Buitenlandsch Overzicht. BUITENLAND. BINNENLAND. liet begint tijd te worden dat de Italiaansche regeering een einde maakt aan de geruchten over een verbond tusschen Duitschland, Oostenrijk en Italië, waarbij aan laatstgenoemd koninkrijk groote voor deden worden voorgespiegeld als het Oostenrijk of Duitschland in een oorlog heeft bijgestaan. De Dirittovprklaarde dat die eventuëele be looningen zouden bestaan in de Oostenrijksche pro vincie Roserelo tot Trente met die stad, of (na een oorlog tegen Frankrijk) in Savoien, Nizza en een deel van Provence. Verder zouden Duitschland en Oosten rijk het overwicht van Italië en de Middellandsche zee waarborgen, en daartoe zou Tunis of ook wel Tripoli aan Italië worden afgestaan. Men mag dit met recht noemen het verdeden van de huid vóór de beer geschoten is, en het is dan ook geen wonder dat de Fransche bladen de Temps,* het «Journal des Debats,* «la République fran?aise,« op de stelligste wijs al die verhaaltjes tegenspreken. Maar nu komt een bericht uit Londen, dat er wel degelijk van iets dergelijks sprake is geweest, althans van het afstaan van Tunis aan Italië. Juist Engeland zou dit plan ten sterkste bestreden hebben, omdat het de vrijheid der Middellandsche zee nog veel meer bedreigt dan na Frankrijk Tunis bezit. De Oostenrijksche en Duitsche bladen ontkennen niet de plannen, maar drijven er den spot mede. De Italiaansche regeering alleen kan voldoende op heldering geven. Donderdag is de Italiaansche kamer van afgevaardigden bijeengekomen, en terstond heelt de heer Bonghi eene interpellatie ingediend over de buitenlandsche politiek. Het weder-verschijnen in de kamer met hetzelfde ministerie, belooft echter nog een stormachtig debat. De president-Minister Depretis zeide dat het vormen van een nieuw kabinet ondoenlijk was bevonden en dat de ministers, zich voegende naar 's konings wensch, aldus aan het bewind zijn gebleven. Alles goed en wel, zeide de heer Crispi; gij uit eerbied voor 's Konings verlangen. Maar dan hadt gij niet in deze maar in een nieuwe kamer moeten ver schijnen. Zooals gij nu handelt, slaat gij het parlemen tair stelsel in het gezicht. Daarna stelde Crispi de motie van afkeuring: «De kamer, oordeelende dat het ministerie heeft gehandeld tegen de parlementaire rege len, gaat over tot de orde van den dag. Om den toestand goed te begrijpen moet men niet vergeten dat de koning van Italië, uit vrees voor repu- blikeinsche besmetting, eene anti-Duitsche staatkunde volgt, maar dat zeer tegen den zin van het Italiaan sche volk is, dat aan Bismack een grooten hekel heeft. Inderdaad zou de kamer ontbonden moeten werden, maar de koning vreest dat de verkiezingen al te sterk zouden gericht zijn tegen Italiës politiek. Wij hebben nog geen bericht ontvangen of Crispi's motie is aangenomen, maar men voelt dat zij tot ernstige gevolgen kan leiden. Zooals te verwachten was is de tweede lezing van het septennaat in den Rijksdag met vlag en wimpel er door gegaan. Terwijl baron Frankenstein met het grootste deel van het centrum zich van stemming onthield, stemde een klein deel van die partij, onder aanvoering van Reichensperger, vóór het septennaat. De verhouding tusschen Frankrijk en Duitschland heet dan nu ook bijster goed. Men wil hiervoor vooral een bewijs putten uit de aanwezigheid van den beroem den Franschman de Lesseps, die Maandagavond te Ber lijn is aangekomen. Hel heet dat hij de ordeteekenen van het legioen van eer aan den Franschen gezant, een bijzonderen vriend van de Lesseps, moet over brengen. Maar velen zoeken er iets anders achter. Dat zal er ook wel achter steken, maar of dat nu juist zaken van diplomatieken aard zal zijn, dat betwijfelen wij sterk. Waarschijnlijk heeft hij een financiëele regeling van de zaken van het Suez- of Panama kanaal op het oog. Toch is het een snedige zet van de Fransche regeering, om juist de Lesseps met deze zending te belasten. Hij is een man die grooter beroemdheid heeft door heel de wereld dan eenig Duitscher en groote dingen heeft tot stand gebracht. Bovendien is de meer dan 80-jarige grijsaard nog even vlug en frisch als een van 40 en daarbij is hij een uitstekend diplomaat. Aan het Berlijnsche hof is hij dan ook bijzonder in den smaak gevallen. Woensdagavond werd aan het keizerlijk hof eene luisterrijke soirée gegeven, waar de Lesseps de held van den avond was. De Duitsche oorlogspartij zal met deze soirée alles behalve ingenomen zijn. De wijze waarop het Duitsche bestuur thans op treedt in Elzas-Lotharingen, nu de verkiezingen daar zoo in anti-Duitschen geest zijn uitgevallen, zou anders wel aanleiding geven tot de gedachte dat Duitschland de wraakzucht van Frankrijk ten toppunt wilde voeren. Alle muziek- en zangvereenigingen worden ontbonden en alom wordt naar verdachten gezocht en gesnuffeld. Niet alleen naar verdachten, maar ook naar verdachte voorwerpen. Eene kluchtige geschiedenis viel in dit opzicht te Metz voor. Men ontdekte dat een landsverraderlijke winkelier pijpekoppen verkocht met het beeld er op van generaal Boulanger! Natuurlijk rukte de politie terstond aan en de geheele pijpenvoorraad werd in naam der wet in beslag genomen. Toen evenwel werd onderzocht wie die pijpekoppen had geleverd (men vermoedde zeker de Fransche patriotische Ligue!) toen bleek het dat een Duitseh fabrikant ze bad afgeleverd. Of die fabrikant nu zal eingesperrt worden, vertelt de kroniek van den dag niet. De Fransche regeering is natuurlijk van al deze dingen op de hoogte, even goed als het Fransche volk. Maar het parool is in Frankrijktijd, krachten en een bondgenoot winnen. De Fransche nationale vergadering heeft mede een stap verder gedaan in de richting der bescherming. Met 90 stemmen meerderheid heeft zij eene verhoo ging van 5 frank per 100 kilo ingevoerd meel toe gestaan. Het is nog altijd niet bekend of Rusland ter zake Bulgarije en de jongste gebeurtenissen aldaar zijn leger de Donau zal doen overtrekken. Het'komt ons voor dat het er toe komen zal. De taal van alle Russische bladen, tot zelfs van de officiëele, is uiterst j bitter. De invloedrijke courant «Wedomosli* zegt dat het thans in Bulgarije juist toegaat als in 1876. Toen moedigde Engeland de Turken aan en juichte om hunne wreedheden, en thans wil de Duitsch-Engelsche politiek door middel van de Bulgaarsche regenten, Rusland treffen. De gebeurtenissen in Bulgarije zijn een onderaardsche oorlog tegen Rusland, waardoor de mannen van de anti-Russische politiek hunne laatste poging aanv/enden om het land, dat Rusland heeft vrijgemaakt, in handen te houden.* Eene laatste poging! Dat bedoelt dus dat de Czaar er een eind aan zal maken. De bezetting van Bulgarije door Russische troepen zou dan ook binnenkort ge schieden. Reeds staat het plan vast dat zoodra de Russen in Bulgarije zijn, de Turken Oost-Rumelië en den Balkan zullen bezetten iets waarop het Ber lijnsche tractaat van 1879 hun recht geeft. 5) Er zijn thans 96 lijken nit de mijn van Qnareg- non gehaald. Het aantal slachtoffers bedraagt 113 porsonen. 57 mannen slaagden er in te ontkomen. Koning Leopold van België heeft 10.000 frs. ge schonken ten behoeve van de nagelaten betrekkin gen der 150 mijnwerkers, die to Qaaregnon (He negouwen) verongelukten en die voor een groot gedeelte huisvaders waren. Under een grooten toeloop van belangstellenden, had de begrafenis van een deel der slachtoffers plaats. De Fransche Minister van Finantiën heeft zijn ambtenaren aangeschreven dat zij van half 10 tot half 6 op hun bureelen moeten zijn. Zij hebben 1 nnr tijd om te dejenneeren. Bij hun komst en heen gaan moeten zij een lijst teekenon eu zij mogen niet zonder geldige redenen hun bureelen verlaten. De Prins van Battenberg gaat goed vooruit en de ontsteking aan de oogen is niet gevaarlijk. De Staatsminister Hoffman heeft zijn verzoek om ontslag als Staatssecretaris voor Elzas-Lotharingen ingediend. Te Gotha hebben thans 400 lijkverbrandingen plaats gehad. Te Leipzig is gestorven de bekende medicus prof. Karl Reclam, bekend door zijn geschriften op het gebied der hygiëne. Kardinaal Jacobini heeft ongeveer 500.000 frs. nagelaten aan zijn broeder en zijn neven. Kolonel Rod, de Engelsche directeur van een mijnmaatschappij in Corsika, is door Italianen ver moord. De Londensche politie heeft een werkman van de werf te Chattam gearresteerd, die het plan der oorlogschepen van de Engelsche vloot had verkocht of uitgeleverd. Eene vrouw te Doura, graafschap Leitrum (Ier land) woonachtig, is Dinsdag bevallen van 4 kin deren, drie meisjes en een jongen. De kinderen zijn allen wel. De vader is een kleine pachter en het gezin lijdt groote armoede. De kinderen liggen op stroo bij het vuur en zijn slechts met lompen ge dekt. De eigenaar van de hoeve hoeft den armen man een jaar pacht kwijtgescholden. Een lichte schok van aardbeving is gevoeld langs de geheele kust tusschen Genua en Vinti mille. Het stadje Doano-Marina in Italië biedt een tooneel van jammerlijke verwoesting aangeen huis bleef onbeschadigd en alles ligt in puin. Meer dan 600 menschon werden door de instortende muren getroffen en gedood of gewond. In een der huizen was men nog aan het dansen; de aardbeving be groef ze allen en nog geen dor ongelukkigeu is on der het puin vandaan gehaald. De omvang van de ramp en het groot aantal slachtoffers is daar te wijten aan den bouw dei- huizen allen hebben namelijk diepe kelders om olie in te bewaren en daar stortten de meesten in. Diauo-Marina was namelijk de voorraadschuur der olie van Lignrië Onder de overledonen is ook de burgemeester, hij was reeds gered toen een op straat nederstortende balk hem trof eu terstond doodde. De gemeente Bussano is vernield en alle 400 in woners kwamen om het levon. De minister Genala is met twee compagnies pi oniers te Dianomarina aangekomen de aanblik der plaats moet nog verschrikkelijker zijn dan van Ca- 8amicciola na de aardbeving van Ischia; van de in het leven geblevenen hebben er verscheiden door den schrik het verstand verloren. Tot hiertoe zijn 65 officieren en kadetten in de vesting van Peter en Paul opgesloten wegens deel neming aan de samenzwering te Petersburg. De Ministers van Oorlog en Binnenl. Zaken maken beiden aanspraak op het recht vonnis te vellen over de schuldigen. Een Amerikaan, dr. Cornelius Herz, heeft een nieuwe telefoon uitgevonden, die de thans gebruikte verre moet overtreffen, zeer goedkoop en eenvoudig is. Er zijn reeds proeven mee genomen tusschen Parijs en Brussel en de uitslag was verrassend. De bekende Amerikaansche predikant Ward Beecher, de echtgenoot van Harriet Beecher-S to we, is door een beroerte getroffen, met het gevolg dat hij aan éen zijde verlamd is; hij ligt bewusteloos en zijn toestand schijnt hopeloos. Men zegt dat Beecher zich met zijn «Life of Christ* heeft over werkt. Honderden verdringen elkander om te hooren hoe hij zich bevindt en uit alle hoeken van het land komen betuigingen van deelneming. Een nader telegram uit New-York bericht Bee- chers dood. Hij was 74 jaar oud. Een pakje, te Boston op de post gedaan en ge adresseerd aan den Prins van Wales, werd te Washington aangehouden, omdat het niet gefran keerd was. Men vond er een dreigbrief in en een glazen buisje met een witte vloeistof gevuld, waarin twee ijzeren draden waren gestoken. Alles was in kato«n ingepakt. De vloeistof zal worden onderzocht. Te New-York vielen een aantal personen van den luchtspoorweg in de Third Avenue naar beneden. 4 werden gedood, 6 ernstig gewond. Men schrijft uit Grand-Rapids dd. 20 Feb. jl. De zoo na afgeloopen winter heeft ons al vier malen eene flinke hoeveelheid sneeuw gebracht, gevolgd door snellen dooi, terwijl een ijsdam in het Noorden van Michigan den afvoer van het water belet. Het gevolg hiervan was dat het water de eerste maal al de stad overstroomde en tot in de ramen der huizen drong. De bewoner van een der ondergeloopen huizen, reeds in veiligheid, ging weer in zijn hnis om nog wat stukken van waarde te redden, maar moost zijn waagstuk met den dood bekoopen. Een koopman die met zijn kruideniers wagen een ondergeloopen weg bereed, kwam eons- klaps in een gat terecht dat door het water in den weg was gespoeld. De man bracht er het leven af, maar zijn beido paarden (geschat op 1625), verdronken en van zijn waren kwam niets terecht. De volgende week kocht deze man weer een ander paard, dat daags daarna dood viel. Die man is al zeer ongelukkig en weet van den benauwden winter van 1886 op '87 meé te spreken. Gelukkig heeft men tot heden geen verdere on heilen te betreuren. Men hoopt evenwel maar dat het niet opnieuw begint te vriezen en dat weër door feilen dooi zal gevolgd worden, daar hot er dan voor Grand-Rapids benauwd uitziet. Hoogerop van ons, in het Noorden van Michigan, waar de bovenvermelde ijsdam zit, deed deze nog meer kwaad. 20 huizen zijn daar al weggespoeld. Komt die ijsdam los en het ijs te schielijk af, dan kon zich bij deze stad ook gemakkelijk een ijsdam vor men en waren wij al erg in het gevaar. Hoewel hier nog geen huizen zijn ingestort, hebben vele panden door hot water vrij wat geleden en knnnen zij een nieuwen aandrang moeielijk doorstaan. Het drijfjjs was vau daag maar 20 mijlen meor van Grand-Rapids af. Men zegt dat de Sultan van Marokko last gege ven heeft den door Engeland tusschen Tanger en Gibraltar gelegen telegraafkabel door te snijden. Volgens de laatste berichten nit Massowah telden de Abyssiniërs in het gevecht bij Saati 2000 dooden en 400 gewonden. Tot de dooden behoorden o. a. de neef van Ras Alula en 45 officieren. BEKENDMAKING. Burgemeester en Wethouders van Heusden bren gen ter openbare kennis, dat de lijsten, aanwij zende do personen, bevoegd tot het kiezen van leden voor de Tweede Kamer der Staten-Generaal, de Provinciale Staten en den Gemeenteraad, zijn vastgesteld, in de vestibule van het raadhuis aan geplakt en gedurende 14 dagen ter secretarie der gemeente voor een ieder ter inzage zijn nedergelegd. Degenen, die bezwaren tegen de lijsten hebben in te brengen, worden uitgenoodigd deze vóór den 26en dezer, bij ongezegeld verzoekschrift, door do noodige bewijsstukken gestaafd, aan den gemeente raad in te dienen. Van de lijsten der kiesbevoegdon zijn geschrapt L. Bax, J. v. Balkom, J. Dekker, P. j. Dukind, A. v. Eggelen, N. A. Frank, J. v. Hemert, J. Knijpers Cz., J. Kusters, J. v. Mersbergon Jr., G. H. Niedt, C. T. J. Pape, A. de Visser, A. J. K. de Vi-ies, P. de Winter en G. v. d. Zee. Heusden, don 11 Maart 1887. Burgemeester en Wethouders voornoemd Do Burgemeester, De Secretaris, HQNCOOP. H. J. VAN EGGELEN. HEUSDEN, 11 Maart. t De gebroeders v. E., beiden timmerlieden, ontsnapten beiden dezer dagen op denzelfden dag aan een groot gevaar. De eerste was op een ladder werkzaam aan de lijst van het dak van den heer L. A. Verhoeven alhier, toen eene kar, met hout beladen, dezelfde straat passeerde. Hoewel hij waarschuwde om toch ruim uit te wijken, nam de voerman zijnen draai te eng, met gevolg dat de ladder onder hem werd uitgereden en hij met de handen om genoemde daklijst geklemd, bleef hangen. Zijn hachelijke toestand werd terstond opgemerkt en door het plaatsen van den ladder kon hij zich gelukkig redden. Op denzelfden dag was zijn broeder werkzaam aan een telegraafpaal onder de gemeente Drunen. Door den ongelijken bodem kantelde bij hem de ladder en kwam hij daarop naar beneden vallen. Hoewel hier en daar gekneusd en voor eenige dagen ongeschikt tot werken, is zijn toestand toch niet ernstig en hoopt hij spoedig zijne werkzaam heden te kunnen hervatten. t Tot ons genoegen en voorzeker ook tot dat onzer Heusdensche lezers, kunnen wij mede- deelen dat de stads vuilnishoop, die reeds zoo menigeen ergernis gaf, zal worden verplaatst buiten de Oud-heusdensche poort. In onze ge dachten zien wij reeds hetzelfde terrein in een moestuin herschapen, waartoe de grond wel geen extra-bemesting zal uoodig hebben. 18 Maart. Heden is alhier aangehouden, op gerechtelijk bevel, A. S., arbeider te Veen, en overgebracht naar het huis van bewaring te 's Bosch. Genoemde persoon had nog 3 dagen hechtenisstraf te ondergaan en bleef op den aangezegden tijd in gebreke zich te bestemder plaats aan te melden. t BAARDWIJK, 9 Maart. Ongeveer elf uur in den voormiddag van gisteren ontstond een he vige brand, die spoedig een dreigend aanzien kreeg. Van het huis bewoond door den landbou wer W. Pullens sloegen de vlammen al dadelijk over op het huis van P. de Nijs, welk huis even als het voorgaande niet te behouden washet huis naast dat van P. de Nijs gelegen en met riet gedekt, begon nu dadelijk op een paar plaat sen aan het dak te branden gelukkig was de Waalwijksche brandspuit de Baardwijksche ter hulp gekomen, zoodat het met groote krachtsin spanning gelukte den brand hier te stuiten ware dit huis bezwektn, dan zou de ramp groote af metingen gekregen hebben, daar aan de daken van drie andere huizen ook reeds gebluscht was geworden. De inboedels van 5 huisgezinnen, die in de 1 twee huizen woonden, zijn nagenoeg geheel ver brand wegens het snel voortloopen van het vuur was redden niet mogelijk; van sommige personen, die poogden te redden, is het haar van hoofd en baard verbrand. Behalve de inboedels van twee huisgezinnen was alles verzekerd. De waarde van het vernielde bedraagt ongeveer f 8000. Men gist dat 't spelen met vuur door kleine kinderen de oor zaak is. t HERPT, 9 Maart. Gisterenmiddag had op de Schutswaard onder deze gemeente een zonder linge vischvangst plaats. Een paar personen, toe vallig daar aanwezig, zagen een reiger met een voorwerp in het water worstelen. Bij hunne na dering liet hij zijn prooi op het weiland vallen, bestaande in een flinke snoek, die eene zwaarte van drie pond had en springlevend in hunne handen kwam. Is het een gewoon verschijnsel dat een reiger op visch aast, het kapen van een snoek van ge noemde grootte behoort voorzeker tot de niet- alledaagsche zaken. t SLEED WIJK, 11 Maart. In het door den heer J. van den Sluis, hoofdonderwijzer aan dc openbare lagere school alhier, bewoond huis, is Dinsdag 8 Maart j l. door een onbekende oor zaak brand ontstaan. Gelukkig werd het in tijds ontdekt door de echtgenoote van den hoofdonder wijzer, zoodat door flinke maatregelen het gevaar weldra overmeesterd was. Een woord van lof mag niet onthouden worden aan Driekus Pellikaan, tuinman alhier, voor de kalmte en vastberaden heid en tegenwoordigheid van geest, waarmee hij bij dit onheil optrad en heeft hij zeer veel tot blussching bijgedragen, daar zonder zijn tegen woordigheid het huis een prooi der vlammen zou zijn geworden en de verdere onheilen niet waren te overzien. 1" ALMKERK, 8 Maart. De Raad dezer ge meente heeft in zijne op heden gehouden verga dering besloten den gemeente-geneesheer dr. A. W. van Toorenenbergen, met ingang van 15 Juni a.s., te ontslaan. t WOUDRICEIEM. Van 28 Eebr. tot en met 5 Maart '87 werden er 40 zalmen aangevoerd, welke 80 a 99 ct. per h. KG. opbrachten. t 10 Maart. Alhier hebben de zoetemelk- (room)verkoopers hunne waar met 2 cent in prijs verminderd en gebracht op 6 cent de liter, 't welk een algemeene ontsteltenis veroorzaakte toen zich deze prijsvermindering verspreidde, daar de melk boer zelf het eerst zal kunnen getuigen welke gevolgen zulk een vermindering geeft op geldelijk gebied, doch zullen bij de aanstaande verhuringen van weilanden de eigenaars ook, naar men ver neemt, op geen hooge pachtprijzen behoeven te rekenen. Het gebruik van melk, dat door hh. doctoren zeer ernstig wordt aanbevolen, is in deze gemeente niet gering, en wordt er ook wel aar. toegeschre ven de oorzaak van de weinige zieke personen die zich in deze plaats beviuden. Er is aan Z. M. den Koning door tal van hooggeplaatsten in den lande een adres verzonden, zijnde een verzoek om het noodlottig verval vau leger en vloot in Nederlandsch-Indië te stuiten, als het eenige middel om Indië niet te verliezen en den ongunstigen toestand daar in een beteren te doen verkeeren. Onder de onderteekenaars tellen wij 39 oud- generaals en oud-admiraals, 6 oud-raden van Indië, vele oud-hoofdambtenaren in de koloniën, eenige hoogleeraren, enz. Men schrijft uit Den Haag Als het weder er zich maar even toe leent, rijdt de Koningin met het Prinsesje dagelijks uit, meestal in een open rijtuig. De Koningin schijnt uitstekend tegen de koude te kunnen en hare blozende wangen getuigen van eene gezondheid, die in de vrije berglucht van haar geboorteland gehard schijnt te zijn. Bij de Koningin vergeleken, ziet het Prinsesje er tenger en zelfs teer uit. Toch is zij gezond en de Koningin schijnt ook haar dochtertje te willen harden tegen vermoeienissen en guurheid. Bijna dagelijks ontvangt het Prinsesje rij les op een der kleine Shetlandsche paardjes, welke zij van den Koning kreeg. Dan zoekt hel gezelschap een stil plekje op den Loosduinschen weg en geven Moeder en Dochter zich ongedwongen over aan al de vreugde van het ongestoord samenzijn en de dartelheid van het spel. Tegen drie uur keert de Koningin dan weer huiswaarts, waar altijd een talrijke menigte staat te wachten op den vriendelijken groet, dien de Koningin steeds voor hare onderdanen over heeft. Dan knikt het Prinsesje naar alle kanten en

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1887 | | pagina 2