Pfrotoprapfrie. HypotfreefrbanL Bierfraude! Bericht van INZET. publiek verkoopen eene Dienstbode, P.y an Doornik, 's-Bosch. Woensdag 10 ülaart 1887, BURGERL1JKE STAND. AANBESTEDINGEN. Gemengd Nieuws en Allerlei. MARKTBERICHTEN. ADVERTENTIEN. Zuid-Hollandsche A. van Delft te Heusden. ii Wederverkoopers rabat. Perceel 1 f 1850; Perceel 2 f 375 en Perceel 3 op 425* 1 Paard, 4 Kalveren, Boe renwagens, Rolwagen, Ploe gen, Wanmolen, Zeven, Zaad kleed en verdere landbouw gereedschappen. voor het oog iets beter, blijft door de inwendige verwonding veel zorg baren en geeft zeer weinig boop op herstel. Te Lunteren is bet 3-jarig kindje van den land bouwer L. in een sloot gevallen en verdronken. Een 20-jarige vrouw sprong te Amsterdam aan den O. Z. Voorburgwal in het water. Zij werd spoedig gered. Een zekere W., koop man te Nijmegen, is Zaterdag heimelijk vertrok ken, zonder afscheid van zijn huisgenooten te hebben genomen. Toevallig is denzeliden dag ook zijn buurvrouw uit die stad verdwenen, haar man en 5 kinderen achterlatende. KERKNIEUWS. Pompen, of Mevrouw VAN GEYTENBEEK te Wou- drichem, vraagt met Mei of eerder die kan koken en het huiswerk verrichten, met behulp van een Dagmeisje. Mevrouw EEKHOUT, Kerkstraat te 's Bosch, vraagt tegen MEI eene Protestantsche die genegen is ook huiswerk te verrichten. Zich aan te melden liefst in persoon. Het publiek zal Maandag 14 Maart in de gelegenheid gesteld worden, zich te laten P h o- tographeeren. lederen Maandag te bespreken bij DUPPEN, van 103 uur. De Isabella-kleurige HENGST van Gebrs. STRAVERWz. te Babyloniën- broek, is aldaar van af heden ter Dekking be schikbaar, tegen een dekgeld van f 8 (acht) gulden a Contant. De Notaris A. J. REUMER te Almkerk, be richt dat de BOUW MANS WONING, met BOOMGAARD en BOUWLAND, den 25 Febr. 1887 INGEZET, thans met de VERHOOGING staat op De Finale T o e w ij z i n g heeft plaats Vrijdag 11 Maart e.k., '9 avonds 7 uur, ten Herberge van A. VAN GOOL te Almkerk. De Notarissen DE KLEIJN teGorinchem, en VERBERNE te Dus sen, zullen voormiddags 9 uur, ten verzoeke van den Heer P. R. VAN AN DEL c. s. te Almkerk, aan de Kornsche Sluis, a KONTANT: garnizoen trok uit de kazerne^ en nam voor het stadhuis op de Breertraat plaats, terwijl vau daar uit afdeeliugen infanterie de stad werden ingezon den, ter voorkoming van Dienwe volsoploopen en ter bescherming van reeds vernielde en van nog door de anti-socialisten daartoe gesignaleerde hui- f Meeuwen, van 128 Febr. Geboren: Abraham, z. v. L. van Koijck en A, Baas; Bernard Jan Hendrik, z. v. B. Henge- veld en J. C. van der Meulen; Neeltje, d. v. F. Bonis en G. Boom. Overleden: Cornelia Hnigen, 59 j. Nederhemert, van 1 Febr.1 Maart. Geboren: Jenneke, d. v. Huibert Valk en Peterke van der Heijden; Aart, z. v. AriedeJong en Jenneke Groeneveld; Johannes, z. v. Gradus van de Laar en Maria SchalkElizabeth Fransijna, d. v. Dirk van Thuijl en Alida Maria de Graaff; Peter, z. v. Jan Cornelis van Ooijen en Wilhelmi- na Klazina de Jongh. Overleden: Jeroen Mijdam, 15 m.Corne lis Oomen, 5 m. Beroepen te Ophensden (cl. Tiel) ds. E. J. Homoet, te Oldboorn. f MAASTRICHT, 4 April. Het verrichten van baggerwerk tot verbetering der Zuid-Willemsvaart, tusschen de sluizen no. 13 en 14, in de gemeente Nedeweert (Limburg.) Raming 2300. f Het leveren en verwerken van ouderhouds- materialen op den Rijks grooten weg der le klasse van Maastricht naar Nijmegen. Raming ƒ3690. Aanw. 28 Maart. f Het maken van paalregelwerk met tuinen enz. langs de kanaalboorden der Zuid-Willemsvaart, in de gem. Weert. Raming 10,000. Aanw. 28 Maart. f 's HAGE, 4 April. Het aanleggen eener klin kerbestrating ter vervanging van de grindbaan op den Katondrechtsehen dijk, deel uitmakende van den Rijksweg 2e kl. RatendrechtOade Maas. Ra ming 10,500. Aanw. 28 Maart. DE OPLOOPEN TE ROTTERDAM, LEIDEN EN OLDEBOORN. De ruwe wijze waarop het volk te Amsterdam zijn afkeer van de socialisten en hunne theoriën heeft kenbaar gemaakt, wordt op andere plaatsen nagevolgd. Te Rotterdam werden jl. Zaterdagavond venters van Recht voor Allen en andere schotschriften door een aantal personen op de vlucht gejaagd en achtervolgd, tot zij in herbergen de wijk namen of op andere wijzen uit het gezicht verdwenen. Te Leiden waren de ongeregeldheden van ernsti ger aard. Zie hier wat het j>L. D.« er van zegt: Was de vernieling in de Zandstraat groot ge weest, hier op hot Levendaal, bij Slegtenhorst geleek het een waar bombardement. De aanval was algemeen. Alles moest er voor zwichten. We ston den toen bij een boom aan den waterkant, voor het aangrenzende huis. Enkelen beukten er op los met hunne vuisten, zoodat er een paar aan pols en arm door de glasscherven wonden bekwamen. Opeens komen er een paar naar ons toegeloopen. Verschrikt wilden we ons verwijderen, maar dadelijk werd ons toegevoegd: blijf maar staan, mijneer! Wij znllen u geen kwaad doen,« tegelijkertijd voor onze voeten de keien uit den grond rukkende. Wel begrepen we waarvoor deze projectielen be stemd waren, maar toch achtten we het geraden veiliger terrein op te zoeken, en zoo liepen we de gracht om, de Nieuwbrng over naar de overzijde, en steeds klonk het geluid van glasgerinkel en een dof gerommel als van rollende steenen, terwijl nu en dan de lucht daverde als ware het van oorlogs- of ander krijgsgeschreeuw. We hooren het gebons en gebeuk tegen de deur, zien bij het schijnsel der lantaarn de houten raamroeden achtereenvolgens onder hevig gekraak, maar ook onder eene steeds voortdurende aanhitsing van uit den troep, ver dwijnen, totdat we, nada.t het pas te voren scheen alsof het geheele hnis moest worden afgebroken, op eenmaal het commando hooren klinken: »niet gooi en kort daarop gevolgd door een donderend hoezee. Men scheen eene overwinning behaald of den eenen of anderen buit veroverd te hebben. En wer kelijk we zagen iets wits uit een raam te voorschijn komen, dat onmiddellijk in victorie werd rondge dragen, waarbij thans de deelnemers waren gewa pend met de latten der jaloezieën, welke van de ra men waren gerukt en onder de aanvallers verdeeld. Het was het portret van Domela Nieuwenhnis in groote ronde lijst. »Heb je wel gehoord van de zil vervloot klonk het weder en voort ging het naar de woning van den burgemeester op de Hoogewoerd, waar men opnieuw door het aanheffen van enkele volksliederen van zijn vaderlandsliefde eu gezindheid voor het Huis van Oranje meende blijk te geven, zonder dat er echter werd opengedaan of zich iemand vertoonde. Deze ovatie alzoo zonder eenig resultaat gebleven zijnde, ging het naar het politiebureel en vervolgens naar de studenten-societoit »Minerva,« waar men, hoe men er ook de schitterende kleu ren van Nederlands vlagverheerlijkte, voor doove- mansooren zong. Er werd geklopt, maar niet open gedaan. Omtrent den Zondag zegt hetzelfde blad: Tegen den avond kwam de stoet terug (weer meestal opgeschoten knapen met enkele grooteren als aanvoerders) en begon het vernielingswerk op nieuw, nl. in het café Doesburg op de Langebrug, bij den kastelein Zwart op de Haarlemmerstraat, bij den koperslager Kriek en bij eene weduwe Re geer op de Langegracht. De ruiten werden kort en klein geslagen, alles ouder het geroep van Oranje-boven en het zingen van vaderlandsche liederen. Eeu en ander gaf aanleiding dat de openbare j pracht thans ook werkdadig ging optreden. Het I zen. Detachementen huzaren onder aanvoering van den inspecteur van politie, den heer Grete, doorkruis ten de stad bovendien in alle richtingen en waren genoodzaakt, van wege de groote menschenmassa welke cr op de beeu was, nu en dan charges te maken. Behalve de commissaris van politie, was nu ook de burgemeester met de teekenen zijner waardig heid aau het commissariaat aanwezig, om van daaruit verschillende orders te geven. Plaatselijke en garuizoens-commandanten waren mede te paard aanwezig. Te Oldeboorn zijn op Konings verjaardag bij den predikant Homoet en hij eenige zijner geestverwan ten de ruiten ingeworpen. Den volgenden dag her haalden deze baldadigheden zich bij ongeveer 20 iuwonurs der gemeente. De predikant nam daarna de vlucht. Reeds in het begin van Januari heeft genoemde predikant bij den commissaris des Konings in Fries land bescherming gevraagd, daar hij, noch zjjn huisgenooten, zich op straat kunnen vertoonon zon der beleedigd te worden. Dat er een lied op straat wordt gezongen waarin zijn naam wordt geschand vlekt en dit ook op nieuwjaarsavond voor zijn hnis is gedaan door scharen van woestelingen, meest allen Doopsgezinden, die met gebalde vuisten daar stonden, vloekende en scheldende, waarom eenige welwillende gemeenteleden dien nacht tot drie uur om zijn hnis hebben gesurveilleerd om hem bij een hernieuwden aanval te verdedigen. Aanleiding tot deze ongeregeldheden schijnt te wezen eene door ds. Homoet in »de Standaarde geplaatste advertentie, waarin geldelijke hulp werd gevraagd voor eene in Akkrnm en Oldeboorn op te richten christelijke school, en waarin tevens werd gezegd: dat de personen dier gemeente jaar in jaar uit zijn geblinddoekt en vrede*, vrede riepen, hoewel er geen vrede was, waardoor de arme ziolen werden verleid en al dieper en dieper door den satan in het verderf werden gestort, enz. Hoe men nu ook over de redenen moge oordee- len, die zóó gespannen verhouding deden ontstaan, wij vragen, waar moet het heen als tegen derge lijke ongeregeldheden, uitgaande van socialisten of anti-socialisten, doopsgezinden of christelijk- gere formeerden, het doet er niet toe geen kracht dadige maatregelen worden genomen om de tot feitelijkheden overslaanden bnrgertwisb in de ge boorte te stuiten. Te Oldeboorn gaat een adres rond aan den Mi nister van justitie, waarin op onpartijdige en dui delijke wijze de oorzaken en het verloop der jongste ongeregeldheden aldaar worden uiteengezet en dat dienen moet om, tegenover de aanklacht door ds, Homoet bij den Minister tegen het openbaar gezag ingediend, als zou dit zijnen plicht hebben verzaakt, des burgemeesters handelingen als volkomen correct te verklaren. Onder de talrijke onderteekenaars ko men ook voor do predikanten bij de doopsgezinde en bij de christelijke gereformeerde gemeente. Een zeeman ondervindt al veel Bij 't woistlen op de baren, Hij ziet op zee zich staag bedreigd Door allerlei gevaren Do zeeman, ruw als 't element, Houdt dan ook niet van kuipen, En zegt, als 't schip gaat lekken, kort Nu pompen of verzuipen! De volkstaal heefu reeds veel ontleend Aan 't woelig zeemansleven, En aan 't gezegde, straks genoemd, Wordt ook nog plaats gegeven. Men ziet zich bijna in elk vak Door anderen onderkruipen, Dit maakt den strijd voor velen zwaar; 't Is pompen of verzuipen Do boerenstand, eenmaal zoo rijk, Die schatten placht te winnen, Kan, hoe het werk ook wordt beheerd, Maar weinig zij meer spinnen. Bij velen van dien stand kwam reeds De armoê binnensluipen, En hypotheken nopen vaak Tot pompen of verzuipen. Een werkman met een groot gezin Mag 's zomers wat verdienen, Doch wat hij wint is ook gauw op, Want dagelijks met z'n tienen Is al te bar. De man kan zich Dan ook lang niet bedruipen, En 's winters scheert het scherp; dan ook Is't: pompen of verzuipen. Een winkelier zit op zwart zaad, Er moet een wissel komen; Het is hem alles schier mislukt, Wat hij heeft ondernomen. Hij verkoopt onder inkoopsprijs, Maar krijgt somwijlen stuipen Wanneer hij aan dien wissel denkt, 't Is pompen of verzuipen. Een zenuwachtig jongeling Werkt jaren voor de akte Van onderwijs; doch daar de man Drie malen alreeds zakte, Is hij, ofschoon hij trouw studeert, Allengs gewoon aan 't druipen, Toch werkt hij ijverig voort, maar'tis Ookpompen of verzuipen. De schatkist blijft, maar altijd leeg, Wat men ook moog' verzinnen. Inkomstbelasting wil men niet, Dan kwam men wellicht binnen. Al voert men de belasting op Zoodat de tranen druipen In 't oog dor burgers, blijft het toch Steeds: pompen of verzuipen! Men schrijft uit Tietjerk (Friesland): Dezelfde zucht, die den trekvogel in het najaar met onweerstaanbare kracht naar het Zuiden drijft, voert hem in de lente naar koudere streken terug. Nu reeds zwiert de kievit en de ooievaar over de nog drassige velden, straks volgen ook al de an dere nitgowekenen en van heel de bonte vogel- schaar blijft er geen eene in het verre land achter. Dikwijls is door natuurkundigen de vraag ge steld, hoe het mogelijk is dat de trekvogels steeds hunne onde woonplaatsen weten weder te vinden. Ervaring en herinnering zijn ook hier de moeders van het geleerde. Want het is een feit dat jonge vogels bij het ondernemen van hunne tochten dik wijls verdwalen en onderweg omkomen. Men mag veilig aannemen dat de natuurlijke gesteldheid van den aardbodem den trekvogel steeds den juisten weg aanwijst, hetzij hij den loop eener rivier volgt, of zich richt naar den vorm der knst. Eene al of niet gunstige windrichting is oorzaak van het vroe ger of later vertrek. De trekvogels raadplegen den heerschenden wind en reizen slechts bij eene voor hen gunstige windrichting. Het tijdstip waarop de nachtegalen zich in de lente ten douzent vertoonen blijft voor iedere streek genoegzaam altijd gelijk, namelijk tusschen den 16don en 20sten April. Som wijlen verschijnen zij echter later, omdat zij, wan neer de wind niet uit het Zniden waait, slechts zeer langzaam vorderen. Nieuwere onderzoekingen hebben aan hot licht gebracht dat de trekvogels op bepaalde plaatsen de zee overvliegen. Zoo gaat b.v. het overvliegen van de Middellandsche Zee hoofdzakelijk van vier pnnten uit. Sommige vogels trekken de straat van Gibraltar over; andere gaan van Tunis op kaap Spartivento aan en verder langs de knst naar de golf van Genua; eene derde reisroute loopt van Tripoli over Malta en Sicilië naar Italiëeene vierde van Egypte over Cyprus naar Klein-Azië. Eene reisroute met rustpunten derhalve. Nog eenige dagen, hoogstens enkele weken en de bonte kraai verlaat onze lage landen, om eerst in den winter terug te keeren. Zij bemint de sneeuw jachten en de strenge nachtvorsten en verwenscht den Zuidenwind, die beek en stroomen ontklnistert en veld en akker tot nieuw leven doet ontwaken. Daarom zoekt zij in het voorjaar noordelijker stre ken op, brengt er den zomer door en ontwijkt die onherbergzame oorden eerst ajs de laatste ooievaar reeds lang den terugtocht naar warmer landeu heeft aanvaard. Sedert eenige dagen vangen de Tesselsche garna- lenvisschers geheele partijen door zeewater ge wiekte rozijnen in hunne netten. Men haalt niet zelden meer rozijnen dan garnalen van den bodem der zee op. Waarde heeft het goedje natuurlijk niet. Ver moedelijk zijn die rozijnen af komstig van de bniten boord geraakte lading der stoomboot Stella,bij IJmniden. Als een bijzonderheid wordt aan de «Kamper Ct.« gemeld, dat bij de laatst opgekomen volontairs bij het instructie-bataljon zich or éon bevindt, die een lengte heeft van 1.914 M. In het dorp E. in Drente zou onlangs een jeugdig paar trouwen. Voor den ambtenaar van den burger lijken stand gekomen, stond de bruidegom links van zijn bruid. Op het verzoek zich om te keeren, plaat sten beiden zich met den rug naar den ambtenaar. Nn een doel van Europa wederom door aardbe vingen werd geteisterd, zijn de volgende mededee- lingen van een Oostenrijksch geleerde niot van be lang ontbloot. Van elko 500 aardbevingen komen 180 overdag en 320 des nachts voor, en in herfst en winter heb ben er dubbel zooveel plaats als in lente en zomer. December en Februari zijn de ongunstigste maanden, maar in Juli hoort men hoogst zelden van eene aardbeving. De oudste aai dbevingen, waarvan de geschiedenis gewaagt, zijn van de jaren 17 en 56 in Syrië en van het jaar 526 van onze jaartelling, toen enkel in Antiochië en in Orontis 200.000 menschen om kwamen. Do laatste aardbeving, waarvan de bijzon- derhèden nog heden duidelijk voor de oogon staan, is die van Casamiciola, op het eiland Ischia; 4000 personen vonden toen door een enkelen schok den dood. De republiek Raghsa kwam geheel tot verval door de aardbeving van 9 April 1686, waarbij 40.000 menschen omkwamen. De stad Lissabon werd den 1 Nov. 1755 bijna geheel door eene aardbeving verwoest en had bijna eene eeuw noodig, om van den slag weder op te komen. Onderwijzer. Ik zal n die som duidelijker ma ken. Als acht jongens 48 apelen, 32 peren en 64 abrikozen ontvangen om die gelijkelijk onder elkaar te verdoelen, wat krijgt dan ieder van hen Jongen: Pijn in 't lijf, meester! Geldige reden. Waarom snijd je dat boek met je vingers open en gebruik je niet liever een vouwbeen Wel dat boek hoort niet aan me. Ik heb het maar van een goed vriend geleend. Maar vrouwlief, dien stoel hadden we toch in het geheel niet noodig. Hoe dikwijls heb ik je Chesterfield's galden spreuk voorgepreêkt: Koop nooit iets, wat je niet noodig hebt, omdat het goedkoop is Maar manlief, het was in het geheel niet goed koop! De stoel kost vijftig gulden! t BOMMEL, 1 Maart. Boter 0,40 f 0,65 de 5 ons. Eieren 0.65 a 0.70 de 26 stuks. f WAALWIJK, 2 Maart. Op de heden gehou den jaarmarkt, was de aanvoer van vee tamelijk groot, de handel daarentegen was slap. Ter bo termarkt werden aangevoerd 1325 kilogram boter, waarvan de prijs was van 0.92 tot ƒ1.05. f DUSSEN, 3 Maart. Op de heden alhier gehou den botermarkt werden aangevoerd 250 kilo boter. Zij gold van 0.73 tot 1.03. nkenmeid, Do COMMISSIE voor de feest viering van den zeventigsten ver jaardag van Z. M. onzen geëer- biedigden Koning, acht het zich ten plicht de volgende rekening en verantwoording te brengen onder de oogen van de Stadgenooten, die zoo krachtig hebben medegewerkt om het feest te doen slagen. Op de lijsten die den Ingezetenen zijn aangeboden ter inschrijving is geteekend voor ƒ341,56. Uitgegeven is aan no. 1. Afdeeling Muziek ƒ90.25. 2. Idem Saluutschoten ƒ20.50. 3. Idem Mastklimmen ƒ16.50. 4. Idem Tonrollen 22.77. 5. Idem Sprietloopen 46.03. 6. Idem Zakloopen ƒ15.35. 7. Idem Rommelpotten ƒ6.50. 8. Idem Kikkeren ƒ9.9. Verschillende uitgaven, werk- loonen, drukwerk enz. 58.24x/3. 10. Onvoorziene uitgaven 25.30y8 Totaal der uitgaven 310,45. Voordeelig saldo ƒ31.11. In hun vergadering tot ontbinding op 25 Febr. jl. heeft de Commissie dit bedrag ter hand gesteld aan de HH. L. Veerman, J. van Laarhoven, M. de Jongb en M. van der Mooren, om naar hun goeddunken er over te beschikken ten voordeele der armen. Dezen hebben voor het bedrag een honderdtal Kroutenbrooden laten bakken en die Zaterdag 26 Fubr. ouder behoeftigen verdeeld. De Commissie voelt zich nog gedrongen een hartelijk woord van dank te brengen aan allen, die, hetzij door hun goldelijken stenn, hetzij door hnnne geestesgaven, hebben toegebracht om den 19 Februari 1887 voor Hensden tot een feestdag te maken in de echte beteekenis van het woord. Namens de Commissie JL>. SCIIOLTEN. .J. O. RECKLEBEN, De Bank sluit leeningen onder verband van éérste Hypotheek op gebouwen en ongebouwde eigendommen tegen matige rente en administratie-kosten. Zij geeft pandbrieven uit van 1000.500. 100.en 50.rentende 4x/3 a pariaflos baar bij uitloting. Agent voor HEUSDEN en OMSTREKENde Heer i. Bass Co's Palo Ale 15 ct, p. x/2 d* i> Extra Stout 15 id. Volleniioven Co's Extra Stout I2V2 ld. Princesse Bier 12 ct. x/i, 6V3 ct. x/2 fl. Pilsener, Niirnberger Bier 17 id. 9 id. Beiersch Bier 16 id. 8x/3 id. Dortmunder Lagerbier 13 id. 7 id. Hollandsch I 10 id. 6 id. II 9 id. 5 id. Nieuwlicht le kwaliteit 12 id. 6V2 id. Prijscourant op aanvrage. Verzendingen door geheel Zuid-Ned. per 50 stuks franco.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1887 | | pagina 3