No. 564. Zaterdag 5 Maart. 188' FEUILLETON Marie de Ylechtster. lil IS Uitgever: L. J. VEERMAN. Heusden. BUITENLAND. w^W roem I Mm m 4 PT "p' (Naar het Fransch.) Toen Marie weder binnen kwam, droogde zij snel de oogen. Moeder, wat is dat toch voor een schurk, die u doet weenen. Als gij hadt gewild, hadden wij hem met ons tweeën toch best de deur kunnen uitjagen, of ik had hulp kunnen roepen. 't Is niets, mijn kind. Daarenboven hij is nu weg en zal niet weer terug komen. Moeder, u verbergt iets voor mij. Waarlijk, het is niet goed uw verdriet voor u zelf te houden. Waartoe zou het dienen u nutteloos te bedroe ven. Het is beter dat gij niet weet wat voor onaan genaams tusschen dien man en mij bestaat. Dan houdt u niet meer van me; u weet niet sinds hoe lang ik er reeds over loop te peinzen wat het toch zijn kan dat u zooveel kommer berokkent en hoe uwe geheimzinnigheid tegenover mij mij doode- lijke ongerustheid op het lijf jaagt. U doet altijd net of ik nog een kind ben, en nochtans ben ik lang zoo zwak niet als u wel denkt. Kind, dring voor 't oogenblik niet verder aan, ik kan nu niet meer. Kom, laat ons voortmaken, het is al laat. Breng ons avondeten maar in orde. Zwijgend gingen moeder en dochter aan tafel zitten. De koffie was even goed als altijd, het tarwebrood zou men »van zelf etenzooals men in deze streek zegt, de boter was uitstekend, maar moeder noch dochter had etenslust. Beiden waren in droefgeestig gepeins verdiept. De avond begon te vallen en Marie ging naar buiten om hare bloempotten binnen te halen en de deuren van het huis te sluiten. Te vergeefs riep zij hare poes en dat zij hare vriendin moest buitensluiten stemde haar niet vroolijker. Zij stak de lamp aan en ging stil letjes aan haar werk. Hare moeder bemerkte dat twee tranen over hare wangen biggelden. Marie, zeide zij met bewogen stem, heb ik je verdriet gedaan? Het meisje begon te weenen. O moeder, als gij eens wist wat die man tegen mij heeft gezegdOp welken toon hij van mijnen ar men vader heeft gesproken Is er dan geen rechtvaardigheid meer in den hemelschreeuwde de weduwe met de woestheid der wanhoop. O, deze man za! ons beiden den dood nog aan doen. Mijn God, mijn Goa> hoe u te beschrijven wat deze man mij reeds heeft dóen lijden? Kent u hem al lang, moeder'? Ja, ik ken hem al te lang reeds, reeds van vóór mijn huwelijk, zeide de weduwe. Het was op een kermisdag dat ik hem voor het eerst zag. Mijn vader (God zij zijne ziel genadig!) bracht hom mede in stad. Het was toen een man van ongeveer dertig jaren, een aardige prater, die heel wat van de we reld scheen gezien te hebben. Hij vertelde dat hij zekere geheime middelen kende, welke hem, die. er gebruik van maakte, fortuin opleverden. Hij maakte de lieden wijs dat hij met zijnen tooverstaf bronnen, mijnen en schatten kon aanwijzen. Mijn vader, die nog al bijgeloovig was, liet zich geheel door den man medesleepen en was met zijne zwarte kunst bijster ingenomenhij verzuimde zijn dagelijksch werk, om met den too venaar verschillende plaatsen te doorzoe ken, waar men verborgen schatten dacht te vinden. Zoo b. v. de mijnen van Montsalvens, de heuvel van Montbarry, Natuurlijk, dat mijns vaders zaken intus- sclien verliepen. Was er dan niemand die hem waarschuwde? Mijn God, neen! Hij vertrouwde den man on bepaald. Maar dat was nog het ergste niet. Ik was toen twintig jaar, ik was vroolijk en schoon, hoewel men dat nu niet meer zou zeggen. Mijn vader had eigendommen, ik was eenig kind, en bij gevolg ging ik in het dorp door voor een goede partij. Ik had meer dan één aanbidder, maar hoewel ik hen duldde, beminde ik toch geen van hen. Uw arme vader (aan wien God genade verleene!) kende ik toen nog niet. Kortom, ik viel in den smaak van den toovenaar hij vroeg mijne hand. Deze man vroeg uwe hand, moeder! Geduld. Mijn vader, verblind door allerlei mooie beloften en voorspiegelingen, verleende terstond zijne toestemming; mijne moeder evenwel, die zeer godsdienstig was, verzette zich niet alle macht en zeide nooit te zullen toestaan dat ik dezen V a n- d a i s (ketter, toovenaar), zooals zij den vreemdeling noemde, huwde. 0 moeder, als het waar is dat de duivel lacht, dan moet hij lachen zooals deze man doet. Ik kan best begrijpen dat zij samen op goeden voet stonden. Ja, in dien geest sprak men in het dorp ook. In ons vroeger vreedzame huisgezin ontstond herhaal delijk twist over dit huwelijksplan. Mijn vader zette het op een drinken en weldra, gebogen onder het verdriet dat zijne teleurstellingen en zijn achteruitgang hem hadden veroorzaakt, stierf hij. De toovenaar zette daarna zijne pogingen voort om mijne hand te Verwerven. Doch alles was vruchteloos. Nadat hij /lie middelen had aangewend, zelfs geweld, vertrok li(1iij, ziende dat alles te vergeefs was. Maar hij ging iet weg zonder mij de schrikkelijkste bedreigingen te doen, die helaas al te zeer vervuld zijn. Een jaar na zijn vertrek leerde ik uwen vader (dat God hein zegene!) kennen op het feest van den patroon van het dorp. Hij danste met mij, wij kregen elkander lief, ook mijne moeder was met hem ingenomen en niet lang daarna waren wij een paar. Het duurde langen tijd eer ik den toovenaar terug zag, eenige dagen vóór ons het ongeluk trof. Hij scheen in de grootste ellende te verkeeren, zoodat ik bijna mede lijden voor hem gevoelde. Hij deed mij niettemin zulke schandelijke voorstellen dat ik hem dreigde te slaan. Gij weet hoe hij zich gewroken heeft, want ik ben er zoo goed als zeker van dat hij, op welke manier weet ik niet, oorzaak is dat gij uwen vader, ik mijnen echtgenoot verloor. U had alles aan den prefect moeten vertellen! Mijn God, had ik dan bewijzen? Bovendien, hij zou ook mij hebben gedood. Die man is tot alles in staat Na dien tijd is hij telkens terugge komen om kleeren, linnengoed of geld te vragen. Ik durfde hem dat nooit weigeren, uit vrees voor nieuwe ongelukken. Mijn arm kind, als God ons niet weldra te hulp komt, zal ik van verdriet en wanhoop sterven! Langen tijd weenden moeder en dochter te zamen. Eindelijk omhelsde de moeder haar kind, ried haar vertrouwen op God te hebben en zij scheidden om zich ter rust te begeven. Het verhaal van hare moeder had op Marie zulk een indruk gemaakt, dat zij bijna bang was toen zij zich alleen bevond in de kamer op de eerste v erdie- ping. Het was haar alsof zij de koorts had' Zij blies de kaars uit en wierp zich geheel gekleed op bed. Van slapen was echter geen sprake. In hare verbeelding zag zij in den donkeren nacht telkens de kleine oogen en de witte tanden van den toovenaar Eg*. WAARD. Dit blad verschijnt eiken WOENSDAG Abonnementsprijsper 3 maanden f 1 verhooging. en ZATERDAG. Franco per post zonder prijs- Advertentiën 16 regels 60 ct. Elke regel meer 10 ct. Groote letters naar plaatsruimte. Adverteutiën worden ingewacht tot Maandag- en Donderdagavond 10 uur. Ingezonden stukken tot Maandag- en Donderdagavond 8 uur. Bij Lommei, in do Belgische provincie Limburg, heeft Maandag in een dyuamietfabriek een ontplof fing plaats gehad. De schok werd tot ver in den omtrek gevoeld. Te Gheel en te Milleghem dach ten de verschrikte inwoners aan een aardbeving. Niet ver van Lommei werd een herder in het veld eenige meters ver van de plaats waar hij stond ge slingerd. Te Oirschot, in Noord-Brabant, rinkelden ramen en vensters, niettegenstaande de afstand ruim vijf uren is. In het eerst sprak men van 10 dooden, maar volgens de latere berichten werd er door het on geluk niemand gedood en zijn 3 arbeiders gewond. De stoffelijke schade is zeer aanzienlijk. Een ontploffing van mijngas h?.d plaats in de mijn van Chatelus. Men verzekert dat 100 man zijn omgekomen. De vrees voor Pruisische spionneu is in Frank rijk zóó groot, dat men zelfs postduiven, welke onder schot kunnen gebracht worden, neerschiet en onderzoekt of de beestjes ook dépóches of vesting plannen onder de vleugelen verborgen hebben. De maltre d'hötel van een groot Parijsch restau rant placht te veel te luisteren naar de gesprekken van zijn cliënten over hun beurs-operaties. Het ge volg was dat hij zelf ging speculeeren. In een paar uren had hij 150.000 frs. verloren. Men meldt uit Parijs van 2 Maart: Dezen nacht hebben er drie aardschokken plaats gehad in de streek van Calais. Bij een proces te Londen tusschen een impresario en de directie van een concerlgobouw, bleek het dat Adelina Patti's vaste prijs voor één concert is 6000 gld. Te Northwich (Chester) hebben wederom beden kelijke grondverschuivingen plaats gehad. Iu Castle Stone, een der hoofdstraten dor ondermijude stad, zonken 1.1. Woensdag plotseling de grondslagen van een wagenmakerswerkplaats benevens ongeveer 10 meter van het aangrenzende trottoir in een diep (6 bol, dat zich dadelijk met water vulde. Korten tijd daarna vormde zich plotseling een groote put van vier meter diep op de binnenplaats van de kazerne van Northwich. De keizer van Duitschland heeft plan den rijks dag in persoon te openen, maar terecht wordt ge vreesd dat de 90-jarige grijsaard niet sterk ge noeg zal zijn, om zulk een vermoeienis te doorstaan. In den laatsten tijd sukkelde hij meermalen en de geneesheeren raden de uiterste voorzichtigheid aan. In Duitschland maakt men zich gereed om met buit.engewonen luister den geboortedag des keizers te vieren, hoewel deze verzocht heeft, den dag rus tig te laten voorbijgaan, Vooral do fakkeloptocht der studenten te Berlijn, zal buitengewoon schitte rend zijn. In den toestand van Prins Alexander van Bat- teuberg is een gunstige keer gekomen. Do lijder kan slapen en het genezingsproces is aangevangen. Volgens de Daily News« had de Prins niet de gewone pokken, maar slechts de windpokken en was zijn toestand niet gevaarlijk. De Deensche laudbouwvereeniging heeft in haar laatsto vergadering uitgemaakt, dat hot voor den landbouw hoogst wenschelijk is dat zoowel het ver- vaavdigen als de invoer van kunstboter in Done- markon geheel verboden wordt. Zij heeft in dien zin de regeering geadviseerd. Volgens de Madridsche »Epoca,« werd naar het rijtuig der koningin-regentes met een rond pro jectiel geworpen. De dader, die gevat werd, schijnt echter niets misdadigs te hebben bedoeld. Kardinaal Jacobini was tot het. einde toe helder van geest en bad meê, toen het gebed voor de ster venden werd gelezen. Zijn laatste woorden waren >11 Papa lo sapra«, dat hij drie malen herhaalde; hij legde eenige malen de handen op het hoofd van zijn neef Camillo, dien hij zeer liefhad en stierf toen. Jacobini was 57 jaar oud; hij was klein van gestalte, maar stevigde jicht maakte een einde aan zijn leven. Hij was een medeleerling geweest van zijn voorganger kardinaal Franchi, werd doctor in de philosophic, de theologie en de rechten en na zijn wijding tot priester verbonden aan de staats- secretarie voor de afdeeling der buitengewone ker kelijke aangelegenheden later werd hij secretaris van de congregatie voor de Oostarsche propaganda en secretaris van het Oecumenisch Concilie; als zoodanig betoonde hjj zich een warm voorstander van het onfeilbaarheidsdogma. Vervolgens werd hij nuncius te Weenen en in twee bijeenkomsten met Bismarck te Gastein legde hij den grondslag voor het accoord tusschen Duitschland en hot Vatikaan, terwijl hij tevens de Katholieke hiërarchie in Polen en Rusland bewerkte. Na Nina's dood werd Jaco bini zijn opvolger. Thans ^.al mgr. Galimborti ad interim zijn betrekking waarnemen. Grane, Mentona, Nizza en de tallooze vriendelijke plaatsjes, waar den winter wordt doorgebracht, heeft do aardbeving eensklaps ontvolkt. Vele gasten gun den zich zelfs geen tijd zich behoorlijk aan te klee- den en snelden op hun kousen, in hun onderkleeding, naar de stations. Nizza zelf bood een vreeselijk schouwspel aan. Honderden liepen als razenden over straat, de mees te1.. half-ontkleed, de dames in een négligé dat zich niet beschrijven laat, velen bewusteloos van schrik. Alle huizen stonden onbeheerd en lieten dieven den toegang vrij. Het is een schande voor de mensche- ljjke natuur, dat bij dergelijke gelegenheden nog ge stolen wordt. Hier en daar zag men hoopeu volks in doodsangst nedergeknield en met ten hemel ge heven handen. Hoe velen dezen ramp het leven kostte hebben we medegedeeld. De schade die de aardbeving veroorzaakte, is met geen honderd millioen te vergoeden. Alleen aan oliën ging voor 6 tot 7 millioen verloren. Een firma te Diano Marina verloor haargeheele voorraad aan weelde-artikelen, ten bedrage van 1.200.000 lire. Men berekent dat de schade, te Diano Marina alleen aan den grond toegebracht, 21/2 millioen frs. bedraagt. Een vrouw en een kind, die drie dagen onder hot puin waren bedolven geweest, werden nog levend te voorschijn gebracht. Meer dan 50.000 personen in Italië kampeeren in de open lucht; het regent overal. De regee ring zendt hout om barakken op te slaan en levens middelen. Vorder heeft zij 500.000 frs. beschikbaar gesteld tot leniging van den nood. De schade, veroorzaakt door de aardbevingen in Lignrië, wordt op meer dan 100 millioen frs. geschat. Do »Daily Nows« meldt n't St. Petersburg dat eene staatscommissie heimelijk proeven neemt met een nieuw ontploffingsmiddel, door een Russischen ingenieur uitgevonden, hetwelk vijftienmaal krach tiger is dan buskruit en bovendien geen rook geeft. Het Russisch stoomschip >Czariuec is bjj Syra met de geheele lading vergaan. De schade bedraagt ongeveer 3V2 millioen gld. Twee jonge nihilisten te Yelissavelgrad (Zuid- Rusland), hebben hun patroon, diens vrouw en 8 kinderen vormoord en gingen met 800.000 roebel op den loop, maar werden te Odessa gevat. Volgens particuliere berichten van Januari j.l. is er op de goudvelden ia de Zuid-Afrikaansche re publiek nabij Barbortou veel vertier. Toen ik, zoo meldt de schrijver, in 't begin van Dec. hier heen trok, telde ik tusschen 't eindstation van den Na- talschen spoorweg, Lady Smith en hier 12 tot 13,000 ossenwagens, bijna allen geladen met machi nerieën en bouwmateriaal. De bevolking van deze streek wordt thans op 12,000 geschat en neemt heel wat toe, Handwerkslieden, vooral metselaars en timmer lieden, verdienen ƒ12 per dag. Doch het leven is hier ook duur en de streek is koortsig. Zelfs kun nen er, althans in don zomer, geen paarden in het leven blijven. Daarom bedient men zich van muil ezels en gewone ezels. Te Wellington (Nieuw-Zeeland) brak een brand uit iu de handelswijk. De schade wordt op 150.000 pd. st. geschat. Te Arconsat heeft zekere Marie Carton haar on-

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1887 | | pagina 1