VERKOOPING Een perceel WEILAND EennetlIUISmet TUIN. 's Hertogenbosch. DRUIVENSAP, Wijnen en Cognac. 11.11. van Mown van Helst Kunstinrichting Een perceel BOUWLAND VERKOOPEN: m AANBESTEDINGEN. Gemengd Nieuws en Allerlei. MARKTBERICHTEN. te VEEN en WIJK. VERKOOPEN VERHIRË\ 1 Li 1 (op het EILAND) bij Heusden, Tandarts, Zuid-Afrikaansch FOTOGRAFISCHE C. F. BORDES, L. VEERMAN te Heusden. ADYERTENTIEN. RECHTZAKEN. KERKNIEUWS. GEDACHTEN. VAN De Notaris VAN MEERTEN te A n d e 1, is voornemens op Woensdag den 6 April 1887 provisioneel, en ^Woensdag den 13 April 1887 finaal, telkens des voor middags elf urein de herberg van H. van der Made te W ij kin het openbaar te op den ITanenwaard te Veen, groot 98 Aren 60 Centiaren, kadaster sectie A, Nummer 539. Direct te aanvaarden. op de Korvert te W ij kgroot 63 Aren 10 Centiaren, kadaster sectie A nummer 912, verhuurd aan A. VAN DER FLIER, te Wijk tot blootschoof 1888 voor ƒ95 per jaar. Betaaldag der kooppenningen 31 Mei 1887. Nadere inlichtingen geeft genoemde Notaris. De notaris A. J. REUMER, te A Imkerk, zal Woensdag 6 April 1887, voorm. 11 uur, ten herberge van C. RIJKERS te Werkendam, voor den heer G. P. KüLLER, voor den tijd van 2 jaren, om te weiden, 17-35- 30 hectaren WEILAND van den polder *Wel- gelegen", onder Werkendam. Nadere inlichtingen geeft G. VISSER Jz. te Werkendam. De Notaris VAN MEERTEN te Andel, zal op Donderdag den 31 Maart 1887, des voormiddags negen ure, ten huize van Gijsbert van Helden Arieszoon te Wijktegen contante betaling, in het openbaar Vijf Paarden, een Kalfvaars, twee Hokke- lingen, een Boerenwagen, Kapchais, Rolwagen, Karren, Ploegen, Ploeg- en Wagentuigen, Gareels, Melkkannen, Roomtonnen en meer Bouw- eu Melk- gereedschappenvoorts een Mahonie houten Linnenkast, Kabinet, Chiffon nière, Tafels, Stoelen, Spiegels, Klokken, drie Veeren Bedden met toebehooren en wat verder zal worden aangeboden. Nadere inlichting geeft genoemde Notaris. voor de Zomermaanden of voor langer Het HUIS heeft beneden drie KAMERS, KEUKEN met WELPOMP, KELDER en BERG PLAATS boven ruimen ZOLDER met twee BEDSTEDEN enz. Gezonde plaats met veel lommerrijke wandelingen en drukke passage op de Maas. Adres den Heer VAN OMMEREN, Presi dent-Kerkvoogd. ZALT-BOMMEL. s BOSCH, aan de Parade. Specialiteit in Vergrootingen naar kleine Portretten in Kooldruk (onveranderlijke Foto grafie), Crayonteekening, Aquarell en Olieverf, in alle verlangde formaten. Aan het Atelier bestaat d a g e 1 ij k s gelegenheid tot po seeren. Opname met het instantané procédé. N.B. Tweemaal bekroond met Zilveren Medailles voor Vergrootingen en andere Fotografiën. Des Zondags wordt het Atelier om half een gesloten. in alle gewenschte Soorten en Formaten, geschikt voor Zilveren sloten en Gouden knip, als ook met Portefeuille sluiting, in RUIME KEUZE, tegen uiterst billijken prijs, voorradig in den Boekhandel van In een begeleidend schrijven van den Algemeenen Secretaris- Penningmeester, den heer A. Daamen, herinnert ZEd. er aaD, dat hij gedurende vijf jaren als zoodanig werkzaam was en, als mede-oprichter der maatschappij, met leedgevoel zijne be trekking vaarwel zegt, om zich weldra als Notaris te Obdam te gaan vestigen. De woorden van dank door den heer Daamen tot de Maat schappij gericht, zullen zeker door haar volgaarne aan den verdienstelijken secretaris worden teruggebracht, die toch steeds met den meesten ijver bezield was, waar het de belangen der maatschappij gold. Wij vertrouwen dan ook dat hare leden gaarne allen met ons zullen instemmen, wanneer wij hem toe- wenschen, dat zijHe nieuwe betrekking aan zijne verwachting zal beantwoorden, ja die nog in menig opzicht zal overtreffen. Tot het verslag overgaande, dat met zijne 122 pagina's druk en zijn eigenaardig gekozen groen opperkleed een uitwendig keurig geheel maakt, moeten wij van zelf zeer kort zijn. Geeft de maatschappij hierdoor reeds het bewijs, dat zij ge durende het jaar 1886 onvermoeid werkzaam was, waar het de belangen van den landbouw gold, zij schenkt ook hare leden de gelegenheid om kennis te nemen van alles wat door haar is verricht geworden. Niet altijd was zij daarbij even gelukkig. Wij herinneren slechts aan de hagelverzekering-maatschappij, door haar zoo uitvoerig in reglement gebracht en die toch als nog niet de gewenschte medewerking ondervond. Meer snccès had zij, toen zij de aandacht vestigde van den Minister van Oorlog op vele gebreken die meermalen ons paard aankleven en die voortgebracht worden door bet slechte hoefbeslag, het geen dan ook bij den aankoop voor de remonte meermalen in het oog valt. Het gevolg hiervan was, dat nu enkele jongelieden zijn toegelaten om hunne opleiding aan de smidsschool der Kon. Mil. Akademie te Breda te verkrijgen. Ook de bezuini ging door den almanak verkregen is zeer te waardeeren en het nut dat met de daardoor verkregen f 600 wordt aangewend, zullen succèssievelijk de verschillende afdeeiingen ondervinden. Met betrekking tot den almanak moet ons toch eene bemerking niet ten kwade worden geduid. De bezuiniging was zeker groot, maar ook de wijziging van den almanak was niet minder groot en schonk als overgang niet algemeen den gewenschten indruk. Wij zouden liever zien dat voortaan b. v. honderd gulden minder bezuinigd werd en dat bedrag besteed werd om den tegenwoor- digen almanak meer in overeenstemming te brengen met de eischen des tijds. Onder de verschillende adressen door het Hoofdbestuur ver zonden, vinden wij er ook een aan de Provinciale Staten dezer Provincie, dd. 26 Juni 1886, waarbij wordt aangedrongen op de wederinvoering van het vroeger bestaan hebbende reglement op de keuringen van stieren. Niet alleen, zooals wij dezer dagen hebben gemeld, bestaat er alle kans dat genoemde keuring van de zijde der Staten weder in het leven zal worden ge roepen, maar eene, n. o. i. niet minder gewenschte uitbreiding is aan dat voornemen toegevoegd, door ook de keuring op hengsten daaraan te verbinden. Verschillende rubrieken in het verslag onder de opschriften: Veestapel, Veevoeder, Tuin- en Handelsgewassen, Verbetering in de Culturen, Bemesting, Bosschen, Moerasgronden, gevolgen van de verlegging van den Maasmond en Landbouw-Onderwijs, doen ons zien dat de Maatschappij steeds over de geheele Provincie, door middel harer afdeeiingen, ijverig voortwerkt zoodat het gezegde «wat doet nu eigenlijk de landbouwmaat- schappij," dat werkelijk zonder onderzoek zoo gemakkelijk is uitgesproken, zeer zeker misplaatst en hoogst af te keuren is. De ruimte laat ons, zooals reeds gezegd is, niet toe het geheele verslag op den voet te volgen. Wij hebben slechts hier en daar eenige grepen uit het geheel gedaan, doch stellen het door ons ontvangen exemplaar gaarne beschikbaar voor hen die hieromtrent gaarne iets meer zouden vernemen. Voor de rechtbank te Arnhem is de de zaak behandeld betreffende de onlangs in de stoompa- pierfabriek van de firma W. Sanders Tz. te Renkum door een veertienjarig meisje in een baal metsnip pers gevonden Pruisische bankbiljetten. De vader van dat meisje, zekere J. B. aldaar, staat terecht wegens verduistering. Nederl. Herv. Gemeente. Beroepen naar Aartswoud, A. M. A. Reynders te Uitgeest; n. Dussen, W, Zegers te Gorinchem n. Heilouw, J. H. M. G. Wolf te Gameren n. Loon op Zand, C. Bouthoorn te Sprang. Bedankt voor Oudega, W. Menze te Zwijudrecht. Aangenomen naar Heteren, W. Menze te Zwijndrecht. Men schrijft aan de »Ainh. Ct.«: Door de aan neming van het beroep naar Opheusden door ds. E. J. Homoet (van Oldeboorn), komt Opheusden, na vacant geweest te zijn sedert 28 December 1873, weer in het bezit van een predikant. Na 1873 heeft men in die gemeente de bekende hevige kerktwis ten gehad tusschen de oude en de nieuwe partij, die eerst voor enkele jaren, na tal van processen, zijn beslist. f HAARLEM, 28 April. Het leveren van brik en steen en het bestorten der Heldersche zeewe ring, in 2 perc. Raming ie perc. 1875, 2e perc. 10125. Aanw. 21 April. t MIDDELBURG, 29 April. Het wegruimen van grond van de Sliktong en uit de Oosterhaven te Neuzen. Raming 8000. Aanw. 21 en 23 April. Aan verschillende schrijvers ontleend. Leer uwe dochters »Neen« te kunnen zeg gen, en dan ook »Neen« te meenen, of »Ja« te zeggen, en dit»Jawoord* te houden. Leer haar een katoenen japonnetje dragen, maar dat te dragen als een vorstin. Leer haar knoopen aanzetten, kousen mazen en getornde handschoenen naaien. Leer haar zich te kleeden in een gezond en gemakkelijk gewaad, doch waarin zij er tevens zoo goed mogelijk moeten uitzien. Leer haar bloemen kweeken en den moestuin in orde houden. Leer haar dat ze nooit iets te doen mogen hebben met loszinnige of onmatige jongelieden. Leer haar dat een stijf ingeregen keurslijf onwelvoegelijk is en ongezond. Leer haar bij het kiezen harer vriendinnen nauwlettend toezien op goede manieren en goede zeden, maar nooit op rijkdom. Leer haar den regel betrachten: Voor ieder ding een vasce plaats, en alle dingen op hun plaats.* Leer haar dat muziek, schilderen en hand werken talenten zijn, die het huiselijk leven ver aangenamen en die door niemand verwaarloosd mogen worden die er gaven, tijd en geld voor bezit. Leer haar den belangrijken stelregel, dat men meer geld overhoudt, naarmate men stipter binnen de grenzen van zijn inkomsten blijft, en dat deze grens tevens den scheidingsmuur van hot werkhuis vormt. Leer haar dat een degelijke, goede ambachts man, klerk, boer of onderwijzer, meer waard is dan veertig leegloopende fatten in mooie kleeren. Leer haar dat een uitgespaard dubbeltje evenveel waard is als een gekregen kwarlje. Leer haar steeds tijd te vinden tot lezen en boeken te kiezen waar ze practische wetenschap door leeren. Leer haar dat zachtmoedigheid de kracht en het wapen der vrouw is. 't Is beter om te hebben wat meu noodig heeft, dan noodig te hebben wat men heeft. De lichtste menschen zinken 't gauwst. Niet geprezen te worden, geldt dikwijls reeds voor afkeuring. Zoolang 't ons goed gaat, wijten we dat aan onze bekwaamheden. Zoodra het ons slecht gaat, wijten we dat aan anderen. Er zijn vele menschen die niet alleen gelooven dat de aarde om haar as draait, maar zelfs dat zij die as zijn. Het opgaau der zon heeft zijne poëzie, maar het glimmend haardvaur evenzeer. M^n schrijft uit Roermond aan de »N. R. Ct.« Heden waren wij in de gelegenheid een zeer zeld zaam natuurverschijnsel te zien, nl. een rattenkoning van het soort »Mus dccnmanus.* Vijf dezer dieren zijn met de staarten, die door elkander gevlochten en vergroeid zijn, te zamen verbonden in lief en leed. Dit exemplaar is bijna volwassen. De rattenkoning kan uit den aard der zaak niet loopen en zelf voor zijne voeding zorgen, zoodat hij stil op zijn nest blijft en door andere dieren wordt gevoed. Alhoewel zeldzaam voorkomende, zijn toch geval len bekend waarbij tot 30 stuks toe vergroeid waren. Onze rattenkoning is opgezonden naar het Museum van Natuurlijke historie te Leiden. In de inrichting »Steeubeek« te Zetten wordt door de meisjes geen gewone, maar roggekoffie van gebrande rogge gedronkeD. Zij komt in smaak bijna met de gewone koffie overeen, maar is iets flau wer en zoeter. Zij is evenwel gezond en belangrijk lager in prijs dan de gewone volksdrank. Vooral voor uitgebreide gestichten geeft het gebruik van roggekoffie alzoo een aanmerkelijke besparing. Een koddige advertentie. Eenige dagen gele den gaven in het Vliegend Blaadje* van Den Hel der de beer P. en zijn echtgenoote per advertentie kennis van het overlijden van bun kanarievogel, die gedurende zes-en-twintig jaren hun huiskamer door zijn gezang had opgevroolijkt. Als een bijzonderheid uit de kippenwereld kan worden medegedeeld dat eene hen van den land bouwer G. Eidsen, te Scboonebeek, die als kuiken zwart was en later bont werd, thans geheel wit is geworden. Dat de bestanddeelen, waaruit de Amsterdamsche compost is samengesteld, niet altijd uitsluitend van stikstof hondenden aard zijn, ondervond dezer dagen een inwoner van Winterswijk, die namelijk in zijn land, dat twee jaar geleden met compost was bemest geworden, een gouden horloge vond. De arbeider, die het gelnk had den schat te vin den, heeft het horloge voor 15 aan een goud smid verkocht. Op do catechisatie. Onderwijzer (tot een der catechisanten): Jansen, vertel me eens de geschie denis van Ruth en Nehemia. Jansen: Ruth liep op het V6ld van Boas en ver gaarde aren. Zij geviel Boas en hij huwde haar. Onderwijzer: Goed zoo; dus Ruth huwde met Boas. Maar Nehemia, hoe ging het daarmede? Jansen: Nehemia?.... O, die trouwde met,... Judels! LASTIG IS wanneer wij onder het rijden, door het breken der as, te midden van een hevige regenbui, op den weg blijvenstaan wanneer wij op een publieke verkooping aan iets blijven hangen wanneer wij op een bruiloft genoodigd zijn en, na er alles voor ingericht te hebben, met de bel roos in bed moeten blijven liggen wanneer wij huwbare dochte.s hebben en met de lieve schepseltjes blijven zitten wanneer wij eene erfeuis meenen te halen, maar door de groote schulden des erflaters, met ledige handen naar huis moeten gaan wanneer wij met menschen te doen hebben dp verlangen dat wij tegen onze geaardheid voor hén znllenkruipen wanneer wij door geldgebrek in handen van een woekeraarvallen of dat wij met menschen te doen hebben, die alti d willen dat wij naar hun pijpen dansen De in Indië ver gedreven zuinigheid strekt zi< h zelfs uit over de bespanningen van de ar tiller: e. Op 's Konings verjaardag bleken er geen paard n beschikbaar te zijn voor het vervoer van de ka nonnen, waarmeê saluutschoten zouden gelost wc r- den, zoodat bet stichtelijk schouwspel vertoond werd dat Koelies de stukken voorttrokken. Groote gebeurtenissen kondigen zich zelf gfe- woonlijk reeds voornit aan, zoo ook de op handèn zijnde garnizoensverwisseling van Karlsruhe én Mannheim. Bij eene besteedster in Mannheim z|n niet minder dan honderd-zevenentwintig aanvrj gen van dienstmeisjes nit Karlsruhe ingokomt die met Paschen in eerstgenoemde stad een trekking zoeken. Huwelijksaanzoek van een handelsreiziger. Papa (op deftigen toon.) Het spijt mij, mijnhe^ maar ik kan in nw voorstel niet treden, en mc u de hand mijner dochter weigeren. Handelsreiziger. Dat doet mij ontzaggelijk vd leed, maar niettemin zou mijn firma toch misschil een klein zaakje met u kunnen doen. Vergun dat ik n even een paar monsters laat zien Piet, waarom laat je je diamanten niet verzek i- keren? vroeg Janns. Waar kan ik dat dan doen vroeg Piet zonder ei Er is in de stad een nieuwe glasverzekeriu maatschappij opgericht, luidde het antwoord, d .t voor goed een scheidsmuur oprichtte tusschen bei vrienden. Hoe oud wordt de keizer van Duitschland? 't Is de vraag, die zich duizenden Duitsch( hebben gesteld ter gelegenheid van den negentj sten verjaardag hnns keizers. Men heeft er kander aan herinnerd, hoe deze meermalen hef getracht het getal dagen dat hem nog restte, raden en elkander weder het antwoord verteld eene jonge adellijke waarzegster den keizer gj toen deze haar dezelfde vraag deed als die, welSe aan het hoofd dezer regelen staat. Het was in 1884. Een nicht van graaf Szeche- nyi, deu Oostenrijksehen gezant te Berlijn, was in de Duitsche hoofdstad en aan het Duitsche hof ge komen. Het jonge meisje was zeventien jaar en vau buitengemeene schoonheid en bevalligheid. Hetgeen de belangstelling in haar persoon nog deed toenemen was de roep, die voor haar was uitge gaan dat zij zeer gevoelig* was, visioenen had, dat zij de toekomst kon voorspellen. Dit gerucht kwam ook den keizer ter oore. Toen de jonge gravin bij gelegenheid van een feest aan het hof was voorgesteld, vroeg hij glimlachend: Welnu, gravin, hoelang rest mij nog te leven?* Het jonge meisje nam de hand, die de keizer haar toestak, beschouwde een oogenblik de lijnen van den palm en zeide op kaJmen toon: »Ik zie een onderdom van zes en negentig jaar.* Nauwelijks had ze de woorden uitgesproken of de keizer maakte een beweging als van schrik. Hij trok terstond ziju hand terug en scheen pijnlijk verrast. De keizer zette echter zijn gesprek met het jonge meisje voort en trachtte met haar om het geval te lachen, maar de aanwezigen meenden le bemerken, dat zijn lach iets gedwongens had en dat de voor zegging van het jonge meisje een pijnlijken indruk bij hem had achtergelaten. Maanden gingen voorbij, het voorval was ver geten totdat op een avond de keizer zelve or in intiemen kring op terug kwam, en vertelde, waarom de voorspelling der jonge Oostenrijksche hem zoo pijnlijk getroffsn bad. »Het was begon hij in 1863. Ik bevond mjj te Baden. De tijden waren moeilijk. Wij kwamen om de uitnoodiging van Oostenrijk tot bijwoning van den landdag der Duitsche vorsten van de hand te wijzen. BismarcR en ik werkten dag en nacht door en onze zenuwen waren sterk gespannen. »Eens op een dag stel ik voor, na het ontbijt een kleine wandeling te gaan doen in het bosch om ons eenige afleiding te bezorgen. Wij ver trokken, jong en oud, en Bismarck was ook van de partij. Na een eind weegs te hebben gereden, stegen wij uit en verzamelden ons in een heerlijke boschstreek, terwijl slechts enkele bedienden ons vergezelden. Daar verscheen plotseling een Zigeu nerin en één vau ons gezelschap wierp haar een goudstuk toe en liet zich, tot groot vermaak der overigen, de toekomst voorspellen. De een na den ander volgde zijn voorbeeld eu zoo was de beurt ook aan mij gekomen. Ik wilde weigeren, maar de zigeunerin stond er op, zoodat ik ten slotte toegaf. Haar voorspelling luidde: »Ik zie een groote kroon, ik zie veel bloed, oorlogen, lauweren, en ik zie een ouderdom van 96 jaar*. Ik herinner mij dit plotseling, toen onlangs de jonge Oostenrijksche gravin mij denzelfden ouderdom voorspelde. De zigeunerin wist niet dat zij den koning van Pruisen voor zich had en de jonge Oostenrijksche droeg geen kennis van de voorspelling der zigeu nerin. De overeenkomst in de beide waarzeggin gen trof mij, ontroerde mij mijns ondanks en toen ik er over had nagedacht, heeft ze mij doen la chen.* Op zijn jougsten feestdag ontving Keizer Wilhelm 1648 telegrammen, waarvan 1297 nit Duitschland, 36 nit Rusland, 37 uit Oostenrijk-Hongarije, 7 uit Rnmenië, 4 nit Turkije, 19 uit Italië, 18 uit Zwit serland, 4 nit Spanje, 1 nit Portugal, 7 uit Fran krijk, 51 uit Groot-Brittannië en Ierland, 7 nit België, 16 nit Nederland, 3 uit Denemarken, 11 uit Zweden en Noorwegen; te samen 1517; voorts 23 nit Azië, 92 uit Amerika, 10 nit Afrika en 6 uit Australië. 's HERTOGENBOSCH, 28 Maart. Op de heden (Maandag) gehouden markt van vette kalveren waren aangevoerd 170 stuks. De prijs was le kwal. van 0.60 tot 0.62 2e kwal. van 0.56 tot 0.60 3e kwal. van 0.54 tot 0.56 per kilogram. Aan bovengenoteerde prijzen was spoedig de geheele aanvoer opgernimd. De prijs der boter was 0.90 a 1.18. f HEUSDEN, 26 Maart. Boter 59 60 ct. per stuk van 6 ons. Eieren 3 a 3J/g ct, per stuk. I-enB01IWLAND, ERFHUIS te NEDER H. B. WAIBOER, Is alle werkdagen te consulteeren van 103 ure. Tarieven voor Kunsttanden en verdere tand heelkundige bewerkingen verkrijgbaar. Bij den ondergeteekende zijn alle merken der Wijnon en Cognac der Heeren Van Rijn te Kaap stad voorhanden, tegen dezelfde prijzen als bij de Hoofdagenten. Proefkistjes van 12 halve fleschjes diverse mer ken a 8.50 per postwissel. Prijscouranten verkrijgbaar. Eenig Agent voor Z.-Bommel, Heusden en Omstreken. KERKBOEKEN

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1887 | | pagina 3