Buitenlandsch Overzicht. BINNENLAND. BUITENLAND. Er is te Petersburg weder eene zeer ernstige aanslag tegen het leven der keizerlijke familie beraamd en op het punt van volvoering geweest. Men had dit tot eiken prijs te Petersburg, zoowel als in Enropa, voor het groote publiek willen ge heim houden. Het Londensche dagblad de »Stan- dard« heeft daar even wel een schotje voor geschoten, want het bad het volledigo bericht den avond van denzelfden dag. Het schijnt heel gemakkelijk voor eene despotiebe regeering om te beletten dat een telegram, dat haar niet bevalt, op te houden. Maar daar weten de dagbladen raad op. Ze spreken met hun corres pondent af dat hij, als er iets voorvalt dat de regeering niet geseind wil hebben, door een ander en vertrouwd persoon moet seinen, niet aan het aéres van de courant, maar aan een of ander koopman, die in de plaats van uitgifte woont en die natuurlijk op de hoogte is. Nu heeft men slechts overeen te komen hoe men seinen zal. Natuurlijk doet men dat niet op de gewone wijs. Men seint bijv. beurskoersen of andere woorden uit het dagelijksch leven, die eene geheel andere en te voren bepaalde beteekenis hebben. Op deze wijze kan men het verbod der Russische politie trotseereu. Ja, als men een aanslag op den keizer geheim zou willen houden, zou men alle havens en spoorwegen aan de grenzen van het ontzaglijke Russische rijk wel mogen afsluiten. Toen eenmaal de ^Standard* het bericht had gegeven, was het weldra over de goheele wereld verspreid, en kon de officiëele Russische pers niet meer zwijgen. Ook het Russische gezantschap te Londen ontving uitvoerige berichten. Voor zoover die bijzonderheden niet reeds bekend zijn, laten wij hier eenige volgen. De bommen waren van zulk een helsch mengsel voorzien, dat do uitwerking bij het springen ver schrikkelijk zou geweest zijn. Volgens genomon proeven zou zulk eene uitbarsting in staat zijn ge weest een stevigen muur uit elkaar te slaan. Mon kan dus begrijpen dat van de keizeilijke familie niet veel terecht zou zijn gekomen, te meer daar de laffe sluipmoordenaars de holle kogels van de bommen hadden gevuld met schrikkelijk vergif, Pruisisch zuur genaamd. De moordonaars hadden voor hun aanslag met wreedaardige berekening uit gekozen den sterfdag van don vroegeren vermoorden keizer, en het oogeublik waarop de keizer, zijue echtgenoote en hun zoon, de kerk verlieten. Toen de keizer vernam aan welk levensgevaar zijne vrouw en zijn zoon blootgesteld waren ge weest, begon hij te wcenen. Op raad van den chef der politie is de keizerlijke familio terstond naar het kasteel te Gatschina vertrokken, omdaarvoor- loopig te blijven. De gevangenen welke do politie heeft gemaakt, weigeren, als naar gewoonte, een enkel woord te zeggen. De vraag welke zich natuurlijk opdringt iswelke invloed zal deze gebeurtenis op Ruslauds buiten- landsche politiek hebben? Zal de keizer naar buiten eene afleiding zoeken? Het schijnt van niet. Veel eer schijnt Rusland nu meer dan ooit geneigd tegen over de Bulgaarsche quaestie voorzichtig op te tre den, en zou de Czaar nu meer geneigd zijn jegens de voorstellen welke Oostenrijk hom, onder de pressie van Bismarck, doet. De Russische keizer heeft al thans bijzonder hartelijk per telegraaf geantwoord op de gelukwenscheu, welke de Oostenrijksche keizer en keizerin hem deden toekomen. De Russischo minister van oorlog heeft, ingevolge bevel van den Czaar, de traktementen van de offi cieren van hot leger belangrijk verhoogd. Dat men tot deze hoogo uitgave is overgegaan, schrijft men ook al toe aan eene poging om de ontevredenheid, welke ouder de officieren van sommige legerkorpsen heerscht, niet zeer gevaarlijk te doen worden. Hetzelfde Engelscbe blad, »do Standards, be richt nu uit de beste bron dat het verbond tus- schen Oostenrijk, Italië en Duitschland is vernieuwd, niet voor 3 maar voor 5 jaren. Met dit al blijkt de toestand van het Italiaansche kabinet, hache lijk. Men zegt dat Depretis, om eene ontbinding en aldus een oordeel der kiezers te ontgaan, eenige leden der linkerzijde in zijn kabinet zou opnemen. Maar dit zal hem de interpellaties over de buitenlandsche politiek niet sparen. Allerdwaast is hetgeen te Sofia is gebeurd. Op den verjaardag van den koning van Italië heeft men daar een fakkel-optocht ter eere van dien vorst gehouden en het regentschap heeft in de porsonen zijner leden hulde gaan brengen bij den Italiaan- schen consulof men op deze wijze wel een stap verder zal komen om de Bulgaarsche quaestie met Turkije en Rusland te regelen, mag sterk betwij feld worden. Op dit oogenblik wendt de buitengewone Turk- sche gezant, Rizas-pachas, alle moeite aan om een onderzoek in te stellen naar de behandeling van de gevangenen, bij de laatste oproeren in Bulgarije gemaakt. Ook dringt bij sterk aan op eene alge- meene amnestie. In beide zaken neemt de Bulgaar sche regeering den schijn aan het verzoek te zullen inwilligen, maar het heeft er wel iets van of zij het liedje van verlangen zingt. 24 leden van vorstelijke huizen zullen a.s. Dinsdag den ouden Dnitschon keizer op zijn 90sten verjaardag omringen. Vele hunner zijn reeds te Berlijn aangekomen. Het is best mogelijk dat de kroonprins bij zeldzame feest niet zal kunnen bijwonen, want hij lijdt aan eene hevige koelaan- doening, welke hij bij de laatste koude heeftopge- loopen en welke de geneesheeren niet zonder zorg laat. Ook de koningin van Engeland zal weldra haar schitteieud jubilé hebben, haar gouden kronings feest. Dat al hare onderdanen zich. daarin vol strekt niet verheugen moge blijke uit betgeen te Dublin, de hoofdstad van Ierland, is gebeurd. De heer George Owens, lid van den gemeente raad aldaar, stelde aan den raad voor, dat hij bij gelegenheid van dit jubilé aan de koningin een adres van gelukwensching zou zenden. De burge meester, de heer Sullivan, bestreed dit voorstel met de opmerking dat op het oogenblik dat de koningin haar feest viert, waarschijnlijk onder scheiden Iersche afgevaardigden achter sloten gren del zouden zitten, krachtens den ieuwe dwang wet, walke de koningin reeds heeft bekrachtigd. Na deze bestrijding werd het voorstel verworpen met 23 tegen 3 stemmen. Het publiek op de tribune juichte deze beslissing daverend toe. De heer Owens protesteerde verontwaardigd tegen die toejuiching, en verzocht den burgemeester dringend die demonstratie te onderdrukken. De burgemeester weigerde dit. Die manifestatiëo, zeide hij, golden I^iet do persoon van de Koningin, maar het tegen woordig ministerie van de Koningin. Men kan uit dit staaltje afleiden, hoe prettig het jabilé van Koningin Victoria in Ierland zal gevierd worden. (6 Op aanraden zijner geneesheeren zal Keizer Wil helm op zijn aanstaanden jaardag alleen voor de leden der koninklijke familie en voor de vreemde vorsten, wellicht ook voor 't corps diplomatique, receptie houden maar andere autoriteiten ook de ministers zal hjj dien dag niet ontvangen. Men zal dezer dagen een begin maken met de voorbereidende werkzaamheden voor de electrische verlichting van de stad Mulhausen. De firma Sie mens en Halske te Berlijn heeft dit werk aange nomen. Dezer dagen is wat nog nooit gebeurde te Lobith een Fransch schip gepasseerd, dat uit Duitschland rechtstreeks naar Parijs kolen ver voerde. Calais en Amiëns zullen rechtstreeks worden verbonden door middel van een viaduct; dat zou de reis van Calais naar Parijs 20 min. bekorten. Te Parijs is een werkplaats van valsche mun ters ontdekt, die eene groote hoeveelheid goed na gemaakte twee- en vijffrankstukken in omloop heb ben gebracht. Reeds sedert de maand Januari was de politie de valsche munters zoekende. Ein delijk is het haar gelukt de fabriek te ontdekken en de misdadigers gevangen te nemen. Eenige lichte vrouwon, die tot de medeplichtigen behooren, zijn ook in verzekerde bewaring. Het is zeer koud te Parijs. Te Lyon is veel sneeuw gevallen. To Geneve woedde 24 uren ach tereen een sneeuwstorm. Een der oudste gobouwen in Bolgië, de Oudsburg of het Gravenkasteel te Gent, zal worden opgeknapt. Het oudste deel dagteekeut van 868 en was het kasteel der graven van Vlaanderen. Ia 1424 weid Jacoba van Beieren daar gedurende drie maanden gevangen gehouden. Er bestaat nog oen onderaard- sche gang, van een uur gaans lengte, welke uit het kasteel naar buiten de stad voert. Te Brussel heeft een j mkman van 20 jaren, be- hoorende tot eene voorname buitenlandsche familie, zich de aderen van de armen geopend. Men zegt dat hij tot den zelfmoord word gedreven door een onziunigen hartstocht voor een chanteuse uit een café-concert. Doordien de sneeuw 2 meters hoog ligt, is het verkeer op de spoorwegen in het noorden van Spanje gestremd. Woensdagmorgen hoeft aan de pauselijke nun tiatuur met de gebruikelijke plechtigheden de over handiging van don kardinaalshoed aan den pause- lijkeu nuntius plaats gehad door graaf Soderini. Succi is te Milaan aangekomen in zeer bonardon toestand. Hij verloor te Parijs 8000 frs. Hij zal nu te Napels 40 dagen vasten en de opbrengst van de entrées geven aan de slachtoffers van de aard bevingen. Zondag jl. zijn een aantal hoeren en dames uit Lucern, deels te voet over Weggis, deels per spoor over Vitznau, naar den top van de Rigi gegaan en zij vonden daar zulk een zachte temperatuur, dat sommigen in do open lucht het middagmaal gebruikten. Met bloemruikers keerden zij huiswaarts, ten bewijze van den op den beroemden berg reeds ontwikkelden plantengroei. Bij gelegenheid van koningin Victoria's jubilé zal op 5 Juli te Aldershot eeu parade worden ge houden, waaraan 70.000 man zullen deelnemen. De blanko wapenen van het Britsche leger eischen zeker dringend vernieuwing. Dezer dagen heeft men te Enfield eenige bajounetten beproefd op het geraamte van een schaap, dat men in een militaire uniform en een winter-kapotjas had ge stoken. Reeds bij de eerste stooten werd het wapen dubbel gevouwen, zonder zelfs door de uniform ge drongen te zijn. De verhalen uit Egypte, dat ca- valerie-sabels regt getrapt moesten worden, alvo rens te kunnen worden opgestoken, en dat infan teristen dikwerf het lichaam van een vijand een eindweg moesten voortslepen aan hun kromgebogen bajonuet, blijken dus niet overdreven te zijn geweest. Ongeveer 6 mijlen van Boston bezweek oen spoorwegbrug, juist toen er een trein over ging. 33 reizigers kwamen om, 40 werden gewond. De >Intransigeant« verzekert uit goede bron, dat de bedrijvers van den aanslag op den Czaar zijn aangehouden op het oogenblik dat een dynamiet- bom, die echter niet ontplofte, geworpen word op den weg dien de Czaar laugs ging. Bij een parade te Calcutta werd een majoor door een soldaat doodgeschoten. De slavenhandel is in den laatsten tjjd in Tonis weder zeer toegenomenherhaaldelijk werd reeds daarover geklaagd. Verleden week zijn te Tunis weder 46 slaven in het openbaar verkocht. Men hoopt dat Frankrijk strenge maatregelen zal nemen tot onderdrukking van dit schandelijk bedrijf. Tot hiertoe hebben alle Staten van de Nieuwe Wereld en de meeste kleine Staten van Europa hun medewerking beloofd voor de internationale tentoonstelling te Parijs in 1889. Men rekent ook op Italië, Engeland en Spanje. Duitschland, Rusland en Oostenrijk hebben nog niet geantwoord. Een Amerikaansch blad maakt melding van een kinderbal, dat onlangs te Brooklyn plaats had en waarbij enorme sommen voor de toiletten der kleinen werden besteed. Een zeven-jarig meisje droeg o. a. een toilet, dat met inbegrip van haar juweelen en versierselen, 13.000 dollars had gekost. De jonge dansers 9 tot 14 jaren waren allen in zwarten rok en droegen allen gouden ringen. t HERPT, 16 Maart. Hedenmorgen ontstond een begin van brand ten huize van J. Buijs Az. alhier, waarbij de zolder reeds vuur vatte. Direct toegeschoten hulp gelukte het den brand te stuiten, die bij voortgang, met het oog op de vele rieten daken en den feilen oostenwind, de ernstigste gevolgen na zich had kunnen slepen. t HEDIKHUIZEN. De gemeenteraad alhier heelt benoemd tot hoofdingelaud van het „Water schap tot bevordering der verbetering van den waterstaats-toestand in het Noordoostelijk gedeelte van Noordbrabant,de heer H. A. de Jongh. t De weilanden van de binnenpolder alhier, hebben dit jaar f 7450 minder opgebracht dan in 1886, de daling bedroeg 25 pet. VRIJHOEVEN-KAPEL, 15 Maart. De heer W. Kuijpers, die in de vorige week tot lid van den raad dezer gemeente werd gekozen, heeft voor de benoeming bedankt. De veehouders in deze streek kunnen zich niet herinneren dat om dezen tijd de handel in vee zoo slap was. Van verknopen is geen sprake, of het gaat gepaard met veel schade. Wel gaan velen daartoe niet over, maar anderen, die be hoefte aan geld en voor dezen tijd weinig voe der meer in voorraad hebben, zijn tot verkoopen genoodzaakt. De botermarkten geven daarenboven ook geen rekening, wat te opmerkelijker is, om dat gewoonlijk in den vastentijd dit product zeer duur is. t WOUDRICHEM. Gisteren werd een buiten gewoon groote zalm gevangen, ter lengte van 1.32 M.; zijn gewicht bedroeg 59y2 h. KG. Hij werd voor f 1.20 per h. KG. verkocht t WOUDRICHEM. Maandag 11. hadden eenige visschers, op het vlot in de rivier werkzaam zijnde, het ongeluk door het onklaar raken van het touw, dat om de spil loopt, te water te geraken twee van hen werden zoodanig verwond, dat zij geneeskundige hulp moesten inroepen. De eerste kwamen met den schrik vrij. t GORINCHEM, 17 Maart. Van de geldleening, in 1861 ten laste der gemeente aangegaan, is thans weder uitgeloot een aandeel a ƒ500, zijnde nom- mer 39 en van de geldleening in 1881, mede ten laste der gemeente, acht aandeelen a 500, zijnde de nommers 17, 69, 259, 307, 392, 537, 559 en 579. Al deze uitgelote aandeelen zijn af losbaar 1 Juli e.k. Van de eerstgenoemde schilld resteert nog 20.000 en van die van 1881 nog ƒ332.000. t Voor de betrekking van onderwijzeres aan de tusschenschool voor meisjes, in dc Zuster straat alhier, hebben zich slechts v ij f solücitan- ten aangemeld. De heer J. C. Koning te Amsterdam verzoekt het „D. v. N de openbaarheid te verleenen aan het volgende denkbeeld: Het adres aan den Koning gericht betreffende land- en zeemacht in Ned.-Indië, is door de bladen met instemming begroetzou het nu niet doenbaar zijn aan Z. M. te toonen, dat het geheele volk met dat adres instemt? Omtrent de uitvoering van dit, plan schrijft de heer Koning: „De verschillende kiesvereenigingen in den lande, zonder onderscheid van kleur, richting of politieke geloofsbelijdenis, onderteekenen als één man een adres van adhaesie aan het reeds gezondene, waaruit Z. M. zal zien dat heel het volk met den daarin geuiten wensch: spoedige, afdoen de maatregelen te nemen ter verbetering van leger en vloot, volkomen instemt. „Aan het hoofd zou zich een onzer grootste kiesvereenigingen moeten stellen, die het adres opstelt en haar zusteivereenigingen ter teekening aanbiedt. De heer Koning zou dit adres tijdens de April feesten te Amsterdam aan den Koning willen doen aanbieden door den Burgemeester van Amsterdam. Naar wij vernemen is aan Hare Majesteit de Koningin der Nederlanden de zeldzame onder scheiding te beurt gevallen, door den Keizer aller Russen te worden begiftigd met het grootkruis der in 1714 door Peter den Groote gestichte orde voor dames van de heilige Grootmartelares Katharina. Volgens het „N. v. d. D." is het feestcomité in de Willemstraat te Amsterdam voornemens, bij 's Konings komst aldaar, mondeling vrijspraak te vragen voor hen, die tengevolge van het paling-oproer veroordeeld werden, en mocht Z. M. onverhoopt verhinderd zijn Amsterdam te bezoeken, dan ditzelfde schriftelijk te doen. De koetsier Anton Kabelaar ontving van den generaal-majoor, adjudant en particulier secretaris van Zijne Majesteit den Koning, waarnemend se cretaris van Hare Majesteit de Koningin, graaf H. Dumonceau, het volgend schrijven: „H. M. de Koningin, door den heer burge meester der residentie onderricht, dat bij gelegen heid van het ongeval, waardoor Hoogstdezelve en Hare Kon. Hoogh. Prinses Wilhelmina op den 19n Febr. 11. zoo ernstig bedreigd werden, gij, nadat het Koninklijk rijtuig door een gezegende beschikking der Voorzienigheid was tot staan ge bracht, tot het in bedwang houden der paarden hebt medegewerkt, of op andere wijze bijstand hebt verleend, draagt mij op u daarvoor de dank betuiging van H. M. over te brengen, en u door de aanbieding, namens Hoogstdezelve der hierbij- gaande som van honderd gulden, in de gelegen heid te stellen, om desverkiezend een geschenk aan te koopen, dat tot blijk van erkenning der door u betconde hulpvaardigheid en tot gedachte nis voor u in het gebeurde zal dienen. Men verneemt tevens dat namens de Koningin aan den stalhouder Wegman een gouden doek speld met diamanten, aan twee politie-agenten ieder 100 en aan een derden agent 10 is ter hand gesteld. Ook aan den heer Tromp werd namens H. M. een schrijven gericht, om dank te betuigen voor de door htm betoonde hulpvaardigheid. De Koning zal bij het Keizersfeest te Berlijn (22 Maart) zich doen vertegenwoordigen door zijnen adjudant-generaal, den gep. luit.-generaal jhr. Verspeijck. Onder de personen, die uit Nederland te Ber lijn op 22 Maart den Keizer gaan complimen teeren, zal zich ook bevinden de heer Beelaerts, lid der 2e Kamer, als diplomatiek vertegenwoor diger van de Transvaal. - Honderd-een-en-twintig ingezetenen van Broek op Langedijk hebben aan de Tweede Kamer hare medewerking verzocht tol opheffing van den vac cine dwang. Het XXste taal- en letterkundig congres zal te Amsterdam worden gehouden van 26 tot 29 September e.k. Mej. Parqui heeft aan de Weesinrichting te Ncerbosch 1000 gelegateerd. Wijlen mej. de wed. C. Schoehuijs, te Uitgeest, heeft 2000 vermaakt aan de diaconie der Ned. Herv. gemeente aldaar. t In de tweede helft der maand Mei zal een vergelijkend onderzoek plaats hebben voor de vervulling der betrekking van adspirant-ingenieur van den waterstaat. Bij een te Groningen om het meesterschap tusschen inwoners van Amsterdam en Groningen gehouden biljartwedstrijd, werden door de Am sterdammers, die de 6 prijzen ter waarde van 150 wonnen, 3244 caramboles gemaakt, tegen 3117 door de Groningers. Bij een na den afloop gehouden wedstrijd tusschen de beste spelers, H. P. Smith van Amsterdam, en R. Bierling te Groningen, werden door Bierling het vereischte getal van 250 caramboles gemaakt, toen Smith op 152 stond. Wegens de langdurige droogte heerscht in de prov. Friesland groot gebrek aan drinkwater, vooral voor het vee. Op enkele plaatsen moet het water tot op een afstand van twee uren gaans in wagens worden aangevoerd, aan welk vervoer veel tijdverlies en kosten zijn verbonden. Te Groningen zal 29 Augs. van wege de ver- eeniging „het Paardenstamboek" eene tentoonstel ling van merriën met veulens en van Twenter- hengsten gehouden worden. Andermaal heeft aan den oever van den Nieuwen Neuzenpolder op den 13 dezer eene afschuiving plaats gehad, beslaande ongeveer eene lengte van 200 en breedte van 70 M. Hoewel men zich nog geen oogenblikkelijk gevaar voorstelt, is men toch bevreesd dat de in 1885 gelegde zinkwerken zeer zullen geleden hebben, daar de afschuiving bij die werken ontstond. Den Un dezer zijn uit de Groninger veenko loniën ongeveer 40 personen naar Noord-Amerika vertrokken, om aldaar lotsverbetering te zoeken. Het hoofdbestuur van den „Volksbond, ver- eeniging tegen drankmisbruik," heeft bij den uit gever C. L. Brinkman te Amsterdam een plaat uitgegeven, met het doel door aanschouwelijke voorstelling af te schrikken van het gebruik van sterken drank. De plaat stelt den buitenkant eener kroeg voor. Een werkman, in de kracht van zijn leven, heeft de hand reeds aan de deur kruk geslagen; zijn vrouw staat terzijde te huilen, doch zijn dochtertje kijkt hem sraeekend aan, met de handjes op zijn arm. „Ach vader niet meer," luidt het onderschrift. Deze prent, die slechts een dubbeltje kost, is zeer goed uit-

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1887 | | pagina 2