Y er huring 21.19 publiek verpachten, der Hedikhuizen. publiek Verhuren: Bierïiandelr eene Dienstbode, Openbare Verhuring Mstraat, II279. Kelders o.ld. Boterbal. P.van Doornik,'s-Éosch. Kinder-PajVBeschuit voor het seizoen 1887. publiek verhuren: om te WEIDEN, voor 5 jaren: 6 Hectaren WEILAND onder Oudheusden. 32 Hectaren WEILAND onder Dussen en Meeuwen. 11 Hectaren WEILAND onder Eethen. 11 Hectaren WEILAND onder Wijk en Veen. 6 Hectaren WEILAND onder Andel. GS De Notaris DE GIER Zaterdag 5 Maart 1887, Gemengd Nieuws en Allerlei. MA RKTB E RICHTEN. ADVEUTENTIEN. Doeveren, B. Broek, Veen, Oudheusden en Herpt. Wederverkoopers rabat. M.C. Poldermans,Gorinchem, GEDACHTEN. Mevrouw VAN GEYTENBEEK te Wou- drichem, vraagt met Mei ot eerder die kan koken en het huiswerk verrichten, met behulp van een Dagmeisje. De Notaris VERBERNE te Dussen, zal Op Zaterdag 5 Maart 1887, voormid dags 10 uur, te Heusden, in fl't Wapen van Amsterdam," VOOR 'T SAIZOEN VAN 1887: Woensdag 9 Maart 1887, voormiddags 10 uur, te Dussen aan de Baan, bij C. Huigen, Donderdag 10 Maart 1887, voormiddags 10 uur, te Drongelen in 't Veerhuis, Vrijdag 11 Maart 1887, voorraiddags 10 uur, te Wijk bij den Heer J. Bouman Jr., Dinsdag 15 Maart 1887, voormiddags 11 uur, te Andel bij den Heer J. Kalis, een geweerschot in tie borst werd verwond, is gunstiger. Er schijnt nu zelfs eenige kans op le vensbehoud te bestaan. In de Egelantierstraat te Amsterdam hebben eenige Oranjegezinde vrouwen eene vrouwelijke sociaal-democraat deerlijk toegetakeld. Uit de Berandinefabriek bij Maastricht is ee?i aanzienlijke partij gereedschappen ter waarde van f 150 ge stolen. De daders zijn bekend. Toen J. K bakker te Souveen per rijtuig van Meppel terug keerde, geraakte het paard op hol. Ken zijn vrouw sprongen uit het rijtuig, met het ongelukkig gevolg dat hij een arm en een been brak en dat de vrouw bij een gebroken been een zware hoofd wonde kreeg. Bij Eindhoven is de sigaren fabriek van de firma M Meijer en Co. door brand vernield. Den Engelschen matroos, die te Rotterdam zijn hand en arin zoo deerlijk bezeerde, is in het ziekenhuis de hand afgezet. Op den O. Z. Voorburgwal te Amsterdam is een man van een muur gevallen. Zwaar verwond werd hij naar het gasthuis gebracht. Te 's-Hertoger.- bosch heeft» zich een sergeant door een geweer schot van het leven beroofd. Te Dordrecht is aangehouden zekere L., die aan zijn schoonmoeder f 494 had ontstolen. De justitie uit Maas tricht heeft zich naar Heerlerheide begeven, alwaar een man in den koestal met gespleten schedel dood was gevonden. De ongelukkige was 60 jaar oud en leefde van zijn vrouw gescheiden. Een meisje van 21 jaren uit Papeudrecht is te Dor drecht, in het water gevallen en door twee politie agenten Eijskoot en Vermeulen met moeite gered. Een arbeider aldaar is gevlucht met 113 die zijn baas had nedergelegd om een wissel te be talen. Een 12-jarige knaap werd te Rotterdam overredeu en zwaar verwond. In de Marken gracht te Amsterdam is drijvende gevonden het lijk van een 82-jarig man, die daar in de Valken burgerstraat woonde; in de Kostverloren vaart aldaar werd het lijk van een onbekende ontdekt. Te Nieuw Pekela heeft men een man door een schot zwaar verwond. De gekwetste beweert dat een zijner kinderen de dader is. KERKNIEUWS. Volgons de Heraut*, is het getal doleerende ker ken reeds tot 50 geklommen. Om de zaak gemakkelijk te maken, zijn thans voor do kerkeraden, die zich afscheiden on daar van aan de kerkelijke bestaren moeten kennis ge ven, gedrukte formulieren verkrijgbaar gesteld. Zij, die zich nooit beleedigd gevoelen, zijn even min geschikt voor de maatschappij, als zij die over elke kleinigheid beleedigd zijn. Hot hart van eene moeder zal wel bloeden en zuchten, maar het verandert niet bij de slagen die hare kinderen haar toebrengen het bevat oen on- nitsprokelijken schat van teederheid en vergiffenis. Alleen de mooders kunnen alle hindernissen die zich legen het geluk harer kinderen stollen, weren en zij doen het met die zelfverlooching die de vrouwen zoo goed aan hare mannen loeren, maar die zo slechts zeidon van verre navolgen. Ouze gebreken die wij onze vertrouwde vrienden openbaren, is een heilig vertrouwen, waartoe de reinhoid der vriendschap ons in staat steltdie gebreken wereldkundig te makeD is erger, dan eene onbescheidenheid, het is heiligschennis. Wend u voor een oogenblik af van een driftig mensch.; maar voor altijd van een veinsaard. Als men trouwt, bestaat ous geluk in elkander lief te hobben Er bestaat een volstrekt nood zakelijk artikel in het echtelijk wetboek: om altijd bemind te blijven, moet men altijd zich innemend betoonen om innemend te zijn, moet men vro lijk en opgewekt zijn. Men moet in den oorlog van alle gelegenheden profiteeren want de fortuin is eene vrouw indien gij haar heden veronachtzaamt, denk dan niet haar morgen terng te vinden. Do oorsprong van het Dominospel dagteekent nit do 61e eeuw. Twee Benedictijner monnikken vau het beroemde klooster Mont Cass'no, om eeuig ver grijp te zamen in een cel opgesloten, zochten tegen de verveling een spel. Ze sneden stukje3 krijt tot vierkanten en teekende die met zwarte stippen. Ze legden dan de steentjes te zamen, ongeveer als wjj dit nog doen. Daar echter de Abt in hun nabijheid verwijlde, hadden zij afgesproken bij het minste ver dachte geruis het eerste vers van den eersten ves perpsalm luid te bidden: Dixit Dominua Domino* verder kenden ze echter 't vers niet uit 't hoofd en bleven dus bij Dominosteken. Naar dit dikwijls herhaalde woord noemden zij hun spel, dat spoe dig in de heele wereld verbreid werd. »Wel, mevrouw, hoe gaat het?« zegt een docter hij 't binnentreden tot een dame, die een allerlas tigste patiente van hem is. »Och docter, ik ben vreeselijk verkouden. Wat zult ge mij voorschrijven?* »Een dozijn zakdoeken, mevrouw, vau harte be terschap >Wat hoor ik, Karei, heb je je meester geslagen?* Ja, maar Ma, hij is begonnen!* In 't Paradijs. Man: »Vrouwlief, als ik u zoo hoor klagen, komt het me steeds voor als leefden we nog in het Paradijs.* »Hoe zoo?* »Wel, je hebt nooit iets om aan te trekken.* Oostersche spreuk. De man, die iets weot en weet dat hij 't weet, kan gelukkig zijn. De man, die iets weet, doch niet weet dat hij 't weet, kan een ongelukkig leven mot geduld dragen. De man, die niets weet en weet dat hij niets weet, kan nog tamelijk gelukkig zijn. De man echter, die niets weet en niet weet dat hij niets west, heeft een ellendig leven. Muzicale improvisatie. De lieftallige danseres Salie aan de groote Opera te Parijs, wie de com ponist Rameau 't hof maakte, was eea liefhebster van muziek: ze speelde en zong voortreffelijk. Eens uitte zij aan haar aanbidder den weusch, ook eens iets op muziek te kunnen zetten en bad hem, haar in de kunst der compositie te onderrichten. De ver liefde musicus antwoordde, niets eenvoudiger dan dit, ge kunt terstond de proef nemen.* Hij reikte haar een blad muziekpapier toe en verzocht haar met de naald daarop naar willekeur puntjes te prik ken. Ze deed dit op de meest grillige wijzedaarna nam Rameau het blad, maakte de pnuten tot noten, zonder eeu enkele te verwaarloozen, gaf elk een zekeren tijdduur, verdeelde ze iu maten en zette een sleutel voor den balk. Uit dit spelend com- poneerou kwam een bijzondere dans voort met een lieve melodie, die onder den titel: »Des Sauvages dans les Indos ga!antes* iu Frankrijk langen tijd iu de mode bleef. Wat een damo nooit toestemt: dat zij zoo oud is als ze er uitziet; dat zij langer dan vijf minuten noodig hoeft om toilet te maken; dat ze geen ge heim bewaren kan; dat ze rood wordt, als de naam van zekeren heer uitgesproken wordt. Wat een heer nooit toestemtdat hij ooit een blauw.je geloopeu heef!; dat hij te oud is om te walseu; dat hij een jonge dame, die niet men hem dansen wil, mooi vindt; dat zijn jas ht m hoe lau- ger hoe ruimer wordt. Ieder mensch heeft alzoo zijne eigenaardigheden, die te meer opvallen, naar mate de persoon door zijne werkzaamheden eene grootere vermaardheid verkregen heeft. Zoo wordt omtrent den beroemden Zwitserschen opvoedkundige Heinrich Pesta- lozzi door F. Schmidt het volgende medegedeeld Pestalozzi, de liefderijke verzorger en vriend van armen en weezen, was op zijne kleeding uiterst slordig. Hij droeg ge woonlijk een' ouden groenen overjas of wel een' slaaprok van grof wollen stof; een vest droeg hij niet en altijd liep hij met borst en hals bloot, zijne broek was naar de toenmalige mode kort en zijne schoenen waren in den regel neergehakt, terwijl de kousen daar over heen hingen. Op zijne zwarte slordige haren had hij eene gebreide muts althans als hij die niet vergeten had. Men kan begrijpen dat de man in zoo'n opschik wel eens miskend werd en in groote verlegenheid geraakte. Zoo ging hij eens in de genoemde kleedij en daarbij erg be stoven naar Solothurn. Bij zijn eerste schreden in de stad werd hij door een' gerechtsdienaar als landlooper aangehouden. «Breng me naar Lüthi!" verzocht Pestalozzi, een lid der re geering, was zijn trouwe vriend. De dienaar kon niet begrijpen, wat zoo'n vagebond met dien heer uitstaande had, maar gaf na eenige aarzeling aan 't dringend verzoek van zijn' arrestant toe. Maar hoe verschrok hij, toen Liithi zijn' vriend tegemoet ijlde en hem met de meeste hartelijkheid in de armen sloot. Om den man wat te bemoedigen, zeide Pestalozzi tot hem «Gij hebt uw plicht gedaan," tastte in zijn' zak en gaf hem al 't geld dat hij er in had. Het potsierlijkst zag hij er uit als hij zijne ridderorden op den ouden, kaal gesleten jas bevestigd had, wat hij bij fees telijke gelegenheden nooit naliet, maar zeer onbeholpen deed. Zoo had hem keizer Alexander I van Rusland met de orde van St. Wlademir begiftigd en wel bij de volgende gelegenheid. In 1814, tijdens den oorlog, wilden de Oostenrijkers het kasteel van Iserten tot een hospitaal inrichten. Keizer Alexan der lag in dien tijd in de stad Bazel en aan hem stelde de regeering van Iserten een geschrift op, waarin zij onderdanig smeekten, het onheil van het stadje af te wenden. En wat doet nu Pestalozzi? Hij neemt dit geschrift; en trekt op reis, want hij wil het in persoon den Keizer ter hand stellen. Maar zooals bekend is, de goede man zag altijd zeer op tegen het verschijnen voor menschen, die in hoogte zijn en hier was 't nog wel de Keizer der Russen! Wat zullen hem nu de knieën gekDikt hebbeDHij vermande zich echter en de reis liep uit muntend af. Voor de poort van Bazel komt hem op straat een arme grijsaard tegen, die hem om een aalmoes smeekt, Pestalozzi tast in den zak, doch die is leêg; waar schijnlijk heeft hij onderweg reeds al zijn geld aan andere ar men weggeschonken. Toch weet hij raad, hij maakt zijne zil veren schoengespen los en geeft ze den oude. Hij zoekt op de straat een paar stroohalmen, bindt daarmede zoo goed en kwaad als 't kan zijn schoeisel vast en stapt de poort binnen. Weldra meldt hij zich bij den Keizer aan en toen deze hem tot zich laat roepen, wordt hij door bedienden binnengeleid. Wat zal zijn hart angstig geklopt hebben 1 Alexander ontvangt hem vriendelijk en geeft hem daardoor moed. Dan, hij ver geet met welk doel hij eigenlijk herwaarts gekomen is. Hem komt het geheele Russische rijk met zijne miljoenen lijfeige nen voor den geest; hij ziet hoe deze naar licht en vrijheid smachten. Hij begint dus voor den Keizer zijne denkbeelden over de opvoeding te ontwikkelen en nadert in zijn ijver gedu rig dichter bij den Keizer. Alexander wijkt schrede voor schrede terug, de spreker volgt op den voet, tot beiden met elkander aan het einde der zaal komen, en er stilstand komt. De Kei zer kan niet verder, Pestalozzi wil hem reeds bij de hand ne men, maar nu maakt Alexander met de hand eene beweging, om den ijveraar weg te schuiven. Pestalozzi komt tot zich zeiven, grijpt naar des Keizers hand en kust ze. De Keizer is getrolfen, omarmt den braven man hartelijk en kust hem als een vader zijnen zoon. En toen beider harten weêr tot rust kwamen, haalde Pestalozzi het verzoekschrift voor den dag en overhandigde het den Keizer, het verzoek werd toegestaan, zoodat het geen hospitaal werd. Eenige maanden later beschonk de Keizer hem met eene prachtige orde. Iu een der groote bladen komt de volgende ad vertentie voor: Eene Christelijke verpleegster (niet dol.) met goede informatiën, vraagt plaatsing bij eene hulp behoevende dame of bejaard heer. Adres met franco brieven, enz. Een onzer bladen, de verbranding van Multatuli's lijk besprekende, zegt »Eu stel u die lijkverbranding nu eens voor, als het een geliefden bloedverwant betreft.* Een voorstander der lijkverbranding, de lijkbo- graving besprekend, zou antwoorden »En stel u die verrotting nu eens voor, als het een geliefden bloedverwant betreft.* Eene keukenmeid te Garlings nabij Margate (Engeland) kwam dezer dagen in het bezit eener erfenis van 60,000 p. st. 720,000.) De doctor, bij wien zij in dienst was, heeft haar thans ge trouwd en zal na zijne vrienden waarschijnlijk bet huis wel niet zien mijden. Een sergeant-bottelier van de marine, die vijf jaren op de Atjehsche wateren gevaren had, keerde de vorige week in het vaderland terug. De man wist niet beter, of zijne moeder was twee jaren geleden gestorven, zooals een vriend hem geschreven had. In zijno geboortestad, Amsterdam, stapte hij een tapperij binnen aan den buitenkant om do Schie dammer eens te probeeren. Vervolgens wilde hij zijne oude buurtjes van vroeger eens opzoeken. Langs den Kloveniersburgwal gaande, staat de man plotseling stil en verbleekt. Daar ziet hij een vrouw, zou zij ja, neen ja, ze is 'ten de man valt de vrouw om den bals en drukt baar aan 't hart. Men begrijpt de verrassing ook van de moeder, die, sedert 3 jaren niets van haar zoon hoorende, hem eveneens dood waande. Zij herkende hem bovendien niet zoo aanstonds, daar ouzo krijgsman bij de Atjehers een deel van zijn neus gelaten had en een klewanghouw op den waDg zijn gelaat versierde. Daarop werd echter niet gelet. De hoofdzaak was dat zij elkaar weer hadden gevonden en daarover was de vreugde wederzijds groot. Copiïst (het gedicteerde voorlezend): zoodat door deze kleine geit de geheele buurt in opschudding werd gebracht Chef. Kleine geit? O, nu begrijp ik het ik heb: kleinigheid gedicteerd. Nu, als ik ooit een groote bok heb bijgewoond, dan is dit er eeu Zooals een ieder die met een stoomboot gevaren heeft meermalen zal hebben opgemerkt, doet zich nog al eeus het geval voor, dat een onaangenaam, rammelend geluid wordt waargenomen. De oorzaak hiervan is gelegen in het samenstel der raderen. De raderen van een stoomboot, zijn nl. zoodanig mechaniek ingericht, dat de borden bij het draaien door een exceutriek-boweging rechtstandig in het water komen en evenzoo rechtstandig er weder uit oprijzen. De taatsen om welke deze mechanische werking plaats vindt, sluiten daartoe in metalen bussen, doch tengevolge van den weerstand van het water als andersints slijten deze bassen spoedig uit en vandaar de oorzaak van dat rammelend geluid. De heer A. J. Bernoski, inspecteur der reederij Fop Smit Co. te Rotterdam, heeft thans een middel uitgevonden, dat in alle opzichten de be doelde bezwaren opheft. Hij is er nl. op bedacht geweest de excentriek- beweging der raderen, welke, zooals gezegd, tot nu toe op pennen in bussen draaiend bestond, te ver vangen door taatsen welke in conische bussen draaien. Het resultaat daardoor verkregen was boven verwachting. De reederij Fop Smit Co., welke na ongeveer een jaar met deze inrichting de proef heeft genomen, ondervond er de gunstigste resultaten van, zoodanig dat zjj een geheel stel raderen voor hare stoomboot »Johan De Witt II* volgens dat stelsel heeft doen vervaardigen, terwijl ook door verschillende ingenieurs de beste ver wachtingen van deze vinding worden gekoesterd. In de staalfabrieken van Lonisville, Kentucky, wordt een nieuwe uitvinding om staal te hardeD beproefd. Een volgens dit stelsel geharde boor maakt in 40 minuten een gat door de stalen platen van een geldkast, waarin, volgens den fabriekant, door inbrekers hoogstens in 12 uren een gat geboord kan worden. Met een uit verhard staal vervaardigd pennemes werd een stalen schotel doorgesneden. De uitvinder is een jengdige grofsmid, die sedert ja ren proeven genomen had. Hij beweert tevens in staat te zijn, ijzer in staal te veranderen en staal zoo hard en buigzaam te maken, dat oen kogel nit het zwaarste geschat, op deze massa afgeschoten, er niet doorgaat. De uitvinding van harden van staal wordt voorloopig geheim gehouden. Een nieuw procédé tot het verkrijgen van levens- groote photographieën, is eenige maanden geledon uit Londen te Berlijn ingevoerd. De portretten, volgons dit procédé vervaardigd, munten uit door scherpte en helderheid, grooter dan tot heden nog te verkrijgen was. De verbetering ligt in de uit vinding van een broomzilver-gelatine papier, waar op het kleine origineele portret rechtstreeks wordt overgebracht. Twee overdrukken worden daardoor bespaard, daarenboven wordt de photographie niet blinkend en niet rosé getint, zooals andershet papier gelijkt op teekenpapicr, grof van korrel, en de retouches worden met oliekrijt aangebracht, zoo dat het geheel den indruk van een werkelijke tee- kening maakt. Voor de behandeling van kinkhoest, beveelt dr. Keppler te Weenen inhalatiën aan met aqua picea in gelijke deelen met aqua destillata, drie- of vier maal per dag gedurende twee a vijf minuten. Reeds in de twoede of derde week kreeg de hoest een eenvoudig catarhraal karakter, zonder braken of andere verschijnselen van kinkhoest. Ook als voor behoedmiddel werkten die inhalatiën gunstig, als zij tijdig toegepast werden op de nog niet aange taste kinderen in de besmette woning. f HEUSDEN, 26 Febr. Boter, 63 65 ct. per stuk van 6 ons. Eieren 2]/2 3 ct. por stnk. 's HERTOGENBOSCH, 21 Febr. Op de heden (Maandag) gehouden markt van vette kalveren waren aangevoerd 176 stuks. De prijs was le kwal. van 0.5G tot 0.60; 2e kwal. van 0.52 tot 0.56 3e kwal. van 0.48 tot 0.52 por kilogram. De prijs der boter was 0.90 1.20. f WAALWIJK, 25 Febr. Op de heden gehou den markt was de aanvoer van vee gewoon, de handel traag Aangevoerd werden 1313 KG. boter, die 1.06 1.26 per kilogram gold. Voorspoedig bevallen van een welgeschapen ZOON: HUIBERTINA TIMMERS. Echtgenoot van G. K. Mens. Heus den, 24 Febr. 1887. Mevrouw EEKHOUT, Kerkstraat te 's Bosch, vraagt tegen MEI eene Protestantsche Keukenmeid, die genegen is ook huiswerk te verrichten. Zich aan te melden liefst in persoon. De INSPECTEUR van het Lager Ouderwijs in de 1ste Inspectie maakt bekend, dat de examens, bedoeld in artikel 56 onder letter a der Wet van 17 Augustus 1878 (Staatsblad No. 127), dit jaar voor de eerste maal op 4 A pril e. li., en volgende dagen zullen worden afgenomen. Hij, die zich daaraan wenscht te onderwerpen, gelieve zich onder overlegging van de stukken, in art. 5$ dier wet genoemd, vóór 15 Maart e. 1 bij den Schoolopziener van het district zijnei woonplaats aan te melden. V niTOGENBOsCH, 26 Februari 1887. De Inspecteur voornoemd, .T. li. VERHEIJEN. VA N WEILAND, Het COLLEGE van Regenten der Godshuizen te Hensdon, zal op "Woensdag- den O Maart a.s., voormiddags 11 uur, in de »Koornbenrs« te Hensden, WEILAND, ONDER Broeder bij Biljetten omschreven. van Weilanden, te Heusden, zal voor de Nederdnitsch Hervormde Kerk van Heusden, op des voormiddags ten 11 ure, ten huize van de Wed. T. Boeren, Korenbeurs te Heusden, voor het seizoen van dezen jare, 17 H. 3 A. onder Hedikhuizen, genaamd de Kerkenkampen in de Zeggelaars, in 6 perceelen. 1 perceel laatst in hunr bij Joh. van Oudheusden te Herpt. 2 laatst in huur bij Hendrikus Kouwenberg te Herpt. 3 laatst in huur bij Joh. Verhoeven te Herpt. 4 laatst in huur bij Pieter Bnijs Yzakszoon te Herpt. 5 laatst iu huur bij Dirk van Ogen te Herpt. 6 laatst in huur bg Jan van Bokhoven te Herpt. Bass Co's Palo Ale 15 ct, p. l/s ff. Extra Stout 15 id. Vollenhoven Co's Extra Stout I2V3 id. Id. Princesse Bier 12 ct. Vl> ^Vs ct. ]/a A» Pilseuer, Nürnberger Bior 17 id. 9 id. Beiersch Bier 16 id. 81/, id. Dortmunder Lagerbier 13 id. 7 id. Holland8ch I 10 id. 6 id. II 9 id. 5 id. Nieuwlicht le kwaliteit 12 id. 6l/a id. Prijscourant op aanvrage. Verzendingen door geheel Zuid-Ned. per 50 stuks franco. van wordt door vele Heeren Doctoren als een zeer goed voedingsmiddel bij onvoldoende moedermelk aanbevolen.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1887 | | pagina 3