Buitenlandsch Overzicht. BINNENLAND^ f BURGERLIJKE STANDT LAND- EN TUINBOUW. dienden naam verworven door de verdienstelijke wijze waarop hij eenige groote openbare of parti culiere gebouwen zoowel van buiten als van binnen heeft gedecoreerd. Nu juist 5 jaren geleden ver scheen in dit blad eene beschrijving van zijn werk aan het Royal Avenue Théatre Thans heeft hij een nog veel grooter werk onderhanden bij het nu nog in aanbouw zijnde, doch binnen kort te openen, reusachtige Victoria-Hotel,c in Nort humberland Avenue, Charing Cross. Hij heeft het daaraan verbonden werk voor ruim f 86,000 aan- genomen, en de levering werd hem gegund, ofschoon hij niet de laagste inschrijver was. Het meest komt zijn bekwaamheid uit in de eetzaal. Behalve deze eetzaal, werden ook de ontbijtzaal, de parti culiere eetzalen, de vestibule, de salon, receptiezaal, de salie des bouquets, de rookzaal, de leeszaal, de zitkamers, enz. door den heer Boekbinder gede coreerd en alles is met even veel smaak afgewerkt. Te Bulli, in Nieuw Zuid-Wallis, heeft een hevige ontploffing plaats gehad in een kolenmijn. Omtrent het lot van de arbeiders die zich daar bevonden 85 in getal is nog niets bekend. Men is terstond aan het werk getogen om tot hen door te dringen. Te Marco in Italië is een geheel gezin, uit vijf personen bestaande, vermoord. De moordenaars staken bij hun vertrek het huis in brand. Zij zijn nog niet in handen der politie. Vermoedelijk heeft men hier met eene wraakneming te doen. Kardinaal Pecci, broeder van den Paus, is vrij ernstig ziek. De kardinaal is 84 jaar oud. De jonge hertog Robert van Wurtemberg lijdt aan een bezetting op de borst; hij heeft reeds de laatste sacramenten ontvangen. De lijder is de 2e zoon van den hertog Philippus vau Wurtemberg, schoonzoon van den Oostenrijkschen aartshertog Albert. De hertogin van Cumberland, dochter van Ko ning Christiaan van Denemarken, en zuster van de Keizerin van Rusland, de Prinses van Wales en Koning George van Griekenland, is naar een krank zinnigengesticht bij Weenen overgebracht. Zij was in 1878 gehuwd met den hertog van Cumberland. Uit dat huwelijk zijn twee zonen en drie dochters geboren. Ook de gezondheidstoestand van den her tog van Cumberland moet zeer ongunstig zijn. Dezer dagen is in een Beijersch dorp een Rus sische boer overleden, die den ouderdom van 98 jaren bereikt had en 75 jaren geleden de slede bestuurde, die Napoleon I na zijne nederlaag in Rusland, naar de Duitscho grenzen bracht. Hij had tot zijnen dood een der goudstukken bewaard, die de Keizer hem toen gegeven had. De militaire bevelhebber van Warschau, luit.- generaal Krock, is plotseling overleden. Er loopt een gerucht dat hij vermoord zou zijn. Volgens bericht aan de j>Daily News« uit Odessa, zjjn aldaar 40 officieren, onder welke oen kolonel en twee majoors, gearresteerd. Uit Bessèges meldt men dat een dynamietpa- troon is ontploft in het pand van het bestuur der mijnen te Rochessagoule. Hoewel de slag zeer hard was, is er toch slechts weinig schade aange richt. De bevolking is over dien aanslag zeer ver ontwaardigd. Men tracht den dader op te sporen. Te Clary, bij Rijssel, waakte mej. Barel met zekeren Barquette bij het lijk van haren vader. Toen de lamp uitging, wilde zij petroleum bijgieten doch stortte eenige olie; deze vatte vuur en beiden zijn levend verbrand. Het stoomschip »Scotia«, hetwelk 20 Febr. van Marseille vertrok met het grootste gedeelte der passagiers van het in de baai van Napels op strand gezette stoomschip »Burgundi«, is beoosten Fine eiland gestrand. De opvarenden kunnen het ge strande vaartuig door de hooge branding niet verlaten. Er zijn ongeveer duizend Italiaansche landverhuizers aan boord. Bij een orkaan te Poti is de »Nuova Verita«, daar ter reede geankerd, op strand gedreven en totaal verongelukt. Twaalf man der equipage zijn daarbij verdronken. Het stoomschip »Karo« werd doormidden gebroken. Bij Liberty (Virginia), zakte een brug in toen er eon goederentrein over reed. De trein werd van een hoogte geworpen. 5 werklieden, die aan de brug bezig waren, werden gedood, velen gewond. De Duitsche Keizer is een man van den dag. Een grijsaard van de negentig gepasseerd, zooab hij en die dan zulke buitengewone vermoeienis sen heeft getrotseerd, kan eiken dag aan zijn land ontvallen. Het is dan ook geenszins te verwonderen dat de Keizer thans ongesteld is en, volgens sommige berichten, zijn lijfarts met zorg vervult. Het ijzeren gestel van den vorst zal evenwel ook nu nog wel zegevieren over de lichte aandoening. Dat alle gezanten met rijke geschenken zijn huis waarts gekeerd (de Nederlandsche gezant, generaal Verspijck, kreeg eene gouden doos, bevattende het portret des Keizers in diamanten) wa3 te verwach ten. Het is overigens vrede, al wat men hoort in Europa. Er komen wel nu en dan van die vreemde telegrammen, maar die komen blijkbaar meer uit den koker van speculanten dan van ernstige be richtgevers. Er waren zelfs berichten van nieuwe opstanden in Bulgaarsche steden, terwijl op het zelfde oogenblik in dezelfde plaatsen de leden van het Bulgaarsche bewind op hunue rondreis door het land met geestdrift werden toegejuicht. Toch is het een feit dat de leden der Bulgaar sche regeering openlijk het volk aansporen vorst Alexander terug te roepen en niemand twijfelt er aan, dat als de Sobranje werd bijeengeroepen, de gewezen vorst terstond weder ten troon verheven zou worden. Zou men de Bulgaren daarin wel ongelijk kun nen geven? Alexander is de eenige man, die vrede en bloei van Bnlgarje kan bevorderen. Van Rus land heeft men niets meer te vreezen, daar de keizer heeft verklaard, liever Bulgarije te zullen laten vergaan, dan er een oorlog voor te beginnen. En het gevaar dat nog dreigde, dat Turkije het baantje zou op zich nemen, waarvoor Rusland be dankt, is ook vervlogen. Hoe gaarne Turkije zijn gezag in Bulgarije met geweld zou herstellen, het beseft dat zijn behoud op het spel staat als het daarmede begint. De Russische gezant moet verleden week den Sultan hebben getracht te overreden al vast de Turksche troepen Oost-Rumelië in te zenden. Neen, zeide de Sultan, ik moet eerst precies weten wat Rusland eigenlijk voornemens is met Bulgarije te doen. In elk geval stel ik als voor waarde, dat Rusland en Turkije ieder een candi- daat aanwijzen voor den Bulgaarschen troon. De heer Giers, minister van buitenlandsche zaken te Petersburg, heeft zich gehaast om daarop afwijzend te antwoorden. Zoo de Bulgaarsche Regeeiing dus nu een goeden slag wil slaan, dan schijnt het nu wel het goede oogenblik. De keizer van Rusland, nog geheel onder den indruk der moordpoging, heeft alleen oogen en ooren voor de minderjarige studenten. De boezem vriend des keizers, de vermaarde dagbladschrijver Katkoff te Moskou, die voortgaat de Duitsche po litiek op de heftigste wijze te bestrijden, heeft zelfs eene waarschuwing gekregen. Zoo men denken zou dat Katkoff zich daardoor liet bang maken, zoo vergist men zich. Iedereen weet dat Tolstoï, de Russische minister van bin- nenlaudsche zaken, hem herhaal del ijk heeft bezocht om hem te bewegen zijne anti-Duitsche gevoelens een weinig te matigen. Katkoff is een dweepzieko Rus. En daar de keizer in alles de richting der dweepzieke Russeu heeft bevorderd, weet Katkoff dat vroeg of laat. de keizer hem de hand boven het hoofd zal houden. HEUS DEN, 28 Maart. t De a.s. kermis, aanvangende 18 April, belooft van meer beteekenis te zijn dan die van het vo rige jaar. Reeds hebben verschillende ondernemers zich aangemeld om met hunne inrichtingen het publiek te komen opvroolijken. We hebben gemeend onze lezers geen ondienst te doen met een voor- loopige vermelding van hen die daartoe terrein verzochten en verkregen. Het zijn de directeuren van de carrousel Tewe, dubbele velocipede en panorama van Dobbelaer, wafel- en zuurkraam, koek- en suikerkraam, optische illusiën, Ameri- kaansch eendenvermaak, galanterie-kramen, koek kramen, schouwburg van Stoete Co., prins en prinses Colibri, gebakkraam en schommel met krachtmachine. t 29 Maart. Bij de verpachting der lan derijen, grienden en visscherij, behoorende aan hei kroondomein /Rentambt Oosterhout,gelegen binnen en om Heusden, gehouden 23 Maart 1.1., waren de prijzen zeer verschillend, zooals uit onderstaande opgaaf blijkt: De gezamelijke bouw- en graslanden, voor acht jaar voor 3094 's jaars verpacht, werden nu weder voor acht jaar in huur aangenomen voor 3340 per jaar. Ook de visscherij onderging eene verbazende verhoogingKon die alstoen slechts 25 op brengen, thans werd er 125 voor besteed. De rietlanden daarentegen gaven eene aanmer kelijke daling aan. Destijds voor f 1050 in huur genomen, konden zij nu niet meer dan f 380 gelden. t Zagen we nog 11. Dinsdagavond alhier een zwaar geladen vaartuig vruchtelooze pogingen aanwenden om de haven binnen te komen, wijl de stand van het water slechts 1.29 M. A. P. was, sints 24 Maart begon het aanmerkelijk te wassen en had dan ook gisteren, 24 uren ge leden, reeds 2.88 M. -f- A. P. bereikt, hetgeen thans nog met 0.5'5 M. is vermeerderd, zoodat heden middag te 12 uren de sfand was 3.43 M. t29 Maart. De was houdt nog steeds aan. Heden morgen wees de peilschaal 3.65 -f- A. P. t WERKENDAM, 28 Maart. Heden Maandag werd in alle plechtigheid het stoffelijk overschot van ds. A. 't Hart ter aarde besteld. Gedurende 21 jaar heeft hij bij de Chr. Ger. gemeente al hier onvermoeid werkzaam geweest, en wist hij zich een algemeene achting te verwerven. Zondag jl. hield ds. van Gooi van Nieuwendijk voor een talrijke opkomst een lijkrede, terwijl heden een predikbeurt den overledene ter eere werd gehouden door ds. Brink van Almkerk. t ALMKERK, 28 Maart. Tegen het einde van 1886 werden de drie openbare scholen bezocht door 298, de bijzondere school door 92 leerlin gen. Van dit getal waren 315 in de gemeente woonachtig. t WOUDRICHEM, 25 Maart. Vrijdagavond ongeveer half tien ontstond er op het naburige Oudendijk brand in de woning van L. v. Andel. Weldra was het geheele gebouw een prooi der vlammen. Naar men verneemt is de brand ont staan door het omvallen van een petroleum-lan- taarn. Alles was verzekerd. t Terwijl eenige kinderen nabij de buurt genaamd ,/de Zeven Madeliefjes" spelende waren, had de hond (leeuw) van den heer C. G. Vink Tz., veehouder alhier, plaats genomen voor het roode hek van den WelEerw. heer J. C. K. Nonhebei, predikant dezer gemeente. Het fiere beest lag daar met een houding, waaruit sprak^Je main- tiendrai". Uit zijn oogen straalde ook handhaving van orde en tucht. Nauwelijks genaakt Jan Metz, oud ruim 4 jaren, het bovengemeld rood hekje van den heer Nonhebei of hij, deze daad zeker niet met de orde kunnende overeenbrengen, opent zijn muil en slaat een paar tanden in het aan gezicht van het jongetje, waarschijnlijk tot uit oefening van tucht. Hoewel het gezicht van het kind in 't eerst zeer zwol en zich ernstig aan liet zien, is er klaarblijkelijk al veel beterschap merkbaar. Het dier heeft wel getoond een veelzijdige lust tot bescherming van eigendom te bezitten, doch raadpleegt men de //vox populi", dan heeft het door deze ruwe handelwijze veel in achting verloren. 1 DALEM. De echtelieden C. de Boef en E. de Vries te Vuren vierden Woensdag jl. hun 64-jarig huwelijksfeest. Reeds den volgenden dag moest de man echter de treurige ondervinding opdoen dat vde rouw niet zelden zit op de slip pen van de vreugd". Zijne echtgenoote werd hem nl. plotseling door den dood ontnomen. tVoor de pacht van het Rijksveer van Zaltbommel op Tuil, heeft zich geen gegadigde opgedaan. De reden daarvan is, naar men meldt, dat de onkosten de opbrengst van het veer over treffen, omdat de pachter voor het onderhoud van den kabel en van een schroefstoombootje moet zorgen en elke maand een nieuwe kabel noodig is, die omstreeks 500 kost. tVoor wie werken wil, is thans te Go- rinchem volop werk te vinden, hetwelk vooreerst niet verminderen, maar veeleer toenemen zal. Een honderdtal werklieden ziet men er tegenwoordig bezig tusschen het stations-emplacement en het kanaal van Steenenhoek, met de voorloopige werk zaamheden voor de Keulsche Vaart. Men is nu aan den gang met graven, verkruien van grond en het leggen van den westelijken dijk. t GORINCHEM. Bij het op 26 dezer te 's Hage gehouden examen in de nuttige hand werken, is o. ra. geslaagd onze stadgenoote mej. M. Meijer. Nadat in de zitting der Tweede Kamer het amendement-De Beaufort was aangenomen met 41 tegen 34 stemmen, waardoor om verkiesbaar te zijn voor de Eerste Kamer de eisch zou verval len, dat men tot de hoogstaangeslagenen moet behooren, is op verzoek van den Minister van Binnenlandsche Zaken de beraadslaging over de Grondwetsherziening geschorst. De minister van financiën heeft bepaald, dat de jaarlelter voor de branding der schepen en vaartuigen, bij meting voor het recht van patent, in het dienstjaar 1887/89 zal zijn de letter f, aldus afgebeeld De minister van oorlog heeft verschillende bepalingen doen samenstellen, volgens welke ge handeld zal moeten worden bij het indeelen der miliciens bij de verschillende wapens. Zoo zullen voor den dienst bij de infanterie in 't bijzonder breedgeschouderde manschappen in aanmerking dienen te komen, ook al zijn zij niet lang, terwijl er op gewezen wordt dat allerminst als regel mag gelden om militieplichtigen, wier iliterlijk een minder sterk gestel verraadt, bij dat wapen in te deelen. Voorts dat miliciens, die on derwijs in de genees- of heelkunde hebben geno ten, als hulp-apothekers en apothekersbedienden moeten opgegeven worden, ten einde ter bekwamer tijd in aanmerking te worden gebracht voor een plaatsing bij een der compagnieën hospitaalsol daten. Aan de Israëlitische militairen, die het eerlang invallend Paaschfeest ten hunnent wenschen te vieren, kan verleend wordenvrij van dienst op de feestdagen aan hen, wier ouders of bloedver wanten in hun garnizoensplaatsen woonachtig zijn en verlof van 7 tot en met 17 April e.k. aan hen, wier familiebetrekkingen buiten de garnizoens plaatsen gevestigd zijn. De vereeniging van medicinae doctors te Rot terdam, besloot aan de dagbladen aldaar te ver zoeken, om geen dankbetuigingen aan geneeskun digen meer op te nemen, daar deze dikwijls voorkomen naast opgeschroefde pdvertentiën van erkentelijkheid aan magnetiseurs, likdoornverzor gers enz. en omdat het is beneden de waardigheid van den geneeskundigen stand. Een adres getee- kend door 75 doctoren is aan de redactiën der verschillende dagbladen gericht. /Recht voor Allen" deelt mede dat de heer Domela Nieuwmhuis eenigszins beter is, zoodat hij dagelijks een uur of vijf kan opzitten, tenge volge van eene verandering van voedsel en be handeling, die hem gedurende zijne ziekte werd toegestaan. Te Oosterhout is Vrijdag-namiddag door een rukwind in de haven geworpen en jammerlijk ver dronken het 2-jarig dochtertje van Johannes Tak. Zondagmorgen omstreeks 5Ys uur bad in de Nieuwstraat te Dordrecht een droevig ongeluk plaats. Eene 29-jarige dienstbode, die sedert ge- ruimen tijd aan eene hartkwaal lijdende was, zakte, terwijl zij deze straat passeerde, plotseling ineen. De terstond ontboden geneesheer kou slechts den dood constateeren. Zij werd vervolgens onder politie toezicht naar de ouderlijke woning gebracht. Te Dordrecht viel een 4-jarige jongen uit een raam in het water. Een naast zijn ouders wonende juffrouw stak hem een ragebol toe, welken hij greep, waarna de kleine gered werd. Onder Duiven is de spoorwegarbeider Klorissen van een achter den trein bevestigde lorrie geworpen. De ongelukkige bleef op de plaats dood. Een man, werkzaam in een opening in de straat aan de Soetebrug te Rotterdam, kreeg op eens een hand wagen, die in het gat viel, op zich. Hij werd aan gezicht en been vrij ernstig verwond en per rij tuig naar zijn woning overgebracht. De wacht meester L., van het le reg. veld artillerie, die sedert eenige dagen uit zijn garnizoen (Amersfoort) werd vermist, heeft zich den 23n dezer weder bij zijn korps aangemeld hij is voorloopig in arrest gesteld, totdat omtrent hem nader zal zijn beslist. Terwijl een schipper van Katwijk aan de Nieuwe Meer het zeil wilde strijken, sloeg hij door een rukwind van zijn schuit en verdween in de diepte. Het zoontje, dat mede aan boord was, was getuige van dit ongeluk. De verdronkene laat eene weduwe en vijf kinderen na. Te Bar- neveld is de zoon van den landbouwer Teunis van Wessel achterover uit een hooiberg gevallen, waardoor hij zeer ernstige verwondingen bekwam. Gedurende de laatste dagen was hij niet meer bij kennis, en zijn toestand wordt hoogst gevaar lijk geacht. Drie 14-jarige jongens hebben te Venloo een geweer gestolen en daarmede ruiten stuk geschoten enz. Het einde van het spel was dat een hunner een kogel in het been kreeg. In de Yenendaalsche stoomspinne» ij en weverij werd een arbeider door een drijfriem gegrepen en vervolgens eenige malen om de as geslingerd. Nadat de machine tot stilstand was gebracht, meende men slechts een verminkt lijk te zullen vinden, maar als door een wonder was dit niet niet het geval. Wel was de ongelukkige zwaar gekwetst en verminkt, maar toch bestaat er alle hoop op zijn behoud. Terwijl men te Does burg, tot het doorlaten van eene stoomboot, bezig was het daarvoor dienende gedeelte van de schip brug los te draaien, wilde de loods H. er nog overgaan om den tijd van wachten uit te winnen. Hij stapte mis en viel met het hoofd voorover cp een der brugschepen. Belangrijk gewond werd hij meer dood dan levend opgenomen. Te Wijhe werd door een schipper uit den IJsel op- gevischt een lijk van een man (gedekt met on dergoed, vest en broek) dat in vergevorderden staat van ontbinding verkeerde. Waarschijnlijk is het lijk van den persoon, die sedert geruimen tijd te Olst vermist werd. Te Schimmert (Limburg) viel jl. Donderdag een oppassende jongen van 15 jaar, in dienst bij een landbouwer, terwijl hij een emmer water schepte en te ver voorover boog, in een diepen poel en verdronk. De koopman D. S. aan den Hoornscheu dijk, handelaar in paarden, had voor eenige dagen te Vries een paar vurige paarden gekocht. Toen hij jl. Woensdag avond naar den stal ging, om naar de beesten te zien, ontving hij van een der paarden zulk een hevigen trap tegen den buik, dat hij bijna onmiddellijk een lijk was. Uit Hoogezand wordt gemeld Tegenover het station Hoogezand- Sappemeer zijn uit de diepe spoorgracht opge haald de lijken van W. Vos, scheepstimmerknecht, 22 jaar oud en D. Nieboer, 30 jaar oud. Beide mannen, te Foxhol tehuis behoorende, stonden als oppassend bekend. Vos was de kostwinner zijner bejaarde moeder. Zij zijn samen naar Hoogezand gewandeld en ongelukkig verzeild geraakt in de beruchte herberg van Einthoveu, aan genoemde spoorgracht. Wat aldaar is voorgevallen, zal zonder twijfel door de bevoegde macht worden onderzocht en opgehelderd. Algemeen wordt verwacht dat dit onderzoek eene vreeselijke misdaad aan het licht zal brengen. t Heusden, van 21 tot 28 Maart. Overleden: Wilhelmina v. Schijndel, wed. v. Johannes v. Dieten, 82 j. (7 Het Hoofdbestuur der N.-Brab. Maatsch. van Landbouw zendt ons het verslag van genoemde Maatschappij over den jare 1886.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1887 | | pagina 2