BUITENLAND. BINNENLAND." Volgens een bericht nit Lemberg, zon er den 15 dezer een nieuwe aanslag tegen den Czaar zijn gepleegd. Bij den terugkeer van het feest ten pa- leize van den groothertog Wladimir, moet de trein, die de keizerlijke familie naar Gatschina terug voerde, een sterken schok ondervonden hebben. Men ontdekte dat er een rail dwars over den weg was gelegd. Gelukkig is de trein niet gederailleerd. De keizerin moet zoo zeer geschokt zijn door de achtereenvolgende aandoeningen der laatste dagen, dat hare gezondheid er ernstig door is aangetast. De geneesheeren moeten haar hebben aangeraden, eenigen tijd in Italië te gaan doorbrengen. Uit Petersburg wordt gemeld dat de politie bui tengewone maatregelen heeft genomen ter bescher ming van het keizerlijk paleis te Gatschina, in het welk een sterk garnizoen is gelegd. In den omtrek van Gatschina bevindt zich een groot aantal poli- tie-agenten en detectives, die nauwkeurig het oog houden op iederen per trein aangekomen reiziger. Bij Keizerlijk besluit zijn de soldijen van alle officieren van het Russische leger verhoogd. Uit Odessa wordt bericht dat in het Trans- baikal-district de mail door roovers werd aange vallen de postiljon werd gedood en de twee con ducteurs werden zwaar gewond. De roovers namen 100.000 roebels mede. Keizer Wilhelm heeft voor 2,500,000 Mark de heerlijkheid Gramenz uit de nalatenschap van Baron Senfft Von Pilsach aangekocht. Te Breslau is in den nacht van het Keizersfeest de beroemde Magdalena-kerk, een historisch mo nument uit de dertiende eeuw, geheel afgebrand, doch zonder persoonlijke ongelukken te veroorza ken. Het afsteken van vuurwerk bij de illumina tie was oorzaak van den brand. Prins Alexander van Battenberg is thans zooveel beter, dat hij zijn vrienden kan ontvangen. De nuncius te Weenen, mgr. Vanutelli, is tot Jacobini's opvolger benoemd. De Koningin van Engeland heeft Zaterdagmorgen een voorstelling van het Parijsche Hippodrome bijgewoond, te harer eere te Londen gegeven. Hierover wordt in Engeland veel gesproken, daar de Koningin in geen 25 jaar een schouwburg bezocht. Een manuscript uit de 12e eeuw, op 246 bladen perkament, getiteld »Graduale et Sacrameutarum,» is dezer dagen te Londen voor den prijs van 910 p.st. 10,920) verkocht. Kooper was de heer Ellis. Het Zwitsersche volk heeft de noodige gelden toegestaan voor de doorboring van den Simplon (7 millioen frs.) Een achterkleinzoon van den Tyroolschen held Andreas Hofer zal eerstdaags te Berlijn als tooneel- speler debuteeren in een stuk, dat door hem zelf geschreven is en de geschiedenis van zijn over grootvader tot onderwerp heeft. Te Brussel is gearresteerd een Italiaansch bankier, die met 170.000 frs. uit zijn land was gevlucht en thans te Ixelles woonde. De uitdieping van de haven van Livorno, een werk waarmede acht jaar zullen verloopen, is voor 921.000 lires aanbesteed. Het is bij de wedrennen te Auteuil onstuimig toegegaan. Reeds vooraf wa3 het gerucht verspreid, dat de bookmakers» tegen de politie zouden ma nifesteren. De bookmakers,» die in grooten getale waren verschenen, gaveu, vóórdat de paarden be gonnen te loopen, aan het wedlustige publiek den raad om de commissarissen van politie als het ware in een kring op te sluiten, zoodat zij geen oog zouden kannen houden op hetgeen daarbuiten voor viel. Zoo werd dan ook gedaan. Er vormde zich een soort van muur rondom de politie en allerlei vijandelijke kreten werden aangeheven. Tot deze behoorden ook de volgende: »Hoeveel (wedt gij) op Goblet»In het water!» Eenige commissaris sen maanden de aanwezigen aan die kreten te sta ken doch het hielp niet. Een paar duizend per sonen omringden hen en drongen hen naar den waterkant. De heer Clément, een der commissaris sen, eindelijk hot geduld verliezende, greep, nadat hij zich vrij gewrongen had, een der grootste ia- moermakers bij den arm en het mocht hem ge lukken dezen in verzekerde bewaring te nemen. Er werden vervolgens nog eonige personen in arrest gebracht. Verscheidene personen, die dat spelletje als nieuwsgierigen hadden bijgewoond, vielen in het water. De bookmakers» zorgden met dit al dat zij niet betrapt werden op het aangaan van weddenschappen. Te Teheran heeft het 50 uren achtereen gestort regend. De schade door de overstroomingen is ontzettend. 470 huizen stortten door verzakking in. Men telt vele dooden. In een circus te Algiers wierp een panter zich op den dierentemmer Masserini, die aan handen en armen zware wonden kreeg. Masserini slaagde er in uit het hok te komen, maar hij viel daarop in onmacht. Op den Midland-spoorweg reed een trein tegen een locomotief aan. 3 waggons werden verbrijzeld en 16 personen gewond. Door brand zijn bij Jamestown (Amerika) 80 hutten vernield. Te Korinthe werd dezer dagen een hevige schok gevoeld. Eerst dacht men aan een aardbeving, doch later vernam men wat het eigenlijk geweest was, namelijk een verschrikkelijke ontploffing van schietkatoen in het dorp Isthonia. Aan het station aldaar, van den spoorweg die aangelegd is met het oog op de thans onderhanden zijnde doorgraving der landengte van Korinthe, waren eenige arbeiders bezig met het overladen van 2000 kilogram schiet katoen in kisten, toen het gevaarlijke goed, waar schijnlijk door onvoorzichtigheid van een der werk lieden, ontplofte. Zeven arbeiders bleven op de plaats dood, vijf werden zwaar- en vier anderen, waaronder de hoofdingenieur Maupin, licht gewond. HEUSDEN, 25 Maart, t Maandagmiddag kwam een man en vrouw door de Herptschepoort de stad binnen, na vooraf op den weg op handtastelijke wijze elkanders krachten te hebben beproefd. Dit nam niet weg dat ze toch en compagnie dienzelfden middag en den daarop volgenden morgen overal aanbelden om te bedelen. Zij gingen daarbij op verschillende plaatsen zeer brutaal te werk, ja weigerden nu en dan het huis te verlaten, wanneer zij meenden dat geen manne lijke personen daarin aanwezig waren. De kom- mandant der Kon. Marechaussee alhier maakte een einde hieraan, door ze ten zijnent te ontbieden. Wijl zij niet van deugdelijke papieren waren voor zien, werden ze in verzekerde bewaring genomen en vervolgens ter beschikking gesteld van den heer officier van justitie. Naar wij vernemen gaven zij op genaamd te zijn Willem van Chanten en Catharina Wallaert. t Sints enkele dagen zag men hier geregeld wagenvrachten met masthout vervoeren, die ge borgen werden in een groot vaartuig, dat in de haven in lading lag. Duizende struiken zijn onder Nieuwkuik voor dit doel van hun groen beroofd. Heden vertrok het vaartuig, zoo diep mogelijk geladen, koers zettende naar Amsterdam, om bij de a s. Aprilfeesten aldaar het groen tot versiering te doen aanwenden. t Bij Zr. Ms. besluit is benoemd tot no taris binnen het arrondissement Alkmaar, ter standplaats de gemeente Obdam, A. J. C. Daamen, candidaat-notaris en alg. secretaris van de N.- Brab. Maatsch. van Landbouw te Tilburg. t Onlangs werden met een weldadig doel alhier door een onzer ingezetenen een 80-tal loten geplaatst voor eene verloting van voorwerpen van kunst en smaak, afgestaan aan het onder steuningsfonds bij het Nederlandsch Onderwijzers genootschap. Hierop, deelt men ons mede, zijn niet minder dan 3 prachtige schilderstukjes ge trokken en wel No. 14. „Het Orgel meisje/ van J. Hilverdink te Amsterdam. No. 19. „Een erfje in Limburg/' van Oldewelt te Amsterdam. No 33. „De tocht van Heemskerk naar Gibraltar/ van A. Bogaars, zoodat de gezamenlijke inlegsom van de hier ge plaatste loten, zeer ruim aan prijzen terugkomt. t ALMKERK, 23 Maart. Werd eenigen tijd ge leden uit deze gemeente bericht, dat de volksbibli otheek zou worden opgeheven wegens gebrek aan leeslust, thans kan worden medegedeeld, dat de bestuurder dier bibliotheek, de heer J. C. W. M. van Sittert, de leeslust op nieuw zal aanmoedigen door den aankoop van de nieuwste letterkundige werken, waardoor de opheffing dier nuttige instel ling zal worden tegen gehouden. tLANGERAK. liet getal kiezers in deze gemeente bedraagt, blijkens de gesloten lijsten voor de Tweede Kamer der Staten-Generaal en de Provinciale Staten 39 en voor den gemeente raad 77. SPRANG, 22 Maart. Tegenwoordig wordt goed bouwland hier verhuurd tegen 12 a 13 het hont of 15,64 Are. Voor een tiental jaren was die pacht nog Jiooger. Oude boeren weten echter ook van lagere prijzen te spreken, naar oude rekening nog veel beter. Zoo zegt eene kerkerekening van Sprang van voor 330 jaren dat verhuurd werd: „Aen Lijsebet Hendrikz van den Hoeck Gielis weedue iud Ambacht van der vrijen hoeven eene acker lants gheleghen ind ambachte van der Spranghe, streckende lanks die koestege van aff de hoffgraft achtert gheseijt Alien Leerapoels totter Ouden Straete voir vier jaer laDck elck jaer tot sessentwijntich stuijv voir elck hout teijnden maet teijnden geldt, waer aff den dach van be- taelinghe wesen sal alle jaer tot bamis." NB. Den ijersten paij ghedaan bamis XVc vijffen vijftich. t NIEUW POORT. Volgens de gesloten lijs ten, bedraagt het getal kiezers in deze gemeente voor de Tweede Kamer der Staten-Generaal en de Provinciale Staten 26 en voor den gemeente raad 49. t WOUDRICHEM. Van 12 tot 19 Maart wer den er aangevoerd 32 zalmen. De prijs was aan den afslag f 1.09 a f 1.20 per halve K.G. t Bij de aanbesteding van onderhoud van straten en gemeentegebouweu, over dit jaar, werd door G. Struijk ingeschreven voor f 933.89 en door B. A. Kentie voor f 903.29, Aan den min sten inschrijver werd dit gegund. Het leveren van 225 Ms grint werd voor f 245 aangenomen door G. Vink en het vervoer er van door J. van Sticht voor f 188. t De kapitein-magazijnmeester H. E. Hub- ner, alhier in garnizoen, is benoemd tot majoor magazijnmeester te Dordrechtin rang en be trekking is de le Luit. magazijnmeester der art. H. L. Horstman, thans te Utrecht (magazijn b/z den Krommen Rijn), naar Woudrichem verplaatst. t Door de Gebr. Spoor, vleeschhouwers al hier, zijn voor het a.s. pnaschfeest aangekocht een vette schot, wegende ruim 1000 h. K. G. en twee vette koeien, ter zwaarte van ruim 800 h. K. G. ieder, aan den haak. Deze zeer schoone dieren zijn van de stallen der heeren Snoek. t DALEM, 23 Maart. Zooals te verwachten was, heeft men bevonden dat de vóór de laatst ingevallen vorst gepoote aardappelen bevrozen zijn. Het is wel opmerkelijk dat de menschen door ondervinding niet wijzer worden, daar men toch jaarlijks het „te vroeg" op het gebied van land- en tuinbouw ziet mislukken. t GORINCHEM, 24 Maart. Door den gemeen teraad zijn hier tot tegenschatters voor de per- soneele belasting benoemd de heeren J. Exalto, J. J. Büller Johz., C. J.Verweij en P. W. Wapperom. Z. M. de Koning heeft het stellige voornemen te kennen gegeven om op 12 April met de Ko ningin en het Prinsesje zich naar Arasterdam te begeven. 55 heeren hebben zich geconstitueerd tot eene eerewacht. Aan de aubade voor het paleis zal door 4000 kinderen worden deelgenomen. Men telt nu niet minder dan 149 buurt-comités voor de versiering. Naar een gerucht wil zou de Belgische regee ring zich met de onze in betrekking hebben ge steld, ter overweging van het plan orn Amsterdam en Brussel met elkaar in telephonische gemeen schap te brengen, op dezelfde manier als tusschen Parijs en Brussel is geschied. In het vervolg is voor brieven of andere stuk ken, die aan den afzender om beter adres zijn teruggezonden en door deze met een aangevuld, verbeterd of geheel nieuw adres opnieuw ter post worden bezorgd, opnieuw port en eventuëel recht verschuldigd. Tot de aardigste plekken op de aanstaande Amsterdamsche tentoonstelling van Tuinbouw, en die al dadelijk de aandacht der bezoekers uit dit land van vaarten en kanalen vragen zal, behoort, volgens het „N. v. d. D.", ongetwijfeld het gebergte, dat men sedert eenige dagen bezig is er samen te stellen. Het wordt namelijk zoo omvangrijk, dat het den geheelen breeden achterwand der groote zaal beslaat, en zoo hoog dat het bijna tot aan de kap reikt. Langs de trappen en rustieke bruggetjes, waartusschen levend water vliet, dat in tweeën naar omlaag stort, zal men naar boven kunnen klimmen, waar wellicht een kluizenaarshut een rustpunt aanbiedt, en vandaar de geheele ruimte met haar schat van veelsoortige boomen, heesters en planten kunnen overzien een genot dat in de wellicht gure Aprildagen van een verrukkelijken zomerdag kan doen droomen. De val van het water is ongeveer 71/3 meter, terwijl het bassin, waarin het wordt opgevangen 7X5 meter groot is. Volgens de teekening en onder de leiding van den heer Leonard A. Springer gebouwd, belooft het een bijzonder smaakvol ge heel te zullen vormen. Naar de „Maasbode" verneemt zal de kerk van den H. Antonius te Rotterdam eerlang electrisch worden verlicht. De daartoe benoodigde toestellen zijn volgens een geheel nieuw systeem. Te Warga is de coöperatieve stoom zuivelfa briek begonnen te werken met de melk van on geveer 800 runderen. In een schrijven uit Tilburg aan het Haagsche „Dbld." wordt vermeld dat Woensdag jl. eene vrouw in hoogst zwaugeren toestand van Den Haag naar Tilburg getransporteerd werd, opgrond van art. 22 der Armenwet. De „modus quo" is echter, zoo al met de wet, dan toch niet met de menschelijkheid overeen te brengen want op dien guren winterdag werd de arme vrouw te Rotter dam uit den trein genomen en, niettegenstaande al het bidden en sraeeken der reeds in barens nood verkeerende, daar weder in den trein gelegd, met het gevolg dat eer zij te Breda was aange komen, de vrouw onder de hevigste pijnen beval len was van een dood kind, in het bijzijn van een politie-beambte en een jongen, die naar Eind hoven getransporteerd werd. Onder de hevigste smarten werd de ongelukkige toen vervoerd naar het stedelijk ziekenhuis te Breda, waar zij op 't oogenblik nog verblijft. Wordt 't niet hoog tijd vraagt de bericht gever dat eens een eind kome aan de weder- keerige toekaatsing van arme zieken en hulpbe hoevenden tusschen de gemeenten? In vergaderingen, vooral in zittingen van den gemeenteraad, de Kamers en andere deftige col lege's is men steeds gewoon elkander met mijn heer aan te spreken. Het nieuwe Winschoter gemeenteraadslid, Bra- der, die tot de sociaal-democratische partij behoort, is daarmede niet ingenomen en richtte tot den voorzitter het verzoek om bij het aanspreken van zijn persoon het woord „heer" maar achterwege te laten, „naiju naam is Brader", zeide hij. De instructie in de zaak van den geschorsten directeur van het postkantoor te Waalwijk schijnt een nieuwe vlucht te nemen; tegen Donderdag zijn een 8-tal ingezetenen onzer gemeente opge roepen om met den betrokken persoon voor den heer rechter-commissaris te verschijnen; 'tzijn meest allen personen, die eenige leverantie hebben ge daan ten behoeve van het postkantoor. Men schrijft aan de „Leidsche Crt."Zou de lente in aantocht zijn? De wind was den 22n warempel door het Zuiden heen en het weerglas verscheidene graden gerezen. Ook van lieverlede komen er ooievaars afzakken, en wie weet de mensch hecht zich bij een zoo Siberische len temaand soms aan eene kleinigheid misschien hebben deze nu wel het zoele weer van den Nyl in den kop. Dat verlevendigt de hoop na zooveel bange uren van sneeuw en snerpende koude. Wat de w( êrprofeten zeggen Er moet nog veel storm komen en stroomen regende lucht heeft nu maanden achtereen den regen opgehouden. Welke voorspelling er gemaakt wordt? Veel nattigheid in de lente, zoo niet een kletsnatte zomer. Best mogelijk, antwoordt hierop de tuinder, komen die tijden, dan komen die plagen, maar open weer om met den akkerbouw te kunnen voortgaan, is nu meer dan gewenscht. Er was gespit, maar vruchteloos; de spinazie, die reeds hier en daar boven den grond stond, is afgevroren; en nu vragen sommige klanteu spottenderwijs of de snij boontjes al beginnen aan te komenals men leest dat in het zuiden van Frankrijk eergisteren de thermometer 26 graden verkondigde! Een mooie boel, maar let er op als van alle kanten der wereld zooveel aardbevingen ontstaan dan is het weer slecht geluimd en speelt het ieder leelijke streken. Te Beverwijk zijn een huis, een hooischuur en een daarbij gelegen houten loods met steenkolen door brand vernield. Te Deventer is een 32- jarige gehilwde fabrieksarbeider, vader van 3 jeug dige kinderen, van een partijtje huiswaarts kee- rende, in het Almeloosche kanaal geraakt en verdronken. Zijn lijk is gevonden. Door de Rotterdamsche politie is aangehouden een persoon, die zich door middel van braak had schuldig ge maakt aan diefstal van een zakje met geld en een zakje met gouden en zilveren voorwerpen. Het grootste gedeelte van het geld en al de gouden en zilveren voorwerpen zijn op hem be vonden. Zaterdagavond te 10 uren ongeveer, ge raakte het rijtuig van den veehandelaar P. V. in den Ringvaart van den Haarlemmermeerpolder, nabij den Bennebroekerweg. De voerman, genoemde V., verdronk. Hij laat een weduwe met vier kinderen achter. Te Vroomshoop is het huis van zekeren Stevens afgebrand. De man lag ziek te bedmet veel moeite redde men hem. Maandag avond is een kind van een verver te Hoorn, on derwijl de vrouw haar man uit de herberg ging halen, te dicht bij de kachel gekomen, waardoor de kleeren in vlam raakten en het arme wicht zulke ernstige brandwonden verkreeg, dat het na een vreeselijk lijden is bezweken. Bij Rotter dam is een roeiboot, waarin 14 personen gezeten waren, met een tjalkschip in aanraking gekomen. Door den schok vielen 3 personen uit de boot te water; allen werden gered. Eene in de Kamp te Leiden wonende vrouw heeft een buurvrouw met een tang op het hoofd geslagen. Procesverbaal werd op gemaakt. Nabij den Moerdijk, juist voor den in gang der haven, is de schokker van den schipper De B., bemand met 3 koppen, door den hevigen wind omgeslagen, zoodat de bemanning in het wa ter geraakte. Twee mannen werden bijtijds gered, doch de derde werd levenloos aan wal gebracht. De spoorwegbeambte Neijs, die in de vorige week door een goederentrein tusschen Leuven en Maastricht werd overreden, is aan de gevol gen overleden. Het recherchevaartuig no. 1, schipper Bakker, blijkt in de Friesche Wadden te zijn gezonken, doordien het vaartuig, ten an ker liggende, op het anker rondzwaaide en daarop stootte, waardoor het een belangrijk lek bekwam. De equipage is behouden bij Hol werd aangeko men. De hoofdconducteur Smits is tusschen Hengelo en Borne uit een bagagewagen gevallen en heeft een arm gebroken. Te Markele is een boerenwoning uitgebrand. Een kalf en 7 big gen verbrandden. Aan de Egelantiersgracht te Amsterdam geraakten twee vechtende jongens te water. Een verdronk. Op de Bloemgracht aldaar viel een loodgieter van een dak op straat,

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1887 | | pagina 2