandelen. Er wordt beweerd dat Zankoff zich verbeeldde dat hij nu de groote man was, die dictator over Bulgarije moest spelen. Zeker is dat hij aan de Bulgaarsche deputatie eischen stelde, welke zij niet kon aannemen, daar de Bulgaarsche regeering die steeds met allo kracht had verworpen. Het komt ons voor dat deze Zankoff de stroom au was, welke dienst moest doen om te eischen wat Rusland moeilijk rechtstreeks opnieuw kon vragen. Men zegt dat de Duitsche gezant, von Radowltz, aan de Bulgaarsche deputatie te Konstantinopel deed weten, dat als de onderhandelingen niet tot een goed eind kwamen, Rusland, met toestemming van Oostenrijk en Duitschland, Bulgarije door zijne troepen zou laten bezetten. Als die gezant op deze wijze is opgetreden, is hij zeker buiten zijn boekje gegaan, in elk geval heeft zijne tusschenkomst niet gobaat. De onder handelingen zijn afgebroken en Zankoff is naar Rusland vertrokken. De Turksche regeering heeft besloten in eene nota aan alle mogendheden bericht te zenden dat het haar, ondanks alle moeite, niet gelukt is de moeielijkheden op te lossen en dat het mitsdien aan de mogendheden overlaat hun wil aan Bulgarije op te leggen. Sinds eenige dagen is dan ook de verhouding tusschen Rusland en Oostenrijk meer gespannen dan ooit. Aan de grenzen van beide rijken is alles voorbereid op de verdediging, zooals het heet, maar in werkelijkheid op den aanval. Rusland heeft alle rivierovergangen in Polen gereedhet heeft alle wapens, in Poolsche huizen voorhanden, laten op halen. Zondag is te Weenen een groote krijgsraad gehouden onder presidium van den Keizer, waarin alles is vastgesteld voor mogelijke gebeurtenissen. Een gewezen Oostenrjjksch minister, de heer Schoffie, heeft dezer dagen een vlugschrift uitge geven, onder den titel: De oorlog in cijfers. Uit dit belangrijk geschrift halen wij de volgende cijfers aan In tijd van oorlog kan Duitschland op de been brengen 2,805,000 soldaten, Oostenrijk 1,279,684. Totaal 4,084,684. Rusland 2,900,000, Frankrijk 2,862,400. Totaal 5,762,400. De schrijver zegt dat hij de Oostenrijksche land storm niet heeft medegeteld, maar dat men de Rus sischFransche eu DuitschOosteniijksche troepen machten tegen elkaar opgewassen mag rekenen. Hij komt daarom tot het besluit, dat als een oorlog uitbreekt, beide partgen zullen uitzien naar bond- genooten. Het is merkwaardig hoe ook bij dezen schrijver het samengaan van Frankrijk en Rusland eene van zelf heid is. Toch zou een bondgenootschap zooals do Oostenrijkers zich dat voorstellen, feitolnk ge heel Europa in vuur en vlam zetten. Eén feit geeft hoop op ontspanning: de Dui sehe kiezersveldtocht is gisteren geëindigd. Uit de heden (Dinsdag) ontvangen telegrammen uit Berlijn is nog niet met geen mogelijkheid op te maken of de nieuwe rijksdag aan Bismarck eene meerderheid zal geven. Verwachten doen wij het wel, omdat de regeeringspartij geen middel heeft onbeproefd gela ten om het volk in den waan te brengen dat de tegenstand welke Bismarck ondervindt eigenlijk is gericht tegen den Keizer en de Duitsche eenheid. Maar gebeurt wat wjj verwachten, bekomt Bis marck eene vaste meerderheid, welke het septennaat aanneemt (dus voor zeven jaren het begrootings- recht van den rijksdag ten opzichte van het leger uit handen geeft) dan zou, volgens hot rumoer der officiëele bladen, de toestand veel verbeterd ziju. Hun leus is toch aanhoudend geweestgeen sep tennaat, dat is de oorlog. Hieruit zou logisch volgen dat wèl een septennaat vrede zou beteekenen. Hoe onbegrijpelijk ook men zou zich bij het orakel willen neerleggen. Maar reeds heden, nu de verkiezingen achter den rug zijn, komen eenige der omgekochte Duitsche bladen beweren dat do toestand, met of zonder septennaat, even ernstig is. Natuurlijk is Frankrijk weer de zondenbok en in Frankrijk generaal Boulanger, de minister van oor log. Nauwelijks was het praatje verspreid dat deze generaal een brief aaa den Czar zou hebben willen verzenden, (natuurlijk om een, twee drie een FranschRussisch verbond te sluiten of de be doelde Berlijnsche bladen trekken van leer. Die Bou langer, zeiden zij, is geen gewoon minister van oorlog, hij is meteen staatsman, chef van den gene- ralen staf, een soort dictator. Zulk een man is voor ons oene voortdurende bedreiging. Do Russische pers doet hierop opmerken dat alleen het kwade gjweten der Duitschers hen zóó doet spreken. Duitschland, zegt zij terecht, is de groote rustverstoorster in Europa. Op dit oogen- blik is Bismarck bevreesd dat na zijn dood het geheelo Duitsche rijk zal in elkaar zakken als een kaartenhuis. Om nu althans Frankrijk schaakmat te zetten, wil hij tot eiken pijs een oorlog met Frankrijk uitlokken. Thans zoekt hij voorwendsels Heden zou hot kunnen wezen de eisch dat Bou langer aftrad, morgen de eisch dat Frankrijk zich verbindt tot onzijdigheid als Rusland in oorlog ge raakt. Hot is helaas maar al te waar, dat iets derge lijks te Berlijn omgaat, ondanks alle vredelievende verzekeringen. Dit maakt den toestand van het oogenblik zoo zorgvol. (3) In onze vorige nummers maakten wij melding van de voorbereiding tot het feest, laten wij nu de geheele feestviering nog eens door loopen. Het was eene gelukkige gedachte van de Lie dertafel »Heusden's en Herpt's Mannenkoor,* om den avond voor het feest eene uitvoering te geven, die zich geheel kenmerkte als opzettelijk voor het Koningsfeest te zijn gearrangeerd. De groote op komst der leden met hunne dames, in het lokaal van den heer Maurik, bewees dan ook dat deze gedachte weerklank vond. Een keurig programma, dat uitstekend werd uitgevoerd, kon als inleiding op de feestviering genoemd worden. Een opgewekte geest heerschte ouder de aanwezigen, die met oranje versierd, met instemming het gehoorde volgden. Toen ten 12 ure door een der leden aan de aan wezigen werd medegedeeld dat de verjaardag van den beminden Koning was aangebroken, werd door een aangeheven-»Wie Neerlandsch bloed,* dat door alle aanwezigen staande werd medegezongen, aan de algemeene sympathie voor het huis van Oranje lucht gegeven. Nog waren velen niet ontwaakt, toen in den morgen van 19 Februari het kanongebulder het feest aankondigde. Onder leiding van een dor commissarissen, werden achtereenvolgens 101 scho ten gelost, waartoe meu zich op den wal, nabij de Waterpoort had opgesteld. Nauwelijks was het laatste schot gelost, toen ten acht ure door het klokkengelui aan het feest een waardigen ernst werd bijgezet. Inmiddels werd in de R.-Katholieka kerk een plechtig »Te Deum* gezongen, hetgeon door een groot aantal toehoorders werd bijgewoond. Vervol gens had in de Herv. Kerk een bidstond plaats, waaraan ook van die zijde een plechtige wijding aan het feest werd gegeven. Het groot getal toehoorders was met oranje ver sierd en de toepasselijke rede werd zeer eigenaardig afgewisseld door een kinderkoor, dat zich op hot orgel had opgesteld. Het aangegeven couplet uit »Wien Neêrlandsch bloed* werd door de gemeente met geestdrift gezongen, waarna het orgel nog ver schillende vaderlandsche nummers gaf die èn door het koor èn door de aanwezigen met opgewektheid werden mede gezongen. Vervolgens werd door de verschillende kerkelijke instellingen van liefdadigheid een feestgave aan de minder gegoeden uitgereikt, waarna ten circa elf ure de vroolijke tonen van de Harmonie »de Eendracht* door de stad weêrklinken, om aan het feest den zoo onmisbareu luister bij te zetten. Van 11 tot 12 ure werd door de commissie eene wandeling door de stad ondernomen, vooraf gegaan door genoemde muziek en gevolgd door eene onaf zienbare menigte, waarbij geen straat of steeg werd overgeslagen. Allen toch hadden aan het feest bij gedragen en hadden dan ook hetzelfde recht op de muziek, waardoor de wandeling dan ook een vol uur in beslag nam. Van 12 tot 1 uur werden weder 101 salutschoten gelost, waarna het eerste nummer van het program ma, op de Botermarkt, een aanvang nam mot mast- klimmen. Vermakelijk was het gezicht op de mast klimmers, die nu en dan nabij hun doel door de gladheid gedwongen werden naar omlaag te glijden. Nadat de zes prijzen waren behaald, kwam het tonrollen aan de beurt. Omdat dit minder algemeen bekend is, zullen wij daarvan een kleine verklaring geven. Twee gx'oote tonnen, zonder bodems, maar aan weêrszijden van traliewerk voorzien, worden naast elkander geplaatst; in elk daarvan zit een mede kamper; op een gegeven signaal krijgt elk een duw in de richting van een op afstaud van 10 meter gestelden paal. Die het eerste daarmede in aan raking komt is overwinnaar. Door het zich in rollende beweging brengen van den inzittenden per soon wordt de ton bewogen. Spoedig is hij echter uit de richting, komt soms met zijn medestander in aanraking en heeft tal van kleine moeilijkheden te overwinnen. Het sprietloopen bad op de Vischmarkt plaats, waarbij we telkens een sprietlooper zjjn evenwicht zagen verliezen en in een daaronder gespannen zeil neörkomen, om dan, nu eens (in het meel) geheel wit, dan weder aan de andere zij (in het roet) als een neger te voorschijn te komen. Het zakloopen had eveneens op de Vischmarkt plaats, alwaar ook bot rommelpotten-concert- werd gegeven. Kikkeren en hinkelen door jongens beneden de 14 jaar werd weder op de Botermarkt gegeven, alles onder het spelen van de muziek. Het was inmiddels 5 uur geworden. Weldra werd een begin met de illuminatie gemaakt en nu zag men geheele straten als het ware met een ver licht dak overwelfd. Do Botermarkt maakte met zijn duizoude lampions een keurig effect; eveneens de Potterstraat, die daarenboven nog aan weêrszijden met mastboompjes was bezet. Bovendien waren aan da voor- en achterzijde der straat eerebogen opgesteld, waartU3schen kooijes met putters, eene zinnebeeldige voorstelling op den naam der straat. Ook de Wittebroodstraat, hetOudheusdensch eind, een gedeelte der Waterpoort, de Peltsestraat en Breestraat waren met masthoornen en lampions bezet, terwijl bij een aantal particulieren keurige versie ringen waren aangebracht. Het is niet doenlijk deze allen te noemen, wij zullen daarom slechts bij enkelen stil staan. Hieronder trok zeer de aandacht de gas-illuminatie bij den Burgemeester en den Directeur der Gasfabriek. Een keurig chassinet was bij den huisschilder J. Boeren aangebracht, dat, des avonds verlicht, prach tig voldeed. Met eenige toepasselijke woorden stelde het Z. M. op levensgrootte voor, staande onder een eereboog, gevormd van kistjes koningssigaren, die hij gelijkertijd debiteert. Ook het transparant bij den huisschilder P. Engelen, insgelijks den Koning voorstellende, verried eveneens de kunstenaarshand. De sigarenfabriekant M. de Jongh (firma Ph. de Jongh) had eene uitwendige versiering met tabak in den vorm eener W aangebracht. Bij onzen Uit gever waren aan verschillende zijden van den winkel versieringen aangebracht, waartusschen voorstellin gen als: de Koning in 4 leeftijden, het koninklijk gezin, de Koningin en Prinses en verdere familie leden. Voor een groot aautal hnizen zagen wij busten van Z. M., keurig versierd en 's avonds verlicht. Eindelijk een groot aantal gekroonde W's, die 's avonds verlicht werden, althans wanneer de vetpotjes niet halstarrig weigerden te branden. We moeten de illuminatie nu verlaten om op de Vischmarkt eenige zwermers af te steken, waar- tusscheu vuurpijlen en bengaalsch vuur eene afwis seling geven. 't Is inmiddels ruim acht uur geworden en we moeten vluchtig de versieringen van de lokalen der Koornbeurs, »Concordia« en «Casino* gaan be- wondereu om den stroom der zingendo menigte te volgen, die onder het aanheffen van vaderland sche liederen koers zet naar het hotel Maurik, alwaar een volksconcert gegeven wordt door de lie dertafel sHeuadeu's eu Horpt's Mannenkoor*, afge wisseld door de harmonie »de Eendracht.* De zaal is buitengewoon groot, maar toch kan zij geen be zoekers meer bevatten want honderden per sonen uit allerlei rangen en standen betwisten elkander reeds een plaatsje. Toch heerscht er vol maakte orde en met ademlooze stilte wordt elk der nummers van de liedertafel verbeid. Nu en dan een vaderlandsch lied, door allen aaugeheveu, wekt de stemming nog meer op. Do tjjd is spoedig omgevlogen en na nogmaals eeu gezamenlijk Wien Neerlands bloed* te hebben gezongen, zouden we dezen feestdag willen besluiten. Vooraf moeten we echtor nog bij enkele personen stilstaan. De dag is in do beste stemming tot ieders en tot algemeen genoegen afgeloopeu en we zijn er zeker van dat hij voor een ieder de aange naamste herinnering achterlaat. Om echter dit feest te kunnen vieren was er eene leiding noodig en dio is uitstekend gevonden in de feestcommissie met haren verdienstelijken voor- zittor. De luide toejuichingen van »leve de presi dent* en »leve de commissie* op verschillende tij den en plaatsen herhaald, hebben dan ook doen zien dat zij geen ondaukbaar werk verricht heeft. Was de stemming onverbeterlijk en hebben we geen enkele wanklank gehoord, toch komt den kom- mandant der Koninkl. marechaossée voor zich en voor zijne manschappen, alsook de gemeente-polilie een woord van lof toe voor haar kalm en beleidvol optreden. Hoewel ze steeds overal gezien werden wisten zij alle minder gewenschte aanrakingen met het publiek te voorkomen. Wij zagen haar steeds, vriendelijk uitnoodigend, op alle plaatsen do orde handhaven. Wij besluiten thans den feestdag met den wensch, dat onze beminde Vorst nog menig jaar voor zijne dankbare onderdanen zal blijven gespaard, ouder welke laatsten wij ons, Heusdenaren, gaarne rang schikken. f Op het door den Burgemeester, namens don gemeenteraad aan Zijne Majesteit den Koning ver zonden adres van gelukwensching, is het volgende antwoord bekomen: Honcoop, burgemeester te Heusden Zijne Majesteit betuigt den gemeenteraad van Heusden Hoogstdeszelfs dank. De Adjudant, DU MONCEAÜ. De Israëlitische gemeente alhier ontving eveneens in antwoord op eeu verzonden adres vau geluk wensching, het volgende telegram Israëlitische gemeente Heusden. Zijne Majesteit betuigt de Israëlitische gemeente Hoogstdeszelfs dank. De Adjudant, DU MONCEAU. t WAALWIJK, 21 Febr. De persoon, ver dacht van de vreeselijke verwonding op 19 Febr. 11. te hebben toegebracht aan een persoon te Was pik, is gisteravond aangehouden, gevankelijk naar de cel te Baardwijk en van daar heden morgen naar den Bosch gevoerd. t Gisteravond gaf de Liedertafel //Oefening en Vermaak" een concert ter viering van 's Ko- nings 70sten verjaardag. Het programma droeg dan ook geheel een nationaal karakter alle num mers strekten door hunne uitvoering tot opwek king van de geestdrift. „God en de Koning'' van De Yliegh, „Hollands Glorie" van Hol, „Waak over Nederland" van Van Offelt en vooral Al- brecht 'Beijling" van Brandts Buijs werden flink gezongenzoodat toen de heer Secretaris van Waalwijk verzocht een „Hij leve lang!" te zin gen ter eere van den Koning, aan dit verzoek met de grootste opgewektheid werd voldaan. Toen later een dronk werd ingesteld op den Koning, werd daaraan beantwoord door het publiek door staande het Volkslied te zingen. t ZUIL1CHEM. Het schoolfeest, hier ter eere van 's Konings 70n verjaardag gegeven, bestond in het uitdeelen van chocolade en krentebrood aan de kinderen. Na den middag hebben nog ongeveer 130 meisjes en jongens, die niet meer de school be zoeken, een optocht gehouden door het dorp. Alles is zonder rustverstoring afgeloopen. t BOMMELERWAARD, 21 Febr. Door den schoolopziener in het district Tiel is dezer dagen den hoofden van openbare scholen de vraag ter beantwoording gesteld: „Hoe groot is het bedrag dat een onderwijzer of onderwijzeres ten uwent voor kost en inwoning moet betalen?" t BAARDW IJK, 19 Febr. Aan de armen de zer gemeente werd heden bij gelegenheid van 's Konings verjaardag brood en spek uitgereikt. t DE W ERKEN c. a., 21 Febr. 's Konings 70e verjaardag is alhier niet onopgemerkt voor bij gegaan, daar door de feestcommissie den kin deren een aangenamen dag werd bezorgd. Door een buitengewoon prachtige eerepoort met een allee van circa 15 meter, kwamen de kinderen in een keurig gedecoreerd lokaal, alwaar zij rij kelijk werden onthaald; bovendien ontving ieder kind een boekje, getiteld„onze Koning", als mede het portret des Konings ten geschenke, 's Morgens had een bedeeling der armen plaats, aan ongeveer 300 personen werd brood, erwten rijst, vleesch en koffie uitgereikt. t GEN DEREN, 21 Febr. 's Konings verjaar dag was hier in ons dorp een ware feestdag: schier bijna van alle huizen wapperde de drie kleur. Reeds vroeg in den morgen was men bezig een eereboog te plaatsen, die des avonds met 150 vetglazen werd verlicht, dat in het donker een prachtig gezicht gaf. Omstreeks 10 uur des morgens zag men een optocht van de schoolkin deren der christelijke gereformeerde school die zich omstreeks lCB/o uur bij het rechthuis bevonden, waarzij zich aansloten bij de schoolkinderen der open bare school, beiden met hunne onderwijzers, en toen in optocht te zameu naar hunne scholen terugkeerden, om daar onthaald te worden op broodjes en chocolade, dat hen daar van wege het gemeentebestuur was bereid. Daarna verzamelde zich bij het rechthuis een eerewacht te paard en te voet, een optocht ma kende naar den geplaatsten eereboog, waar hij werd voorgegaan door de oudste bewoonster van ons dorp, de 88-jarige wed. S. van Berkel, en vervolgens door al de straten van ons dorp. Na afloop was het mastklimmer) dat de lach spieren der toeschouwers niet weinig in beweging bracht. Om zes uur werd er voorlezing gehou den door den WelEd. heer Blacquère in de Chr. Ger. kerk over het Huis van Oranje. Na afloop hiervan trok de stoet der feestvie rende jongens en meisjes allen naar het rechthuis dat voor dit feest ook zeer fraai was ingericht waar zij den avond verder in gepaste vrolijkheid doorbrachten. Een woord van lof en dank komt toe aan de commissie bestaande uit de heeren M. A. Boll als eere-voorzitter, Willem Branderhorst Gz., Wil lem van Wijk PLz., Lambert van der Beek Lz., Lambert van der Beek Jz. en Gijsbert Brander horst Jz. door wier flinke regeling alles in de beste orde afliep. Ook werden bij het feestvieren de armen in ons dorp niet vergeten daar zij met brood, spek enz. werden bedeeld. t BRAKEL, 19 Febr. Het navolgende telegram is heden van hier aan Z. M. den Koning opge zonden: „De gemeente van Brakel en Pouderoijen, zoo nauw verwant waar sprake is van de lofwaardige daden van den Koning der Nederlanden, biedt ha ren gelukwensch aan op dezen heugelijken dag. De Burg. van Brakel en Pouderoijen, (w. g.) J. VAN DALEN." 's Namiddags kwam daarop het volgende tele gram als antwoord terug: „Zijne Majesteit zeer gevoelig voor aangeboden wenschen, betuigt U en ingezetenen uwer gemeen te daarvoor Hoogst deszelfs welgemeenden dank. Adjudant van Dienst, (w. g.) Dumonceau." t WOUDRICHEM. Tot lid van den gemeen teraad is met 61 van de 67 uitgebrachte stemmen gekozen, de heer J. H. Van Moock. t De heer Nonhebei, predikant bij de herv. gemeente alhier, heeft een beroep ontvangen naar het eiland Marken. t DALEM. Onlangs werd door verschillende kooilieden en poeliers aan Geel. Staten der pro vincie Zuid-Holland het verzoek gericht, om de sluiting der jacht op waterwild een maand later te bepalen dan in den regel geschiedde. Bij be sluit van genoemd College van den 7en Feb. 11. no. 63, is de sluiting dier jacht voor dit jaar bepaald op 15 Maart e.k., zijnde 14 dagen later dan 't vorig jaar. Men melilt uil 's-Gravenhage Het hoofdpunt van de feestviering was Zaterdagavond de tocht van de Koningin en het Prinsesje door de schitterend verlichte stad. Na het gala-diner, waaraan de Koningin een dronk op Z. M. uitbracht, welke door den Koning beantwoord werd, reed H. M. met Prinses Wilhelinina in een open rijtuig met -4 paarden bespannen uit. Eenige rijtuigen met heeren en dames der hofhouding volgden, terwijl een koerier voorafging. De stoet reed door eenige der voornaamste straten en bszocht o. a, ook de Gedempte Gracht, waar de Israelietische bewoners H. M. feestelijk ontvingen, vijf bestuursleden der Vereeniging «Israël" te paard den stoet begeleidden en aan Koningin en Prinsesje prachtige bloemruikers aangeboden werden. II. M. woonde met Prinses Wilhelmina nog een gedeelte van het vuurwerk, dat op de Maliebaan afgestoken werd, bij en keerde te half tien in het Paleis aan het Noordeinde terug, waar de Koning H. M. in de vestibule opwachtte. Toen de Koningin Zaterdagmiddag een rijtoer met Prinses Wilhelinina door de straten der residentie deed, gingen in het Noordeinde bij den terugkeer de paarden op hol en viel de

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1887 | | pagina 2