BINNENLAND. BURGERLIJKE STAND. De Kroonprins Alexander van Servië heeft bij de laatste nitloting den hoogsten prijs in de Servische leening, 120,000 francs, gewonnen. BEKENDMAKING. HEUSDEN, 21 Maart. t Het aandeel dezer gemeente in de lichting der Nationale Militie van dit jaar, is door Gede puteerde Staten bepaald op 5. t Door den heer commissaris des Konings is voor deze gemeente gedurende de maanden Maart en April ontheffing verleend van het verbod tot het schieten van kraaien, roeken en kaauwen. t UITWIJK. De suikerfabrieken te Breda en Bergen-op Zoom hebben hier en in de omstreken contracten gesloten tegen 11 per 1000 K.G., met een voorschot van ƒ70 per H.A. Na 1 Maart zonder voorschot. Voor de fabriek te Groenendijk wordt nog contract aangegaan tegen den prijs van ƒ10 per 1000 K.Gmet voorschot van 70 per H.A. BRAKEL, 18 Maart. De uitkomst der heden op het Spijker gehouden groote voorjaars-verpach- ting van weilanden was, dat de pachtprijzen op dezelfde hoogte gebleven zijn als verleden jaar. NE DER-BET UWE, 19 Maart. „Dat mooie weertje van heden zal ons nog opbreken," zei verleden week een mijner kennissen, toen ik hem over het bijzonder zachte weer sprak. En zie, een paar dagen daarna werd zijne profetie vervuld, want dichte sneeuwvlokken vielen op het aard rijk neer. Ja, liet weer viel tegen. Wie verleid was ge worden, om zonder overjas te loopen, zocht haar in allerijl weder op, want het was erg koud en het vroor hard. Het weer viel tegen. Wie verleid was gewor den, om te hovenieren, of om aardappelen te poten, wenschte nu, dat hij er BPg niet mee was begonnen. Het weer viel tegen. Wie verleid was geworden om de weilanden met vee te vullen, was genoodzaakt het weder stalwaarts te drijven. Van weilanden gesproken, moeten wij melden, dat die weer voor het grootste gedeelte zijn ver pacht. De algemeene verwachting was, dat thans vrij wat minder zou besteed worden dan in het vorige jaar. Wel was er toen overvloed van gras, maar in het najaar waren de prijzen van het vee zoodanig, dat het batig saldo voor deu veehouder gering was, ja, misschien bij dezen of genen wel negatief is geweest. De verwachting was: lage prijzen. En de uit komst? Over het algemeen kan men veilig aan nemen, dat thans evenveel wordt besteed als in 1886. De reden hiervan is wel deze, dat er over vloed van vee is en de landbouwer het zelf lie ver nog eens wil wagen, dan straks voor een spotprijs het vee van de hand te doen. En boe is de toestand in andere opzichten? Wat de fokkerij van jonge varkens aangaat, is men niet bijzonder gelukkig. Wel zijn de prijzen redelijk, maar hier en daar hoort men nog al van sterfte ouder deze diersoort. Voor 't overige niets bijzonders, dan alleen (of schoon ik meen het reeds in mijnen vorigen brief te hebben medegedeeld) dat weer verscheidene ak kers gereed liggen, om straks het beetwortel zaad te ontvangen; meer zelfs dan in het vorige jaar. We willen hopen èn voor den landbouwer, èn voor den veehouder, dat 1887 voor hen een jaar moge zijn van voorspoed, opdat moeite, kosten en tijd door goede uitkomsten worden vergoed. "t DALEM. Andermaal zijn de localen, be stemd tot verkoop van sterken drank, in deze gemeente geschat en is het vergunnings-recht merkbaar verhoogd. Bevonden werd dat de zoo genaamde kroegjes in den regel het grootste de biet hadden, zoodat deze dan ook het meest in de verhooging zullen moeten bijdragen, of zich genoodzaakt zullen zien, van hun recht afstand te doen. t Vrijdag-morgen had de stoker van de veerboot te Gorinchem het ongeluk, om, toen hij de in werking zijnde machine van de over tollige olie wilde ontdoen, met een der vingers daartusschen beklemd te raken, met het gevolg dat deze bijna van de hand werd gescheiden. Hem werd door den heer dr. Praag de eerste geneeskundige hulp verstrekt. Bedoelde vinger zal vermoedelijk moeten worden afgezet. Naar wij vernemen is weldra eene voordracht van wet te verwachten om de bij de militie in- gelijfden, die dit jaar voor ontslag aan de beurt zouden komen, tot een jaar langeren dienst te verplichten. (N. R. Ct De oud-Minister van Justitie, rar. C. J. Pické, lid van de Eerste Kamer en burgemeester van Middelburg, is aldaar na een langdurige ongesteld heid overleden. De heer Pické had voor enkele weken zijn eervol ontslag als burgemeester aan gevraagd, welk besluit in Middelburg, waar de overledene algemeen bemind was, met leedwe zen werd vernomen. Een commissie uit ingeze tenen van verschillende politieke en godsdienstige richtingen had zich daar reeds gevormd, om den heer Pické bij zijn aftreden op 1 April a.s. een stoffelijk bewijs van de dankbaarheid der burgerij aan te bieden. De tweede internationale tentoonstelling van pluimgedierte enz., die thans van wege de Ned. vereeniging „Avicultura" te Arnhem wordt ge houden in den planten- en vogeltuin, verdient in hooge mate de aandacht der liefhebbers, daar er een schat van zeldzame hoenders en duiven is geëxposeerd. Behalve uit ons land, zijn er inzen dingen uit Brussel, Guaregnon, Uccles, Morpeth, Possendorf, Antwerpen, Leuven, Dresden, Londen en Dalherda bij Eulda. Het algemeen gevoelen der kenners, die Vrij dag-namiddag, de opening bijwoonden, waarbij generaal Smits van het Kol. Mil. Invalidenhuis eenige woorden van inleiding sprak was, dat deze tentoonstelling veel interessanter is dan die van verleden jaar, ofschoon zij toen reeds ieders tevredenheid wegdroeg. De hokken van Spratt voldoen zeer goed. Een paar Engelsche bedienden zorgen voor de verpleging der dieren, die een orchest te zamen stellen, dat alle beschrijving te boven gaat. „Er wordt in den laatsten tijd op de lagere scholen veel werk gemaakt van het teekenonder- wijs, wat voorzeker aan toekomstige ambachtslie den ten goede komt. Er is nochtans, zegt „de Wekker," een ander vak van onderricht, dat niet minder belangstelling verdient, vcoral met het oog op de dorpsscholen, namelijk het landbouw onderwijs. Aan dit onderwijs bestaat groote be hoefte. Zoolang toch onze landbouwers niet theo retisch worden opgeleid, zal ook de praktijk niet anders dan gebrekkig en naar den ouden sleur worden uitgeoefend. Ook in een ander opzicht zou een betere zorg voor het landbouwonderwijs op de lagere school nut stichten. De leerlingen Zouden niet zoo vroegtijdig als thans de school verlaten en reeds daarmede zou veel gewonnen zrjn. In het belang van den landbouwer cn de land bouwnijverheid zou het derhalve weuschelijk zijn dal aan het onderwijs in den landbouw, vooral ten plattelande, meer aandacht werd geschonken dan thans het geval is. Nu het riet voor dakbedekking ten platten lande minder gebezigd wordt dan vroeger, komt het den rietpachters niet te onpas dat riet ook voor de papierfabricatie geschikt is. Door Belgische papierfabrieken is, met dat doel, een aanmerke lijke aankoop van riet gedaan, voornamelijk in de Alblasserwaard. De droogte is in Friesland onrustbarend. Te Joure wordt reeds 10 ct. voor den emmer regen water geboden. In onderscheiden Friessche dorpen heerscht weer kreupelheid onder de varkens. Als een nieuw middel tot genezing wordt nu een weinig kalk in 't voedsel gedaan, dat gunstige resultaten op levert. Aan Anton Kabelaar werd ten woonhuize van zijnen patroon, den heer S. Hulseman, bij de Wagenbrug, een verrassing bereid. Namens 120 Hagenaars uit verschillenden stand werd hem door een lid der commissie, die zich tot dit doel gevormd had, een geschenk aange boden, als blijvende herinnering aan zijn moedige daad op 19 Februari jl. De spreker zeide, dat Kabelaar zijn leven in den waagschaal had gesteld om dat van Neêrland's Koningin en het geliefde Prinsesje te redden, dat alle Nederlanders hem daarvoor dankbaar waren, en dal velen bereid waren bevonden hem te tooneu, dat moed, beleid en trouw nog in Nederland worden geëerd. Kabelaar daukte op de meest eenvoudige wijze. Hij, evenals zijn oude vader, waren zeer erken telijk, dat het publiek zijne handeling waardeerde. Het geschenk bestaat uit een fraai gouden remontoir-horloge, met het. inschrift in de kast „Aan Anton Kabelaar, 19 Februari 1887." De wijzers zijn eveneens van goud, met dia manten bezet. Een gouden ketting behoort er bij. Tevens is er bijgevoegd een gouden medail lon, in de achterkast waarvan het stedelijk wapen is gegrift. Het medaillon bevat de portretten van H. M. de Koningin en II. K. II. prinses Wilhelmina. Voorts werd Kabelaar verrast met de prachtig door den heer J. C. Bautz te 'a Hage gecalligrapheerde naamlijst van de 120 schenkers, welk kunstwerk gevat is in een eenvoudig zwartbruine lijst. De volgende opdracht, eveneens keurig gecalli- grapheerd, was er bijgevoegd „Den 19n Februari 1887, toen alom in den lande de 70e geboortedag van Z. M. den Koning werd gevierd, sloegen de paarden van het rijtuig, waarin H. M. de Koningin en H. K. H. Wil helmina gezeten waren, op hol. „Antou Kabelaar mocht het, door zijn moedig gedrag en zijne groote tegenwoordigheid van geest, gelukken de paarden tot staan te brengen. „Zijne heldendaad redde naast het leven eener geliefde Vorstin, dat van Neêrlands dierbaar kleinood. „Als blijk van welverdiende hulde en innige dankbaarheid werd hem, door onderstaande inge zetenen van 's-Gravenhage, een gouden horloge met ketting vereerd." Door den eigenaar van een magazijn van da mesmantels te Breda, den heer S. van der Ven, is de opening van het zomerseizoen aan zijn klan ten bericht in den vorm van een post wissel! Ongetwijfeld een zeer goed denkbeeld om de aandacht te trekken. „Naar wij van goederhand vernemen, zegt het „Gron. Wbld.", is E. Domela Nieuwenhuis in de gevangenis ernstig ongesteld. Deze ongesteld heid is te onrustbarender, omdat is bekend ge worden dat zijn ziekte van dien aard is, dat verder verblijf in de cel voor hem doodelijk zal zijn." Ook in andere bladen zagen wij reeds berichten van dien aard. Of zij uit betrouwbare bron voortvloeien, weten wij niet. Zoo het waar is, wat daar wordt mee gedeeld, dan mag men van den rechtvaardigen en humanen zin van den Minister verwachten dat hij de celstraf niet feitelijk tot doodstraf maaktzoo het niet waar is, zou uitdrukkelijke tegenspraak van bevoegde zijde niet ongewenscht zijn, om te voorkomen dat het bericht verder worde geëxploiteerd. Een later bericht zegt: Uit volkomen betrouwbare bron meldt men ons dat de berichten over den slechten gezond heidstoestand van E. Domela Nieuwenhuis zeer sterk overdreven zijn. Hij is een paar dagen bedlegerig geweest wegens een ongesteldheid van weinig beteekenis. Zaterdag was hij weder her steld. (Vad.) Omtrent den aanslag op den pastoor van Woens- drepht wordt aan de „N. R. Ct." nader uit Ber- gen-op-Zoom het volgende gesphrevenZekere W., iemand van een zeer laakbaar gedrag, was penige malen door den achtenswaardige pastoor v. M. onderhouden en dit niet alleen over zijn eigen levenswijze, maar ook over die van een bij hem inwonende dochter. W., hiermede minder ingenomen, liet onder voorwendsel van zwaar ziek te zijn den pastoor bij zich ontbieden. Nauwelijks had deze den voet in hilis gezet, of W. greep een pistool, hetwelk hem echter juist intijds door den pastoor werd uit de hand ge slagen, die hierop ijlings het huis verliet. De justitie is niet zooals aanvankelijk gemeld werd derwaarts vertrokken, maar de zaak is in haar handen gesteld. Op de Prinsengracht te Amsterdam geraakte door het breken der strengen een vigilante met den koetsier en een heer te water. Beiden wer den gered. Ouder Didam is een groote boe renhoeve in de asch gelegd. Zeventien koeien en een paard gingen verloren. Ook te Osch brandde een boerenwoning af. De wachtmeester L. van het le reg. veldartillerie te Amersfoort, is Dins dagavond uitgegaan om leveranciers van de mena ge der onderofficieren te betalen, en niet terug gekeerd De landbouwer K. Zegel, wonende iD den Prins Hendrikpolder te Tessel, is door het breken van een touw van een wagen gedroogd zeegras op den grond geslagen en weinige minuten na den val gestorven. De ongelukkige was een ijverig man, die vrouw en kinderen onverzorgd achterlaat. Door het in brand raken barer kleederen bij het aanleggen van vuur, is te Wijn- andsrade (Limb.), eene alleen wonende 90-jarige vrouw omgekomen. Zij schijnt pogingen tot red ding te hebben aangewend, althans men vond haar deerlijk verminkte lijk aan de deur. In de Haarlemmermeer is een huis afgebrand.On- der Lobit is de korenmolen van den heer Stok man door brand vernield. Het paard van een vrachtrijder is te Deventer door een stoomtram aangereden en gedood. De voerman dacht den weg nog over te kunnen steken. In de Hart manslaan te Rotterdam is een 2-jarig jongetje, bij afwezigheid der ouders, in brand geraakt. Het kind werd ernstig verwond. Onder Kralingen is een jongen van 5 jaar door een hondenkar over reden. Zijn toestand is zeer bedenkelijk. Een handkar, waarin zes kinderen zaten, kwam op de Lindengracht te Amsterdam van de sluis en ge raakte te water. Twee kinderen hadden de tegen woordigheid van geest er bij tijds af te springen, de vier anderen geraakten te water. Drie daar van had men spoedig met dreggen op het droge. Het vierde werd door een man, die gekleed te water sprong, gered, zoodat allen er met een nat pak afkwamen. Zekere J. S., te Hoornster- zwaag (Friesland), die lijdende was aan „ver volgingswaanzin", is in alle stilte naar Amerika vertrokken. De man was in de meening een stuk geteekend te hebben, waarvoor men hem zou kun nen gevangen nemen, en dat hij alleen in Ame rika vrij zou zijn. Hij was niet onbemiddeld en heeft een aardig sommetje meegenomen. Een 63-jarig man trachtte zich te Rotterdam in de Maas te verdrinken. Hij sprong bij het Park te water, na zich een steen aan den hals te hebben gebonden, doch werd door de bemanning van een sleepboot met haken gered. Daar hij gewond was, is hij naar het Ziekenhuis overgebracht. Door trekkers langs onze kust werd Vrijdag zéoveel haring gevangen, dat sommige booten overladen binnen kwamen, terwijl men veeltijds moeite had de net ten in te halen. Alleen te Nieuwediep werden 1870-tal (374,000 stuks) aangevoerd; de prijzen bleven hoog, zoodat de visschers goede zaken maakten. J. Verhagen, een oppassend timmer man, in dienst van den heer Klomp, te Eist, sloeg zich bij het timmeren op den duimdit lichaamsdeel zwol evenals de hand en arm spoe dig op. Naar Leersum overgebracht, was de man een lijk. Een loteling, die te Amsterdam voor de keuring kwam en zeker dacht afgekeurd te wor den, viel dooi neer toen hij hoorde: „goed voot den dienst!" De 65-jarige koopman P. uit Heerenveen, is bij Weidum in een sloot gevallen en verdron ken. Men vond hem met het pak koopmans waren op den rug. Te Castricum heeft in den nacht van 17 op 18 dezer, zekere D. B., een 81-jarig man, door ophanging een einde aan zijn leven gemaakt. De man pleegde de daad uit ar moede. De wasch- en bleekerij van de wed. Berends te Orden, bij Apeldoorn, is een prooi der vlammen geworden. Het kind dat in de Hartmanslaan te Rotterdam zware brandwonden bekwam, is aan de gevolgen overleden. Bij een der vele branden, die tegenwoordig te Til burg plaats hebben, bekwamen een moeder en haar kind ernstige brandwonden. Het kind is reeds bezweken. In de kathedraal van Montanban werd de Lonrdes- kapel in brand gestoken. De kapel leed veel schade. Diefstal schijnt niet de drijfveer tot de daad te zijn geweest, want kostbaarheden werden niet vermist. Een hevige brand brak nit te Parijs in een magazijn in de rne Chateandnn, door de onvoorzichtigheid van een werkman, die een bran dende kaars liet vallen in een prnllemand. De schade bedraagt meer dan 500,000 frs. Te Buffalo (het oude Nieuw-Amsterdam in den staat New-York), is Vrijdagochtend om half vier brand ontstaan in het Richmond-hótel. De brand ontstond in een der vertrekken op de eerste ver dieping, maar door de lift verspreidden zich de vlammen met groote snelheid naar boven, zoodat binnen weinige minuten alle verdiepingen in brand stonden. Op elke verdieping bevond zich eene elec- trische bel, die terstond in werking werd gebracht. Daardoor werden alle gasten, die in het bötel lo geerden, gewekt. De ontsteltenis welke toen ont stond, was verschrikkelijk. Sommigen trachten zich langs de vensterbanken en de uitstekende lijsten te redden naar de naburige huizen, terwijl anderen in hunne wanhoop uit het venster op straat sprongen. In het geheel bevonden zich 125 personen in het gebouw. Hiervan kwamen er 12 in de vlammen om, terwijl 25 meer of minder ernstig gewond naar het hospitaal werden vervoerd. De overigen werden gered. De »St. James Hall,* een lokaal voor openbare vermakelijkheden en eenige aangrenzende winkels, werden eveneens vernield. De materiëele schade, zoowel van het hotel als de aangrenzende perceelen, wordt geraamd op 500.000 dollars. Burgemeester en Wethouders van Heusden noo- digen de voor den dienst der nationale militie aan gewezen lotelingen dezer gemeente uit, om, zoo zij verlangen bij de zee-militie te worden ingelijfd, daarvan vóór den len April a.s. ter secretarie der gemeente kennis te geven. Heusden, den 21 Maart 1887. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Honcoop. De secretaris, H. J. van Eggelen. Burgemeester en Wethouders van Heusden; Gelet op art. 6 van het besluit tot heffing van het vergunningsrecht voor den verkoop van sterkeu drank in 't klein in dezo gemeente; Noodigen belanghebbenden uit, om, indien zij verlangen dat de hun verleende vergunning bij het einde van den vergunnings-termijn zal worden geacht wederom voor een jaar te zijn verlengd, daarvan vóór 1 April a.s. ter gemeente-secretarie kennis te geven. Heusden, den 21 Maart 1887. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Honcoop. De secretaris, H. J. van Eggelen. cj f Heusden, van 13 tot 21 Maart. Geboren: Huiberdina Maria, d. v. G. J. v. Diessen en A. M. Buijs; Elisabeth Adriana, d. v. H. Schaap en M. van den BesselaarJanske, d. v. A. Hartogs en G. Verhagen. Overleden: Cornelia v. d. List, echtg. v. Arnoldus Heispoor, 82 j.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1887 | | pagina 2