Openbare Verkooping Wei-, Hooi-, Iloüw-en DRUIVENSAP, Wijnen en Cognac. H i. 11. van GRIENDLAND, VERKOOPEN van Heil Gemengd Nieuws. MARKTBERICHTEN. ADVERTENTIEN. UITMUNTEND Onder Baardwijk. Onder Eethen. Onder Genderen gem. Eethen. Onder Herpt. Onder Hedikhuizen. Onder Nieuwkuik. Zuid-Afrikaansch Het Koningsfeest is overal in den lande, zoo wel in de grootste steden als in de kleinste dor pen, met de meeste opgewektheid gevierd. Het is ons natuurlijk ondoenlijk, om van al die fees ten afzonderlijk verslag te geven. Prachtige op tochten werden o. a. gehouden te Delft en te Utrecht, in de laatstgenoemde plaats werd een hulde-adres aan Z. M. den Koning, geteekend door bijna 6000 ingezetenen, aan den Commissa ris des Konings overhandigd. De //Gelukwensch" der residentie-bewoners aan Z. M. draagt 16,000 handteekeningen. De //N. R. Ct." bevat het volgende bericht z/Men heeft de laagheid gehad Zaterdag een valsch bulletin door het land te verspreiden, in houdende de tijding, dat Z. M. de Koning plot seling overleden zou zijn. Het bulletin is in eene massa exemplaren uit Rotterdam per post verzonden, geheel of gedeelte lijk onder kruisband, aan bepaalde personen ge adresseerd. Het was gedrukt in eenen rouwrand, en boven aan stond gedrukt//Bulletin van de Nieuwe Rotterdammer Courant. Geheel de vorm was er op aangelegd om te misleiden, blijkbaar met de bedoeling, om in het feest, dat dien dag met zooveel opgewektheid door het Nederlandsche volk werd gevierd, stoor nis te brengen. Uit Breda wordt gemeld, dat het bulletin aldaar des voormiddags omstreeks 10x/2 uur werd ontvangen en in handen van de justitie is gesteld. Ongetwijfeld zal ook te Rotterdam, waar de daders schijnen te schuilen, een gestreng onder zoek door de justitie worden ingesteld. Het bestuur van den Nederlandschen Uitgevers bond heeft in een adres aan Z. M. den Koning gewezen op de wenschelijkheid, om het tarief van de verzending van dagbladen en andere druk werken per post, tusschen België en Nederland, te verlagen en gelijk te stellen met het binnen- landsch tarief. Het wijst op de wenschelijkheid der vergemakkelijking vaD het verkeer, ter bevor dering van de verbroedering der heide volkeren, maar meent de gewenschte verlaging ook in het belang der schatkist te mogen aanraden. De ver zending van onze groote dagbladen uit Nederland naar België kost 5 cent per nummer van twee bladen. In België binnenslands kost de verzen- ding van zoodanig blad slechts 1 centime. Zou het wonder zijn, vraagt het bestuur, indien de uitgever van een Nederlandsch dagblad, die meer dere exemplaren in België plaatst, een corres pondent over de grenzen zoekt, wien hij per snel trein de exemplaren doet toekomen, om ze door hem per Belgische post te laten verzenden Gesteld dat hij 500 inteekenaren in België heeft, dan zou de porto uit Nederland hem jaarlijksch f 9000 kosten, die hij dit land kan ontnemen door aan België 900 te betalen, plus geringe onkosten aan spoorvracht. Multatuli is Zaterdag te Nieder-Ingelheim, waar hij de laatste jaren van zijn leven door bracht, overleden. De beteekenis van dezen man en van den in vloed, dien hij heeft uitgeoefend op het jongere geslacht der thans levenden, is niet licht te over schatten. Doüwes Dekker was bijna 67 jaren oud en Amsterdam was zijne geboorteplaats. De //kermis'7 gedurende drie dagen in het Paleis voor Volksvlijt te Amsterdam gehouden, ten voor- deele der kinder vacantie-koloniën heeft, naar men zegt, f 25.000 opgebracht. Alleen Vrijdag werd er 17.000 ontvangen. De firma A. van den Bergh te 's Hertogen bosch, tot voor 2 jaren een der grootste impor teurs van buiten 's lands gemaakt schoenwerk, richtte omstreeks dien tijd te Besoyen een ma chinale schoenfabriek op. In den aanvang met slechts 20 gezellen werkzaam, is het getal van deze nu tot ruim 200 gestegen. Door het aan wenden van stoomkracht, worden minstens 2000 piar schoenen per week afgeleverd en zoowel in het buiten- als in het binnenland met goed ge volg in den handel gebracht. De bestellingen ne men nog dagelijks toe en goede werklieden kun nen aan de inrichting steeds plaats vinden. Als gevolg dier industrie is de welvaart in het dorp Besoyen machtig toegenomen. Bijzondere vermel ding verdient nog, dat in de fabriek uitsluitend Noord-brabantsch zooileder verwerkt wordt. Een te Slikkerveer nog gehouden wedstrijd op de korte baan (320 meter) tusschen George See en Arie Van den Berg is door laatstgenoemde gewonnen, en wt 1 in 28Ys sec- De Engelschman legde de baan in 311/5 sec. af. Kingma kampte daarop met een liefhebber, Steven Werkhoven van Gothen en versloeg deze met eene meerdere snelheid van 6y2 sec. Ten slotte reden Arie Van den Berg en B. Kingma samen. Die rit was prachtig; steeds bleven de rijders vlak naast elkaar en werd de gehec.le baan, die het dubbele is van een gewone Friesche hardrijdersbaan, uit- geklauwd. De eerste legde de baan af in 28 sec., de tweede in 282/5 sec., hetgeen dus een verschil oplevert van 2/5 sec. De korte baan is dus door Arie Van den Berg sec. sneller afgelegd dan door George See. De minimumtijd, waarin de banen van 3218 M., 1609 M. en 320 M. gereden zijn, i3 resp. de volgende5 min. 452/s sec. (George See), 2 min. 53 sec. (James Smart) en 28 sec. (Arie Van den Berg). De wedstrijd tusschen den student A. Hesselink en W. De Vries van Oenkerk, heeft te Groningen plaats gehad. De Vries was overwinnaar. Bij een tweeden door de Delftsche IJsclub ge houden wedstrijd is de eerste prijs in het snelrijden behaald door den heer J. Dirkzwager, de 2e prijs door den heer P. Leeuwenberg en de 3e prijs door den heer S. A. P. Creutz. Naar men mededeelt zal de bliksemtrein, die, in concurrentie met de lijn LeeuwardenSta vorenEnkhuizen wordt ingesteld, in S1^ uur de reis van Leeilwarden naar Amsterdam maken. Het katholiek Dagblad (/Het Centrum/' zal 31 Maart ophouden te verschijnen. Naar aanleiding der bewering dat de straf, Do- mela Nieüwenhuis opgelegd, niet in overeenstem ming is met het rechtsgevoel der natie, schrijft het //Dagblad" z/Als men bij plebiscit moest laten uitmaken, wat met Domela Nieuwehuis te doen, is het best mogelijk dat de meeste stemmen zouden zeggen //laat hem nooit meer los." Berichten uit Enschedé melden, dat de brand in de stoomkatoenspinnerij van de firma Blijden- stein Co., gelegen in een zeer dichtbevolkte wijk, te 11 uur uitbrak. De brand, die waar schijnlijk door het heetloopen van een spinma chine ontstond, kreeg spoedig zulk een omvang, dat in een goed half uur de geheele spinnerij van drie verdiepingen was uitgebrand en ineengestort. Door het vlug en krachtig optreden der brand weer bleven de huizen aan de overzijde en de weverij, die verscheiden malen vuur vatten, be houden. Een man, die zich door een sprong uit een bovenverdieping redde, werd een weinig ver wond. Alles was verzekerd. Te Maastricht bracht men dezer dagen een pasgeboren kind in de kerk, om te worden gedoopt. Bij het openslaan van het doopkleed bemerkte de geestelijke, dat het kiud op den weg naar het kerkgebouw den geest had gegeven. Een jongetje uit Nigtevecht, dat Zaterdag naar Abcoude was gegaan, om daar 's Konings verjaardag te zien vieren, kwam onder een tram en bleef op de plaats dood. Te Kaldenkirchen, bij Venlo, is in den stoom-ineelmolen van den heer Backus de ketel gesprongen. Twee werklieden werden daarbij gedood. Te Oudenbosch is een jongman van 24 jaren, P. Stoop genaamd, dood op 't ijs gevonden. Bij onderzoek is gebleken dat zijn rechterbeen was gebroken, zoodat hij, door de duisternis misleid, op het ijs moet zijn gevallen, niet kon opstaan en ongelukkig is doodgevroren. Een sigaren- makerij in de Kerkstraat te Amsterdam is gedeel telijk uitgebrand. De benedenverdieping werd geheel vernield. Te Meppel is een 4-jarig meisje, terwijl de moeder afwezig was in brand geraakt. Het kind werd zwaar gekwetst. In de Anjelierstraat te Amsterdam is een man uit een vierde verdieping op straat gevallen en zwaar verwond naar het gasthuis gebracht. 'tvele gedrang en op 'tgeschreeuw van „help* en nog an dere uitroepen, met het noodige gekerm van dames en kin deren werden de deuren geopend en al dringende en persende kwam ik eindelijk weer buiten. Wat was 't daar frisch en heerlijk in vergelijking van de kerk! GEDACHTEN. Aan verschillende schrijvers ontleend. De zedigheid is eene dengd; het zelfvertrouwen is eene kracht. De strijd is de voorwaarde van het welslagen onze vijand is onze bondgenoot. Alle groote gebeurtenissen hangen slechts van eene kleinigheid af. Een geheim is gelijk aan een oesterzoodra men hem geopend heeft, heeft hij opgehouden te bestaan. Bij het toenemen der jaren spreekt men het liefst over het verledene, omdat het tegenwoordige niet genoeg, en de toekomst le veel indruk op ons maakt. Het geheugen van een babbelaar is zijn grootste vijand. Het is zeldzaam dat een dapper mensch zijne vrouw niet als zijne beste vriendin beschouwt; dp lafaard is bijna altijd heerschzuchtig en een dwin geland voor zijne huisgenooten. Een slecht mensch bezit dikwijls daarom alleen een hond, om slecht! een wezen te hebben dat hij kan overheerschen. Om het gevoel van hen, die wij met weldaden hebben overladen, op eene zeer kiesche wijze te ver lichten, is het beste, hunne dankbaarheid op eeno lichte proef te stellen. De vrouw soldaat. Terwijl men in Europa voojr de vrouwen alle rechten vordert, uitgezonderd da| van soldaat te zijn, heeft het tegendeel plaats iö Azië en Afrika, waar men haar alle rechten ont* houdt, maar uitmuntende soldaten van haar maakt. Het paleis van den koning te Golconda word| bewaakt door een batailjon vrouwen. Die vrouwen zijn met geweren gewapend; harè uniform bestaat uit eene gegaloneerde roode schaf ko met groono pluim, eene rood lakensche jas met witte galons, een groene pantalon en wit leder werl^ Men verzekert dat zij er in dit schitterend ge kleurd costuum zeer krijgshaftig uitzien. l De lijfwacht van den koning van Siam is ooj zeer merkwaardig. Zij bestaat uit vierhonderjj vrouwen, uit de schoonste en sterkste onder jonge meisjes van het land gekozen. Op den leeftijd van dertien jaar worden zij i: dienst genomen en als zij vijf-en-twintig jaar zijn) komen zij in de reserve. Dan verlaten zij den per soonlijken dienst van den vorst en worden alM wacht iu de Koninklijke gebouwen of op de kroon- bezittingen gebruikt. Haar wapen bestaat in eene lans, die zij behen dig weten te hanteeren. Dit batailjon is verdeeld in vier compagnies, elkl van honderd vrouwen, onder bevel van eene harei£ die zij kiezen. In Afrika houdt de koning van Dahomey er eenp keurbende op na van achthonderd strijders, waar van de helft jonge en schoone vrouwen zijn; zjj zijn met sabels en geweren gewapend. Tooneelsneeuw word vroeger steeds gemaakt van snippers van wit papier; de requisiteur liet dit door zijn dochtertjes fijn knippen. De tooneelen die nu nog wit papier voor sneeuw gebruiken) bestellen het bij den papierfabrikant, die hun een twintig riem levert, zoo fijn mogelijk versnipperd^ de sneeuw is dan ochter zoo dicht opeen gepakt) dat men haar nog met de vingers moet losmaken; In de schouwburgen die met electriciteit verlicht worden, heeft men het eerst papier laten varenjr het bloef er niet wit, de sneeuw was te grauw, daarenboven is het gevaarlijk, het wordt al zwe-- vend door de vlam aangetrokken. De beste sneeuw wordt nu gemaakt van witte handschoenen, aan stukjes geknipt en afval van handschoenfabrieken; zij valt langzaam en blijft aan de kleederen zitten. Zij kost tien francs de zak( Ook gebruikt men afschraapsel van balein, dif kost drie francs, maar is niet zoo mooi. »Een vogelnurwerk*. De nachtegaal zingt bijna den gansehen nacht door. Van alle andere vogels wordt de vink het eers^ wakker. Hij geeft het sein. Zijn gezang wordt ge hoord van af des nachts half twee. Men kan dit uur houden voor het allereerste aanbreken van den dag/ Hiermede stemt ook overeen de majestueuse br schrijving van »de Morgen* van Conscience. Na den vink komt de zwartkoppige grasmusch zijn gezang hoort men van 2 tot 21/2 nre zijn zanj zou met dien van den nachtegaal kunnen wedijve ren, als hij niet zoo kort ware. Den kwartel hoort men van 2*/2 tot 5 nre. De roodbuikige grasmusch doet zijn melodieuze] triller door het woud weergalmen van 3 tot 31/] ure. De gieteling (zwarte meerle), die zeer gemakke lijk alle melodiën leert, laat zich van tot ure hooren. Zekere heer Dnmonceau bracht he£ zooverre, dat alle meerlen in het kanton de Mar seillaise zongen, die hij aan ééne had geleerd eu welke na in vrijheid gekomen te zijn, deleermees- teresse werd van haar wilde zusteren. De zwartkoppige mees zingt van 4V2 tot 5 ure. De mnsch piept of krast van 5 tot 6 ure. Die was goedBij het orgelconcert in de groote Kerk. A. Hoeveel menschen zouden hier wel zijn B. Te veel om een rondje te geven 1 KERKNIEUWS. Met zekerheid kan de Nieuwe Sprokkelaar* mededeelen dat de heeren Lion Cachet en Geesink en verder de »doleerende< ouderlingen en diakenen te Rotterdam, door het Prov. kerkbestuur van Zuid- Holland van hun ambten eu bedieningen in de Ned. Herv. kerk en van hun lidmaatschap van die kerk vervallen zijn verklaard. De algemeene Synodale commissie der Ned. Herv. kerk heeft een adres van gelnkwenschiug aan Z. M. den Koning aangeboden. 's HERTOGENBOSCH, 21 Febr. Op de heden (Maandag) gehouden markt van vette kalveren waren aangevoerd 160 stuks. De prijs was le kwal. van 0.52 tot 0.56; 2e kwal. van 0.48 tot 0.523e kwal. van 0.44 tot 0.48 per kilogram. De prijs der boter was 0.90 1.18. VAN gelegen onder Baardwijk, Eethen, Genderen, Herpt, Hedikliuizen en Nieuwkuik. Notaris BOLL te D i n t h e r, zal voor zijne prin cipalen, publiek VERKOOPEN; Op Zaterdag 26 Februari 1887, des namiddags 2 uur, in hot logement »Het Wapen van Amsterdam,* bij den Heer H. Mourik te Hens- den, de navolgende uitmuntende Landerijen, als: le Koop. Een perceel HOOILAND genaamd »den Hoogendoorn,* kadastraal bekend sectie A no. 14, groot 5 Hectaren 63 Aren 30 Centiaren. Staande op 15.000. 2e Koop. Een perceel BOUWLAND op hot voorste Hoofdveld, grenzende aan den Notendijk, kadastraal bekend sectie B no. 169, groot 3 Hec taren 21 Aren 20 Centiaren, in huur tot het ont- blooten van den schoof in 1893, voor 236'sjaars. Staande op 5500. 3e Koop. Een perceel WEILAND genaamd »Princenkamp,« in de Hoeven, aan de Kleijbergscha straat, kadastraal bekend sectie B nos. 84 en 85, groot 3 Hectaren 72 Aren 60 Centiaren. Staande op 5300. 4e Koop. Een perceel BOUWLAND in de Hoeven, aan de Klejjbergsche straat, kadastraal bekend sectie B nos. 155 en 156, groot 4 Hectaren 65 Aren 60 Centiaren, in hnnr tot blootschoof 1889, voor 200 'sjaars. Staande op 4200. 5e Koop. Een perceel WEILAND in de Beem den, kadastraal bekend sectie C no. 16, groot 2 Hectaren 72 Aren 70 Centiaren. Staande op 3300. 6e Koop. Een perceel BOUWLAND op het Wiels- veld of Wielblok, kadastraal bekend sectie B no. 341, groot 2 Hectaren 51 Aren 20 Centiaren, in hour tot blootschoof 1892, voor ƒ180 'sjaars. St. op ƒ7000. 7e Koop. Een perceel WAARDENBOSCH in de Zeggelaars, kadastraal bekend sectie A no. 394, groot 90 Aren 70 Centiaren. Staande op 1350. 8e Koop Een perceel BOUWLAND op het Hoog, kadastraal bekend sectie A no. 142, groot 75 Aren 40 Centiaren. Staande op 1700. Inlichtingen zijn te bekomen bij den Heer Bur gemeester Boll te Eethen, bij wie de kadastrale plans ter inzage liggen en ten kantore van Nota ris Boll voornoemd. De Notaris A. J. REUMER te A 1 m k e r k, zal aldaar, ten Herberge van A. VAN GOOL, op Vrij dagen 25 Februari bij Inzet en 11 Maart 1887 bij Afslag, telkens des avonds ten 7 ure, Voor Dirk Sterkenburg te Almkerk. De door den verkooper bewoonde BOUWMANS WONING met SCHUUR, MOESTUIN, BOOM GAARD en BOUWLAND aan den Kornschen dijk te Almkerk, groot 62 Aren 29 Centiaren, in drie perceelen, bij biljetten omschreven. Bij den endergeteekende zijn alle merken der Wijnen en Cognac der Heeren Van Rijn te Kaap stad voorhanden, tegen dezelfde prijzen als bij de Hoofdagenten. Proefkistjes van 12 halve fleschjes diverse mer ken a 8.50 per postwissel. Prijscouranten verkrijgbaar. Z ALT-BOMMEL, Eenig Agont voor Z.-Bommel, Heusden en Omstreken. Jockey van zijn paard. De Koningin hield het Prinsesje in haar arm en wees naar het volk om hulp te bieden, maar men kon de paarden niet tegenhouden, totdat zij eindelijk door botsing met een ander rijtuig tot staan gebracht werden. Na een half uur in het Paleis te zijn verbleven reed de Koningin opnieuw met het Prinsesje uit, thans in een open rijtuig met twee paarden bespannen en van den bok bestuurd. In „Het Vaderland" lezen wij omtrent dit ongeval: H. M. de Koningin, ten prooi aan den grootsten angst, vooral voor de kleine Prinses, die weenend en zich aan H. M. vastklampende: moeder! moeder!" riep, slaakte de kreet: ,o God, help mij!" „Tot onze verbazing werd 't onheil niet terstond opgemerkt door de talrijke voorbijgangers en eerst dicht nabij de Konings poort in 't Noordeinde gelukte het verschillende personen, die te hulp schoten, de paarden tot staan te brengen. De heeren G. H. Tromp, commies bij 't Dept. van Financiën, de heer H. W. L. Wisdom, diaken der Ned. Herv. Gemeente en oud- Hof-officiant en W. J. van Sandrick, adjunct-commies bij 't Dep. van Fin., de agent van politie Blom en verschillende andere personen, wier namen ons niet werden opgegeven, wier pen zich voor de paarden en grepen 't rijtuig. De heer Tromp bekwam daarbij zelfs een vrij ernstige wond aan de hand. De redders grepen 't Prinsesje aan en brachten haar schreiend met H. M. naar 't Paleis." De beide paarden, die voor het rijtuig van H. M. de Koningin op hol gingen, zijn doodgeschoten. Brieven van onzen Rotterdamschen Correspondent. Rotterdam, 20 Febr. '87. Aangezien men van de voornaamste plaatsen iets van de feestviering zal melden aan uw blad, wil ik ook niet achter blijven. Des morgens om 10 uur waren de volksspelen, opge luisterd door muziek, ep de Nieuwe Veemarkt aangevangen. Dat men teel wat schik had bij het boegsprietloopen, mast- klimmen, enz. laat zich deuken. Maar een veel vroolijker gezicht was 't nog toen we de schoolkinderen zagen binnenkomen. Ze waren uitgelaten van vreugde. Er waren een aantal liedjes geleerd, die door die kleine pretmakers met veel opgewekheid gezongen werden. Ie der kind ontving twee glaasjes limonade (melk was voorzeker heter geweest!) twee taartjes (zou een krentenbroodje niet he ter geweest zijn?) een hoekje met liedjes en een portret van Z. M. Van de parade kan ik u niets melden, omdat, met één paar beenen, men niet op alle plaatsen tegelijk kan zijn. Om twee uur begon het orgelconcert in de groote kerk, en ik mag van geluk spreken dat ik nog in staat hen een verslag te schrijven. Men zegt wel eens, ze zitten als haring! maar hier was 't nog erger. Dan stond ik en dan weer zweefde ik (aan alle zijden gedrukt!) tusschen hemel en aarde. Ik zag, na eenige variatiën op 't „Wien Neerlands bloed" genoten te hebben, me een uitweg te banen, maar ongelukkigerwijze wa ren alle deuren gesloten, wat geen erg wijze maatregel was; door Na afloop daarvan wende ik mij naar de Blaak, waar reeds de muziek speelde. Na een vaderlandsch lied of ees vroolijk wijsje, hief de menigte dikwijls een Volkslied aan. Des avonds van 810 uur deed de muziek zich weer hoo- ren, maar toen was het zoo vol, dat men geen raad wist zich te bergen. En dan had men tot overmaat van smart nog voortdurend last der vigelanten Ik begaf mij ook naar het Hofplein waar het ook eivol was en men zoo te zeggen wel over de hoofden loopen kon. Op de N.-Veemarkt was 't niet druk. En nu nog een enkel woord over de versierde straten, waarna ik zal eindigen, anders zal ik waarlijk te veel van uwe ruimte vergen. Er was bijna geen gebouw dat niet vlagde en het jaargetijde in aanmerking genomen, werd er nog al veel geïllumineerd. De décoratiën waren op verscheidene plaatsen zeer aardig. Die van het „Hotel Coomans» in de Hoofdsteeg, lokte vele nieuwsgierigen. Ook de Zand- en Raamstraat, benevens de Binnenweg mo gen bij deze opnoeming niet vergeten worden. De bewoners hadden alle moeite gedaan om het zoo mooi mogelijk te maken. Alles is vrij rustig afgeloopen, of liever zeer rustig. Er wa ren er een paar die 't waagden, zich op straat te vertoonen zonder oranje, doch die werden spoedig genoodzaakt zich er van te voorzien. Wel een bewijs dat men hier veel met het feest ophad. Het is te hopen dat Z. M. nog lange jaren ge tuige moge zijn, hoezeer aller hart klopt voor Hem K. mmé -t

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1887 | | pagina 3