VERPACHTEN: HENGST „Nelson", Woensdag 23 Maart 1887, INGEZONDEN. AANBESTEDINGEN. Gemengd Nieuws en Allerlei. MARKTBERICHTEN. Kroon-Domein. voor den tijd van 8 jaren de GRONDEN der voorma lige Y estingwerken, rondom Heusden en voor den tijd van 16 jaren de aldaar gelegen GRIEN DEN, onder No. 11 voor komende. 5000 Gulden. Uitdaging. KERKNIEUWS. GEDACHTEN. het in de courant; nn heb ik ook tvat gevonden De inwoners der Perzische stad Enseli znllefl, Uit aller naam, A. VAN DER BEEK. De donkerbruine 3-jarigen aangekocht op de laatste keuring te Aurich, zal van af heden tot DEKKING beschik baar gesteld worden bij Gebr. de Brüijn, te Babyloniënbroek. Dekgeld f 10, in eens te betalen. Paarden-liefhebbers worden tevens tot be zichtiging van bovengenoemden hengst uit- geuoodigd. ZEGT HET VOORT! de genoemde artikelen vermengd en geroerd tot de pap stevig is. Vervolgens wordt deze in een brood- pan gedaan en de koeken zijn gereed. Naar on3 wordt medegedeeld zijn de uitkomsten gunstig en beveelt bet voedsel zich aan door la gen prijs. LINGEN, Maart. Aan het sinds 8 jiar bestaande Technicum Lingen (Provincie Hannover) ontvin gen tot nu een groot getal jongelieden hunne op leiding, waarvan de meesten als bouw- en werk tuigkundigen een goede betrekking vervullen. Ook in het afgeloopen schooljaar, hetwelk zeer sterk bezocht geworden is, bekwamen de afgaande stu deerenden na aflegging vin het eind-examen hunne betrekkelijke diploma's en overnam de directie zeer gaarne de verplichting deze jongelui betref fende betrekkingen te bezorgen. Deze technische school, in de nabijheid der Hollandsche grenzen, biedt jongelieden, welke het niet vergund is eene polytechnische school te bezoeken, gelegenheid aan zich wetenschappelijk en technisch in het gezame- lijke machineu- en bouwvak te bekwamen. Pro spectussen verzendt op aanvrage gratis de direc teur W. Daltrop te Lingen. Ten einde de uitmuntendheid mijner Patent Oor trommels boven alle andere uitvindingen ter gene zing der doofheid te bewijzen, daag ik, wolk spe cialist het ook zij in de gan che wereld, uit, ge- zamentlijk met mij 6 gevallen van doofheid te behandelen en indien ik met mijne Oortrommels, het lotion en het catarrh-heilmiddel van dr. Simp son niet meer genezingen bewerkt dan mijn tegen stander met hoedanige andere middelen, verbind ik mij aan het Doof-Stommen Institnnt te Amster dam de som van 5000 gulden te vermaken, het geen waartoe mijn tegenstander zich insgelijks zal moeten verbinden, indien hij tekort schiet. J. H. NICHOLSON, 4 rue Drouot Parijs (Frankrijk.) 7 Maart 1887. Een boek van 80 bladzijden, de beschrijving de zer trommels bevattende, wordt op aanvraag toe gezonden. t 's BOSCH, 15 April. Het voortzetten der oe ververdediging door steenglooiïng langs het gedeelte der Zuid-Willemsvaart in Noord-Brabant. Raming 50,000. Aanw. 9 April. Op 1 Maart jl. waren er bij de Chr. gor. kerk nog pl. m. 80 predikantsplaatsen vacant, terwijl er slechts een candidaat beroepbaar is. Nederl. Herv. Gemeente. Beroepen te Heteren en Oudega (Friesland), ds. W. Menze te Zwijndrecht. Bedankt voor Harderwijk, ds. Selms te Leerdam. IN ARTIS. Moeielijke oogenblikken heb ik beleefd, vertelde een vader, toen ik laatst met mijn vierjarigen jongen voor 't eerst Artis bezocht. Ik had de verwachtingen van den knaap, door recht levende vertellingen, hoog gespannenhem b. v. het brallen van den leeuw, het gekras der papegaaien en het kirren der duiven zoo duidelijk en natuurlijk voorgedaan als mijne zwakke spraakorganen slechts toelieten en de jongen was in de meening dat ieder dier in Artis nu ver plicht was hem daarvan de proef op de som te leveren. Recht verheugd betrad hij aan mijne zijde den tuin. Ik had mij voorgenomen zonder bestemd plan de wandeling voort te zetten. Het toeval voerde ons 't eerst bij den olifant. Nadat hij zijn eersten schrik bij den aanblik van 't reusachtige dier overwonnen had, vroeg hij: «Zeg pa, hoe schreeuwt de olifant? Roept hij boe of mè?« »Dat weet ik niet, Karei,» antwoordde ik, ik geloof dat hij in 't geheel niet schreeuwt. Een ongeloovige blik zeide mij, dat deze verklaring hem alles behalve aanstond. »0nze Betje (zoo heet zijn zusje) schreeuwt ook wel,» zei hij, #en dan zal toch dit groote beest het ook wel kunnen. Hoe doet hij als hij naar zijn moe wil?» «Dat weet ik heusch niet, mijn jongen!» «O, dan roept hij zeker moe, moe, moe! Zijn moe is zeker veel grooter dan hij, zeker wel zoo groot als de Muiderpoort?» «Dat geloof ik niet,gaf ik ten antwoord,» maar ze is bepaald zeer groot. Kareltje bezon zich een oogenblik. Wordt de oli fant ook door den ooievaar thuis gebracht vroeg hij een moment later. Wel zeker,gaf ik radeloos ten antwoord. »Maar pa, de ooievaar is zoo klein,» wierp hij na denkend tegen, «hoe kan hij dan een grooten olifant in den snavel nemen?» »Zie eens, Karei,» begon ik om los te komen, ik zal hem een kaakje geven en hij pakt het met zijn slurf aan.» »Maar pa,« vroeg hij maar door, zonder acht te slaan op den slurf, »hoe geeft de olifant aan zijn pa een nachtzoen, als hij naar bed gaat? En wordt hij 's morgens ook gewasschen? Ik zou niet graag een olifant zijn, want het zal lang duren. Hij is zeker in geen tijd gewasschen, hij ziet zoo grauw. Ja, ik zou toch wel een olifant zijn willen. Wij gingen verder en kwamen bij de roofdieren. »Pa, hoe doen deze,» en hij wees mij op de leeu wen, tijgers enz., «roepen ze miauw?» «Wel neen», gaf ik ten antwoord, «ze schreeuwen heel anders. Hier spande ik me in om echt leeuwen- gebrul na te bootsen. «Die meneer is gek,» zei een bezoeker tot zijn vrouw. «Kunnen leeuwen ook vliegen vangen?» vrceg Kareltje. «Waarom vraag je dat?» «Ik weet het niet, maar oom August kau het wel. Waarom is oom August geen leeuw?» «Kindlief, dat kan ik niet zeggen.» «Als hij nu hier in dit hok zat, was hij dan een leeuw? Kan hij dan nog bier drinken? Grootvader zegt dat oom August al zijn geld aan bier uitgeeft. Heeft een leeuw ook geld?» «Neen Karei, leeuwen hebben dat niet.» «Dan is u ook wel een leeuw, pa?» hij zag me met groote oogen aan. «Hm, hm in zoo ver stotterde ik. «Doch kom, laten we verder gaan.» Wij kwamen bij de beren. Hij vroeg me den naam en ik noemde dien. «Waarom schudden ze altijd met het hoofd?» vroeg hij, «doen ze dat uit verwondering? Verwon deren ze zich, dat de menschen hier zoo staan en in de hokken kijken? Als u een beer waart, pa, zou u dan ook het hoofd schudden?» «Natuurlijk zou ik dal», zei ik, daar ik geen beter antwoord wist. «Maar u zijl geen beer», zei Kareltje geruststellend, «u zijt een goede, lieve man!» «Best kind, dat is goed hoor!» «Toen u mama een nieuwe japon kocht, zei ze: die heb ik van mijn goeden, lieven man, daarom weet ik het,» vervolgde hij ontnuchterend. Zien alle goede mannen er uit als u? Hebben ze allen ook zoo'n hoed op? En loopen ze allen ook hun hakken scheef? Moe zegt dat ze naar den schoenmaker moeten. Kunnen beren ook schoenen maken?» »Neen«, antwoordde ik, «dat kunnen ze niet. Laten we nu wat gaan rusten.» Met tegenstribbeling volgde hij. Wij gingen in de restauratie en ik bestelde een glas bier. We zaten nauwelijks, of daar begon 't weer: «pa, waarom drinken de menschen bier? Ik lust het niet, het is zoo bitter. Krijgen ze geld om bier te drin ken Toen ik ziek was moest ik ook bitter goed innemen. Dat was tot straf omdat ik op den tocht geloopen had, zei de dokter. Moet u ook bier tot straf drinken?» «Neen, mijn kind, ik drink het omdat ik dorst heb,» gaf ik ten antwoord. «Kom, nu gaan we naar den trein.» Wij kwamen aan 't station. De trein met de snuivende locomotief stond gereed. «Pa,» vroeg Kareltje, «waarom heeft de locomotief ook geen slurf?» «Dat kan ik u niet zeggen, jongen «Hij kon er toch een hebben, want hij is zoo groot als een olifant. Als hij een slurf had, kon ik hem een kaakje geven. Hoe kan ik dat nu geven, pa Hij heeft zeker honger, want hij zucht zoo. Ik dankte den hemel, toen we goed en wel thuis waren. Ieder, die ooit op deze wijze geëxamineerd is, zal dit begrijpen. Niet uit de ervaringen in het gewoel der wereld, niet nit de schatten der geleerdheid haalt de geest het bevruchtende water de heilige bron, waaruit wij geestdrift, groote gedachten, verhevene voor nemens patten, vloeit verborgen in ons binnenste, in ons gemoed. Het leven op zich zelf ledig het weten op zich zelf dood krijgt eerst van daar zijne waarde en zijn beteekenis. De edelste kiemen van het kennen en willen, do kracht van het denken en de sterkte van het ka rakter blijven dikwijls onontwikkeld ten gevolge van het ontbreken der eenzaamheid en het opgaan in het uiterlijke leven, waarin de menschen zich als in een draaimolen bewegend, tot geen vas.e over tuiging, tot geen kalme overweging geraken en weldra door verveling en afkeer worden aangegre pen. Do ware wijsheid brengt mee, de beide schalen van geestelijke werkzaamheid, van innerlijk en uiterlijk leven, in evenwicht te honden. Een ziel zonder gedachten moet, evenals eon huis zonder bewoners, spoedig in verval raken. De ware vreugde wandelt op aarde even als de ware wijsheid door weinigen gezien en door vrede vergezeld. De vrolijkheid komt niet van buiten, in het hart ontspruit die wonderlijke bron, waaruit wij levens kracht en vrede patten. Wij meenen standvastigheid in het ongeluk te hebbeu, terwijl het alleen afgematheid is, en wij verdragen het ongeluk, zonder het in het aange zicht te zien, zooals de kleinmoedige zich laat nedervellen, alleen uit vrees tot verweren. Zaterdagmorgen werd te Leiden aan het politie- bureel gebracht een te Rotterdam thuis behoorende 16-jarige jongen, die in de beenen lam zijnde, met een doosje lucifers in de hand, als het ware geheel hulpeloos langs de straat voortkroop, maar op het zien van een politieagent door een hem met een wagentje volgenden man werd opgenomen en voort gereden. Behalve een groot aantal centen in zijn zak, had hij een buidel met centen in het wagentje gebor gen, zoodat de algemeene liefdadigheid ruimschoots schijnt te worden ingeroepen om die exploitatie behulpzaam te zijn. De man is met wagentje en jongen buiten de gemeente geleid. Mijnheer woont op de Heerongracht en gaat uit. Dit wordt opgemerkt door een echten Amsterdam- sche bengel, die de stoep opsnelt, aanbelt en vraagt «Mijnheer verzoekt of mevrouw me een dikke bo terham met vleesch wil geven». Mevrouw hecht geloof aan het verzoek en eenigo oogenblikken later snelt de slimmert met een heer lijke boterham naar buiten. Hij zal er hem niet minder om gesmaakt hebben, al had hij hem ook door een grapje gekregen. Bij het uitbaggeren van de Tesselsche haven, haalden de werklieden o.a. eene oude zeelaars op, waarin zich eene geheele patingfamilie hield ver scholen. De kennismaking met deze dieren, die niet van spring in de laars, maar van kruip in de laars hielden, was van den kant der baggerlieden recht hartolijk. Bij de gevangen palingen bevond er zich één, die een half K.G. woog. De vader van een kind dat Zondag der vorige week in de Protestantsche kerk van era der ge meenten van de Alblasserwaard werd gedoopt, was zóózeer in zijn schik dat bij de noodige verheuging had gebruikt, waardoor hij bij den doop ailes be halve nuchter was. «Een kaaseter» schrijft in «Leeuwarder Couraut»: «A's er iets in terpen gevonden wordt, dan komt en zou graag willen dat. n er een plaatsje voor overhadt. Zoo ja, woes din zoo goed in nw blad te doen afdrukken de volgende lijst van voorwer pen, gevonden in een stukje kruidkaas van 2.7 kilogr. «Een eindje touw van 21 mM. lang, eanige hout- splinters, strooijes, twee pluisjes blauwe wol, een splinter van een rood lucifershoutje, eenige steen tjes (marmer of albast), eene aanzienlijke hoeveel heid onkruidzaden, waaronder tamelijk veel van «Plantago Major?», een dozijn heele kruidna gels en eenige korrels echte komijn. «De kaas zelve was van uitnemende qnaliteit en bewerking en gemaakt door een zindolijken boer. Die man heeft dus goede waar willen leveren, maar: Liefelijk klonk in zijn oor de lokstem der verleiding door handelaren, die zich ter taak stel len het uitschot aan den man te brengenhij kocht goedkoop «kruid» en heeft daardoor meöge- werkt aan het bederven van den goeden naam der Friessche kaas.» Een der lotelingen te Sneek had de respectabele lengte van 1.97 meter. Als de klenr maar bijkomt! Te Brussel zon een in het gasthais overleden negerin begraven wor den. Om haar lichaam voor de snijkamer te be houden, legde men in plaats van de overledene een kachelpijp in de kist, daarop volgde de begra fenis. De ingenieur Mollard te Parijs heeft een toestel uitgevonden, waardoor het electrische licht des avonds door een schaatsenrijder gebruikt kan worden om het in zijne onmiddellijke nabjjheid vóór hem gelegen gedeelte ijs te verlichten,zonder dat hij hinder ondervindt van het schelle licht. Tot dit einde wordt de kleine toestel aan de punt der schaats bevestigd de batterij, welke den electrischen stroom voor het gloeilampje levert, voert de schaatsenrijder in een net taschje met zich. Zeer gemakkelijk laten zich ook dergelijke kleine toestellen op de borst dor schaatsenrijders of aan de voorzijde van eene slede bevestigen. In eene chocolade-fabriek te Leipzig heeft men bemerkt, dat electriciteit wordt opgewekt op het oogenblik dat de chocolade uit de vormen wordt genomen. Bij de behandeling van de chocolade schijnt men zelfs schokken te hebben gevoeld. Deze electriciteit ontstaat, volgens Dr. Michaelis, even als die, welke in den electrophoor wordt op gewekt. In plaats toch van den barskook, die met een kattenvel moet worden geslagen, heeft men de cacao-massa, welke na afkoeling uit de metalen vormen wordt verwijderd, en waarbjj zich op dat oogenblik electriciteit ontwikkelt. De warme chocoladekoekjes knnnen zelfs kleine electrische vonken te voorschijn brengen. Men schrijft de hoofdoorzaak van dit verschijn sel toe aan de geleidelijke afkoeling van de choco lade. In het Engelsche dorpje Little Horkesley bij Colcheston verscheen dezer dagen een oude man, die zich bijna niet meer voortslepen kon, mot eene handkar, waarin hij een doodkist met zich voerde. De kist bevatte het ljjk van een jong meisje, de 21-jarige Anna Dansey. Het meisje was bij hare grootouders te Little Horkesley opgevoed, was toen naar Londen gegaan en daar dienstbode geworden. Hare grootouders waren gestorven, en Anna Dansey was ziek geworden. In een hospitaal voor tering lijders overleed zij een bloedverwant in Londen, Joseph Ball, die veel belang in haar stelde, was getuige van hare laatste oogenblikken en vernam ook haren wensch om in Little Horkesley op het kerkhof naast hare grootouders te rusten. Hij beloof de haar, dat deze wensch vervuld zon worden. Toon na het meisje overleden was, en hij naar den prijs van het vervoer onderzoek deed, bleek dit verscheidene ponden te bedragenhet was hem onmogelijk deze som bijeen te brengen, zooveel geld had bij nooit bezeten. Zijne belofte was hem echter heilig, en zoo huurde hij eene handkar, laadde er de kist met het lijk op, 6n begon te voet den weg af te leggen. Little Horkesley ia 60 mijlen van Londen verwijderd. De zeventigjarige grijsaard ging twee dagen en twee nachten voort, nn eens door straatjongens, dan door politieagenten aangehouden, aan welke hij zijne papieren moest laten zien; hij hield echter zijne belofte en Anna Dansey rust op het kerkhof naast hare grootouders. Omtrent dr. Herz's nieuwe telephoon wordt nog bericht: Het toestel ziet er uit als een eenvoudige electrische bel. Wanneer men op het knopje gedrukt heeft en dus kenbaar heeft gemaakt dat men spre ken wil, neemt men de knop er nit, waardoor de; telephonische plaat bloot komt en men spreken kan. Die plaat is echter zoo gevoelig, dat men op vrij grooten afstand van het toestel sprekende, nog goed verstaan wordt en het ook voor het hooren niet noodzakelijk is den ontvanger tegen het oor te plaatsen. Is de afstand tnsschen de twee toestellen niet te groot, bijv. wanneer de telephonen, die zijn aangesloten, in hetzelfde hnis of in dezelfde straat zijn gelegen, dan kan men juist zoo spreken alsof de aangesprokene aanwezig was. Wordt de afstand grooter, bijv^tweehonderd mijlen, dan is het nood- zakelijk-t/L.G men zich wat dichter bij het toestel plaafc-t. De toestel kost slechts 1.50. Wie in zijn huis electrische geleiding heeft voor zijn schellen, is klaar; want dezelfde draden knnnen ook dienst doen voor de telephoon. Men heeft er de telephonische knoppen slechts aan te bevestigen. Weet je me een viervoetig dier te noemen, Jan? vroeg een schoolmeester. De hond, meester. Heel goed, nog een De beer. Precies; nu een derde. De meikever. Mis jongetje, de meikever heeft zes pooten. O, dat is niemendal, men kan er twee uittrekken. Een groot ongeluk zoo wordt in de «Fliegende Blatter» bericht, had onlangs plaats bij het bouwen van een kerk te Dingeshnizon. Een aantal arbeiders waren bezig met hot ophpschen van een zwaren ijzeren staaf, die op den toren gebruikt moest wor den. Het stuk ijzer was slechts een paar meters verwijderd van de plaats waar het wezpn moest, toen plotseling, de klok twaalf uur sloegWat moesten de arme mannen doen? Het verder op- hijschen zon minstens nog tien minuten duren, en men kon de staaf toch niet maar laten hangenj Om zich zoo spoedig mogelijk nit dien vreeselijken toestand te bevrijden, lieten de werklieden zoo gauw zij konden het ijzer weder naar beneden. Maar toen hadden zij toch nog zeven minuten over den tijd gewerkt. naar men bericht, den Shah (die eerlang een reis door zijn land onderneemt), het verblijf in hnn stad zooveel mogelijk verzoeten. Een gedeelte der straten waar hij zal doortrekken wordt met fijne witte sui ker bestrooid. Men zal er een huisje bouwen van snikerbrooden en dat van binnen versieren met or namenten van suiker in allerlei kleuren. Daarbij komen dan natuurlijk nog suikerzoete toespraken en complimenten. Kortom, er zal daar een suiker- crisis* van zeer bijzonderen aard zijn. Baas boven baas. «Verbeeld je, mijn broeder vond gisteren een mant uit den tijd van keizer Ha drianus!» «Dat is niet onaardig, maar mijn neef in Londen heeft een heel doosje met paardenhaar uit den staart van den witten olifant van den Keizer van Siam. f HEUS DEN, 12 Maart. Boter 60 62 ct. per stnk van 6 ons. Eieren 2ys a 3 ct. per stuk. 's HERTOGENBOSCH, 14 Maart. Op de heden (Maandag) gehouden markt van vette kalveren waren aangevoerd 160 stuks. De prijs was le kwal. van f 0.52 tot f 0.56; 2e kwal. van 0.48 tot 0.52 3e kwal. van 0.44 tot f 0.48 per kilogram. Aan bovengenoteerde prijzen was spoedig de geheele aanvoer opgeruimd. De prijs der boter was 0.90 üt 1.16. ADVERT ENTIEN: i?" OP VRIJDAG 18 MAART a s., hopen onze geliefde Ouders GERRIT WILLEM ACHTER DENBOSCH en JOHANNA KIEBOOM, hunne 40-jarige Huwelijksvcreeniging te vieren. Hunne dankbare KinderenBe huwd- en Kleinkinderen. ITeusden, 15 Maart 1887. Heden trof ons opnieuw een zware slag door het overlijden van onzen geliefden Vader en Behuwdvader, den Heer «JA.1V VAN UlUIi J3EICK, in leven Wethouder dezer gemeente, in den ouder dom van ruim 65 jaren. Wijk, 13 Maart 1887. Mevr. v. ENST te He us den, vraagt, met 1 MEI a s. als Meid alleen, een nette fatsoenlijke Dienstbode. Ingevolge machtiging van den Heer Admini strateur van het KROON-DOMEIN en onder zijne nadere goedkeuring, zal de Rentmeester van het Domein Rentambt Oosterhout, wonende te Geer- truidenberg, ten overstaan van den te Heusden gevestigden Notaris ZIJNEN DE GIER, op des voormiddags elf uur, ten Koffij huize van H. Maurik, in „het Wapen van Amsterdam" te Heusden, in het openbaar, De Rentmeester, GROENEVELDT JAN ZOON.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1887 | | pagina 3