1887. Uitgever: L. J. VEERMAN. Keusden. BUITENLAND. VOO» Het zijn geen al te verkwikkelijke zaken, die wij te lezen krijgen over de ongeregeld heden te Amsterdam, Leiden, Rotterdam, Haarlem en Oldeboorn. Eene massa men- schen op de been om vermeend of werke lijk ongelijk, hun aangedaan, zelf te wre ken het gelijken wel Amerikaansche toe standen. In dat land treedt toch tusschen- beide het volk ook zelf op als rechter in zijne eigene zaak. En dan onmiddellijk daarop lezen wij beschuldigingen, uitge bracht tegen de politie, alsof zij oogluikend de ongeregeldheden toeliet, ze ten minste niet met de noodige kracht en energie scheen tekeer te gaan. Wij zullen ons wel wachten over een en ander reeds een oordeel uit te spreken, maar wanneer het geval eens bewezen ware dat de politie niet haar plicht had gedaan zooals zij het had moeten doen, zou dit dan zoo onverklaarbaar zijn? Brengen we eens in herinnering, wat er kort geleden in de hoofdstad des Rijks voor viel. Verleden jaar in de Julimaand, bij het zoogenaamde paling-oproer, vóór en na dien tijd, welke zware taak had de politie toen niet te vervullen. Overal gesard, uit gejouwd, geslagen en mishandeld, zoo zelfs dat sommigen er nauwelijks het leven af brachten, en dat door dezelfde personen, die zij nu onverwacht geroepen zijn te be schermen. Wetende dat zij ook maar men- schen zijn, kan het ons niet verwonderen dat zij niet dadelijk hun leven waagden om hen bij te staan, van wien zij zelf zoo veel te verduren hebben gehad. Of zij het toch niet verplicht waren, dat zal geen mensch en zij zelf het allerminst ontkennen, maar het Homo sum is op hen toch ook toepasselijk en van het r/ïriets menschelijks is mij vreemd", zullen wij hen toch wel niet willen uitzonderen. Het is een oud woordwie wind zaait, oogst den storm, en niemand zal kunnen tegenspreken, dat het door de socialisten uitgezaaide zaad een grooten oogst moest geven. Een volk als het onze, dat aan zijne traditiën hangt, dat voor eenigen tijd wel eens door drogredenen kan worden verblind, heeft slechts een geringe aanlei ding noodig om zich weer te wenden tot zijne oude goden. Die aanleiding en het was geene geringe, bestond hier; des Konings verjaardag had de gemoederen op gewonden, tusschen die opgewonden menigte ontmoet men de rondventers van schot schriften, waarin beleedigd wordt hetgeen de massa vereert, waarin door het slijk wordt gesleurd, hetgeen zij hoog zou willen ver heffen bij zulk eene botsing wordt niet geredeneerd, maar dan komt het vuistar gument aan de orde. Geen mensch zal ons verdenken, dat wij die dingen goedkeuren, maar wij zoeken eene verklaring voor die uitbarsting, en die verklaring ligt voor de band. /Fout savoir est tout pardonner," dat wil in goed Hol- landsch zeggen, als men al de drijfveeren van een daad weet, dan is er veel, zeer veel te verontschuldigen en dat is hier het geval in de woede van het volk, dat zou hier het geval zijn in het niet krachtig genoeg op treden der politie (als dat ten minte waar heid blijkt te zijn). En wat heeft Oldeboorn hiermede te maken De zaak is aldaar precies hetzelfde. In eene rustige gemeente komt een predi kant, die (wij nemen gaarne aan, dat hij het deed met goede bedoeling) het zijne roeping acht, de gemeente die hij in slaap meende te zijn wakker te schudden, maar die dat doet in het publiek en in zulke bewoordingen, dat verbittering moet worden opgewekt. Wij weten het toch, in den laatsten tijd hebben wij het dikwijls genoeg ondervonden, met zeer zalvende taal kan men zijn evenmensch zeer diep grieven. wJaar in, jaar uit," zoo lezen wij in eene advertentie, ,/zijn de inwoners onzer ge meente (Oldeboorn) door hunne voorgan gers geblinddoektzij riepen ^vrede, vrede," hoewel er geen vrede was, daardoor werden de arme zielen verleid en al dieper en dieper door den Satan in het verderf gestort. Gelukkig heeft de Ileere in dit Achors eene deur der hope geopend, door ons met Ds. H. de zuivere bediening des Woords te brengen. Nu blaast Satan wel met zijn aanhang. Maar de Heere verwekt in dit doodsbeenderen-dal nog menschen, die er prijs op stellen enz." Niet waar, dit is taal dooreengemengd met bijbelteksten, maar toch bitter en grie vend. En wanneer de beleedigden de be- leediging willen wreken, wanneer bittere en harde woorden tot natuurlijk gevolg hebben verbittering en geweld, dan is er een groote roep van onverdraagzaamheid, dan spreekt men van vervolging. Wel is men ver waand genoeg om zich met den stichter des Christendoms gelijk te stellen en te beweren, dat men het recht heeft met zoo zijn medebroeder ten toon te stellen, maar als de weerslag komt, dan vergeet men de Christelijke lijdzaamheid en ver loochent den Voorganger, door niet als de Groote Meester zijne ziel in lijdzaamheid te bezitten, maar men roept moord en brand, men roept de politie en men schimpt op de politie. Het is er mee, als met iemand, die voor het oog zijner buren zijn eigen huis in brand steekt en zich dan gaat be klagen, dat de brandweer niet spoedig ge noeg klaar is om zijne have te redden. Wie wind zaait, oogst den storm. De socialisten hebben, week in week uit, dui zenden en tienduizenden Nederlanders be leedigd in hetgeen hun heilig en dierbaar is. Daar ginds op de bergen van Zwitser land, zoo zegt het gerucht, zit er een, die de venijnigste artikelen in /Recht voor Allen" schrijft, maar zelf buiten schot blijft. Elke provocatie, elke uitdaging, heeft hare grenzen. De bom is verkeerd gesprongen. Die onzinnig het zwaard gebruikten, heb ben zich zeiven gewonddegenen, die door hen werden uitgetart en mishandeld, moe ten nu zelf als hunne verdedigers optreden. Hoorde men vroeger het verwijt van hen, dat de politie te veel deed, nu doet zij te weinig, want nu geldt het hun, nu is het gansch wat anders. De burgerij beschermen tegen een handvol op het dwaalspoor ge brachte oproerkraaiers, dat mocht niet; nu het wapen zich tegen de onruststokers zelf keert, nu is het wal 1 hends", nu kan de politie niet genoeg doen naar hun zin. Zoo is en blijft zij de zondebok. Er zijn treurige gewelddadigheden voor gevallen, die niet genoeg afgekeurd kun nen worden; de justitie behoort de bedrij vers op te sporen en te straffen, en zij zal het wel doen ook. Maar oorzaken zijn er geweest. Tegen over de socialisten is de uitbarsting gevolgd op smaadredenen tegen den Koning, op een tijd, dat iedereen zich verblijdde over het feest in het Koninklijk gezin. Grievende smaadwoorden tegen andersdenkenden in het geloof, hartstochtelijk verzet tegen be staande regelingen en wetten, smaadwoor den voor hen, die ons na aan het hart liggen, dat alles moet hartstochtelijke daden van de tegenpartij uitlokken. Wie wind zaait, oogst den storm. DE cn en Alicia OHMEIERWAAM Dit blad verschijnt eiken WOENSDAG en ZATERDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden f 1.Franco per post zonder prijs- verhooging. Advertentiën 16 regels 60 ct. Elke regel meer 10 ct. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden ingewacht tot Maandag- en Donderdagavond 10 uur. Ingezonden stukken tot Maandag- en Donderdagavond 8 uur. Wie windzaait, oogst den storm. gyg-» -»-a De Grand Central Beige zal in het begin van den zomer vervoeren 9000 waggons met rails, van Essen naar Antwerpen, bestemd voor spoorwegen in China. Het vervoer zal vermoedelijk over Maas tricht plaats hebben. Bij een ontploffing van meliniet in het arsenaal te Belfort werden 10 mannon zwaar gewond, 4 stierven aan de gevolgen. Een Fransch oud-officier der genio, Favier, moet een zelfstandigheid hebben uitgevonden, die het dy namiet, meliniet, roburiet, kortom alle bekende sleten,verre overtreft. Zij kan zonder gevaar wor den vervoerd, springt niet bij vuur en blijft voor onbepaalden tijd goed. Zij is bovendien viermaal minder duur dan meliniet. Uit Hamburg zijn dezer dagen 6 herten en 9 reeën naar Japan verscheept. DeJapansche Regee ring wil trachten de bosschen van 't Rijk met deze dioren te bevolken. Gelukt de proef, dan zal men er meerdere inporteereu. De Prinses Von Sayn-Wittgenstein had den ou derdom van 78 jaren bereikt. Zij was sedert 1855 gescheiden van haar man en woonde vele jaren te Weimar, waar zij, behalve Liszt, Wagner en Kaul- bach protegeerde. Toen Liszt geesteljjke word volgde zij '.hem naar Rome, Zij leefde als een non in een klein vertrek dat als kapel was ingericht. Pius IX ontving haar meermalen. Men zegt dat de Prinses een groot werk naliet over de asceten in vroegere eeuwen. Het gedenkteeken voor Maria Theresia, dat te Weenen opgericht zal worden, is nu door den beeld houwer prof. Zumbusch zoo goed als voltooid. Het zal den 15n Oct. onthuld worden. De kosten bedra gen 800,0001 De koniugin van Spanje zond den Paus, den peet van haar zoon, een fraaien ring met safieren en diamanten, bij gelegenheid van zijn jubilé. De Paus ontving den oom en de tante van den Mikado, die thans te Rome zijn. Toen zij vertrok ken, zeide de Paus dat zij zeker nieis zouden hebben tegen den zegen van een oud man en bij gaf hun zjjn zegen. Een nieuwe schok van aardbeving is Vrijdag 11 Maart te 2 u. 50 in. te Nizza gevoeld. De ontstel tenis is groot. Dezelfde schok is waargenomen te Cannes, Ventimili en Diano Marina. De schok was van een lichten aard. Diano Marino wordt geheel met den grond ge lijkgemaakt door middel van dynamiet. Door het om vallen van een mnur werd een genie-officier gedood. Te Oueg'ia werd ecu ingenieur door het vallen van een balk zwaar gewond. Sedert 1400 worden in Italië 280 hevige aard bevingen waargenomendie van 1693 kostte aan 93.000 menschen hot leven. Amerikaansche bladen verhalen van een vrouwe lijken scheepskapitein een 17-jarig meisje die «nou onlangs, bjj Pebaloff-eiland dood gevonden heeft, aan het roer van haar gestranden schooner. Calin Mac Donaid, zoo heette het kloeke meisje, was de dochter van een schuonerkapitein. Zjj werd aan boord van dat vaartuig geboren en bracht er haar geheoie leven door. Toen zjj vier jaren oud was, liep haar moeder weg en Calin was nu uit sluitend onder toezicht van haar vader. Zg leerde van de wereld buiten het schip niet meer kennen, dAn wat zij nu n aan zag Bij een vluchtig kjjkjo in de plaatsen aan de kust waarlangs haar vader vcor. Maar in schoepszaken werd zjj zeer bedreven, en zij' hield op haar beurt wacht, evengoed als de overige bemanningtwee personen, Zo aanden geleden stierf kapitein Mac Donald, Calin ..Jin nu Joel bevel over den schooner op zich, en zij voerde het mot zooveel kracht en vaardig heid, dat de beide ervaren zeelieden haar gaarne gehoorzaamden. Onlangs werd de schooner door een storm over vallen. Zij trachtte bij Pebaloff aan land te komen. De wind werd steeds fellerde golven sloegen al hooger en hooger tegen en over het schip, en eindelijk werd een der mannen over boord gespoeld. Calin stond aan het roer, terwijl de overgebleven zeeman trachtte voor do zeilen te zorgen. Tegen middernacht werd het schip op een rots geworpen waar het vast bleef zitten de groote mast viel toen over boord, en de laatst overgebleven zeeman werd meegesleept in de golven. Het gelukte hem zwemmend het strand te bereiken. Toen het ochtend werd, kreeg men het gestrande schip in het oog. Een boot werd toen afgezonden om den kapitein te redden. Twee mannen kwamen na veel moeite aan boord van het schip en vonden het meisje over het roer hangen door de krachtige golfslageu verpletterd. Men bracht de doode voor zichtig naar land, en er was niemand die niet het lot betreurde van de kloeke zeventienjarige. Edison's gezondheidstoestand hij lijdt sedert eenigen tijd aan longontsteking geeft aanleiding tot groote ongerustheid. Men vreest dat hij niet uit Florida, waarheen hij zich tot herstel van zijn krachten begaf, zal terugkeeren. Hij gaat in zijn nieuw verblijf zooveel mogelijk voort met werken aan verschillende nieHwo uitvindingen. In den laatsten tijd is Edison, zoo verhaalt men, spiritist en tot zjjn planDen moet ook een behooren om den phonograaf dienstbaar te maken aan het verkeer met de geestenwereld. Naar aanleiding van dat plan hebben velen zich niet onverklaarbaar ongerust gemaakt, of hij ook krankzinnig zou zijn. Maar de geneeskundigen verklaren, dat zijn geest zoo helder is als ooit. Het Chinecsche transportschip WanNien Chang, dat voorbij Tungsa-eiland met de »Nepaul« in botsing kwam, is in een zwaren mist gezonken. Meer dan honderd menschen kwamen om. Bjj het onderzoeken van do vóór historische graven ter plaatse van het oude Pagasac aan de golf van Yolo (waar de Argonauten zich verzameld moeten hebben voor het ondernemen van hun krijgstocht) zjjn verscheidene gouden en porseleinen kunstvoorwerpen van Egyptischen oorsprong ge vonden. Vooral merkwaardig acht men de ontdekking, dat de steenen, waaruit een bank rondom een der graven bestaat, bljjkbaar gebrand zijn.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1887 | | pagina 1