BINNENLAND. LAND- EN TUINBOUW. Er loopen geruchten, dat Keizer Wilhelm on mid dellijk na zijn 90sten verjaardag afstand zou wil len doen van de regeering. BEKENDMAKING. WAALWIJK, 12 Maart. Eindelijk schijnt er verandering te zijn gekomen op het post- en tele graafkantoor alhier. Ten minste de „vox populi" zegt dat de directeur in zijne betrekking is ge schorst. De door ons bekomen inlichtingen, of schoon niet officieel, wettigen ten volle het ver moeden dat de loopende geruchten waarheid spreken. E. v. h. Z. Bij Z. M. besluit is benoemd tot kanton rechter te Zalt-Bommel, de heer mr. P. M. E. Verhoefï, thans griffier bij het kantongerecht aldaar. t NIEUW AAL, 12 Maart. Het door zalm- visschers op de Waal opgehaalde en hier aange brachte lijk, is gebleken te zijn dat van schipper Bakker en door zijne weduwe herkend voor dat van wijlen haren man. t DEIL, 13 Maart. Aangezien het kerkhof alhier door het geneeskundig Staatstoezicht is afgekeurd, zal van wege de gemeente eene nieuwe begraafplaats worden aangelegd, waarvoor bereids het benoodigde terrein aangekocht is. t BRAKEL, 14 Maart. In de nu afgeloopen week werden hier achtereenvolgens dagelijks ge vangen 13, 16, 13, 3, 1 en 1, of 47 zalmen samen, die tot den prijs van f 0.85 f 0.95 per half K.G. ziju verkocht. tTIEL, 15 Maart. Dr. E. Ph. Kuthe alhier, stelt zich voor om op a.s. Zaterdag den dag te herdenken, waarop hij vóór 25 jaar geleden promoveerde. t ZALT-BOMMEL, 12 Maart. Bij de ver pachting van het Rijksveer alhier, heeft zich geen enkel liefhebber als inschrijver voorgedaan. t HORSSEN, 13 Maart. De dezerzijds opge maakte voordracht ter benoeming van een polder- secretaris, in plaats van Jhr. Mr. Bouwens van Horssen is, op grond dat door 8 onbevoegden aan de stemming was deelgenomen, door Ged. Staten van Gelderland vernietigd. t NEDERHEMERT, 12 Maart. Gisteren ge raakte J. S., die op het kasteel alhier werkzaam is, bij het waterscheppen in een vrij diepen sloot. Na ongeveer een kwart uur vermist te zijn werd hij op den bodem der sloot gevonden en op het kasteel meer dood dan levend te bed gelegd. De inmiddels geroepen heer Prillevitz, genees kundige te Heusden, spande terstond alle krach ten in en had de voldoening, na een half uur tijds, de levensgeesten weder op te wekken. Door de zorgvuldige verpleging mocht het gelukken hem dan ook nog denzelfden dag als behouden te beschouwen. Genoemde J. S. is lijdende aan toevallen en men vermoedt, dat een aanval dezer ziekte hem te water deed geraken. t Heden had alhier het volgend voorval plaats. J. S., arbeider bij mevrouw de barones van Nagell, van tijd tot tijd aan zenuwtoevallen lijdende, had het ongeluk bij zulk een toeval in het water bij het kasteel te vallen, en zou zeker zijn verdron ken, zoo niet G. Honhoff en M. van Bokhorst ten zijner hulp waren toegeschoten en hem weder op het droge hadden gebracht. Hij ontving op het kasteel eene liefderijke verpleging en de kunstmiddelen, door den alom geachten heer Prillevitz toegepast, brachten den man spoedig weder bij kennis en zoo men hoopt buiten gevaar. t UITWIJK. Over het algemeen staan de wintergranen zeer goed ontwikkeld en hebben door den vorst niets geleden. Het land, tot het teelen van aardappelen bestemd, is onder begun stiging van droog weder meestal omgespit, terwijl onderscheidene perceelen zonder spitten, wegens bekwaamheid van den grond, zullen bepoot worden. Hier en daar werd reeds een begin gemaakt. Bij gunstig weder zal weldra begonnen worden om het land, voor zomergraan bestemd, te ploegen. t RIJSWIJK, 13 Maart. Gistermorgen had K. S. uit Veen bier het ongeluk, dat zijn paard, hetwelk verschrikte, van den dijk stortte. Het paard wist zich door het breken van het tuig spoedig overeind te werken en scheen ongedeerd, de kar was evenwel geheel uit elkander gevallen. De voerman liep op dat oogenblik naast zijn rijtuig en was dus mogelijk voor een groot on geval bewaard gebleven. t ALMKERK, 11 Maart. Naar men verneemt, zal weldra de alhier bestaande volks-bibliotheek, wegens gebrek aan leeslust, worden opgeheven. t WOUDRICHEM, 13 Maart. J.l. Zaterdag had N. Bouman, van Wijk, het ongeluk te Rijs wijk, nabij den zoogenaainden „Nol," door het schrikken van het paard met zijn wagen met brood van den dijk te tuimelen, waardoor behalve een groote schade aan den wagen, schier alle beschuit door den val werd verbrijzeld. t WOUDRICHEM. Bedankt voor het beroep naar de Herv. gemeente van Marken, door J. C. K. Nonhebei, predikant bij de Herv. gemeente alhier. Eenige vereerders van Eduard Douwes Dekker (Multatuli) hebben het plan opgevat, een gedenk steen te doen plaatsen in het geboortehuis van den beroemden man Korsjespoortsteeg no. 20, te Amsterdam. „Elzevier" is van plan een uitgave van Mul- tatuli's brieven te ondernemen. Zij heeft bezitters van brieven van Doüwes Dekker verzocht die tijdelijk af te staan. De „Spectator" keurt dat plan af: „Nauw is de schrijver overleden, of men wil aan de open baarheid geven wat hij voor de intimiteit be stemde! En zoo er veel in die brieven is dat thans reeds gedrukt mag en kan worden, wie gaf daartoe vergunning? Wie zal beoordeelen wat al, wat niet behoort uitgegeven te worden? Zijn de erven of rechthebbenden in deze geraadpleegd? Wie zal de opbrengst genieten Wie is degeen die takt en kieschheid genoeg zal hebben, om te weten wat terzijde gelaten behoort te worden Wat zou Multatuli gezegd hebben als hij dit ge weten had? Ziedaar vragen, die iedere bezitter van zulke brieven met de hand op het hart en alsof het hem zeiven gold, dient te overwegen." De heer Vitus Bruinsma schrijft uit Leeuwar den „Namens de weduwe van een onlangs overle den groot man, kom ik met een verzoek tot u. Het is dat 11, door plaatsing van deze regelen, zoudt willen medehelpen om allen, die brieven van Mulatuli bezitten, uit te noodigen ze tijde lijk aan de weduwe af te staan, hetzij door ze haar reeds nu toe te zenden (adres mevrouw Dou wes Dekker te Nieder-Ingelheim, Hessen), hetzij door haar kennis te geven dat de brieven voor haar bewaard worden en later op aanvrage ter barer beschikking zullen worden gesteld. „De vrienden van den gestorvene zullen be grijpen dat op deze wijze de brieven in de meest bevoegde handen komen en dat hierdoor de beste waarborg verkregen wordt dat bij een mogelijke openbaarmaking van bet een en ander uit die brieven, de belangstelling van het publiek bevre digd en de nagedachtenis van den doode geëerd worde." Te Amsterdam hebben zich reeds meer dan 80 comité's gevormd voor straatversiering bij de a.s. Aprilfeesten. Ook de Dam zal prachtig worden; die plaats zal door electrisch licht, door den heer Krasnapolsky gratis aangeboden, ver licht worden. Ook bestaat er plan tal van torens electrisch te verlichten. In de „Amsterdammer, Dagblad van Nederland", komt de volgende advertentie voor Ter wille van het recht. Ten einde het justitiëele onderzoek te, verge makkelijken, roept de ondergeteekeiule alle per sonen (liefst zij die niet behooren tot de Soc-Dem. partij) op, zich bij hem te vervoegen, die getui gen zijn geweest van het geweld, gepleegd tegen de zich bij hem bevonden hebbende personen en zijn eigendom, op Maandag 21 en Dinsdag 22 Eebruari, en vooral zij die daders kunnen aan wijzen. P. J. Penning, Waterlooplein 17. De zigeuners, die zich te Venlo ophielden, zijn door tusschenkomst der politie met geheel hun materieel per spoor naar Keulen afgereisd, om van daar naar de bestemmingsplaats Weenen te gaan. De opbrengst van den verkoop van een paar paarden en honden hielp de reiskosten be strijden. Het grootste gedeelte der uit de woning van pastoor Mensing te Oegstgeest gestolen voorwerpen is reeds gevonden, en wel in don tuin van den heer van der Hoeken, die tegenover de Roomsch Katholieke kerk woont. De tuinman van dien heer namelijk vond de voorwerpen aldaar begraven, doch grootendeels vernield en beschadigd. Slechts ontbreken nogeen gouden remontoir-horloge, een gouden bril, een gouden dames-horloge, een zilveren servetring, een gouden ketting met kruis, een zilveren Christusbeeld (het voetstuk werd ge vonden), een Berlijnsch zilveren kruis en een zilveren zuurvorkje. Ter vischmarkt te Rotterdam is zoo meldt „de Maasb." een bot aangevoerd, die de lengte had van D/g meter. In de Hollandsche Suikerraffinaderij op de Looiersgracht te Amsterdam heeft een droevig ongeluk plaats gehad. De machinist J. W., 58 jaar oud, zat op een bankje te rusten, toen hij plotseling duizelig werd en voorover viel in het rad der zoogenaamde kook machine, waardoor hem op verschillende plaatsen de ledematen werden gebroken. Kort daarna overleed de ongelukkige, die eene weduwe met vier kinderen nalaat. De man was, volgens de „A. Ct.", van af de oprich ting der firma, ongeveer 40 jaar geleden, in de fabriek werkzaam. Een Groninger werkman is van den wal aclUerover in een ledig schip ge vallen, terwijl zijn kar met mest hem achterna en op zijn borst viel. Hij werd inwendig zwaar gekwetst. Onder Hillegersberg heeft een jon gen zijn makker onder het spelen met een hooi vork in het oog gestoken. Hij zal het oog kwijt zijn. Op den Oostzeedijk te Rotterdam zijn twee paarden, voor een wagen gespannen, op hol gegaan. De voerman sloeg er af en werd bewus teloos opgenomen. Te Kralingen werden de paar den opgevangen. Nabij Zalt-Bommel is opge- vischt het lijk van den schipper, die den lln Eebruari met zijn knecht in de Waal verdronk. In de Blankenstraat te Amsterdam is een steiger, waarop 7 metselaars stonden, ingestort. Drie van hen werden zwaar verwond naar het gasthuis vervoerd. De andereu bekwamen geen letsel. De persoon, die zich dezer dagen in het Vondelspark aldaar door een schot van het leven trachtte te berooven, is na een hevig lijden in het gasthuis overleden. Een kanaalarbeider te Ootmarsum is in de jenever gestikt. De politie te Deventer heeft aangehouden een dienst bode, vroeger te Brussel wonende, wier uitlevering door de Belgische politie is verzocht. Zij wordt beschuldigd van misbruik van vertrouwen en is naar Zutfen overgebracht. Op Fevenoord brak een ladder waarop twee ververs stonden. Beiden vielen. Een brak het rechterbeen de ander kwam met den schrik vrij. In de inrichting van de heeren Joh. Enschede Zonen te Haarlem heeft een droevig ongeval plaats gehad. Een 13-jarige jongen geraakte tusschen de machine, met het ongelukkig gevolg dat zijn rechterhand geheel werd verbrijzeld. Op den Staatsspoorweg is nabij Leerdam een wachteres, vrouw van Gelder, onder den laatsten van Gorinchem komenden trein geraakt. Een arm en been werden afgereden. De ongelukkige was onmiddellijk dood. De conducteur Wolfscheel is Zaterdagavond tusschen Kawijk en Rijnsburg bij het overstap pen van het eene balkon op het andere, in aan raking gekomen met een boom, waardoor hij zoo ernstig aan hoofd en rug werd gewond, dat men voor zijn leven vreest. Door de politie in de Beein*ter is zekere B. uit Purmerend, doornat en geheel verstijfd van de koude, zoodat hij geen woord kon uitbrengen, aan den openbaren weg liggende gevonden. Hij werd in den hooiberg van den landboilwer S. gebracht, om daarin den nacht door te brengen. Toen men hem den volgenden morgen wilde wekken, was hij reeds overleden. Op de heide nabij Venlo is, onder de sneeuw bedolven, het lijk van een welgekleed, onbekend persoon gevonden. De justitie doet onderzoek. Een arme weduwe, zonder woonplaats, wilde zich aan de Handelskade te Amsterdam verdrinken. Zij werd daarin door een vischkoopman verhinderd. Op de Prins Hendrikkade te Amsterdam kwam een tram in botsing met een handkar. Een werkman kwam er tusschen en werd zóó verwond, dat hij naar het gasthuis vervoerd moest worden. In de Looierstraat aldaar viel een man, die voor zijn vrouw de ramen zou schoon maken uit de tweede verdieping op straat. Hij moestook naar het gasthuis worden overgebracht. Op het stoomschip „Noord-Holland," liggende op stroom in de Maas bij da Willemskade te Rotterdam, is een matroos uit een der masten op het dek gevallen. Hij was terstond dood. Te Elberfeld zijn de beide firmanten van het huis in gemaakte kleederen, gebr. Salomon, gearresteerd, als verdacht van franduleus bankroet te hebben geslagen. Het passief bedraagt meer dan 300,000 mark, terwijl bet actief riet meer dan 17,000 mark zou beloopen. Ongeveer twee jaren geleden werden te Jena eene jonge boerin en haar knecht tot de dood straf veroordeeld, omdat beiden den echtgenoot der eerste op zijn hoeve, in de nabijheid der stad, zou den hebben ver mooi d. De vronw diende een verzoek om gratie in en haar straf werd in levenslange tuchthuisstraf ver anderd de knecht weigerde daarentegen, hoog en laag bezwerende dat hij onschuldig was, gratie te vragen. Toch werd ook hij niet ter dood gebracht. Thans is aan het licht gekomen dat de beiden ongelukkigen werkelijk onschuldig zijn veroordeeld, en de rechtbank te Jena heeft de zaak opnieuw in behandeling genomen en die naar de rechtbank van gezworenen te Gera verwezen. De islaapster van Thenelles< (Fransch Departe ment Aisne) waarvan in der tijd werd melding ge maakt, slaapt naar men bericht nog steeds voort. Het meisje is sedert 31 Maart 1883 geen oogen- blik wakker geweest, en zij kan, volgens de ver klaring van geneeskundigen, nog lang op dio wijze blijven leven. Men beweert dat Sarah Bernhaid op haar kunst reis door Brazillië, een zuivere winst maakte van 500,000 francs. Blijkens een bericht uit Kopenhagen moet al daar, tengevolge van aanhoudenden hevigen sneeuw storm, de postdienst land- en zeewaarts worden ge- Staakt. In het Russische stadje Czernichowka werd dezer dagen een danspartij op het ijs gegeven, waaraan ongeveer 60 personen deelnamen. Terwijl de pret in vollen gang was, brak plotseling de te broze dansvloer. Doodelijk verschrikt vluchtten de dan sers naar den oever, maar niet allen konden dien bereiken; veertien menschen geraakten onder het ijs en verdronken. Een der grootste suikerfabrieken van Dantzig, de fabriek Peplin, is door brand vernield. Vier per sonen zijn daarbij omgekomeu. Nabij Keadne, werd in het Iersche graafschap Ros common, eene boerderij in brand gestoken, waarin vijf politie-agenten hun intrek hadden genomen na er de achterstallige pachters uit te hebben verdreven. Slechts met groote moeite zijn de agenten aan den verstikkingsdood ontkomen. Maia, de gouverneur van de Portugeesche bezit tingen op Timor, is door de inlanders vermoord. Versterkingen zjjn uit Macao naar Timor gezonden. Te Swansea keerde een koopman uit Afrika terug, na 24 jaren afwezig te zijn geweest. Hij vond zijn vrouw getrouwd met een ander en moeder van eenige kinderen. De Burgemeester van Heusden brengt ter openbare kennis, dat het 3e kwartaals-kohier der personeele belasting, dienst 1886/87 is invorderbaar verklaard en aan den ontvanger ter invordering is toegezonden. Heusden, den 14 Maart 1887. De Burgemeester voornoemd, S. VAN BEEST, L.-B. f DE WERKEN, 14 Maart. Bij don heer D. Doe- dijns, landbouwer alhier, heeft zich in de afgeloopen week het zeldzaaam g^val voorgedaan, dat een één jarig kalf hoeft gekalfd. Moeder en kind zijn wel varoud. f DALEM, 13 Maart. Druk zijn de arbeiders aan den Wolpherschen dijk (Gorinchem) bezig met het riet schoonmaken. Sedert enkele weken wordt dit product voor betere prijzen vlug verkocht. Hot wordt meest naar de papierfabrieken in België go- zonden. f De vereeniging van zaaimachines in do Tielerwaard heeft bij publicatie alhier bekend doen maken dat de prijzen voor zaaiïng van alle to rens voorloopig is vastgesteld voor de poldersTuil en Haaften ƒ40, Hellouw ƒ50, Herwijnen 55, Vuren en Dalem ƒ60, alles per 14 aren 1 hond dat voorts iu deze evenredigheid in allo andere polders gebruik kau worden gemaakt van de zaai machines, mits zich daarvoor tijdig aanmeldondo bij de heeren J. W. v. Willigen en A. F. van Heuckelum te Haaften, ten kantore van den heer mr. Virnly van Vuren en Dalem te Vuren en teu huize van den heer Dutry van Haeften, Visschers- dijk, Gorinchem. Bij missive van 24 Februari 1887 hebben Gede puteerde Staten in deze provincie aan bet hoofd bestuur der Noorbr. Maatsch. v. Landbouw do na volgende vragen gericht 1. Is de wederinvoering der provinciale keu ringen van paarden (hengsten en morriën) en stie ren, het doeltreffendste middel ter verbetering van den veestapel 2. Zoo ja, behoeven de regelen, welke vroeger tijd bij de keuringen golden, wijziging en welke 3. Zoo neen, welke middelen worden door U dan het beste geacht ter bereiking van het be oogde doel? Ook de heeren Honcoop, Boll, Straver en moge lijk nog verschillende andere personen in deze streek, die zich op de paardenfokkerij toeleggen, ontvingen eveneens eene informatie van hetzelfde college. Door het hoofdbestnur voornoemd is reeds een concept antwoord in gereedheid gebracht en aan zijne verschillende leden toegezonden met een concept-reglement ter bevordering der paardenfok kerij en een idem op het houden der springstieren. Wij willen deze concepten vluchtig doorloopen. In het eerste, dat 15 artikelen bevat, vinden we o. m. aanbevolen Eene boete van 25 voor den houder van ecnen hengst, die hem, uiot goedgekeurd zijude, toch tot dekking toelaat. Eene keuring in Maart van vier-jarige en iu September van twee-jarige hengsten en die keurin gen te houden te Osch, Hensden, Zevenbergen en Eindhoven. De keuring geschiedt ten overstaan van drie ledeneen als voorzitter, twee als deskundigen, door de Prov. Staten voor 3 jaar aan te wijzen en een veearts, door Gedep. St. te benoemen. In elk district worden jaarlijks uitgeloofd 6 premiën, als aan do vier-jarigen eene van 200, 150 en 100 aau de twee-jarigen 100, 75 en 50. Het dekloon zal niet meer dan 15 mogen be loopen. Ia het concept-reglement op het honden van springstieren merken wij in de 14 artikelen o. m. op. Ieder eigenaar van eer: of meer stieren, meer dan negen maanden oud, moet daarvan opgaaf doen aan burgemeester eu wethouders. Jaarlijks zal iu een, twee of drie gemeenten van elk district eene keuring plaats hebben. Geen stier zal mogeu worden goedgekeurd, die geen twee breeds tanden heeft. De eigenaar van een niet goedgekeurdeu stier, tot dekking voor vee van een anderen veehouder dienende, zal 25 boete beloopen. De eigenaar der koe of vaars 10. Jaarlijks zal in elk district 300 aan premiën worden uitgegeven. Als districten worden aangewezen 's Hertogen bosch, Grave, Tilburg, Hensden, Helmond, Eind hoven, Breda, Oosterhont, Zevenbergen en Bergen- op-Zoom. Door eenige veehouders te Loosdrecht is dezon winter een proef genomen met in plaats van lijn koeken eigen vervaardigde koeken van het volgende mengsel te gebruiken 1 Hectoliter maïsmeel, ver mengd met Vs Hectoliter roggemeel, 21 liter lijn zaad en 210 liter water. Het lijnzaad wordt tot dat doel vooraf in het water gekookt, daarna met;

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1887 | | pagina 2