No. 574. Zaterdag 9 April. 1887. Brieven nit Amsterdam. FEUILLETON. Marie de Ylechtster. Uitgever: L. J. VEERMAN Heusden. VOOR Dit blad verschijnt eiken WOENSDAG en ZATERDAG. Abonnementsprijs per 8 maanden 1Franco per post verhooging. zonder prijs- Advertentiën 16 regels 60 ct. Elke regel meer 10 ct. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden ingewacht tot Maandag- en Donderdagavond 10 uur. Ingezonden stukken tot Maandag- en Donderdagavond 8 uur. -j 't Is Palmzondag; naar ouder gewoonte loopt de lieve jeugd met palmtakken en faalt het oranjepapier niet, voor deze extra gelegenheid met kwistige hand aangebracht. We staan voor de stille week, die zich kenmerkt door rustige rust in de publieke vermakelijkheden. Wel spelen de schouw burgen door, maar druk hebben ze 't niet en uitvoeringen worden in den regel zóó voorbereid dat ze vóór of na de stille week plaats hebben. De vereeniging tot verbete ring van den volkszang is, naar ik meen te weten, de eenige die deze week een concert geeft, 't Is het afscheids-concert harer leerlingen, die dezen winter ten getale van 600 aan de zanglessen hebben deel genomen, een getal dat het dubbele be draagt van vorige jaren. Met de gemak kelijkheid waarmee tegenwoordig de jeugd muziek leest, neemt ook de lust toe. Dezen winter heeft elke leerling voor een kleine opoffering een boekje gekregen, waarin de zangstukken met muziek op cijfers auto- grafisch gedrukt staan, 't Schijnt dat die maatregel door de jeugdige liefhebbers al gemeen goedgekeurd is. 't Is verrassend te hooren hoe ze tegen woordig op 't eerste gezicht een twee- of driestemmig lied ten einde brengen en ver wonderlijk tevens dat nog zoovelen aan 't onverstaanbare notenschrift hangen blijven. Wij Amsterdammers zijn in onzen schik dat we de kinderen uit het volk volgens deze methode een middel aan de hand doen, waarmee ze later zelf hun weg in de muziek vinden kunnen. Heden middag gaf de heer Dan. de Lange (Naar het Fransch.) ("12 VI. Leon wierp een vluchtigen blik over het versch gemaaide weiland. Het was dezelfde plaats waar eenige dagen geleden Marie en hare moeder hem hare hulp hadden aangeboden. Deze gedachte deed hem voor het oogenblik de mollen en hunne werkzaamheden totaal vergeten. Hij sloeg de oogen op naar gindschen heuvel. Daar lag het oude huis, weggedoken onder zijn breed dak, als een schildpad onder zijne schaal. Er was geen tee- ken van leven aan het huis te bespeuren. Alles was potdicht, zelfs de klap op den schoorsteen. Voor de verbeelding van Leon verscheen evenwel achter het venster van de eerste verdieping, het schoone meisje, wier bekoorlijke arbeidzaamheid hij onlangs op ditzelfde veld had bewonderd. Nu vlecht zij, de kleine bij, dacht hij. Wie weet hoe zij zucht, want zij is alleen, gemeden en veracht door allen. Vrienden heeft zij niet dan hare moeder en hare poes en tegen de ondernemingen van dien vervloekten toovenaar zijn zij niet bestand. Wat doet die schelm toch in dat kuis? Hij is in alles gemengd wat haar betreft en ook die beroerde geschiedenis, die ik daar zoo even heb gehoord. Wat zit daar toch achter? Nooit heeft men iemand ecne aanmerking i i met de vereenigde Luthersche en Remon- strantsche kerkelijke koren, eene uitvoering van de lijdensgeschiedenis van Jezus volgens het Mattheüs-evangelie, compositie van den onsterfelijken Bach. Tegenwoordig zegt men, (misschien is die uitdrukking ook tot u doorgedrongen)hij maakte de Mattheiis- passion, een uitdrukking, die me steeds onwelluidend in de ooren klinkt, 't Was eigenlijk een godsdienstoefening, maar die niet dan tegen betaling toegankelijk was. Zoo'n uitvoering kost altijd een schat van geld en mag dus wel een tegemoetkoming eischen. Kent ge de ronde Luthersche kerk, die ge met het spoor aankomende, met haar koperen dak boven het Singel kunt zien uitstoken? Daar is de Mattheüs- passion gemaakt. Koor en orkest hadden hun plaats op de bovenste der twee gale rijen, zoodat voor de hoorders in 't parterre alleen do hoofden van Directeur en Solisten zichtbaar waren. De klank is beneden zeer goed. Toegejuicht wordt dergelijke muziek niet, doch ze verdiende het zeer. De solisten Wilh. Gips, Messchaert (bas) en een Duitsche tenor hebben, bijgestaan door goed geoefende koren, het publiek een heerlijk weemoedige schildering gegeven van het lijden des Heeren, die diepen indruk maakte. Velen hebben daarvoor een reis naar de hoofdstad gemaakt en zullen zich de moeite en kosten niet beklaagd hebben. Door bijzondere omstandigheden is de intrede dezer stille week echter volstrekt niet stil en het staat te wachten, dat we dit jaar een zeer drukke stille week zullen hebben. Allerwege worden toebereidselen gemaakt om den 12den April Z. M. den Koning, hooren maken op moeder of dochter, maar wat be- teekenen dan die bezoeken van dien vent?.... Het is om er zijn verstand bij te verliezen. Het ga hoe het ga, maar ik moet dat geheim tot klaarheid brengen Hij herinnerde zich dat hij aan de weduwe be loofd had bij haar aan te komen, om te onderhande len over de huur van haar land. Hij besloot nu er terstond heen te gaan en richtte zijne schreden naar het huis, hoewel hij niet de voorzorg verzuimde een klei nen omweg te maken, opdat zijn bezoek niet iedereen in het oog zou vallen. Hoe gerust hij ook voor zich zeiven was, toch klopte het hart hem iets sneller, toen hij den drem pel naderde die onder den vloek van het vooroordeel lag. Hij klopte. De welluidende stem van het jonge meisje antwoordde: «binnen!» Marie was inderdaad aan het vlechten. Zij was alleen. Zij bloosde een weinig toen de jongeman binnentrad. Van genoegen of van verrassing? Ik ben het. Goeden morgen, juffer, zeide Leon. Het gaat u nog altijd goed, hoop ik. Dank u. Ik ben inderdaad zeer wel, u ook Nu, dat gaat nog al, alleen maar die onophou delijke regen brengt mij niet bepaald in mijn beste humeur. Maar na regen komt zonneschijn, zegt het spreekwoord. Het zal dus wel weer veranderen. Ja, 't is spijtig weder voor hen die veel te hooien hebben. Wat ons betreft het slechte weer deert ons weinig, hoewel ik veel van zonneschijn houd en men ook niet alleen aan zich zelf moet denken. gemalin en dochter, op de meest glorieuse wijze te ontvangen. De Jordaan wemelde van middag van wandelaars en de bewo ners waren niet weinig trotsch op zóóveel belangstelling. De Boomdwarsstraat, de Lin- dengracht, de Zaterdagsche brug, u wel bekend uit het Jordaan-oproer, schijnen boete te doen voor de gruwelen van verle den zomer en zullen in de feestweek prij ken in een bosch van groen en een zee van licht. De Willemstraters hebben een eerepoort gebouwd, die de hoofdstraten niet tot oneer zou verstrekken. In 't kort, de heele Jordaan maakt aanstalten tot een schitterende illuminatie, 't Zal niet overbo dig zijn nog eens te herinneren dat de Jor daan bewoond wordt door christenen; de kinderen Israels, die zich ook niet on betuigd laten, wonen in 't oostelijk deel der stad. Jordaan is een verbastering van j a r d i n, tuin, en is dat deel dat wes telijk en zuidelijk van de Prinsengracht ligt, waar vóór 1600 tuinderijen werden gevonden. Ik stel me voor u een breedvoerig over zicht te schrijven van de feestelijkheden en zal dus van de verdere toebereidselen thans zwijgen. Tot geruststelling van vele buiten lui, die gaarne Amsterdam zouden bezoe ken in de feestweek, maar dit niet durven omdat ze vreezen voor wanordelijkheden, voeg ik hierbij dat den heeren socialisten door hunne aanvoerders bevolen is zich achterbaks te houden. Bovendien is het ge tal niet-feestvierders zóó onnoemelijk klein in betrekking tot de Oranjeklanten, dat ze volstrekt niet in aanmerking komen. De serenade is vervallen, doch de aubade gaat bepaald door. In de bladen wordt ge Dit bewijst dat gij een goed hart hebt. Maar ik kwam uwe moeder spreken, gij weet wel over de huur van dat stuk land. Is zij niet thuis. Neen, heden is zij uil om winkels te bezoeken. Maar ik kan haar wel even gaan halen. Neen, neen, doe geen moeiteik kan wel eens terugkomen. Och, ze komt misschien terstond terug. Ga zoo lang zitten. Of zijt ge gehaast? Neen, dat volstrekt niet, zeide Leon, die zich bij het meisje nederzette. Zeg eens, zeide hij na eene pauze, wat hebt gij wel op dien avond, toen ik nog zoo laat aan uw venster kwam, van mij gedacht? Marie bloosde tot over de ooren en zeide, zonder de oogen op te slaan: Wat ik gedacht heb? Wel, ik dacht dat gij mij eenvoudig wildet waarschuwen. Ik dank u er hartelijk voor, want ik ben u reeds meer dan een goeden dienst verplicht. Gelooft gij dan dat ik dat zoo maar voor de eerste de beste zou gedaan hebben? Zoudt gij mij niet verwaand noemen als ik an dere gedachten had? Gij hebt dus niet begrepen dat ik eene andere bedoeling had, dat ik voor u meer dan vriendschap gevoelde, dat ik uw geluk wenschte boven dat van eenige andere? Mijn God, gij weet hoe onze verhouding hier is hoe wij door iedereen worden gemeden. Hoe zou ik hebben kunnen vergeten wie gij zijt en wie ik ben? schreven van 4000 kinderen, dat is bluf. Er zijn tot heden slechts 2600 kinderen aangewezen en men zal er a.s. Dinsdag een honderd of wat bijvoegen, zoodat het getal circa 3000 zal zijn. Die 3000 kindermon den, door 4 muziekkorpsen ondersteund, zullen Z. M. op Woensdag of Donderdag het welkom in de hoofdstad toezingen. Ieder kind ontvangt een boekje met vaderland- sche liederen, een portret van Z. M., een zilveren feest-insigne, benevens twee kaar ten voor den schouwburg voor vader en moeder. De aubade zal bestaan uit 4 liederen, waarbij drie van drie verschillende heeren Brandts Buys en 't Wilhelmus. De heer Henri Brandts Buys, de algemeene aanvoer der, blijft voor die keuze geheel verant woordelijk. De stad zal ook 't een en ander doen, o- a. eenige torens verlichten, het stadhuis illumineeren en twee vuurwerken, op den Amstel en op het IJ, ontsteken, alles ter waarde van f 15,000. Van malaise hoort men thans niet, 't schijnt allen voor 't lapje te gaan. 't Gaat zelfs de prachtige, nieuwe Bank van Leening goed, aan de Raam poort neergezet, althans 't staat er den hee- len dag niet stil. 't Zou me niet verwonde ren als 't er in de feestweek nog drukker werd. Als er geen gold is, zal er geld ge maakt worden, want 't zal een schande zijn niets te doen. Intusschen doet mijn buurt niets. De commissie heeft hare taak moe ten neerleggen en we zullen de schande dragen moeten. 3 April '87. H. Het jonge meisje sprak deze woorden op bewogen toon, hare stem beefde sterk, hare oogen werden vochtig. Een diepe zucht ontsnapte haar. Leon, bijna evenzeer bevende als zij, werd zeer aan gedaan door de houding van het meisje. Marie, zeide hij, hare hand vattende. Wilt gij aan mijne liefde gelooven? De hand van Marie beefde in die van Leon. Eea traan parelde aan hare oogleden. Ik ben een arm meisje, fluisterde zij. Tracht mij niet te bedriegen. Daarvoor zal God mij bewaren, zeide Leon, ter wijl hij hare hand aan zijne lippen bracht. Driftig trok Marie hare hand terug. Daar is moeder! riep zij. Leon sprong verschrikt op. Maar het was een valsch alarm, dat het jonge meisje uit maagdelijke beschroomd heid maakte. De jongeman begreep en eerbiedigde dit. Er heerschte eenige oogenblikken stilzwijgen tus- schen hen, gedurende welken tijd zij zich geheel over gaven aan het genot als voortgewiegeld te worden op hunnen hartstocht. Want de halve bekentenis van Leon had op beider harten de uitwerking gehad van de Aprilzon op het voorjaarsijs. Hun gevoel had de over winning behaald op elk beletsel en zij gevoelden een stroom van geluk tusschen elkander. Eindelijk nam Leon weder het woord. (Wordt vervolgd.) en Allen», BOMMEERWAABD 2 w n'.ruwsrqy De morgengroet der kinderen aan Z. M. don Koning is nu bepaald op Vrijdag 15 April, te 9 uur. (VI. Blad van Amst.)

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1887 | | pagina 1