HENGST „Nelson", verhuren: Al de WEILANDEN steenhouwerij Dobbe van Pelt, BURGERLIJKE STAND. AANBESTEDINGEN. MA RKT B E RICHTEN. ADYERTENTIEN. 1 (loiikerbnaiflie 5-jarige Hengst 1 gitzwarte 2-jarige Hengst De Notaris Van ile Mortel, Heesbeen, Doeveren en Genderen; Huwslijks- brievsn, te 's Hertogen bosch, Gemengd Nieuws en Allerlei. gevoerd. Joh. Braakensiek is de teekenaar en J. Walter sneed haar in hout. De voorstelling spreekt duidelijk voor het beoogde doel, zonder tot de overdrijving over te slaan, die vele dezer propaganda-prenten in Engeland kenmerkt. Te Leeuwarden is opgericht eene „Eriesche Boerenvereeniging" tot verkoop van boter. Bij deze vereeniging zal alleen de eigengemaakte boter van de leden, die veehouders moeten zijn, kunnen wor den verkocht en is dus de gelegenheid uitgesloten om daarbij tevens te voegen boter, hetzij van niet- leden, hetzij van buiten de provincie in Eriesche vaten in den handel gebracht. Het recht om kievits eieren te zoeken in den Prins-Hendrik-Polder op Texel, is verpacht voor 62 gedurende den tijd dat men ze mag ver voeren, en alzoo voor één maand. In de verschillende banken van leening te Am sterdam werden in den loop van het jaar 1886 beleend 778,367 en gelost 756,369 panden, ter wijl 32,188 panden werden verkocht. De geza menlijke winst bedroeg ƒ33,131.67. t Het provinciaal bestuur van Groningen zal eerlang aanbesteden, het verzwaren en verhoogen van 400 M. zeedijk, ten zuid-oosten van Delfzijl, en het gedeeltelijk herleggen der daarop aanwe zige steenglooiïng, benevens aanvulling daarvan met 800 M3 stortsteen. Raming 12,160. In zake de ongeregeldheden te Oldeboorn zijn voor den rechter-commissaris te Heerenveen ge dagvaard vijf verdachten en elf getuigen, daaron der ds. Homoeth. Ofschoon te Aalten de Zondag zonder bloed storting is voorbijgegaan, was de opgewondenheid in de //benauwde veste" toch zeer groot. Toen 's ochtends het kerkgelui begou, verzamelde zich weldra voor het Kerkplein een groote menigte, die van plan was de kerkdeuren te bestormen. De soldaten die, naar men algemeen fluisterde, de geweren met scherp hadden geladen, joegen de menigte uiteen. In de verwarring gelukte het der partij van ds. Soede een op zich zelf staand cathechisatie-gebouw te bezetten, zoodat daarop nu alleen een sleutel van de Soede-partij paste. Na het verdrijven der menigte trokken velen, onder het zingen van het /;Wien Neêrlandsch bloed," in optocht door het dorp naar het nieuwe armhuis, waar ds. Gangel, naar het gerucht liep, preêken zou. En werkelijk waren daar velen der zijnen vereenigd. Bij de nadering van den stoet sloten zij de deuren. De opening dier deuren, de uiteendrijving der menigte en de ontruiming van het gebouw was het werk van een oogenblik, vooral nadat de wachtmeester der huzaren, aan 't hoofd van zijn peloton, zich woorden had laten ontvallen, die allen voor en in het Rusthuis on rustig maakten. Blijkens het verslag in //De Stand." was reeds 's ochtends negen uur ds. Gangel op het Raadhuis ontboden en door alle autoriteiten zonder onder scheid op de meest heusche wijze bejegend. Lang durig werd daar over den toestand der gemeente gesproken, 't Einde der beraadslaging was, dat, ter voorkoming van ongeregeldheden, de kerk Zondag gesloten zou blijven. Des avonds werden de kroegen ontruimd, 't Was ook toen zeer woelig onder de menigte, maar de gedachte aan //het scherp," had een kalmeerenden invloed. Dinsdagochtend zijn de huzaren naar Zutfen teruggekeerd. De kleine staat van beleg, om het erf van ds. Gangel en een paar der zijnen, is ook opgeheven. Het Class. Bestuur van Zutfen is Woensdag gekomen om te doen wat des Kerkeraads is en de gemeenteleden tot rust aan te manen. Te Nieuwe-Tonge was het Maandagavond zeer rumoerig. Bij verscheidene landbouwers werden de glazen ingegooid, omdat de werkuren met 11/4 uur waren vermeerderd. Een koopman verloor op de paardenmarkt te Weert zijn portefeuille, waarin 1040 aan bank noten was. In plaats van twee paarden, die hij meende te koopen, moest hij met ledige handen huiswaarts keeren, in weerwil der vele moeite die gedaan werd tot het terugvinden van het geld. Naar men meldt, zou er een moordaanslag hebben plaats gehad op den pastoor van het nabij Bergen-op-Zoom gelegen dorp Woensdrecht. De justitie is derwaarts vertrokken. Bijzonderheden zijn niet bekend. t Donderdagmorgen had te Zaandam een treu rig ongeval plaats. Door den sterken wind be zweek een deel van den oliemolen „de Melkpot." Wieken, as en een groot deel van den kap kwa men onverwachts naar beneden. Een der werk lieden, een 17-jarig jongeling, werd onder de as verpletterd, zoodat zijn lichaam diep in den grond werd gedrongen, 't Kostte eene ontzaggelijke in spanning, het lijk van onder de zware ijzeren as te verwijderen. Te Amsterdam is een dienstmeisje in brand geraakt. Zij liep de straat op, waar de voorbijgan gers haar de kleederen van het lijf rukten. Zwaar gewond werd zij naar het gasthuis gebracht. Op de „Telegraaf V" is te Dordrecht gearres teerd een jongmensch, verdacht van het stelen van een paar horloges te Amsterdam. Onder Beilen is het lijk gevonden van zekeren Jan Bleeker. Hij leed aan zenuwtoevallen. Te Abbekerk is een huis, bewoond door twee gezin nen, afgebrand. Te Zevenaar werd door de politie een telegram ontvangen, om zekeren H. K., Duitscher, komende van Rotterdam, met 1500 mark van zijn broeder, aan te houden. Werke lijk kwam H. K. en gaf voor, geen broeder te hebben. Hij was ook niet in het bezit van veel geldmen vond bij hem slechts een bankbiljet van f 25 en eenige groschen. Dadelijk is een onderzoek aangevangen. Te Tilburg zijn 5 kleine huizen uitgebrand en een zesde gedeelte lijk. Op de Handelskade te Amsterdam is een schuitenvoerder te water geraakt en verdronken. Op de lijn 's BoschHelmond ontspoorde nabij Beek en Donk de voorste goederenwagen van den tram, waardoor twee goederenwagens verbrijzeld werden en een passagierswagen gedeel telijk werd beschadigd. Een werkman, die op een der balkons stond, viel door den schok voorover, met het hoofd op een scherpen kant van den wagen, waardoor hij ernstig gewond werd. Een reeds vrij bejaard, alleen wonend man te Was senaar, die Zondag nog al aan Bacchus schijnt ge offerd te hebben, ging des avonds met een bran dende pijp te bed. Verschrikt door den dikken, onwelriekenden rook, vonden hem Maandagmor gen de buren nog slapende, terwijl hem de klee- ren aan 't lijf verbrand waren. Hij is aan de ge volgen bezweken. Te Nieuwenhagen (Limburg), is een oppassend man en vader van een talrijk gezin, onder de vreeselijkste pijnen, aan bloedver giftiging gestorven. De ongelukkige had een kleine, onbeduidende wonde aan de hand gekre gen, door welke wonde waarschijnlijk giftige be- •tanddeelen in het bloed zijn gekomen. Althans de hand en de arm zwollen onrustbarend op en niettegenstaande de spoedig aangebrachte genees kundige hulp, overleed de ongelukkige weldra. Een 2-jarig kind te Valthermond, dronk in een onbewaakt oogenblik uit een ketel met koken den thee en stierf aan de brandwonden. Deel den wij in ons vorig no. mede dat op de heide bij Venlo onder de sneeuw een lijk is gevonden, thans blijkt dat de overledene G. Schraufers was uit Tubingen. Op het portret van zijne vrouw en kinderen, dat hij bij zich droeg, stond aan de achterzijde geschreven adieu liebe Frau und Kind. Alles vergessen und vergeben/' Hij had te Venlo 14 dagen gelogeerd en nog niets betaald. Op den dag van zijn overlijden kwamen er brieven aan, waaronder een met geld. Volgens iriformatiën moet hij een vervolgd gesignaleerd persoon zijn, die zich te Venlo aangemeld heeft voor den dienst in Indië, doch afgekeurd werd. De burgemeester van Broekhuizen (Limburg) is bij het houthakken uit een boom gevallen en bleef op de plaats dood. Te Zuidlaren heeft een dreigende boschbrand plaats gehad. Dank zij het flinke optreden der ingezetenen, is men het vuur meester geworden, zoodat de brand slechts een gedeelte van het bosch heeft vernield. Tegen zekere G. uit Sittard is proces-verbaal op maakt wegens het onbevoegd uitoefenen der ge neeskunde. De kapitale bouwhoeve, eigendom en bewoond door den landbouwer H. Berden te Blerik bij Venlo, is door een onbekende oorzaak met al de nevengebouwen een prooi der vlammen geworden. Bijna niets werd gered5 koeien en 1 paard vonden daarbij den dood in het vuur. Alles was echter verzekerd. blijkens den Engelscben naam van zijn établisse ment waarschijnlijk een zoon van het land waar j men in schelle kleuren behagen schept, liet aan zijn huis een zonderling kwastje geven. De stee- nen van den gevel werden n.l. overtogen met een helder rood, terwijl het houtwerk van de onderpui in 't stemmig zwart gezet werd. Voor de vele en hartelijke blijken van belangstelling, tijdens de ziekte en bij het overlijden van mijn geliefden Zoon JOAN NES ondervonden, betuig ik mijnen har- telijken dank. S. VAN BEEST. Heusden, 15 Maart '87. Mevr. v. ENST te Heusden vraagt met 1 MEI a.8. als Meid alleen, een nette fatsoenlijke De donkerbruine 3-jarige aangekocht op de laatste keuring te Aurich, zal van af heden tot DEKKING beschik baar gesteld worden bij Gebr. de Bruijn, te Babyloniënbroek. Dekgeld f 10, in eens te betalen. Paarden-liefhebbers worden tevens tot be zichtiging van bovengenoemden hengst uit- geuoodigd. Bij de Gebroeders de Bruijn te Baby loniënbroek staan ook ter dekking be schikbaar van gekruist ras en van Inlandsch ras. Di kgeld 2 gulden havergeld en 4 gulden voor het veulen. ZEGT HET VOORT! te 's-Hertogenbosch, z*l Zaturdag 26 Maart 1887, des morgens ten 10 ure, ten huize van ONDER j L. VEERMAN, Heusden. Alles aan zeer lage prijzen. f Hedikhaizon, van 128 Febr. Geboren: Gijsbertus, z. v. Lambertus" van Kruijten en Adriana de RaadPetronella, d. v. Hendrik Hekspoor en Catharina Verklaren Geer- truida Johanna, d. v. Johannes Piron en Johanna Maria BruijstersTheodora, d. v. Michiel de Haan en Cornelia Pulles. Overleden: Cornelis Johannes v. Holder, 8 maanden Jan v. Falier, 64 j. f MIDDELBURG, 15 April. Het driejarig onder houd van eenige werken bij de Oude Hoeve aan de noordzijde van het eiland Schouwen. Raming 4048 per jaar, aanw. 7 en 9 April. f 's HAGE, 13 April. Het wegruimen van een in de beneden-Merwede onder de gemeente Sleeuwijk gezonken vaartuig. Aanw. 6 April. f 's HAGE, 20 April. Het uitvoeren van bagger- werk tusschen de leidammen van het Zwolsche diep. Aanw. 13 April. f HAARLEM, 21 April. Het maken van beplan tingen in de duinen op het eiland Terschelling. Raming 4240. aanw. 14 April. t 's BOSCH, 22 April. Het voortzetten der steen glooiïng langs de dijken der Zuid-Willemsvaart tus schen de Dungensche brug en 's Bosch. Raming 4300, aanw. 15 April. i mimmi De eigenaar van een koffiehuisje op den O.Z. Achterburgwal, bij de Stormsteeg te Amsterdam, Hoogst waarschijnlijk had de man met deze op zichtigheid geen ander opzet, dan om de aandacht wat meer op zijne inrichting te vestigen, 't Kan ook wezen dat het slechts de grondverf was, waarop verder kunstwerk zou gepenseeld worden. Maar de samengevoegde Amsterdamsche kleuren zijn, sedert zekere partij ze als zinnebeelden harer ontevreden stemming en stoute wenschen koos, zoozeer in dis- crediet geraakt, dat men in alle rood en zwart eene demonstratie ziet en zoo kwam het dan ook dat welhaast eene talrijke volksmenigte, waaronder vele handelaressen in visch, voor het opgeschilderde huis was samengeschoold, het aangapende, druk redeneerende en dreigementen uitende tegen de »soossiejalen.« Een half dozijn agenten kwamen er aan te pas en een paar uren moesten verloopen, eer de ge moederen wat tot bedaren kwamen. Doch eerst om een uur of elf scheen men geheel tevreden gesteld. Toen liet n.l. de eigenaar aan den veelvervigen Jozefs-rok als versiering nog een flinke, breede, gele bies toevoegen, die, over het zwart van de onderpui getrokken, de vermeende socialistische kleurenspraak als het ware neutraliseerde. Aan de aanmaningen der agenten om »door to gaan« werd toen gereedelijk gevolg gegeven, schoon menigeen, wantrouwig, nog eens omkeek. Te Oudeschild leefden sinds tal van jaren een paar arme oudjes, die grootendeels door eigen ijver en werkzaamheid in hun eigen onderhoud wisten te voorzien. Dezer dagen stierf de man. Toen hij reeds eenige uren dood was, vonden de buren de vrouw bezig om een warme kruik aan de voeten van het lijk te plaatsen. Men kon de oude ziel nauwelijks overtuigen dat de man dood was. »Neen«, zeide ze, >zooeven zuchtte hij nog en een poosje geleden heb ik hem zien lachen; laat mij begaan, zijn voeten zijn zoo koud Door een landbouwer in de buurtschap Onna te Steenwijkerwold zijn bij het omspitten van een stuk heidegrond, ter diepte van ongeveer 1 voet, vier zilveren muntstukken gevonden uit den Romein- schen tijd. Twee daarvan zijn reeds zoover vergaan, dat daarop niets meer zichtbaar is dan een keizers- kop, terwijl op den anderen nog leesbaar isCaesar Augustus, Drusus, op de keerzijde Civilis met twee krijgslieden, ieder een pijl in de hand houdende. Volgens overlevering moet in de nabijheid een Romoinsche schans gestaan hebben. »Wat heeft u daar een mooie papegaai, mevrouw. Zou het waar zijn dat die vogels meer dan hon derd jaar oud kunnen worden Zeker mijnheer. Ik ken iemand die een pape gaai heeft die reeds langer dan vier eeuwen eigen dom van zijne familie is. Ik moet er echter bijvoe gen dat die vogel opgezet is.« Volgens het laatst verschenen Londensch adres boek heeft men onder de gegoede standen der En- gelsche hoofdstad 2125 familiën Smith, 1200 Jones, 708 Brown's en 467 Robinsons's. Te Berlijn vindt men de Schulze's eu Muller's in even grooten ge tale als de Smith's te Londen. Het woord »beminnen« in het Indische dialect is »chemlendamoughkunagogager«. Het moet een interessant gezicht zijn, een Indiaansch geurder zijn jeugdige aangebedene te hooren verzekeren, hoe teeder hij haar »chemlendamoughkunagogagerc De kleermaker Van der Schaar stuurt een jongen met eene kwitantie naar een klant, die met geen mogelijkheid tot betalen te bewegen is. Na eenig nadenken geeft echter de schulde naar de kwitantie aan den jongen terug, met de woorden: Zeg aan uw meester dat ik mij met den besten wil van de wereld niet kan herinneren dat ik heb betaald, en daar ik niets wil hebben wat mij niet toekomt, stuur ik hem de kwitantie terug. Aan den heer Edouard Philippe is in Frankrijk octrooi verleend op onschadelijke ofschoon knal lende vuurwapenen, die a bout portanü afge schoten kunnen worden zonder den beschotene te deren. Deze uitvinding kan voor militaire manoeu vres, maar in 't bijzonder bij tooneelvoorstellingen, waar reeds zoo herhaaldelijk ongelukkeu voorkwa men, groote diensten bewijzen. Bovendien zjjn de capsules, die voor dit knaleffect gebruikt worden, veel goedkooper dan de losse patronen, welke laatste volgens Fransche prijzen circa 11 francs per hon derd kosten, terwijl de nieuwe capsules voor 5 frs. per honderd stuks geleverd worden, ongerekend de kosten voor lieden belast met de behandeling der vuurwapenen in theaters, en het vermijden der brandgevaren, verbonden aan de ontbranding der weggeschoten proppen. Een paar officieren van het ballon-detachement te Berlijn hebben een luchtreis van 6YS uren ge maakt. Zij stegen te 11,42 uren 's morgens op en daalden 335 kilometer van Berlijn, nl. bij Ostro- metzkow, niet ver van Bromberg, te 6 uren 30 min. 's avonds neder. De ballon bereikte een hoogte van 2580 M., telkens weder dalende en rijzende. Gemiddeld was de snelheid der vaart 16 M. per seconde. Er waren 26 kisten van 10 kilogram aan boord en eenige postduiven, waarvan er een, in de wolken losgelaten, op een afstand van 29 kilometer weer op den ballon terugkeerde; andere bleven, losgelaten, op den ballon zitten, tot deze uit de wolken gedaald en de aarde te onderscheiden was. De vélocipède is geen product van onze eeuw. In het stedeïjjk archief van Neurenberg is een wie- Ier van 1633 bewaard en in de in 1703 verscheuen historie van Neurenberg kan men lozen dat Step- han Farslers uit Altdorf een driewielig voertuigje had vervaardigd, waarmee hij, zonder eenige an dere hulp dan die van zijn eigen handen en voeten, naar de kerk kon rijden. De Fransche scheikundigen Frémy en Feil zijn er in geslaagd langs scheikundigen weg robijnen te makeü. Een beroemd geneesheer zeide eens: »Er zijn twee soorten van patiënten die men nooit zal kunnen genezen, n.l. de blinden en de dooven.c Gelukkigerwijze vergiste zich de geleerde man, want de dooven hooren tegenwoordig met behulp van de kunstmatige trommelvliezen van den heer Nichol son, 4, rue Drouot, Parijs. Tegen toezending van l2l/2 cents ontvangt men frauco de uitleggende brochure van 80 bladzijden. t ZALT-BOMMEL, 15 Mrt. Boter ƒ0.45 kj 0.50 per half kilo. Eieren 0.65 a f 0.75 de 26 stuks. f WAALWIJK, 18 Maart. Op de heden gehou den jaarmarkt, was de aanvoer van vee gewoon de handel daarentegen was weinig. Ter bo termarkt werden aangevoerd 1388 kilogram boter, waarvan de prijs was van ƒ0.94 tot ƒ1.10. Dienstbode. den heer H. Moukik, aan de Wijkschepoort te Heusden, voor het loopend Saisoen behoorende aan de familie METTERNICH. worden zeer goed- koop, netjes en I spoedig geleverd 1 door VAN Orthenstraat, bij de Visstraat. Leverancier van hardsteeneu Raam- en Deur dorpels, Neuten, Gootsteenen, Stoepplaten en Ban den, Vloertegels, Grafmonumenten en Zerken en alles wat tot het vak behoort. Schoorsteenmantels in alle soorten ruim voorradig. Ruime keuze van Plafond-ornamenten, versierde Lijsten, Consols, Raam- en Deurversieringen var- gips en cement. Beste Engelsche aarden Buizen in alle afmetin gen buitengewoon goedkoop. Privaatrechters. Portland-Cement eerste kwaliteit. Uitgebreide sorteering van deugdzame en zeer goedkoope cement-tegels voor vloeren. Hardgubakken Tegels in allb kleuren, voor win kels, gangen, keukens, stoepen, enz. Engelsche en Fransche Parketvloeren. Dakloien in alle soorten

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1887 | | pagina 3