PMograpMe. ONROEREND GOED, publiek verkoopen Kroon-Domein. VERPACHTEN: marktberichten. ~adyertentien: (1 ID Woensdag 23 Maart 1887, Solisds Agenten gevraagd. K. WIJNTJEDirecteur Woensdag* 10 Maart 1887, voor den tijd van 8 jaren en voor den tijd van 16 jaren t Tengevolge van den dood van den ingenieur van den Santheuvel, zal, naar wij vernemen, weer spoedig promotie in het corps ingenieurs van den waterstaat plaats hebben. B UllGERLIJ KE STAND. AANBESTEDINGEN. Afloop van Aanbestedingen. „de Maas." Openbare Verkooping Boekaankondiging. Gemengd Nieuws en Allerlei. 1 Paard, 4 Kalveren, Boe renwagens, Rolwagen, Ploe gen, Wanmolen, Zeven, Zaad^ kleed en verdere landbouw gereedschappen. de GRONDEN der voorma lige V estingwerken, rondom Heusden de aldaar gelegen GRIEN DEN, onder No. 11 voor komende. heeft er een zichtbaar genoegen in, dat zoovelen met belangstelling hare thuiskomst verwachten. Van Z. M. den Koning zien de Hagenaars niet veel. Als de Koningin uitrijdt, is zij altijd iu 't don ker gekleed, een prachtige bontmantel hangt haar losjes om de schouders en wordt in het rijtuig achtergelaten. Zonder hulp wipt de Koningin dan vlug uit het rijtuig en snelt, na nog een laatsten groet aan de wachtenden, het paleis in, gevolgd door het Prinsesje, dat haar vroolijk natrippelt. Het gezicht der Koningin schijnt niet sterker te worden; bediende H. M. zich tot dusver meestal van een lorgnet, thans draagt zij permanent een bril, ook op straat. De naamlijst van personen, die aan het bestuur van den Nederlandschen Uitgeversbond hun in stemming betuigden met de strekking van het adres, door den Bond aan Z. M. den Koning ge richt, ter zake eener verlaging van het posttarief voor drukwerken en couranten naar België, bevat een tweehonderdtal namen van letterkundigen in ons land. Het Prov. Groninger Werkliedenverbond heeft een adres verzonden aan de Tweede Kamer, waarin de Kamer wordt verzocht bij de regeering aan te dringen, dat de Rijkswerken niet meer voor zulke lage prijzen aan de aannemers worden ge gund, als in de laatste tijden steeds het geval was. De begrootingen worden toch gemaakt door bekwame ambtenaren, en daarom is 't wel be vreemdend, dat de aannemingssommen veelal slechts 1/4 der begrooting bedragen. De duizenden die het Rijk door de lage aan nemingssommen bespaart, moet het werkvolk op zijn loon missen. Te Kralingen is de eerste elft van het saizoen aangevoerd. Hij werd voor ƒ4.20 verkocht. Het gaat den leider der sociaal-democraten in de celgevangenis te Utrecht in't geheel niet goed. Zoowel het voedsel als de koude en de slaap gelegenheid in de enge cel schijnen nadeelig te werken op dezen veroordeelde, wien thans schrijf werk gegeven is om den kost in de cd te ver dienen. Een aantal brieven, die men hem stuurt, blij ven onbeantwoord, want de daarbij ingesloten postzegels voor antwoord worden teruggezonden. Die zegeltjes mag hij niet behouden. De post zegels voor zijn brieven moet hij zelf verdienen met gevangeniswerk. Te Yenloo arriveerde een troep Zigeuners, be staande uit 12 personen, die 4 paarden en 2 wa gens bij zich hadden. Daar men op hun verblijf hier te lande niet gesteld was, deed men hen uitgeleide naar Pruisen. De politie aldaar bracht ze naar Venlo terug, alwaar zij thans vertoeven. Een nadere beschikking zal nu weder genomen moeten worden. t Het bestuur van het waterschap Stavenisse zal eerlang aanbesteden, het maken van twee steenbestortingen, gezamenlijk over eene opper vlakte van 3600 M3. t Het bestuur van het Calamiteuse waterschap Ellewoütsdijk, zal het maken van een inlaagdijk aanbesteden. Men schrijft uit Gorkum Met de stoomboot //Metta," expresselijk daartoe afgehuurd, arriveerden j.l. Woensdagmorgen ten 10 uur een en dertig vrouwelijke gevangenen uit 's Bosch, om alhier in de voor vrouwen in gerichte gevangenis te komen logeren. Begeleid door eene brigade maréchaussées werden zij aan den Havendijk gelost om door de Korenbeurs hare nieuwe woning te bereiken. De doorgang was overal door artillerie en politie afgezet, zoo dat geen ongeregeldheden konden plaats hebben. Twee voor levenslang, waaronder de beruchte Leidsche giftmengster, openden den stoet. Hoewel bij sommigen de maat der zonde vol is, dwongen zij toch medelijden af, hoewel enkelen onder haar met onbeschaamden blik het publiek aanzagen. Dat honderden nieuwsgierig waren om ook de millioenenjuffrouw te zien was te denken, doch werden daarin teleurgesteld daar deze met dit doorluchtig gezelschap niet mede kwam, doch wel de vrouw van den bekenden Jut. De handelaar in diamanten, van wien wij meld den dat hij te Rijssel een pakje met diamanten, ter waarde van 36.000, zou hebben verloren, is te Amsterdam in zijn woning gearresteerd. De diamanten waren niet zijn eigendom. De gearresteerde is een vreemdeling, doch sedert eenige jaren aldaar gevestigd. Voor zijn arrestatie had volgens het yHbl.* reeds in zijn woning een ernstig geval plaats. Een andere diamanthandelaar, van den gearresteerde het verlies vernemende, voor welk bedrag hij borg Stond, ontstak in zulk een woede, dat hij een schaar uit den zak haalde en daarmede den man zeker verwond zou hebben, indien niet- diens moe der en de broeder dit verhinderd hadden. Na door de politie in bewaring te zijn genomen, werd deze persoon echter, in kalmer toestand, weder ontslagen. Het ,/Hbl." deelt hieromtrent het volgende mede Het bericht, volgens hetwelk de diamant-han delaar, die een belangrijk bedrag vermist, zou zijn gehangen genomen, berust op een misverstand. Bedoelde heer is, naar ons van goede zijde wordt geschreven, op vrije voeten en ei bestaat geen grond om aan te nemen, dat zijn verhaal in strijd is met de waarheid. Een der drie werklieden, die bij het ongeluk jl. Zondag in de papierfabriek te Alkmaar ern stige brandwonden kregen, is reeds aan de ge volgen overleden. Door de justitie wordt naar de oorzaak van het ongeluk een onderzoek ingesteld. Het bij IJmuiden gestrande stoomschip//Stella// is vlot gekomen en in de haven gesleept. Te Giethoorn is een 4-jarig kind, dat aan de zorg van een 10-jarig meisje was toevertrouwd, in een sloot gevallen en verdronken. Een 35 jarig zaakwaarnemer heeft te Amsterdam getracht zich door een pistoolschot te dooden. Ernstig ge kwetst werd hij naar het gasthuis gebracht. Een kleine jongen, die met knikker» speelde, is op den Rotterdamschen weg nabij Delft door een rijtuig overreden. Eenige uren later bezweek hij aan de gevolgen. Een brievenbesteller te Dieren is in het water gevallen en verdronken. De on gelukkige laat een vrouw met vijf jeugdige kin deren na. Naar men zegt leed de man aan toe vallen. De elf jougens, die Zondag uit het Rijks-opvoedingsgesticht te Alkmaar waren ont vlucht, zijn allen onder de gemeente Schermer- horn gevat en weder naar het gesticht gebracht. Uit de Schie te Rotterdam is opgehaald het lijk eener geheel naakte vrouw. In de Gerard Doustraat te Amsterdam liep een moeder haar kleinen jongen, die ondeugend was geweest, na om hem een klap te geven. Zij viel daarbij en brak een been. Op de Leliegracht aldaar kre gen twee broeders twist. De een wierp den ander een ketel kokende koffie naar het hoofd en wondde hem deerlijk. De man werd naar het gasthuis overgebracht. De tram HeerenveenGorredijk is nabij Lange- zwaag ontspoord, zoodat de passagierswagen ten deele in de sloot geraakte. Niemand werd echter gewond. Het lijk van den persoon, die Zon dagavond nabij Rosendaal door een trein werd gedood, is herkend te zijn dat van den mr. tim merman D. Eranken te Amsterdam. Een boerenknecht te Eollega (Er.) geraakte met paard en wagen op hol en viel van het rijtuig. Hij geraakte in de leidsels verward, werd een eind over den grond meegesleept en kreeg daardoor zulke hevige wonden, dat hij na eenige uren onder vreeselijke pijn overleed. Te Erica (Drente) is een ongehuwde vrouw in hechtenis genomen, be schuldigd van kindermoord. Nabij het Ginne- ken zijn 900 kilo gesmokkeld zout in beslag genomen. In een water- en vuurnering, in de Dirk-van-Hasseltsteeg te Amsterdam, was de vrouw des huizes druk bezig, terwijl zij haar kind, dat nauwelijks loopen kon, een oogenblik aan zich zelf overliet. De kleine strompelde naar den vuur pot en viel er voorover in. Het gezichtje was deerlijk verbrand. Het kind moest in het Gast huis worden opgenomen. Te Hilversum is het huis van den bakker Van Breemen uitgebrand en te Ooien de hoeve van Megens. Het vee werd gered. f Heusden, van 2 tot 10 Maart. Geboren: Catharina, d. v. A. H. Hansen en W. van Twist. Overleden: Jacobus Wijnen, wedr. van C. van Dalen, 71 j.Johannes Cornelis van Laarhoven, 6 m. f Dassen. Geboren: George, z. v. G. BickfordenM. Da- vies; Cornelia, d. v. S. van Tilborg en L. Rijke; Anna Maria, d. v. J. Leemans en J, de Wit; Le onardos, z. v. J. Kivits en A. van der Pluijm; Hendrika Johanna, d. v. B. Peterse en M. van Deursen; Antonius Huibertus, z. v. L. Rijken en A. van der Pluijm; Wilhelmina, d. v. J. van der Pluijm en A. de Witt. Overleden: Henrica Leestermans, 3 m.; Jo hannes Wilhelmus Valk, 18 d.Marinus van Til borg jm., 19 jaren. KERKNIEUWS. De verkiezing tot gemachtigden bjj de Ned. Herv. gemeente te Amsterdam zal in de 2e helft van April a.s. plaats hebben. Men berekent dat er minstens 200 vacatures zullen zijn, aangezien de bijzondere kerkeraad de leden, die zich aan de do- leeret de gemeente aangesloten hebben, zal moeten schrappen als lidmaten. f 's BOSCH, 15 April. De voorziening der kanaal- boorden langs de Zuid-Willemsvaart in Noord- Brabant. Raming f 7000. Aanw. 9 AprO. f MAASTRICHT, 4 April. Het maken van be strate goten enz. op den Rjjksweg der 1ste klasse van Maastricht naar Battice. Raming f 2000. Aanw. 28 Maart. f Dinsdag 8 Maart werd door het polderbestuur te Dalem aanbesteed: het vervoeren van 1050 M3. grint in dien polder, in 5 perc. Aannemers werden: van het le, 2e en 4e perc., Andr. Maat, respectievelijk voor 0.80, 0.60 en 0.63 per M3.van het 3e en 5e perc., A. den Adel, respectievelijk voor 0.69 en 0.50 per M3. van Banning's gezamenlijke Novellen en Vertellin gen voltooid is met: de geschiedkundige novelle uit het jaar O. H. 1566: »De Beeldstorraers van 's-Hertogenbosch. Eene derde en laatste serie wacht ons. Moge een dankbaar onthaal den rijk begaafden schrijver, den redacteur van de schoone Katho lieke Illustratie* en het voortreffelijk »Huigezin« een, onzer beste Katholieke bladen, bewijzen, hoe hoog ook zijn verdienstelijken arbeid op novellistisch ge bied gewaardeerd wordt. Banning verdient den meesten sympathieken steun. MEMORANDUM. t ZALT-BOMMEL, 8 Mrt. Boter 0.40 a0.45 per half kilo. Eieren 0.65 a f 0.70 de 26 stuks. t DUSSEN, 10 Maart. Op de heden alhier gehou den botermarkt werden aangevoerd 232 kilo boter. Zij gold van f 0.83 tot f 0.97. t WAALWIJK, 11 Maart. Op de heden gehou den jaarmarkt, was de aanvoer van vee gewoon de handel daarentegen was vlugger. Ter bo termarkt werden aangevoerd 1393 kilogram boter, waarvan de prijs was van 0.89 tot ƒ1.11, Het publiek zal Maandag 14 Maart in de gelegenheid gesteld worden, zich te laten Pho- tographeeren. lederen Maandag te bespreken bij DUPPEN, van 103 uur. Men schrijft aan de »L. Ct.«: Op 8 December en eenige volgende dagen heeft het zwaar gestormd, met een barometerstand zoo laag als zelden wordt waargenomen. In Januari is er veel sneeuw ge vallen met vorst, grootendeels uit het Zuiden. Fe bruari heeft zich gekenmerkt door veel zonneschijn, geen regen en windstilte. Dit laatste is voor de anders zoo winderige Sprokkelmaand, die het dorre hout uit de boomen schudt, wel opmerkelijk. Kun nen er dan geen stormen en Maartsche buien ver wacht worden? Zonder twijfel en vroeg of laat, niet gering. Op zooveel kalmte volgt ruw weer, gelijk op droogte nattigheid, op een helderen he mel donkerheid volgt. Nu is de lucht grauw, grie zelig sneenwkoud, met noordoostenwind, die in het voorjaar langer stand houdt dan menigeen lief is en waarbij veler verwachting nog al getemperd wordt. Voor eenige dagen toch gaf men, blijkbaar gestreeld door zooveel zonnewarmte, hoog op van de velden met crocussen en hyacinten, waarvan de bedekking kon worden weggenomen. De crocus zou haast bloeien en »de koningin des velds* (in het j plantenrijk zijn er vele koninginnen), de hyacinth, begon ook al eenig denkbeeld te geven van de kleurenpracht, die over eene maand te wachten stond. In gewone taal vermeld, draagt zich de zaak aldus toe: Van de hybriden-crocussen bloeit er nog niet een en half April kunnen de hyacinten in bloei komen, maar dan moet het weêr bijzonder meeloopen. Hoe zou dat dan ook vroeger kunnen? De »Helléborus«, het Zoogenaamde nieskruid, bloeit nog; anders éen van de eerste ranonkels in Janu ari. Nu treft men nog oen andere ranonkel aan, die pas begint te bloeien: »Eranthis byemalis*, win ter-lentebloem, en voor weinige dagen slechts, kwam het sneeuwklokje of vastenavondzotje boven den gron.d. Dat is laat en men kan het dan ook wel aan de dorre weilanden afmeten dat het lang koud is geweest, de groeizaamheid nog komen moet en do boterbloem nog ver in het verschiet ligt. Kantoor der DIRECTIE te Rotterdam, Hang 25. Met genoegen berichten wij, dat de tweede serie Te Krabbendijke (Zeeland) had men dezen winter 1 een ijsbaan vlak langs den Scheldedijk. Telkens werd deze baan bedorven door een groo aantal mosselschelpen en niemand wist hoe deze daar kwamen. Op zekeren dag werd het raadsel opgelost door een der bewoners. Hij zag een zwerm kraaien, welke uit de Schelde kwamen aanvliegen. Ieder van deze vogels was voorzien van een lekkeren mossel in den bek. Hoog boven de ijsvlakte ge komen, lieten deze plotseling een regen mossels neervallen, welke door den val op het harde jjs verpletterd werden en zoodoende geschikt om verder door hen te worden genuttigd. Die niet sterk is, moet slim zijn. Het volgende eigenaardige geval heeft zich voor gedaan: Een persoon te Oost-en West-Barendrecht^ zekere R., wenschte in het huwelijk te treden met* eene minderjarige, waarover hij voogd was. Hjj' wendde zich te dien einde tot den betrokken amb tenaar van den burgerlijken stand en verklaarde! dat hij, als voogd, evenmin als de toeziende voogd,! bezwaren had tegen de voltrekking van dit huwe lijk. Die ambtenaar oordeelde echter zijn verklaring! als voogd in dit geval niet voldoende en weigerde mitsdien dit huwelijk te voltrekken. Op een daarna, door B. ingesteld verzoekschrift is evenwel door* de arrond.-rechtbank te Dordrecht in overeen stemming met de conclusie van den officier van justi tie, overwogen, dat de verklaring van requestrant, dat hij als voogd toestemming verleent aan de min derjarige tot het aangaan van dit huwelijk, vol doende is, zoodat het verzonk werd toegewezen. Welke overeenkomst bestaat er tusschen Napoleon I en de Amsterdamsche socialisten Beiden hebben voor Waterloo gevochten. Heeft zich in vroegere dagen het feit voorgedaan dat men voor een enkelen stuiver een pond vleesch, boter of wel een dozijn eieren koeht, thans is het nog nooit vertoonde zaakje op de vischmarkt teSj Bergen op Zoom voorgevallen, nl. dat men oesters jj kon koopen a 1 cent het stuk. Niemand kou het|. gelooven, toen de omroeper riep: »Oesterste koop op de vischmarkt, om 4 uur afslag.* En jawel, daar lagen eenige duizenden van deze schelpdieren. Ze werden niet verkocht voor den gewonen prijs van 8 a 6 de 100, maar voor 80, 90 ct. en 1. Menigeen heeft er van genoten en velen zullen wenschen dat dergelijke koopjes zich meer zullen jj voordoen. Naar men zegt, werden de oesters, be-' i stemd voor Berlijn, geweigerd en teruggezonden. Ze,: schenen daar te zijn gewogen en te licht bevonden/ j In den geest van de bekende weegmachines,: zullen thans toestellen aan de stations worden geplaatst, welke, als de reiziger een 21/2 centstuk in de sleuf steekt, een polis te voorschijn brengen, die hem voor eventuëele ongelukken verzekert voor 100 Pd. St. of 1200. Praetiscb en nattig tevens! onder IIEESBEEN, provisioneel op Maandag 21 Maart 1887 en finaal op Maandag 28 Maart 1887, beide dagen des avonds ten 6 ure, ten huize van den Heer H. Mourik te Heusden, ten overstaan van den Notaris DE GIER, ten verzoeke van den Heer L- A. Ver hoeven, te Heusden. Een WOONHUIS met ERF, BOOM GAARD en BOUWLAND, staande en gelegen te Heesbeen, gem. Eethen, ter plaatse genaamd vIIeesbraak Oost," sectie E nummers 406, 408 en 409, groot 68 Aren 90 Centiaren. Inmiddels UIT DE HAND TE KOOP. Aanvaarding bij de betaling der koop penningen, 25 April 1887- Lasten voor rekening van den kooper van af 1 Januari j.l. 1 Are 50 Centiaren worden onteigend voor de Nieuwe Maasmond. Inlichtingen geeft de eigenaar en boven genoemde Notaris. Desverkiezende kan de helft der koopsom als eerste hypotheek daarop blijven staan tegen 47» De Notarissen DE KLEIJN teGorinchem, en VERBERNE te Dus sen, zullen voormiddags 9 uur, ten verzoeke van den Heer P. R. VAN AN DEL c. s. te Almkerk, aan de Kornsche Sluis, a KONTANT: Ingevolge machtiging van den Heer Admini strateur van het KROÖN-DOMEIN en onder zijne nadere goedkeuring, zal de Rentmeester van het Domein Rentambt Oosterhout, wonende te Geer- truidenberg, ten overstaan van den te Heusden gevestigde» Notaris ZIJNEN DE GIER, op des voormiddags elf uur, ten Koffijhuize van H. Maurik, in ,/het Wapen van Amsterdam" te Heusden, in het openbaar, De Rentmeester, GROENEVELDT JAN ZOON. »Er bestaat inderdaad geen geldige reden, waarom men rich niet verzekeren zon; zelfs wanneer iemand u verzekerde dat hij niet wist hoe hij de eerste premie betalen zon, bewijst hij n daardoor afdoende dat het juist voor hem noodzakelijk is, eene verzekering te sluiten." Deze redeneering klinkt vreemd en de eerste indruk zal wellicht zijn dat men meent hier met een parados te doen te hebben. Toch bevat zij veel waars. Onderstel het geval dat een gehuwd man van 30 jaar zegt dat hij de eerste premie niet zou kunnen betalen, dan volgt daaruit dat hij aan zijne vrouw bij zijn overlijden ook absoluut niets zou nalaten. Mag die man in dien toestand voortleven? Ons dunkt, neen. Zou zijn toestand niet geheel anders zijn, wanneer hij de zekerheid had dat zijne vrouw na zijn dood een zekeren som b.v. f 2300.in handen zou krijgen Dit komt ons onweerspre kelijk voor. Welnu als hij één gulden 's weeks op zijde zet, dan kan hij zich daartoe die zekerheid verschaffen. Is dit nu zoo onmogelijk? Laat ieder eens nagaan, wat hij elke week alzoo uitgeeft aan sigaren, glaasjes bier, enz. en daarbij eens berekenen wat hij op zijn kleeding en ziju uitgangen alzoo kan uitzuinigen, dan zal hij er zelf verbaasd over staan, hee snel die f 52.bijeen zijn. Mén kome niet aan met het argu ment: »raaar iemand behoeft zich toch niet elk genoegen te ontzeggen!" Het grootste genoegen dat iemand smaken kan, is het bewustzijn van zijn plicht te hebben gedaan daarmede laat zich geen ander genoegen meten! VAN ZEG1 I1E1 VOORT

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1887 | | pagina 3